Zevenhonderd apen op Schiphol Zonder Spring in 't Veld is D.G.V. niet meer te denken DONDERDAG 31 AUGUSTUS 19» DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 1 De zevenhonderd apen, die giste ren een heledag op Schiphol ver blijf hebben gehouden, genoten meer belangstelling dan menige pas sagier. De jonge chimpansees en kleine Sumatraanse aapjes gingen zonder paspoortencontrole naar e-m verblijfplaats in de omgeving van het personeel restaurant, herkenbaar aan drie gummislangen, waardoor warme lucht werd aangevoerd, op dat de bruine lawaaischoppers geen Nederlandse kou zouden vatten. Zo zij tot de zwijgzame apensoort had den behoord, dan was hun aanwezig heid terstond verraden door de door dringende geur, die zij let wel 700 man sterk verspreidden, doch waarvan de ladingmeester, de heer Knol, geen last meer had, omdat hij terstond tot de vertrouwensman van dit volkje werd uitverkoren. Jimmy, een jonge chimpansee, enige turven hoog. legde in het mor genuur onbevreesd zijn hand in die van de ladingmeester en tezamen wandelden ze in het zonlicht over het platform, waar honderden be zoekers van Schiphol van dit exclu sieve schouwspel in de wereld van zakelijkheid genoten. En was er een K.L.M.-employé, die zich even naar Jimmy voorover boog, dan toonde deze aap van goede afkomst te zijn en groette zoals het een aap die we reldreizen maakt, betaamt. Van Calcutta zijn de 700 aapjes naar Schiphol gevlogen en twee van hen overleefden deze luchtdoop niet. Een derde zweefde tussen le ven en dood en lag naast de zak met mais, waaruit de dieren regelmatig Ongeluk door ongeluk Omstreeks twaalf uur in de nacht van Dinsdag op Woensdag is een auto, bestuurd door de heer A. W. de V. uit Amsterdam, vertegen woordiger van een firma te Apel doorn, die op de rijksweg van Den Haag naar Amsterdam reed, bij Hoofddorp twee maal over de kop geslagen en in de bermsloot terecht gekomen. 'Bij dit ongeval! waarvan de oorzaak onbekend is, bleef de heer de V. ongedeerd. Vermoedelijk als indirect gevolg ervan is echter gistermorgen om streeks tien uur op de zelfde plaats een tweede ongeluk gebeurd, waar bij de wachtmeester S. Westra van de verkeersgroep Amsterdam der Rijkspolitie ernstig werd gewond. De Rijkspolitie uit Haarlemmer meer was ter plaatse van het gis ternacht gebeurde ongeluk bezig cpmetingen te 'verrichten, toen wachtmeester Westra op zijn motor met vrij grote snelheid uit de rich ting Amsterdam kwam. Het schijnt dat hij, toen hij zijn collega's aan het werk zag, 'n- kijkje wilde gaan nemen. Hij stak althans over naar de linkerweghelft en werd in de flank aangereden door een achter hem rijdende auto, bestuurd door de assuradeur A. H. J. S. uit Am sterdam. Wachtmeester Westra liep vermoedelijk een heupfractuur, een schouderfractuur en een enkelfrac tuur op en moest in ernstige toe stand naar het Wilhelminagasthuis in Amsterdam vervoerd worden. IMET DRIEëN GRATIS NAAR AMERIKA Het echtpaar E. B.. van Putten uit Maartensdijk, dat, toen het de an- derhalf-millioenste bezoeker Rotterdam-Ahoy" bleek te zijn, een gratis reis per boot heen en te rug naar New-York kreeg aangebo den, zal ook hun zoon kunnen mee nemen. Dit is een geschenk van de firma bij wie de heer Van Putten werk zaam is, zodat zijn werkgevers heel wat verder zijn gegaan dan alleen maar vrijaf geven aan hun vertegen woordiger in manufacturen. werden gevoerd, naar lucht te hap pen. Er was in een der zestig kooien, die in drie lagen op elkaar stonden, een gevecht uitgebroken en één aap moest tegen elf kooigenoten gewis het onderspit delven. De lading meester haalde het toegetakelde diertje uit de gevechtszone en de ge hele dag wierpen employé's die het „apenhuis" passeerden, een meele vende blik op het aamechtige slacht offertje. Des avonds hebben ze een plaatsje gekregen in de vrachtmachine naar New York en omdat ze om de drie uur moeten drinken en om de 6 uur moeten eten heeft de K.L.M. een op passer meegestuurd. Immers 700 apen zou een stewar dess te erg zijn. Deze levende have is bestemd voor Treflich, de grote importeur van die ren in de Verenigde Staten. HET GEVECHT WAS SPANNEND, MAAR DE STANK Het zal niet alle dagen voorkomen dat een 14-jarige schooljongen een gevecht moet leveren met een vier tal bunzings. Jan van der Laan jr. te Makkum was me'; een jager op de jacht in de weiden bij het dorp Wons. Toen hij probeerde enige eenden op te jagen, ontdekte hij een paar juist ver scheurde kieviten en merkte hij, dat even verderop een grote vlucht van deze vogels geweldig te keer ging tegen iets dat zich op de grond moest bevinden. Nieuwsgierig geworden ging hij er op af en ontdekte plotse ling een viertal bunzings. Hij nader de de dieren tot op ongeveer IC me ter afstand en verwachtte niets an ders dan dat de bunzings op de vlucht zouden slaan. Dit gebeurde echter niet. Ze richtten zich op de achterpoten op en kwamen toen op hem afgestormd, waarbij de grootste tegen -hem opsprong tot op zijn borst en- zich vastbeet in zijn kiel. Er ontstond een gevecht, waaruit de kleine jager tenslote als over winnaar te voorschijn trad. Drie bunzings werden gedood. De vierde wist te ontkomen. „Het was heel spannend", zo ver telde de knaap later; „en de lucht van die dieren was bijna niet te verdragen". Het Amsterdams postaal man nenkoor „Kunst naar Kracht" zal vanavond om 7 uur met een groot aantal autobussen het koor telt 112 leden en de dames gaan ook mee naar Bern (Zwitserland) vertrekken. Daar zullen zij een concert geven voor de Zwitserse collega's. Maastrichtse burgemeester reed zeer liard AUTO-ONGELUK IN ZWEDEN Uit Zweden vernemen wij, dat de burgemeester van Maastricht, mr. W. baron Michiels van Kessenich, die zich thans aldaar bevindt, nabij Karlskrona (Zuid-Zweden) betrok ken is geweest bij een ernstig ver keersongeval. Een wielrijder stak vlak voor de door de burgemeester zelf bestuurde auto plotseling de weg over, vermoedelijk om een zij weg in te slaan. Hoewel de burge meester alle pogingen deed om een botsing te vermijden, waarbij de wagen door uitwijken tegen een rotswand vrij ernstig werd bescha digd, was dit niet meer mogelijk. De wielrijder werd door de auto gegre pen en liep zulke ernstige verwon dingen op, dat hij spoedig hieraan overleed. De door de burgemeester gewaarschuwde politie van Karls krona stelde onmiddellijk een uitge breid onderzoek iri, waarbij zou zijn komen vast te staan, dat de bestuur der aan het ongeluk geen schuld draagt. Deze kon na het onderzoek zijn reis voortzetten. Volgens een verslaggever van een plaatselijk blad in Zuid-Zweden heeft het ongeluk zich Zaterdag j.l. voorgedaan. „De auto, waarin behalve de bur gemeester ook zijn vier kinderen waren gezeten, zou volgens het plaatselijk blad met een snelheid van 85 a 90 kilometer per uur gere den hebben. Het blad vervolgt: „Het was moeilijk uit te maken wie ver antwoordelijk was voor het onge luk. De wielrijder, een 55-jarige ma chinist, schonk te weinig aandacht aan het verkeer op de weg, toen hij wilde oversteken naar de zijweg die naar zijn woning leidt. De Neder landse auto reed te hard. De wagen was vrij ernstig beschadigd maar kon na enige reparaties de reis voortzetten'". ZOONS MOESTEN VADER MET TOUWEN VASTBINDEN. Bijna een week lang heeft dt woonwagenbewoner J. te Kleine Hei de een buurt in Venlo, geterrori seerd. De man bedronk zich vrij wel iedere dag en ging dan telkens tegen een andere familie in de buurt tot de aanval over. Enige malen werd hij reeds gearresteerd, doch na zijn vrijlating begon hij telkens opnieuw. Een dezer dagen gedroeg hij zich zo woest, dat zijn zoons zich genoodzaakt zagen hun vader met touwen vast te binden totdat de poli tie zou zijn gearriveerd. De man be vindt zich thans opnieuw in arrest. NIEUWE WETERING BINNENLAND Prins Bernhard zal op 4 Sept.. in Amsterdam in een vergadering van het hoofdbestuur van de Stich ting 19401945 worden geinstalleerd als ere-lid van dit bestuur. Prins Bernhard zal op Donder dag 14 Sept. de eerste steen leggen voor een complex van 86 woningen voor gedemobiliseerden aan de Wil lem de Zwijgerlaan te Alkmaar. De zevenjarige G. T. uit de Zut- fensestraat in Den Haag is gister middag om ongeveer half zes in het water van de Haringkade gevallen, toen hij op een boot aan het spelen was. Het kind is verdronken. De 73-jarige P. Buurke is door een plotselinge windvlaag nabij Sel- lingen onder een vrachtauto uit Gro ningen gekomen. De man, die de dubbele achterwielen over zijn borst kreeg, was direct dood. Bij werkzaamheden in de dak goot van de gieterij der Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen is de 62- jarige timmerman H. uit Souburg van een hoogte van ongeveer tien meter op een stenen vloer gevallen en overleden. De bliksem is geslagen in de boerderij van de heer C. Koopman te Spanbroek. De gehele boerderij met inboedel, alsmede 40 ton hooi ging verloren. De heer K. was ver zekerd. Te Zundert zal Zondag a.s. weer een bloemencorso worden ge houden. Dr. L. Veeger te Nijmegen, een van de pioniers van de sociale ge neeskunde, is op zijn 70ste verjaar dag benoemd tot ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grote en tot ridder in de Orde van de Ned. Leeuw. Ongezouten spreekt hij - maar ook ongezouten werkt hij De heer M. R. Spring in 't Veld neemt in het verenigingsleven te Nieuwe-Wetering wel een zeer voor aanstaande plaats in. Het is niet onze bedoeling hem in al deze kwalitei ten te schilderen aangezien wij nu even stil blijven staan bij de viering van diens zilveren jubileum als voor zitter van de muziekver. „Door Gunst Verkregen" En het is gister avond wel zeer goed tot uiting ge komen wat deze voorzitter voor de muziekvereniging L geweest, waar door het mogelijk is geworden dat „Door Gunst Verkregen" voor een bescheiden plaats als Nieuwe-Wete ring een ongekende hoogte heeft'we ten te bereiken en thans in de le afd uitkomt. De heer Spring in 't Veld en diens echtgenote werden gisteravond per auto afgehaald en naar de versierde feestzaal van café v. d. Geest ge bracht, waar bestuur, leden en steu nende leden met hun dames alreeds aanwezig waren en hun een wel komstlied toezongen. Wij zagen hier o a. ook aanwezig pastoor S. Ligt- hart, de heer C v. d. Meer, loco-bur gemeester, dr. A. v. d. Bijl, en de heer M. Kouprie uit Leiden, direc teur van G.G.V. De leiding van deze avond berust te bij de heer M Jansen, die, na een kort welkomstwoord, namens de mu ziekver. de jubilaris als eerste toe sprak. Het is nu. aldus spr., 25 jaar geleden, dat gij de teugels in handen nam om onze vereniging als voorz. ie leiden. Met grote energie en stuw kracht hebt gij door veel werk onze muziekvereniging een plaats weten te geven, waar wij trots op kunnen zijn, zelfs zo, dat deze in wijde om trek zijn evenknfe niet vindt. Gij zijt steeds de juiste man op de rechte plaats geweest. Alhoewel het niet al tijd crescendo is gegaan, kunnen wij nu toch bogen op een goed verzorgd, met prima materiaal uitgerust corps, dat een grote populariteit geniet. Nooit werd er tevergeefs een beroep op u gedaan. Gij hebt veel voor ons gedaan en wij wensen u toe, dat God u de kracht mag geven nog vele ja ren voor onze vereniging te zullen kunnen werken. Spr. liet zijn woorden vergezeld gaan met het aanbieden van een klok, waarin de naam van de ver eniging is gegraveerd. De 2e voorz. van „Door Gunst Ver kregen", de heer G. Deters, richtte zich in hoofdzaak tot de echtgenote van de jubilaris, en bracht haar dank voor de genoten koffie op de club avonden, de bediening op de jaar vergaderingen en ook voor de wijze waarop zij het muzieklokaal naast haar woning altijd zo keurig had we ten te onderhouden. Als waardering maar ik wil toch mijn bewondering uiten voor deze 25 jaar gestadig wer ken. Gij zijt de stuwkracht voor uw vereniging. Door gezamenlijke sa menwerking zullen wij zeer zeker slagen, al zal het moeilijk zijn de vereniging op nog hoger peil te bren gen. Beschaving, vriendschap, eendracht Pastoor S. Ligthart wenste de ju bilaris geluk met zoveel uithoudings vermogen. Gij hebt door uw muziek vereniging bereikt dat Nieuwe-Wete- iing muzikaal is. Vele taken hebben rij te vervullen en zij brengen be schaving, vriendschap en eenheid in een dorp. En gij mevr. Spring in 't Veld, dat gij 25 jaar lang deze muziek in uw woning en thans ook in het muzieklokaal naast uw woning hebt willen hebben, getuigt, dat gij een groot aandeel in het succes van dit corps hebt gehad. Ook de heer G. Griffioen uitte, na mens de steunende leden, zijn waar dering voor het werk van de jubila ris. i het eerste optreden van het duo Augustinus-Langezaal en het ge bruik maken van de geboden ver versingen was het woord aan de ju bilaris zelf. Deze bracht allereerst dank aan al degenen, die de H. Mis uit dankbaarheid voor zijn jubileum hadden bijgewoond. „Velen hebben deze avond woorden van lof tot mij gesproken. Ik weet dat ik veel voor de muziekver. heb gedaan". Uitvoe rig schildert" sp*. het wel en wee met zijn vele moeilijkheden in de beginne der vereniging. Met dank baarheid kan worden vastgesteld dat reeds veel is bereikt. De toegezwaaide lof komt echter niet mij alleen toe, want wij hebben met elkaar de vereniging gebracht tot wat zij nu is. Voorts bracht spr. dank voor het mooie cadeau en sa menwerking, maar het mooiste ca deau zou zijn als het hoogst bereik bare voor onze vereniging is verkre gen. Met een „Lang zal hij leven" on derstreepten allen deze woorden. Hierna bleef men nog geruime tijd onder leiding van het duo Langezaal Augustinus in gezellige sfeer bij een, hetgeen een mooi besluit vormde voor de viering van het feest van deze zilveren voorzitter. ALPHEN AAN DEN RIJN Graan-dielstal en -heling ontdekt Het was aan de politie hier ter stede ter ore gekomen, dat bij de drie gebf. B. alhier, een aanzienlijke hoeveelheid graan opgeslagen was, hetwelk op onrechtmatige wijze ver kregen zou zijn. Een onderzoek in het betreffende pakhuis ingesteld, beves tigde dit gerucht. De politie trof er in totaal 25 zakken granen aan, wel ke in beslag genomen werden. Deze granen, te samen 1250 kg. bleken afkomstig te zijn van de Fa v. d Vaart, alhier Een nader ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat bij deze firma in totaal ong. 5500 kg. granen zijn verduisterd. Als ver dacht van deze verduistering zijn aangehouden de gebr. G.. die beiden ongeveer 20 jaar het volle vertrou wen van de directie genoten en door hun functies deze diefstallen lange tijd ongemerkt hebben kunnen be drijven. Het vijftal bevindt zich in arrest en zal ter beschikking de justitie gesteld worden. M. R. SPRING IN 'T VELD Zilveren voorzitter van „Door Gunst Verkregen". kreeg zij een prachtige fruit-bloe- menmand. Namens het gemeentebestuur van Alkemade sprak wethouder C. v. d. Meer woorden van gelukwens en waardering tot de zilveren jubilaris. Om alles te omschrijven wat deze voorzitter voor uw vereniging is ge weest, is niet in woorden samen te vatten. Zonder Spring in 't Veld is „Door Gunst Verkregen*' niet meer denkbaar. Ik wens hem daarom na mens het gemeentebestuur nog vele jaren tot heil van uw muziekvereni ging. Ongezouten Dr. A. v- d. Bijl achtte het zich een genoegen toch nog even aanwe zig te kunnen zijn om zijn gelukwens te kunnen uitspreken tot Rinus. Van het begin af aan heb ik hem in deze taak mogen medemaken. In de om geving zijn reeds vele muziekver enigingen gekomen en gegaan. Daar slaat tegenover dat „Door Gunst Verkregen" steeds een klimmend peil heeft weten te bereiken. Dit is te danken aan het bewonderenswaar dig werk van uw jubilaris. Ongezou ten kan hij soms spreken maar hij heeft ook getoond ongezouten te kunnen werken. Ik wens hem geluk met dit zilveren jubileum en de ver eniging met haar voorzitter, en ik hcop dat hij nog vele jaren voor de groei en bloei van de vereniging zal mogen werken. De heer M. Kouprie, directeur van de muziekvereniging, zeide zelf vele jaren aan diverse verenigingen ver benden te zijn geweest. Wij kennen elkaar nog maar kort, aldus spr., BOSKOOP DE NIEUWE SLUIS Gisteren is, na lange maanden van gestadig werken de 'toegangshaven tot de sluis van de polder Reijneveld gereed gekomen en heeft men het v.-ater uit de Gouwe er ingepompt. Hierdoor is een eind gekomen aan het isolement van de sluis, welke reeds geruime tijd geleden was ge bouwd en lange tijd als verloren op het droge had gelegen. De bodem en muren van de haven zijn geheel van beton vervaardigd en maken dan ook een stevige indruk. Nu is het wach ten nog op de bijkomende werken, n.l. de brug over de haven en de aan sluiting van de weg, waardoor, ook de yerkeersbelemmering zal zijn op geheven. Wanneer de ijzeren damwand zal zijn verwijderd, kunnen de schepen rechtstreeks vanuit de polder in de Gouwe worden geschut en is het hin derlijke overschepen of omvaren niet meer nodig. Kort daarna werd nog een nieuwe installatie in gebruik genomen door de polder Reijneveld en de Verenig de Polder, n.l. een nieuwe pompin- stallatie voor de bemaling. Hierbij waren aanwezig dè besturen van beide polders, de bouwkundige van de Prov. Waterstaat, de technisch op zichter' van de polder en vele ande ren. Na toespraken van de voorzit ter van de Ver. Polder en de heer v. Nes werd de installatie bezichtigd, welke bestaat uit een Industrie Die selmotor van 120 p.k. met een capa citeit van 110 M3 waterverplaatsing per minuut. Dit betekent dus een belangrijke verbetering voor de be maling van de 960 h.a. grote polder, aangezien de oude installatie slechts 75 M3 waterverplaatsing per minuu* had. Rijkstuinbouwschool. Voor het toelatingsexamen aan de Rijkstuin bouwschool te Boskoop, gehouden op 28 en 29 Augustus 1950 slaagden de volgende candidaten: J Haverkamp te Ajdten, N. W. v. d. Baan, K. Blok, G ^Gaastra en J. White te Amster dam, A. P. Oerlemans te Bergen op Zoom, C. Hoogland te Bergum, C. G. Bulk, W. de Frankrijker, J. P. Kort- rnann, J. G. Spek, Th. v. d. Vis en A, A. van Vliet te Boskoop, J. F de Greeff te Boxtel, G. Klijn Brunssum, C. Winters te Delft, H M. Mentink te Deventer, J. de Jager te Dirixperlo, E. G. Licht te Dordrecht, J. H. M. Hoobroeckx te Drumpt, R. A. S. van Deursen te Frederiksoord, H. J. v. d. Laar te Gemert, P. Baas, J R. Bakker, J. E. A. Caron, J. J. ten Have, A. J. Kortekaas en R. E. Vorster te 's-Gravenhage, L. Leef- lang te Groenekan, C. F. Lefflaar en G. J. van Walsem te Heemstede, G. J. Sager te Hilversum, F. J. H. Weer denburg te Leidschendam, A. F. A. Keiren te Lottum (L.), A. Adriaan- sche te Meppel, C. Boom te Nijme gen, W. M. A. Willekens te Reusel (N.Br.), P. M. M. Ament te Roer mond, W. F. Anderson, F. Bodegom, C. Bouman, A. A. de Goede, L. D. Kramer en K. Roodzant te Rotter dam, F. J. Brons te Rijswijk (Z.H.), F. J. Q. L. Beens te Santpoort, R. Boswijk te Sappemeer, C. R. Vonk te Schiedam, M. J. v. d. Pauwert te Schiermonnikoog, M. Boezewinkel te De Steeg, H. de Leuw te Velp, W. J. Diepenbroek te Voorburg, F. H. J. M. de Nerée tot Babberich te Vught, J G. R. Wartena te Winterswijk, H. Bussink, P. Mesdag en H. Witte te Zeist. Toegelaten 57 leerlingen. Afgewe zen 20 leerlingen. 1 leerling wegens ziekte nog geen beslissing. 3 leerlin gen niet opgekomen. HOOGMADE Drie nieuwe klokken gearriveerd De twee klokken van de parochie kerk moesten tijdens de bezetting het lot van zovele eigendommen de len en ook zij vielen in 1943 ten prooi aan de vijandelijke roofzucht. Dank zij de offerzin en het medele ven van de parochianen behoeft de toren echter nu niet langer meer te zwijgen. Wat hebben wij ze gemist! Maar ze zijn er. De klokken zijn ge leverd door de N.V. Petit Fritsen te Aarle-Rixtel en vervaardigd van prima klokkenbrons, bestaande uit i. 80% rood koper en ca. 20% tin. Het automatisch werkend electrisch Angelus-gelui alsmede de verdere technische verzorging der klokken werd uitgevoerd door fa. J. A. El- derhorst Zn. "te Zoeterwoude. e grote klok „Bernardus" (fis) weegt 851 kg. en heeft een diameter van 110 cm. Deze klok werd bij ge legenheid van de bouw van de kerk in 1875 onder het pastoraat van bouwpastoor Bernardus J. van Aar- sen aangeschaft. Thans bevinden zich op de nieu we plaatsvervangende klok de aan tekeningen: 1875 nova 1943 abrepta 1950 nova De tweede nieuwe klok „Maria" (ais) weegt 400 kg en heeft een dia meter van 87 cm. Deze werd in 1857 ten geschenke gegeven. In 1875 mocht met toestemming van schenker wegens een scheur in de klok overgegaan worden tot vergie ten. Op de toen nieuwe (of vergote- ne) klok, kwamen dezelfde letters en worden als op de oude. Op de thans nieuwe klok staat te lezen: 1857 nova 1875 denuo fusa 1943 abrepta 1950 nova Thans is echter ook een Angelus- klok (Cis) toegevoegd, wegende 225 kg. met een diameter van 73 cm. De ze Angelus-klok draagt de naam „Joannes" uit sympathie voor pas toor J. F. Lips z.g. Voorts leest men: 1950 nova Hedenmorgen werden de klokken door de haogeerw. Deken van Lei den, A. Homulle plechtig gewijd en spoedig zullen hun bronzen stem men ons weer als een vertrouwd ge luid in de oren klinken: Hoe helder klinkt de klokkentaal ten toren uit: tot negenmaal herhaalt, herhaalt de klepel op de ronde boord zijn beêgeklop! NIEUWKOOP Geboren: Adrianus Hendrikus 7. van J. J. Pieterse en A C. Koper draad; Margaretha Gertrude Anne xes d. van C. Snijders en C Knie riem; Johannes Theodorus Maria z. van N. W. Nieuwenhuizen en C. J. Kester; Theodorus Johannes z. van Th. J. van den Helder en J. M. H. Rietveld; Wilhelmus Cornelis z. van B. J. Cornelisse en B. Vork; Wouter Johannes z. van Jac. van Capel en J H. van der Zwet. Ondertrouwd: J. P. Molenaar 63 j. wedr. van N. A. BreeveTd, en M. J. Jellema 50 j.; A. F. de Jong 34 j. en E. M. van Beersum 25 j. Overleden: A. Kuijf 54 j., echtg. van H. J. v. d. Haak; C. Tijsterman 83 j., wed. van J. Veenman. TER AAR Geboren: Dirk Th., z. van J. Rietveld en E. M. Balvers; Anna C. M., d. van J. Rietveld en E. M. Bal vers; Johannes E. M., z. van P. H. Valentijn en J. M. Keijzer; Alida, d. van M. Angenent en C. Bezemer. Huwelijken: D. Vrieswijk 22 jaar en M. van Eijk. 22 jaar. WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ENKELE BUIEN. Wisselende bewolking met en kele regen- of onweersbuien. Aanvankelijk weinig wind, later meest matige wind, draaiend naar richtingen tussen Noord en West. Weinig verandering in temperatuur. UIT DE OMGEVING VOORSCHOTEN HOOG BEZOEK, Gistermiddag om hglf vijf uur hield opeens een mooie luxe wagen halt voor de smederij van de heer H. Nouwens op de Voorstraat 55. De inzittenden stapten uit en liepen de smederij binnen. Aan de knecht van de heer Nouwens gaven zij te ver staan de smederij te willen bezich tigen. Zij stelden zich daarna aan de heer Nouwens voor. Het bleek hoog bezoek te zijn. Het waren de rege ringsvertegenwoordiger van India, gekleed in Indisch gewaad en de re geringsvertegenwoordiger van Fin land, in gezelschap van een vrouwe lijke tolk. Uitwendig en inwendig werd de smederij in ogenschouw genomen. De blaasbalg en het aam beeld werden eigenhandig door de regeringsvertegenwoordiger van In dia geprobeerd en bewerkt. De heer Nouwens gaf op verzoek uitleg van de travaille (de noodstal). Het ge heel had de interesse van de bezoe kers. De smederij van de heer Nou wens is wel de oudste van Voorscho ten en dateert waarschijnlijk uit het jaar 1603. Toevalligerwijze was het pand pas in twee kleuren licht en donkergrijs geverfd, hetwelk het pand een typisch aanzien geeft. Aan het einde van het bezoek moes ten allen op de foto. De smederij op de achtergrond en het dochtertje van de heer Nouwens op de arm van de regeringsvertegenwoordiger van India in zijn typische kleding. Vanzelfsprekend had het bezoek de aandacht van de buren. Nadat het volledige adres van de heer Nou wens was opgevraagd, stapten de gasten weer in de wagen en reden weg. Concert „Benvenuto". Ter ge legenheid van de verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina geeft he denavond „Benvenuto" een concert in de Voorstraat. Na de pauze volgt een populair concert. Jubileum. Vrijdag 1 September a.s. hoopt de heer C. van Meurs de dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaat in gemeentedienst trad. ZOETER MEER Aan kijkers heeft de brandweer niets. In verband met de brand van Dinsdagavond vestigt de brand weer er de aandacht van het publiek op, dat dit verplicht is de brandweer vrij baan te geven. Toen de auto spuit namelijk met loeiende sirene over de Voorweg raasde, waren er zich slechts enkelen van bewust, dat de rijweg behoort te worden vrijge maakt. De rest van de voetgangers en wielrijders waren teveel met de gedachten bij de vuurgloed, om te beseffen, dat toch slechts de brand weer deze kan bestrijden. Aan kij kers heeft de brandweer niets. Slechts helpex-s kunnen de taak ver lichten en dat helpen bestaat ook al reeds hierin, dat de weg geheel wordt vrijgehouden en de autospuit ongehinderd kan passeren. Men be denke, dat, wanneer men tegen de grond wordt gereden door eigen schuld, men geen enkel verhaalsrecht heeft. In verband met de ox-anjefeesten j 6 September aanstaande is de gemeerftesecretarie, het kantoor van de. gemeenteontvanger alsmede dat van de gemeenteopzichter die dag gesloten. Het bureau van de burger lijke stand zal evenwel geopend zijn van 9.30 uur tot 10 uur. Het vernieuwen ^van de Dorps straat, welk werk een dezer dagen ten gemeentehuize werd aanbesteed, is gegund aan de laagste inschijver, de aannemersfirma M. P. Hol te Gouda voor de prijs van ƒ30.995. Krachtens bestekbepalingen zal het werk 4 maanden na de gunning moe ten zijn opgeleverd. We kunnen dus nog een paar maandjes „hobbelen". Kinderen, opgelet! De kinderen van de lagere scholen, die op de mor gen van 6 September deelnemen aan het grote nationale kinderfeest in on ze gemeente, dat gehouden wordt ter herdenking van de troonsbetijging van H.M. de Koningin, moeten zich opstellen in de Stationsstraat bij de heer C. Groenheijde om half negen 's morgens. Daar ontvangen zij een luchtballon, waaraan zij een kaart met naam en adres binden. De bal lon zal op het feestterrein worden opgelaten. Vanaf de Stationsstraat gaat de optocht namelijk met muziek begeleid daar het terrein aan de Vlamingstraat, waar bovendien ver schillende kinderspelen zullen wor den gehouden en waar elk kind be halve een versnapering nog een aar dige verrassing ontvangt. De moei lijkheid, waarmede het bestuur te kampen heeft, is deze, dat de bestu ren van de Christelijk Nationale School en van de Christelijke Kleu terschool niet wensen mede te wer ken. Waar het een nationaal kinder feest betreft, dat dus ook mag wor den meegemaakt door de kinderen der evengenoemde scholen, werd om trent de aangifte voor de ballon wedstrijd alsmede voor de spelen op het terrein de volgende regeling vastgesteld: de kinderen van de christelijke nationale school kunnen zich aangeven bij de leden van het kindercomité. Zij ontvangen dan een kaart, die aan de ballon kan worden gehecht en kunnen aan de terrein- spelen deelnemen. Aanmelding uiter lijk 2 September. De kinderen van de christelijke kleuterschool kunnen eveneens uiterlijk 2 September wor den aangemeld bij een der leden van het kindercomité. Zij nemen ech ter geen deel aan de optocht. De ouders brengen hen om 11 uur op het feestterrein aan de Vlaming straat.. Zij krijgen een tractatie en een aardige verrassing. Voor de andere kinderen dan die leerling zijn van een der beide Chris telijke scholen wordt alles in school verband geregeld en behoeft aan melding niet plaats te vinden. Het comité hoopt, dat door deelneming van alle kinderen het feest volko men zal slagen. Nogmaals zij mede gedeeld, dat het kindercomité be staat uit de heren J. Lamens Pzn., J. van 't Hoff, E. v. d. Burg, J. G. van Vliet, Th. J. Lexmond, C. J. A. Moers Stationsstraat 11, A. Luteijn en G. Graafland. Afscheid kapelaan Wortel De leden van de R.K. Arbeidersbeweging en vakafdelingen, de jeugd- en jon gerenbeweging, de Maria Congrega ties, de schaakclub, de Stichting Jeugd en Jongerenbeweging en van de kern Middenstand zullen heden avond (Donderdag) 8 uur in het Parochiehuis afscheid nemen van hun geestelijk adviseur, kapelaan J. Wortel.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2