De Leidse Voetbalbond hield jaarvergadering Ni adeóMiifje& datje tZewt 5)e Man DINSDAG 29 AUGUSTUS 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 J^AT DE LEIDSE VOETBALBOND een bloeiperiode doormaakt, wordt wel bewezen door de activiteit, welke naar alle zijden wordt ont plooid. Wederkerig wordt die activiteit beantwoord door de verenigin gen, welker bestaan het werk van de bond ten zeerste op prijs stellen. Die interesse bleek gisteravond op de in „De Burcht" gehouden jaarver gadering waar, naast de afvaardigingen nog bijna honderd personen aanwezig waren en, de besprekingen hadden een vlot en zakelijk vei^oop, hetgeen wijst op de goede geest die er momenteel in de bond heerst. De voorzitter, de heer W. Caro, opende omstreeks half negen de vergadering en wees er op, dat het afgelopen seizoen goed is geweest. Weinig elftallen van de K.N.V.B. in de Leidse afdeling werden echter kampioen en promotie vond niet plaats. Veel werk werd verzet op het tordsbureau, waarvoor spr. hulde bracht aan de secretaris-penning meester en de heer Blankwaard. Spr. hoopte, dat de tijd niet ver meer af zal zijn, dat de afdeling een eigen bondsbureau krijgt. Spr. zeide dankbaar te zijn voor de medewer king der verenigingen bij de gehou den wedstrijden' om de financiële toestand te verbeteren. De terreintoestand is langzamer hand verbeterende. Gepoogd zal worden om wederom wedstrijden van 2 maal driekwartier te gaan spe len. Na een woord van dank aan het afgetreden bestuurslid, de heer J. Dijkman, wees spr. er op, dat de kwestie-straf commissie weer een donker punt is in het afgelopen jaar, want meer dan honderd gevallen werden behandeld. Lof bracht spr. aan de Leidse scheidsrechtersvereniging voor het vele en goede werk in het afgelo pen jaar. Voor de medische sportkeuring hebben weer velen zich aangemeld, zo velen zelfs, dat de keuring niet zo vlot gaat als men zou wensen. Naar aanleiding van het in druk verschenen jaarverslag maakte de heer Wondergem(U.V.S.) enkele be merkingen betreffende het ter be schikking stellen van een aantal vel den per vereniging,, waarbij alle elf tallen nog niet ten volle kunnen wor den geholpen. De voorz. merkte r.aar aanleiding hiervan cp. dat er uitzicht bestaat, dat volgend jaar meerdere terrei nen ter beschikking zullen staan. De heer Wondergem merkte voorts nog op, dat de kosten van de sport keuring voor velen te hoog zijn, naar aanleiding waarvan de voorz. op merkte, dat men door een in bewer- king zijnde reorganisatie tot lagere kosten zal komen. De heer Langezaal (LFC) wees er cp, dat de kosten van de medische sportkeuring voor arbeidersjongens veel te hoog zijn. Ook de Kwestie der identiteitskaar ten is voor de verenigingen een gro te handicap. De heer Caro meikto naar aan leiding hiervan cp, dat de kosten SLECHT GENOMEN. Deze deel nemer aan de Internationale Spring- wedstrijden, welke te Aken werden gehouden, liep een groot aantal strafpunten op toen hij in plaats van over, dwars door een muur sprong. De fotograaf daarentegen maakte een goede beurt. der sportkeuring door de Maatschap pij der Geneeskunde zijn vastge steld, doch er zullen pogingen wor den aangewend cm de prijs te verla gen. Het jaarverslag werd ten slotte onder dank goedgekeurd. Ook het financieel verslag en de diverse commissieverslagen wer den na enkele toelichtingen goedge keurd. De neren H Hoge:vorst, R. L. Lol kes de Beer en C. J. Metsch, werden in het bestuur herkozen, de heren mr. K. E. Eriks, prof. C. Kauling en Th. J. v. d. Meer tot leden van de commissie van beroep. In de plaats van de heer H. La- man, die bedankt had, werd de heer B. Boom gekozen tot lid v. d. finan ciële commissie, terwijl de heren L. A. Mooy en J. Pluimgraaff werden herkozen. Plaatsvervangende leden zijn de heren P. M. v. d. Voort en P. de Vrind. Hierna volgde de uitreiking der in het afgelopen seizoen veroverde kampioensmedailles, waarna de rondvraag aan de orde kwam. Verschillende vraagstukken wer den door sommige sprekers nog aan gevoerd, waarbij de heer Smeding (VNL) o.m. wees op de thans be staande promotie-degradatieregeling der 2e klasse, welke volgens hem niet juist is. De voorz. zette hierover het standpunt van het bestuur uiteen en zeide, dat naar een zo goed mogelijke oplossing wordt gestreefd. Aan het slot van de vergadering bracht de heer S. J. Koopmans (A.S. C.) het bestuur hartelijk dank, voor het vele werk, in het afgelopen jaar wederom verricht in het belang van de L.V.B. en van de voetballers in Leiden en omgeving. De voorz. dankte hierna alle aan wezigen voor het buitengewoon pret tig verloop der vergadering en wek te nogmaals de verenigingsbesturen op him leden op te kweken tot eer lijke sportsmen. DE ENGELSE LEAGUE. De uitslagen van de gisteren ge speelde wedstrijden voor de Engelse League luiden: le divisie: Stoke CityHudders- field Town 01; Tottenham Hotspur Bolton Wanderers 42; Wolver hampton WanderersDerby County 2—3. 2e divisie: Cardiff City'Manches ter City 11; Leicester CityBir mingham City 13; Sheffield United Swansea Town 6—1. FINLAND—DENEMARKEN 1-2- Denemarken heeft met 21 de landen wedstrijd tegen Finland te Helsinki gewonnen. Na de eerste helft leidden de Denen met 10. Het dagelijks bestuur van het In ternationaal Olympisch Comité u thans te Lausanne bijeen onder voor zitterschap van de Zweed Edstïoem. De besprekingen zijn geheim, maar men verwacht, dat het bestuur zich zal uitspreken voor de deelneming van Duitsland en Japan aan de Spe len van 1952 te Helsinki. Het be stuur kan geen eindbeslissing in de ze nemen, het kan slechts adviezen uitbrengen, waarover het volledig I. O. C., als het in Mei 1951 te We nen bijeenkomt, een uitspraak moet doen. Het Duitse Olympisch Comité is voorlopig erkend door het I. O. C, terwijl het Japanse Olympisch Co mité, in technisch opzicht, nog de zelfde status heeft als voor de oor log. Het bestuur van het I. O. C. zal nu eventuele voorstellen moeten ontwerpen vooï de toekomstige deel neming van beide landen aan de spelen, te beginnen met die van 1952 te Helsinki. ATHLETIEK WIM SLIJKHUIS GEHULDIGD. Wim Slijkhuis, onze nieuwe Euro pese kampioen op de 1500 meter, is gisteravond door zijn clubgenoten van de „Trekvogels" in Corona te Den Haag gehuldigd. Nadat de Haagse muziekvereni ging „Crescendo" enkele marsen had gespeeld, nam de heer J. van Zwijn- dregt, wethouder van onderwijs te 's Gravenhage, het woord. Hij wenste Slijkhuis geluk en stelde dienst pres tatie aan de jeugd ten voorbeeld. Daarna sprak de heer T. Jochems, voorzitter van de Haagse Athletiek- club „Trekvogels" enkele geluk wensen uit. Hij zeide onder mee-r, dat de gehele club trots was op het enor me succes van „Slijk" en meende, dat de K.N.AU. het aan het verkeer de eind had. toen zij te kennen gaf aan Slijkhuis, dat athletiek en voet bal niet samen kunnen gaan. Slijkhuis zelf sprak daarna woor den van dank, waarbij hij liet uit komen, dat deze huldiging hem in het nauw bracht. „Ik zal proberen deze eer waardig te zijn", besloot hij. Onder gejuicht en op de schouders genomen door enthousiaste clubge noten werd Slijkhuis vervolgens, ge tooid met een lauwerkrans, naaf het gereedstaande open rijtuig gedragen voor een rijtoer door de stad. In September naar Finland- Onze nieuwe Europese kampioen Slijkhuis heeft diverse uitnodigingen ontvangen om uit te komen in athle- tiekwedstrijden in de Scandinavische landen. Een daarvan heeft hij reeds geaccepteerd: Op Zondag 10 Septem ber a.s. hoopt hij in Helsinki aan al daar te houden athletiekwedstrijden deel te nemen. INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN TE AMSTERDAM. Nog steeds komen inschrijvingen binnen voor de grote internationale athletiekwedstrijden, die morgen avond in het olympisch stadion te Amsterdam worden gehouden. De wereldrecordhouder en Euro pese kampioen discuswerpen, de Italiaan Consolini heeft bericht ge zonden, dat hfj in de ring zal ver schijnen. Ook zijn landgenoot Fili- put, de Europese kampioen 400 m. horden, start *in het stadion, niet op het hordennummer, maar op de 400 meter hardlopen; en dan komt nog de Italiaanse speerwerper, Matteucci. Voorts komen een acht tal Grieken, te weten: discuswer pen: Sill as; polsstokhoogspringen: Fystathiadis; 110 meter horden: Kosmas; 100 en 200 meter: Tsolakis meter: Kamellidis; 1500 meter: Adamopoulos; 2 Engelse_ mijlen: Mavrapostolos en Melidonis. Ook de Zwitser Scheurer, die in Brussel in de tienkamp met pols stokhoogspringen tot 4.30 kwam zal aan de wedstrijden deelnemen. WATERPOLO HAARBEMG.Z.C. A.s. Vrijdag aanvang 7 uur zal in de zweminrichting de Zijl gespeeld worden de wedstrijd voor de promo tie hoofdklasse waterpolo heren tussen Haarlem 11 en G.Z.C. 1 (Gou da). In het Haarlem-zevental komen de internationaals Bijlsma en Braa- sem uit, in het zevental van G.Z.C. de internationaal Cabout en de jeugdspelers Beyderwellen en Hans de Boer. Na de verrichtingen van ons nationaal polozevental in Wenen, waar deze internationaals hun uitste kende vorm hebben gedemonstreerd, zien wij deze wedstdijd met span ning tegemoet. TAFELTENNIS. R. K. L. T. V. „DE SLEUTELS." Deze week geen training. In verband met de schoonmaak van de zaal zal deze week de training zowel voor senioren als voor junio ren geen doorgang kunnen vinden. De seniorentraining zal met in gang van Dinsdag 5 September we-, derom aanvangen. De leden worden verzocht zoveel mogelijk op de trainingsavonden aanwezig te zijn. (Dinsdag en Donderdag). Bijzonder heden aangaande de competitie zul len zo spoedig mogelijk worden be kend gemaakt. Het spelen van se lectie wedstrijden voor de klasse indeling is zeer waarschijnlijk. Zo enigszins mogelijk zal de ju niorentraining op Zaterdag of Zon dag a. s. normaal doorgang vinden. Nieuwe leden. R. K. jongelui (van 11 tot 18 jaar junioren en van 18 jaar tot 40 dames en heren), die lid wensen te worden van de „Sleutels" kunnen zich steeds ko men aanmelden op de trainings avonden bij een der bestuursleden. Met ingang van 5 September zullen de beginnelingen (dus ook nieuwe lingen) regelmatig (minstens één maal per week) worden getraind. 17 September Tournooi te Aals meer. Sleutelsleden, die wensen deel te nemen aan het enorme tournooi te Aalsmeer dienen zich vóór Donderdag a. s. in verbinding te stellen met een der bestuursle den .(Adressen: Ger. Brandrtstraat 24, Nieuwe Rijn 80). In verband met de spoedige aan vang van het nieuwe competitie seizoen verwachten wij van Sleu telszijde een algemene deelname aan dit tournooi. Deelname is mogelijk in twee klassen enkelspel, alsmede dubbel en gemengddubbelspel. WIELRENNEN HENRI KELLEN OVERLEDEN. Tijdens het Zondagmiddag te Rap- perswil bij St. Gallen verreden in ternationale criterium voor profs is de 23-jarige Luxemburgse renner Keilen door een zonnesteek getrof fen. Hij werd onmiddellijk naar een ziekenhuis vervoerd, waar hij des avonds, zonder bij kennis te zijn ge komen, is overleden. Swift Combinatie. Bij de ronde van Koog a/d Zaan een wedstrijd voor profs over 125 Km. wist Jac. de Groot zich vierde te plaatsen, achter Evers, Storm en Voorting, doch voor v. Beek, Steenbakker, Geerts, Lakeman, van As en Spren- kelink. POSTDUIVEN. Leirïce Concourscommissie. Wedvlucht met jonge duiven op 'Zondag 20 Aug. vanaf Quievrain. Aantal vogels 973, gelost te 7 uur met Z. O. «find le duif te 9.25.17- uur (1388.15 M/m). laatste te 9.42- 35 uur (1245.97 M/m). Uitslag: P. Koenen, 1.86.90.116; C. Hoogeveen 2.17.67.78.99..195; W. Vijlbrief 3.38.58.84; W. Kapaan 4.7- 29. 64; J. J. Mulder 5.62; G. ten Braak 6.42 43.63.154: W. Burgy 8.26- 39.93.119.164; C. Freeke 9.140; J. Mulder 10; M. de Haas, 11.21.76.96; B. Prins, 12..103; D. v. d. Nieuwen- dijk 13; J. van Düuren 14; J. Jan sen 15. VOOR UW JONGEN EN UW MEISJE. HET AARDIGE PAKJE, dat wij deze week geven is leuk voor meisjes. Wij behoeven slechts het rokje door een broekje te vervangen om een jongenspakje te krijgen. Tweelingen.... aantreden! Hieronder laten wij een naaibe- schrijving volgen. Wanneer u die nauwkeurig leest, zult u zeker, ook al bent u geen handige naaister, dit pakje kunnen maken. Bolero: Van voor- en rugpand worden de zij- en schoudernaden ge sloten. De mouwnaden eveneens dichtstikken. Aan de onderkant worden de mouwen ingehaald, daar na legt men de goede kanten van mouw en manchetje op elkaar en stikt deze. Aan de verkeerde kant het manchetje vervolgens met een klein steekje overnaaien. Het man chetje wordt met knoop en knoops gat gesloten. Blouse: Zij- en schoudernaden van voor- en rugpand sluiten Mid denvoor wordt een tegenbeleg voor de sluiting gemaakt. Op de taille stikt men een band, waardoor een elastiek of een bandje kan worden geregen. De onderkant van de blouse werkt men met een smal zoompje af. Het kraagje wordt met de goede kanten op elkaar dichtgestikt, omge keerd en platgeregen. De mouwen van de blouse dichtstikken. De kop van boven inhalen en met de ruimte mooi gelijk verdeeld in het armsgat zetten. De onderkant van de mouw tjes worden met een smal zoompje afgwerkt. Rok: Precies op de raderlijnen worden de plooien geregen, twee aan beide kanten van de platte plooi. Vervolgens de beide rokdelen aan elkaar stikken. Bij dikke stof aan de verkeerde kant voor dunnere stof kunt u Engelse naden stikken, waardoor deze meteen zijn afge werkt. In de linker zijnaad wordt een splitje van pim. 15 cm open ge laten voor de ritssluiting. Een taille band stikt men aan de goede kant op het rokje, slaat de band naar bin nen en maakt nog een stiksel op de goede kant. Op deze manier kan de band niet boven het rokje uitkomen. De zoom op de goede lengte met een onzichtbare steek afwerken. Klaargeknipte patronen van dit model kunt u onder no. P 4757 be stellen bij de redactie van ons blad voor de leeftijden 46, 68, 810 en 10—12, het jongenspakje voor de leeftijden 46 en 68 jaar a f 1.05 per postwissel "of in postzegels (uit sluitend lage waarden). Vergeet u niet nummer en leeftijd alsmede meisjespakje of jongens pakje op te geven? Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I 402 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VA RA, 19.30 VPRO, 20.00-24.00 VARA 7.00 Nieuws. 7.18 Gram. 8.00 Nieuws en weeiber. 8.18 Orgelspel. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Gram. (9.30- 9.35 Waterstanden. 10.00 Paedagogi- sche causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Hawaiian muziek. 12.30 Me- delingen. 12.33 Voor het platte land 12.38 Gram. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Omroeporkest. 13.50 Gram. 14.00 Gesproken por tret. 14.15 Kamerorkest 15.00 Kin derkoor. 15.20 Voor de kinderen. 15.50 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de kinderen. 17.30 Gram. 17.45 Rege ringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Vara-varia. 18.20 „De Europese Raad in Straatéburg." 18.25 Actu aliteiten of gram. 18.30 Radio Volks universiteit. 19.00 „De taak van de vrouw in drankstrijd," causerie. 19.15 Pianoduo. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Lichte muziek. 20.35 „Gouden Bruiloft," hoorspel. 22.05 Trio. 22.30 Gram. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weer- ber. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Pianorecital. 11,30 Blaaskwintet en piano. 12.00 Gram. 12.30 Mededelin gen. 12.33 Metropole-orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Amusementsmuziek. 14.00 Gram. 15.00 Strijkkwartet. 15.30 Fluit en piano. 16.00 Vocaal ensemble. 16.15 Voor de jeugd. 17.00 Kamermuziek. 17.30 Gram. 17.40 Afrikaanse volksmuziek. 18.00 Kerkkoor. 18.30 Voor de strijd krachten. 19.00 Nieuws en weerber. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Gram. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.35 B. B. C. Schots orkest. 21.20 „Canada, een groot en goed land," vraaggesprekken met immigranten. 21.40 Gram. 22.00 Omroepkoor en solisten. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. 52. Erg plotseling. Nadat Lange Leo met duim en wijsvinger geknipt had, stond Frangois meteen weer naast hem en vroeg in zijn gebrek kig Hollands, wat er van zijn Mees ters begeerte was. „Maak die poort open!" Üeval Lange Leo", „en eh ach, maak eigenlijk dat hele kasteel maar weg, want dat verveelt me." „Maar monsieur!" stribbelde Fran gois tegen. „Ik had het net gemaakt! Ik was er zo trots op en „Zeur niet. maak dat ding weg!" riep Lange Leo ongeduldig. Hij hoorde een zucht van Frangois, die meteen daarna verdwenen was, evenals het kasteel. Lang Leo keek een beetje verdwaasd in het rond, want het was erg plotseling gegaan en daar was hij nog niet aan gewend. Op de achtergrond liep Ootje Teur, die eigenlijk door de gang had ge hold, terwijl Dikke Daan, die tegen de muur gezeten had, nu met zijn rug tegen een dikke boom leunde. IN HET GRIJS Door A. HRUSCHKA. (Nadruk verboden). 45) Ja, meneer Hempel. Hempel ging naar een kast en nam er een vrij aanzienlijke som in bankpapier uit. Zohier is geld. Niet zui nig zijn, Kockstein. Laat me alsje blief de kerel niet ontsnappen. Wees gerust ik blijf hem op de hielen. Hebt u hier iets ontdekt, meneer Hempel? „Iets?" Neen man, niet „iets" maar veel, heel veel, maar ik kan de dingen nog niet aaneen- knopen. Het lijkt een gebroken ketting.... Maar zodra ik met de „man i n't grijs" een woordje heb gewisseld, zullen de schakels wel aaneen worden gelapt. En als hij niets wil zeggen? Hij moet en hij zal. Want zijn geheim ligt in mijn handen. Maar, ga nu, Kockstein, anders mis je je trein. Kockstein greep naar zijn hoed. Wat ik nog wilde vragen, me neer Hempel de vrouw van de ma joor zou u graag willen spreken, Overeenkomstig uw opdracht heb ik haar uw positie in de zaak uiteen gezet en zij verlangt u daarover persoonlijk te spreken. Goed. Morgenmiddag ben ik bij haar. Dat strookt trouwens met mijn plan. Hempel ging nog eens naar de kast, Hier heb je nog een zaklan taarn, Kockstein zei hij. Het regent en de nacht is donker. Overbodig, meneer Hempel. Ik kan de weg naar het station wel dromen! Neem hem in ieder geval. Ik zou niet graag hebben, dat je ver keerd liep en je trein misteEn je bagage? Een klein, heel klein valiesje. Ik heb het aan de portier van het station in bewaring gegeven. In ordeGoede avond en goede reis! XV. De volgende dag was helder en zonnig. Rita von Sydow was nog altijd bewusteloos en de gravin zat met hetzelfde versteende gezicht bij haar bed. Zij had zelfs niet deelgenomen aan de lunch. En toen Herbert haar om een onderhoud te verzoe ken, weigerde zij Rita's toestand nam al haar tijd en zorgen in be slag. Alleen de blinde Hanna mocht de kamer van de zieke binnentreden. De gravin was plotseling weer vriendelijk en zelfs hartelijk voor haar geworden. Lisette, die in de voorkamer voor het gereedmaken van de ijszak- ken zorgde stond niet weinig ver baasd over de vriendelijkheid der gravin voor de blinde. Al het trotse, al het vijandige in haar houding scheen als bij tover slag verdwenen. Tegen twee uur kwamen twee professoren, door de gravin uit Graz ontboden. Hun diagnose stem de overeen met die van de dokter uit Grunau; zij schreven een en an der voor; evenmin als hun collega, wilden zij zich uitlaten over de kansen op herstel Het was somber-stil in het kas teel. Men had het voorplein en de binnenplaats met een laag stro be legd, om alle hinderlijk geluid te dempen en de electrische bellen waren buiten gebruik gesteld. De bedienden liepen op de tenen. Tegen de avond kleurde zich 't uitspansel met rozerode tint en een weerschijn daarvan viel in de ziekenkamer. Hanna die bij het venster zat, hief het hoofd op; ook haar uiterst zwakke ogen hadden het schijnsel bespeurd. Juist zoals toen.'... sprak zij bijna fluisterend. Herinnert u het zich nog, mevrouw de gravin? Toen Rita geboren werd had de hemel ook zo'n kleurige glans. Dt gravin huiverde en zweeg. En ook, ging Hanna voort, toen gravin Sydow begraven werd. Stilspreek daar niet over, zij zou het kunnen horen.... O, Hanna, wat ligt er tussen „toen" en „nu!" (De gravin wrong zich als in wanhoop de handen). Waar om kan de mpns niet in de toe komst schouwen? Omdat de Voorzienigheid 's mensen lot regelt. En wee hem, die tegen die regeling in opstand durft te komen! Mevrouw, bidt God, dat Hij ons het kind laat be houden. Gravin Renate sidderde weer. Ik.... kan niet bidden. Sinds lang niet meer. En toch als ik haar daarmee kon redden? Wezenloos staarde zij voor zich uit. Bid, hernam Hanna, bid, me vrouw; poog te bidden en goed te bidden, om te trachten iets goed te maken. Wat zult u zeggen mevrouw, wanneer eenmaal rekenschap van u wordt geëist? De gravin bewoog zich niet. Bui ten verdween 't rozekleurig schijn sel en uit de hoeken van de kamer kwam milde schaduw nader ge kropen. Zij streek zich 't haar van het voorhoofd en in haar grijze ogen flikkerde weer een straaltje van de oude geestkracht. En zij stond op. Neen, sprak zij zacht, maar op vaste toon. Dwaasheid is het, een blik achteruit te werpen. In het leven is er geen „teru g"mogelijk... alleen hij, die zwak is, verliest het spel. En ik, wil het winnen!.... Hanna, blijf jy hier. Ik ga wat rusten, om nieuwe kracht te ver zamelen. Tegen middernacht ben ik terug. Hanna keek mevrouw von Grau- enstein strak na, als kon zij haar werkelijk zien. Op het fletse gelaat der oude vrouw las men nu een soort voldoening: „Arme Renate! Je gelooft, dat jouw wil zelfs het noodlot dwin gen kan, maar het is sterker dan jij. Kon jy, zoals ik, zien met de ogen der ziel, dan Renate, zou je weten, dat de Heer reeds de hand uitstrekt naar je werk Toen ging Hanna de plaats der gravin bij Rita's sponde innemen. Silas Hempel had 's voormiddags zijn baas permissie gevraagd, naar de stad te gaan,, om uit zijn oud kosthuis enige kledingstukken te halen, welke hij daar had achter gelaten en die hem, daar de herfst buitengewoon vroeg intrad, goed te pas zouden komen. Dat verlof werd hem dadelijk gegeven. Er was op dat ogenblik niet veel te doen, en Lenke had, buiten Albert nog drie andere jon ge knechts. Bovendien had hij zelf verschillende dingen uit de stad nodig en die kon Albert voor hem meebrengen. Hempel begaf zich eerst naar 't huisje in de voorstad, waar gravin Sybille nu alleen verbleef met 'n zekere vrouw Berner, haar vroegere werkster. Zij had die vrouw overgehaald, bij haar te komen in wonen, om niet zo verschrikkelijk eenzaam te zijn. Toen Hempel naar de gravin vroeg, zei hem vrouw Berner, dat de echtgenote van de majoor tegen elf uur in het Paleis van Justitie moest zijn, om inlichtingen te ge ven. Hij wachtte een half uur; maar toen zij niet kwam opdagen, ging hy heen, zeggende, dat hij 's na middags zou terugkomen. Inmiddels ging hij de boodschappen voor Lenke doen.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6