Leiderdorp kent geen kermissen Volgend jaar televisie in Nederland Onruststokers geweerd Schrikdraad kan gevaarlijk zijn Ned. bataljon naar Korea 18 Koeien vergiftigd Nog steeds munitie in de grond Een millioen dahlia's, rozen en anjers... Prijzenoorlog in Valkenburg DINSDAG 29 AUGUSTUS 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA I VOORLOPIG LOPIK DE ENIGE ZENDER IN HET VOORJAAR VAN 1951 zal het eerste experimentele televisie programma van de Verenigde Nederlandse Radio-omroepen in No- zema-verband voor het eerst officieel in de lucht gaan. Dit zal via de eerste zender te Lopik geschieden. Men zal er, naar wordt verwacht, vier millioen Nederlanders mee kunnen bereiken. De zender Lopik zal voorshands de enige zijn, die televisie-program ma's in Nederland zal uitzenden. Van het bouwen van meer zenders, waartoe het in 1949 gemaakte rapport van de Televisie-commissie aan beveling deed, is afgezien. In Lopik komt een driekantige mast van 200 meter hoogte, waarop een antenne met gerichte horizontale straling van 20 meter hoogte zal worden gebouwd. Deze zal een bereik hebben van 90 kilometer landelijk en 34 kilometer als stad bebouwd gebied. Verwacht wordt, dat men de grote steden in het Westen des lands en de provincies Noord- en Zuid-Holland, Utrecht, Gelderland tot in Duits land toe, Noord Brabant (partieel België) Zeeland en de kop van Lim burg zal kunnen bestrijken. Voldoet het experiment aan de verwachtin gen, dan zou men voor het bestrijken van het gehele land met de bouw van twee kleinere extra zenders kunnen volstaan. Philips Telecommunicatie-Indu- strie (N.S.F.) zal in de twee jaar ex perimentele televisie-uitzendingen de studio- en zender-apparatuur voor haar rekening nemen. De om- roepmaatschappijen zullen in de ex perimentele periode per jaar teza men zeshonderdduizend gulden aan programma's besteden. Omroep, PTT en Philips zitten tezamen in de Nederlandse omroepzendermaat- schappij Nozema, onder auspiciën van welke maatschappij de experi mentele uitzendingen zullen plaats vinden. Een definitieve keuze van de stu dio is nog niet gedaan. De omroep verenigingen zouden gaarne Cine- tone te Duivendrecht willen gebrui ken. Nu echter de filmindustrie over de gehele wereld zich tegen samen werking met de televisie heeft ver klaard, omdat men er een ernstige concurrent in ziet, is het de vraag of men Cinetone voor de televisie zal kunnen krijgen. Op 15 Septem ber vergadert de Nederlandse Bios coopbond. Dan wordt wellicht uitge maakt of men zal samenwerken of niet. De omroep heeft een garage complex aan de Schoolstraat te Hil versum voor het inrichten van een veel kleinere, experimentele studio achter de hand. De technische moge lijkheden zullen daar minder gun stig zijn, terwijl ook het plaatsen van een straalzender voor de ver binding met de in aanbouw zijnde televisiezender Lopik niet zo gun stig is. Een oplossing zal eventueel kunnen worden gevonden door het Amsterdamse Raad verwerpt moties De eis, door de communisten ge steld in een gisteren op hun verzoek bijeengeroepen raadsvergadering, dat B. en W. bemiddelend zouden op treden om rancune-maatregelen van de werkgevers in het havenbedrijf tegen stakers te voorkomen, werd door de raad afgewezen. De wethouder voor arbeidszaken, de heer B. C. Franke, merkte op, dat verscheidene leden van de E.V.C. nooit hebben gestaakt, dat er ver- scheidenen weer in dienst zijn terug genomen, doch dat de werkgevers afkerig zijn van bepaalde mensen, die zich de laatste jaren als raddraaiers en onruststokeïs hebben doen kennen Hier ligt in dit geval geen bemidde lende taak voor de overheid. De burgemeester moest heel wat horen over de terreur van zijn nolitie. Er waren enkele raadsleden, aie op merkten, dat het optreden van de politie juist diende om terreur te voorkomen, maar de burgemeester zelf wenste er niet over te spreken. Ik licht de raad gewoonlijk graag in over politiezaken en verklaar mij altijd interpellabel, thans wens ik geen enkele mededeling over de wen selijk geachte politiemaatregelen te doen, was al wat hij zei. En ook de communistische eis om de karabijn brigade van de straat terug te nemen, vond geen steun. De betreffende mo ties werden met zeven en twintig te gen negen stemmen verworpen. Dezer dagen werd gemeld, dat te Overberg bij Veenendaal een boe renzoon werd gedood toen hij met een schrikdraad in aanraking kwam, vermoedelijk doordat op dat ogenblik de bliksem in de schrikdraad sloeg. Hij wilde het cadaver van een pink, die eveneens door aanraking met de schrikdraad was gedood, weghalen. De arbeidsinspectie deelt thans mee, dat dit ongeval niet door blik seminslag is veroorzaakt. Zij vestigt de aandacht er op. dat schrikdraad, indien niet in overeenstemming met het bepaalde in het Veiligheidsbe sluit electrische schrikdraden is aan gelegd, gevaar oplevert voor mens en dier. Aan iedere bezitter van een schrik draad-installatie wordt dringend aangeraden deze niet zelf aan te leggen, doch daarvoor een bevoegde deskundige in de arm te nemen, die inhoud en betekenis van de voor schriften kent en kan beoordelen. Dit behoort tot zijn vak en alleen hij kan de verantwoording dragen voor de deugdelijkheid van de aanleg, al dus de arbeidsinspectie. De installatie mag voorts in geen geval worden gebruikt, zo lang door bedoelde deskundige geen bewijs is afgegeven, waaruit blijkt, dat de in stallatie veilig is, d. w. z. in overeen stemming met de bepalingen van voornoemd oesluit, is aangelegd. Dit bewüs moet ieder jaar worden ver plaatsen van de verbindingszender op een kerktoren in Hilversum. Over het systeem kan nog mede gedeeld worden, dat het aantal beeldlijnen 625 bedraagt; het beeld- frequentieinterval (de z.g. video band) strekt zich uit tot ruim 5 me gahertz (mhz). Negatieve modulatie van het beeld zal worden toegepast; voor het geluid frequentie-modulatie met een maximale deviatie van 50 kiloherz. (khz). Op het ogenblik is een studiecom missie aan het werk om uit te zoe ken, welke storingsoorzaken kunnen worden weggenomen. Men heeft het oog op de ontstekingen van auto- en andere motoren, tandarts en Roent- geninstallaties, bepaalde machines in de industrie enz. Waarschijnlijk zullen bij Koninklijk Besluit te zij ner tijd maatregelen bekend worden gemaakt, die het wegnemen van dergelijke storingen en de middelen daartoe zullen verordonneren. Aangezien voor een groot deel van Europa eenzelfde televisie-systeem is aanvaard, acht Nozema de kansen op uitwisseling van programma's en verdere samenwerking tussen de toekomstige Europese televisie-sta tions gunstig. Nederlandse t.v.-kijkers zullen waarschijnlijk f 30 p. jaar „schouw geld" per toestel moeten betalen. KONINGIN BEZOCHT AVOND SPROOKJE. Vrijwel onopgemerkt heeft de Ko ningin zich Maandagavond in gezel schap van mevrouw Pennings en de drie oudste prinsessen met drie vriendinnetjes tussen de duizenden bezoekers van Carel Briel's avond sprookje in Berg en Bosch gemengd. De Koningin en de prinsesjes volgden het spel met veel enthousiasme en uitten herhaaldelijk opmerkingen van verrassing. Om het slot te zien klom het gezelschap op een berm rand en applaudisseerde na afloop van het spel langdurig. Tijdens haar verblijf verloor de Koningin haar hoofddoek, welke haar later door de commissaris van politie, die de doek van een dame, die haar gevonden had in ontvangst had genomen weer ter hand werd gesteld. Als keuring meevalt Naar wij vernemen heeft de minis- raad gistermiddag geen definitieve beslissing kunnen nemen over de uitzending van Nederlandse vrij willigers naar Korea. Dit komt om dat van de 2166 aangemelde vrij willigers er bij de selectie veel af vallen, die op allerlei gronden min der geschikt blijken. Mochten er ten slotte ruim duizend overblijven, dan wordt het in bevoegde kringen waar schijnlijk geacht, dat tot uitzending van een bataljon zal worden beslo ten. VOGELPEST TE BARNEVELD WORDT VOORZICHTIGER BESTREDEN Vorige week werd bericht, dat te Bameveld wederom een geval van pseudo vogelpest was vastgesteld, thans in de buurtschap De Glind. Tegelijk werd een geval van ver moedelijke pseudo-vogelpest in de buurtschap Kallenbroek gemeld. De rijksseruminrichting te Rotterdam heeft thans ook in het laatste geval pseudo-vogelpest geconstateerd. Op advies van de inspecteur van de vee- artsenijkundige dienst is echter slechts een dertigtal kippen vernie tigd. De overige kippen, welke niet met. de ziek dieren in contact zijn ge weest, blijven voorlopig gespaard in de hoop, dat zij van de gevreesde ziekte vrij zullen blijven. Eenzelfde tactiek werd gevolgd op het bedrijf te De Glind. Naderhand moest hier nog wel een aantal kippen vernie tigd worden, maar de helft van de pluimveestapel is op het ogenblik nog volkomen gezond. De beperkte vernietiging wordt echter alleen maar toegepast als een deel van de pluimveestapel werkelijk niet in con tact heeft kunnen komen met de zieke dieren Zondag zijn van twee Velser vee houders achttien koeien overileden aan vergiftiging. Een loonspuiter had de vorige week een aardappelveld met een ontsmettingsstof, die in ver dunde oplossing ongevaarlijk is, doch geconcentreerd de slijmvliezen van zoogdieren aantast behandeld. De man heeft, naar hij verklaarde, het reservoir waarin zich de giftige vloei stof bevond, omgespoeld in een drink poel voor de koeien, hetgeen tot ge volg had, dat de koeien korte tijd later ernstige vergiftigingsverschijn selen gingen vertonen. De Velser vleeskeuringsdienst liet de dieren overbrengen naar het Haar lems slachthuis, waar het grootste deel onmiddellijk is afgemaakt. Een paar andere koeien werden in Vel- sen geslacht. De totalddschade voor beide veehouders bedraagt 6000. verminderd met de opbrengst van het vlees, dat wellicht nog voor con sumptie geschikt is. BELANGRIJKER TAAK VOOR BOUWVERENIGINGEN. De regering is bezig verbetering te brengen in de mate van zelfstandig heid van de woningbouwverenigingen aldus een mededeling van mr J. Bommer, adviseur aan het ministerie van volkshuisvesting en wederop bouw, gisteren op de zitting van het twintigste internationale stedebouw- kundige congres te Amsterdam. De woningbouwverenigingen zijn name lijk door hun financiële zwakte voor een goed deel afhankelijk van de overheid, waardoor zij onderworpen zijn aan allerlei regelingen. Indien de verbetering gelukt, zullen de wo ningbouwverenigingen een belangrij ker taak krijgen in de volkshuisves ting. C.A.O. VOOR HET SCHILDERS BEDRIJF In de Staatscourant is opgenomen de algemeen verbindendverklaring van bepalingen van de collectieve arbeidsovereenkomst voor het schil dersbedrijf. Op de vragen van het Tweede-Ka merlid de heer Van der Zanden (K.V.P.) in verband met het tijdens een bos- en heidebrand constateren van de aanwezigheid van achterge bleven granaten en patronen op een voormalige geallieerde munitiedump, heeft de minister van Binnenlandse Zaken geantwoord, dat 't hem be kend is, dat bij de brand op 12 Juni onder Veldhoven (N.-Br.) de aanwe zigheid van enige achtergebleven explosieven is geconstateerd. Het is gebleken, zegt de minister, dat het niet mogelijk is, een terrein in die mate van munitie te zuiveren, dat met volkomen zekerheid kan worden aangenomen, dat ter plaatse geen munitie is achtergebleven. Door vele oorzaken, zoals door verande ring van het grondprofiel, kan de munitie onvindbaar worden en door dezelfde oorzaken kan zij naderhand weer aan het licht komen. Het is niet te bepalen, op welke tijdstippen zulks kan geschieden. Inderdaad is er grond aanwezig voor de vrees, dat ook in andere plaatsen van ons land dergelijke ge vaarlijke terreinen kunnen voorko men. Het is dan ook daarom, dat de onder het ministerie ressorterende Hulpverleningsdienst met de ter be schikking staande middelen er op blijft wijzen, dat voorzichtigheid moet worden betracht en dat van el ke vondst van munitie e.d. onver wijld melding moet worden gemaakt. Indien aan te nemen is, dat een na der onderzoek op de bedoelde terrei nen tot resultaten zal leiden, is de minister zeker bereid, dit te doen in stellen. Hij heeft zich ter zake met zijn ambtgenoot van Oorlog nader verstaan. In het merendeel der ge vallen mag echter worden aangeno men, dat de ruiming volledig is ge weest. TANTE EMMY EN DE WAT NOEM JE VROEGER? uit andere plaatsen. Toen er in Volendam een touw- fabriek afbrandde, die na de voltooiing van de Zuider- zee-werken voor de vroegere vissers een middel van SPREKENDE WEEGSCHAAL 3r zelfe een aamal Volendam" Leiderdorp is een zeer voornaam plaatsje! Nu ie het in deze wereld lastig, dat men iedere uitspraak moet we toekomst wilden opbouwen. z motiveren, waardoor geregeld meningsverschil ontstaat. Door zulke vestigingen is het aantal katholieken toe- Indien er meer eensgezindheid was, zouden we de g®non^n- Voorlopig behoren ze tot de parochie van de voornaamheid van Leiderdorp bewezen achten met de S°heb^m^ 10331 m3n "°g 31833 k3rk mededeling, dat wij er enige tyd hebben gewoond. He- En wie weet. Want als we nagaan, dat er bij de katho- laas is onze kennissenkring te groot. Wij beseffen de lieke jongerenbeweging van Meerburg slechts twee jon- noodzaak van een tweede motief en dit is 'hier komt ëer^s uit Leiderdorp zijn van boven 19 jaar en tientallen de logica in het gedrang te destilleren uit de reden, ga0nejbeneden 17 dan 15 er van een flinke waarom wjj destijds weer met bekwame spoed naar Er 'gaan de laatste tijd trouwens al gehuchten van een Leiden verhuisden. De belasting! Iedere Leidenaar, die eigen katholieke bewaarschool. Bij de kleinsten moet zich in Leiderdorp vestigde, weet, dat de aanslagen het tocb beginnen! van de belasting hier hoger zijn. En als men daarbij bedenkt, dat een spreekwoord zegt: Het gaat beter van een stad dan van een dorp geloven wij algemene Toen we tante Emmy vroegen, of ze nog iets wist van instemming te hebben met de bewering, waarmede wij vroegeL stelde ze^ ons heel wijsgerig de vraag: „Wat dit artikel begonnen. Nog niet zo heel lang geleden reed de gemeentelijke Van de week, met de extra Zondag, zijn we weer reinigingsdienst met een bakfiets rond om het huisvuil eens in Leiderdoïp geweest. °P ^e halen. En de brandweer had een ongelukkige De Tolbrug mag door een enorm aantal chauffeurs bandspuit, die later vervangen werd door een motor- verwenst worden en er mogen plannen bestaan, om spuitje. Ze waren geen van beiden veel waard. Tegen- ten gerieve van het verkeer een betere verbinding tot woo r dig is er echter een prachtige brandweeruitrusting stand te brengen, voor ons heeft deze toegang tot het en de gemeentereiniging heeft een auto. dorp een bijzondere bekoring. Als je van de grote weg -^e. werklieden van de gemeente dragen uniformen, afkomt en over het smalle bruggetje rijdt, krijg je zo Speciaal de dienst gemeentewerken heeft het hart van echt het gevoel in een andere wereld te komen. tante gestolen. Het plantsoen aan de Schaaprustweg, dat in de oorlog vernield werd, is vernieuwd en ziet TANTE EMMY EN DE KERMIS er mo°ier uit dan voorheen. De uitbreiding van het sportpark is hierbij aangepast. Dit gevoel heeft bij ons een extra feestelijk karakter Tenslotte bleken er nog twee tollen in de herinnering door de wetenschap, dat we even bij tante Emmy kun- j3n tante Emmy te zijn. Een aan de brug en een aan nen aanwippen. Volgens gewoonte had ze de theepot al de Hoogmadeseweg. Gelukkig kunnen we tegenwoordig in haar hand voor we goed en wel zaten. Zo is ze nu £ratis Leiderdorp op visite gaan. eenmaal. Een en al gemoedelijkheid. Het trommeltje, waaruit je bescheiden een kaakje neemt, wordt net zo- DE BEZETTINGSTIJD, lang voor je gehouden tot je er een tweede uit opdiept A „omreden je op één been niet kunt lopen!" Maar boe rustig het leven in Leiderdorp ook is, in de Ons bezoek aan tante Emmy had deze keer mede ten oorloS 1S het eens opgeschrikt door de geweldige knal doel enige gegevens op te doen voor een artikeltje over v^n €en. bom. En deze bom was niet uit een vliegtuig Leiderdorp. Ieder dorp heeft zijn eigen bijzonderheden afkomstig maar door een onbekend persoon neergelegd en minstens een kermis, waarover je dagen kunt ver- °P s^bip hennep bij de touwfabnek. Het schip ging tellen. naar de bodem, maar daarmede was de zaak niet afge- Hier kent men buiten de Oranjefeesten voor de daan; ma,»en van het dorp moesten van de Duit kinderen echter geen kermis. Gelukkig aan een kant, *ers blJ de 1fabrilk Saan, posten. Om de twee uur wer- want met tante Emmy zouden we er moeilijk over kun- de,n ze afgalost- °P het laatst was er een plan tot stand nen praten. Zij heeft op dit gebied een onaangename gekoman, dat voorzag in de aanstelling van een paar ervaring. Jaren geleden hebben wij haar namelijk eens vaste wachten. Zij zouden een weekloon genieten uit meegenomen naar de 3 Octoberviering op het Schut- de geIden. dia de ..postplichtigenbijeen moesten bren- tersveld. Er was toen een nieuwe attractie in de vorm «en. De bevryding maakte de uitvoering van dit plan van een sprekende weegschaal. Als je er na betaling °verb°dig van een kwartje op ging staan deelde een vriendelijke Vi nding van arbeidskrachten naar Duits- stem je gewicht mede Iand belandde het gemeente-register in het water, maar Omdat tante het niét vertrouwde, gingen wij eerst, i?mmer Seno&g zagen de Duitsers kans het weer op te „Honderddertig pond", zei de stem vriendelijk. Tante VL?en' was verrukt. Ze drong zich door de menigte en stapte het schootsveld van de kanonnen bij een even- op de schaal. Even bleef het akelig stil en toen klonk tuele verdediging zo groot mogelgk te maken ging er het gebiedend: „Niet met z'n tweeën astublieft!" dlze. no« Panmmfabnek tegen de grond. Over het algemeen zyn de Leiderdorpers de oorlog DE UITBREIDING VAN HET DOHP. SdS*r JJ6* doorgekomen Tijdens het beleg van Leiden in 1573 en '74 ,toen de Spaanse veldoverste hier Over de groei van Leiderdorp is tante Emmy beter zijn hoofdkwartier had, zal de toestand in ieder geval te spreken. In de laatste 25 jaar is er heel wat gebouwd, beroerder zijn geweest. Voor 1940 nam de bevolking sterk toe door vestiging DESIDEREUS BIESENU3ROECK. Aalsmeer houdt bloemencorso in Amsterdam Op Zaterdag 9 September a.s. zal voor de derde maal achtereen het grote Aalsmeerse bloemencorso door de straten van Amsterdam trekken. In 1948 geschiedde dit voor de eerste maal ter gelegenheid van het einde van de jubileums- en kro ningsfeesten en het vorige jaar werd het corso herhaald en het zal, zo verzekerde de burgemeester van „het bloemendorp van Europa", dr D. H. Peereboom-Voller op een pers conferentie, die in het internatio naal cultureel centrum te Amster dam werd gehouden, een traditie worden. Er zijn 1000 bedrijven, die alle aan het corso medewerkten. Het corso zelf zal bestaan uit een stoet van 55 wagens, waarvan 30 praalwa gens. Deze praalwagens bestaan uit platte wagens, die door tractoren worden getrokken. Ruim een millioen bloemen zullen in de stoet worden ver werkt: 800.000 dahlia's, 125.000 anjers, 125.000 gladiolen, 100.000 rozen, 6.000 chrysanten en voorts worden gebruikt 5.000 graszoden, 5.000 bossen groen, 40.000 kg mos en 1600 kg draad (dat is een lengte van 1.000.000 meter). De grootste praalwagen zal een lengte hebben van 12 meter en een breedte van 4 meter. In deze wagen, die de bloemenkoningin vervoert, zullen alleen al 50.000 bloemen wor den verwerkt. Om deze wagen te kunnen laten passeren zullen de leuningen van een brug in Aalsmeer moeten worden afgebroken. Aan het voorbereidende werk ne men 750 binders en bindsters deel en in de nacht van 8 op 9 September zal heel Aalsmeer de helpende hand bieden. Op 9 September zal des middags om 14.30 uur in het Olympisch Sta dion een spel worden gehouden on der de titel „Aalsmeers-Bloemen- feest in Amsterdam". Het corso zal daarvan een onderdeel vormen. Het bloemencorso. De Amstelveense tekenaar Toon Noyons heeft de ontwerpen gemaakt voor de praalwagens in het bloe mencorso. Tot onderwerp heeft hij sprookjes gekozen en zo zullen op 9 September Hans en Grietje met hun pannekoekenhuisje, Klein Duimpje met zevenmijlslaarzen, Ali ce in Wonderland, de vier Heems kinderen, Sneeuwwitje, de kikker en de gouden bal, Assepoester. Rood kapje en de wolf en tal van andere sprookjesfiguren opgevoerd worden. De stoet vertrekt om 12.30 uur uit Aalsmeer en gaat dan via Amstel veen naar het Olympisch Stadion. Na het stadion-spel keert 't via Am stelveen terug naar Aalsmeer, waar des avonds in een feestelijke bijeen komst de prijzen worden uitgereikt door de Commissaris van de Konin gin in de provincie Noord-Holland. Voor een tientje naar de Eitel In Valkenburg, dat nu uitpuilt van toeristen en vacantiegangers, is een hevige prijzenoorlog ontbrand tus sen de grote touringcarbedrijven en de kleine particuliere ondernemin gen. De grote ondernemingen beschul digen de kleinere ervan de stilzwij gende prijzenafspraak te hebben ge schonden en voor lagere prijzen te hebben gereden. Hierop hebben de grote ondernemingen hun dagprijzen aanmerkelijk lager gezet. Gisteren kwam de tegenactie van de particu liere ondernemingen, die de prijzen der groten gewoon halveerden, aldus meldt het Alg. Dgbl. Kostte het vroeger naar Luxem burg vanuit Valkenburg 1'6 gulden. Maandagmorgen deden net de groten voor 10 gulden en in de namiddag kwam het antwoord van de kleineren door het voor vijf te doen. Een dagtocht naar de Ardennen kostte vroeger 11 gulden, gisteren kwamen de groten uit met de prijs van 7 gul den, de particuliere ondernemingen gaan nu echter voor vier gulden. Tochten naar de Eifel kosten slechts een tientje. Deze oorlog kost de be drijven handenvol geld, maar de par ticuliere ondernemingen menen het gevecht te zullen winnen, omdat zij meestal met eigen personeel werken en zelf hun autobus rijden. De toerist lacht en profiteert er van, en laat zich voor een paar gul den vorstelijk door de Ardennen rij den. De touringcarbureaux hebben nog nooit zo'n drukte gekend, maar op elke klant wordt geld toegelegd. VELUWE KWAM ER NOG GOED AF. Een deskundig onderzoek heeft uitgewezen, dat de windkracht van de windhoos, die de vorige week de Veluwe teisterde, die van de cy cloon, welke vijf en twintig jaar ge leden voor Borculo zo rampzalig werd, nog heeft overtroffen. Naar ruwe schatting heeft de cycloon op de Veluwe 25.000 kub. meter hout verwoest. Wanneer deze windhoos het bewoonde centrum van één der omliggende plaatsen had getroffen, zouden de gevolgen inderdaad meer dan verschrikkelijk zijn geweest, Het hoofddoel van deze bloemen- show is en blijft: het Aalsmeerse product wereldbekendheid geven. Dit wil intussen niet zeggen, dat al leen bloemen uit Aalsmeer zullen worden gebruikt, want, aldus de heer H. P. Th. Kolk. voorzitter van het comité, dan zouden we wel eens op 9 September bloemen te kort kunnen hebben. Daarom is elders in Nederland reeds een grote hoeveel heid bloemen „besproken". De opzet van dit feest echter is, in tegenstelling tot vorige jaren, ge heel in handen van de Aalsmeerse bloemenkwekers. TANDEM-..HUURDERS" TEGEN DE LAMP Een nieuw middel om aan geld te konten pasten twee Hagenaars toe: de 24-jarige H. J. H. uit de Rogge veenstraat en de 27-jarige A. M. van N. uit de Perponcherstraat. Zij huur den een tandem met hulpmotor, reden daarmee naar Amsterdam en stalden haar daar met het oog merk, de motor er af te halen en te verkopen. De garagehouder, waar zij de mo tortandem hadden gestald, kreeg argwaan en waarschuwde de Am sterdamse politie, die, na overleg met de Haagse politie, ingreep. In derdaad bleek, dat de motor reeds voor 45 was verkocht. Het tweetal werd naar Den Haag op transport gesteld. De motor is achterhaald. JONGETJE TIJDENS VACANTIE TE LEERSUM GEDOOD. Te Overberg bij Leersum heeft gistermorgen een aanrijding plaats gehad tussen een vrachtauto en een motorfiets. Het twaalfjarig zoontje van de heer en mevrouw Kruithof uit Rotterdam, die hun vacantie door brachten in een zomerhuisje te Overberg, werd daarbij op slag ge dood. De heer Kruithof moest met verwondingen in het stads- en aca demisch ziekenhuis te Utrecht wor den opgenomen. DIENSTBODE STICHTTE VIERMAAL BRAND. De Vughtse recherche heeft een zeventienjarig meisje gearresteerd, dat ervan verdacht wordt de laatste tijd verscheidene branden te hebben gesticht. In het Vughtse villapark brandde Zaterdagavond tijdens on weer en storm een schuur af; het woonhuis van de familie De Jong er naast bleef ternauwernood gespaard. Bij onderzoek bleek, dat het laatst het meisjes, dat als dienstbode in het huis werkte, in de schuur was ge weest. Toen zij het vorige jaar dienstbo de was bij 'n familie in Den Bosch, brak op een en dezelfde dag drie maal brand uit in het huis waar zij diende. De recherche combineerde de fei ten en tenslotte heeft de dienstbode bekend, zonder echter een verkla ring van haar gedrag te geven. „RECHTSKUNDIGEN" ZONDER DIPLOMA. Het is een dringend publiek be lang, dat aan de activiteit van niet- bonafide rechtskundige incasso- en detective-bureaux een einde wordt gemaakt, zo heeft de commissaris van politie, hoofd van de afdeling zwen del en oplichting te Amsterdam de zer dagen in een beschouwing over de status der -rechtskundig adviseur opgemerkt. Het zou daartoe aanbeveling ver dienen, dat bij de wet de positie van de rechtskundige adviseur wordt ge regeld. De Nederlandse vereniging van rechtskundige adviseurs de politie staat overigens met de bona fide mensen op zeer goede voet is van een wettelijke regeling mis schien wel de sterkste voorstandster en zij heeft zich dan ook al tot taak gesteld alle ongerechtigheden, welke zij ontmoet, direct ter kennis van de bevoegde autoriteiten te brengen. De commissaris heeft in zijn loop baan rechtskundigen ontmoet, die voorheen sigarenmaker, reiziger in stofzuigers, koekebakker, ijsventer, cafébediende. groentenhandelaar, hu welijksmakelaar. enz. waren ge weest. BEURS ZEER STIL. Het koersverloop op de Amster damse effectenbeurs is op de eerste dag van de nieuwe week oninteres sant geweest. Nieuws was er niet en eigenlijk gaf de beurs een voort zetting te zien van de stemming van Vrijdag. Scheepvaartaandelen blijven favoriet, en deze hoek is de enige, waar nog van geregelde en vrij behoorlijke handel sprake is. Ook gisteren was er zeer weinig aanbod en een vrij grote vraag. Scheepvabrt Unie noteerde twee punten hoger. De meesten andere soorten noteerden ongeveer 1 punt. De Indonesische sector blijft een goede ondertoon behouden. De bespreking van de beleg- gingsmarkt kan wederom kort zijn. Uiterst stil en gisteren een kleinig heid lager, vooral voor investe ringscertificaten.. Ook de Amerikaanse sector was gisteren zeer rustig. Naar beide zijden werden kleine verschillen geconstateerd, in het agie percen tage kwam geen veranderi

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5