GEMEENTERAAD VAN LEIDEN De Ziekenhuis-ruimte in Leiden Laatste Berichten DINSDAG 29 AUGUSTUS 1950 trc LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 5 Raad er^an In kennis hadden ge steld, dat een proces zou moeten worden gevoerd. De voorzitter zeide, dat er hoop was op een minnelijke schikking, ge lijk inderdaad het geval is geweest. Er was dus geen reden voor een me dedeling aan de Raad. De interpellatie was hiermede af gehandeld. Afscheid van de heer D. J. van Dijk. De voorzitter sprak daarna een af scheidswoord tot de heer D. J. van Dijk. De Raad heeft de heer Van Dijk leren kennen als een scherp zinnig, gevat en snedig debater, die zijn standpunt op voortreffelijke wij- ze wist uiteen te zetten en steeds een ruim begrip toonde voor andere De gemeenteraad van Leiden kwam gisteren in openbare vergade ring bijeen. De heer mr. J. Geertsema (V.V.D.) werd beëdigd. Aan mej. A. M. van Gulik, lerares aan de Gem. Meisjes H.B.S. werd eervol ontslag verleend. Bij het voorstel tot wijziging van het systeem der centr. verwarming in de Gem. H.B.S. maakte de heer A. van Dijk (K.V.P..) enige opmerkin gen, waarop weth. Jongeleen ant woordde, dat de leidingen slechter waren dan een aanvankelijk onder zoek had aangetoond. Het voorstel werd z.h.st. aangeno men. Bij het voorstel tot het verplaat sen van de 100 B-B-B-woningen op een terrein nabij de Kneppelhout- straat drong de heer Van Iterson j meningen. Namens Raad en gemeen- (Prot.) aan dergelijke plannen tochkracht spr. dank voor de betoon- nauwkeuriger voor te bereiden. Er toewijding. staan op de agenda 3 bouw-voorstel-De heer j van Dijk dankte len, welke wijzigingen inhouden van voor de prettige samenwerking reeds genomen besluiten. Weth. Jongeleen antwoordde, dat al deze wijzigingen een gevolg zijn van bouwgrond-nood. Wat het on derhavige punt betreft, het militair oefenterrein blijft gereserveerd voor een ander plan, de raad reeds be kend. Deze 100 woningen en het vol gende plan moeten een éénheid wor den. Bij het voorstel inzake de etalages maakte de heer Geertsema (V.V. D.) een opmerking betreffende de mogelijkheid, de aanwezigheid van de bekende gevelstenen juridisch te garanderen. Weth. Jongeleen en de voorzitter gaven hierop enige toelichting. Het voorstel werd z.h.st. goedgekeurd. Boekwinkels Maandagmorgen gesloten. Bij het voorstel inzake wijziging winkelsluitingswet (sluiting boek winkels op Maandagmorgen) had de heer Questroo (Prot.) een amende ment ingediend om telkens, waar in de verordening sprake is van „win kel", daar achter te voegen „open of besloten ruimte, waarin uitsluitend enz." De heer D. J. van Dijk (P.v.d.A.) was hier geen voorstander van. De heer Van Oyen was geen voor stander van een sluiting van win kels, alle op éénzelfde dag. Dat is niet in het belang van de kopers, maar ook niet voor sommige bedrij ven. Spr. noemde V. en D. Spr. zou tegen de verordening moeten stem men, indien de verordening daarin niet tegemoet kwam. De. heer Frohwein voelde er niets voor om ten bate van het grootwin kelbedrijf een wijziging aan te bren gen. Weth. Menken merkte op, dat dit voorstel alléén behelst de winkel sluiting voor de boekhandel. Het is thans niet de geschikte gelegenheid de gehele verordening in ogen schouw te nemen. Het voorstel werd daarna z.h.st. aangenomen. School-tandverzorging. Bij het voorstel tot „schooltartd- verzorging" maakte de heer Knetsch (Prot.) de opmerking, dat het eigen lijk „schoolkindertand-verzorging" moest zijn! Waarop de heer D. J. van Dijk (P.v.chA.) zeide, dat het dan het beste was van „schoolkindertand- en kies-verzorging" te spreken! De heer Van Weizen (Comm.) en Piena (P.v.d.A.) maakten enige op merkingen betreffende de kinderen van werklozen en ambtenaren. Weth. Menken antwoordde, dat de ziekenfonds-verzekering voor amb tenaren nog in 't stadium van be spreking is. Het voorstel werd z.h.st. goedge keurd. De L.D.W. en Jjet vliegveld Valkenburg. Aan de orde was daarna de inter pellatie van de heer Van Weizen in zake een geschil tussen de L.D.W. en de Marine-Luchtvaartdienst inzake verontreiniging van het water op het terrein der Leidse Duinwater-mij door het aangrenzende vliegveld Valkenburg. De voorzitter deelde mede, dat een minnelijke schikking is getroffen tussen de L.D.W. en- het Ministerie van Marine, waarin aan de gestelde eisen in verband met de volksge zondheid, geheel is voldaan. De heer Van Weizen was verheugd over dit antwoord; spr. had het ech ter beter geoordeeld als B. en W. de drong aan op saamhorigheid. Spr. zal Leiden niet vergeten. Na korte rondvraag sluiting. GEM. AANKONDIGING UITBREIDINGSPLAN. De burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat Ge deputeerde Staten dezer provoftcie hebben goedgekeurd: a) een plan tot herziening van het uitbreidingsplan der gemeente d d. 6 November 1933. (zoals dit nader is gewijzigd) in dier voege, dat het ge deelte, dat betrekking heeft op gron den. voornamelijk begrensd door de Lopsenstraat de Morsweg en de spoorbaan LeidenWoerden, wordt ingetrokken; b) een partieel-uitbreidingsplan met betrekking tot de sub a bedoel de gronden, met bijbehorende bebou wingsvoorschriften, zoals een en ander werd vastge steld bij besluit van de Raad dezer gemeente d.d. 23 Januari 1950- De goedgekeurde plannen c a. lig gen voor een ieder ter inzage ter gemeente-secretarie, afdeling Open bare Werken. Leiden, 28 Augustus 1950. 6473 De burgemeester voorn. F. H. VAN KINSCHOT. H. VORMSEL IN DEKENAAT LEIDEN Aan „St. Bavo" worden de volgen de getallen ontleend betreffende de toediening van het H. Vormsel in het Dekenaat Leiden, 18—22 Juni j.l. Vol^ssenen 210 Leiden, O. L. Vr. Hemelv. en St. Jos. 390 Oud-Ade 92 Rijp wetering 134 Hoogmade 119 Katwijk 122 Oegstgeest 309 Huize Duinzigt 49 Leiden, O. L. Vr. Onbevl. Ontv. 253 Leiden, H. Petrus 518 Cuneragesticht 26 Liduinagestioht 53 Wassenaar, H. Willibrordus 611 Voorschoten, H. Laurentius 386 Leiden, H. Leonardus 225 Wassenaar, H. Joseph 126 Voorschoten O. L. Vr. Mid. v. A. Gen. 52 Totaal 3675 ERNSTIGE VAL. Gisterochtend is de 14-jarige tim mermansleerling F. H. K. uit War mond bij de verbouw van een pand aan het Kort Galgewater van een vloer van de eerste verdieping ge vallen en op een 4 m. lager gelegen betonnen vloeg terecht gekomen. Met een schedelbasisfractuur en een ruggewervelfractuur werd de jon gen naar het Acad. Ziekenhuis over gebracht. De medische wetenschap be strijkt een uitgestrekt terrein Mis schien is het juister, althans dui delijker, te zeggen dat zij een aan tal terreinen bestrijkt. Op vele de zer terreinen heeft zij de laatste jaren een verbluffende vooruitgang geboekt. Voor zover deze leidde tot de aanwending van nieuwe ge neesmiddelen kunnen ook de pa tiënten thuis daarvan profiteren, maar een aanzienliik deel van de vooruitgang der medische weten7 schap.is slechts effectief te maken in goed geoutilleerde ziekenhuizen. Méér nog dan voorheen, méér zelfs dan slechts enkele jaren geleden, is het daarom van belang, dat ook de Leidse bevolking over voldoen de ziekenhuisruimte de beschik king heeft. In hoeverre is dit het geval? Leiden heeft zijn Diaconessenhuis en zijn St. Elisabethsgasthuis, het mag zich bovendien verheugen in zijn Academisch ziekenhuis, de ortho- paedische Anna Kliniek en zijn Rheu- matologisch Centrum. Deze opsomming is al voldoende om duidelijk te maken, dat de ver houdingen in dit opzicht in onze stad wel gunstiger zullen zijn dan zij in de meeste plaatsen van ons land zijn. Maar in welke mate dit het geval is kan er natuurlijk niet uit blijken. Daarvoor is minstens de nadere de taillering nodig, dié wij hieronder laten volgen. Bedacht moet worden, dat de Leid se ziekenhuizen wel in de eerste plaats, maar toch geenszins uitslui tend. bestemd zijn voor de Leidse be volking. Waar deze laatste rond ne gentig duizend zielen telt, en de naast gelegen ziekenhuizen zich be vinden in Den Haag. Gouda, Woer den en Haarlem, kunnen wij de streek waarvoor onze ziekenhuizen in 't bijzonder een taak hebben te vervullen, veilig op ruim tweehon derd duizend inwoners stellen, dus op twee pet. van de gehele Neder landse bevolking. In geheel Nederland hebben alle ziekeninrichtingen tezamen de be. schikking over 40.845 bedden. Naar rato van het zielental zouden de Leidse ziekenhuizen daarvan dus twee pet. of rond 820 bedden ter be schikking dienen te hebben. Het Dia conessenhuis heeft in totaal 140 bed den, het St. Elisabethsziekenhuis 326, het Academisch ziekenhuis 576, de Anna Kliniek 93 en hef Rheumatolo- gisch centrum 40 bedden. Alles teza men zijn dit 1175 bedden. Het Leidse totaalcijfer is dus bijzonder gunstig wanneer wij tenminste uitgaan van de veronderstelling dat het Neder landse totaal voldoende is. Om voor de hard liggende redenen biedt intussen het bedden-totaal niet de juiste basis voor een goede verge lijking, Meer hebben wij voor dit doel aan de bedden, die een algeme ne bestemming hebben. Daarvan zijn er in de gezamenlijke Nederlandse ziekenhuizen 24.022. Verhoudingsge wijze zouden er daarom in de Leidse ziekenhuizen 480 dienen te zfjn; in werkelijkheid zijn er 785! Ten behoeve van besmettelijke zie ken hebben de algemene ziekenhui zen in Nederland 1653 bedden be schikbaar, de'academische ziekenhui zen 315, in totaal 2004. Voor dit on derdeel zou Leiden met 40 bedden derhalve niet bij het Nederlandse gemiddelde achterstaan. Evenwel, uitsluitend het academisch zieken huis heeft bedden voor besmettelijke zieken gereserveerd en wel ten geta le vanvijftien! Hier lijkt dus wel een grote achterstand ten nadele van Leiden en omgeving te bestaan. Men mag echter niet uit het oog verliezen, dat in dit opzicht de behoeften in ons rayon véél beperkter zijn dan bij voorbeeld in een havendistrict. Het is dan ook zeker geen toeval, dat het academisch ziekenhuis in Amsterdam meer dan tweehonderd bedden voor besmettelijke zieken reserveert. De t.b.c.-patiënten. Voor t.b.c.-patiënten beschikken de ziekenhuizen in Nederland (de sana toria zijn hieronder niet begrepen) over 2845 bedden. Het Leiilse aandeel hierin zou ongeveer 57 moeten be dragen; in werkelijkheid heeft het Diaconessenhuis vocxr dit doel geen enkele bed gereserveerd, het St. Eli- sabeth-Ziekenhuis slechts 12 en het Academisch Ziekenhuis 10, dus alles bij elkaar 22, of véél minder dan het Nederlandse gemiddelde overeen komt. Juist de laatste jaren heeft de ziekenhuisbehandeling van de t.b.c. grote vooruitgang gemaakt en in dit licht bezien geeft het geringe aantal bedden voor dit doel in de drie Leid se ziekenhuizen wel te denken! Op de kinderafdelingen van de Ne derlandse ziekenhuizen zijn met in begrip van de plaatsen in de speciale kinderziekenhuizen 3982 bedden aan wezig. Verhoudingsgewijze zouden de Leidse ziekenhuizen dus over rond 80 kinderbedden dienen te beschik ken. eHt Diaconessenhuis heeft voor dit onderdeel niets bestemd, evenmin als het Academisch ziekenhuis, ter wijl het St. Elisabethziekenhuis 42 bedden voor een kinderafdeling be stemd heeft. Ook in dit opzicht blijft Leiden dus nog al ver bij het rijks gemiddelde achter. De speciale kraaminrichtingen in Nederland beschikken over 678 bed den .terwijl de gezamenlijke acade mische ziekenhuizen voor dit doel nog 260 bedden hebben bestemd en de aigemene ziekenhuizen 2090 bedden, alles bijeen dus 3028. Hiervan zijn er in de drie Leidse ziekenhuizen 100, wat dus aanmerkelijk meer is dan twee pet. Buiten de reeds genoemde soorten ziekenhuizen heeft Nederland dan nog drie oogziekenhuizen met teza men 235 bedden, twee kankerklinie ken, twee rheumaklinieken, twee epilepsieklinieken en twee neurolo gische klinieken, allen buiten Leiden en drie orthopaedische inrichtingen met tezamen 328 bedden, waarvan er één, de Anna Kliniek met 93 bedden, te Leiden is gevestigd. Alles bijeen genomen tonen deze cijfers dus wel heel duidelijk aan, dat het vraagstuk van de ziekenhuis ruimte ook zelfs in Leiden nog de volle aandacht verdient. ZAKENJUBILEUM TH. A. DEN HOLLANDER. Op Zaterdag 2 September hoopt de heer Th. A. den Hollander het 30-ja- rig bestaan te herdenken van zijn Olie- en Teerhandel. Middelweg 11. Vanwege de na-oorlogse omstandig heden werd het zilveren jubileum niet herdacht. Daarom volgt nu de herdenking van het zesde lustrum- Belangstellenden hebben gelegenheid de heer den Hollander Zaterdagmid dag van 35 uur te zijnen huize te compliteren. BOOTTOCHT VAN „ACCORDANTO". Reeds vroeg in de morgen was het een drukte van belang op de Zijl, waar de „Succes" gereed lag om de pl.m. 30 spelers van „Accordanto" met hun donateurs en familieleden naar Schiphol te brengen. Precies 9 uur vertrok de boot, die van onder tot boven bezet was onder de vrolijke klanken van het korps o.l.v. hun directeur Lauw Boellaard. We hooden o.a. de mars „Wien bleibt Wien" de Concertouverture „Elly" en melodieën uit de „Vogel koopman" van Carl Zeiler en vele andere nummers, die op uitstekende wijze ten gehore werden gebracht- Het publiek was dan ook zeer enthousiast over de prestaties van deze nog jonge vereniging. Het grootste succes was wel „Or pheus in de Onderwereld' van Offen bach, dat, op verzoek, enkele malen gedeeld moest worden. Met de populaire melodieën zong het oubliek dapper mee en men was op Schiphol eer men het wist. Daar werd genoten van de lunch, waarna een rondleiding volgde en de terugtocht werd aanvaard. Behalve een kleine storing in Lei derdorp kwamen allen voldaan en nog steeds onder de vrolijke klanken van het korps Leiden binnen, waar een talrijk publiek hen aan de kade op wachtte. Al met al een geslaagde dag voor „Accordanto" en ir het bizonder een goede reclame voor het accordeon- spel, daar de waardering voor dit in strument hiermede weer aanmerke- kelijk is gestegen bij allen die er zo volop van hebben genoten. BURGERLIJKE STAND. Geboren; Maria Th. d. van A. J. Brouwer en H. J. ter Laak, Janne tje G. d. van H. Laman en G. van Polanen, Jaap z. van C. J. Molle- vanger en G. C. Niessink, Elise M. Ch. d. van S. K. Opdam en M. de Winter, René d. van T. A. ten Hoo- ven en A. J. Kapteijn, Elizabeth H. A. d. van A. J. Hogeboom en M. G van Kins, Johanna A. M. d. van W. G. Vermeulen en A. J. Verheugd, George W. A. S. z. van W. G. J. v. d. Vliet en A. B. J. de Vries. Prof. dr. Frank L. Kidner Ame rikaans gasthoogleraar te Leiden Prot. dr. Th. J. G. Locher gasthoogleraar in Amerika Na de oorlog heeft het nauwe con tact van ons land met Amerika zich o.m. geuit in een universitaire uit wisseling, waarvan de LeidenHar vard Fundatie een der belangrijkste exponenten was. Deze fundatie stel de zich ten doel het uitwisselen van hoogleraren tussen Leiden en Har vard, doch in de afgelopen drie academische jaren is het niet zozeer tot uitwisseling gekomen als wel tot het optreden van drie gasthooglera ren uit Harvard aan de Leidse Uni versiteit. Achtereenvolgens doceer den hier prof. Hocking, prof Schle- singer en prof. Miller, doch door ver schillende oorzaken werden deze zeer gewaardeerde Amerikaanse col leges in de Sleutelstad niet beant woord met Leidse colleges in Har vard. In December 1949 werd opgericht de NederlandsAmerikaanse Uni versitaire Stichting, welke thans in breder verband de universitaire uit wisseling gaat verzorgen. De uitwisseling zal met ingang van het komende academische jaar een meer nationaal karakter krijgen. Amerikaanse gasthoogleraren, nu eens van dezje, dan weer van gene universiteit, zullen telkenmale ge durende een cursus colleges in ons land geven, waarbij zij de gast van een bepaalde Universiteit of Hoge school zullen zijn, doch ook elders voordrachtreeksen zullen houden. De LeidenHarvard Fundatie zal mettertijd meer als Leidse afdeling van de NederlandsAmerikaanse Universitaire Stichting fungeren. Aangezien Leiden door het werk van de LeidenHarvard Fundatie de voornaamste stimulans heeft ge geven tot de nieuwe vorm van Ne derlandsAmerikaanse universitai re uitwisseling, zal thans de eerste gasthoogleraar in deze nieuwe uit wisseling de gast van de Leidse Uni versiteit zijn. Als zodanig komt prof. dr. Frènk L. Kidner van de Univer siteit van Californië Berkeley ko mend academisch jaar aan de Leidse Universiteit een college geven in het kader van het studium-generale en een college voor de juridische facul teit. Prof. Kidner, een gezagheb bende figuur op economisch gebied, heeft zich gespecialiseerd in de theo retische economie, waarvan vooral de conjunctuurleer zijn bijzondere interesse heeft. Behalve colleges in Leiden, zal prof. Kidner ook een reeks voor drachten verzorgen aan de Econo mische Hogeschool te Rotterdam, terwijl ook voordrachten in Amster dam worden overwogen. Wellicht zullen ook Delft en Utrecht voor af zonderlijke voordrachten in aanmer king komen. Voor het eerst zal thans het be zoek van een Amerikaans gasthoog leraar beantwoord worden door een tegenbezoek. Prof. dr. Th. J. G. Lo sher, hoogleraar in de algeméne ge schiedenis alhier, zal tijdens een ver blijf in Amerika in ander universi tair verband, in het komende acade mische jaar aan de Universiteit van An Harbour optreden als gasthoog leraar in het kader van de N.A.U.S.- uitwisseling. De N.A.U.S. zal zich in de toe komst niet alleen bewegen op het ge bied van hoogleraren-uitwisseling, doch tevens contact onderhouden met de Amerikaanse studenten, die van tijd tot tijd in vrij grote getale of individueel gastvrijheid aan de Nederlandse universiteiten genieten. Te dien aanzien bestaan evenwel nog geen gedetailleerde plannen. Hieruit blijkt echter wel, dat de overgang LeidenHarvard Fundatie tot NederlandsAmerikaanse Uni versitaire Stichting niet alleen een verbreding van het gebied, doch te vens een vergroting van de inhoud van deze uitwisselingsactiviteit be tekent. Bovendien worden plannen uitgewerkt, om contact op te nemen met dergelijke uitwisselingsorganisa ties elders, welke contacten reeds een begin hebben gevonden in Bel gisch—Nederlands contact op dit ge bied, „HET OOSTERKWARTIER" VIERDE FEEST. Zaterdagmiddag en -avond heeft de speeltuinvereniging „Oosterkwar tier" een feestmiddag en avond ge organiseerd. De baten van dit feest zijn bestemd voor de inrichting van het in aanbouw zijnde clubgebouw van deze vereniging. Het bestuur deelde ons mede, dat het in de be doeling ligt, om in de a. s. winter- wanneer uiteraard de speeltuin minder attractief is-voor de aange sloten kinderteden in het nieuwe clubhuis gezellige middagen en avondjes te organiseren, terwijl er ook getracht zal worden enige clubs, o. m. een muziekclub, te stichten. Verder zal 't clubgebouw dienen als contactpunt voor de ouders van de aangesloten kinde ren, welke hier op gezette tijden bijeen zullen komen. Alhoewel het weer de organise rende vereniging niet goed gezind scheen, was er toch over belang stelling niet te klagen. Reeds 's mid dag heerste er een gezellige drukte, welke zich voornamelijk centrali seerde om het grote rad van avon tuur, waar verschillende mooie prijzen te winnen waren. 's Avonds was er nog gelegenheid tot dansen, terwijl gedurende het gehele feest vrolijke muziek over 't veld schalde. FEESTMIDDAG VAN „ONS GENOEGEN." Alhoewel het v/eer Zondag morgen dreigend was, heeft de volkstuinvereniging „Ons Genoe gen" haar feestprogramma Zondag middag onder een stralende zon ten uitvoer kunnen brengen. Dat deze vereniging, behalve op het ge bied van volktuintjes, ook nog op ander terrein actief is, bewees het rijk gevarieerd programma, dat uitsluitend verzorgd werd door ei gen krachten. Het verdienstelijk op treden van het dames- en mannen koor vormde fel de hoogte pur> ten van de middag. De toneelvere niging, welk a. s winter haar spo ren hoopt te verdienen, staat nog in de kinderschoenen, maar wij twijfe len er niet aan, dat mede dank zij het enthousiaste en actieve bestuur ook deze vereniging in de toekomsV zeer behoorlijk werk zal gaan le veren. DE ANDERHALFMILLIOENSTE 8LZOEKER OP ROTTERDAM- J AHOY' Vanmorgen om dertien minuten over elf is de anderhalfmillioenste betalende bezoeker de loketten van de havententoonstelling Rotterdam- Ahoy' gepasseerd. Het was de 48-ja- rige vertegenwoordiger in manufac turen, E. B. van Putten uit Tuin dorp-Maartensdijk (Utr.), die verge zeld werd door zijn vrouw en zijn zoon. IN POHANG TOESTAND VERWARD. Aan het Koreaanse front slaagden Noordelijke patrouilles er in Pohang binnen te dringen, maar zijn later weer uit de stad verdreven. De toe stand bij Pohang wordt verward ge noemd. DE NAAM VAN PRINCES ELIZABETH'S BABY. De baby van de Britse Prinses Eli zabeth zal de namen Anne Eliza beth Alice Louise dragen. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. DE ONTBINDING VAN HET I. G. FARBEN-CONCERN De geallieerde Hoge Commissie heeft vandaag een wet gepubliceerd, waardoor de ontbinding wordt beze geld van een der machtigste indus triële ondernemingen ter wereld, de I. G. Farben-combinatie. Er zal een Duitse „liquidatiecommissie" worden benoemd, die het I. G. Farben-con- cern van meer dan 200 maatschap pijen zal moeten ontbinden. De ge allieerden hebben alle activa na de oorlog gevorderd. De activa van het concern zullen worden verdeeld onder een zodanig groot aantal economische gezonde en onafhankelijke maatschappijen, dat verspreiding van het eigendom en bevordering van de concurrentie in de Duitse chemische en verwante industrieën verzekerd zullen zijn. MINISTER SPENDER OVER NIEUW-GUINEA De Australische minister van bui tenlandse zaken Spender, die op ei gen initiatief een bezoek aan ons land brengt, heeft hedenmorgen een onderhoud gehad met minister-pre sident dr. W. Drees, minister Stikker en minister van Maarseveen. Hij heeft daarbij het standpunt van de Australische regering met betrek king tot Nieuw-Guinea uiteengezet. Morgen zal hij weer een onderhoud met minister Stikker hebben. In een na afloop dezer eerste be sprekingen gehouden persconferen tie herhaalde minister Spender zijn op 8 Juni \^por het Huis in Australië afgelegde verklaring, dat Australië een vitaal belang heeft in de toe komstige status van Nederlands Nieuw-Guinea. Op dit ogenblik kon minister Spender niet nader op het met de Nederlandse ministers besprokene ingaan. Hij herinnerde er voorts aan, dat hij enige dagen geleden, na de rede van dr. Soekarno, het opnieuw duidelijk gemaakt heeft, dat het standpunt van Australië met betrek king tot Nieuw-Guinea onveranderd blijft. Australië vindt geen grond aanwezig in de eis, dat Nederlands Nieuw-Guinea tot Indonesië zou be horen. Naar aanleiding van een vraag of hij een plan had voorgelegd voor de vorming van Nieuw-Guinea tot een con-dominion. deelde hij mee, dat hij daarover alleen in de pers gelezen had. „Ik heb mijn standpunt gegeven en ik ben er mij niet van bewust, dat ik het zoeven genoemde gezichtspunt naar voren gebracht heb". Op een hem gestelde vraag deelde hij mee, dat er geen plan bestaat voor een samenwerking tussen Ne derland en Australë met betrekking tot de ontwikkeling van Nieuw-Gui nea, al achtte hij het niet onwaar schijnlijk als men in de toekomst tot een samenwerking zou komen. De bevolking van Australisch Nieuw- Guinea staat, naar hij zei, achter Australië; zijn regering wil het land geheel tot ontwikkeling brengen en voorkomt de infiltratie van andere rassen. De communistische propa ganda is er zeer beperkt. Ziin rege ring heeft speciale veiligheidsmaat regelen genomen en zal voorkomen dat de Papoea's worden geëxploi teerd. BADGASTEN VINGEN TONG. Aan het IJmuidense strand heeft zich de laatste dagen een tongen- invasie voorgedaan, waar de aanwe zige badgasten flink proffit van heb ben getrokken. Met behulp van een sleepnet en tot hun middel door de zee wadend wisten zii flinke par tijen tong te verschalken, die een aardige aanvulling van het kam- peerdersmenu opleverden. Na de makrelen invasie in het begin van de zomer is dit dus de tweede maal dat de kampeerders, verrast wor den met „gratis vis." De dende maal vangen ze bot! WEERSVERWACHTING 'Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WISSELEND BEWOLKT. Wisselend bewolkt met voor namelijk in het Westen van het ir.nd enkele verspreide buien. Matige af en toe vrij krachtige Zuid-Westelijke wind. Onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 28 Aug. Groente. Per 100 kg.: witte kool 45.20, rode kool 57.39. groene kool 5.30 12.70. prei 59, kroten 56.90, uien 4.506.40, peen 716, aard appelen f 5.908.10, andijvie 5. 6.30, druiven f 3544, snijbonen f 20 46, stokbonen f 2039, pronkbo- nen 1216, stambonen 1537, postelein 918, augurken 667, spinazie 614, tomaten 1219, per 100 stuks: komkommers 714. bloemkool f 846, Meloenen f 1355 salade 27.60. perziken 2.1920, Per 100 bos selderie 2.003.10, peen 818. 29 Aug. Varkens. Aanvoer 163 varkens: zware 1.801.84, lich te geen notering; zeugen 1.701.76 per kg. levend gewicht. Handel zeer slepend. BODEGRAVEN, 29 Aug. Kaas. Aanvoer 215 partijen. Prijs le soort 2.07—2.17, 2e soort 1.98—2.06 en zware 2.28 per kg. Handel matig. ROTTERDAM, 29 Aug. Vee. Aanvoer: 4910 totaal, vette koeien 755, gebruiksvee 1505, vette kalveren 565, graskalveren 307. nuchtere kal- vesren 337. varkens 250, biggen 480, paarden 263, veulens 76, schapen 614, geiten of bokken 68. Prijzen: vette koeien f 2.70—2.80, 2.50—2.70 en 2-202.50 en vette kalveren f 3.00 —3.30. 2.75—3.00 en 2 25—2.50 per kg.: graskalveren 360260160, nuchtere kalveren 656055, big gen 504035; slachtpaarden f 1.85 1.751.60 per kg.; schapen 95 7560, lammeren 908065, kalf- koeien en melkkoeien 1025—925 800; vare koeien 725625550, vaar zen 750650550, en pinken f 575 475375. vette koeien aanvoer al? vorige week, handel traag prijzen niet geheel prijshoudend; vette kal veren, handel redelijk, handel vlot, prijzen als vorige week; graskalveren aanvoer gewoon handel stroef, prij zen onveranderd; biggen aanvoer groter, handef lui, prijzen vooral niet hoger; slachtpaarden aanvoer als vo rige week, handel slepend, prijzen niet geheel prijshoudend; schapen: aanvoer aanmerkelijk groter, handel kalm, prijzen voor al niet hoger; lam meren aanvoer aanmerkelijk groter, handel kalm, iets stijver in prijs; kalf en melkkoeien aanvoer als vorige week. handel lui, prijshoudend; 'vare- koeien aanvoer gewoon, handel kalm, prijzen onveranderd; vaarzen aan voer iet* ruimer, handel stug, prij zen coivt'nt; pinken alsvoor. ROELOFARENDSVEEN 28 Aug. Groente. Aardbeien 5055 cent. Meloenen 336; kropsla 14.50 10 40. kropsla II 2.002.50. andij vie 56, tomaten A 1421. toma ten B 1625, tomaten C 1214, tomaten (bonken) 1213 per 100; kassnijbonen 4—4.20, snijbonen 2 3.10, dubb. stambonen 1.702.40. pronkbonen f 120. spekbonen 1.40. per 10 kg.; Augurken; fijn 10. fijn basterd 5.75. basterd 3.25, grof klein 2.grof 1.50 per 25 kg. Bloemen. Asters 411 cent, Dahlia's 518 cent, Gladiolen 1032 cent, Chrysanten 1140 cent, Rayo nanten?16 cent, Rayonanten (geel) 615 cent, idem (lila) 516 cent, Lelies 24 cent per stuk. TER AAR, 28 Aug. Groente. Kas snijbonen .f 3.704.70, snijbonen f 2 3.40, stokprincessen 22.80, idem afw. 1.501.70, stamprincessen 1.60—3.00, witte pronkers 1.20 1 30, spekbonen 1.401.50 alles per 10 kg. Tomaten A 1619 cent, idem B 1620 cent, idem C 1215 cent, idem bonken 1215 cent. idem gesor teerd 13 cent, Uien 56 cent, idem drielingen 34 cent, waSpeen 715 cent, idem stek 1 cent, groene sav. kool 68 cent, andijvie 59 cent, gele sav. kool 9 cent, rode kool 79 cent, rabarber 4 cent. kroten 56 cent, postelein 913 cent alles per kg.; s!a I 79 cent, idem II 25 ct.. bloemkool IA 3342 cent, idem I 26 35 cent, idem II 1318 cent, idem III 28 cent komkommers I 910 cent, idem II 7 cent, meloenen 52 cent alles per stuk, selderij 1 cent per bos, slavellen 80 cent per kist. Augurken' fijn 4143 cent. fijnbas- tei'd 2223 cent alles per kg., bas terd 3.25, grof A 1-501.55, stip pel 1.25, fijnstippel 2.50 alles per 25 kg. Peren: Claps Favorite 18 cent per kg. Bloemen: Chrysanthen wit 55 cent, idem rood 60 cent per bos. LISSE, 29 Aug. Bloembollenveiling De aanvoer op de plantgoedvei ling bedroeg 4500 manden. De be langstelling was enorm en a^ïs werd vlot verkocht tegen onderstaande prijzen: Tulpen. Bandoeng per hl. 70. z. 10 per 100 3.Bartigon 40.- 3.—; Blue Parret 60.— 2.80; Briiiant Star 150, 0.Campfire 501.70; Couleur Cardinal 110.0.Crown Imperial 75. f 3 20; Edith Eddy 110.—, f 3-50; Gen. de Wet 110.—, 0.—; Golden Harvest f 75.—, 2.60; Grand Due 130.—, 0.—; Greuze 0.—, 2.30; Hilletgarde 105.3.50; Kansas 100.0Methei-sday 60.—, 2 40; Krelage's Triumph 80. 2.90; Mr v. d. Hoeff f 110.—, 0—; Peach Blossom 110.0.Pr. Elisabeth 60.2.10; Rose Cop land 70.2 60; Telecopium 50. 2.70; Van der Eerden 803. White Sail'/ 90—, 3.—; Wm. Pitt 45,1.70; Wm. Copland 45. 1.80. Narcissen; per mand: Actaea 30. Helios 8.Insurpassable 31.King Alferd 1217.La Riante 40. Magnificense 12.50, Rembrandt 21.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3