S)e Ccid6e0ou^cmt Mac Arthur op z'n vingers getikt Bisschoppelijke beschikking voor 18-jarigen Kard. v. Roey onder bewaking Slag om Pohang woedt voort De drie bijeen j Wilde romantiek op Kreta Onenigheid omtrent Formosa Besluiten der Europese Assemblée DINSDAG 29 AUGUSTUS 1950 41ste JAARGANG No. 12067 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826. Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs I 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., t 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Allen, zonder onderscheid, opgeroepen tot verdieping van gelootskennis BEMINDE GELOVIGEN Een verblijdend en hoopvol te ken in onze tijd is wel de in brede kringen steeds sterker groeiende begeerte naar diepere bezinning en degelijke kennis van de godsdienst. „De rechtvaardige leeft uit het Ge loof", zo staat er in de H. Schrift 1). Maar hoe zullen Wij naar het geloof leven, als wij het niet of slechts ten halve kennen? Iedereen gevoelt, dat het. godsdienstonderwijs, dat hoe voortreffelijk ook in en buiten de school aan de jeugd onder de 12 jaar gegeven wordt, daartoe niet voldoende is. Dit ondervindt vooral de jeugd, die op het punt staat de volle man nelijke of vrouwelijke leeftijd te bereiken en zich, in de omgang met anderen, dikwerf voor vraagstuk ken geplaatst ziet, waar zij geen weg mee weet en wegens gebrek aan voldoende kennis groot gevaar loopt zich door dwaalgeesten te la ten misleiden en van het rechte pad af te wijken. Om dit gevaar af te wenden en onze jongens en meisjes voor hun volgend leven sterk te maken in hun geloof, hebben Wij besloten ook in Ons Bisdom een cursus in te stellen uitsluitend voor 18-jarisen. Deze cursus zal slechts een half jaar du ren van September tot April en ongeveer 25 wekelijkse bijeen komsten vorderen. In deze bijeenkomsten zullen juist die punten besproken worden, die voor de echte kennis en de beleving van de godsdienst van het hoogste belang zijn. Zij zullen gehouden worden bui ten de kerk en er zal ruim gelegen heid worden gegeven tot het stellen van vragen en het uitwisselen van gedachten, zó, dat op iedere- plaats iedere jongen en ieder meisje datge ne 'ontvangen kan, wat hem of haar het meest nodig en nuttig is. Het zal natuurlijk enige tijd en enige inspanning kosten. Allereerst wordt aan Onze eerwaarde geeste lijkheid, die reeds zozeer belast is, een nieuwe en belangrijke taak op gedragen, waarvoor een gestadige inspanning nodig is. Zij zullen met liefde en toewijding deze taak voor Uwe zielen op zich nemen. Vervol gens wordt van de deelnemers de cursisten, die dikwijls zelf reeds een zware dagtaak hebben en wellicht ook meerdere avonden bezet ziin ook wel enige offervaardigheid ge ëist. Maar Wij vertrouwen, dat ook zij het grote nut en het hoge belang van deze cursus zullen inzien en aan onze oproep edelmoedig zullen be antwoorden. Dat Wii daarbij rekenen op de volle medewerking van de Ouders, behoeft zeker geen betoog. Wij schrijven dan bij deze voor, dat deze cursus ieder iaar zal wor- gehouden en dat. alle 18-jarigen daaraan moeten deelnemen. Dus ui sluitend 18-jarigen d.w.z. voor dit jaar al degenen die in het kalender jaar 1932 geboren zijn. Maar dan ook allen zonde onderscheid. Ook zii. die reeds onderricht genieten in Maria-Congregatie of jeugdbeweging of school, zijn hiervan niet uitgezon derd. Want de cursus heeft een trehee! sneciaal karakter en staat geheel los van iedere vereniging. Zii worden opgeroepen door de geesteliikh"ïd van hun eigen parochie, die ook tijd, plaats en wijze naar de verschillende omstandigheden zal regelen. Aan het einde van de cursus zal aan alle deelnemers op plechtige wijze een „getuigschrift van deelname" worden uitgereikt, zonder dat zij echter ver plicht worden tot lidmaatschap van welke vereniging ook. Wij verwachten hiervan vele goe de vruchten, zoals deze op andere plaatsen reeds zijn verkregen. Moge in ons allen en ook in onze jeugd de kennis van ons heilig ge loof steeds toenemen en met de ken nis de liefde, en met de liefde de daadwerkelijke beleving van het ge loof, opdat ook Wij eens bij de ont moeting van Onze Heer Jesus Chris tus, uit Zijn gezegende mond die blij de woorden mogen vernemen: „Ver trouw mijn kind, door uw geloof zijt gij behouden" voor de eeuwigheid 21. Door de voorspraak van de H. Maagd bidden wij voor alle deelne mers: „De genade van de H. Geest verlichte onze harten en zinnen". En zal dit Ons herderlijk schrijven op Zondag 27 Aueustüs onder alle vastgestelde H.H. Missen op de ge bruikelijke wijze worden voorgele- Gegeven te Haarlem, 8 Augustus 1950. t J. P. HUIBERS Bisschop van Haarlem Op last van Z. H. Exc.: H. W. AGTEROF Secretaris 1) Hab. II, 4; 2) Luc. VII, 50. Vrees voor aanslag Sinds twee dagen wordt het pa leis van kardinaal Van Roey te Mechelen bewaakt, aldus meldt de Brusselse correspondent van de „Volkskrant". Anonieme briefschrij vers. die op het ogenblik in België met de dag meer van zich doen spreken, hebben de kardinaal mede gedeeld. dat hij dezer dagen een aan slag zou kunnen verwachten. Ieder een die het paleis betreedt wordt gefouilleerd en moet een afspraak hebben om toegelaten te worden. HET GEHELM CONSISTORIE OP 30 OCTOBER. In welingelichte kringen van Va ticaanstad houdt men het voor zeker, dat bij gelegenheid van het Geheim Consistorie op 30 October a.s. geen kardinaalsbenoemingen zullen plaats vinden. Dit is ook af te leiden uit de omstandigheid, dat er geen datums zijn bekend gemaakt voor een semi- publiek en publiek consistorie, die in geval van kardinaalsbenoemingen op het geheim consistorie zouden moeten volgen. Op 30 October zal de Paus de Kardinalen in het Geheim Consistorie slechts onderhouden over de verklaring van het dogma van Maria Tenhemelopneming. Dezelfde Vaticaanse kringen hou den het voor zeer waarschijnlijk, dat in de aanstaande maand December en voor de sluiting van het H Jaar nogmaals een geheim consistorie zal plaatsvinden en dan met benoemin gen van kardinalen. VLIEGEND RADAR STATION. Dit zijn de eerste opnamen van het nieuwe nacht-gevechtstoestel van de R.A.F., de Armstrong Whitworth NF11 Meteor. De radar-uitrusting van dit vliegtuig is beter geschikt voor het opsporen van vijandelijke doelen dan de radar-installatie van welk der in gebruik zijnde toestel len ook. Voor in de extra-lange neus zit de piloot. Achter hem zit degene die de radar-installatie bedient. De lengte van het vliegtuig is 14 50 me ter, en de vleugelwijdte 12 meter. Het toestel, dat door twee Rolls- Royce straalmotoren wordt voortbe wogen, is uitgerust met vier 20 m.m. Hispano kanonnen. Wat willen de Chinezen in Noord Korea? De slag om Pohang en het ongeveer tien km. Zuidelijker liggende vlieg veld heeft zich ontwikkeld tot een van de grootste en felste gevechten der Koraanse campagne, maar in het laatste comuniqué van het Ameri kaanse hoofdkwartier werd de toestand gestabiliseerd genoemd. Ten Noorden van Pohang trachten intussen twee communistische divisies tot iedere prijs door de verdediging der U- N. O -troepen te breken. Zij ruk ken op in twee colonnes. De eerste is langs de kustweg, ondanks het he vige verzet der Zuid-Koreanen en de zware bombardementen der geal lieerde vloot, de stad tot op drie km. genaderd. De tweede opereert meer landinwaarts, nl. Z.O. van Kigye, welke stad gedurende het weekeinde na zware gevechten door haar veroverd werd. De U.N O.-troespen die van hun opperbevelhebber, generaal Walton Walker in een dagorder bevel gekregen hebben om geen duimbreed gronds meer prijs te geven, hebben deze opmars, althans voorlopig, gestuit. Volgens sommige berichten zijn er ongeveer 40.000 van de 64.000 Noord- Koreanen, die aan het front staan in de Noordelijke sectoren in actie Som mige Amerikaanse officieren menen zelfs, dat de Noordelijken op meer versterkingen rekenen „daar zij hun verbindingslijnen steeds meer vergro ten." Officieren van de Amerikaanse in lichtingendienst verklaarden van me ning te zijn, dat de Noord-Koreaanse tweede divisie, die 12 dagen geleden voor rust en heruitrusting uit de li nie werd genomen nu gereed is om een nieuwe aanval op Taegoe te openen. TWEE ENGELSE BATALJONS. Twee bataljons Engelse manschap- psn zijn van een Engels vliegkamp schip in Korea aan land gegaan, al dus te New York ontvangen persbe richten van het Amerikaanse leger hoofdkwartier. Berichten over Chinese troepen concentraties langs de Mandsjoerijse grens worden te Washington gezien als een aanwijzing, dat de Russen een besluit genomen hebben en er zich op voorbereiden, de volgende stap te doen. Zij kunnen Noord-Korea bezet ten tot aan de 38e breedtegraad, zij kunnen rechtstreeks deelnemen aan de strijd doch zij kunnen ook, in het vooruitzicht van een Noord-Koreaan- se nederlaag, pogen de strijd te be slechten op een wijze, die voor beide partijen aanvaardbaar is. In Ameri kaanse diplomatieke kringen meent men nog steeds, dat de Sovjet-Unie stappen, die tot een algemene oorlog zouden ieiden. willen vermijden Berichten over Chinees-commu nistische troepenbewegingen zijn naar Reuter uit Taipeh (Formosa) meldt, afkomstig van de Chinese nationalis tische inlichtingendienst, die „defini tief heeft vastgesteld", dat vorige maand drie legers van de Chinese communisten die door de Russen uit gerust zouden zijn. via Mandsjoerije Noord-Korea zijn binnengedrongen. Acht andere legers, twee divisies cavalerie en een divisie artillerie, in totaal 270.000 man, zouden thans aan de rivier de Jaloe geconcentreerd zijn. Volgens genoemde inlichtingen dienst waren reeds in Maart 1948 50.000 oorlogsveteranen van het ..Ko rea-corps" van het Chinese commu nistische leger naar Noord-Korea te ruggekeerd ter voorbereiding van de invasie in Zuid-Korea. In Februari van dit -jaar werden nog 50 000 man van het vierde veldleger van gene raal Lin Piao naar Noord-Korea ge zonden. Verder wordt beweerd, dat Rus land en het communistische Ohina vorige maand op een conferentie te Peking zijn overeengekomen, dat 200.000 manschapoen van het Chinese communistische leger de Noord-Ko- reanen te hulp zouden komen, zodra hun positie in Zuid-Korea gevaar liep. Op 12 Sept. te New York Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft medege deeld, dat de ministers van buiten landse zaken van Engeland, Frank rijk en de Verenigde Staten op 12 September voor een driedaagse con ferentie in New York zullen bijeen komen. Onderwerp van bespreking zuilen zijn „de huidige internationale vraagstukken". Gezegd wordt, dat op de agenda der drie ministers twee onderwer pen een belangrijke plaats innemen, te weten de rol van West-Duitsland in de verdedigingsplannen van de twaalf landen van het Atlantische Verdrag en de status van Formosa. Ook worden de steun aan Zuid-Sla- vië in zijn strijd tegen de Sovjet- Unie de coördinatie van de vaak te genstrijdige politieke maatregelen der drie landen ten opzichte van China; een bespoediging van een op lossing in Korea, zowel militair als politiek, en een verdrag met Oosten rijk De inleidende besprekingen tot de conferentie beginnen over enkele dagen. Staat van beleg het gevolg De bewoners van het eiland Kre ta zijn van de kook en tengevolge daarvan is geheel Griekenland in beroering De Griekse regering heeft zelfs dê staat van beleg moeten af kondigen in een paar districten van het eiland. Wat is er aan de hand? Een zekere jongeling Costas Kefaloghiosmis heeft de schone Thassoulla Petra- ghorgis lief, wat op zichzelf geen re den tot verontrusting zou zijn ge- weest, als hij haar niet na een eigen veiligheid. avondje in de bioscoop had geschaakt en naar de romantische bergen van het eiland had ontvoerd. Ter gerust stelling kan er bij vermeld worden, dat de schone Thassoula zelf het he lemaal niet erg vindt, want ze wil niet meer terug. De herrie is alleen ontstaan omdat de beide gelieven tot twee families behoren, die elkaar reeds sinds onheugelijke tijden heb ben bestreden. Thassoula is de doch ter van een parlementslid en Costas heeft een broer, die ook al vertegen woordiger is van een concurrerende politieke partij. Beide families heb ben hun aanhang en reeds zijn ge wapende mannen slaags geraakt, zo dat men ervan overtuigd is, dat er een vendetta op Kreta dreigt, als niet onmiddellijk strenge maatrege len worden genomen. Generaal Sa muel, commandant van de Griekse gendarmerie, is naar Kreta gezon den en soldaten zijn hem meegege ven. De Griekse premier in eigen persoon en leiders van de oppositie hebber al aangeboden om getuigen te zijn bij het huwelijk en zelfs de aartsbisschop van Kreta heeft aan geboden te bemiddelen maar pa Pe- trakhorgis wil er niet van horen. De familie van Costas is in verzekerde bewaring genomen ter wille van de Truman desavoueert Macarthur /"^ENERAAL MACARTHUR heeft een verklaring opgesteld over de strategische waarde van Formosa, welke verklaring later op ver zoek van het Witte Huis werd ingetrokken „teneinde verwarring óver de positie van de Verenigde Staten te vermijden". De verklaring was bedoeld om voorgelezen te worden in een bijeen komst te Chicago van Amerikaanse oudstrijders in buitenlandse oor logen. Ongelukkigerwijze had de leiding van de bijeenkomst de verklaring, voordat zij werd ingetrokken, al reeds aan honderden dagbladen, zo als de News and World Report en de Chicago Tribune gezonden. Deze bladen hebben de tekst afgedrukt. Daarin geeft MacArthur een schets van de „natuurlijke verdedi gingslinies" van de Verenigde Sta ten in de Pacific, lopende van de Aleoeten in een grote boog naar de Marianen. In deze verdedigingslinie zou het wegvallen van Formosa een grote inspringende bocht veroorza ken: „Formosa zou in handen van een vijand vergeleken kunnen wor- dèn met een onzinkbaar vliegkamp schip en ravitailleringsschip voor duikboten. De ligging van het eiland is ideaal voor het voeren van een of fensieve strategie en ter verijdeling van operaties van defensieve of con tra-offensieve aard, ondernomen door bevriende strijdkrachten op Okinawa en de Philippijnen". Voorts zegt de generaal: „Niets kan meer bedrieglijk zijn, dan het afgezaagde argument van hen, die pleiten voor een politiek van verzoe ning en defaitisme in de Pacific, dat wij het vasteland van Azië van ons vervreemden door Formosa te ver dedigenEen andere gedragslijn zou neerkomen op het prijsgeven van de vruchten van onze overwin ning in de Pacific aan een potentiële vijand." Tegelijkertijd met de mededeling over de intrekking dezer verklaring werd een brief van Truman aan WarrenAustin de Amerikaanse ver tegenwoordiger bij de Uno gepubli ceerd. Daaruit blijkt het verschil in standpunt. In deze brief wordt ge zegd, dat de toekomst van Formosa op internationaal gebied moet wor den geregeld en, voorzover de Kore aanse oorlog betreft moet worden geneutraliseerd. De Verenigde Sta ten zouden een behandeling van dé zaak-Formosa door de Uno toe juichen. Vooral van republikeinse zijde is scherpe critiek geleverd op dit inci dent. Jacob Malik, de Sowjet-Russische voorzitter van de Veiligheidsraad der V.N., heeft de kwestie-Formosa op de voorlopige agenda van de bij eenkomsten van de raad op Dinsdag (29 Aug.) geplaatst, aldus wordt te Lake Succes vernomen. Het Koreaanse conflict vormt het andere punt van de voorlopige agenda. Idee van één Europees leger aanvaard De Europese Assemblée beëindigde Maandag de eerste drieweekse pe riode van haar zitting van dit jaar, welke te Straatsburg is gehouden: Tegen de bezwaren van Britse socialistische zijde in heeft de Europe se raadgevende vergadering zich gisteravond uitgesproken voor de uit eindelijke oprichting van een Europees gezagsorgaan voor de defensie en het voorstel van Churchill voor de vorming van een Europees leger. zagsorganen op politiek, economisch, sociaal, juridisch en cultureel gebied werd eveneens aangenomen. De Verklaring van Straatsburg", die zich uitspreekt voor een vrede zonder inschikkelijkheid tegenover de communistische agressor werd aanvaard met algemene stemmen. Deze Verklaring, ingediend door so cialisten uit dertien landen, bedoeld een antwoord te zijn op de commu nistische „vredesoproep" van Stock holm, door de Brit Edelman ge noemd de „Stockholmse gier, die vermomd is als een duif'. De vergadering nam dit besluit met 69 tegen 19 stemmen en 2 ont houdingen, nadat zij een voorstel van Reynaud voor de onmiddellijke oprichting van een Europees mini sterie van Defensie had afgewezen. De vergadering bezorgde de Britse socialisten een tweede tegenslag door te besluiten een beroep op de vergadering te doen om de óangeno- men resoluties aan de verschillende nationale regeringen voor te leggen. De algemene resolutie, waarin aangedrongen wordt op de vorming van gespecialiséerde Europese ge- OPTIMISME OVER PLAN- SCHUMAN. De afgevaardigden van de zes lan denFrankrijk, West-Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxem burg die zullen deelnemen aan de besprekingen over de samenvoeging van de kolen- en staalindustrieën volgens het plan-Schuman, waren Maandag optimistisch. De besprekin gen zullen Donderdag worden her- oepnd, en de afgevaardigden zullen de zienswijzen van hun regeringen over een document van 80 pagina's, waarvan de inhoud geheim werd ge houden, ter conferentie bekend ma ken. In kringen, die in nauwe relatie staan met de conferentie, zei men, dat er kans is dat binnen zes of ze ven weken een ontwerpverdrag ge reed komt. Volgens genoemde krin gen werd overeenstemming bereikt over de organen (boven-nationaal gezagsorgaan, speciale ministeriële raad en parlementaire vergadering, hof van justitie). Tot de vornaamste onderwerpen van bespreking beho ren thans lonen en prijzen en de noodzakelijkheid van productiever groting. WERELDCONGRES VOOR DIE RENBESCHERMING. In het Kur- haus te Scheveningen is gisteren in tegenwoordigheid van H. M. Ko ningin Juliana het Wereldcongres voor Dierenbescherming begonnen. Overzicht van de zaal tijdens de openingsplechtigheid. Links op de foto H.M. Koningin Juliana, luiste rend naar de openingsrede van de President, Dr. Mr. W. Hugenholtz. 64 MILLIOEN DOLLAR SCHADE VERGOEDING! De Amerikaanse regering heeft de scheepvaartmaatschappij Lucken- bach, eigenares van het vrachtschip, dat in aanvaring is geweest met het gezonken hospitaalschip „Benevo lence", een proces aangedaan. De regering eist 64 millioen dollar scha devergoeding en de inbeslagneming van het vrachtschip „Mary Lucken- bach". GRAZIANI IN VRIJHEID. Ex-maarschalk Rodolfo Graziani, de laatste minister van defensie van Mussolini en ex-onderkoning van Abessynië, is Dinsdagmorgen vroeg uit de gevangenis ontslagen. Gra ziani was wegens collaboratie met de Duitsers tot 19 jaar gevangenis straf veroordeeld, doch kreeg bijna 14 jaar kwijtgescholden door amnes tie en andere maatregelen. Men gelooft, dat hij naar het huis van één zijner vrienden is gereden. NEDERLANDSE CATALINA BIJ HONGKONG VERONGELUKT. Een twee-motorige Nederlandse Catalina-vliegboot is neergestort in de baai van Kauloen bij de Engelse kroonkolonie^ Hongkong. De vijf in- zitenden liepen verwondingen op. Het toestel was eigendom van de Nederlandse „Nieuw-Guinea Petro leum Mij." Het toestel maakte een proefvlucht, nadat het was gerepa reerd en schoongemaakt in de Kai- tak-fabrieken bij Hongkong. Een pa trouillebootje van de Engelse lucht vaartdienst haalde de inzittenden uit het water. De Australische piloot Lee Murray liep ernstige verwon dingen op aan zijn voet, die waar schijnlijk geamputeerd zal moeten worden. Met de tweede piloot Max Altman uit Nederland, en de drie passagiers twee Australische en een Chinese ingenieur is Murray in het ziekenhuis van Kaukoen opge nomen. Toen de Catalina op het wa ter neerkwam braken de beide vleu gels af. Even later begon het toestel te zinken. LIQUIDATIE VAN DE KATHOLIEKE KERK IN ROEMENIë. Naar Radio Boedapest meldt, heeft de Roemeense regering het to tale bezit van de Katholieke Kerk in Roemenië onteigend en in bezit ge geven aan de enige weken geleden gestichte schismatieke „Katholieke Kerk van Siebenburg". De officiële aanbieding aan het voorlopig comité der afgescheiden priesters had in Kolosvar plaats op 8 Augustus 1.1. en' geschiedde door de Algemeen In specteur voor het Kerkbeheer van Roemenië, Tedor Usain. In Katholieke kringen van de Roe meense hoofdstad wordt deze maat regel beschouwd als het begin van de definitieve liquidatie van de Ka tholieke Kerk in Roemenië. Men verwacht een verklaring van de re gering, waarbij de aan de H. Stoel ondergeschikte Katholieke Kerk als niet meer bestaande zal worden be schouwd. Deze nieuwe maatregel van de re gering zet voorlopig een streep on der de beweging, die begon met de „Kerkewet" van 4 Augustus 1948 en die nu, aangezien het Katholieke episcopaat en de meeste priesters zich tegen deze wet blijven verzet ten, met deze liquidatie zal worden besloten. KoAAe.it Er zijn niet veel mensen, die op een regenachtige dag de belofte hou den, in het genot van zonneschijn ge daan.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1