S)e Êcidóe6on^ont Churchill waarschuwt Churchill waarschuwt West-Europa De oefening „Cupola" goed geslaagd Noord-Koreanen zijn nog niet uitgeput Compromis over Schuman-plan Bijna weer gearresteerd Directeur: C. WL v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" MAANDAG 28 AUGUSTUS 1950 41ste JAARGANG No. 12066 Papengracht 32, Tel. 20015^ Adm. en Adv. 20S26, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w.* f 1.50 p. mnd., 4.50 p. kwart. Franco p. p. i 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Wij hebben slechts weinig tijd „INDIEN WIJ IN TWEE OF DRIE JAAR zo die ons nog gelaten worden een redelijke defensie van de vrije landen buiten het IJzeren Gordijn kunnen organiseren, en de Verenigde Staten tegelijker tijd hun superioriteit op atoomgebied handhaven en vergroten, zou daar in de beste hoop op een definitieve vredesregeling gelegen zijn." Zo sprak Winston Churchill Zaterdagavond in zijn radiotoespraak tot het Britse volk, na nogmaals te hebben betoogd, dat hij niet in een spoedige „grote" oorlog gelooft. „Niemand kan daar echter zeker van zijn, maar ik geloof, dat wij nog altijd een adempauze hebben, en wanneer wij daar een wijs gebruik van maken wellicht deze verschrikking van de wereld kunnen afwenden". GEVAAR VOOR TIBET EN PERZIë. Het gevaar in Europa, is volgens Churchill onvergelijkelijk veel gro ter, dan dat op Korea of in Tibet en Perzië, op welke landen wellicht ook spoedig een communistische aanval zal worden gedaan, waarschuwde Churchill. Tijdens de bijeenkomst van de Europese Assemblée te Straatsburg, hebben zich twee belangrijke dingen voorgedaan, zo vervolgde hij: De Duitsers hebben verklaard, dat zij geen nationaal Duits leger wensen, maar bereid zijn aan een Europese strijdmacht deel te nemen, en de Fransen hebben, met een nobel ge baar, de gedachte verwelkomd van Franse en Duitse soldaten, die schouder aan schouder staan voor de verdediging van de vrijheid. Daar de atoombom de enige ver dediging van Europa tegen een Rus sische aanval is, acht Churchill het vanzelfsprekend, dat de Russen dit wapen wilden uitbannen. „Dan zou eèn ontbloot Europa op genade en ongenade aan hen zijn overgeleverd" Met nadruk verklaarde de conser vatieve leider, dat de enige manier om met Rusland zaken te doen is ge legen, in het bezit van een superieu re macht. Alsdan kan men de Rus sen redelijk en eerlijk tegemoet tre den. Churchill deed nog de enigszins opzienbarende onthulling, dat Rus sische regeringsfunctionarissen toe gang hebben tot Britse fabrieken, die „vertrouwelijke opdrachten" uitvoe ren. Groot-Brittannië produceert namelijk machine-onderdelen voor Rusland, waarvan sommige geschikt zijn voor het vervaardigen en repa reren van tanks. Hij drong er op aan, dat „dit soort export naar Rusland gestaakt wordt. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Bevoorrading heeft deze onthulling Zaterdag bevestigd. Hij voegde hier echter aan toe, dat Het gezonken hospitaalschip Achttien doden Vliegtuigen, schepen en duikers zochten Zondag nog de gehele dag naar overlevende van het Ameri kaanse hospitaalschip „Benevolen ce", dat Vrijdagavond in de Baai van San Francisco zonk. Minstens 18 mensen kwamen om het leven, 487 werden gered. Het hospitaalschip kwam in een dikke mist in botsing met het vrachtschip „Mary Lucken- bach". Zondagavond was nog steeds niet zeker of er Zich 505 of 524 mensen aanboord bevonden hadden. Beide schepen hadden radar aan- boord, maar geen van beide maakte er ge bruik van op het ogenblik van de ramp. het niet moeilijk is „dingen te ver bergen, die de Russen niet mogen zien." Ook de Britse minister van Be voorrading, Bottomley, heeft beves tigd,. dat Engeland een. grote ver scheidenheid van goederen aan Rus land levert. Hij verklaaarde echter met nadruk, dat hier niets bij is, dat gebruikt kon worden voor het op bouwen van een oorlogspotentieel. VLIEGBOOT VAN DE SHELL NEERGESTORT. Een catalina-vliegboot van de Shell is in de baai van Kowloon bij Hongkon neergestort. De iver leden van de bemanning, onder wie een Chinees, zijn in een ziekenhuis op genomen. Van drie hunner is de toestand critiek. TER COMMUNIE BIJ HET KORE AANSE FRONT. Een kilometer achter het front ontvangen deze vier Amerikaanse soldaten, geknield on der een boom, de Heilige Communie uit handen van een priester. NEGERBISSCHOP BEZOCHT ZIJN WELDOENERS. _Mgr. Josef Kiwanoeka, Apostolisch vicaris van Masaka in Brits Oost- Afrika, heeft Zondag een bezoek ge bracht aan een Duitse familie tc- Keulen, die vele jaren geleden 21 Mark gegeven had om hem als jon gen uit slavernij los te kopen. Beide oudjes, die hun pleegzoon thans voor het eerst zagen, gaven hem hun trouwringen, waaruit een bisschopsring zal worden gemaakt. Ons land sloeg goed figuur r\E DRIEDAAGSE PROEF „CUPOLA" voor de luchtverdedigingsstel sels van Noord-Frankrijk, België _en Nederland, die Zondagmiddag"^ geëindigd, heeft aangetoond, dat de kwaliteit van de Westeuropese lucht verdediging uitstekend is, maar dat die defensie nog in sterkte te korl schiet. Op het gebied van de verbin dingen kan nog heel wat worden ver beterd. Winstpunten van deze oefening zijn, dat in Frankrijk grote vor deringen bij de bodemorganisatie blijken te zijn gemaakt, dat ook in België vooruitgang is geboekt, dat de organisatie in Nederland doel treffend blijkt te zijn en nog versterkt wordt door de operatieve waarde van de escadrilles. Een ander winstpunt is, dat in Frankrijk zelfs bij lichte bewolking de afweer weer doeltreffend bleek. Spitfire bij Breda neergestort Dit is de kern van het betoog, dat luchtmaarschalk sir James Kobb, op perbevelhebber van de Westelijke luchtstrijdkrachten gistermiddag na de oefening te Fontainebleau heeft gehouden. Hij zeide, da „Cupola" het bewijs heeft geleverd, dat men op de goede weg is en dat de vereiste soepelheid en samenwerking steeds aanwezig waren. Sir James verklaar de nog, dat nu de waarde van de opleiding en het nut van de standaar disatie van het materieel der Weste lijke luchtmacht is gebleken. Een prettige noot voor de Neder landers bij deze oefening was nog, dat zij een Meteor in twee minuten konden laten tanken, terwijl de Brit ten daarvoor twintig minuten nodig hebben. Dat kunnen zij dank zij luit.- kol. De Kruyf van Dorsen en de fa briek van de DAF. Uit de samenwer king tussen die twee is de „Boiser" ontstaan, een tankwagen, die zeer hoogst belangrijk mogelijk maakt. Binnenkort zal daarom de „Boiser" ook wel door de RAF worden ge bruikt. Gen.-majoor A. Baretta, comman dant luchtmacht Nederland, heeft in een dagorder zijn volle tevredenheid betuigd over de wijze waarop een ieder van hoog tot laag zich voor het welslagen van de oefening heeft in gezet. „Dank zij de intensiteit en het enthousiasme waarmede men heeft gewerkt, kan deze oefening als zeer geslaagd worden beschouwd en heeft Nederland in Western Union-verband een zeer goede indruk gemaakt", al dus eindigt de dagorder. DODELUK ONGELUK BIJ OEFENING CUPOLA. Een Spitfire van de Nederlandse luchtmacht is Zondagmiddag om tien minuten voor vier in een bouwland langs de rijksweg van Breda naar Etten neergestort en vier meter diep de grond in geslagen. De bestuurder werd bij dit ongeluk gedood. Het vliegtuig behoorde tot snel tanken voor jachtvliegtuigen het Nederlandse Spitfiresquadron Links: LUCHTMACHTOEFENING CUPOLA. Op de tweede dag van de actie „Cupola" werd de vliegba sis Twenthe aangevallen door vijandelijke Gloster Meteors. Een Meteor valt in duikvlucht de verkeerstoren van het vliegveld aan. Rechts: DE. SCHEEPSRAMP OVERLEEFD! Na een aanvaring met het vrachtschip „Mary Luckenbach" in de dichte mist op een afstand van zes kilometer van de Golden Gate-brug van San Francisco, is het 11000 ton metehde hospitaalschip „Benevolence" van de Amerikaanse Marine, dat alvo rens naar Korea te vertrekken een proeftocht maakte, gezonken. Een der overlevende verlaat het vaar tuig, waarmee hij werd gered, bij Fort Mason pier te San Francisco. van vliegveld Valkenburg, welke squadron deelnam aan de oefening Cupola. Omdat men nog enige hoop koes terde, dat de bestuurder met zijn pa rachute uit het toestel zou zijn ge sprongen, heeft men het ongeluk enige uren lang geheim gehouden. Aan deze hoop werd de bodem inge slagen. De manschappen van de reddings ploeg hebben enige uren werk gehad voor het toestel zover was uitgegra ven, dat men zekerheid had, dat de bestuurder zich inderdaad in de neer gestorte machine bevond. De gedode piloot is de 24-jarige res. tweede luienant-vlieger J. S. M. Welte uit Eindhoven. Een commissie van onderzoek stel de zich ter plaatse van het gebeurde op de hoogte. De Spitfire vloog ach ter in een formatie op een hoogte van ongeveer negen duizend meter. Daardoor heeft men van de andere vliegtuigen uit niet nauwkeurig kun nen waarnemen wat er gebeurd is. OVERSTROMINGEN IN INDIA- Meer dan 2300 dorpen in de Ver enigde Provincies van India zijn over stroomd, dooïdat de acht rivieren van dit gebied buiten hun oevers zijn getreden, aldus een correspondent, die premier Gobind Ballah Pant van de Verenigde Provincies op een reis door het getroffen gebied heeft vergezeld. Er zijn nog geen doden gemeld, doch ongeveer 600-000-personen, zijn door de overstromingen getroffen. De schade aan oogst en goederen wordt op 50 milliard ropijen geschat. Ook uit West-Bengalen en de staat Bihar worden overstromingen ge meld. 80 percent van de te velde staande jute is geheel vernietigd. In Bihar zijn vier rivieren buiten hun oevers getreden. De Indiase autoriteiten hebben me degedeeld, dat de telegrafische ver binding met Boven-Assarrt en de staat Manipoer verbroken is. Een trein, die uit Doornik kwam, is Zondag te 13.20 even voor het sta tion van Havinnes (België) ont spoord. De eerste wagen is in de tender gereden. Er zijn vier reizi gers gedood en verscheidenen ge wond. Uit Doornik zijn onmiddellijk ambulancewagens naar de plaats van het ongeval vertrokken. In Wales is er in de nacht van Zondag op Maandag eveneens een ernstig" spoorwegongeluk gebeurd, dat vijf passagiers en een kellner uit het restauratie-rijtuig het leven heeft gekost. 35 Mensen zijn gewond. Zware strijd om de stad Pohang Langs de Oostkust van Korea hebben eenheden van het Noord-Koreaan- se léger een grootscheeps offensief ingezet, dat ten doel heeft Pohang te heroveren. Het stadje Kigye, 15 km. ten Noord-Westen van Pohang, werd door de communisten, die de laatste dagen aanzienlijke verster kingen hebben ontvangen, op de Zuid-Koreanen veroverd. De situatie in dat gebied wordt verward genoemd. Zondag zijn Zuid-Koreaanse troepen met_steun van luchtmacht en marine tot een tegenaanval over gegaan en tot vlak voor Kigye doorgedrongen. Amerikaanse hoofdofficieren van de inlichtingendienst verklaren, dat de Noord-Koreanen kennelijk niet uitgeput zijn, andere waren de plot selinge aanvallen van de laatste tijd niet mogelijk geweest. Ondanks het feit, dat de weg naar het Zuiden langs de Oostkust bijna constant onder zwaar vuur heeft gelegen hebben de Noordelijken hier blijkbaar verster kingen ontvangen. De Noordelijke tiende divisie blijft het bruggehoofd over de Naktong, 24 km. ten Zuid- Westen van Taegoe, versterken. Twee regimenten zijn de rivier overgesto ken. In het Zuiden worden „proef- aanvallen" op de troepen der V.N. gedaan. In een communiqué uit Tokio wordt gemeld, dat de Noord-Koreanen Oeihong veroverd hebben, dat 35 ki lometer ten Noord-Oosten van Tae goe is gelegen. In dit gebied werd de zesde Zuid-Koreaanse divisie ge dwongen zicht 3.5 kilometer terug te trekken. CHINESE LEGERS IN NOORD-KOREA? Volgens de Chinese nationalisti sche inlichtingendienst is het thans „definitief vastgesteld", dat vorige maand drie legers van de Chinese communisten, die door de Russen zijn uitgerust, via Mandsjoerije Noord- Korea zijn binnengetrokken. Volgens radio-Peking heeft de mi nister van buitenlandse zaken van communistisch China, Tsjoe en-Lai, bij de Verenigde Staten geprotesteerd tegen wat hij noemt, de schending van het Chinese luchtruim door Ame rikaanse vliegtuigen, die boven de rechteroever van de rivier de Jaloe hadden gevlogen. Deze rivier vonnt de grens tnssen Korea eiv Mandsjoe- rye. Vijf Amerikaanse vliegtuigen had den o.m. het station van Talitsoe be schoten, waarbij 19 slachtoffers vie len. LEGERBERICHT UIT TOKIO. Het legerbericht van Maandag ochtend van het hoofdkwartier van generaal MacArthur te Tokio luidt: „De vijand heeft gisteren zijn lich te proefaanvallen op het ganse Ame rikaanse front voortgezet; alle aan vallen zijn afgeslagen. Onze artillerie en patrouilles heb ben zware verliezen toegebracht aan de communistische eenheden, die po gen in kleine groepen de Naktong over te steken. Amerikaanse artillerie-eenheden hebben met succes vijandelijke troe penconcentraties bestookt nog voor deze werden ingezet. Een vijandelijke groep, die tegen over de sector van de Amerikaanse tweede infanteriedivisie materieel aanbracht voor het slaan van een brug, werd bestookt. Men schat dat nagenoeg de helft van deze groep werd vernietigd. Deze actie die Achter-deurtje voor Engeland open ORITSE CONSERVATIEVEN en Franse afgevaardigden stemden Za- terdagmiddag samen voor een door de consultatieve vergadering van de Raad van Europa aangenomen voorstel, dat aandringt op een nieuwe poging om een basis van overeenkomst te vinden waarbij En geland in staat gestéld wordt aan het plan-Schuman deel te nemen. Britse Labour-afgevaardigden, Belgen en Italianen stemden tegen het voorstel. Het werd aangenomen met 66 tegen 19 stemmen bij 19 onthou dingen. hernieuwde poging om alle belang rijke steenkool- en staalproduceren- de landen in staat te stellen aan het plan-Schuman mee te werken. Het amendement verzoekt tevens, het plan onder de Raad van Europa te stellen. Besprekingen achter de schermen leidden tot een compromis. MacMillian besloot de verwijzing naar de Raad van Europa te laten vallen. De stemming sproot voort uit een amendement op het rapport van de economische commissie. Het werd ingediend door de Britse conserva tief MacMillan en dringt aan op een Labourregering zet door Nationalisatie ijzer- en staalindustrie In October zal de Engelse Labour regering de door het parlement aan genomen wet op de nationalisatie van de ijzer- en staalindustrie in toe passing brengen, aldus wordt in wel ingelichte politieke kringen te Lon den voorspeld. In dat geval voorziet men een heftige botsing met de con servatieve oppositie. Men had ver wacht, dat de regering met haar ge ringe meerderheid haar bestaan niet in gevaar zou brengen, doch ander zijds zou zij bij haar aanhangers ont stemming verwekken, indien zij niet tot de nationalisatie overgaat. De geamendeerde resolutie werd met 73 stemmen bij 32 onthoudingen aangenomen. Hierdoor heeft de mo tie de noodzakelijke meerderheid van twee-derde verkregen om te kunnen worden voorgelegd aan het comité van ministers. Alle Britse Labour-afgevaardigden onthielden zich bij de tweede stemming. plaats had nabij Kijongsanni, werd een weinig later gevolgd door een nieuwe poging, die eveneens werd verijdeld. De zesde Zuid-Koreaanse divisie, die gisteren moest wijken, heeft haar stellingen nabij Ceihong kun nen handhaven. Vandaag houdt de vijandelijke druk op de zesde divisie aan, maar het front houdt stand. Eenheden van het eerste Zuid-Ko reaanse corps hebben in de sector Phong-Kigje felle aanvallen gestuit, welke gisteren de divisie „Capitool" genoodzaakt hadden tot even ten Zuiden van Kigye terug te trekken en waardoor de Zuid-Koreaanse der de divisie eveneens, hoewel minder, moest terugtrekken. Thans schijnt de toestand aldaar gestabiliseerd te zijn. Mao stuurt zijn delegatie Naar Lake Success Tsjoe En-lai, de minister van Bui tenlandse Zaken van China, heeft Trygve Lie telegrafisch verwittigd, dat een delegatie van communistisch China zich op 17 September te Lake Succes zal vervoegen om deel te nemen aan de vijfde zitting van de UNO-Assemblée, welke die dag ge opend wordt. In het door Radio-Moskou omge roepen Tass-bericht wordt herhaald, dat slechts de regering van Peking het Chinese volk vertegenwoordigt. Tsjoe En- lai heeft de secretaris-ge neraal der Verenigde Naties nu ver zocht alle belanghebbende partijen van zy'n voornemen op de hoogte te stellen en maatregelen te treffen, dat de Chinese volksrepubliek kan deelnemen aan het werk van de Verenigde Naties. Als voorzitter van de vijf man tellende delegatie noemt Radio-Peking Tsjiang Wen-tien. Westerling was Westerling niet De vrijheid van Westerling heeft Zaterdag aan een zijden draad ge hangen. Het liberale blad „Het Laatste Nieuws" bevatte namelijk een artikel met politieke inslag over Indonesië, geschreven door een „Westerling". Dit is echter de schuil naam van een medewerker van het blad, die ook in de Franstalige pers over Azië schrijft onder de naam „^Occidental", waarvan Westerling de Nederlandse vertaling is. De Vei ligheidsdienst was reeds gealar meerd om de echte Westerling, dié zich in hotel Royal Nord bevindt, op grond van woordbreuk in te reke nen. (Zoals bekend, was hem toege staan in België te blijven, indien èiij zich zou onthouden van politieke ac tiviteit). Juist op tijd kwam iemand echter op het idee de redactie van „Het Laatste Nieuws" nog even op te bellen, waarbij men de juiste toe dracht van de zaak vernam. KaA-ieitje... 't Is beter zaden van goedheid oli- der de levenden te strooien, dan bloemen te planten op de graven der doden. Australisch minister in Den Haag BESPREKINGEN OVER NIEUW-GUINEA De Australische minister van Bui tenlandse Zaken, Percy C. Spender, is, vergezeld van zijn echtgenote, in Den Haag aangekomen. Tijdens een kort onderhoud ver klaarde de minister, dat hij dr. Drees, mr. Stikker en mr. Van Maar- seveen zou ontmoeten. Voordien wil de hij niets over zijn plannen of mo gelijke onderhandelingen medede len. Voor zijn inzichten over Nieuw- Guinea verwees hij naar door hem eerder afgelegde verklaringen. In het kort gezegd komen deze neer op de mening, dat de aanspraken van Soekarno op Nederlands Nieuw-Gui nea door Australië niet. kunnen wor den aanvaard. Wel schijnt de Australische rege ring oren te hebben voor het plan een geheel Nieuw Guinea onder een gemeenschappelijk Nederlands-Aus tralisch bestuur te stellen.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1