Lonen iets omhoog - of alleen prijsverlaging? Landbouw weigert ezeltje te worden NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK NIEUWS UIT DE OMGEVING DOOR KARTONNEN ZOLDER GEZAKT ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1950 1 >E LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 7 De heer H. D. Louwes, voorzitter van het Koninklijk Nederlands Land- bouwcomité, heeft het standpunt va.j dit comité in zake het Neder landse loon- en prijsbeleid uiteen gezet op een vergadering van het hoofdbestuur. Geconstateerd werd, dat door de gestegen kosten van levensonder houd er opnieuw spanningen ont staan zijn rondom het loonvraag- stuk. In de Stichting van de Arbeid wordt een intensief overleg gevoerd, op welke wijze men deze spanningen zal kunnen opheffen. Er is een grote kans, dat men dit op twee wijzen zal willen doen. Men kan het zoeken in een zekere verho ging der lonen, vergezeld van sub sidiëring en prijsstop en voorts kan men trachten de kosten van het le vensonderhoud omlaag te brengen of voor verder stijging te behoeden. Er is ook een stroming, die geen loonsverhoging wil, doch het geheel wil zoeken in de richting van de ver laging van de kosten van het levens onderhoud. Het is naar de mening van het KNCL vooral, wanneer men het in deze richting gaat zoeken duidelijk, dat grote landbouwbelangen op het spel staan. Men zal beweren, dat de prijsstijgingen van enkele belangrij ke levensmiddelen, waaronder vlees, vooral het huishoudbudget zeer gaan heiasten en men zal daarom trachten In deze sector tot verlaging te ko men. Uitermate waakzaamheid van de zijde van de landbouw blijft dus ge boden om te voorkomen, dat men de uitweg zoekt in de richting, waarin men ze vroeger zo vaak heeft ge zocht: de landbouw tot pakdragende ezel van de samenleving te maken, aldus de heer Louwes. In de bevoegde instanties moge men het zeer duidelijk weten, dat de landbouw dit pakdragen niet accep teert en dat prijs- en loonbeleid in Nederland inhoudt een gelijkwaar dige beloning voor de arbeiders- en ondernemersfunctie in de land bouw. De landbouw beschikt boven dien over de instellingen om con creet aan te geven, wat die hoogte moet zijn en over de wil zijn rech ten te handhaven. Het is te begrijpen, dat er een grote beduchtehid is voor een stij ging van het loonpeil in Nederland. Wij kunnen zeer goed inzien, dat onze exportpositie daardoor bedreigd wordt, maar toch is er aanleiding nog eens duidelijk vast te stellen, dat Wanneer 't Nederlandse bedrijfsle ven en hier valt met name ook aan de industrie en scheepvaart te denken op de wereldmarkt niet kan concurreren, dit zeker niet daar door komt, dat onze landbouw te duur produceert. De prijzen van tal van voorr.Ar.e landbouw nroducten, melk, vlees, granen, groenten, aard appelen zijn zeker in Nederland niet hoger dan in de belangrijkste indus trielanden van de wereld, waarmede Geen gevechten te Menado Eind vorige week werd gemeld, dat.er te Menado gevechten zouden zijn' uitgebroken tussen troepen van de Apri en leden van het voorma-' lige KNIL. Van betrouwbare zijde heeft Aneta te Surabaja vernomen, dat er zich te Menado géén inciden ten hebben voorgedaan. Van ge vechten tussen het voormalige KNIL en APRI is geen sprake. Wel zijn er moeilijkheden geweest, naar aanlei ding waarvan o.a. een aantal mili taire waarnemers van d^ UNCI naar Menado zijn gegaan. Deze waarne mers bevinden zich nog steeds in de stad. De berichten, dat er gevechten zouden zijn uitgebroken zijn waar schijnlijk ontstaan doordat in het midden van de vorige week in Me nado een militair van het voormali ge KNIL is neergeschoten. In Balikpapan, waarvan eveneens gemeld werd. dat er moeilijkheden waren, is de situatie thans volkomen opgehelderd. Ook in deze stad is de rust geen ogenblik verstoord ge weest. Tijdens het bezoek, dat gene- raal-majoor Scheffelaer dezer dagen aan Balikpapan bracht, is besloten, dat de zich aldaar bevindende Ne derlandse troepen zo spoedig moge lijk zullen worden afgevoerd. Over enkele dagen zou de afvoer reeds voltooid zijn. Westerling wil naar Amerika In een klein kamertje van Hotel Royal Nord te Brussel verzocht een in pyama geklede Westerling de tal rijke journalisten, die hem in de loop van de dag hadden ontdekt, hem nu eindelijk met rust te laten. „Ik heb in geen dagen geslapen", zie hij, „en zal naar een ander hotel moeten ver trekken, waar men mij niet weet te vinden". Gistermorgen had hij zijn echtge note te Den Haag opgebeld een eerste contact na maandenlange scheiding en vernam, dat zij de hoop koestert, dat ook hun drie kin deren naar Europa kunnen komen. Westerling verwacht, dat zijn vrouw hem over enkele dagen te Brussel zal kunnen bezoeken. Daarna zal ^de oud-kapitein van het KNIL, naar hij verwacht, naar Amerika gaan. Hij heeft zijn dien sten aan de Verenigde Naties aange boden overeenkomstig een door hem in de gevangenis te Singapore op gesteld plan. onze industrie moet concurreren; in vele gevallen zijn ze zelfs aanmerke lijk lager. De vraag dring zich nu op, aldus de voorzitter van het K.N.L.C., waar het nu aan ligt, dat wij zulke grote moeilijkheden ondervinden bij de ccncurentic op de wereldmarkt. Wanneer hier een oplossing ge zocht moet worden, zal dus niet de aandacht in de eerste plaats op onze landbouw moeten worden afgeleid. Ten aanzien van de positie van de landbouw moet in dit verband nog even in het bijzonder worden opge merkt, dat: a. De tuinbouw voor een belang rijk deel afhankelijk is van de prijsvorming der vrije markt en thans als geheel zeer slechte tijden doormaakt. b. De landbouw door het L.E.I. zeer betrouwbare kostprijsge- gevens ter beschikking stelt. c. Berekeningen over de verde ling van het volksinkomen een aanwijzing schijnen te geven, dat de landbouwbevolking niet haar evenredig aandeel in het volksinkomen ontvangt. d. Er alle reden is om aan te ne men dat de geschoolde land arbeider hoog geclassificeerd moet worden. Op grond van deze overwegingen moet met klem gesteld worden, dat de huidige spanningen tussen lonen en prijzen niet ontladen mogen wor den in de richting van de landbouw, want als er iets schort aan de con- currentie-positie dan ligt dat elders, aldus vatte de heer Louwes de op vattingen van het Kon. Ned. Land- bouwcomité samen. ALPHEN AAN DEN RIJN VERBETERING WATERVOORZIENING AARLANDERVEEN. Voor de verbetering van de wa tervoorziening van Aarlanderveen heeft tie raad in October 1949 een bedrag van f 2550.-,beschikbaar gesteld voor de aanschaffing van een tweede pompaggregaat en de verdere inrichting van een pom- penkamer. De pompenkamer in de nieuwe brandweergarage is gereed gekomen en het pompaggregaat is in gebruik genomen. Rest nog de verdere inrichting van de kamer. Inmiddels is een nieuw product in de handel gebracht, waarvan ge bruik making voor het pompaggre gaat van belang was. Het vraagt evenwel een meerdere uitgave van 100.-. B. en W. vragen de raad dit nieuwe crediet toe te staan. Bekerwedstrijden H.D.C. Deze week werd de 9e ronde voor de be ker verspeeld, welke voor Verboom weer een winstpartij opleverde, ter wijl ook v. d. Ent werd verslagen door H. B. Vos, die een verkeerd tempo van v. d. Ent gaarne uitbuitte. Verboom gaat nu aan de kop met 12 pnt. uit 7 wedstrijden, gevolgd door de Groot, die er 11 uit 8 heeft. Als no. 3 volgt R. v. Klaveren, die uit 5 wedstrijden. 8 punten heeft. Laatst genoemde speelt de volgende ronde tegen Verboom, welke partij wel één der belangrijkste is op heden. De overige uitslagen van deze week zijn: Groep I: A. v. d. Ent H.b de Vos 02, W. BaartL. Loo- yenstein 02, P. v. TolM. de Groot 02, C. VerboonïH.k de Vos 20, J. ZaadJ. Dissel 20# Groep II: G. DoolA. de Groot 0—2, E. MasmeyerJ. Pont 0-^-2, F. VerhorstA. v. d. Vliet 20, T. Ver gunstJ. v. d. Linden 2—0, K. Post musA. Bijl 20, J. PontA. de Groot 20, J. v. d. LindenE. Mas meyer 02. In groep n is het J. Pont, die aan de kop gaat met 15 pnt. uit 9 wed strijden. Hij moet nog 1 partij spe len en kan door deze te winnen be slag te leggen op de le prijs in deze groep. No. 2 is hier A. de Gi'oot met 139 en als 3e A. Bijl met 10 uit 7. ALKEMADE Geboren: Maria C. H. P. d. van W. C. J. Reijnders en W. M. Ham, Paulus A. z. van W. van Hame ren en P. G. v. d. Klugt, Gerardus J. M. z. van G. Bouwmeester en E. M. Schoonderwoerd, Petrus J. M. d. van P. L. A. Pouw en C. M. E. Meijer, Petrus C. M. z. van H. J. N Volwater en P. M. Huigsloot, Hein- rich J. M. z. van J. Th. v. d. Meer en H. J. A. Ludlage. Getrouwd: L. J. de Groot en A. A. van Benten, J. G. Koek en P. J. Oomen, Th. J. v. d. Meer en J. G. Kampyon. Overleden; M. M. Loos oud 2 da gen, C. van Teijlingen oud 75 jr. HOOGMADE INTOCHT PASTOOR C. H. OLSTHOORN. Gisteren in de late middag was t dorp in een feestelijke stemming. Overal waren de vlaggen uitgesto ken, want om half acht zou de nieuwbenoemde pastoor zijn intrede doen in de parochie. Aan het station te Leiden werd de pastoor verwelkomd en afge haald door pater S. N. Terpstra C. M., het kerkbestuur en de armbestu ren. Aan de grens van de parochie wachtten burgem. J. C. v. Wagenin- gen, de gemeentesecretaris H. J. Hogenboom, de wethouders der ge meente, alsmede een stoet van 27 ruiters te paard, de jongerenbewe ging in uniformen met haar onder afdelingen n. 1. de wandel- en ta feltennisclub en de Harmoniever eniging De Heerlijkheid Hoogmade. Na een tocht door het dorp arri veerde de stoet aan de kerk, waar het jongenskoor enkele liederen ten beste gaf en een der bruidjes een gedichtje declameerde, waarvoor de pastoor hartelijk dankte. Om een haag van bruidjes betrad de herder de parochiekerk, waar uit volle borst het „Veni Creator" weerklonk om de genade van de H. Geest af te smeken over dit nieuwe pastoraat. Na een kort lof, waarin door het mannen- en jongenskoor werd ge zongen, betrad pater Tèrpstra het preekgestoelte. Spr. herdacht overleden herder pastoor van Schaik. Namens alle parochianen riep spr. een hartelijk welkom toe aan de nieuwe priester, leider en herder van deze parochie. Onder groot enthousiasme bent U hier binnengeleid, omdat Uw pa rochianen hoog opzien naar hem, die voor hen de herder is. Pater Terpstra, besloot met zeggen, dat het goed zou doen te weten, dat de parochianen het geestelijk werk van hun herder met geboden zouden vergezellen, zodat een band moge groeien tussen pas toor en zijn parochianen. BOSKOOP AFSCHEID KAPELAAN W. J. DE JONGE. In verband met zijn benoeming te Wassenaar, heeft kapelaan W. J. de Jonge Donderdagavond in 't R. K. Verenigingsgebouw afscheid genomen van de parochianen van Boskoop en velen van hen van hun kapelaan. Tussen een erehaag van Gidsen-Welpen betrad de schei dende kapelaan het verenigingsge bouw, welke geheel met belang stellenden was gevuld. De avond werd geopend door de pastoor, die o. a. vertelde, dat kapelaan Jonge Maandag met zijn misdienaars op reis was en daardoor onderweg in de krant las, dat hij benoemd was te Wassenaar. Vervolgens werd de kapelaan toegesproken door af gevaardigden van de verenigingen, waarvan hij geestelijk adviseur was. Allen spraken woorden van dank en erkentelijkheid voor het geen kapelaan de Jonge, in twee jaar gedurende welke hij Boskoop is werkzaam geweest, in het belang van vereniging en pa rochieleven, heeft verricht. Het speet hem, dat veel wat is opge bouwd nog niet geheel voltooid is. Vrijwel alle sprekers lieten hun woorden vergezeld gaan van stof felijke blijken van waardering. Als laatste spreker sprak de pastoor woorden van dank voor hetgeen de kapelaan als priester had verricht. In zijn antwoord dankte de kapelaan alle sprekers voor hun goede wen sen, waarbij hij voor elk een toepas selijke aansporing had ,en ook alle niet aanwezigen voor de van hen ondervonden medewerking op aller lei gebied. HAZERSWOUDE De heer J. D. de Kort Jr. klerk ter gemeentesecretarie alhier, is met ingang van 1 Sept. a. s. be noemd als adjunct-commies ter ge meente-secretarie te Maasland. LEIMUIDEN Oranjefeest. Het Oranjecomité heeft te elfder ure besloten ook nog een Oranjefeest te organiseren. De keuze is gevallen op 31 Augustus. Hoewel het- van ouds bekende feest terrein in de Dorpsstraat gedeelte lijk is benut voor woningbouw, wor den hier de vermakelijkheden weer geplaatst. Des morgens om 10 uur worden de kinderspelen gehouden en des middags 2 uur verschillende volksspelen, o.a. boegsprietlopen over de Drecht. De muziekver. „Kunst na Arbeid" zal de avondfees telijkheden opluisteren met een con cert. R.K.S.V. O.D.I. In de komende week wordt nog geen enkele oefe ning gehouden. Hierna is de vacantie beëindigd, zodat Dinsdag 5 Septem ber de oefeningen voor alle groepen weer normaal beginnen. ROELOFARENDSVEEN Tafeltennis. „Treffers" R. A.- Veen. Hedenavond van 7 uur tot 9.30 uur is er training voor de da mes, waarna de beslissingswedstrij den voor een plaats in het eerste team zullen plaats hebben. RIJNSATERWOUDE KAASDAG. Woensdag had het café van de wed Jac de Boer de volle belang stelling van vele veehouders en diens huisgenoten. Voor de deu'de maal was een kaasdag georgani seerd onder auspiciën van de Voor lichtingsdienst in samenwerking met de drie standsorganisaties. Deze keer hadden niet minder dan 44 deelne mers zich aangemeld, waarvan 33 hun producten hadden ingezonden. Burgem. Bakhuizen sprak in zijn openingswoord de wens uit, dat deze kaasdag veel vruchten zou af werpen. De jury bestond uit de heren K. Adema van het Kaascon- trolestation, de heer Kech, Kaas handelaar en ir. Schrooder, Rijks- zuivelconsulent voor Zuid-Holland, als arbiter Nadat de belangstel lenden een rondgang langs de ten toongestelde kazen gemaakt Rad den, reikte burgem. Bakhuizen de volgende prijzen uit: le prijs D. v. Os, Rijnsaterwoude met 97 pnt.; 2e prijs J. A. Straathof Leimuiden 95 pnt.; 3e prijs Gebr. Hartveld Ter Aar 94 pnt.; 4e prijs S. J. Vis ser Rijnsaterwoude en P. J. Lange- slag Leimuiden beiden '93 pnt.; 5e prijs wed. P. de Rijk Leimuiden, 92 pnt.; 6e prijs H. Vink Jr. Lei muiden en H. J. Vink Sr. Rijnsa terwoude beide 90 pnt.. De heer Brinkman assistent-Rijks Zuivelconsulent, hield hierna een leerzame uiteenzetting over kaas bereiding. Enkele technische vra gen door de veehouders gesteld, werden tot tevredenheid beant woord door de heer Adema, tech nisch ambtenaar van het kaascon- trolestation. Tijdens deze kaas dag werd de cursus voor kaas maakster gepropageerd. Het resul taat was, dat 14 dames zich aam meldden. Na al dezq besprekin gen werd de kaasdag gesloten door de heer H. Blij leven, voorzitter van de Voorlichtingsdienst Noorde lijk Klei- en Veengebied, afd. Ter Aar en omstreken; Uit de "waarde ring van de collectie en de belang stelling trekken wij de conclusie, dat de producten in deze omgeving over het algemeen zeer goed zijn. ZOETERWOUDE Missietentoonstelling. De mis sietentoonstelling wordt morgen te 11.30 uur door deken Bont geopend, en is toegankelijk van 2.30 tot 6- uur en van 7.30 tot 10.30 uur. E. H. B. O. De verkoop van snelverband bij kleine verwondin gen heeft opgebracht: bij de St. Janskerk f 43.20 en bij de Kruishe- renkerk 42.15.-. HILLEGOM SLOPING TRESLONG Vrijdagmorgen waren op het Tres longterrein aanwezig burgemeester Van Nispen, de directeur van O. W het bestuur der Stichting Bloembol- lenbeurs en Gebrs. Griekspoor, aan nemers sloperij. De heer D. van Egmond, voorz. der Stichting, heette allen welkom en dankte de burgemeester en het gemeentebestuur voor de spontane medewerking inzake de vervulling van de hartewens van zo velen: de nieuwe Hillegomse Bloembollen- beurs. Mede dankte de voorz. de obligatiehouders voor hun intekening en het geschonken vertrouwen. Hierna ging bet gezelschap naar de bovenste verdieping, waar door de burgemeester de eerste dakpannen van Treslong werden verwijderd. Bliksem ingeslagen. De bliksem is ingeslagen in een dubbel woon huis aan de Molenlaan 46. Pannen v-ogen van het dak, stenen brokkel den af en een gat sloeg in de nok van het dak. De bewoners vluchtten bij de buren. Gelukkig ontstond er geen brand. LEIDSCHENDAM Geboren: Meijndert Olivier z. v. C. M. den Duik en M. de Best. Jo- hanes Gerardus Maria z. v. J. W. van der Meer en B. J. Spring in 't Veld. Overleden: Adrianus Martinus Meulenbroek oud 3 jaar. Ondertrouwd: Petrus J. C. Vogels te Den Haag en Petronella M. H. Bleijs. Johannes G. Rijper en Gerar- da G. Teunissen. Jan Haazen ate da G. Teunissen. Jan Haazen te Den Haag en Margaretha M. Olsthoorn. Getrouwd: Wilhelmus J. R. P. Si- monis te Voorburg en Adriana M. Hooijmans. Wilhelmus A. Blokland en Marie G. B. van der Geest. LISSE Geboren: Andreas Th. J. z. van Th van der Aart en G. M. C. Meijer. Huibert IJ. z. van G. Rands- dorp en C. C. de Klerk, Hendrica G. M. d. van J. J. P. Damen en M J. A. Juffermans, Elisabeth J. d. van M. Montagne en G. J. Rigtering Karei J. z. van O. Guldemond en C. B. Grullemans. Theodorus A. P. z. van H. C. v. Vaneveld en C. E. Bcelé, Anna J. M. d. van J. J. Koot en C. M Elfering, Gerardus A. z. van G. F. Ligtvoet en M. P. J. van Vugt, Hendrik z. van T. van Vugt en K. Lolkema, Helena Th. M. d. van N. H. v. d. Voort en M. J. W. van Rijn, Hendrieus A. M, van G. G. C. Turk en J. M. Los Gerarda M. d. van H. Wassenaar en D. M. Feeleus, Antonia J. z. van C de Bruin en B. C. C. Waasdorp, Maria A. en Frederik A. M.- d. en Z. van F. G. Baars en C. M. Mes man, Cornelis A. M. z. van Th. van Beek en J. H. Clemens. Ondertrouwd H. M. Jansen, 27 jr te 's-Gravenhage njet M. M. A. Zonneveld, 21 jr. te Lisse; G. v. d. Bent, 31 jr. te Reeuwijk met I. J. Kaak 26 jr. te Lisse; J. F. v. Vliet, 25 jr. te Utrecht met W. J. Wij- nands 24 jr. te Lisse; J. Broekhui zen, 28 jr. met C. J. van Oefelen, 26 jr, beiden te Lisse; M. C. Hulse bosch, 28 jr. te Noordiwijkerhout met C. G. Hogenboom, 21 jr. te Lisse; P. C. van Vaneveld, 23 jr. met M. Verhaegen, 22 jr. beiden te Lisse; J. J. van der Meer, 24 jr. te Lisse met E. O. Sorge, 25 jr. te Brunswijk (Duitsland). Overleden C. J. van Graven echtg. van M. Smit oud 66 jr. Getrouwd J. J. Nederspelt te Hil- legom met C. A. v. d. Meer te Lisse; L. Snijder te Deventer met E. A. de Kwaasteniet te Lisse; W. A. van Kampen te Hillegom met F. Bernee te Lisse; G. J. van Dorp te Muiden met H. J. v. d. Zond te Lisse; J. Broekhuizen met C. J. Oefelen, beiden te Lisse; G. v. d. Bent te Reeuwijk met I. J. Kaak te Lisse. NOORD WIJK Geboren: Maria Anna d. v. C. Pas- schier en A Terpstra. Theodora E. d. v. E. J. Vink en M. A. Slats. Johan nes A. J. z. v. H. Th. Caspers en A. A. de Haas. Maria Johanna d. v. G. H. Boot en H. M. v. d. Broek. Wil helmus J. A. z. v. H. A. v. Ruiten en M. J. C. v. d. Voort. Boudina M. J. d. v. J. M. Verhoeven en B. Slippens Ondertrouwd: J. J. H. Koelewijn i en G. E. M. Gerritsen. Getrouwd: H. L. Klein en A. G. v. Went. D. Plug en J. v. Duyn. Overleden: L. A. Roozen, 81 jaar. NOORD WIJKERHOUT Uitreiking oorlogsherinneringskrui zen. Gisteravond heeft op het raadhuis een korte plechtigheid plaats gevonden. De burgemeester reikte een 9-tal oorlogsherinneringskruizen cn 2 eretekenen voor orde en vrede uit aan enkele inwoners van deze gemeente. Alvorens tot uitreiking over te gaan wenste de burgemeester de gedecoreerden van harte geluk met hun onderscheidingen. Hij be schouwde het als een eer deze onder scheidingen te kunnen uitreiken aan inwoners van zijn gemeente, die in de afgelopen jaren, in 1940 in Ne derland en daarna in Indonesië hun spqren hebben verdiend. V. V. S. B. Het juniorenbe- stuur is als volgt samengesteld: J. Broekhof, voorz.; W. de Jong 2e voorz.; G. van Dam secretaris; J. Kaptein 2e secretaris; C. Conijn, penningm.. Commissarisivn: N. Meeuwenoord, J Duijndam, C. Meijer, H. Borsboom, B. Bon, J. v. Berg, M. Rodenburg. De elftal commissie junioren: N. Meeuwe noord, voorz.; G. van Dam, secre taris; leden: J. Duijndam, J. Kap tein en C. Meijer. Er zijn momenteel 25 junioren en 27 adspiranten in geschreven voor de nieuwe competitie. De junioren, hebben zich vrijwel allen opgegeven, zodat er straks met een A. en B. elftal uitgekomen wordt. Medische keuring van junioren en adspi ranten Maandag 28 Aug. om 7.30- uur bij v. d. Geest. Medische sport keuring van alle junioren en ad- spiranten, welke" keuring verplich tend is. Gekeurd wordt door de beide plaatselijke doktoren. Dr. v. Praag en dr. Wösten. De kosten der .keuring f 1.50. Training: De komende weken is de training al leen toegankelijk voor het le en 2e elftal. Het niet doorgaan van wedstrijden wordt in het vervolg bekertd gemaakt bij Rijwielhandel van Dam, voor het dorp en bij Maarten Warmerdam voor de Vic tor parochie. Indien er geen be richt op deze adressen hangen, gaan de wedstrijden dus door. De Oranjefeesten, op 6 en 7 Sep tember. Zoals bekend worden de grote Oranjefeesten dit jaar ge houden op Woensdag 6 en Donder- 7 September, opening vindt plaats Dins dagavond te 6 uur. Dan opent het Lunapark de poorten. De ingang van het Lunapark is uitsluitend in de van Haaffstraat. Om half acht vindt een muzikale rondwandeling door 't dorp plaats. Om 8-uur worden de. etalages ge-, keurd van de winkeliers' die aan de etalagewedstrijd deelnemen. Woensdag 6 September om 9 uur vangen de grote volksspelen en kin derspelen aan. Om 3 uur des namiddags vindt 't grote evenement van de feesten plaats n. 1. „De ronde van Noord- wijkerhout," per tourrijwiel voor jongens van 16 jaar en ouder. De start vindt (evenals vorig jaar we derom op de Dorpsstraat plaats. Donderdag 7 September vindt in de loop van de morgen een wed vlucht plaats van postduiven. De duiven worden gelost te Breda en worden te plm. 10.45 terugver wacht. Klokken op het plein van de N. H. school. Door de O. V. is vorig jaar een prachtige wissel beker beschikbaar gesteld voor deze jaarlijkse terugkerende Oran- jevlucht. Om 9 uur zeepkistenrace (met duwer). Deze race wordt gehouden op de Koninginneweg. Om 9.30 uur ringrijden met ver sierde fietsen voor «dames en he ren boven 14 jaar. 10.30 uur Zwemwedstrijden, 100 en 500 meter, in de zanderijsloot van de Boekhorst. Te 2.00 uur esta fetteloop in groepen van 4 perso nen voor jongens van 13-17 jaar, en om 3.30. uur voor dames van 13-17 jaar. Dit jaar wordt het ringsteken voor paard en tilbury en voor auto's gescheiden gehouden. Ook de versiering wordt apart beoordeeld. Het worden twee afzonderlijke spelen met afzonderlijke prijzen zo wel voor versiering als voor het steken. „LANGE JAN" KRIJGT NIEUWE SPITS. De spits van de „Lange Jan" te Middelburg, die door oor logshandelingen werd verwoest, wordt thans eindelijk herbouwd. Omdat de klokken van het carrillon anders worden gehangen, moest de nieuwe spits belangrijk afwijken van de oude. Hoewel de bewoners van Middelburg reeds schetsen hebben gezien van de nieuwe toren, zien zij vol ongeduld uit naar het mpment, dat de houten stellages, die de toren aan het oog onttrekken, worden-ver wijderd. Voor tilbury's om 2.30 uur en voor auto's om 4.30 uur. Opstellen op het Kerkplein. Een half uur voordat de spelers beginnen keu ring van de versiering. RIJNSBURG KINDJE DOOR AUTO OVERREDEN Vrijdagmorgen te ongeveer 9 uur heeff zich in de Hofstraat een ernstig ongeval voorgedaan, waarvan de 3- jarige Th. Mulder het slachtoffer is geworden. Op genoemde tijd bevond zich bode v. Schie met zijn auto in deze straat. Tijdens het stilstaan is het kindje vermoedelijk op de tree plank van de auto geklommen, wat niet door de bestuurder was opge merkt. Het kind is er bij het weg rijden afgevallen, waardoor het werd overreden. Hierbij bekwam het zeer zware verwondingen. Dr. F. Leerink, die de eerste hulp verleende, achtte overbrenging naar een der zieken huizen te Leiden noodzakelijk. SASSENHEIM TERUG NAAR DE MISSIE Broeder Revocatus van der Eist, die enige tijd in zijn familiekring neeft doorgebracht, gaat weer ver trekken. A.s. Dinsdag vertrekt hij via Rome en Genua naar zijn Missie gebied in Afrika. Zondag zullen er grote offerblokken achter in de pa rochiekerk staan. Missiewerk vraagt veel persoonlijke offers van broeders en missionarissen, maar ook veel geldelijke offers. Helpt u de broeder, door Zondag die offerblokken niet voorbij te lopen, maar een royale gift er in te doen. Wij wensen broe der v. d. Eist een goede reis en vruchtbare arbeid in de Missie toe. VOORHOUT Mej. J. M. Mens, die als gezins hulp werkzaam was in het gezin van de fam. V. in de Dinsdagsche laan, heeft een ernstige val gemaakt. In de zolder was daar n.l. een vloer van boordcarton. Dat was aan mej. M. onbekend, zodat zij er over heen liep, met het noodlottig gevolg, dat zij erdoor zakte en met haar hoofd terecht kwam op de aanrecht in de keuken. Dr. Bots, die spoedig ter plaatse was, constateerde een zware hersen schudding. VOORSCHOTEN Med. Zondagsdienst. De Zon- dagsdienst wordt gedurende dit weekend waargenomen door dr. F. J. M. Tonino, Voorstr. 23, tel. 493. WARMOND R.K. E.H.B.O. Wegens omstan digheden moesten wij de E.H.B.O.- Zondag afstaan aan een andere in stelling en kon onze collecte geen dporgang vinden. Deze zal nu mor gen. Zondag 27 Aug., plaats hebben. Mocht iemand een gave in het busje te gering vinden, dan kan hij zich bij de heer W. Meskers opgeven als do nateur, lid, of cursist. WASSENAAR Twee ongevallen. Op de Rijks straatweg moest een automobilist uit Roosendaal uitwijken voor een carrier, bestuurd door S. uit Leiden; die aanstalte maakte om de weg over te steken. De chauffeur kon niet voorkomen, dat zijn wagen tegen de carrier botste. Op hetzelfde ogenblik naderde vanuit de zelfde richting een personenauto, bestuurd door I. uit den Haag. Deze merkte te laat de andere inmiddels tot stilstand geko men auto op en ondanks krachtig remmen was en botsing onvermijde lijk. I. liep een hoofdwonde en een wonde aan zijn lip op en moest in de St. Jacobusstichting worden verbon den. Beide auto's en de carrier wer den beschadigd. Op de Lange Kerkdam, waar het wegdek bij nat weer uiterst ge vaarlijk is reed B. alhier met zijn auto tegen een tweetal bomen waar door de zijkant van het voertuig grotendeels werd ingedrukt. Door de schok sprong de rechterportierruit stuk waardoor de mede-inzittende v. d. W. aan het gezicht werd gewond. Dr. Janse verleende de eerste hulp. ZOE T ERMEER Nieuwe straatnamen. In het ge deelte Uitbreidingsplan tussen de Molenstraat, Stationsstraat en Schin- kelweg zal de straat, welke een aan vang neemt aan de Molenstraat bij de drie duplex-woningen en binnen kort zal worden doorgetrokken naar de Schinkelweg, worden genoemd „Schoolstraat". In dit gedeelte uit breidingsplan zal de straat, welke evenwijdig komt te lopen met de Rokkeveenseweg en een aanvang neemt bij de drie nieuwe woningen van de woningbouwvereniging aan het einde van de Molenstraat worden genoemd: „John Maccormickstraat". Deze laatste naam werd gegeven i.v. m. het sneuvelen van deze Ameri kaan. De straat evenwijdig aan en gelegen tussen de Schinkelweg en Jan Hoornstr'aat zal worden genoemd „Cornelis van Eerdenstraat". In het gedeelte Uitbreidingsplan tussen de Stationsstraat, Dorpestraat en Delft- sewallen worden de straten genoemd naar de leden van het Koninklijke Huis. De straat evenwijdig aan de Stationsstraat zal worden genoemd: „Bernhardstraat". De straat tussen de Stationsstraat en de Delftsewallen zal worden genoemd: „Julianalaan". Voorts zullen de vier overige straten, welke momenteel reeds gedeeltelijk in aanleg zijn, worden genoemd naar de prinsesjes. Het park dat binnen kort zal worden aangelegd tussen de watering achter de Dorpsstraat en de Julianastraat zal worden genoemd „Wilhelminapark".

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2