S)e CoidóeSoti/fcaxit Nog is het rustig aan Koreaans front De Paus sprak Nederlands Westduitse communisten krijgen instructies Truman vordert spoorwegen Zuid-Molukse minister in Den Haag Amerikaans hospitaalschip geramd Directeur: C. 1VL v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1950 41ste JAARGANG No. 12065 Oorlogsspelletje boven Nederland Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003; Abonnementsprijs f 0.35 p. w„ f 1.50 p. mnd., t 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 AANVAL OP POESAN VERWACHT Concentraties van Noordelijken waargenomen \70LGENS het door MacArthurs hoofdkwartier uitgegeven jongste Zuid-Koreaanse legerbericht zijn eenheden van de Zuid-Koreaanse troepen bezig met het opruimen van een vijandelijke infiltratie ten Noor den van Taegoe. Een vijandelijke groep van naar schatting 150 man was doorgedrongen in een ommuurde stad, ongeveer 15 km. ten noorden van Taegoe. Stellingen van de V.N. in het Noordwesten van het gebied van de Naktong werden Vrijdag door vijandelijke patrouilles van onbeken de sterkte aangevallen. De tegenstander werd door een tegen-actie uit eengeslagen en in een mijnenveld gedreven. De omvang van de vijan delijke verliezen is niet bekend gemaakt. Afgezien van patrouille-acti viteit en beschieting van doelen door onze troepen, heerst rust aan de overige sectoren van het front, aldus het Zuid-Koreaanse legerbericht. Reuters correspondent Julian Ba tes meldt, dat Amerikaanse infante risten zich voor Masan, aan de Zuid kust, hebben ingegraven en een gro te aanval afwachten van twee Noor delijke divisies, welke tegen het aan breken van de dag verwacht wordt en gericht is op Poesan. Volgens staf. officieren aan het hoofdkwartier van generaal MacArthur houdt de con centratie van deze twee divisies met 2ware tanks een reële bedreiging in. Piloten van verkenningsvliegtuigen hebben al dagen lang melding ge maakt van het aanvoeren van Noor delijke versterkingen uit Tsjindjoe naar het Oosten, in weerwil van voortdurende luchtaanvallen. Een andere correspondent van Reuter aan het front bij de Zuid kust meldt, dat de troepen der V.N. niet sterk genoeg schijnen te zijn om het verwachte offensief der Noorde lijken door een aanval te verijdelen. Een Amerikaanse kolonel verklaar de: „Ik weet,* dat de aanval de beste verdediging is, doch wij zijn niet sterk genoeg. Alies wat wij kunnen doen is trachten hen tegen te hou den". CHINESE LEGERS NAAR DE GRENS. Een woordvoerder van het Ameri kaanse leger heeft Vrijdag te Wash ington verklaard, dat twee Chinese communistische legers in de richting "van de grens tussen Mandsjoerije en "Korea waren gedirigeerd. Hij zei tevens, dat er uit officiële bronnen berichten waren ontvangen over het vervoer in de laatste twee weken van Juli van 120 zware tanks naar Noord-Korea, uit de Mandsjoe- rijse haven Dairèn. In een commentaar op deze berich ten verklaarden Amerikaanse mili taire functionarissen het te betwijfe len, of de Chinese communistische troepen zich in Zuid-Korea bij de Noord-Koreaanse strijdkrachten zou den voegen. Een vroegtijdig intre den van China in de Koreaanse oor log wordt niet verwacht. De functionarissen wijzen erop, dat gèen van de 120 uit Dairen aange voerde tanks tot dusver aan het front in Korea is waargenomen. Men ge looft, dat de voortdurende Ameri kaanse bombardementen op verbin dingslijnen het vervoer van de tanks nöar het Zuiden onmogelijk hebben gemaakt. Verschillenden van de functionaris sen geloven, dat de Chinese troepen beweging een voorzorgsmaatregel is DUITSLAND WIL DEELNEMEN IN EUROPEES LEGER. Dr. Heinrich von Brentano, het hoofd van de Duitse delegatie bij de Europese Assemblée, heeft gisteren te Straatsburg verklaard, dat West- Duitsland bereid is deel te nemen in een Europees leger onder gemeen schappelijke politiek gezag. ENGELSE MARINIERS NAAR KO REA. Dezer dagen zal een een heid van de Engelse mariniers onder commando van de 33-jarige luite nant-kolonel Drysdale naar Korea vertrekken. Voor het vertrek per vliegtuig uit Plymouth, worden de mariniers eerst nog ingeënt. voor het geval de strijdkrachten van de Verenigde Naties over de 38ste breedtegraad trekken in de richting van Mandsjoerije. SABOTAGE VAN KOREANEN IN JAPAN. Volgens de „Chicago Tribune" on dervindt de JapaAse politie in toe nemende mate last van een half millioen leden van een Koreaanse „vijfde colonne", die reeds verschil lende sabotagedaden tegen de Ame rikaanse bezetting hebben uitge voerd. Ook onderzoekt de Japanse politie de waarheid van berichten, dat Noord-Koreanen Japan worden binnengesmokkeld. Kin ten Kai, het Koreaanse lid van het politieke bureau der Japan se communistische partij, is onlangs ondergronds gegaan, zo meldt de correspondent van het blad. Kin staat aan het hoofd van de commu nistische liga van Koreanen in Ja pan, waartoe twee derden van de in Japan -wonende Koreanen zouden behoren. WEER TIEN MILLIARD EROP? Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden is Vrijdag ervan in ken nis gesteld, dat president Truman hét Congres mogelijk opnieuw om 10 milliard dollar voor de Ameri kaanse defensie zal vragen. De Amerikaanse begroting voor defensie van dit jaar zou daarmee tot ongeveer 35 milliard dollar stij gen. Verrassing voor Nederlandse en Vlaamse pelgrims Woensdagavond tijdens de audiën tie in de St. Pieter-heeft Z.H. de Paus voor de eerste maal in zijn le ven Nederlands gesproken. Onder de 40.000 pelgrims uit 32 landen, die de Heilige Vader ontving, bevonden zich tweehonderd Nederlanders en tweeduizend Vlamingen, die niet an ders verwachtten dan dat de Paus zich tot hen zou richten in het Frans of het Duits, zoals Hij altijd doet wanneer Hij zijn gasten toespreekt in de zes talen die Hij beheerst. Maar tot stomme verbazing van de Nederlanders en Vlamingen en tot hun groot enthousiasme ging de Hei lige Vader na het Italiaans, Frans, Duits, Spaans, Engels en Portugees over tot de Nederlandse taal: »Wij groeten hartelijk de duizen den leden van de Bonden van het Heilig Hart, die uit het aartsbisdom Mechelen en de bisdommen Luik, Gent en Brugge naar Rome zijn ge komen", aldus de Heilige Vader. „Wij weten hoeveel de Bonden van het Heilig Hart hebben bijgedragen om het katholieke leven te onder houden in de parochies en daarvoor danken wij u zeer. Wij drukken de wens uit dat in de toekomst de Bon den van het Heilig Hart een immer grotere bloei zullen kennen en daar om schenken wij de bestuurders, al le leden en hun families van harte Onze Apostolische Zegen." Het waren dus slechts enkele woorden die de Paus sprak. Maar de ze enkele vrij goed uitgesproken woorden kwamen als de grootste ver rassing die de Heilige Vader ooit aan zijn Nederlandse en Vlaamse gasten bereid heeft. Het feit dat de Heilige Vader on danks zijn overstelpend drukke werkzaamheden tijd gevonden heeft om zich vertrouwd te maken met de uitspraak van het- Nederlands lijkt ons een bewijs voor de betekenis die Hij hecht aan het aandeel dat Vlaan deren en Nederland hebben in het katholieke leven. Paus Pius XII is dus na Adrianus VI de tweede Paus in de 262 opvolgers van Sint Petrus die Nederlands kan spreken. O. Duitse Nat. Front ontvouwt strijdprogram J^ET EERSTE CONGRES van het Oostduitse Nationale Front, dat Vrijdagavond te Berlijn is begonnen, zal nieuwe instructies uitgeven aan de Westduitse communisten om het „nationale verzet" tegen de Wes telijke bezettingsmogendheden te verhogen. Het congres zal het program van het „Nationale Front" voor de Octo- berverkiezingen in de Sowjet-Russi sche zóne goedkeuren. Volgens de Oost-Berlijnse pers draagt dit program het karakter van een strijd program voor geheel Duitsland voor de hereniging van het land in on afhankelijkheid, vrede en welvaart. Hoewel de geallieerde autoriteiten aan West-Duitse afgevaardigden verboden hebben het congres bij te wonen, bevinden de meesten van de 1500 afgevaardigden uit het Westen zich reedu enige dagen in Oost-Ber- lijn. In een interview verklaarde Gro- tewohl, dat het hoog tijd was „om iets definitiefs te zeggen over de kwesties van remilitarisatie, het plan-Schaman, het Atlantisch Pact en de inlijving van West-Duitsland bij de Raad van Europa, omdat al deze maatregelen Duitsland kunnen trekken in de sfeer van de Ameri kaanse oorlogspropaganda". Een van de taken van deze' con ferentie zou de voorbereiding zijn van een program voor de Westduit se communistische partij voor het geval, dat zij in de illegaliteit moe ten gaan, daar men rekening houdt met een verbod van de partij in West-Duitsland zodra de activiteit van de „strijders voor de vrede" haar hoogtepunt heeft bereikt, ver moedelijk ovèr ongeveer een maand. De actie van de agenten en de sa boteurs zal niet, gelijk tot dusver, als doel de organisatie van protestde monstraties hebben, maar een reeks individuele ondernemingen tegen de bezettende mogendheden en hun Duitse paladijnen. „Men moet de vijand daar treffen waar hij het kwetsbaarst is, n.L in zijn communicatie-inrichtingen en zijn depóts. NIJMEEGSE STUDENTEN NAAR ROME VERTROKKEN. Gister morgen in alle vroegte vertrok van het Canisiuscollege te Nijmegen, de Universitaire Pelgrimage van onge veer 600 studenten naar Rome. De lange karavaan werd gevormd door een groot aantal bussen en vracht wagens. Tijdens het opladen der ba gage in het nachtelijk duister. Staking thans voorkomen President Truman heeft gisteren gelast, dat de Amerikaanse spoorwe gen Zondag zullen worden overgeno men, om de algemene spoorwegsta king, die tegen iyiaandag is geprocla meerd te voorkomen. De staking, die was uitgeroepen door de 300.000 le den tellende vakorganisaties van treinpersoneel en conducteurs, zou het gehele treinverkeer in de V. S. hebben lamgelegd. Vóór Trumaas maatregel werd bekendgemaakt, hadden vertegen woordigers van de vakbonden reeds verzekerd, dat de spoormannen aan het werk zouden blijven, wanneer de regering de spoorwegen zou overne men. De vakbonden van spoorwegman nen, die de staking hadden uitgeroe pen, hebben deze thans afgelast na president Trumans vordering van de spoorwegen. In Canada is de toestand intussen ongewijzigd gebleven en duurt de al gemene spoorwegstaking nog onver minderd voort. Noorse voorzorgs maatregelen Voor geval van Oorlog De Noorse regering heeft het par lement een wetsontwerp voorgelegd, dat de staat verstrekkende bevoegd heden in geval van oorlog of nood toestand zou geven. De regering heeft het parlement meegedeeld, dat Jj overweging van deze bevoegdheden wenselijk acht „voordat het land door de gebeurte nissen zal worden verrast". Het ontwerp voorziet in interne ring van leden van „vijfde colonnes", bijzondere rechtbanken voor de be rechting van verraders, invoering van censuur en requisitie van eigen dommen. In geval van nood zou het parle ment de regering onmiddellijk ver strekkende bevoegdheden kunnen geven. Indien het parlement niet meer bijeen zou kunnen komen, voorziet de wet in opdracht van de bevoegdheden aan de koning. Wist door de blokkade heen te komen ^JAAR HET A.N.P. verneemt, Is de minister van Voedselvoorziening en Bevoorrading van de republiek Zuid-Molukken, de heer Lokollo, er in geslaagd de bolkkade van de R.I.S. om Ambon te doorbreken. Na een avontuurlijke tocht door de Indische archipel heeft hij Singapore weten te bereiken, vanwaar hij naar Nederland is doorgevlogen. De heer Lokollo, die thans in Den Haag vertoeft, is naar Nederland ge komen om namens de republiek Zuid-Molukken toelichting te geven op het voorstel tot het doen houden van een driehoeksconferentie tussen Nederland, de Indonesische regering en de republiek Zuid-Molukken, een voorstel, dat op 28 Juni j.l. door dr. Nikijuluw, vertegenwoordiger van de republiek in Den Haag, aan de mi nister-president dr. Drees is gedaan. Hoewel Nederland de republiek Zuid-Molukken niet heeft erkend, is het niet uitgesloten, zo vernam het A.N.P.dat de heer Lokollo door de Nederlandse regering zal worden ont vangen, indien hij gemachtigd is voorstellen te doen, die de betrekkin gen tussen de Indonesische regering en de republiek Zuid-Molukken be langrijk kunnen verbeteren. OOK SOEKARNO WIL NEDERLAND BEZOEKEN. President Soekarno verklaarde te genover een correspondent van het A.N.P.: „Ik hoop, wanneer het vraag- stuk-Irian (Nieuw-Guinea) tussen Nederland en Indonesië zal zijn op gelost, in de gelegenheid te zijn Ne derland te bezoeken. Een bezoek van koningin Juliana aan Indonesië zou ik op hoge prijs stellen." ZORG VOOR DE DIJK SOVJET-RUSSISCHE FUNCTIO NARISSEN in Oost-Berlijn heb ben de leiders van de O.-Duitse re gering doen weten, dat zij een dras tische wijziging in de Sovjet-Russi sche politiek ten opzichte van Duits land kunnen verwachten, zo stond gisteren in de krant. Deze wijziging zou onder meer het aanbod van „vol ledige binnenlandse en buitenlandse souvereiniteit" aan de Oost-Duitse republiek en terugroeping van de So vj et-Russische controlecommissie uit Oost-Duitsland inhouden. Dat is het antwoord van Moskou op de geallieerde plannen om aan West-Duitslar.<" een politie-legertje toe te staan en Duitsland op te ne men in het defensiesysteem 0 van West-Europa. Een lang verwacht en van de kant van Moskou zorgvuldig voorbereid antwoord, want de Russen hadden hun maatregelen reeds lang tevoren genomen en zaten slechts te wach ten op het Jijdstip, dat de Westerse bezettingsmogendheden tot herbe wapening van West-Duitsland zouden besluiten, om dit antwoord te kun nen geven. De Russische „ambas sadeur" bij de Oost-Duitse Volksre publiek Poesjkin zou aan de plaats vervangende Oost-Duitse premier Walter Ulbricht gezegd hebben, dat Stalin en de Sovjet-Russische mi nister van buitenlandse zaken, Vis- jinski, de toestand in Europa „vol komen veranderd en gecompliceerd" achten door de voorgestelde remili tarisatie van West-Duitsland. „Deze flagrante schending van de verkla ring van Potsdam zal het nemen van onmiddellijke en krachtige tegen maatregelen door de Sovjet-Unie rechtvaardigen". Waarom het toelaten van een West-Duits politie-legertje een „fla grante schending" van Potsdam zou zijn, is niet erg duidelijk, als men bedenkt, dat de Russen reeds lang pen "derk pewao^nde ..volksooliti°" in Oost-Duitsland hebben geculti veerd, terwijl zij bovendien nog op volkomen miltaire leest geschoeide „Bereitschaften" hebben ingesteld. Wij hebben hier te doen met onge veer hetzelfde recept als in Korea is toegepast. Tijdens de Russische be zetting wordt het bestuur in com munistische handen gemanoeuvreerd en wordt een stevig militair appa raat opgebouwd. Wanneer dat alles betrouwbaar genoeg geacht wordt, wordt de militaire bezetting opgehe ven en de „souvereiniteit" hersteld. De Russen trekken zich terug en la ten hun marionetten, welke hij intus sen stevig aan de touwtjes vasthou den, de rol spelen, welke zij hun heb ben toegedacht. Zo ging het in Korea en zo zal het nu ook in Oost-Duitsland gaan. De vraag is nu maar: welke rol heb ben de touwtjestrekkers in Moskou aan de Oost-Duitse marionetten toe gedacht? In Korea moesten zij de Zuid-Koreanen gaar bevrijden: moe ten de Oost-Duitsers straks ook hun Westerse broeders gaan bevrijden? IN DE HOOFDSTEDEN van de Westerse landen heeft men deze ontwikkeling reeds geruime tijd zien aankomen en uit het voorbeeld van Korea is gebleken, dat het Russische recept niet voor de poes is. Vandaar dat men de laatste tijd herhaaldelijk proefballonetjes heeft zien opgaan over een eventuele herbewapening van West-Duitsland, over verster king van het geallieerde bezettings leger en over een gewapende West- Duitse politie. Hand aan hand daar mee gaan de pogingen om wat meer vaart te zetten achter de organisa tie van de Westerse verdediging. Want het is niet te loochenen, dat de wolken, welke nu vanuit het Oos ten komen aandrijven, er wel heel somber beginnen uit te zien. Pas sen die nog wel in het kader van de zenuwenoorlog, of dragen zij reeds verder gaande plannen in zich? Het is in elk geval een feit, dat zij grote ongerustheid veroorzaakt hebben in de republiek van Bonn, waar men niet zonder reden beducht is voor een burgeroorlog in de trant van Korea. Bovendien wordt het hoog tijd, dat de betrekkelijke zorgeloosheid van West-Eurorja ook plaats maakt voor ernstige bezorgdheid, een bezorgd heid, welke bereid is tot daden over te gaan. Want wel is het zó. dat het Westen zich zorgen maakt, maaar 't vertrouwt nog te veel op de hulp van Amerika. Sinds de Amerikanen ech ter gemerkt hebben, dat zij de taak moeten volbrengen om de Koreaan se oorlog uit te vechten, wat een heel wat moeizamer en kostbaarder kar wei is gebleken dan zij verwacht hadden beginnen zij hoe langer hoe minder enthousiast te worden voor de gedachte om ook voor de West-Europeanen straks de kastan jes uit het vuur te moeten halen. Dat zij verlangen, dat de West-Europese landen hun krachtsinspanningen wat onvoeren. is niet meer dan begrijrie- 7ijk. In de West-Europese hoofdste den zit men echter te rekenen, met hoe weinig men zou kunnen vol staan onder het motto, dat de na tionale economie niet ontwricht mag worden. Op zichzelf is het natuurlijk juist, dat een land zichzelf niet wil ruïneren met z'n militaire uitgaven, maar men dient niet te vergeten, dat. wanneer een eventuele aanvals golf West-Europa onverdedigd zou vinden, zij alles zou overspoelen, de nationale economie incluis. Eerst zorgen vqor de dijk en dan voor het land, dat er achter ligt. I TF.T ELFDUIZEND TON metende Amerikaanse hospitaalschip „Bene. volence" is gisteren op een proefvaart in de baai van San Francisco in dichte mist in aanvaring gekomen met het vrachtschip „Mary Lucken- bach" en gezonken. Van de 545 opvarenden van het hospitaalschip zijn volgens de laatste berichten 414 gered. De „Benevolence" had een ci viele bemanning, doch de raeesten der anderen waren militairen. De eer ste lijken werden door visserboten aan land gebracht. Ook een torpedo- bootjager nam aan het reddingswerk deel. Vermoedelijk 'n honderd doden Volgens een matroos van de „Bene volence" werd het schip in het mid den geraakt door de voorsteven van het vrachtschip en is het na onge veer een half uur gezonken. Een andere matroos zei: „De mist was zo dik als erwtensoep. Men kon niets onderscheiden. Wij konden slechts over boord springen en wer den opgepikt door een sleepboot, die op ons hulpgeroep was genaderd". De kapitein van een legersleepboot, die een zestigtal drenkelingen oppik te, verklaarde dat hij gedwongen was geweest verschillende lijken op vlotten aan hun lot over te laten om overlevenden te hulp te kunnen ko men .Leden van zijn bemanning be gaven zich c,p de vlotten om de lij ken voorlopig te binden in de hoop ze later te kunnen oppikken. Havenfunctionarissen zeiden, dat dit een der rampzaligste aanvaringen was, die ooit is voorgekomen. De „Benevolence" was onlangs weer in dienst gesteld en zou naar Korea worden gezonden. Het schip, dat opgelegd was geweest, maakte zijn eerste proefvaart. De aanvaring geschieddde te 17 uur plaatselijke tijd, toen de „Mary Luckenbach", die 8.162 ton meet, in dichte mist de baai van San Francis co verliet en het hospitaalschip er binnenstoomde. De gezonken „Benevolence" blok keert thans de Noordelijke ingang van de baai van San Francisco. De haven is voor alle verkeer gesloten. Het hospitaalschip had accomodatie voor 802 patiënten. De normale om vang van de bemanning 'was 582. KINDEREN VINDEN JUWELEN AAN DE RIVIERA Drie kinderen, die op het strand bij Saint Raphael aan de Riviera aan het spelen waren, hebben er een zak met juwelen gevonden ter waarde van naar schatting meer dan een millioen francs. Er heeft zich nog geen gegadigde voor de juwelen aan gemeld. KaAAtit^e... Alle leven rijpt door offer en lij den. Een offer echter, gebracht zon der geloof, verliest zijn geestelijke achtergrond en is zinloos.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1