Van huren en woningwee K.R.O. moet betalen 5)e Matt VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1950 CE CEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 ALS STRAKS DE HUUR GAAT STIJGEN Het is reeds verscheidene weken geleden, dat het ontwerp voor de nieuwe Huurwet door de Tweede Kamer is aanvaard. De Eer ste Kamer heeft er weliswaar haar sanctie nog niet aan gegeven, maar het is o.i. nauwelijks te verwachten, ïat zij de ongetwijfeld ook bij haar leden bestaande bezwaren zó zwaar zal laten gelden, dat zij een afwij zing voor haar rekening zal durven nemen. Het is dan de bedoeling, dat de nieuwe Huurwet tegen 1 Januari van het volgende jaar wordt inge voerd tegelijk met enige compense rende verlichtingen van de belasting en misschien wie weet? met een nieuwe loonronde. De meest tot de huurders spreken de bepaling van deze Huurwet is de huurverhoging met 15 pet. Voor mensen, die nu reeds moeite hebben om bij de alsmaar stijgende prijzen de eindjes aan elkaar te kno pen, zal deze verhoging ongetwijfeld een bittere pil zijn. Wij willen dit niet te licht opvatten; voor velen zal dat inderdaad niet meevallen. Maar aan de andere kant moeten wij er toch wel op wijzen, hoe bitter nodig deze huurverhoging is. Niet alleen voor de huiseigenaar, maar ook voor ons woningbezit en ons wo- ningpeil en zodoende tenslotte ook voor de huurders zelf. WIE ZICH DE MOEITE neemt om de situatie even reëel in ogen schouw te nemen, zal gemakkelijk inzien, dat de huurstop van 1940 een zeer zware belasting heeft gelegd op één categorie van personen, nl. de huiseigenaren. In 1939 en begin 1940 waren de huren geenszins aan de hoge kant, doch nu tien jaar later zijn deze lage huren nog steeds geldend, ter wijl alle uitgaven van de huiseige naar enorm zijn gestegen. Iedereen realiseert 'zich, dat het Aetherklanken ZATERDAG. HILVERSUM I 402 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VA RA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.18 Gram. 8.00 Nieuws en weenber. 8.18 Gram. (9.309.35 Waterstanden). 10.00 Morgenwij ding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.30 Cello en piano. 12.00 Gram. 12.30 Mededelin gen 12.33 Piano en orgel 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Accordeonorkest. 14.50 Gram. 15.00 Boekbespreking. 15.15 Radio Philharmonisch Orkest. 16.00 ,Van de wieg tot het graf," lezing. 16.15 Gram. 16.45 Sportpraatje. 17.00 Gram. 17.30 Voor de jeugd. 18*00 Nieuws. 18.15 Mannenkoor. 13.35 Orkestmuziek. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 „Mensen in Ame rika," causerie. 19.45 „Passepartout," causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actu aliteiten. 20.15 Dansmuziek. 20.45 Gram. 21.45 Socialistisch commen taar. 22.00 Sextet. 22.30 Voordracht. 22.45 Accordeonspel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Mor gengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gjam. 9.00 Voor de vrouw. 9.30 Residen tie-orkest en soliste 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 An gelus. 12.03 Metropole-orkest (12.30- 12.33 Mededelingen). 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Promenade-orkest en solist. 14.00 Harmonie-orkest 14.25 Kroniek van letteren en kunsten. 15.00 Amusementsorkest. 15.45 Hobo recital. 16.10 Gram. 16.30 De schoon heid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Pianospel. 18.20 Journalistiek overzicht. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 Gram. 19.35 Lichte muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.15 „Lichtbaken." 20.40 Gram. 20.45 Steek eens op, heren. 21.00 Gram. 21.45 „Weet u het?" 21.55 Populair concert. 22.35 Com mentaar uit de Benelux. 22.45 Avondgebed en liturgische kalen der. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2024.00 Gram. levenspeil is gestegen, dat de kosten van het levensonderhoud zoveel ho ger zijn dan voor de oorlog; maar dan dient men ook te bedenken, dat het geldelijk inkomen van verreweg de meesten eveneens is gestegen en dat het percentage van dat gedeelte van het inkomen, waaruit de huur wordt betaald, in gelijke mate klei- ner is geworden. Met andere woor den: gaf een huurder vóór de oor log gemiddeld een kleine 17 20 pet. van zijn inkomen aan huur uit, thans betaalt hij niet meer dan 10 pet. aan huur. Iedere huurder heeft dus de laatste jaren naar verhouding goed koop gewoond. Maar beschouwen wij ditzelfde ver schijnsel van de kant vari de huis eigenaar, dan moeten wij constate ren, dat deze de dupe is geworden. Menigeen is geneigd, daar het zijne van te denken, omdat hij in de huis eigenaar niet anders ziet dan de man, die het geld ophaalt en „er niks aan doet". Wat hij ophaalt is dus zuiver winst, wordt maar al te licht vaardig gedacht. Maar als hij z'n in middels gestegen Grondbelasting, Straatbelasting en hypotheekrente heeft betaald, schiet er van die zui vere winst bitter weinig over; zeker niet voldoende om op voor-oorlogse schaal zijn huis te laten schilderen, repareren en nieuwe behangetjes weg te geven. Zelfs de hoog nodige reparaties en het buiten-schilder- werk, welke dienen om zijn pand te gen verval te beschermen, kunnen vaak niet eens uit de huuropbrengst betaald worden. Zodat het een niet te loochenen feit is, dat huizenbezit in de tegenwoordige omstandighe den onrendabel is. UET UITGANGSPUNT van de huurstop moge in het begin van de oorlog niet onredelijk geweest zijn nl. om ongemotiveerde en ab normale prijsopdrijving tegen te gaan dat men van overheidswege een zo zware last zo lang op één catego rie heeft laten drukken, zonder één enkele schadeloostelling, is ongewtij- feld een onrechtvaardigheid, welke zelfs met een huurverhoging van 15 pet. niet wordt weggenomen. Nogmaals: wij zijn niet blind voor het „algemeen belang", waaraan de huiseigenaar zijn tol heeft moeten betalen; wij voelen de kracht van het argument, dat een huurverho ging in de eerste herstel-jaren het budget van de grote massa zwaar, misschien te zwaar zou hebben be last. Maar moet dan één categorie dragen, wat geen enkele andere ca tegorie heeft moeten ondervinden? Heeft de regering niet teveel onder de invloed gestaan van degenen, die abusievelijk menen, dat de huiseige naar in 't algemeen een kapitalist is, met wie niemand medelijden be hoeft te hebben? De geringschatting van het z.g. „arbeidsloze inkomen" heeft reeds menigeen parten ge speeld,, want men ziet het grote aan deel, dat de groep „mensen, die van hun geld leven", in het maatschap pelijk bestel heeft, volkomen over het hoofd. Deze mensen innen im mers niet alleen hun rente, maar zij verschaffen ook door hun besparin gen het kapitaal, waarmede anderen kunnen werken. Of om op ons ter rein te blijven zij zijn het, die in normale omstandigheden de bouw van onze huizen mogelijk hebben ge maakt. Zij hebben dat gedaan en zul len het straks weer doen; want wie zal kunnen volhouden, dat het sys teem van onrendabele woningbouw slechts mogelijk met overheidssub sidie op de duur gehandhaafd kan blijven? rN DAARMEE KOMEN wij op een ander aspect van deze materie. Wie het rechtvaardigheidsargument ten opzichte van de huiseigenaren of het nu particulieren zijn, dan wel stichtingen of bouwverenigingen niets zegt, hij zal misschien wel oog hebben voor het belang van de wo ningbouw als zodanig. Wil er binnen een afzienbare tijd een einde komen aan het ontstellende woninggebrek, dan zal men de grote kracht van het particuliere initiatief weer moeten inschakelen, hetgeen alleen moge lijk zal zyn, als er weer rendabel te maken woningen gebouwd zullen kunnen worden. Maar vervolgens zal men ook het verval van de bestaande huizen tegen moeten gaan, door zo danige huren toe te laten, dat daaruit de nodige herstel- en onderhouds werkzaamheden kunnen worden be kostigd. Anders is de tijd niet ver meer, dat het ene huis na het ander naar het praedicaat „onbewoonbaar" gaat solliciteren, hetgeen niet alleen kapitaalverlies voor de gemeenschap betekent, maar ook een zeer onwel kome verlaging van ons woningpeil. Maar dan komt men er niet met een huurverhoging van 15 pet. Deze is nog niet eens voldoende om de reeds geleden achterstand in te ha len, laat staan om alle voorzieningen te treffen, welke voor het behoud van een goed woningbezit nodig zijn. De Tweede Kamer-fractie van de K. V.P. heeft dit ingezien en sterk aan gedrongen op de vaststelling van een percentage van 20. Dat was waarlijk niet om de huiseigenaren een extra douceurtje in de zak te stoppen, maar om het grote goed van ons woningbe zit des te kostbaarder naarmate wij er groter gebrek aan hebben te redden. Het aan elkaar koppelen van lonen, belastingen en huren, waarbij de hu ren als sluitpost moeten dienen, leidt niet alleen tot onredelijke consequen ties, maar vertraagt ook de oplossing van het woningprobleem. De gedach te daaraan zij de huurder, die straks (ongetwijfeld zuchtend) de hand die per in de zak zal moeten steken, tot troost. 1 Millioen houtschade In bossen van Prinses Wilhelmina Dr. H. ten Cate van het K.N.M.I in de Bildt, die belast is met de stu die van de windhoos, welke de Ve- luwe teisterde, heeft medegedeeld, dat de grootste schade ongetwijfeld is aangericht op gronden, die het persoonlijk bezit zijn van Prinses Wilhelmina. Over een afstand van ongeveer 14 kilometer en ter breedte van 4300 tot 1400 meter heeft de hoos door de bossen en over de heide geloeid en volgens schatting van deskundigen is daarbij een oppervlakte bos van naar raming 460 H.A grondig ver woest. Dezelfde deskundigen schat ten de hierdoor ontstane houtschade op ongeveer één millioen gulden. H.M. DE KONINGIN BEZOEKT GETROFFEN KOOTWIJK H.M. de Koningin heeft gistermid dag een bezoek gebracht aan het door de windhoos getroffen Koot wijk. Ongeveer een half uur onder hield zij zich met de heer Brouwer en diens bijna 80-jarige moeder die in de vernielde boerderij woonden Belangstellend informeerde zij naar de toedracht van de ramp en ook in 't bijzonder hoe de oude moeder zich daarna gevoeld had. Ook vroeg zij of de boerderij te gen stormschade was verzekerd, ontkennend geantwoord m'oest wor den. Nadat H.M. zich ongeveer een half uur met de getroffenen had on derhouden vertrok zij in de richting Kootwijkdorp. Zij was vergezeld door de prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet en enkele van hun vrien dinnetjes. Drie militairen gedood bij schietoefening Tijdens schietoefeningen op een van de terrefnen van het infanterie- schietkamp de Harskamp is gister morgen een mortier-projectiel ont ploft, de dood van drie militairen van de Koninklijke Landmacht ten gevolge hebbend. De drie militairen waren afkom stig van het eerste vrijwilligers op leidingscentrum te Wezep, waar een opleiding wordt gegeven voor be roepsofficier bij de Koninklijke Landmacht. De drie overledenen zijn sergant J. M. Musters uit Bergen op Zoom, on gehuwd, cursist J. Klingeman, uit Zwijndrecht en cursist A. J. M. de Laat. Laatstgenoemde was gehuwd en had vier kinderen. Bij het ongeval werden verder geen militairen gewond. Naar de juiste toedracht wordt door de ma rechaussee in samenwerking met de technische staf een onderzoek inge stelde MIJLPAAL KOMT ZEVEN TON TEKORT De nationale tentoonstelling Mijl paal 1950 zal vermoedelijk een te kort van zeven ton opleveren. Het totaal aantal bezoekers is ruim ge schat 250.000 en daarbij zijn begre pen de mensen die alleen 'savonds kwamen. De sigaren-makers Geen verlenging van overbrugging De bijzondere overbruggingsrege ling voor de geheel of gedeeltelijk werkloze arbeiders in de sigarenin- dustrie, die op 30 September afloopt, zal na 1 October niet meer worden gecontinueerd. De verwachting, dat de toestand in de sigarenindustrie zich voor 1 Oc tober zodanig zal verbeteren, dat er voor al het personeel weer voldoen de werk is, zal, zoals het er op het ogenblik naar uitziet, niet worden vervuld. Veeleer moet rekening worden ge houden met de omstandigheid, dat in verscheidene sigarenfabrieken een groter of kleiner aantal werknemers overcompleet zal zijn en dat deswege ontslag per 1 October noodzakelijk zal zijn. Besprekingen over de ontslagrege ling tussen vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers in de si garenindustrie enerzijds en de di recteur-generaal van de Arbeid en de inspecteur-generaal van het Rijksarbeidsbureau anderzijds heb ben reeds plaats gevonden en tot een bevredigende oplossing geleid, waar mede de minister zich heeft kunnen verenigen. Frans Vroons in 't gelijk D, Utrechtse kantonrechter, mr. K. Denijs heeft gistermorgen de zanger Frans Vroons in het gelijk gesteld in zijn geding tegen de K.R.O. in zake het meer dan eenmaal ten ge hore brengen van het werk van de kunstenaar, dat na de eerste uitzen ding nogmaals door middel van gra- mofoonplaat of gevoelige band wordt uitgezonden. Hiermede ls een be langrijke principiële beslissing geno men, die voor de .omroepverenigingen grote consequenties kan hebben. Zoals men zich herinneren zal gin" het hier om 't meer dan eenmaal ten gehore brengen van een uitvoering van het Kareolseptet. Dc kanton rechter heeft in zijn uitspraak de vordering van eiser toegewezen en de uitzending door de K.R.O. van de uitvoering door dit septet op 13 No vember 1949 onrechtmatig ver klaard. Mitsdien heeft de kantonrechter gedaagde veroordeeld om aan eiser ter vergoeding van de dientengevol ge geleden schade te betalen de som van 40.met de rente ad 5 pet. 'sjaars van de dag der dagvaarding af tot aan de voldoening. De kanton rechter heeft echter geweigerd de uitvoerbaar verklaring bij voor raad, doch daarentegen wel de ge daagde veroordeeld in de kosten van het geding. COLORADOKEVERS IN DEURNE In Deurne heeft men op het ogen blik rrfet een ernstige coloradokever, plaag te maken. Op enkele plaatsen dringen de schadelijke dieren zelfs de woonhuizen binnen. In de buurt schap Kwadestaart zag men de ke vers met duizenden op wegen, fiets paden en in de velden. Veel boeren moeten hun aardappelen te vroeg rooien. Verondersteld wordt, dat nalatig heid van een enkele landbouwer oorzaak is van deze plaag. ALLE BOUWARBEIDERS TE AMSTERDAM KUNNEN AAN DE SLAG. Het actie-comité in het bouwbe drijf te Amsterdam heeft beslist, dat de bouwwerken met ingang van he den weer voor alle werknemers wor den opengesteld. Het actie-comité, dat bestaat uit werkgevers en de Bedrijfsunie in het bouwbedrijf, neemt aan, dat thans een periode van rust in het be drijf zal intreden. Het comité zal, in eventuele gevallen van onrust, van haar machtiging tot het nemen van de meest vérstrekkende maatregelen gebruik maken in het belang van al degenen, die bij het bouwbedrijf be trokken zijn. Scherp werd het drij ven van de EVC veroordeeld: het actie-comité wildé de arbeiders ech ter niet het slachtoffer doen zijn van de daden van onverantwoordelijke elementen. HEILIGE MIS IN „DE PAPEGAAI'.' Gistermorgen woonden de con gressisten van Pax Romana dc Hei lige Mis volgens de Byzantijnse Ri tus bij, in de kerk „de Papegaai", in de Kalverstraat te Amsterdam Tij dens het halen van het Antidoron door de congressisten aan het einde der Mis. VROUWEN WILDEN NIEUWE STAKING. Enige havenarbeiders die zich volgens de Scheepvaart Vereniging Zuid tijdens de staking hebben mis dragen zijn uit de gelederen van de Haven Arbeids Reserve verwij derd. Bij het groepje ontslagen man nen behoren ook leden van het zo genaamde Comité van Actie in de haven van Rotterdam. Een aantal vrouwen heeft giste ren in de buurt van het „hok" op de Linker Maasoever een bijnaam voor de aanneemlokalen van de S. V. Z. aan de Maashaven gepro beerd, de arbeiders tot een nieuwe staking aan te. zetten. Zij deelden pamfletten uit, waarop onder ande re een protest tegen genoemd ontslag was afgedrukt. Drukte bij Fokker In de Fokkerfabrieken te Amster dam heerst grote bedrijvigheid. Het belangrijkste object, waar deze in dustrie zich thans mee bezig houdt, is ongetwijfeld de bouw van Me teoor-straaljagers. Hierover komt geen buitenstaander iets te weten. Indien gij argeloos wandelaar over de terreinen van de Fokkerfabrie ken zoudt trachten een blik te werpen in de montagehallen waar de Meteoors worden gebouwd, het zou u niet gelukken. Want juist deze hal len staan onder scherpe controle van de terreinwaohters en alle voorzor gen zijn genomen, opdat geen onbe voegden dit terrein zullen betreden. In de andere afdelingen, waar re. paratiewerkzaamheden worden ver richt of waar onze Nederlandse vliegtuigindustrie werkt aan de bouw der nog af te levenden S 11-lesvlieg- tuigen voor binnen- en buitenland se afnemers, mochten wij bij wijze van uitzondering een blik werpen. In het geheel zijn er 100 dezer vliegtui gen in aanbouw. Hiervan is reeds een klein gedeelte afgeleverd. Wel gaat de bouw der S ll's in snel tempo (er liggen thans 70 geraamten klaar voor de verdere afbouw), doch het werk geschiedt met een pijnlijke nauwgezetheid. Elk ponsgaatje in de vliegtuig wand, elk schroefje voor het binnen of buitenwerk wordt met de zelfde precisie aangebracht. Dit al les om de gemakkelijke wisselbaar heid der onderdelen te bevorderen. Met de „Promotor", het kleine dub- belstaartsvliegtuig van de Fokker, wordt thans dagelijks proef ge vlogen. Weldra zullen de 200 proefvlieguren vol zijn en dan zal de „Promotor" de proef voor de rijksluchtvaartdienst afleggen. SPOORKAARTJES VERVALST Acht maanden gevangenisstraf werd door de Arnhemse rechtbank bij verstek geëist tegen de instruc teur J. A. B. uit Nijmegen, die een spoorkaartje RoosendaalNice had vervalst. Hij had een biljet voor een persoon gekocht. Van de één maakte hij een vier en liet drie andere per sonen meereizen. De vervalsing werd te Antwerpen ontdekt. On- dannks het feit dat B. de gehele reis kosten betaalde en de N.S. dus geen financieël nadeel boekte eiste de of ficier deze zware straf omdat ver dachte al vaker dergelijke verval singen had gepleegd. Radio-piraat krijgt een maand Regelmatig zijn in Twente gehei me zenders in de aether. Bepaalden de radiopiraten zich voorheen in hoofdzaak tot het draaien van gra- mofoonplaatjes thans wordt ook re clame gemaakt voor bepaalde zaken en ook ontzien sommige bezitters vait clandestiene zendapparaten zich niet om via hun microfoon mensen te beledigen en te beschimpen. Woensdagavond laat ontdekten opsporingsambtenaren van de P.T.T. en politiemannen in Vroomshoop een zender en reeds gistermorgen werd de zaak berecht voor de Almelose rechtbank. Het apparaat behoorde aan een 22- jarige fabrieksarbeider P. Hij had al zijn spaarcentjes aan zijn liefhebberij besteed en alleen plaatjes gedraaid. Nu is hij alles kwijt. Ook zijn ont vangtoestel, dat hij bij een radiohan delaar in Vroomshoop had gehuurd. De opsporingsambtenaren hebben het in Vroomshoop niet gemakkelijk gehad. Zij werden in de woning, waar P. uitzond, met bijlen bedreigd. Toen de Alinelose politierechter vroeg, waarom hij ^ich ophield met de clandestiene uitzendingen zei hij, dat hij het zulk mooi werk vond. Conform de eis werd P. tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. RAILS VAN SPOORLIJN ENSCHEDE-HENGELO ONKLAAR GEMAAKT. Naar nu pas bekend wordt, heb ben onbekenden in de nacht van Maandag op Dinsdag, bij de over weg in dt tweede Br'oeierdweg te Enschede, op twee plaatsen de rails van de spoorlijn xiischede-Hengelo onklaar gemaakt. Het is een wonder, dat er geen ongelukken zijn gebeurd, daar er slechts een geringe kans bestond, dat de treinen hier zonder te ont sporen konden passeren. Niettemin zijn verschillende treinen op deze plekken gepasseerld zonder dat er iets abnormaals is opgemerkt. De politie stelt een diepgaand onder zoek in. Zij acht het niet waar schijnlijk, dat er politieke motieven in het spel zijn. NEDERLANDSE MEISJES IN FRANKRIJK GEARRESTEERD. Twee Nederlandse meisjes, de 25- jarige mej. van Door en de 20-jarige mej. van der Veer (nadere adressen zijn niet bekend) zijn te Versailles gearresteerd omdat ze geen paspoort hadden. Zij verklaarden, Frankrijk clandestien te zijn binnengekomen. Zij zijn ter beschikking van de Fran se justitie gesteld. TWEE HUIZEN IN DE AS GELEGD. Donderdagmorgen heeft een felle brand twee woningen in het centrum van Groningen in de as gelegd. Het vuur ontstond, doordat in de keuken van het gezin M. een primustoestel ontplofte. Kort daarop stond alles in lichter laaie. De brandweer nam aanstonds krachtige maatregelen ,daar het ge vaar voor uitbreiding in deze dicht bebouwde wijk groot was. Men kon dan ook niet voorkomen, dat het huis er naast, bewoond door de familie K. (niet verzekerd) uitbrandde. Bei de inboedels werden vernield. Het twee en een halfjarig meisje M. kreeg brandwonden en.moest in het Academisch Ziekenhuis worden op genomen. IN HET GRIJS Door A. HRUSCHKA. (Nadruk verboden). 42) Ja, het pakt mij telkens, wan neer ik hier verse bloemen breng en die mooie vrouw aanzie. Freule Rita lijkt helemaal niet op haar, hoewel ook zij 'buitengewoon mooi Waaraan is gravin Sydow ge storven? Zij moet aan tering hebben geleden en langzaam weggekwijnd zijn. De mensen babbelen zoveel. Wat zeggen zij dan? Bijvoorbeeld: dat zij vroeger heel intiem met onze gravin was: dat de twee zuster dol op elkaar zijn geweest op onze gravin. Of dat warenen dat toen alles plotse ling uit was. De jonge gravin Sy dow ging op reis met haar man, en twee jaar later werd zij dood terug gebracht. Zij moet erg boos zijn geweest op onze gravin. Of dat waar is, weet ik niet De mensen hebben het misschien hieruit op gemaakt, dat ook de Sydows vroe ger op Grauenegg woonden en sinds hun plotseling vertrek geen voet meer in het kasteel hebben gezet. In ieder geval schijnt onze gravin haar zuster nog altijd be mind te hebben, want ze nam de kleine Rita bij zich in huis. En ik kan u verzekeren, dat zij steeds blijken van innige liefde aan haar beschermelinge gegeven heeft. Haar eigen zoon werd dikwijls bij haar achtergesteld. Hempel stond nog altijd op de zelfde plaats en hield de blik op 't portret gericht. Iets in hem zei hem dat ook deze mooie vrouw betrok ken was bij het geheim, welks ont sluiering hij zich tot taak had ge steld. Maar nog steeds vond hij slechts vermoedens en constaterin gen. Beneden hield een auto stil. Lenke raapte snel zijn gereed schap bij elkaar. Kom gauw, Albert, zei hij, ik geloof dat de familie er al is. Het was inderdaad de gravin met haar zoon en freule Rita. Lenke en Hempel hadden nau welijks de vestibule bereikt, of de portier zette de deuren wijd open. Met een stijf knikje ging de gra vin snel voorbij. Zij scheen nog ma gerder en bleker dan gewoonlijk, maar de grijze ogen keken nog al tijd scherp en onrustig rond. Graaf Herbert groette helemaal niet .Als dromend ging hij de trap op, de blik somber naar de grond gericht. Zijn jeugdig, hups gezicht had in de laatste dagen een ernstige, man nelijke uitdrukking gekregen en dit deed hem ouder schijnen dan hij was. Rita von Sydow volgde langzaam. Er lag een. bittere^ vreemde trek om haar mond; geen lachje verhel derde haar gezicht, toen zij de groet van de bediende kalm be antwoordde met een paar knikjes. Mij dunkt, zei Lenke, toen de familie voorbij was, dat de stads lucht hun niet veel goed heeft ge daan. Hij verwijderde zich en Silas Hempel volgde hem zwijgend. Er was in zijn brein een ver schrikkelijke gedachte gerezen, die zijn hart ontstuimig deed kloppen. XIV. Als een kil-vochtige hand legde zich de schemering van de herfst avond op de aarde. Nevel omslui erde de bergen; nevel hing zwaar in de lucht; geen sterretje aan het uitspansel was er te zien. Door het sombere stille bos richtte Herbert von Grauenstein zijne schreden naar de houtvesterij. Hij was in een donkere mantel ge huld en liep zeer snel. Vijf dagen geleden, kort vóór z'n vertrek naar Graz, had Steinbrech hem schriftelijk medegedeeld, dat hij om alle conflicten te Vermijden, zijn ontslag had genomen. Tege lijkertijd had de jonge graaf een brief van Lore ontvangen, waarin zij hem zijn woord teruggaf en in korte, eenvoudige woorden ver zocht, geen pogingen aan te wen- dtn om haar in haar besluit te doen wankelen. Wat zij deed, was naar zij meende haar strenge plicht. Toen Herbert die regelen las, lachte hij bitter. Was hij krankzinnig, of wdren 't de anderen? Geloofden zij waarlijk, dat hij zich om de wille van het geld van zijn levensgeluk zou la ten beroven? De eerste uren bleef hij als ver suft. Toen kwam de reis naar Graz en voorlopig moest alles achter staan bij het medelijden, dat Ri ta's positie hem inboezemde. Op de eerste plaats moest hij haar bij staan; in de eerste, zware dagen, die op Walter's arrestatie volgden, mocht hij haar niet alleen laten. Maar nu was het ogenblik geko men, waarop hij weer aan zichzelf mocht denken. Lore was weg, maar Steinbrech was nog hier. Met hem wilde Herbert ernstig spreken. Plotseling bleef hij staan en zijn gezicht betrok. Hij bevond zich op de kleine heide, waarop de hout vesterij lag. De vensterluiken waren gesloten. Om het huis heen was alles stil. Bij de eerste oogopslag zag men, dat het niet meer bewoond was. Herbert stond daar roerloos, de ogen strak op het huis gevestigd. Dus weg! Ook Steinbrech, zonder afscheid, zonder hem met één woord van zijn vertrek in kennis te stel len. Of moest de brief, die hij on langs had gekregen, een afscheid voor immer betekenen? Herbert zette zich neer onder 'n hoge spar en liet het hoofd op de hand rusten. Hier had hij Lore de eerste kus gegeven. Hier hadden zij elkander trouw gezworen. Hier had hij voor de eerste maal begre pen, wat puur geluk is. En dit alles zou nu voor altijd voorbij zijn? En waarom? Opdat hij in rijkdom en weelde zou kun nen voortleven? Voor wie? Zijn vader was dood; en zijn moeder? Wanneer hij aan haar dacht, ging hem een huive ring door de leden. Neen, neen, neen! riep hij luid in de schemering Hij sprong op en wierp het hoofd in de nek. Ik geef niets om rijkdom, ik geef niets om het majoraat, dlat ik zonder rijkdom niet kan aanvaar den. Maar jou heb ik nodig, jou, mijn Lore! Snél keerde hij naar Grauenegg terug. Zijn besluit was genomen. Waar is moeder? vroeg hij Jean, die juist de trap afkwam. Mevrouw de .gravin is een ogenblik geleden met freule Rita naar de wintertuin gegaan. Goed. Dank je. Herbert liep niet meer zo snel. Wa* Rita nu bij de gravin, dan moest Ihij wachten. Hij wist wat zijn nicht aan haar tante wilde zeggen. Gravin Renate moest ein delijk weten, dat Walter in de avond van 13 Augustus bij Rita in het park was geweest; want freule von Sydow had besloten, aange zien Walter om harentwille hard nekkig bleef zwijgen, zelf de rech ter van instructie dé waarheid me de te delen. Van dit besluit en van het feit, dat zij van Walter hield, wilde zij de gravin in kennis stéllen. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5