„Luchtaanvallen" boven Nederland Van museum tot kapel Gestolen juwelen achterhaald Ali weer terug Een nieuwe Nederlandse film JCa%te Qaif. datje &eiVC en de wenshandschoenen DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 De oetening-Cupola De West-Europese verdedigings organisatie heeft medegedeeld, dat Amerikaanse bommenwerpers doe len in Frankrijk, België en Neder land zullen „aanvallen'' in het kader van de oefening-Cupola, gericht te gen „luchtaanvallen". De m'anoeuv- res zullen van Vrijdag tot Zondag worden gehouden. Hoogvliegende superforten zullen het verdedigingsgebied uit het Oos ten naderen en op niet bekende tijd, niet bekendgemaakte doelen „aan vallen". Naar men meent zullen Ameri kaanse jagers, die in de Amerikaan se zone van Duitsland zijn gestation- neerd. eveneens aan de oefeningen deelnemen. Het staat nog te bezien of Neder land veel van de oefening Cupola zal merken, uitgezonderd dan zij, die in de nabijheid van de vliegvelden Valkenburg, Gilze Rijen, Twente of Leeuwarden wonen. Want het voor naamste deel van de oefening zal zich afspelen boven 8000 voet of on geveer 2500 meter. Dit geschiedt om het burgerluchtverkeer zo min mo gelijk te hinderen en ook omdat de aanvallende bommenwerpers ook in oorlogstijd veelal niet beneden deze hoogte naar hun doelen vliegen. Want het moge dan ook een militai re oefening zijn, men waakt er angstvallig voor de burgermaat schappij overlast aan te doen. Dit verklaart ook het feit. dat het week end gekozen is, omdat dan het tele foon- en telegraafverkeer het minst zwaar belast is. Men kan er van op aan, dat men bij deze oefening de (onverhoopte) werkelijkheid zeer nabij zal komen. Er moge dan niet geschoten worden en er mogen dan geen bommen ge worpen worden, de hedendaagse techniek zorgt er toch wel voor, dat men ..treffers" kan noteren en dat men kan vast stellen of de bommen werpers inderdaad hun doelen heb ben kunnen bereiken. De film soeélt daarbij een belangrijke rol._ Syn chroon met de boordwanens is n.l. in elk vliegtuig een filmband ge monteerd, die opneemt als het wa pen vuur geeft. Hieruit volgt echter ook. dat het resultaat van de oefe ning nas bekend kan worden als al de films ziin ontwikkeld en verge leken en dit zal alles bij elkaar wel een maandje duren. Het fundament waarop de lucht- Na de slakingen De wilde acties, welke de EVC in Amsterdam beeft ontketend, zullen nog een lelijk staartje hebben. De stakers hebben namelijk wel besloten weer aan het werk te gaan, doch gis termorgen waren de patroons niet bereid de EVC-er? onmiddellijk weer in dienst te nemen. Dit heeft tot gevolg gehad, dat gis teren op de opengestelde bouwwer ken alleen door leden van de Unie- bonden werd gewerkt. In totaal wa ren er dit naar schatting 500 a 600. Ongeveer 2000 EVC-ers en niet-geor- ganiseerden werden niet te werk ge. steld. Met ingang van heden is iedere werkgever verplicht bij het aanne men van ongeorganiseerde bouwvak arbeiders een verzoek te richten tot het genoemde actie-comité. Over de verdere gang van zaken zal nog deze week worden beslist. In de Amsterdamse haven bleek de SHB de 1800 man. die zich Dinsdag niet hebben gemeld, als ontslagen te beschouwen. Hoeveel arbeiders er weer in dienst zouden worden ge nomen, kan nog niet worden gezegd. Als gevolg hiervan stelde de sta kingsleiding zich op het standpunt, dat het conflict voortduurt, want er werd Dinsdagavond besloten alleen 't werk te hervatten als geen rancu ne-maatregelen zouden worden toe gepast. verdediging berust is het radar- waarschuwingssysteem. Zonder radar is verdediging tegen een modern uit geruste tegenstander niet nveer mo gelijk en met de hoge snelheid van de moderne gevechtsmachines moet men, wat Nederland betreft, het ge hele land met een radarnet kunnen bestrijken, om enigszins voorbereid te zijn. En het wordt hierbij duide lijk, dat Nederland daarnaast afhan kelijk is van zijn buurlanden en om gekeerd. Want een moderne straal jager, die ongeveer 1000 km per uur vliegt, heeft maar heel weinig tijd nodig om bijv. over België te vlie gen en eigenlijk is geheel W.-Europa luchtvaart-technisch bezien maar een klein stukje. De oefening-Cupola zal een goede gelegenheid zijn om de werking van het radar-net te proberen. OUDE TRUC DEED HET NOG WEER EENS. In een juwelierswinkel te Bussum verscheen dezer dagen een vrouw, die vertelde dat zij' een sigaretten pijpje wilde kopen. Toen haar een aantal sigarettenpijpjes werd voor gelegd ontdekte zij, dat zij niet vol doende geld bij zich had. Êen gulden handgeld kon zij wel betalen, de vol gende dag zou zij terugkeren om het pijpje te betalen. Vijf minuten later verscheen de vrouw weer in de win kel. Zij had toch genoeg geld, be weerde zij. Zij begon het geld in haar portemonnaie uit te tellen en ontdekte toen, dat zij toch nog wat tekort kwam. Toen de vreemde klant was vertrokken miste de juwelier elf gouden heren zegelringen, een gou den schakelarmband en een schild met gouden damesringen. Al deze kostbaarheden wist de dievegge in enkele ogenblikken liit de étalage te stelen. AVIFAUNA, UNIEK IN DE WERELD Prima Restaurant Feeërieke avondverlichting AVIFAUNA - een oase in Nederland ,Ons Lieve Heer op solder" wordt zusterhuis Het Museum „Amstelkring" aan de Oudezijds Voorburgwal in Am sterdam, bekend als „Ons Lieve Heer op Solder", zal worden verkocht aan de Zusters Augustinessen van St. Monica uit Utrecht, die begin Sep tember onder de volksjeugd van de binnenstad het „Stads. Gods"-werk ter hand komen nemen. Vandaag zal pater Seb. van Nuenen O.E.S.A.. pro vinciaal der Nederlandse Augustij nen, vermoedelijk de koop sluiten aldus de „Volkskr.".' De inventaris van het Museum „Amstelkring", dat reeds sinds 1 Juni gesloten is, zal in verschillende handen overgaan. „Ons Lieve Heer op Solder" zal nu worden verbouwd tot woonhuis voor ongeveer twintig „Utrechtse" Zus ters. Een gedeelte van de schuilkerk blijft dienst doen als kapel voor de TROEPENSCHEPEN WORDEN EMIGRANTENSCHEPEN. Naar het „Alg. Dgbl." verneemt, heeft de regering het plan de troe penschepen Waterman, Zuiderkruis en Grote Beer te doen verbouwen voor het vervoeren van emigranten, omdat dit vervoer in de naaste toe komst veel scheepsruimte zal eisen. De rederijschepen voor passagiersver voer blijven dan beschikbaar voor hun oorspronkelijke doel. De Grote Beer is thans als hospi taalschip in gebruik, de Waterman en de Zuiderkruis brengen thans K. N.I.L.-militairen uit Makassar naar elders, doch zijn binnenkort be schikbaar voor de verbouwing, die op Nederlandse werven zal geschie den en die ongeveer vier maanden in beslag zal nemen. Dit jaar is voor emigrantentrans port naar Australië nog voldoende ruimte beschikbaar, de Johan van Oldenbarnevelt, de Volendam en de Sibajak zullen nog reizen naar Australië maken voor dit doel. De ministerraad zal binnen drie weken een beslissing nemen inzake de verbouwing van de drie troepen schepen. ATHLETIEK. NIEUW7 WERELDRECORD. 400 METER. De Amerikaan George Rhoden heeft in Eskilstuna de 400 meter gelopen in 45,8 sec., een tijd die 0,1 sec beter is dan het sinds 2 Juli 1948 ten name van Herbert Mc. Kenley (Jamaica) staande offi ciële wereldrecord Mc Kenley had dit record met 45.9 sec. te Milwau kee gevestigd. CRICKET FLAiVnNGO'S—FREE FORESTERS Hoog totaal van Flamingo's Gisteren begonnen de Free Fores ters aan hun tweede wedstrijd in ons land. Een sterk elftal van de Flamingo's was hun tegenstander, dat onder aanvoering stond van mr. van Manen, die na het winnen van de toss eerst verkoos te batten. De Flamingo's speelden zeer sterk en aanvoerder van Manen had het geluk de 200 runs bij elkaar te bren gen, doch 1 run later was het de beurt aan van den Bosch, toen ook hij door Jackson voor een zeer fraaie 52 (5x4) gebowld werd. Hierna liet van Manen nog mooi spel zien. zag Sillevis voor 7 gevangen, m'aar even voor de theepauze, om kwart over vier, ontlaadde zich een hevig onweer met plasregens boven het veld, waardoor aan het spel een einde kwam. Van Manen was met 31 n.o., ter wijl het totaal tot 235 voor 6 opgelo pen was. AUTOMOBILISME. RECORDS VERBETERD OP MONTHLERYBAAN. Op de Monthlerybaan bij Parijs heeft een Duitse Imka sportwagen de wereldrecords gebroken voor de 3.000 kilometer en de 2.000 mijl van de F-klasse (1100 tot 1500 cc). De nieuwe records zijn: 3.000 kilometer: 19 uur 33 min. 54.02 sec; gem. snelheid 153.330 kfri per uur. 2.000 mijl: 20 uur 58 min 3.37 seconde, gem. snelheid 153.510 km per uur. De wagen legde in 24 uur een af stand van 3.648.051 kilometer af met een gem. snelheid van 152.9 km per uur. 4000 km 26 uur 18 min 23,6 sec, snelheid 152.050 km per uur. 3000 mijl: 32 uur 41 min. 35,87 sec. gem. snelheid 147.670 km per uur. 5000 km: 33 uur 57 min. 36.58 sec. gem. snelheid 147.230 km per uur. De wagen legde in 39 uur 5.782.018 km af met een gemiddelde snelheid van 148.260 km per uur. POSTDUIVEN. De Blauwband (Sasseniheiin). Wedvlucht met jonge duiven vanaf Arlor 300 Km. In concours 50 dui ven, gelost te 12 uur 30 min., aan komst eerste duif 4u41m. 58 s., snelheid 1193 meter Laatste 4u. 54 m. 18 s., snelheid 1124 meter. W. Buurman 1, 2, 3. H. J. Krom 4. L J. Drost 5, 12. C. v. d. Zwart 6. G. B. Roodenburg 7, 8, 9. H. van Niekerk 10, 11. Th. Lindaard 13. De Blauwband (Alphen a. d. Rijn) Wedvlucht met 274 jonge duiven vanaf Quiévrain. Afstand ±203 km. op Zondag 20 Aug. Los 7 u. Zuiden wind. Aankomst eerste duif 9.34.13 u. laatste of 55e duif 9.47.54 u. Uitslag: G. M. de Wit 1, 2. 8; T. Blouw 3; H. v. Vegten 4: G. v. d. Ham 5; H. W. Martens 6; J. v. Of wegen 7; S. Blouw 9; J. Haak 10. „De Rijnmonders," (Katwijk). Uitslag Wedvlucht met jonge dui ven vanaf Arlon, afstand plm. 296 Km. Gelost 12.30 uur met Zuid Westen wind in concours 67 dui ven Verkaik 1 en 9; Grimbergen 2, 5, 7 en 15; Klein 3 en 12; Belt 4 en 14; Aanhane 6, 8 en 10; Boon 11; Degens 13 en 17; van Essen 16. zusters en de kinderen, die bij het „Stad Gods"-werk betrokken zullen worden. De Augustinessen hebben dezer dagen hun aanstaand tehuis reeds bezichtigd. Zij waren van plan, de St. Antonius-volksschool voor meisjes aan de Rechtboomstraat op 2 September onder hun hoede te ne men. Amstelkring. oftewel ,,'t Haantje", dat tijdens de Hervorming tot zolder kerkje werd verbouwd, is de laatst overgebleven schuilkerk in Amster dam. Meer dan twee eeuwen heeft het gebouw als bedehuis dienst ge daan. Het werd in 1887 door de pas toor van de St. Nicolaaskerk aange kocht en als museum ingericht. Oude kerkmeubels, kasuifels, gravures en schilderijen waren in en om de kerk te zien. Al drong „Amstelkring" zich niet als museum op, bijna alle ka tholieke Amsterdammers hebben er wel eens een bezoek gebracht en een rondleiding door conservator La Rooy meegemaakt. Voor 60 gulden verkocht Op aanwijzing* van enkele Amster dammers hebben rechercheurs van de Haagse politie gisteravond in Amsterdam juwelen in beslag geno men, die in het begin van deze maand aan een Canadese dame in een hotel te Scheveningen werden ontstolen. Deze sieraden, een bril janten armband, een platina dames armbandhorloge. drie briljanten broches en twee paarlen colliers, vertegenwoordigen een waarde van ongeveer 50.000 gulden. Zij zijn in Amsterdam voor slechts 60 gulden van de hand gedaan. De dief is men op het spoor. DUIN-AFRASTERING DOOR GEKNIPT. In de nacht van Zaterdag op Zon dag werd een prikkeldraad-afraste ring van enige kilometers lengte, die was aangebracht langs de duinenrij op.het strand in de gemeenten Bloe- mendaal en Velsen, totaal vernield. De afrastering was gemaakt door de aannemer W. in opdracht van het Hoogheemraadschap Rijnland, dat het toezicht over de duinen in deze streek heeft. Zij moest dienen om te voorkomen, dat bezoekers van het strand de duinen intrekken, waar door belangrijke schade wordt aan gericht. De afrastering was juist de vorige dag gereed gekomen, maar nog niet aan Rijnland opgeleverd, zo dat de aannemer de zeer aanzien lijke schade draagt. De vernieling heeft de daders heel wat werk gekost, daar het prikkel draad op 1500 plaatsen is doorge knipt. Ali, de krokodil, die het meer van Genève drie weken lang „onveilig" heeft gemaakt, is te rug in de vijver van de eige naar André Wohler. Jongens uit Lausanne vonden hem terug aan de oever, waar hij vermagerd tussen de rotsen verscholen lag. Het was Ali bijna slecht ver gaan. Hij was niet gewend zelf voor de kost te zorgen en hij miste de beschutting, die de en ge omgeving van de vijver hem geboden had. Hij was verwend, merkte Wohler op, die voortaan wel voorzichtiger zal zijn als hij zijn „huisdier" weer eens in de vrije natuur wil laten genieten. Drie weken lang waagde bijna geen badgast zich in het meer, gewaarschuwd als hij was voor de aanwezigheid van een alliga tor van één meter lang, die, toen hij ontsnapte volgens de eige naar goed doorvoed was, maar geen tand miste. DR. A. M. J. L. KERVEL, t Heden is te 's-Gravenhage op 94- jarige leeftijd overleden dr. A. M. J. L. Kervel. Dr. Kervel was eerst ge durende 'vele jaren medicus te Noordwijk, waarna hij zich als tand arts vestigde te Scheveningen. De uitvaart geschiedt Zaterdag a.s. te 10 uur van de kerk St. Antonius Abt te Scheveningen uit, waarna om circa 12 uur bijzetting in het fami liegraf op de 'R.K. begraafplaats te Noordwijk. HIJ STELDE HOGER PRIJS OP VRIJHEID De bekende leider van het koor der Thomas-kerk te Leipzig, Prof. Ramin, is sedert enige dagen spoor loos verdwenen. De volkspolitie is met het geval zeer verlegen, omdat zij niet in staat is zijn verblijfplaats op te geven. Algemeen wordt aange nomen, dat Prof. Ramin naar het Westen is gevlucht. Het geval is voor de rode autoriteiten des te on aangenamer, omdat deze dirigent als een der beste Bach-kenners wordt beschouwd en naar aanleiding van de viering van het tegenwoordige Bach-jaar reeds was uitverkoren om met de communistische „Nationale Duitsland-Prijs" te worden begiftigd NACHTELIJK BEZOEK VAN VRACHTAUTO. De politie te Vlissingen heeft de bestuurder van een vrachtauto aan gehouden, die 's nachts met zijn wa gen een houten noodwoning in het Vlissingse havendorp binnenreed, zeer tot schrik van de bewoners, die in hun slaap werden gestoord en plotseling op enkele decimeters van het bed van het jongste kind een gro te vrachtwagen zagen staan. Achteruitrijdend was de vracht auto door de houten wand gereden. Nog voor de wagen of de bestuurder geïdentificeerd kon worden ver dween het voertuig even plotseling als het was gekomen. De politie vond de chauffeur en deze beweert thans, dat hij dronken was geweest en zich niets van een dergelijk ongeval kan herinneren. Aan zijn wagen hingen echter nog enkele resten van de hou ten woning. BOERDERIJ DOOR BLIKSEM INSLAG AFGEBRAND. Een boerderij van de landbouwer E. van der veen te Baarlo bij Blok zijl is gisteravond door de bliksem getroffen en tot de grond toe afge brand. De gehele inboedel ging ver loren en een paard kwam in de vlammen om. Alles was verzekerd. OBERKELLNER LIET DE POLITIE ROEPEN. „Bel de politie even op, want ik heb haar iets te vertellen", zei gister middag de 31-jarige oberkellner D. J. van der M. uit Amsterdam tegen de eigenaar van een bar in de Rot terdamse binnenstad. Nadat de kas telein aan het vreemde verzoek had voldaan en enige rechercheurs waren verschenen, vertelde de niet geheel nuchtere Amsterdammer, dat hij met 130.van zijn baas op stap was, die hij niet had afgerekend. Op het hoofdbureau kwam de man weer bij zijn positieven en vanmorgen is hij naar Amsterdam teruggebracht. „De dijk is dicht" (Van onze speciale verslaggever). Als filmcritici na afloop van een persvoorstelling het sein geven voor applaus, dan mag men wel aanne men, dat de vertoonde film reden van bestaan heeft. Zo was het, toen de laatste meters celluloid van de lang verwachte Nederlandse rol prent „De Dijk is dicht" van het witte doek verdwenen. Men was niet slechts getuige geweest van een ontroerend verhaal over twee jonge mensen, die elkaar door oor logshandelingen hadden verloren, maar vooral getuige van Walche- rens jongste geschiedenis, de moei zame ontworsteling aan het brakke water, dat na de fatale dijkdoor braak gans het eiland in diepe el lende had gestort. Na de bevrijding kon weinig goeds worden gezegd van de schaarse producten, die de Neder landse filmindustrie (voor zover men ervan kon spreken) voortge bracht. Maar nu hebben Polygoon en Profilti een eerste stap gedaan buiten de documentaire, door het vervaardigen van een Nederlandse speelfilm, die grotendeels in eigen studio en laboratoria werd vervaar digd, dloch waarvan de hoofdele menten stammen van Walcheren zelf. En gelukkig juist daar zit de charme van deze rolprent, die de toeschouwer eten volle anderhalf uur geboeid houdt. De Haarlemse filmfabriek had zich laten voorlichten door zijn artistieke en culturele adviseur Koolhaas, aan wie men het gegeven door en door nationaal, dankte. Hij BEURS: STILLE MARKT. Het opheffen der havenstakingen maakte, vooral in de scheepvaart- hoek, een gunstige indruk en de meeste scheepvaartpapieren avan ceerden ongeveer twee punten. Voor het overige was de stemming echter bij opening amper prijshoudend en de handel gering. Ook de scheep vaartmarkt kon zich daardoor niet ten volle handhaven en zag zich een groot deel der winsten ontgaan. Na Dinsdag tot een zekere stabili satie van het koersniveau gekomen te zijn, reageerde de markt gisteren met kleine verliezen. De vrees voor inflatie is blijkbaar iets verminderd. De internationale waarden openden nauwelijks prijshoudend en brokkel den gedurende het Verdere verloop nog iets af. zodat tegen slot verlie zen van twee tot vier punten vrij veelvuldig voorkwamen. Aku's boek ten een openingsverlies van drie pun ten. De koers-fluctuaties van dit fonds worden in verband gebracht met de oppositie, die bestaat tegen de leiding van het AKU-concern. De overige industrieaandelen werden in het algemeen tegen iets lagere koer sen verhandeld. De cultuurmarkt opende goed prijs houdend, maar ook hier ontbrak de ware stemming, zodat' tegen slot fractionele verliezen de overhand hadden. BUITENLAND. Ook Frankrijk heeft gisteren z'n windhoos gehad. Bij Bourges (Midden-Frankrijk) werden 20 vliegtuigen van een militair trai ningskamp door een wervelwind vernield. In vele dorpen en steden van het departement Cher werden daken afgerukt, schuren en afdak ken vernield en ernstige schade aan wijngaarden en boomgaarden toege bracht. In Centraal-Azië is de bodem nog steeds niet tot rust gekomen. Een nieuwe aardschok werd gisteren gemeld uit Dibrugorh, in het uiterste Noord-Oosten van Assam. Er zouden ongeveer 5 millioen personen dak loos geworden zijn door de reeks aardbevingen in Assam. Een grote brand woedt op de olievelden van Zuid-Moravië bij de Oostenrijkse grens. De brand ont stond door een gasontploffing, waar door de grond verzakte en een boor toren instortte. Men hoopt de brand binnen enkele dagen onder de knie te hebben. Het Canadese vliegkampschip „Magnificent" is met twee motor torpedoboten voor een beleefdheids bezoek naar Europa vertrokken. De vaartuigen zullen met de Britse marine oefenen en daarna verschil lende Europese landen bezoeken, o.a. Nederland. 48. Vakwerk. De voetstappen, die Lange Leo hoorden, werden ver oorzaakt door Ootje Teur. Deze had namelijk de handschoenen van de slapende Dikke Daan's handen ge schoven en zelf aangetrokken. Nu stapte hij trots als een pauw de gang weer door. want hij wilde het kas teel zo snel mogelijk verlaten. Maar Lange Leo had andere plannen. Hij liep vlug naar de muur toe pakte bij de plek waar de gang in het trap portaal uitkwam een zware vaas met bloemen beet. Toen Ootje Teur dan ook het trapportaal binnen was ge stapt en de richting van de buiten deur wilde inslaan, smeet Lange Leo de vaas met kracht naar het hoofd van onze schrijver. Deze was daar natuurlijk niet op berekend: hij stortte met zware hoofdpijn ter aar de en bleef daar liggen. Lange Leo ontdeed hem snel van handschoe nen en maakte zich uit de voeten „Zie je!" zei Lange Leo tegen zich zelf, „dat was vakwerk! Dat is de manier, waarop zoiets behandeld moet worden!" schreef een draaiboek, waarvan we ons voorstellen, dat het eens als historisch materiaal in 's lands ar chieven zal worden bijgezet. Want zó moest het op Walcheren zijn ge schied, zoals Koolhaas het ons laat zien in zijn film. Inderdaad is het zijn film, want bovendien heeft hij er de regie over gevoërd. Aldus behoefde geen enkele buitenlander aan de vervaardiging te pas te ko men. Koolhaas toont het angstige le ven op dit beproefde eiland toen men dacht, dat met de dijkdoor braak alles en voor goed zou moeten onder gaan; maar met bij zonder accént toont hij de herleving na onze bevrijding, toen juist de Zeeuw overeenkomstig zijn wapen spreuk aan de ondergang is ontko men door niet aflatende energie. Toen heeft men de dijk hersteld, 't land ontzouten, woningen gebouwd en bomen geplant. Zó begeesterend was die arbeid, dat de hoofdpersoon 'in deze film (bewogen en ingehou den vertolkt door Kees Brusse) uit de treurnis wegens de dood van z'n jonge vrouw, tenslotte toch nog tot energie werd gebracht. Want hij, de Hollander, wilde d.e nagedachtenis van zijn vrouw, die Zeeuwse was, eren door mee te werken aan het herstel van Walcheren. Werkelijk overtuigend ook is de camera, die Piet Buis rusteloos en met vakmanschap heeft laten rond- speuren, eerst in het onderkomen land, waar het water door alle spleten heen gutste, en dood en verderf achterliet, daarna in de sfeer van materiële herleving en ontspanning. Buis zelf heeft ons er van verteld. Voor de opnamen van het overstromende land heeft hij dankbaar kunnen gebruik maken van het archief der Geallieerden in Londen. En als hij ons fotografisch een glas water toont met de psycho logische werking van instromende zee, dan vertelt hij er bij, dat dit effect kon worden verkregen, dank zij de hulp van het waterbouwkun dig laboratorium te Delft. Regisseur en camera-man beiden hebben het gewestelijke element in deze film niet verwaarloosd!. Niet slechts hebben zij de illegale Bies bos-crossers opnieuw aan het werk gezet, maar zij organiseerden in West-Kapelle, waar bet drama in hoofdzaak speelt, een feest, waar aan gans de bevolking heeft mee gedaan, waar Bram Boon uit Dom burg zelf in de film meedoet en op treedt imet de fanfare „Oefening kweekt Kunst," en waar de Vlis singse dirigent P. de Rooy met zo droge humor het zangkoor van West-Kapelle aanvoert. Met Kees Brusse zijn vooral Kittv Knappert (die als Marietje met kleur een jonge Zeeuwse verbeeldt) Jan Teulings en Henny Alma de hoofdfiguren in deze rolprent. En als wij tenslotte bij wijze van op merking het geproduceerdie geluid niet overal even geslaagd kunnen noemen, dan staat hierbuiten de muzicale illustratie door de compo- ni^-diri^ent Rudolf Karsemeyer. Een film als „De Dijk is dicht," geslaagd tot op kleine uitzonderin gen na, geeft weer moed na de re cente teleurstellingen met Ue Ne derlandse film. Polygoons eerste speelfilm smaakt naar meer. Aetherklanken HILVERSUM I 402 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VA RA, 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO, 21.00 .VARA, 22.40 VPRO, 23.0024.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.18 Gram. 8.00 Nieuws en weerber. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Gram. (9.309.35 Waterstanden). 10.00 „Thuis," cau serie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Zweedse volksdansen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Bas en piano. 11.00 Voordracht. 11.20 Gram. 11.30 Ge varieerd programma. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Mededelingen. 12.33 Sportpraatje. 12.50 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Theater orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Gram. 15.20 Disco-causerie. 16.00 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.50 Gram. 19.00 „Denk om de bocht. 19.15 Gram. 19.30 „Als gemeente bijeen,' causerie. 19.55 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 „Gelovige rea listen," causerie 21.00 Verzoekpro gramma. 21.35 „Emmy," hoorspel. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 Verzoekprogramma. 22.40 Avond wijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weer ber. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Gram 9.15 Voor de zieken. 9.30 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Pianore cital 11.30 Amusementsmuziek. 11.55 Gram. 12.30 Mededelingen. 12.33 Klein koor. 13.00 Nieuws. 13.15 Kamerorkest en solist. 14.00 Populaire muziek. 14.40 Voordracht. 15.00 Strijkkwartet. 15.25 Gram. 15.40 Voordracht 16.00 Concertge bouworkest en soliste. 16.35 Gram. 17.00 Wetenswaardig allerlei. 17.30 Friese causerie. 17.45 „Het Evange lie in Esperanto." 18.00 Vocaal en semble. 18.15 Het C. M. B.-kwar- tiertje. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Nieuws en weerber. 19.15 Regerings uitzending.. 19.35 Radiokrant. 19.50 Nieuws. 19.55 Symphonieconcert. (20.3020.50 „Welke naam krijgt ons kind," causerie). 21.20 „Het Edinburgh Festival." 21.30 Amuse mentsmuziek. 22.00 Vocaal kwartet. 22.15 Gram. 22.30 Philharmonisch orkest koor en solisten. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6