S)e fce\<lte(5ouïa/nt Canadese en Engelse landingen Versterking van Duitsland de bezetting in De koning vermaakt zich Chinese hulp aan Vietminh? Afzonderlijke vrede met Oost-Duitsland Windhoos trok over de Veluwe Krachtige politiemacht voor West-Duitsland KATHOLIEK DAGBLAD VOÜR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 24 AUGUSTUS 19J0 41ste JAARGANG No. 12 Westerling vanmiddag te Amsterdam? Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Papengracht 32» Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. tnnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" \/OOR HET EERST ZIJN CANADESE EN ENGELSE marinestrijd- krachten in actie gegaan op het schiereiland Korea. Leden van de bemanning van de torpedobootjager „Atbahaskan" van de koninklijke Canadese marine voerden zonder verliezen twee landingen uit op eilan den voor de Zuidkust. Gesteund door Zuid-Koreanen werden de landin gen verricht. De Canadezen werden later weer aan hoord genomen. N. Koreanen geven het nog niet op De Noord-Koreanen trekken in al lerijl grote troepenmachten samen, om uit het Noorden en het Zuiden tegelijkertijd een aanval te ontkete nen op Taegoe, de sleutelstad in het. midden van de geallieerde defensie-, linie. Een derde communistische aan val wordt uitgevoerd aan de Zuid kust tegen stellingen, die. even ten Westen van Masan liggen en die de toegangswegen tot de aanvoerhaven Poesan beschermen. De Noordelijken hebben de hoop om Taegoe Masan en zelfs Poesan te veroveren, nog niet opgegeven. Het geallieerde offensief langs de Oostkust ten Noorderr van Pohang stuit op zeer zware tegenstand. HIJ HAD ER GENOEG VAN. Naar het Alg. Dagblad uit Tokio verneemt, is de commanderendege neraal van de 13e Noordkoreaanse divisie gedeserteerd. Bij een gevecht in de heuvels liet hij zijn troep een voudig in de steek en kwam zich overgeven. Toch hebben de Amerikaanse des kundigen respect voor de wijze waarop de vijandelijke divisies zich handhaven, hoewel zij nauwelijks voedsel of versterkingen ontvangen. MacArthurs staf maakt van dat fe nomeen een speciale studie, zodat het opperbevel in Washington er zijn eigen conclusies uit kan trekken. Het volk mort Koning Faroek van Egypte ver toeft op het ogenblik in de mondaine Franse badplaats Deauville en schijnt zich uitstekend ^e vermaken. Hij viert o.a. triomfen aan de speel tafel. Gisteren heeft hij tot diep in de nacht „chemin de fer" zitten spe len, het spel, waarmee hij onlangs ongeveer 110.000 gulden heeft ge wonnen. Verder heeft de vorst in het casino van Deauville twee jonge Franse zangeressen uitgekozen om te Kaïro te komen werken. Intussen levert de Egyptische pers critiek op de wijze, waarop het land wordt bestuurd, schrijft de corres pondent van de Daily Telegraph aan zijn blad. De Egyptische kranten schrijven over losbandige feesten en de rijkdom van enkele tegenover de armoede van het grootste deel het volk. Een Egyptisch blad schrijft: „Het volk is ontevreden. Het is niet com munistisch, maar wil verandering. Wij willen niet spreken van een staatsgreep, maar van een regiems wijziging of een grote beweging voor "hervorming. Het volk wacht niet meer op de grote onbekende leider, die zal komen om het te redden". Het blad dringt èr bij'de regering op aan, niet voort te gaan, het bezit van de rijken te vergroten ten koste van de armen. Drie-en-veertig Spaanse jongelie den, die lfd zijn van generaal Fran co's falange, zijn Dinsdag bij een on geluk met een motorboot tussen Vi go en Pentevedro in Noord-Spanje vedronken. Het ongeluk gebeurde, toén de motorboot de monding van de Vigo overstak naar een vacantie- kamp op het eiland San Simon. Een opvarende viel overboord en bij de pogingen om de boot te keren en hem te redden sloeg zij om. CHURCHILLS ZOON IN KOREA GEWOND. Churchills zoon Randolph, die als 'correspondent voor de „Daily Tele graph" in Korea is~ werd door een splinter vmn een Noord-Koreaanse mortiergranaat in het been gewond, toen hij met Amerikaanse patrouil les uit Noord-Koreaans gebied over de Naktong terugkeerde. De patrouilles hadden twee uur lang verkenningen uitgevoerd ach ter de Noord-Koreaanse linies, doch by hun terugkeer over de rivier werden zij ontdekt en beschoten. Een scherf van een mortiergranaat trof Churchill in het onderbeen. Een Amerikaanse correspondent, Frank Emery, die Churchill verge zelde, werd op drie plaatsen gewond. Beide correspondenten konden naar Amerikaans gebied terugkeren. Gevonden document De Franse autoriteiten te Saigon hebben Woensdag- de tekst gepubli ceerd van een document, waarin 't communistische China beloofde steun te verlenen aan de commu nistische .Indochiftese Vietminh-re- gering, voor he.t geval deze werd aangevallen of zou besluiten tot 'jn tègenaanval. Het document, dat op 10 Juni is gedateerd, zou 'bij een aanval op 'n Vietnamese vesting aan de Chinese grens door de Fransen zijn buitge maakt. Volgens de door de Fransen ge publiceerde tekst beloofde China 5- divisies te zenden, die aan de zijde van de Vietminh-soldaten zouden vechten. Ook steun door vliegtuigen en schepen werd beloofd, terwijl zo nodig ook militaire adviseurs en technici door China zouden wor den gezonden. De Chinese troepen zouden on voorwaardelijk terugtrekken binnen één maand nadat „het volk van Vietman al zijn gebied" had her overd, aldus de gepubliceerde tekst. Sovjet-plannen voor de herist ^E Sówjet-Unie is voornemens a.s. herfst met Duitsland een aparte vre de te sluiten, verneemt de correspondent van de „N.R.C." uit goed ingelichte kringen te Berlijn. De Sovjet-regering en de Oost-Duitse rege ring zijn van mening, dat Berlijn een deel is van de Oost-Ditse republiek. De regering van de Duitse democra tische republiek die volkomen èou- vereiniteit zal genieten heeft daarom in overeenstemimng met de rege- Gisteravond omstreeks halfzeven is voor de tweede maal in korte tijd 'n windhoos over de Veluwe getrok ken. Zij ontwikkelde een ongekende kracht en richtte een grote ravage aan. In Kootwijk werden twee boer derijen met de grond gelijk ge maakt. Een grote woonwagen werd ondersteboven geworpen. Een diesel- trein werd getroffen door vallende bomen en moest stoppen. Politie en brandweer uit Apeldoorn en omlig gende gemeenten kwamen in actie om de wegen, die door verscheide- ring van de Sowjet-Unïe besloten, na ratificatie van het vredesverdrag ne homen werden versperd, weer be gaanbaar te maken. Omstreeks kwart over zes kreeg de lucht boven een groot gebied van de Veluwe met Kootwijk als mid delpunt een angstwekkende lood grijze kleur. Met bezorgde blikken keek men naar de komende bui, die weinig goeds voorspelde. Boven Kootwijk barstte zijn in alle hevig heid los. Twee boerderijen, waarvan één toevallig onbewoond was en de ander bewoond werd door de fami- de Westelijke mogendheden te sommeren binnen zes maanden het door hen bezette gebied te verlaten. In dit verband is de bepaling van eminent belang, dat na het herstel van de Duitse souvereiniteitsrechten het toe zicht op de in Duitsland levende bui tenlanders in Duitse handen wordt terugegeven. „Onder de categorie buitenlanders vallen ook de zich onrechtmatig in Berlijn en in West-Duitsland bevin dende uniformdragers van de Weste lijke bezettende mogendheden." De voortgeschreden ontwikkeling in Duitsland en de afsluiting van een vredesverdrag tussen Duitsland en de Sowjetunie maken niet alleen een anulering van de verklaringen van Potsdam noodzakelijk, maar ook een herziening van de verklaring van Yalta. Verwacht moet worden, dat de Sowjetunie zich om genoemde reden niet meer door het accoord van Pots dam tussen Engeland, Frankrijk, de Verenigde Staten en Rusland gebon den voelt. Na de -ratificatie van het vredes verdrag zal de werkzaamheid van de Russische controlecommissie in Duits land worden afgesloten. Evenzo zul len de strijdkrachten van de in Duits land gestationneerde groepen van het Russische leger met de ontruiming van Duitsland beginnen. „De terugtrekking van de Russi sche troepen zal worden uitgevoerd in een periode van zes tot acht maan den na de ratificatie en zal defini tief zijn." De regering van de Duitse demo cratische republiek zal door de Sow jetunie als enige wettige vertegen woordigster van het Duitse volk wor den beschouwd. Het is de wens van de regering van de Duitse democrati sche republiek zo spoedig mogelijk de W.-Duitse gebieden, welke bezet zijn met het oogmerk van uitbuiting en oorlogsvoorbereiding, te zien be vrijd en verenigd met Oost-Duits land. De geldigheid van het vredes- SPOORWEGONGELUK ONDER DE ROOK VAN AMSTERDAM Dè trein, die gistermorgen orn. 6.35 uur uit Amersfoort was vertrokkèn, ont spoorde bij het overgaan op het nieu we spoor. Vijf personen werden hierbij gewond. Met man en macht werd na- de ontsporing gewerkt om de trein weer op de rails te krijgen. verdrag tussen de Sowjetunie en Duitsland strekt zich uit tot alle Duit se gebieden. „De Sowjetunie is niet alleen van het gebied van de Russi sche bezettingszone uit aangevallen". De regering steunt de eis van de Duitse democratische républiek naar terugtrekking van alle bezettings troepen en maakt het begin op deze weg, welke de eenheid van Duits land als doel heeft. De Duitse democratische repu bliek zal toestemming krijgen ter beveiliging van haar grenzen en voor de handhaving van de orde in het binnenland een grenstroep ter sterk te van 50.000 man en een ten dele gecentraliseerde troep van 100.000 man te vormen. Voor het geval dat de veiligheid van de Duitse demo cratische republiek onmiddellijk is bedreigd, kon de regering van de Duitse democratische republiek een extra „hulptroep", van 100.000 man opstellen. De regering van de Sowjetunie be houdt zich het recht voor bij een ver dere verstijving van de internationa le toestand de kwestie van de bewa pening van leden van de vroegere Duitse weermacht opnieuw te be spreken. Deze kwestie zou ook dan acuut zijn als de Westelijke mogend heden op „onverantwoordelijke" wij ze zouden voortgaan een herbewape ning van West-Duitsland te verwe zenlijken. WERELDCONGRES PAX ROMANA de buitenlandse deelnemers aan het In het I.C.C. te Amsterdam werd wereldcongres Pax Romana. Dinsdagavond een receptie gehou- De buitenlandse gasten zochten den van het Thymgenootschap voor verkoeling op het terras. Drie boerderijen ingestort; honderden bomen ontworteld SPOORWEGSTAKING IN AMERIKA WORDT ALGEMEEN. De Amerikaanse spoorwegarbei ders hebben gisteravond bekend ge maakt dat zij met ingang van Maandagochtend in het gehele land zullen staken. TIEN ZEEVERKENNERS VERMIST Tien Britse zeeverkenners, die op 19 Augustus met een zeilboot uit Calais zijn vertrokken, worden ver mist. De havenautoriteiten van Calais hebben de tien zeeverkenners als verdronken opgegeven. Hoewel een functionaris van de haven afge raden had uit te varen, omdat het weer ongeschikt was voor het zeil- vaartuig, voeren zij, zonder de ha venautoriteiten verder te waarschu wen, toch uit. Sindsdien is niets meer van de verkenners gehoord. In het Kanaal zoekt men naar het vaar tuig, dat Ramsgate (Kent) tot be stemming had. lie W. Brouwer, werden door de niets ontziende voortrazende wervel wind met de grond gelijk gemaakt. IN KUIL GEVLUCHT. De heer Brouwer, die de bui had zien aankomen, was met zijn 76-ja- rige oude moeder in een kuil bij de boerderij gevlucht. Een seconde later werd de kuil bedekt met zware eikenbomen, die als lucifershoutjes waren afgeknapt. Intussen onweerde het hevig en brak er een wolkbreuk los. Toen zij van de schrik waren be komen en^zich uit de kuil hadden bevrijd, zagen zij dat hun boerderij geheel was vernield. Alleen het z.g. bakhuisje was blijven staan. Enige andere huizen in de omge ving van deze boerderij werden deer lijk gehavend. Honderden zware bo men werden ontworteld, terwijl ook het kampeercentrum Berkenhorst zwaar werd beschadigd. Er waren enige licht gewonden. Enige honderden meters verder werd een oude, bouwvallige, onbewoonde boerderij, eigendom van de landbou wer Van Oord, eveneens geheel te gen de grond geworpen. Hetzelfde gebeurde met enkele masten van de hoogspanningsdraden. In de dorpen Barneveld, Garderen, Buddel en om liggende gehuchten was het tijdens de windhoos zo donker als de nacht. Het hevige onweer en blikseminslag veroorzaakte enige branden, die, echter spoedig konden worden ge blust. Een grote woonwagen, staan de op een erf te Kootwijk, werd on dersteboven geworpen. TREIN GETROFFEN. De dieseltrein, die om 18.10 uur uit Amersfoort in de richting Apeldoorn was vertrokken, werd dicht bij het station Assel door vallende bomen getroffen. Op deze plaats werden on geveer 25 bomen ontworteld en eni ge daarvan kwamen op de cabine van de treinbestuurder terecht. De wa genvoerder slaagde er in de trein, die uit twee drie-wagenstellen bestond, HET ZIJN MAAR VRAGEN DEZE zomer ztfn weer een groot aantal" congressen, kader-dagen, studie-dagen, culturele week-enas enz. gehouden. Er zullen keurige ver slagboeken van worden uitgegeven, welke in de kast zullen worden ge zet. Intussen beramen tal van organi saties al weer hun winter-program- ma's, met een ry van eminente spre kers sprekers schijnen altijd émi nent te zijn over sociale en cultu rele onderwerpen. Dan komen er nog tOneel-voorstél- lingen. concerten, films, die men ge zien moet'hebben, een stortvloed van nieuwe boeken, welke men gelezen moet hebben, tijdschriften en kran ten, welke men bij moet houden en tenslotte praatvaar radio. Een programma, om duizelingen te krygen, en langzamerhand zijn velen er ook inderdaad doezelig en draaierig van geworden. Het vergaat hun als vacantie-reizigers, die in ijlende vaart van alles wilMto zien en ten slotte van het vele ziM zo ver moeid raken, dat zij voor geen in drukken of verrukking meer vatbaar zijn. Er is een dermate grote overlading van activiteiten en verstrooiingen, dat vele volwassenen vergeleken kunnen worden met verwende klei ne kinderen, die te veel snoepgoed krijgen en een stevige boterham niet meer believen. Tegen deze vergelijking tredén de voormannen van de Katholieke or ganisaties onmiddellijk in het ge weer en wij geven grif toe, dat de programma's van de organisaties steeds zeer gedegen zijn, en meer be langstelling verdienen day zij in feite de laatste jaren ondervinden. Wat meer overleg en samenwerking tus sen die verschillende organisaties zou bij de te constateren vergader- moeheid daarom geen kwaad kunnen. Een veel ernstiger en treuriger gevolg van deze opeenhoping var\ verstrooiingen en goedbedoelde acti viteiten is echter, dat het leven zo rumoerig en hopeloos ingewikkeld wordt en wij uit het oog verliezen het rustige punt, de spil, waar het le ven om draait. Is Christus in ons persoonlijk leven, in onze handel en wandel, de spil, waarom alles draait? En trachten we ons leven naar die „mannen-maat" te vormen? Zo dat niet het geval is, kunnen we ons dan nog Christenen d.w.z. navolgers van Christus noemen? En als wij ons geen Christenen meer kunnen noe men, omdat wij in ons hart geen echte Christenen zijn, wordt het dan met ten hoogste tijd eerst in rust en stilte de grondslag te leggen, zonder welke grondslag het bouwsel van ons leven een ruïne wordt van ver strooiingen en van activiteiten, die in de lucht slaan? Het zijn maar vragen! Laten we bij het antwoord er op, binnenskamers, eerlijk zyn. VOOR WEST-EUROPA'S VEILIGHEID FVEAN ACHESON, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren te verstaan gegeven, dat hij de suggesties over het versterken van de Amerikaanse en Engelse bezettingstroepen in Duits land en over het inschakelen van Duitse mankracht bij de Westelijke herbewapening ondersteunt. De Westduitse bondskanselier dr. Adenauer en de leider der Westduitse socialistische oppositie verklaarden giste ren beiden, dat alleen een snelle uitbreiding van de bezettingstroepen de verdediging van West-Europa op beslissende wijze kon versterken. Beiden verklaarden, dat een herbewapening van Duitsland of het vor men van een sterke politiemacht het probleem van de Duitse veiligheid niet zouden oplossen. DE WESTELIJKE DEFENSIE. Amerikaanse autoriteiten maak ten bekend, dat inderdaad overwo- gèn wordt het bezettingsleger te versterken óm de Westelijke defen sie tegen een mogelijke Sowjet- aanval te versterken. In Washington wordt overlegd, of, wanneer en hoe veel manschappen naar dit front van- de koude oorlog gezonden zullen worden. De geallieerden zouden volgens deze woordvoerders reeds besloten hebben West-Duitsland een sterke federale politiemacht toe te staan en bijzonderheden over om vang en bewapening, opleiding en toezicht worden uitgewerkt. McCloy, de Amerikaanse hoge commissaris in West-Duistland ver klaarde gisteren, dat de Westelijke defensie Duitsland zal omvatten. De verdediging van West-Europa moet een gezamenlijke krachtsinspanning zijn en daarbij moet Duitsland be trokken zijn. Dit zal onomwonden medewerking van het Duitse volk en zijn vertegenwoordigers vereisen, aldus McCloy in een commentaar op Adenauer's oproep. PARIJS BLIJFT HUIVERIG. De Franse regering, aldus ver klaarde men in Parijs, blijft gekant tegen de oprichting van een Duits leger, evenals tegen het gebruiken van de Duitse industrie voor de wa penproductie. Wel zou zij geneigd zijn het principe te aanvaarden van uitbreiding van de politiemacht van de afzonderlijke staten, die in geval van nood voor het handhaven van de orde in West-Duitsland door de bondsregering opgevorderd zou moe ten kunnen worden. op te trekken tot het station Assel, waar de beschadigde cabine voorlo pig werd hersteld. Het voorste driewagenstel werd naar Amersfoort teruggebracht, het achterste kon doorrijden naar Apel doorn en verder. De passagiers had den drie kwartier vertraging. Ook in de Harskamp stortte een boerderij, bewoond door de land bouwer H. Wissels, geheel in. Drie woonhuizen werden daar ernstig be schadigd. De boschbrandweer deelde gister avond mee, dat de wervelstorm hon derden bomen heeft ontworteld. De schade, die daardoor is ontstaan, is zeer groot. Tussen het Aardhuis en de weg naar Uddel is geen boom blijven staan. Bij het licht van schijnwerpers is men tot het middernachtelijk uur bezig geweest op de wegen van Apel doorn naar Uddel. Toen heeft men echter de werkzaamheden gestaakt want het was een vrijwel hopeloze taak. Men heeft verschillende wegen op de Veluwe afgesloten o.a de weg lopend van de Amersfoortse straat weg naar Uddel. Vandaag bij dag licht zal men de opruimingswerk zaamheden voortzetten. LOODS DOOR WINDHOOS VERWOEST. Een grote loods, welke in Appelsga in aanbouw was voor de zaai- en pootgoedcentrale te Leeuwarden, is door de windhoos, welke gisteren in het Zuid-Oosten van Friesland ge woed heeft, in elkaar gewaaid. De schade wordt geraamd op ongeveer 20.000.— Nieuwe koffiebon 484 Bon 484 algemeen is aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met ingang van Vrij dag 25 Augustus- worden gebruikt èn blijft geldig voor het kopen bij de detaillist tot en met 9 September. Het rantsoen moet dienèn voor zes weken. De eerstvolgende bonaanwij zing is op vyf October. XxPtAefi^e.... Hén grote smart moet men niet da delijk willen wégtróosten.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1