C<2id6e<Soii^cmt Felle gevechten aan front bijTaegoe Circa 2.000 Noordelijke doorbraakpoging opgevangen Bekvechten in Veiligheidsraad Gezamenlijk bestuur over N. Guinea? Soekarno's „onbesuisde"' uitlatingen Pax Romana- congres Westduits politieleger gevraagd De begrafenis van Lahaut Alle Belgische havens „plat" Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. G. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSIREKEN WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1950 41 ste JAARGANG No. 12062 Ned. vrijwilligers voor Korea WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4v50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 FEBRUARI 1951 EINDE DER VELDTOCHT? pvE NOORD-KOREANEN braken gisteren door de dunbezette Ameri kaanse defensie-linie 20 kilometer ten Noorden van Taegoe, maar werden afgeslagen met een verlies van zes tanks. Het Amerikaanse „Wolfshond"-regiment ter zijde van de hoofdweg van Koenwi naar Tae goe ving de communistische tanks met anti-tankgranaten en super- bazooka's op. De rode infanterie brak achter de tanks door en sneed het regiment tijdelijk af. Amerikaanse en Zuidkoreaanse troepen verdreven de aanvaller en bonden later de strijd aan met 300 communisten, die ach ter de defensie-linie infiltreerden. i thans bekend wordt, op 25 Juli als zijn mening te kennen gegeven, dat de oorlog in Korea omstreeks Fe- bruari 1951 ten einde zou zijn, indien het hoge commando van de strijd krachten der V.N. zou vasthouden aan de plannen om de Noord-Korea- nen tot de 38ste breedtegraad, de grens tussen Noord- en Zuid-Korea, terug te drijven. Deze mededeling had Johnson ge daan in een zitting van de commissie voor toewijzing van defensiegelden van het Huis van Afgevaardigden. President Truman heeft later ge zegd, dat het besluit of de Ameri kaanse troepen hun actie aan de 38ste breedtegraad zullen stoppen, eerst genomen zal worden, wanneer deze kwestie aan de orde komt. De Zuidelijken vallen aan Terwijl de felste gevechten aan het gehele front bij Taegoe woeden, vor deren de Zuid-Koreanen en Ameri kanen op andere punten. De Zuide lijken doen hevige aanvallen langs de Oostkust, ondersteund door Ame rikaans scheepsgeschut en drijven de Noordelijken stap voor stap terug ten Noorden van Pohang. De Ameri kanen deden een tegenaanval in de richting van Masan, waar zij de com munisten terugdreven. De Noord- Koreanen beweren, dat zij hier door gebroken zijn. De Amerikaanse minister van De fensie, Louis Johnson, heeft naar DE TECHNIEK VAN DE GROTE LEUGEN De Veiligheidsraad heeft gisteren opnieuw een vruchteloze zitting ge houden onder voorzitterschap van de Rus Jacob Malik. De zitting werd verdaagd tot Vrijdag. Malik zeide bij de opening van de vergadering met klem, dat de oor log in Korea als een „burgeroorlog" behandeld moest worden. Hij eiste opnieuw/ terugtrekken van buiten landse troepen en dat de Koreanen zelf hun lot zouden bepalen. Sir Gladwyn Jebb (Engeland) haalde een uitspraak van Stalin aan uit 1939, dat niet Duitsland Frank rijk en Engeland had aangevallen, maar juist omgekeerd. Als Stalin zelf deze opmerkelijke analyse van agressie in 1939 onderschreef, wie zal dan de Sowjet-theorieën van agressie in 1950 geloven, vroeg hij. Warren Austin (V.S.) beschuldigde Malik er van, dat hij Hitler's tech niek van de „grote leugén" had over genomen. Hij wilde van Malik ho ren. hoe het mogelijk was, dat Rus sisch materiaal uit 1950 in Korea was buitgemaakt, terwijl de Sow jet regering beweert, dat de militaire hulp aan Noord-Korea in 1948 was gestaakt. KONINGIN JULIANA LIET DE „ZEVEN PROVINCIëN TE WATER. Gistermorgen om elf uur heeft H.M. Koningin Juliana bij de Rot terdamse Droogdog Maatschappij de nieuwe kruiser voor de Konink lijke Nederlandse Marine, de „Ze ven Provinviën", te water gelaten. Z. K. H. Prins Bernhard was ook bij de plechtigheid tegenwoordig. Koningin Juliana, gekleed in een grijs mantelpak, laat het schip, te water, door de laatste beletselen met een bijlt:? ï-5 n;°t te doen. FRANS BATALJON NAAR KOREA. De Franse regering heeft besloten een bataljon van 800 a 1000 beroeps infanteristen naar Korea te zenden. Het Belgische kabinet zou zich Vrij dag uitspreken over het al of niet deelnemen aan de actie in Korea. Denemarken heeft officieel aange boden een motorschip van 6100 ton voor algemeen gebruik ter beschik king van de Verenigde Naties te stel len. Eerdèr bood de Deense regering een volledig uitgerust hospitaalschip aan. DE NEDERLANDSE VRIJWILLIGERS. Hoewel de aanmelding van vrijwil ligers voor Korea sinds Maandag j.l. is gesloten, druppelen er bij het mi nisterie van oorlog en bij het hoofd kwartier der mariniers nog steeds meldingen binnen, zodat het totaal aantal vrijwilligers is gestegen tot 1933. Ruim 1500 van hen hebben zich voor de K. L. compagnie gemeld, de overigen voor de mariniers-compag nie. Deze getallen zullen waarschijn lijk nog verder stijgen, want het mi nisterie van oorlog verwacht nog meldingen van dienstplichtigen, die zich via hun commandanten voor Ko rea hebben opgegeven. NEDERLANDS JOURNALIST NAAR KOREA De minister van Oorlog heeft, naar het „Alg. Dagblad" verneemt, be paald, dat een Nederlands journalist en een fotograaf (tevens filmman) met de Nederlandse vrijwilligers mee kunnen gaan naar Korea. Aan de Leger Voorlichtings Dienst is de regeling opgedragen. Het hoofd van deze dienst heeft zich thans tot dc Federatie van Nederlandse jour nalisten gewend om een keuze te doen. Er zijn tal van Nederlandse jour nalisten die de wens te kennen heb ben gegeven als oorlogscorrespon dent naar Korea te vertrekken.' De minister van Oorlog wenst, dat de journalist en de foto-filmman, op wie de keuze tenslotte zal vallen bij het Nederlandse vrijwilligerslegioen blijven, opdat zij in het bijzonder aan de verrichtingen van de Nederland se vrijwilligers aandacht kunnen schenken. RAKETDESKUNDIGE IN V.S. GEARRESTEERD Te Denver (Colorado) is een des kundige op het gebied van raketten gearresteerd. De betrokkene, een ze kere Simons, is 28 jaar oud en was werkzaam bij de universiteit van Denver. Hij was vroeger verbonden aan het -atoombomproject te Los A- lamos (Nieuw Mexico). Simons wordt er van beschuldigd „een uiterst waardevol stuk pluto nium" aldaar ontvreemd te hebben. Dit stuk was teruggevonden bij de woning van Simons. Het was in een flesje onder zijn huis verborgen. Nederland en Australië Syney Gruson van de „New York Times" schrijft uit Den Haag, dat, naar aanleiding van de bekendma king van het bezoek van de heer Spender, de Australische minister van buitenlandsezaken, aan Den Haag, de speculatie is ontstaan, dat Nederland en Australië een geza menlijk bestuur van het gehele ge bied van Nieuw Guinea in beschou wing zullen nemen. „Een Australisch-Nederlands con- dominion, waarbij een eiland als één enkel gebied bestuurd wordt, zou klaarblijkelijke voordelen voor bei de partijen hebben", aldus Gruson. „In de eerste plaats zijn de autoritei ten te Den Haag van mening, dat dit de mogelijkheid zou scheppen de eilanden, die de uiterste verdedi gingslinie van het Australische de fensiesysteem zijn geworden, te ver dedigen. Een condominion zou voorts de twee landen in staat stellen een begin te maken met de sociale en po litieke integratie, met het oog op het tijdstip, dat het gebied zichzelf zal gaan besturen. Vele autoriteiten achten het niet verstandig de bevolking van Nieuw- Guinea op verschillende wijze op te voeden en te ontwikkelen, nu er een politieke en geografische scheidslijn door het gebied loopt, die op zekere dag uiteen valt. Het zijn geen offi ciële aanwijzingen, dat de Nederlan ders een condominion zullen voor stellen, doch zij zoeken ijverig Australische steun voor hun aanspra ken om op Nieuw-Guinea te blijven. Moeilijkheden met zijn kabinetsformateur De kwestie-Nieuw-Guinea veroor zaakt moeilijkheden bij de kabinets formatie in Indonesië, zo meldt de correspondent van het A.N.P. te Dja karta. Deze moeilijkheden bestaan merkwaardigerwijze tussen de for mateur, Moh. Natsir en president Soekarno. Natsir eist, naar uit zeer welingelichte bron wordt vernomen, dat het nieuwe kabinet in zijn geheel de politiek ten aanzien van Nieuw- Guinea bepaalt en dat Soekarno zich hier in het openbaar geheel buiten houdt. In Indonesische kringen heeft Soekarno laatste rede voor wat Nieuw-Guinea betreft een bijzonder slechte indruk gemaakt; Men vreest, dat de president door zijn „onbesuis de uitlatingen" de regeringspolitiek doorkruist. Reeds het afgetreden kabinet der RIS had over deze kwestie moeilijk heden met de president. Natsir schijnt niet bereid te zijn van zijn eis af te stappen, dat Soekarno zich pok in dit opzicht gedraagt als een „onchendbaar constitutioneel staats hoofd". Hoe het toekomstige kabinet er uit zal zien, valt thans nog niet te zeg gen, aangezien eerst afgewacht dient te worden of Soekarno en Natsir het ten aanzien van het punt-Nieuw- Guinea eens kunnen worden. De kans is, volgens de A.N.P.-correspondent groot, dat Soekarno de eis ,van Nat sir zal inwilligen. Het bovenstaande betekent uiter aard niet, dat Natsir niet eveneens de opvatting huldigt dat Nieuw-Gui nea zo spoedig mogelijk aangesloten dient te worden bij een eenheids staat. Voorts zou Natsir overwegen om Moh. Roem aan te zoeken voor de portefeuille van Buitenlandse Za ken, aangezien Sjahrir tot heden niet bereid is een zetel in het kabinet te aanvaarden. NEDERLANDERS IN MENADO EN MAKASSAR IN VRIJHEID GESTELD. De correspondent van Aneta te Makassar meldt de vrijlating te Me- nado van de voormalige residentBoon, de oud.landrechter Schravendijk, de politie-ambtenaren Verkerk, Co- wan, Kemper en Lepinat, die via Ma kassar naar Djakarta reizen. Te Ma kassar werden vrijgelaten P. A. Wansink, vroeger adviseur van het ministerie van voorlichting van Oost- Indonesië en de commissaris van po litie, Helder. Zij zijn per boot naar Djakarta vertrokken, teneinde té re patriëren. WESTERLING OP WEG NAAR NEDERLAND. Bij aankomst op het vliegveld te Karatsji werd Westerling Dinsdag avond onmiddellijk onder sterke po litiebewaking gesteld. Hij kreeg ech ter verlof met de talrijke journalis ten te spreken. Westerling zeide tot de pers, dat hij verwachtte bij aankomst in Ne derland in staat van beschuldiging te worden gesteld. Hij verklaarde echter niet te weten, waarvan hij zou worden beschuldigd. Hij zou te Karatsji overnachten en Woensdagochtend de reis voortzet ten. Mevrouw Westerling is hedenoch tend vroeg uit Djakarta te Singapore aangekomen om dertig minuten la ter weer per vliegtuig naar Neder land te vertrekken, zo meldt Reuter uit Singapore. THÜRINGS MINISTER UITGEWEKEN. De minister van voedselvoorzie ning en bevoorrading van Thüringen, dr. Heinrich Gillessen, is als politiek vluchteling naar West-Berlijn uitge weken. Uit het zelfde land vluchtte in Augustus van het vorige jaar Georg Grosse, eveneens minister van voedselvoorziening en bevoorrading. Gillessen is Christen-democraat. De veiligheidspolitie in de Sowjet- zóne zocht Gillessen na diens ver dwijning. ONTVANGST CONGRESSISTEN WERELDCONGRES PAX ROMA- NA. Maandagavond vond in het Rijksmuseum te Amsterdam de ont vangst plaats van de congressisten aan het wereldcongres Pax Roinana, door de regering en de stad Amster dam. Hierbij was ook Z. K. H. Prins Bernhard tegenwoordig. Van links naar rechts: Burgemees ter mr. Arn. J. d'Ailly, Z K. H. Prins Bernhard, Z.Exc. Minister Rut ten en de voorzitter van het congres, de heer R. Millot. De predicatie van Mgr. George Beck uit Brentwood over het bele ven van Christus, vormde een geest rijke inleiding op de magistrale rede, die Frank Sheed uit New York heeft gehouden over roeping en verant woordelijkheid van de katholieke in tellectueel in de uitoefening van zijn beroep. Deze Australiër van geboorte gaf een beginselverklaring, met charme en overtuiging voorgedragen, zo, dat ze de honderden toehoorders bijzonder heeft geboeid. Hij betoog de, dat de katholieke intellectueel het doel van zijn beroep moet ken nen en het in volkomen integriteit moet volgen. Het gaat minder om verrijking in materiële zin dan om dienstbaarheid aan de mensheid naar de maatstaven van liefde en recht vaardigheid. De intellectueel die ma teriële welstand zoekt, kan beter in de handel gaan dan in het vrije be roep. Van deze categorie noemde Sheed de medicus, de architect, de jurist en de journalist. De katholieke intellectueel moet het ónderscheid kennen tussen goed en kwaad overeenkomstig de katho lieke opvattint* en hij moet zijn col lega's voorhouden, welke de maat staven van de Kerk zijn. Het is niet genoeg, zei Sheed, dat men die maat staven meedeelt, maar ook, waarom ze er zijn. Dit brengt mee, dat hij competent moet zijn om aldus apos tel te zijn. Met veel begrip hebben niet min der dan acht discussiegroepen zich beraden op dit thema. Adenauer spiegelt zich aan Korea |""\E WESTDUITSE kanselier Adenauer heeft de Westelijke bezettende mogendheden gevraagd om toestemming voor de oprichting van een Westduits politieleger van ongeveer 65.000 man. De Verenigde Staten zou den de wapenen voor deze troepen moeten leveren. Verder heeft Adenauer verzocht om uitbreiding van de geallieerde bezettingstroepen om Westduitsland te behoeden voor hetgeen er in Korea is gebeurd. Hij zou graag zien dat er ten minste tien Amerikaanse gepantserde divisies in Westduitsland werden gestationneerd. naar het buitenland zijn vertrokken voor het voeren van besprekingen met militaire deskundigen. Generaal Speidel, gewezen chef van de staf van generaal Rommels leger, "zou een uitnodiging aanvaard hebben om naar Fontainebleau, het hoofdkwartier van de Westeuropese Unie, te gaan. Hij zou betrekkingen met Franse en Zwitserse militaire kringen onderhouden en lezingen hebben gehouden voor buitenlandse militaire leiders en experts. Generaal Von Schwerin, die naar men gelooft Adenauers adviseur voor militaire zaken is, zou zich naar Londen heb ben begeven. De Britse Hoge commissaris in Duitsland heeft een gesprek gehad met minister Bevim over Adenauers verzoeken. De ministers van buiten landse zaken van de Verenigde Sta ten, Groot-Brittannië en Frankrijk zullen, wannee^zij op 12 September te New York Rjeenkomen, een be slissing moeten nemen over het ver zoek. De „Frankforter Rundschau" weet te melden, dat twee Duitse generaals Weer een aanslag Honderden rode vlaggen vele gesierd met het hamer en sikkel-te- ken, hingen gisteren in .de straten van Luik, toen het stoffelijk over schot van de Belgische communis tenleider Julien Lahout ten grave werd gedragen te Seraing. Terwijl naar schatting 20.000 communisten uit binnen- en buiten land de teraardebestelling bijwoon den, werd bekend, dat in de nacht van Maandag op Dinsdag een aan slag werd gepleegd op de voorzitter van de communistische partij van de afdeling Tongeren, J. Rasking. Een onbekende vuurde zes schoten op hem af. Een kogel wondde hem in een arm. De dader ontkwam. De socialistische burgemeester van Seraing, Merlot, hield des mid dags voor de slechts met hamer en sikkel getooide kist een toespraak, waarin hij verklaarde: „de werke lijke demoncraten vinden elkaar heden in eenzelfde droefenis en in het bewustzijn, dat een groot ge vaar de democratie bedreigt." Alle Belgische havens lagen gis teren „plat" in navolging van wilde stakingen in Gent, Zeebrugge en Oostende. De havenarbeiders heb ben een solidairiteitsstaking uit geroepen met de staking in Ant werpen, die reeds enigszins verlam mend op de Belgische economie werkt. Hier zijn 14.000 arbeiders bij de staking betrokken. De staking in Antwerpen is op 28 Juli als anti-Leopoldistische sta king onder leiding van de socialis ten uitgebroken, maar werd na Leopold's besluit om zich ten gun ste van zijn zoon terug te trekken, als loonstaking voortgezet. De havenarbeiders in de vier an dere Belgische havens, waar giste ren het werk werd neergelegd/zei den, dat zij weer aan het weik zou-, lden gaan, wanneer de staking in Antwerpen opgeheven was. SCHACHT OPNIEUW VOOR ZUI VERINGSRECHTBANK Dr. Hjalmar Schacht, de „finan ciële tovenaar" van Hitier, wordt thans voor de vijfde maal door een zuiveringsrechtbank berecht. Dit maal zullen geen getuigen worden gehoord, slechts de dossiers van de vorige vier processen zullen nog eens worden onderzocht. De vorige tegen Schacht door zuiveringsrecht banken uitgesproken vonnissen zijn alle in hoger beroep vernietigd. Hij verklaarde gisteren, dat hij nu wel inzag, dat Hitier krankzinnig was. Hij had in 1934 de functie van minister van Economische Zaken aanvaard om het Duitse volk een ge zonde economische toekomst te ver zekeren. Spoorwegstakingen in Amerika In de Ver. Staten en Canada Een der grootste spoorwegstakin gen in de geschiedenis van het Noord-Amerikaanse continent ver spreidde zióh Dinsdag in de Ver enigde Staten en in Canada. In de V.S. sloten de spoorwegar beiders van Pittsburgh en Chicago zich aan bij de vijfdaagse symboli sche stakingen, die Maandag werden uitgeroepen te Louisville, Cleveland en Minneapolis. Meer dan 12.400 Canadese spoor- mannen legden Dinsdagochtend het werk neer, evenals hun collega's in Newfoundland. De stakers eisen hogere lonen en verkorting van de arbeidstijd. Leiders van de Amerikaanse vak verenigingen van spoorwegpersoneel schatten, dat bij de thans aan de gang zijnde stakingen op sleutelpun- ten in de V.S. 50.000 man betrokken zouden worden. In Canada, waar de staking het gehele land betreft, zijn nooddien sten georganiseerd. Autobus- en luchtvaartmaatschappijen hebben haar diensten uitgebreid. KoAtettje.... De stille wegen zijn ons behoud.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1