3)e CcidóeSou/fcont Nieuwe aanvallen der N.-Koreanen Waarheen, Westerling Uno-troepen geven geeft kamp FELLE BOMBARDEMENTEN OP DE RODEN Malik had geen succes Gratis wapens voor W. Europa Russische attaché toonde belangstelling Westerling uit Singapore vertrokken Economische volmachten V£oV Truman Dr. Hirschfeld terug Directeur: C. IVL v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DINSDAG 22 AUGUSTUS 1950 41ste JAARGANG No. 12061 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 OPERETTE J7EN foto gisteren in de pers, een nogal onbescheiden foto van snikkende vrouwen en van een man, die voorwendt, zijn neus te snuiten in een zakdoek Deze openbare huilpartij had plaats in de schitter-straat van New York, de beroemde Vijfde Avenue, terwijl Amerikaanse soldaten, stram in de pas en met schallende fanfare voor op een af scheids-mars maakten, al vorens naar het front in Korea te vertrekken. Een feestelijk militair schouwspel dus. De pers-fotograaf keerde echter ziin rug toe aan de parade en kiekte de huilende moeders. Het was niet mogelijk „de wenende vrouwen van ITew York" en het vrolijk, overzicht van de in de maat-golvende rijen soldaten op één foto te nemen. Het was niet mogelijk schijn en werke lijkheid te verenigen. Bedroefde moeders behoren tot de werkelijk heid in dit ,,dal der tranen" Mili taire parades verbergen, onder een schijn van praal en prettigheid, het vreselijke en afschuwelijke van de oorlog. Zij vertonen als een operette, v/at achter de coulissen .een heldhaf tig drama wordt. Lees de nieuwsbrichten van het front van Korea, de koude barbaarse berichtgeving, waaraan we geduren de de wereldoorlog gewend waren geraakt en welke we ook nu weer als ens daeelijks geestelijk voedsel ver teren. Zo gaat het dan toe achter de coulissen van het vrolijk wereldspel hard en wreed. Maar we lezen of horen het oorlogsnieuws onbewogen en zetten dan onbekommerd een deuntje op de radio aan. Daarom deed de fotograaf of schoon hij onbescheiden was er goed aan de wenende vrouwen van New York te kieken; daarom maken we melding van deze foto, opdat we niet 'zullen vergeten de grote offers, die omwille óók van ónze vrijheid worden gebracht. Deze strijd is ónze strijd. Deze moeders zijn ónze moe ders. Deze soldaten, die nu, als de gladiatoren in de arena, onder fan fares door de Vijfde Avenue marche ren, zijn onze soldaten. Hun heldhaf tige strijd voor de menselijke vrij heid mag niet alleen onze bewonde ring wekken, maar moet het besef in ons verdiepen, dat, te zamen met de Verenigde Naties, ook Nederland helaas weer in oorlog is. De Nederlandse regering heeft een corlogs-bodem uitgezonden, als bij drage „naar vermogen" in de geza menlijke strijd der Verenigde Volke ren; straks volgen enige compag nieën vrijwilligers maar deson danks leeft en feest ons volk alsof er geen oorlog is. Ook dat is ophouden van een schijn, die niet strookt met de werkelijkheid; een genoegelijke operette, waarin men weigert achter het scherm te kijken. Minister Stikker over Bertha Hertogh De hoop nog niet opgegeven Minister Stikker heeft in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid dr Bruins Slot verklaard, dat Ne derlandse ouders die niet ontzet of ontheven zijn uit de ouderlijke macht, een onvervreemdbaar recht hebben op de verzorging en opvoeding van hun minderjarige kinderen. Dr Bruins Slot had de minister schriftelijke vragen gesteld over Ber tha Hertogh en naar aanleiding daar van heeft de minister van buiten landse zaken thans een overzicht ge geven van de in Singapore gevolgde gerechtelijke procedure, tengevolge waarvan het kind is toegewezen aan de Indonesische vrouw Amina, waar na het in het huwelijk verbonden v/erd met Inche Mansoor Abadi. Ber tha is geboren 24 Maart 1937 te Tji- mahi en is dus nu dertien jaar oud. Een démarche bij de Britse rege ring tot stuiting van de door de mi nister beschreven ontwikkeling werd op 29 Juli 1950, een dag nadat het hof van beroep te Singapore arrest had gewezen, ondernomen. Deze is door meer stappen van de hoogste Nederlandse vertegenwoordiger bij de hoogstaanwezige ambtenaar van bet Britse ministerie van buitenland se zaken gevolgd. De minister zal, zo eindigt het ant woord, voortgaan al het mogelijke te doen, teneinde te bereiken, dat het bedoelde kind wederom met haar ouders zal worden verenigd. r\E NOORD-KOREANEN doen nieuwe pogingen om door het front van de UNO-troepen heen te breken en vóór 31 Augustus een beslissing te forceren. Terwijl zij aan het Centrale en Zuidelijke front krachtige voorbereidingen treffen voor een nieuwe grote actie, is het o.a. ten Zui den van Koenwi tot een hevig tref fen gekomen, waarbij de Amerika nen blootstaan aan het zwaarste spervuur dat de communisten tot dusver in de oorlog hebben gelegd. Aanvallen uit de lucht hebben hier echter een vijandelijke speerpunt van naar schatting 4000 man tot staan ge bracht, die een wig in de UNO-strijd krachten poogde te drijven. Twee nieuwe communistische bruggenhoofden, die gisteren over de Naktong werden gevestigd één 25 km ten N.W. en één 25 km ten Z.O. van Taegoe konden door de hardnekkige Amerikaanse tegenstand niet verder worden uitgebreid. In de Zuidelijke sector zouden de Noordelijken achter Tsjinjoe voor bereidingen voor een offensief tegen Masan en Poesan treffen. In deze sector zijn de Amerikaansetroepen in strijd gewikkeld met ongeveer 100 Noord-Koreanen. Aan de Oostkust blijven de Zuid- Koreaanse troepen de vluchtende Noordelijken in de richting Yongdok achtervolgen. De Zuidelijken conso lideerden hier hun posities in de omgeving van Tongyong. tegenstand van de geallieerde troe pen hevig is en dat verbitterde ge vechten geleverd worden. De bombardementen van de Ame rikaanse luchtmacht en artillerie zijn de afgelopen dagen zeer fel geweest en hebben de Noord-Koreanen aan zienlijke verliezen aan mensen en materiaal berokkend, terwijl voort gegaan werd de verbindingen te vernielen. Men neemt aan, dat de Noord-Koreanen reeds grote moei lijkheden hebben met de aanvoer naar het front, zodat verschuivingen langs de frontlijnen noodzakelijk zijn geworden. Volgens Zuid-Koreaanse bronnen is de bevelhebber van de Noord- Koreaanse vierde divisie, generaal Pak Soeng Soek, op 19 Augustus in de slag om Tsjangnjong gesneuveld. De nieuwe bedreiging De twee bruggenhoofden over de Naktong vormen een nieuwe bedrei ging voor het vitale geallieerde steun- en knooppunt Taegoe. Het Noordelijke bruggenhoofd, dat bij Hyongpoeng is gelegen, is het grootst. Hier hebben de Noordelij ken naar schatting twee regimenten over de rivier gebracht, terwijl zij later nog 300 man op dit punt in de strijd wierpen. Van Kosjang uit, 50 km naar het Westen, zijn nieuwe communistische versterkingen met tanks onderweg. 'Het Zuidelijke bruggenhoofd, dat bij Waegwan ligt, stond gisteren aan hevige bombardementen van de ge allieerde luchtmacht bloot. Hier en op de andere punten van het front leden de Noordelijken de laatste da gen zware verliezen. Officieel werd bekendgemaakt, dat de communis ten Zaterdag 4133 doden en 275 ge vangenen verloren, terwijl zij Zon dag en gisteren aan het Zuidelijke front 2000 gesneuvelden telden en aan het Centrale front 6000 doden. De Noordelijken geven toe, dat de DE AARDBEVINGEN IN INDIA Volgens geologen, die op het ogen blik luchtwaarnemingen verrichten van het stroomgebied van de Brah- mapoetra, is de aardkorst in een ge bied van 77.000 vierkante kilometer door de aardbevingen in Boven- Assam „geweldig" veranderd. De be vingen, die naar men gelooft de zwaarste geweest zijn sinds 1883, hebben 20.000 mensen dakloos ge maakt en duizenden hectaren land doorkloofd en tot een woestenij ge maakt. Meer dan 5 millioen mensen hebben van de bevingen te lijden ge had. De aarde in het gebied van de bevingen is, aldus de geologen, nog niet tot rust gekomen. Volgens de laatste gegevens zijn 50 personen tengevolge van de aard beving om het leven gekomen. On- gevéer 50.000 stuks vee kwam om. Grote schade werd aangericht aan velden met thee, aardappelen en jute. Men liet hem praten De Veiligheidsraad, die Maandag wederom in een door de voorzitter Malik bijeengeroepen geheime zit ting de kwestie van het toelaten van Noord-Koreaanse afgevaardigden tot do besprekingen heeft behandeld, is n;et tot overeenstmeming kunnen komen. De zitting duurde een klein uur. De meeste tijd van de zitting werd ingenomen door een rede- van Ma- lik, die zijn eis herhaalde, dat verte genwoordigers van Zuid- en Noord- Korea in de raad gehoord zouden v/orden. Zijn rede werd in stilte aan gehoord, waarna de zitting werd ge sloten. Geen andere officieuze bij eenkomst is vastgesteld. Dinsdag avond om 8 uur komt de Raad weer in plenaire zitting bijeen om het de bat over de Koreaanse kwestie als geheel te hervatten. Canadees plan Canada heeft een plan opgesteld om de landen van het Atlantisch pact in Europa van gratis wapens te voorzien, zo wordt door goed inge lichte bron aan Reuter meegedeeld. Het komt vandaag in discussie in de bijeenkomst van het Atlantisch op perbevel, die te Londen onder pre sidium van de Amerikaan Spofford wordt geopend. Het Canadese plan, dat nog parle mentaire goedkeuring moet verwer ven, voorziet in de overdracht van artillerie, vliegtuigen en ander ma terieel zonder betaling. Op zijn beurt zou Canada te zijner tijd bepaalde uitrusting van andere Atlantische landen ontvangen vermoedelijk uit Amerika. Foto's in verboden gebied ^OMMANDANT DMITRI LARITSJEF, de Russische marine-attaché te Stockholm, heeft geweigerd films in te leveren die hij en een groep je medewerkers hebben gemaakt tijdens een boottocht in de Stockholm- se archipel, een verboden gebied, dat vele geheime verdedigingsinstalla- ties bevat. Het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken heeft daar over gisteren een communiqué uitgegeven. Commandant Laritsjef was op 't Zweedse ministerie van oorlog ontboden, waar men hem er ernstig over onderhield, dat hij de geldende bepalingen had overtreden. De com mandant ontkende foto's te hebben genomen. DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN MGR. STEPINAC. Naar het Zwitserse persbureau KI- PA van betrouwbare zijde verneemt, is de gezondheidstoestand van de Joego-Slavische aartsbisschop Mgr. Stepinac de laatste tijd zo veel slech ter geworden, dat dit tot ernstige be zorgdheid onder de katholieken aan leiding geeft. Zoals bekend is, werd Mgr. Stepinac door het Tito-regiem zonder enige grond tot 16 jaar dwang arbeid veroordeeld en vertoeft hij reeds sinds 1946 in de gevangenis. Door de slechte behandeling is het zenuwgesteld van de aartsbisschop dermate geschokt, dat men met een ernstige zenuwinzinking rekening houdt. Nog grotere bezorgdheid wordt echter in kerkelijke kringen gewekt doordat bij de prelaat een begin van longtuberculose is geconstateerd. Naar het oordeel van betrouwbare personen, die Mgr. Stepinac kortge leden hebben gezien, ontvangt de aartsbisschop geen voldoende genees kundige verzorging. DE MOORD OP LAHAUT De politie te Luik heeft, in ver band met de moord op Lahaut, een .arrestatie verricht. De betrokkene is et mevrouw Lahaut geconfron teerd. Zij verklaarde dat de aange houdene grote gelijkenis vertoont met een der moordenaars van haar ihtgenoot. De gearresteerde heeft de politie een alibi opgegeven, waar naar thans een onderzoek wordt in gesteld. IN HET MARINE-GEBOUW TE WASHINGTON wordt op het ogen blik de derde bijeenkomst gehouden van het comité van chefs van sta ven van het Noord-Atlantisch Pact. Bij het begin der besprekingen v. l.n.r.: kapitein L. J. J. Robins (Bel gië) kapitein Georges Cabanier (Frans marine attaché) schout bij nacht jhr. H. A. van Foreest (Neder land), vice-admiraal H. T. W. Grant (Canada), admiraal William M. Fechteler (V.S.), die voorzitter van de bijeenkomst is, Sir Cyril Douglas Pennant (Engeland), schout bij nacht John E. Jacobson (Noorwegen), Magnus V. Magnussen (IJsland) ge neraal J. F. de Barris Rodriguez (Portugal) en schout bij nacht E. J. C. Qvistgaard (Denemarken). Grote plannen Hedenochtend vroeg is Wester ling met een Britse Constellation uit Singapore vertrokken. Bijhet vertrek, dat wegens motorstoring twee uur moest worden uitgesteld, hebben zich geen incidenten voor gedaan. De politie had voorzorgsmaatre gelen tegen mogelijke demonstra ties genomen. Op de wegen, die naar het vliegveld leiden, werd ge patrouilleerd en aan de deuren van de douaneloodsen stonden po litiemannen. Westerling, die in een nieuw costuum gekleed was, toonde zich zelfverzekerd. „Ik heb altijd ver trouwen gehad in de Britse justitie en dit vertrouwen is niet be schaamd," zo zeide hij. Westerling zeide in de gevange nis de tijd en de gelegenheid te hebben gehad om „de waarde te bepalen van het leven in de inter nationale zaken." Hij verklaarde te geloven, dat hij de V. N. kon helpen. „Door invloedrijke vrien den," zou hij de V. N. een plan voorleggen voor de vorming van een staande strijdmacht van vrij willigers, die in Zuidoost-Azië zou moeten worden gestationeerd. Deze macht zou haar eigen transport vliegtuigen moeten hebben, waar door zij onmiddellijk zou kunnen worden gezonden naar aangeval len landen, die onder bescherming van de V. N. staan. Westerling zeide eerst naar Ne derland te willen gaan. Hij hoopte dat de Nederlandse consul-gene raal te Singapore ervoor zou kun nen zorgen, dat zijn vrouw en kin deren, die nog in Indonesië ver blijven, zich bij hem zou kunnen voegen. Gevangenisfunctionarissen ver klaarden, dat Westerling een voor beeldig gevangene was geweest. Hij had hen bij zijn vertrek op champagne willen fuiven, doch de Voordat Laritsjef met zijn assistent Wassilii Kondratsjkof en twee andere Plussen die niet op de lijst van Rus sische vertegenwoordigers in Zweden voorkomen, de tocht met het jacht begon, gaven de Zweedse militaire autoriteiten hem opdracht de route alleen over bepaalde nauwe kanalen te nemen door het verboden gebied. Het gezelschap bleef binnen of langs deze kanalen, aldus het com muniqué, doch volgens de eenstem mige verklaring van ooggetuigen v/erden foto's genomen en op de oever waarnemingen gedaan in de zeeëngte van Trosa, ongeveer 30 ki lometer ten Zuiden van Stockholm, er. op enige andere plaatsen. Toen Zweedse politiemannen hen :n verboden gebied aanhielden, be nepen de Russen zich op hun on schendbaarheid. Zij deelden de poli tie mee, dat zij motorpech hadden, maar volgens ooggetuigen liep de hulpmotor onmiddellijk nadat de po- l'tie hen bevolen had zich te verwij deren. GOEDKOOP VLIEGEN NAAR AMERIKA. Naar wij vernemen zal de K.L.M., behoudens goedkeuring der regering, gedurende de periode van 1 Januari 1951 tot en met 30 Maart 1951 op haar Noord-Atlantische diensten tus sen AmsterdamNew York, resp. Montreal, vice-versa, zeer sterk ge reduceerde vijftiendaagse retourta rieven invoeren. Deze retourtarie ven zullen dan ongeveer honderdtien procent van het enkele reistarief bedragen. Door deze tijdelijke tariefsverla ging zullen de kosten van een reis per K.L.M. tussen Europa en Noord- Amerika, of omgekeerd, iets meer zijn dan veertien cent per kilometer. In deze zelfde periode zullen de tarieven voor vijftiendaagse retour- reizen op de K.L.M.-lijnen tussen Nederland en West-Indië eveneens aanzienlijk worden verlaagd. Organisatie van thuisfront De Amerikaanse Senaat heeft Maandag het wetsontwerp tot mobi lisatie van het thuisfront goedge keurd. De wet geeft president Tru man bevoegdheid om tot loon- en prijsbeheersing, distributie en anti- inflationnaire maatregelen over t.e gaan, wanneer hij dit nodig oordeelt. De stemming was 84 tegen 3. Tegen de wil van de regering in aanvaardde de Senaat een amende ment, waardoor Truman wordt ver plicht eventuele loon- en prijsbe heersing gelijktijdig in te voeren. Het wetsontwerp wordt thans naar de gemengde commissie van de Se naat en het Huis van Afgevaardig den gezonden om de versies, waarin de Senaat en het Huis het ontwerp hebben aangenomen, met elkaar in overeenstemming te brengen. gevangenisreglementen hadden dit niet toegestaan. ARRESTATIE BIJ TERUGKEER IN NEDERLAND. In bevoegde kringen te Den Haag wondt vernomen, dat Westerling Donderdag of Vrijdag als gedepor teerde per vliegtuig uit London in Nederland wordt verwacht. Reeds eerder is van bevoegde zijde te 'sGravenhage medege deeld), dat, wanneer Westerling naar Nederland zou worden over gebracht, hij bij zijn aankomst ge arresteerd zou worden. Hij heeft voldoende strafbare feiten ge pleegd, zo zeide men, welke arre statie wettigen. Hij zal echter niet worden uitgeleverd aan Indonesië, daar het een internationaal gebruik is, dat een land zijn eigen bur gers niet uitlevert aan een ander land om ze daar terecht te doen staan. Er is geen reden om aan te ne men, dat er in dit standpunt wij ziging is gekomen. Mogelijkheden van samenwerking Met het KLM-toestel „Djakarta" is gisteravond de afgetreden Nederland se Hoge Commissaris in Indonesië, I dr. H. M. Hirschfeld, in het vader land teruggekeerd. Na opgedane ervaringen ben ik er van overtuigd, zo zeide dr. Hirsch feld tot de pers, dat een vruchtbare samenwerking tussen Nederland en Indonesië op velerlei gebied een practisch realiseerbare mogelijkheid is. Ondanks alle moeilijkheden, die nog te overwinnen zijn, werd op dit gebied reeds menig resultaat be reikt. Uit mijn vele contacten is mij gebleken, dat de oprechte wil daar toe er aan beide zijden is. Bij de uit eindelijke oplossing van een aantal moeilijkheden, waarmede ik in aan raking kwam, bleek van weerskanten steeds de wil aanwezig te zijn de goede verstandhouding te bewaren en te dienen. Bij de beoordeling van de moeilijkheden zal men steeds goed doen zich te realiseren, dat Neder land en Indonesië beide souvereine staten zijn. Dit laatste vooral is no dig wanneer men meent in beschou wing te moeten treden over interne Indonesische aangelegenheden. „Ik mag in de periode, die achter mij ligt terugzien op nauwe samenwerking er. contact met de Indonesische rege ring, de Nederlandse gemeenschap en vertegenwoordigers van de ver enigde mogendheden daar te lande. Ik heb reden dankbaar te zijn voor de wijze, waarop men mij tegemoet trad". Over zijn toekomstplannen vertel de dr. Hirschfeld dat hij eerst een flinke vacantie wil nemen om dan zijn oude werkzaamheden als direc teur van het Marshall-plan voor Ne derland te hervatten. Nieuwe Encycliek Over moderne wijsgerige stromingen Z.H. Paus Pius XII heeft een nieu we encycliek uitgegeven „Humani generis", gedateerd 12 Aug. 1.1. In deze encycliek richt Zijne Hei ligheid zich tot de hiërarchie der Kerk om hun aandacht te vragen voor de moderne philosophische stro mingen, die de zuivere geloofsleer ondermijnen. Hij herinnert aan de waarschuwingen, die Z.H. Paus Pius X betreffende ditzelfde onderwerp deed. Met name worden genoemd de stromingen van het existentialisme, historicisme en evolutionisme, die, zich instellend op de concrete wer kelijkheid en uitgaande van de zin nelijke waarneembaarheid, iedere transcendentale metaphysiek trach ten uit te sluiten en zelfs het gods begrip aantasten. Deze encycliek be doelt niet een antwoord te zijn aan de wijsgeren, en wil ook deze nieu we philosophische systemen niet zonder meer weren, daar zij met hun verdere onderzoekingen ook van nut kunnen zijn voor de Christelijke philosophic en theologie; zij wil ech ter wel wijzen op de grote gevaren, die er aan verbonden zijn, omdat zij leiden tot een religieus relativis me, dat de geloofsinhoud aantast en een zekere geringschatting kweekt voor de geloofswaarheden. Het gevaar bestaat, dat er Christelijke denkers zijn; die uit ijver vaak doch ook gedreven door de geest van nieuwlichterij, zich met deze nieuwe stromingen inlaten en in hun wetenschappe lijke studies het leergezag der Kerk voorbijgaan. Zij tonen wei nig achting voor dit leergezag, daar zij menen, dat de Kerk meer tot de strikte wetenschap moet terugkeren. Met vreugde constateert Z.H. dat de meeste katholieke intellectuelen zich hebben weten vrij te houden van de dwalingen, doch tot zijn droefheid moet Hij bekennen, dat er ook zijn, die zich door deze valse methoden hebben la ten misleiden. Ten overstaan van hen legt Z.H. er nogmaals de na druk op, dat men zich inzake geloofswaarheden heeft te hou den aan het leergezag der Kerk en haar authetieke interpreta ties. Wat de philosophie betreft zegt Z.H., dat de Kerk geen eigenlijk er kende philosophie heeft, doch wel de voorkeur geeft aan de traditonele philosophie, di£ zich baseert op reeds eeuwenlang door de beste denkers als vaststaand aangenomen waarhe den; vooral waar zij vasthouden aan de eerste principen, aan het causa- liteits- en finaliteitsbeginsel. De Kerk heeft nog altijd voorkeur voor de philosophie zoals die door de H. Thomas van Aquino werd vastge legd, niet alleen om zijn paedagogi- sche bruikbaarheid, doch ook om zijn wetenschappelijke waarde' deze Christelijk genoemde philosophie is vatbaar voor ontwikkeling. De Paus wil de feiten van natuur- en geschie deniswetenschap en de ontwikke- lingsleer, die zich baseert op volks overleveringen, niet ter zijde leggen, doch roept een halt toe aan de we tenschap, waar zij voert tot irrationa lisme en immobilisme;. Hij waar schuwt tegen te vérgaande conclu sies van het evolutionisme. In zijn encychek geeft Z.H. een lijst van gevallen, waarin de ge loofsleer werd aangetast door mo derne philosophische systemen. Op het einde doet Hij een beroep op alle overheden, die bij de weten schappelijke opleiding zijn betrokken om naar beste weten en geweten de geloofsleer zuiver le bewaren en zich in alles te richten naar het door de H. Geest geleide leergezag der Kerk. Karakter is een gewaad, dat de onzichtbare vingeren der ziel steeds aan het weven zijn.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1