Zeeland juicht het koninklijk paar toe De nieuwe „Zeven Provinciën" De haven-stakingen Flamingo Quintet Franse Hammond-Organist datje fLetVi en de wenishandschoenen ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BEAD - PAGINA 2 Vaart door de schuimende golven De provincie Zeeland, waaraan Koningin Juliana en Prins Bernhard gisteren een bezoek brachten, bood het koninklijk paar gistermorgen al een onvergetelijk schouwspel, zoals alleen deze provincie dat kan bie den. Het beeld, dat de overtocht per boot van St. Annaland naar Bruinisse over de Krabbebeek, het Mastgat en de Zijpe opleverde, herinnerde aan de kleurrijke schilderij van een vlootschouw in de beste jaren onzer martieme geschiedenis. De witte „Piet Hein" met de koninklijke standaard in top ploegde over het grauwe water, geëscorteerd door wel 30 sche pen van de Bruinisser vissers vloot, gepavoiseerd en het eer betoon brengend, dat alleen aan het vorstenhuis en aan een admi raal wordt gebracht. Zwaar klief den'de donkere killen naast en achter elkaar door de schuimen de golven, op de voorplecht de gezinnen der schippers, de vrou wen met de kinderen op de arm. In het wand hingen royaal de jongmaatjes en dat alles werd omhuld door de dijken met hun silhouetten van boomgroepen, overkoepeld door een jvilde wol kenlucht met lappen blauw en zo nu en dan belicht door een vriendelijke zon, die het schui mende schroefwater nog eens deed opblinken. En daar tussendoor een enkel scheepje met bolle zeilen en een jol, waarin stoere jonge Zeeuwse man nen en vrouwen de golven trotseer den. Waarlijk, treffender beeld van Zee land, kon Zeeland niet bieden. Deze overtocht leverde een prent uit de dagen van thuisvarende schepen der Oost-Indische Compagnie en wij kun nen ons de verzuchting indenken van fotografen die betreurden, dat zij het beeld slechts in zwart en wit moes ten vereeuwigen. Aankomst te Tholen. Omstreeks half elf was het konink lijk paar per trein in Bergen op Zoom aangekomen. Vandaar ging het in snelle vaart naar Tholen, waar op de grens van Brabant en Zeeland bij de Tholense brug over de Een dracht de hoge gasten werden ver welkomd door de Commisaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot en de Raad van Tholen. aan hen werd voorgesteld. In het gevolg van het koninklijk paar bevonden zich de dame du pa lais, mevrouw Verbrugge 's-Graven- deel, de opperceremoniemeester ba ron van Hardenbroek, de kamerheer baron Baud, de particulier secretaris der Koningin baron van Heeckeren van Molencaten, de particuliere se cretaris van de Prins mr. J. Thomas sen, de adjudant van de Prins luit. ter zee Steinmetz en de adjudant van H.M. Ritmeester Bisschoff v. Heems- kerck. Via Oud-Vossemeer, waar de stoet o.m. Huize Roosêvelt passeerde, en St. Annaland ging het naar Brui nisse. Als laatste groet van St. Anna land waren tegen de dijkglooiing met gladiolen metershoog de woorden: „Hulde aan het vorstenhuis" aange bracht. Tot op de basaltblokken in het slib stonden de mensen om de inscheping op de „Piet Hein" te volgen. Na de joyeuse overtocht kregen de raadsleden van Bruinisse de eerste beurt aan boord van het koninklijk jacht te worden voorgesteld. Vervol gens ging het door het Schouwense landschap met zijn bieten en uien- velden, molens en zelfs een schaaps kudde, zoals men ze in Drenthe nauwelijks zou aantreffen, via Oos- terland en Nieuwekerke naar Zie- rikzee. Vele geschenken werden aan geboden en overal stond de bevol king langs de route om de koninklij ke gasten toe te juichen. Op Duiveland ging het in auto's langs Bruinisse, door de typische dorpen Oosterland. Nieuwerkerk en Ouwerkerk naar Zierikzee. Landelijke ruiters van Drieschor wezen de weg naar het ruim 1100- jarige Zierikzee. Aan de grens der gemeente maakte burgemeester jhr. mr. J. Schuurbeque Boeye zijn opwachting en vriendelijk wuivend naar de duizenden mensen, die dicht in de nauwe straten van deze stad opeengepakt stonden (zeker de hal ve bevolking van Schouwen was hier samengestroomd) reden Konin gin en Prins naar het oude, mooie raadhuis. Zierikzee. Nadat de gasten zich met bouillon en sandwiches hadden gesterkt, hield jhr. Schuurbeque Boeye een toespraak. Langs de juichende mensenhaag reden Koningin en Prins hierna naar het Havenplein en, over de uit bundig versierde Havènkade naar ,de aanlegsteiger, waar men zich weer op de Piet Hein inscheepte. Over de Oosterschelde ging het door een frisse bries over soms hoog opspattende golven daarna voer de Piet Hein de smalle Zandkreek in, het water tussen Walcheren en Noord-Beveland. Aan de grond. En hier, voor de smalle en moeilijk te bevaren havenmon ding van Kortgene, gebeurde een klein ongeluk. De Piet Hein nam de bocht naar de haven- mondig iets te ruim en raakte aan de grond. Na 13 minuten was het jacht weer vlot. Vrij kort slechts was het bezoek aan Noord-Beveland, want door de- Uit oude roémer. In het raadhuis bezichtigden de hoge gasten iets van de vele schat ten, die hier worden bewaard. In een zeer grote roemer, in 1551 door Maximiliaan van Oostenrijk aan de stad geschonken, werd Koningin en Prins hierna wijn aangeboden. De Koningin nipte van de roemer, maar de Prins nam een grote slok. „Toch niet ad fundum?", vroeg de Koningin haar gemaal. „Het smaakt best", antwoordde de Prins. Helaas' moest wegens het verge vorderde uur het voorgenomen be zoek aan de Schotse huizen verval len. Koningin en Prins scheepten zich in op de Piet Hein en voeren door het Walcherse Kanaal naar Middelburg, waar zij omstreeks ze ven uur aan de Rouaansekaai arri veerden. Gisteravond heeft Middelburg uitbundig feest gevierd. De grootste drukte was natuurlijk op het Marktplein, dat lang zamerhand weer iets van zijn vooroorlogse zwier aanneemt. Een zeer rijke en aantrekkelijke verlichting was hier aangebracht en duizenden mensen, afkom stig van alle delen van Walche ren waren hier verenigd. Het 'Koninklijk Paar werd na het ze tegenslag met de Piet Hein was men iets op het programma ten ach ter geraakt. Door de Zandkreek voer men naar Veere. De vissersvloot van Arnemuiden, voor een goed deel nog bestaande uit de prachtige ouderwetse hoog aarzen, voer hier de Piet Hein tege moet. Langs de dijk van het eiland Wal cheren stonden duizenden mannen en vrouwen, onder wie zeer velen in klederdracht, en wuifden. Zij ga ven zo Koningin en Prins een prach tig voorbeeld van de schoonheid, de stoerheid de eigen aard van het Zeeuwse land en- volk en ook het oude Veere deed zich voor op zijn best. Hier houdt de bevolking nog vast aan de oude tradities, maar menige vacantieganger stond tussen de vrouwen in Zeeuwse klederdracht en juichte uitbundig, toen Koningin en Prins het mooie raadhuis binnen schreden, terwijl het carillon, datl diner door burgemeester Van Bol- pas is gerestaureerd, vrolijke wijsjes kestein in de burgerzaal var. het over de oude stad deed klinken. 1 oude stadhuis ontvangen. Koningin zal „doop"-plechtigheid verrichten Terwijl in het Westervaarwater bij Soerabaja het wrak van de vroegers kruiser De Zeven Provinciën zijn cude zonden tracht te begraven in het slib, heeft een tweetal Nederland se werven gedurende de na-oorlogse jaren hard gewerkt aan de bouw van twee nieuwe kruisers, waarvan er een weer de befaamde naam „De Ze ven Provinciën" zal dragen. Dit schip, in aanbouw bij de Rotterdam se Droogdok Maatschappij, is thans zover gevorderd, dat de Koningin het Dinsdag te water zal kunnen laten. De plannen tot de bouw van deze nieuwe kruisers dateren nog van 1938, toen op de marinebegroting gel den werden uitgetrokken voor twee schepen ter vervanging van de in 1925 en 1926 in dienst gestelde krui sers Java en Sumatra. De R.D.M. en Wilton-Fijenoord begonnen in 1939 met de bouw Toen de Duitsers ons land hadden bezet, nam de Kriegs- marine de beide casco's in beslag en gaf order de schepen af te bouwen Sabotage enerzijds cn gebrek aan materiaal en personeel anderzijds hebben belet, dat de Duitsers konden profiteren van deze oorlogsbuit. Het schip, dat bij Wilton-Fijenoord in aanbouw was, vorderde zover, dat het te water gelaten kon worden, maar bij de R.D.M. bleef het casco op de helling staan. Vrij spoedig na de capitulatie be sloot de regering de schepen te doen voltooien en de marinestaf kreeg opdracht plannen te ontwerpen om de kruisers volgens de nieuwste vin dingen te voorzien van de sterkste Het vormingsinstituut der K.V.P. Op 1 September a.s. zal de voor zitter van de Kath. Volkspartij, de heer W. J. Andriessen, het nieuwe vormingsinstituut van de K.V.P., dat in „Rusthoek" te Baarn wordt ge vestigd, officieel te openen. Na de opening zal het partijbestuur van de K.V.P. in het nieuwe insti tuut recipiëren. De directeur van het vormingsin stituut en algemeen secretaris van de K.V.P.dr. L. A. H. Albering, ver telde onsdesgevraagd, ^iat het doel van het instituut drieledig is. In de eerste plaats komt de vor ming van een goed partijkader, dat tot taak heeft leiding te geven in de afdelingen en de kringen der katho lieke Volkspartij. Als tweede doel noemde dr. Albe- ring: De diepere vorming van het partijkader op speciale studiedagen, waarop katholieke intellectuelen in leidingen zullen houden over de grote practische en principiële pro blemen, zowel als over de nationale en internationale politiek. Tot slot beoogt de leiding van de Katholieke Volkspartij met het op richten van dit instituut het schep pen van een centraal punt om het reeds bestaande contact tussen de partijleiding en de leiding van de tal- ri'ke Katholiek0 organisaties te ver sterken, te verdiepen en uit te brei den. „Voor vertrouwensvol beraad en openhartige gedachtenwisseling zul len 5n het vormingsinstituut groepen ambtenaren, werkgevers, werkne mers, studenten, onderwijzers, mid denstanders, vrouwen en boeren, kortom de diverse groeperingen, waaruit het katholieke deel van ons volk bestaat, bijeen komen". EERSTE LUSTRUM CENTRUM STAATKUNDIGE VORMING. Ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van het Centrum voor Staat kundige vorming zal op 2 September aanstaande in het Jaarbeursgebouw te Utrecht een congres worden ge houden. De voorzitter van het centrum, prof. mr. A. L. de Block zal het congres openen, waarna achtereen volgens mr. dr. J. J. Loeff, en prof. dr. L. G. J. Verberne zullen spreken over het onderwerp „Katholicisme, verdraagzaamheid en democratie". Het congres zal worden besloten met een ontvangst van de gasten door het bestuur. Ter gelegenheid van de herden king van dit eerste lustrum wordt een brochure uitgegeven getiteld: „Vijf jaren centrum voor staatkun dige vorming." In de oorspronkelijke bouwplan- ren zijn zoveel wijzigingen gebracht, dat er practisch niets van overge bleven is. Uitgezonderd de casco's zullen het straks, bij de indienststellmg, moder ne kruisers zijn, zowel wat betreft o'e bewapening, de bescherming, dg navigatiemiddelen en de inrichting Eerst na de oorlog is komen vast te staan onder welke namen de sche pen zullen varen: De Zeven Provin ciën en De Ruyter. De hogere sigaretten-belasting 70 CENT DE GRENS Teneinde tegemoet te komen aan de wensen van verschillende leden van de Tweede Kamer om de grens voor de duurdere sigaretten, waar boven verhoogde omzetbelasting zal worden toegepast, te verhogen van zestig cent per twintig stuks tot vijf en zeventig cent, heeft de minister van financiën besloten een verho ging tot zeventig cent voor te stel len. De minister heeft daarbij met na me laten gelden, dat de sigaretten van zeventig cent tot de normale, veel gebruiktesigaretten kunnen worden gerekend en dat bij verho ging van de grens tot zeventig cent in veel mindere mate een verschui ving in het gebruik van sigaretten zal optreden. MIDDENSTANDSEXAMEN VOOR UIT INDONESIë GEREPATRIEERDE MILITAIREN. Op 7 en 8 November zal voor uit Indonesië gerepatrieerde militairen, die na 1 September 1949 zijn gede- barkeerd, gelegenheid worden gebo den zich te onderwerpen aan het middenstandsxeman. De aanmelding hiervoor dient te geschieden vóór 15 September 1950. Inschrijvingsformu lieren met prospectussen worden op aanvraag verstrekt door het bureau Sticthing Middenstandsexamen, Laan van Meerdervoort 96a te 's-Graven- hage. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat aan dit examen dus uitsluitend kunnen deelnemen de mi litairen, die na 1 September 1949 uit Indonesië in het vaderland zijn te ruggekeerd. NIEUWE RADIOLUISTER- BESCHIKKING Binnenkort zal het mogelijk zijn, ós luisterbijdrage automatisch te gi reren. Machtiging daartoe dient te worden gevraagd bij de dienst luis tervergunningen. Vooruitbetaling van de luisterbij drage kan worden geëist tot een maximum van twaalf maanden. Al dus blijkt uit radioluisterbeschikking 1950, ,die met ingang van 1 Septem ber a.s. de beschikking van 1945 zal vervangen. ANNEXATIEPLAN UTRECHT GAAT DOOR. De minister van Binnenlandse Za ken heeft aan Gedeputeerde Staten van Utrecht doen weten, dat hij de reeds sinds 1911 hangende annexatie plannen van de gemeente Utrecht in grote lijnen goedkeurt. Na deze principiële beslissing is de feitelijke grenswijziging nog slechts een kwestie van tijd; vermoedelijk zal zij in de loop van 1951 practisch in werking treden. Als de annexatie is voltrokken zal de stad Utrecht een kwart millioen inwoners tellen. EXTRA-RAADSVERGADERING TE AMSTERDAM. Op 15 Augustus jl. hebben negen leden van de C.P.N.—raadsfractie te Amsterdam een schriftelijk verzoek ingediend om de gemeenteraad van Amsterdam ten spoedigste bijeen te roepen. Gisteravond heeft de burgemees ter van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly bekend gemaakt, dat deze extra ver gadering van de gemeenteraad ge houden zal worden op Maandagmid dag 28 Augustus om 14.00 uur pre cies. De staking in de Amsterdamse haven heeft zich gisteren in ge ringe mate uitgebreid. Het aantal stakende vaste arbeiders is toege nomen. Er zijn geen schepen naar andere havens vertrokken. Het aantal werkwilligen in de haven van Rotterdam, dat Woens dag nagenoeg te verwaarlozen was, is gisteren weer enigszins toegeno men. Zeer waarschijnlijk is dit ver schijnsel voortgevloeid uit het re sultaat van de vergadering van de Unie Verkeer, welke zoals wij reeds meldden een beroep heeft gedaan op de stakers om het werk te hervatten. Tot ernstige ongeregeldheden is het ook nu niet gekomen. Te Lisse is Donderdagavond tij dens een vergadering van de Bond van Bloembollenhandelaars be sloten de export van bloembollen naar Amerika, Zweden en Enge land te doen plaats vinden door middel van spoorwagons naar Bre men en vandaar per schip naar de desbetreffende landen. Een en an der gaat uiteraard met een grote stijging van de onkosten gepaard. KATWIJKS TUINBOUW IN GEDRANG. Het lid der Tweede Kamer, de heer M. P. van der Weyden, heeft de vol gende vragen gesteld aan de minis ter van Oorlog: 1. Is het de minister bekend, dat de noodzakelijke uitbreiding van Katwijk slechts ten koste van opof fering van hoog-waardige cultuur grond zal kunnen plaats vinden ten gevolge van het feit, dat het militair oefenterrein aldaar, als een enclave is kemen te ligen tussen de bebouw de kommen van Katwijk aan Zee en Katwijk aan de Rijn? 2. Is de minister niet van mening, dat deze opoffering van cultuur grond dient te worden voorkomen door althans het Noordelijk gedeelte van het sinds jaren niet in gebruik zijnde oefenterrein, waarop boven dien geen schietbanen en opstallen aanwezig zijn, voor de woningbouw vrij te geven, en zulks te meer, daar het ministerie van Oorlog in Katwijk woonruimte heeft gezocht voor ruim 300 gezinnen van militairen? 3. Is de minister bereid zijn me dewerking te verlenen aan een op lossing in bovengenoemde zin, waar bij de belangen van de volkshuisves ting en van de land- en tuinbouw ge baat zijn, en die van defensie niet geschaad behoeven te worden? UNIE VAN OVERHEIDS PERSONEEL EN DE STAKING VAN GEMEENTEPERSONEEL. In verband met de staking van de stratenmakers, en de pogingen om ook het personeel van de stadsrei niging en het gemeentelijk vervoer bedrijf te Amsterdam tot staken te bewegen, heeft de plaatselijke unie van overheidspersoneel het volgen de communiqué uitgegeven. „De plaatselijke unie van over heidspersoneel voelt zich verplicht te waarschuwen tegen de onjuiste voorlichting, die wordt gegeven door de E.V.C. inzake de herclassificatie van gemeentewerklieden functies. Volgens mededelingen van die (E. V.C.) zijde, zou deze herclassificatie nog moeten wachten op de goedkeu ring van de Gedeputeerde Staten van Noord-Holland en de minister van Binnenlandse Zaken. Dit is evenwel pertinent onjuist. Een be sluit van B. en W. betreffende de indeling van de functies van het ge- meentepersoneel is niet gebonden aan de goedkeuring van hoger ge zag. Voordat de staking van de stra tenmakers uitbrak, was de beslissing inzake de herclassificatie reeds ge vallen. De betalingen, die daaruit voortvloeiden worden in de kortst mogelijke tijd voorbereid". Voorts heeft de unie vanmorgen aan haar leden, werkzaam bij het gemeentelijk vervoerbedrijf, per post een circulaire verzonden, waar aan we ontlenen. Wij leven op dit ogenblik in een stadium, dat een minderheid tracht op onverantwoor delijke wijze haar wil aan de meer derheid op te leggen. Er is geen en kele reden tot staking, wanneer er gesproken wordt over een tweede 5 loonsverhoging. Het kan u be kend zijn, dat de. drie vakcentrales dit probleem reeas bij de regering aan de orde hebben gesteld en dat men thans drujc bezig is een modus te vinden, Waarop inderdaad de spanning tussen lonen en prijzen kan worden verminderd. Wij weten nu uit ondervinding wat ons de 5 verhoging per 1 Januari 1950 heeft opgebracht. Met -het doorberekenen in de prijzen is Avifauna, uniek in de wereld Dagelijks 's middags en 's avonds optreden vanhet o.l.t. JOE KORZELIUS en de beroemde FERDINAND COPPIETER8. Prima Restaurant - Feeërieke avondverlichting Avifauna een oase in Nederland! DR. DREES OVER DE STAKINGEN De minister-president heeft het voornemen zich hedenavond om 20.05 uur over beide zenders met een kort woord tot het Nederlandse volk te richten in verband met de stakingen in Rotterdam en Amsterdam. gebleken, dat loonsverhoging op dit ogenblik alleen maar betekent: ver mindering van onze koopkracht. De verantwoordelijke organisaties trach ten een weg te vinden, die dit zal voorkomen en die tot uitkomst moet brengen: een verhoogde koopkracht. In volle erkenning van de moei lijkheden, die de arbeidersklasse op dit ogenblik doormaakt, moet u tocb het vertrouwen hebben, dat de vak centrales de weg zullen weten te vinden om hieraan paal en perk te stellen." HAARLEMS OVERDEKTE. IN MOEILIJKHEDEN. Ondanks verscheidene maatregelen en een zuinig beheer is men er bij het Sportfondsenbad te Haarlem niet in kunnen slagen een sluitende exploitatie te bereiken. De oorzaak hiervan kan niet worden gezocht in onvoldoende belangstelling van de zijde van het publiek. Het aantal baden beweegt zich in tegendeel in stijgende lijn. In 1949 bedroeg dit aantal 273.166, het hoogste aantal se dert 1943. Desondanks leverde de exploitatie over 1949 een nadelig saldo op van 8.098. De oorzaak hiervan is voornamelijk gelegen in de hoge kosten van brandstoffen, salarissen en sociale lasten. Nu heeft de raad van beheer aan het gemeentebestuur van Haarlem verzocht de erfpachtscanon voor de grond, waarop de inrichting is ge bouwd, te verlagen van f 5.500 tot f3000 per jaar. Gezien de betekenis van het Sport fondsenbad voor de Haarlemse be volking adviseren B. en W. de raad aan dat verzoek te voldoen. BENNEBROFK HEEFT ZAND TEVEEL. Op het raadhuis van Benneb roek is aanbesteed het afgraven en weg halen van ongeveer 30.000 kubieke meter zand op de plaats waar het nieuwe sportterrein zal komen. Er waren negentien inschrijvin gen waarvan de laagste, de firma Wiersma ut Sloterdijk, het zand gratis wil weghalen en de hoogste, de firma Westdijk uit Woubrugge 11.700.-, wilde betalen. Nadat alle biljetten waren geo pend, werd meegedeeld, dat het werk niet zal worden .gegund, daar de aanbiedingen niet aan de ver wachtingen hadden voldaan. Men vraagt zich af wat er nu gaat gebeuren, want het zand moet in ieder geval weg. 60.000 DUIVEN ZULLEN WORDEN GELOST. Op 26 Augustus aanstaande zullen talrijke Nederlandse postduizenhou- ders uit alle delen van het land met hun dieren naar het plaatsje Marbe- han, 25 km. ten Westen van Arloh in België, vertrekken. In de vroege morgen van 27 Aug. zullen dan te Marbehan niet minder dan 60 a 70.000 duiven worden ge- lost. Deze vlucht heeft een speciaal doel. Zij wordt namelijk gehouden ten bate van het Nederlands Insti tuut voor de Kankerbestrijding. De hoofdprijs die aan de winnende post- auivenhouder zal worden uitgereikt, is een zilveren beker, die door het instituut voor de kankerbestrijding ter beschikking is gesteld. HONGERSTAKER OVER DE GRENS GEZET. De Zaandammer W. Deerberg, die verleden maand in hongerstaking ge gaan was tijdens zijn verblijf in de gevangenis te Haarlem, is gisteren door de politie bij Nijmegen over de grens gezet. De papieren van de West-Duitse autoriteiten waren in orde gebracht. Deerberg was van Duitse origine. D|E EFFECTENZWENDEL DEN HAAG. Na de voorlopige verhoren in de zaak van de Haagse effectenzwen- del zijn drie verdachten weer op vrije voeten gesteld. Het onderzoek wordt bemoeilijkt doordat sommige draden van deze zaak naar België lopen. Men neemt aan, dat de hoofdschuldigen nog niet zijn ge pakt. Daar een van de arrestanten tot de bekenden van de vermoorde Schallenberg heeft behoord, is ver band gelegd tussen deze zaak en de vroegere effecten-affaires, waarvan het centrum in Utrecht lag. De fa milie van Schallenberg ontkent het verband en meent, dat beide zaken geheel los van elkaar staan. DIRECTIEWIJZIGING BIJ „ST. DONATUS". Op zijn verzoek is aan de zeer- eerw. heer W. Nolet, pastoor van de parochie van de H. Petrus en Paulus te Amsterdam, eervol ontslag ver leend als directeur van de onderlin ge brandwaarborg mij. ,St. Donatus". Tot zijn opvolger als directeur van „St. Donatus" is benoemd de heer A. J. E. Boelen, die tot nu toe als ad junct-directeur aan genoemde instel ling was verbonden. INBRAAK IN STATIONS WACHTKAMER. In de nacht van Donderdag op Vrijdag is ingebroken in de stations wachtkamer van het station Velsen IJmuiden Oost. De daders verschajèen zich toegang via een ruit ter ho^te van het buffet en namen voor 12 a 1300 gulden aan rookwaren en cho colade-artikelen mee, zijnde de to tale voorraad, die een dag tevoren door de pachter was ingeslagen. BEURS: KALME STEMMING. Gisteren was de stemming ter beurze enigszins aarzelend en kalm. Publiek en beroepshandel namen een afwachtende houding aan en aan de ononderbroken stijging der laatste dagen kwam een einde, zonder dat dit met grote verliezen gepaard ging. De opening was vrij zwak, doch onmiddellijk zette een herstel in tot iets beneden de slotnoteringen van gisteren. Het zwakst waren de Indo nesische fondsen. HVA's sloten per saldo drie punten lager. Amsterdam rubber verloor punt. Ook certi ficaten Deli Maatschappij openden drie punten lager, maar tegen slot trad een der banken £ls ongelimi teerde koper op, waardoor dit fonds zich tot 112 wist te herstellen (113). De Sclfeepvaartmarkt, dié deze week sterk de aandacht heeft getrok ken (gisteren alleen werd in aande len Scheepvaartunie een omzet van ƒ78.000 bereikt), was vrijwel ver waarloosd op een iets lager niveau. Aandelen Scheepvaart Unie wisteh zich echter zeer goed te handhaven. Bij de industrie aandelen viel Phi lips uit de toon met een openings verlies van vijf punten als gevolg van incideneel aanbod in de zeer dunne markt, die nog steeds voor dit fonds bestaat. Van dit verlies wer den twee punten ingehaald. Olies openden drie punten lager, doch wis ten zich nog in de eerste tape te her stellen. Er werd vrijwel uitsluitend gehandeld rond de slotprijzen van gisteren. Unilever bleef amper prijs houdend, Aku's verloren wederom een punt. De Amerikaanse sector was in overeenstemming met Wallstreet vrij vast, doch de opleving van de activiteit die gisteren viel te be speuren (omzet 1139 stuks) was gis teren weer verdwenen. Het agio dat inmiddels weer ontstaan is, is uit gegroeid tot 4 procent. De beleg- gingsmarkt was gisteren goed prijs houdend. Post voor het troepenschip „Ca- meronia," welke in een der tus senhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 21 Augustus in Nederland ter post worden bezorgd Tot voorzitter van de Mijnindu strie-raad is benoemd mr. dr. C. N. M. Kortman, burgemeester van Weert; 44. Plotselinge verdwenen Dikke Daan haa de deur opengedaan van de hoofdingang en stapte nu naar binnen op de manier van iemand, die een kasteel bezit, Dat was dan ook zo. Hij had er echter niets van ge merkt, dat Ootje Teur hem gevolgd was, zodat hij in het beste humeur van de wereld was en nergens op bedacht. „Dit is een echte goede woon plaats voor mij!" grinnikte hij zacht jes in zich zelf. „Dikke Daan weet wel, wat hij uitkiest! En hij weet ook wel, wat hem toekomt! En nu eerst eens een zaal opzoeken, waar een warm haardvuur brandt, waar ik even kan uitrusten van de ver moeienissen van deze dagHij sloeg een hoek om en verdween in een der gangen. Ootje Teur, die natuurlijk niet zo dicht achter Dikke Daan durfde aan lopen, was hem plotseling uit het oog verloren. „Hé!" zei hij, „Hij is plotseling verdwenen! Dat is lang niet aardig, want nu moet ik natuurlijk het hele kasteel afzoeken en wie weet, hoe veel kamers er wel in zijnZou hij de trap opgelopen zijn? Of die gang in? Eerst maar eens die trap proberen

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2