2)e GokkeSotvfca/nt De toestand op Korea aanzienlijk verbeterd PRATEN EN DOEN Noord-Koreanen op drie punten teruggeslagen POHANG EN KIGYE HEROVERD Belgische communistenleider vermoord Dr. Hirschfeld keert terug ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1952 41ste JAARGANG No. 12059 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. RÜOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Keert de krijgskans op Korea Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 209,35, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. oind., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 I^E WERELD zit vol plannen; het gonst van geniale en gedurfde voorstellen, maar de uitvoering laat op zich wachten. Dat is het gewone verschijnsel in tijden van spanning: ieder voelt, dat er iets gedaan moet worden en ieder geeft zijn mening ten beste, maar zolang het vuur nog niet aan de schenen is gekomen, kan men moeilijk in beweging komen en over eigen bezwaren heenspringen. Zo heeft van de week de Raad van Europa een zeer stoutmoedig plan van Churchill de wereld ingeworpen, nl. de vorming van één Eurbpees le ger. Een uitstekend idee, want alleen op die manier krijgt West-Europa de verdediging, welke het nodig heeft. Een combinatie van samenwerken de, maar toch ieder op zich 0 staande legertjes, zoals wij dat nu kennen in het Atlan tisch Pact, is al een hele vooruitgang bij de toestand van vroeger, maar de ze ketting zal altijd zo sterk zijn als zijn zwakste schakel. Een krachtig geheel vormt een veel betere, bevei liging. De Raad van Europa kan ech ter geen besluiten nemen; hij kan slechts adviseren. En als Churchill's plan aan de regeringen der deelne mende landen wordt voorgelegd, zullen zij direct het bezwaar maken van het verlies hunner souvereini- teit. Ook het plan Schuman dat zoals men weet de samensmelting van de West-Europese zware indus trieën kolen en staal) beoogt onl- moMte dit bezwaar; vooral Enge land kantte zich tegen het gezag var. de voorgestelde „hoge autoriteit", dat de zeggenschap van de regerin gen beknot. En nu weer een stuk na tionale souvereiniteit prijs geven, nog wel in militaire aangelegenhe den? Wij vinden Churchill's gedachte een uitstekende gedachte, maar vre zen, dat de tijd nog niet rijp is voor de verwezenlijking er van. De een heid van de West-Europese verdedi ging groeit toch wel, ook zonder dat men er veel woorden om vuil maakt. De noodzaak van steeds nauwere samenwerking dwingt ons vanzelf in die richting. En zo bekeken, kan alle getheoretiseer van lichamen en insti tuten, welke toch geen besluiten kunnen nemen, eerder een vertra gende dan een versnellende wer king uitoefenen. Men moet niet te veel praten over hetgeen gedaan moet worden, men moet het doen. In de voornaamste plaats betekent dat, dat wij de beveiliging, welke wij reeds hebben in het Atlantisch .Pact, van het papier in de werkelijkheid moeten brengen en wel zo snel 'mo gelijk, want de tijd dringt. Het be tere is vaak de vijand van het goede. l^EEL PRATEN en weinig hande- delen is juist datgene, wat onze tegenstanders ons zo gaarne zien doen. Het verloop van zaken in de Veiligheidsraad is er een voorbeeld van. Daar hadden de Verenigde Vol ken in afwezigheid van Rusland snel het besluit genomen om het aan gevallen Zuid-Korea te hulp te snel len en Amerika met de uitvoering van dat besluit te belasten. Dat was vlug en goed werk, er werd gehan deld en men verdeed de tijd niet met praten. De wereld was er wel een beetje door verrast en Moskou schrok er bepaald van. Toen besloot het Kremlin zijn houding tegenover de UNO te wijzigen, de boycptt te laten varen en terug te keren. Het trof juist goed, dat de Russen bij toer beurt voor een maand het voorzitter schap van de Veiligheidsraad zouden bekleden en zo nam Malik'met een stalen gezicht de voorzittershamer en presideerde de Veiligheidsraad alsof er geen vuiltje aan het lucht was. Wat van te voren duidelijk was is ook gebeurd. De Rus kwam er niet terug als een rouwmoedige verloren zoon, maar met de vooropgezette be doeling het werk van de Raad te sa boteren. De maand Augustus loopt nu al weer flink naar haar einde en nog altijd heeft men weinig anders kunnen doen aan debatteren over de vraag, of de Noord-Koreanen al dan niet gehoord zullen worden. De Rus sische voorzitter heeft gelegenheid gehad om allerlei propaganda-speech- jes af te steken en te fulmineren te gen het Amerikaanse imperialisme enz. Gelukkig kan het besluit van de Raad om Zuid-Korea met de wa pens te hulp te komen niet meer on gedaan gemaakt worden en wordt er dus voortdurend tegenstand gebo den aan de agressie op Korea. Het gevaar dreigt evenwel, dat onder de verenigde druk van de tegenslagen aan het front, van de vredespogingen van India en van de propaganda van Malik, de neiging gaat .ontstaan om maar wat toe te geven, om te gaan schipperen. De sluwe Malik zal alle mogelijke moeite doen, om de een dracht tussen zijn opponenten te ver storen, denkend aan het oude ada gium: verdeel en heers. Daarom ziet de wereld, die zo gaarne een flinke afstraffing van de agressie gezien had, met wrevel haar het gepraat in Lake Success en vraagt zich af, of er dan geen midel is om saboteurs bui ten de deur te smijten. Democratie is prachtig, maar is het democratisch de vijanden der democratie toe te staan deze zelfde democratie om hals te brengen? Op de drie meesf bedreigde punten van het front in Korea hebben de UNO-strijdkrachten de in grote massa's aanvallende Noord-Koreanen teruggeslagen. De toestand bij Taegoe, die zich Donderdag nog zeer ern stig liet aanzien, is sindsdien aanzienlijk verbeterd. Amerikanen en Zuid- Koreanen hebben een Noord-Koreaanse aanvalsspils van vier- tot vijf duizend man, die een onmiddelijke bedreiging voor de stad vormde, vier km. teruggedreven. Voor het eerst hadden de UNO-troepen in dit gebied de steun van een sterke tankmacht, bestaande uit de zware Sher man- en Pershingtanks. De mariniers slaagden er, ondanks bijzonder verbitterde tegenstand der Noordelijken in, het bruggenhoofd bij Yong- san in te drukken. Meer Noordelijk hebben de communisten echter een nieuw bruggenhoofd gevormd en staan zij slechts 15 tot 20 km. van de hoofdweg van Taegoe naar Poesan. In het Noorden hebben de Ame rikanen en hun bondgenoten gisteren met de herovering van de haven stad Pohang en het nabijgelegen Gigye een belangrijk succes geboekt. Evacuatie algelast Dat de situatie bij Taegoe verbe terd was,*bleek ook uit de omstan digheid, dat een aangekondigde evacuatie van de burgerbevolking van de stad weer werd afgelast. Reeds waren duizenden burgers, met hun weinige bezittingen op weg gegaan toen Amerikaanse vliegtui gen strooibiljetten uitwierpen, waar in de bevolking werd aangeraden weer naar de stad terug te keren, hetgeen zeer velen inderdaad deden. De mensen waren op weg gegaan, toen zij daartoe van het geallieerde bestuur toestemming hadden gekre gen De ernstigste bedreiging voor dé geallieerde verdediging wordt op dit ogenblik gevormd door een nieuw Noord-Koreaans bruggenhoofd over de Naktong, ten Zuiden van Taegoe. De Noordelijken zouden slechts 15 tot 20 km. behoeven door te stoten om de vitale verbinding tussen Tae goe en Poesan af te snijden. De zetel der Zuid-Koreaanse rege ring is van Taegoe overgeplaatst naar Poesan. doch de ministers die direct met de militaire aangelegen heden te maken hebben, zijn in Taegoe achtergebleven. Na de verovering van Pohang en Kigye hebben de UNO-troepen zich ten Noorden van deze plaatsen in hooggelegen terrein verschanst, waar zij nu hun stellingen consolideren. Men hoopt het 10 km. ten Zuiden van Pohang gelegen vliegveld, dat door de Noord-Koreaanse opmars on bruikbaar was geworden, spoedig weer in gebruik te kunnen nemen. De geallieerde aanval werd ge steund door een zwaar artillerie-bom bardement- Gerucht omtrent Australische landing Vanmorgen vroeg werd het bericht gelanceerd, dat 4000 man Australi sche troepen geland zouden zijn te Intsjon, 30 kilometer ten Westen van Seoel. Intsjon is de voornaamste ha venstad aan de Westkust van Korea, ongeveer 65 kilometer ter Zuiden van de 38ste breedtegraad en werd in de eerste week van de oorlog door de Noord-Koreanen veroverd. Zulk een landing zou een zeer be langrijke gebeurtenis geweest zijn, welke het verloop van de strijd in grijpend zou hebben beinvloed. Mac- Arthurs hoofdkwartier meldde even wel al spoedig, dat er van een lan ding niets bekend was en daarna volgde een officiële tegenspraak uil Melbourne. KONINKLIJK PAAR BEZOEKT ZEELAND. Links: Het moment bij aankomst, waarop de Koningin werd begroet door de commissaris van de Koningin in de provincie Zeeland, jhr. jnr. A. F. C. de Casem- broot. Rechts: Na het bezoek aan St. Annaland begaf het gezelschap zich aan boord van een gereedliggende politieboot, waarmee zij naar het Koninklijk jacht de „Piet Hein" werden gebracht. EILAND VOOR INTSJON BEZET Nader blijkt, volgens een telegram uit het hoofdkwartier van MacAr- thur, dat troepen der V. N. onder dekking van oorlogsschepen een lan ding uitgevoerd hebben op een eiland, dat de toegang tot de haven Intsjon beheerst. Er was geerTNoord- Ke-eaanse tegenstand. ENGELSE HULP. Groot-Brittannië heeft landstrijd krachten voor de strijd in Korea aan geboden, „met minstens 6000 man om te beginnen", deelde de democrati sche leider senator Scott Lucas in Washington mede. De Engelse rege ring had tevens alle marinestrijd krachten in de Japanse wateren be vel pegeven aan de strijd dèel te ne men. Het Engelse vliegkampschip „The seus" (13.350 ton) is inmiddels uit Portsmouth vertrokken om zich te voegen bij de vloot, die in de Ko reaanse wateren opereert en naar verluidt zou ook het vliegkampschip „Warrior" (13.190 ton) bijna voor het vertrek gereed zijn. HET BEMIDDELINGSPLAN VAN INDIA. De zes niet-permanente leden van de Veiligheidsraad hebben Vrijdag op het bureau van de Indiase delega tie vergaderd om het Indiase voor stel betreffende een speciale studie commissie voor Korea te bespreken. Vernomen wordt, dat de gedachten- wisseling geen onmiddellijk uitzicht op een meerderheid voor het Indiase plan bood. Voorlopig zal men niet meeï bijeen komen. DE STR'JO IN KOREA De man, die „leve de republiek" riep De leider van de Belgische commu nistische partij, Julien Lahaut, is gis teravond doodgeschoten in zijn wo ning te Seraing door twee onbeken den, die hem met een auto kwamen „bezoeken". Lahaut, die 65 jaar oud is, ontke tende vorige week in de verenigde zitting van Kamer en Senaat tijdens de eedsaflegging van de koninklijke prins een tumult door de kreet „Le ve de republiek" aan te heffen. Hij was communistisch afgevaardigde in de Kamer. Hij stierf aan kogel verwondingen in zijn woning op acht kilometer van Luik, waar een van de bloedigste in-^ cidenten voorviel nadat de koning uit zijn ballingschap teruggkeerd was. Lahaut werd in de deur van zijn huis door vier kogels getroffen, toen hij opendeed. Een kogel trof hem in het hoofd, drie in het lichaam. De beide mannen ontkwamen met de auto, waarvan zij de motor aan hadden la ten staan. Lahaut, een vroegere mijnwerker, is gedurende vijf jaar voorzitter van de communistische partij geweest. In 1932 werd hij in de Kamer geko zen. De nazi's arresteerden hem in ;941 en interneerden hem in Duits land tot aan de bevrijding. ZIJN OUDE DAG. Mensen, die hun hele leven hard hebben moeten werken, verlangen naar een rustige oude dag. Ook op Korea. Hun is de ze late levensvreugde echter op het ogenblik niet beschoren. Achter aan de rij vluchtende Zuid-Koreanen slepen de ouden van dagen zich voort, zoveel van hun bezittingen meevoerend als zij kunnen dragen. Hoewel hij heel wat vluchtelingen heeft gezien, kijkt deze Amerikaanse soldaat met groot medelijden naar de stok-oude man, die zich, zwaar bepakt, met moeite over de weg voortbeweegt. Handen af van Korea! Als u op het ogenblik in Hon garije een regeringsdeparte ment opbelt, zegt de telefoniste: „Handen af van Korea, met wie moet u spreken?" Alle telefonisten op de ministe ries en in de genationaliseerde ondernemingen moeten n.l. ant woorden met' een politieke leuze inplaats van met het in andere landen gebruikelijke „Hallo". In December, toen Stalin jarig was, zeiden zij: „Leve Stalin". De Sovjet-spionage in Amerika Weer een arrestatie Morton Sobell, een New Yorkse radardeskundige, is Vrijdag aan de Mexicaanse grens gearresteerd op beschuldiging van samenzwering ten einde defensiegeheimen aan Rusland te verstrekken. Sobell, die 33 jaar oud is, was vroe ger ingenieur bij de Amerikaanse marine. Hij werd door agenten van het FB.I. gearresteerd, toen hij de grens overschreed, nadat hij door Mexico was uitgewezen, Het hoofd van het F.B.I., Edgar Hoover, ver klaarde dat Sobell in Juni naar Mexi co vluchtte om aan arrestatie te ont komen. Sobell zal ten laste worden gelegd, dat hij in de ooflog tijdens zijn te werkstelling bij het navorsingssta tion voor radar van de „General Electric" te Schenectady (staat New York) met anderen, die reeds in ar rest zijn, heeft samengezworen om defensiegeheimen voor Rusland te bemachtigen. Hij was de laatste tijd werkzaam bij een instrumentenfabriek te New York, maar verscheen kort na de ar restatie van David Greenglass niet meer op zijn werk. Toen het F.B.I. een onderzoek instelde naar zijn af wezigheid, verliet Sobell New York per vliegtuig en werd tenslotte op gespoord in Mexico City. Hij is de achtste, die op beschuldi ging van spionnage voor Rusland is gearresteerd. Allen wordt ten laste gelegd, dat zij samenwerkten met Harry Gold, de scheikundige uit Phi ladelphia, die naar men aanneemt de hoofdcontactman in Amerika was van de veroordeelde Britse geleerde Klaus Fuchs. Onder de bescherming der atoombom Senator Scott Lucas, democratisch leider in de Amerikaanse Senaat, heeft Vrijdag verklaard, dat, „indien de communisten een land van het Atlantisch Pact aanvallen, de V.S. atoombommen zullen beginnen te gooien, waar dit de meeste schade aanbrengt". Lucas, een van president Trumans „vier grote luitenants" in het Con gres, die elke week, op het Witte Huis bijeenkomen, legde deze ver klaring af in zijn kiesdistrict in Il linois .De verklaring wérd heruitge zonden te Washington. Hij is niet pessimistisch „Ik ben over de toekomstige ont wikkeling van dit land niet pessimis tisch, indien tenminste de internatio nale politieke toestand deze ontwik keling niet komt verstoren", aldus verklaarde dr. Hirschfeld, de hoge commissaris van Nederland té Dja karta, voor zijn vertrek aan een ver tegenwoordiger van Aneta. Dr. Hirschfeld is hedenmorgen per vliegtuig uit Djakarta vertrokken en wordt Zondagavond op Schiphol ver wacht. Dr. Hirschfeld zei er van overtuigd te zijn, dat de meeste Indonesische autoriteiten de samenwerking met Nederland inderdaad wensen, of schoon zij liever zagen, dat Neder land zich wat minder druk maakte over zaken van interne Indonsische aard. Met dr. Hirschfeld gaat de eerste hoge commissaris heen, die grote moeilijkheden heeft moeten oplossen, in het bijzonder in verband met de actie van Westerling, van Abdoel Aziz en tenslotte de troebelen te Ma kassar. Hij was van opvatting, dat de verhouding van Indonesië tot Neder land geen andere behoort te zijn, dan die ten aanzien van ieder ander land. Een voorstander van de Unie was hij dan ook niet. Dit was het zo genaamde ambassadestandpunt, dat nogal eens verschilde van dat van leden van het hoge commissariaat, die het standpunt van het ministerie van uniezaken en overzeese gebieds delen innamen. Dr. Hirschfeld heeft deze nogal te genstrijdig oordelende mensen door het overwicht van zijn prestige ge leid, ofschoon men algemeen bekend mag veronderstellen, dat zijn oordeel en inzichten meermalen duidelijk anders waren dan die van de Neder landse regering. Ten aanzien van de toekomst van de Nederlandse werkers in Indonesië is dr. Hirschfeld van mening, dat zij in het particuliere bedrijfsleven nog steeds grote mogelijkheden en kan sen hebben In het ambtelijke leven loopt de rol van de Nederlanders snel af. EEN GEHYPNOTISEERDE KASSIER! In Bandoeng is het een kassier van een productenhandel overkomen, dat bij het wisselen van een briefje van honderd voor enige vreemdelingen, een van hen bij de brandkast kwam staan en een greep deed in de sta peltjes bankpapier. De kassier liet hem kalm begaan, hij miste de macht over zijn wil om zelfs maar te pro testeren. De greep leverde ruim twaalf duizend gulden op. De politie kende de naam van het hotel waar de vreemdelingen hadden vertoefd en toen dezer dagen deze heren opnieuw het hotel be zochten was de politie er vlug bij cm het gezelschap mee te nemen. Ze bekenden; een van hen beschikte over hypnotische kracht. Hij stelde de inspecteur voor hem ook eventjes ender zijn invloed te brengen, maar de'politieman voelde daar niets voor. Het gestolen geld was nagenoeg op, ja het was zulk een duur leven te genwoordig, zeiden de vreemdelin gen, die Turken bleken te zijn. MINISTER LIEFTINCK NAAR AMERIKA. Minister Lieftinck zal van 4—16 Sepetmber a.s. afwezig zijn en dan worden vervangen door dr. Drees. Minister Lieftinck zal van 416 De Nederlandse minister van Fi nanciën zal dan namelijk, zoals elk jaar het geval is, besprekingen van de Internationale Bank voor Herstel en Ontwikkeling en het Internatio nale Monetaire Fonds te Washington bijwonen. KoA'itttj.e... Wijsheid betekent: Te weten wat men moet gaan doen. Bekwaamheid is: te weten hoe men het doen moet.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1