De strijd om de tol van het Warmonderhek Rijk verschaft spoorwegen nieuw kapitaal ,Piet Hein" wereldreis op Flamingo Quintet Franse Hammand-Organist Aantal Duitsers op Jaarbeurs verdubbeld 3£a>de Q,aCf Het gouden priesterfeest van pastoor Kammers VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1950 1 >E LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 (Ingezonden). Dinsdag 25, Woensdag 26 en Don derdag 27 Juli 1950 is de Tol aan het Warmonderhek in de vergadering van de Provinciale Staten aan de orde geweest. Het ging hier niet over f 100.000. of f 500.000.of een of meer mil- lioenen, maar over de vraag of aan de eigenaresse van de Tol al of niet onrecht werd aangedaan als besloten zou worden het thans door haar ge heven tarief drastisch te verlagen. Het ging hier over recht of on recht. Ieder Statenlid is tegenstan der van tollen, ieder vindt tollen een hatelijke verouderde instelling. Desondanks waren er velen die ern stig bezwaar legen de voordracht van Gedeputeerde Staten maakten. Dit was een typisch bewijs dat wij in een rechtsstaat leven, waarin recht wordt gedaan ondanks sym pathieën en antipathieën. Het voornaamste punt van geschil was of de formulering van het oude tarief zodanig was, dat er ook auto's onder moesten vallen. Dat er van fietsen ten onrechte tol werd gehe ven, werd algemeen meer of minder vlot toegegeven. Nu waren er twee documenten door Gedeputeerde Staten overlegd. Eén uit 1639, waarin sprake was van een „waghen" waarvoor vijf stui vers werd gevorderd. Het andere ta rief dateerde uit 1808 en sprak van „een rijtuig met vier wielen, zonder onderscheid van veel of weinig paar den". Daarvoor moesten vier stui vers worden betaald. Van dit tarief schreven Gedeputeerde Staten in hun toelichting op de voordracht: „Als het voor de tol geldende tarief zal moeten worden aangemerkt het bij voormeld octrooi vastgestelde, la ter waarschijnlijk door de eigenaar vrijwillig verlaagde tarief, dat in 1811 overeenkomstig het decreet van 21 October 1811 bij de overheid als het tarief werd ingediend". Eerst bij de beantwoording van de sprekers door het lid van Gedeputeerde Sta ten, Ing. Wittenberg, kwam naar voren, dat dit in 1811 geldende ta rief als het officieel vastgestelde moest worden aangemerkt. Of auto's wagens waren De speculaties over de vraag of auto's ook geen „waghenswaren, verloren daardoor bij de verdere be sprekingen hun waarde en toen had de heer Wittenberg het niet al te moeilijk meer om te betogen, dat er voor auto's geen tarief was vastge steld, in elk geval dat er hier spra ke was van „onvolledigheid" en „on duidelijkheid". Als er sprake is van een rijtuig op vier wielen, zonder onderscheid van veel of weinig paarden, dan is het op zijn aller minst erg „onduidelijk" als men daaronder ook auto's wil laten val len. Velen betoogden trouwens, dat er van onvolledigheid en onduide lijkheid reeds sprake was, als men auto's onder het begrip „waghen" wilde brengen. Die kwestie van on volledigheid of onduidelijkheid speelde daarom een grote rol, omdat artikel 9 van de Verenwet voor schreef. dat de Provinciale Staten bij gebreken, onvolledigheid of on duidelijkheid, een toltarief naar bil lijkheid vaststellen, aanvullen of verduidelijken moeten. Op die grond, zo betoogde de heer Wittenberg terecht, waren de Sta ten „verplicht" het tarief aan te vul len en te verduidelijken. Een sterke redenering en een historisch bezwaar. Nog gaven de tegenstanders zich niet gewonnen. Als het tarief aange vuld en verduidelijkt moest worden, dan moest dit geschieden naar ana logie van de wèl duidelijke tarieven Als voor een boerenwagen 20 cent betaald moet worden, dan is het on juist en onbillijk om voor auto's een tarief vast te stellen van^ cent. On getwijfeld een sterke redenering. Toch was deze niet juist, zoals dezerzijds ook in de vergadering der Staten werd betoogd. Toen de brug gebouwd werd, was het vaarwater aldaar nog behoorlijk breed. Zo breed zelfs, dat zoals in de oude stukken staat, bij verschei dene winden, als Noord-West, Noord en Zuid-West het „qualijck moghe- lijck" was de passagiers zonder pe rikelen over te zetten, afgezien nog van de malen dat zij, zonder erover te komen, moesten terugkeren. De kosten voor het maken van een zo lange brug waren daarom ongetwij feld niet gering. Voegt men daarbij, dat het verkeer zeer gering zal zijn geweest en dat er nog andere toe gangen tot Warmond waren denk aan de beide Warmonderdammen cn vooral aan de oude toegang, die langs het z.g. Meertje van Menten en het Seminarie loopt dan is het te begrypen, dat het tarief hoog moest zijn om de kosten te kunnen dekken. De grondslag van het oorspronke lijke tarief van 1639 was derhalve de evenredigheid tussen tarief en de prestatie, die geleverd moest worden. De redenering is derhalve zo, dat als de Staten het tarief moeten aan vullen en verduidelijken, zij dit moeten doen naar dezelfde maatstaf als waarnaar het oorspronkelijke ta rief is opgesteld. De omstandigheid dat de Verenwet nog niet toestaat alle tarievxen naar die maatstaf vast te stellen, mag er niet toe leiden om, voor de gevallen dat de Verenwet dit wel toestaat, ja voorschrijft, dit na te laten. Het voorstel van Gedeputeerde Staten werd tenslotte gelukkig, met vlag en wimpel aangenomen. Over het uitstel is veel te doen geweest. Deze hebben echter een concessie gedaan en wel dat het tarief eerst zal ingaan op 1 Januari 1951. Tot die tyd zou er dan nog gelegenheid zijn om te onderhandelen over de aankoop van de tol voor de provincie. Daarover is in de Staten ook nog veel te doen geweest. Vanwege de eigenaresse was de voorstelling van zaken gegeven, dat Gedeputeerde Staten het tarief wilden verlagen om er dan een lage prijs voor te bieden. De provincie zou dan misbruik ma ken van haar macht. Deze voorstelling van zaken klopte uiteraard niet, maar heeft toch veel er toe bijgedragen om de verwar ring en misverstanden te vergroten. De zaak ligt nl. zo, dat dezerzijds een klacht bij Gedeputeerde Staten was ingediend wegens het onrecht matig heffen van tol voor een fiets Dit heeft de gehele zaak aan het rol len gebracht. Aan de eigenaresse is gevraagd op welk recht zij deze hef fing voor een fiets steunde. Daarop heeft zij geen afdoend antwoord kunnen geven. Toen bleek, dat er niet alleen voor fietsen maar ook voor auto's onvolledigheid en ondui delijkheid bestond. Alvorens voor te stellen een tarief voor fietsen en auto's vast te stellen, is getracht met de eigenaresse omtrent de aankoop tot overeenstemming te komen. Dit is heel wat anders dan wat de eige naresse naar voren bracht. Toen de aankoop niet gelukte, waren Gede puteerde Staten volgens de Veren wet verplicht het tarief aan te vul len en te verduidelijken. Hoe is thans de situatie? De eigenaresse zal moeten overwe gen of zij bij de Kroon in beroep zal gaan. Ook is het mogelijk, dat er nog enkele processen gevoerd zullen worden. Daarbij staat de eigenaresse niet, zoals tot nog toe, tegenover een particulier, maar tegenover de pro vincie Zuid-Holland. Deze heeft a gezegd en zal zeke: niet schromen zo nodig meer letters van het alfabet te noemen. Inmiddels is de merkwaardige si tuatie ingetreden, dat de Staten van de provincie Zuid-Holland op voor stel van Gedeputeerde Staten hebben uitgesproken, dat voor fietsen en auto's geen geldig tarief bestaat en dat de eigenaresse van die voertui gen ten onrechte tarief heft. De eigenaresse stelt zich begrijpelijker wijs voorlopig nog op een ander standpunt en gaat rustig door met tolheffing. Als er processen komen, kan de eigenaresse in kort geding vragen tot de uiteindelijke uitspraak het thans geheven tarief zolang nog te mogen heffen. Uiteraard is niet met volledige zekerheid te zeggen, wat deze voor uitspraak zal geven. Ook is niet uitgesloten dat Gede puteerde Staten, als de eigenaresse na 1 Januari 1951 voortgaat voor fietsen 5 in plaats van 1 cent, en voor auto's 20 in plaats van 5 cent te hef fen, de gehele tol opheft. Ook dit kan weèr aanleiding zijn voor een proces. Uit dit alles valt af te leiden, dat de strijd om de tol nog niet ten einde is. Hoofdzaak is echter, dat de zaak aan het rollen is gebracht en dat er een of andere oplossing zal worden gevonden, het gaat zo 't gaat; de pro vincie laat niet meer los. De eigenaresse riskeert veel als zij alles op alles zet. Vergissen wij ons niet, dan is de provincie alsnog be reid een zeer behoorlijk bedrag voor de tol te geven. Vermoedelijk is ook de eigenaresse niet ongenegen thans meer- dan voorheen eieren voor haar geld te kiezen. Het is zelfs enigszins waarschijnlijk dat partijen tot elkan der komen ^n dat de Tol te Warmond uiteindelijk op deze wijze tot het verleden zal behoren. Twee personen moeten ten deze worden genoem'a: Allereerst de heer Manders, oud ambtenaar van de Provinciale Wa terstaat, welke een zeer diepgaande studie van de Warmoider Tol heeft gemaakt. Voorts en vooral de heer ir. C. H. Wittenberg, lid van het College van Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land, die met zijn bijzonder grote kennis van oude veren en tollen de man was, om met voorstellen te ko men die uiteindelijk zeker zullen lei den tot opheffing van de Tol te War mond. Dr. P. G. KNIBBE. Om oorlogsachter- staud in te halen De regering heeft de Tweede Ka mer voorgesteld, een bedrag van 324 millioen gulden uit te trekken voor het herstel van de oorlogsschade van de Nederlandse Spoorwegen. De Spoorwegen zullen een lening uitschrijven van 300 millioen gul den, voor welk bedrag het Rijk ga rant staat. De deelneming van het Rijk in het maatschappelijk kapitaal van de Spoorwegen zal met 290 mil lioen gulden worden verhoogd tot 299.998.000. Sinds 1948 zijn de Spoorwegen be zig met uitvoering van een urgentie plan voor de herbouw van het spoor wegapparaat. Dit plan zal de instand houding van het vervoer na 1952 moeten verzekeren. Met de uitvoe ring zal een bedrag van 810 millioen gulden gemoeid zijn. De regering geeft het volgende overzicht van de stand van zaken zoals dit waarschijnlijk in 1952 zal zijn in vergelijking met de op 1 Ja nuari 1940. Stand op Eind 1 Jan. 1940 1952 Houten rijtuigen 1554 450 Stalen rijtuigen 177 187 Electrische rijtuigen 547 969 Diesel-electrische rijt. 120 147 Diesel-mechanische r. 36 4 Aantal zitplaatsen 151.300 113.000 Capaciteit goederen wagens in tonnen 456.000 398.000 Anderhalf maal zoveel! Met dit kleinere apparaat hoopt men in 1952 anderhalf maal zoveel reizigers te vervoeren als#in 1940 het geval was. Na 1952 zullen de spoorwegen de bouw van goederenloodsen, de ver betering van nevenlijnen, de vervan ging van te zeer verouderde stations, INBREKERS IN GOEDERENLOODS DER SPOORWEGEN. De loodsknecht P. H. H., de arbei ders J. H. van S. F. erf H. W. St. en de chauffeur W. H. van H., allen uit Maastricht, hebben dankbaar gepro fiteerd van een door de president der Maastrichtse rechtbank ernstig ver oordeelde nalatigheid der Ned. Spoorwegen om de goederenloods aan de Boschpoort voldoende te be waken. Herhaaldelijk drongen de mannen deze loods binnen: o.a. wer den pakken sigaretten (10.000 stuks), rollen textielstof, (bijna 200 m.), rollen meubelstof en costuümlaken en 10 paar schoenen weggehaald. De mannen klommen eenvoudig door een raam naar binnen en sloegen dan hun slag. Een deel der goederen is in beslag genomen. De verdachten bekenden voor de rechtbank hun schuld. Tegen ieder luidde de eis twee jaar. Verder werd tegen de grondwer ker D. W. uit Maastricht, die in Maart en Mei uit spoorwagons op het Boschpoort—emplacement der N. S. hoeveelheden kristal en textiel, ter waarde van honderden guldens, had gestolen, anderhalf jaar gevangenis straf geëist. De man verborg zijn buit in een onderaardse geheime gang in de di recte nabijheid van het emplacement en verkocht het gestolene. In deze zaken bepaalde de recht bank de uitspraak op 31 Augustus. de verbetering van het seinwezen, enz. ter hand nemen. Pas in 1958 zal het grootste deel van het investeringsplan zijn uitge voerd en zal het bedrijf weer volle dig efficiënt kunen werken. Pas dan zal ook weer winst kunnen worden verwacht. Stakingsschade. Over de schade, die de N.S. na de spoorwegstaking van 1944 opliepen, geeft de regering de volgende bijzon derheden: er werden 58 stoomloco- 'motieven weggevoerd, 224 vernield en beschadigd. Voor stoomrijtuigen zijn deze cijfers resp. 816, 333 en 335 en voor goederenwagens" 11.866, 431 en 11.260. Tot eind 1947 heeft het herstel ongeveer 329 millioen gulden gevor derd. Scheepshond blafte ten afscheid Het was een hele drukte gister middag aan de Parkhaven te, Rotter dam, want daar begon de wereldreis van Hr. Ms. torpedoboot jager .„Piet Hein". Van heinde en ver waren familie leden van de opvarenden gekomen om hen uitgeleide te doen, ook vele Rotterdammers waren van de partij. Velen maakten van de gelegenheid gebruik om het tijdelijk tehuis van man, zoon of verloofde te leren ken nen. Trap op, trap af klauterden ze, langs het geschut en over het dek. De laatste voorbereidingen gingen echter door en langzamerhand zoch ten de bezoekers zich een plaats aan de wal. Om kwart voor zes arriveerde vice-admiraal J. J. L. Willinge. Hij begaf zich aan boord en op het ach terdek wenste hij de verzamelde „Jantjes" een goede reis. Toen ook de vice-admiraal het schip had verlaten werden de trossen losgemaakt. Over en weer klonken de laatste groeten en ook de scheepshond liet zich niet onbetuigd. Langzaam trokken de sleepboten de „Piet Hein" de Parkhaven uit en de wereldreis was begonnen. ZES TON VOOR TELEVISIE. De vier grote omroepverenigingen zijn het eens geworden over een door ieder jaarlijks beschikbaar te stellen bedrag van 150.000 gulden. Uit dit fonds van zes ton 's jaars zullen de televisieprogramma's worden gefi nancierd. Deze overeenkomst geldt voor de eerste twee proefjaren, waarvan in middels reeds acht maanden zijn verstreken, zonder dat men in feite veel nader tot het uiteindelijke doel is gekomen. Een groot probleem is nog steeds de plaats van de televisiestudia. Er zijn drie mogelijkheden voorhanden: de VARA-studio, de Cinetone-studio's te Duivendrecht en de onlangs door de Nederlandse Radio Unie aange kochte garage in de Spoorstraat te Hilversum, in de nabijheid van het station. De laatste mogelijkheid zou momenteel de meeste kans maken. Avifauna, uniek in de wereld Dagelijks 's middags en 's avonds optreden ran het o.l.t. JOE KORZELIUS en de beroemde FERDINAND COPPIETER8. Prima Restaurant - Feeërieke avondverlichting Avifauna een oase in Nederland! Van de deelnemers aan de jaar beurs, die van 5 tot 14 September te Utrecht wordt gehouden, komt 57 procent uit het buitenland. Vorig jaar was dit 53 pet. en in andere lan den is het gemiddeld 30 pet. Het totaal aantal deelnemers is 3622 tegenover 3100 op de vorige na- jaarsbeurs. Wegens gebrek aan ruim te zijn 476 aanvragen afgewezen en verscheidene geregelde exposanten, die meer ruimte wilden hebben dan vorig jaar moest men teleurstellen. Uit W.-Duitsland komen 689 deel nemers tegen vorig jaar 270, uit En geland 414 (v.j. 334) en uit België 210 (v.j. 192). Het aantal deelnemers uit de meeste andere landén is ge daald. Uit Nederland zelf kwamen vorig jaar 1455 exposanten en thans zijn het er 1630. Voor landbouwwerktuigen is 20.000 m2 gereserveerd. De Neder landse landbouw kan maximaal 35.000 trekkers gebruiken en daar is men nog lang niet aan toe. Woensdag 6 September is de offi ciële dag van de Oostenrijkers. Zij nemen afscheid op een diner in Amsterdam en dezelfde dag wordt de diplomaten een lunch aangeboden. Vrijdag 8 September is het de Ita liaanse dag en 9 September is de grote dag voor de „jeune patrons", die afscheid nemen op 11 September in het Muiderslot. De exportdag valt op Dinsdag 12 Sept. De volgende dag is het de offi ciële dag voor de Belgen en van hen wordt Vrijdags in het Muiderslot af scheid genomen. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN ZEELAND. Vanmorgen zijn H. M de Koningin en Prins Bernhard om vijf minuten over half negen met de koninklijke trein van Baarn naar Bergen op Zoom vertrokken. Hier kwam het hoge ge zelschap om tien over half elf aan Men is in de gereedstaande auto's overgestapt en vervolgens naar Tho- len gereden. De koninklijke trein werd getrok ken door twee locomotieven en be stond uit twee rijtuigen. In de rijtui gen waren op verschillende plaatsen bloemen neergezet. „NATIONAAL FONDS BIJZONDERE NOODEN GAAT OM ZEEP". „Het Nationaal Fonds voor Bijzon dere Nooden gaat om zeep" en dat in letterlijke zin", aldus verklaarde mr. J. A. A. baron van Heemstra, voor zitter van dit fonds. „Onder de slag zin „Nederland kiest het ruime sop" gaan wij zeepmodellen van het ko ninklijk jacht „Piet Hein" in de han del brengen. Het fonds ontvangt tweevijfde deel van de opbrengst". Dit betekent, dat groot- en klein handel hun normale winstmarges zullen krijgen, doch dat in de ver koopprijs twintig cent voor het fonds begrepen is. Een stuk geurige, schui mende „Piet Hein" zal dan ook iets duurder dan een gewoon stuk toilet zeep zijn. De grossiers zullen de winkeliers zoveel mogelijk in de eerste helft van September bevoorraden, zodat men met het kiezen van het „ruime sop" per Piet Hein nog even geduld zal moeten oefenen. De werkzaamheden van het natio nale Fonds voor Bijzondere Nooden bepalen zich tot bijzondere gevallen van hulpverlening, wanneer daartoe geëigende instellingen huns ondanks tekort moeten schieten. Over 1949 is in 914 gevallen hulp verleend tot een bedrag van ruim twee ton, door gaans als aanvulling van de hulp van particuliere, kerkelijke of over heidsinstellingen. Veelal betreft de hulp een financiële bijdragen tot een derde van het noodzakelijke bedrag voor door ziekte of andere ramp spoed getroffen of kleine bedrijven, doch ook wel voor kunstenaars, in tellectuelen, ambachtslieden enz., die in ernstige moeilijkheden geraakt zijn. „Commissies van samenwer king" van het fonds in vele plaatsen des lands werken daar samen met verenigingen van alle mogelijke gezindten om in noodgevallen te hel pen. De commissies trachten zelf geld bijeen te brengen en kunnen voorts een beroep doen op de cen trale kas van het fonds. MILLIOENSTE BEZOEKER VAN „ROTTERDAM-AHOY" IN ZWITSERLAND De millioenste bezoeker van Rot- terdam-Ahoy die Vrijdag 11 Augus tus de tentoonstelling bezocht, Jan Bosselaar, en zijn verloofde Jeipeke Diepgrond uit Hilversum, zijn gis termiddag in gezelschap van de heer H. A. Udo de Haes, secretaris van de Rotterdamse Stichting Havenbelan- gen, vertegenwoordigend het bestuur van Rotterdam-A hoy, bij de oor sprong van de Rijn, nabij de Ober- alppas bij het Tomameertje op de St Gotthardt, op 2300 meter hoogte aangekomen. Zij hebben de reis per trein, per auto en anderhalf uur te voet afgelegd. Zoals men weet is het tweetal de eis naar dit punt en het verblijf in Zwitserland door het tentoonstellings bestuur aangeboden. Op deze voor Rotterdam zo sprekende plek heeft de heer Udo de Haes aan de „Ge- meinde-prasident" van Tavetsch, de heer H. J. Decurtins, uit naam van Rotterdam-Ahoy het model aange beden van de „Willem Ruys", hat nieuwe schip van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd. De heer Decur- t:ns toonde zich zeer getroffen door dit gebaar. Jan Bosselaar en zijn ver loofde zullen per boot langs de Rijn naar Nederland terugkeren. Voor of op 31 Augustus, het einde van Rot- lerdam-Ahoy, zullen zij in Rotter dam terugkeren. DE AUSTRALISCHE PERS OVER DE REDE VAN SUKARNO De „Sydney Sun" schrijft in een hoofdartikel: „De stormach tige uitbarstng van Sukarno be hoort iedere Australiër te her inneren aan de dringende nood zaak, voorbereidingen te treffen voor de verdediging van dit land. Ofschoon de heftigheid van Su karno op zich ernstig genoeg is, de mogelijkheden, die daarmede zijn verbonden, zijn nog ernsti ger. Een van deze mogelijkheden is, het uiteindelijk te voorschijn komen van een communistisch bestuur in Indonesië". Het blad voegt hieraan toe: „In dien een element, dat vijandig -ten opzichte van Australië staat, het be stuur over Nederlands-Nieuw-Gui- r.ca zou moeten verzekeren, zou de gehele noordelijke verdedigings- grens van Australië te niet worden gedaan". Ook de leiders van twee vereni gingen van oud-strijders gaven uit drukking aan hun vrees naar aan leiding van de rede van Sukarno. BOERENBAL IN ROERMOND De kon. harmonie van Roermond, die binnenkort haar 175-jarig bestaan viert, heeft van het Ministerie van Onderwijs bericht ontvangen dat zij het oudste muziekgezelschap in Ne derland is. Van het Ministerie van Binnenlandse Zaken werd de mede deling ontvangen, dat de Roermond- se Koninklijke harmonie het muziek gezelschap is dat het praedicaat „Ko ninklijke" het langste voert. De Kon. Harmonie ontving dit praedicaat in 1849. In het kader van de feestelijk heden zal het Concertgebouworkest onder leiding van E-duard van Bei- num in de Ned. Herv. kerk aan de Minderbroederstraat een concert ge ven. Zaterdag en Zondag worden de feesten geopend met een groot open lucht boerenbal waaraan door meer dan drieduizend bezoekers zal wor den deelgenomen. Diverse Limburg se raden van elf en Limburgiaver- enigingen uit Eindhoven, 's-Herto- genbosch en Leiden zullen hier acte de présence geven. MOTORRIJDER VERONGELUKT Gisteravond kwam de 24-jarige J. A. van Zeist te Diemen op zijn mo torrijwiel uit de richting Abcoude. Hij trachtte een oplegger, welke voor hem reed, te passeren, maar op 'het laatste moment zag hij, dat dit niet ging. Hij week naar rechts uit met het gevolg, dat hij in volle vaart op een aantal geparkeerde trailers vloog. Van Zeist was vrijwel op slag dood. Hij was ongehuwd. De fiscale recherche in Den Haag heeft elf personen in hechte nis genomen, die worden verdacht ibij een effectenzwendel betrokken te zijn. Dinsdag werden in de na middag vijf personen, die zich in een café aan de Laan van Meerder- voort 'bevonden, door rechercheurs van de fiscale recherche op heter daad betrapt bij het verhandelen van niet bij De Nedei'landse Bank geregistreerde effecten. De volgen de dag zouden naar aanleiding van deze zaak nog zes personen zijn aangehouden. Naar verluidt, zou het hier om zeer hoge bedragen gaan; men spreekt zelfs over enkele millioe- nen. Ook zouden er juwelen en geld, afkomstig van in de oorlog gedeporteerden, verduisterd zijn. De gearresteerden zouden sledhts contactpersonen zijn. Verdere ar restaties worden verwacht. Tot de eerste groep van arres tanten in deze zaak behoort de secretaris van 'n speelclub te Sche- veningen, de 55-jarige G. van H., die door zijn vereniging uit zijn functie ontzet is. De vereniging distancieert zich van deze kwestie. Bij het afdalen per fiets van de Mookerberg kwam een zestigjarige man zodanig te vallen dat hij met ernstig letsel overgebracht moest worden naar het ziekenhuis te Nij megen. In de loop van de nacht is hij overleden. Bij de uitvoering van werk zaamheden aan de waterzuiverings installatie van de gemeente Almelo, is van de aannemer W. B. uit Am sterdam, voor 10 duizend gulden aan hcut en ijzer gestolen. Verscheidene personen zijri gearresteerd, en de 37-jarige J. H. uit Almelo heeft in tussen bekend. Hij had van het hout een zomerhuisje gebouwd voor zijn vrouw,'die ziek is. Wat lezers schrijven STATIONSPLEIN GEREED. Nu de omlegging van het rail en wegverkeer op het Stationsplein zijn beslag gekregen heeft en de bouw van het Stationsgebouw beginnen kan, zijn wij er van overtuigd de tolk van alle weggebruikers te zijn, als wij van deze plaats onze hulde bren gen aan allen, die er, op welke wij ze dan ook aan medegewerkt heb ben, dat deze ingrijpende wijziging nagenoeg zonder stagnatie voor al le weggebruikers, tot stand gebracht werd. J. J. JURISSEN, Dir. N.Z.H.'V.M. C. VAN HALDEREN, Dir. Eltax. LEIDSCHENDAM Gisteren is een begin gemaakt met de buitenkerkelijke viering van het gouden priesterfeest van pastoor Kammers. In het verenigingsgebouw waarin alle ontvangen bloemstukken waren opgesteld kwamen des avonds de genodigden bijeen. Dokter J. P- Perquin sprak een welkomstwoord tot de jubilerende pastoor, die in ge zelschap was, van de twee kape laans der parochie, de zusters van het St. Jozefgesticht, de burgemees ter, kerk- en armbestuur, wethou ders, raadsleden, enz. Spr. deelde mede dat door de pa rochie ook een groot bedrag bijeen gebracht ter viering van het gouden priesterfeest, waardoor het mogelijk is geworden de kerk te verfraaien. Opgevoerd werd daarna een litur gisch spel „De Kruisbloemen", sa mengesteld uit bijbelse verhalen, door de heer C. J. M. Rensing, on derwijzer aan de parochiële jongens school. In 8 taferelen werden de 7 Sacramenten en het H. Misoffer uit gebeeld door de leerlingen van de 5e en 6e klasse. Grote waardering hadden de aanwezigen zowel voor het spel van de kinderen als voor de ontwerper en regisseur van het spel. de heer Rensing. Het was een avond, die indruk maakte. Pastoor Kammers betuigde zijn volle tevredenheid over het ge- bodene. Morgenavond wordt het spel nog eens herhaald. De geschenken van de parochie. De geschenken, die pastoor Kam- m'ers van zijn parochianen heeft ge kregen bestaan o.a. uit een stichtings kapitaal voor de bouw van een spe ciale Maria-kapel achter in de kerk; goudbrokaten paramenten met op de achterzijde van de koorkap Christus Koning en op de voorzijde de H.H. Petrus en Paulus, patroonheiligen van de kerk; op de kazuifel de H. Drieënheid, op de dalmatieken de H., Joseph en de H. Maria, en op de tweede dalmatiek de H. Mattheus, de patroon van de pastoor en de H. Agatha patrones van Leidschendam. Op het velum komt een symbolische voorstelling voor van het H. Sacra ment. Bij deze paramenten zijn ge voegd de bijbehorende alben, de su perplies voor ceremoniarius en voor 9 misdienaars, 4 altaarranden, 4 com- muniekleden en credenskleden. Voor de vloerbedekking van het altaar zijn aangeboden 8 smyrna- wollen altaarlopers, een credens- kleed, 5 kussens en 3 kleine kleden, samen groot 37.31 vierkante meter. Deze kleden zijn vervaardigd door dames uit de parochie in 3929 werk uren. Het geheel bevat 620.875 kno pen. In de rand van het credens- kleed zijn de herinneringsdata 1900 15 Augustus 1950 opgenomen. De leiding voor dit werk berustte bij de dames Koekebacker en van Zeeland. Verder nog een nieuwe credenstafel, aanvulling van irrisdie- naarsstoelen. nieuwe veloursbedek- king credens-, misdienaarsstoelen en communiebankkussens in bij de lo pers passende kleur, bekleding preekstoeltrap, herstel commu niebankhekjes. muurschildering in de sacristie, aangeboden door de heren van de Maria-congregatie en voor stellende „De boodschap aan Maria", verlichting Maria-altaar aangeboden door de jongedamesccngregatie en een nieuwe wierookstandaard. Ver der zijn nog een aantal nieuwe ban ken in de kerk geplaatst.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2