S)e CeidóeSoivfca/nt Taegoe wordt door regering en burgers ontruimd Z.-Koreaanse regering te Poesan j\e BURGERBEVOLKING van Taegoe, de bedreigde tijdelijke hoofdstad U van de Zuid-Koreaanse republiek, heeffc, vandaag bevel gekregen de stad te verlaten. Het bevel, dat is uitgegeven door de stedelijke overheid, heeft betrekking op meer dan honderdduizend mensen. Kort nadat het besluit werd bekend gemaakt, begaven duizenden mensen, die hun be zittingen reeds bijeen hadden gepakt, zich op weg in Zuidelijke richting. Het is de grootste volksverplaatsing sinds de Noord-Koreanen de 38ste breedtegraad overschreden. De druk van vier Noordelijke divisies ten Noorden van Taegoe neemt toé. Ook de Zuid-Koreaanse regering heeft Taegoe verlaten en gaat zich vestigen in Poesan. Hedenmorgen waren zware gevechten aan de gang op slechts 20 km. afstand van Taegoe. Mogelijkheden en moeilijkheden op N.-Guinea VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1950 41ste JAARGANG V No. 12058 Directeur: C. 1VL v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Zuid-Koreaanse hoofdstad zakt steeds Zuidelijker at Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abónn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 FELLE STRIJD VLAK BIJ TAEGOE versterkt door mariniers van de Zuidkust, het offensief tegen het bruggenhoofd dat 32 kilometer ten Noorden van Masan aan de Naktong ligt, hervat, aldus dit communiqué. Enkele kleine winsten werden hierbij geboekt. Alle Donderdag ge wonnen terrein werd in de nacht be houden ondanks mortiervuur. Aan de Oostkust zijn de Zuid-Ko- reanen tot in Pohang en Kigje door gedrongen, welke plaatsen de Noor delijken veroverd hadden. De Zuid-Koreaanse troepen zijn te 12.34 uur plaatselijke tijd de stad Pohang binnengerukt. Meer troepen en snel „Zendt mij meer troepen, en vooral snel!"' Dat is de kern van een beroep, dat generaal MacArthur gisteren op de leden van de UNO heeft gedaan, in zijn tweede rapport, dat hij over het verloop van de strijd aan de Vei ligheidsraad heeft doen toekomen en dat gisteren is gepubliceerd. „Het is mijn vurige wens", zo Nieuwe doorbraak der Noordelijken Onder dekking van autokanonnen en tanks hebben Noordelijke troepen Donderdag een doorbraak van bijna twee kilometer in het Zuid-Koreaan se front geforceerd in het kaden van de aanval op Taegoe. De Noordelijken gebruiken bij de aanval vier divisies en zijn tussen Waegwan en Koenwi op een grote breedte doorgebroken. Een woord voerder van het achste leger ver klaarde, dat thans „het meest crtie- ke stadium voor de gehele Ameri kaanse defensielinie" was aangebro ken. Het Amerikaanse offensief tegen het bruggenhoofd over de Naktong, 65 km. Zuidelijker, maakt „langzaam voortgang". Er woedt daar een zeer bloedige strijd. De Amerikaanse troe pen hier zijn versterkt met mari niers van het Zuidelijke front. Twin tig diuzend of meer Noord-Koreanen zijn in de strijd geworpen. Er zijn twee aanvallen gedaan op een heu vel, waar zich nog Noord-Koreanen met lichte wapens bevinden. Een „zuiveringsactie" met vliegtuigen richtte weinig uit. Volgens de laat ste berichten is de heuvel nog steeds in Noord-Koreaanse handen. De Noord-Koreanen lieten de mariniers naderzij komen en vielen plotseling met machinegeweren en handgrana ten aan. Het Noord-Koreaanse hoofdkwar tier maakt bekend, dat 15 Augustus Waegwan bezet is. Volgens het com muniqué zijn vele Amerikanen ge dood of gevangen genomen en zijn vijf tanks, twaalf kanonnen en 25 „raketaffuiten", 81 mortieren en een groot aantal auto's en andere uitrus tingsstukken buitgemaakt. Voorts waren 13 Augustus twee superforten door luchtdoel geschut neergehaald. BEDREIGDE VERBINDINGS LIJNEN. Volgens het laatste communiqué van het hoofdkwartier van MacAr thur wordt de hoofdweg van Poesan, de haven aan de Zuid-Oostpunt van het schiereiland, naar Taegoe, die het hart van de Zuid-Koreaanse ver bindingslijnen vormt, op drie pun ten ernstig bedreigd: het bruggen hoofd in de „zak van de Naktong" bij tig duizend of meer Noord-Koreanen se strijdmacht over de Naktong bij Hjongpoeng, ten Zuiden van Taegoe, die de weg van Toegoe naar Poesan tot op 16 a 18 kilometer is genaderd; en als grootste dreiging de door braak tussen Waegwan en Koenwi naar Taegoe. Bij het aanbreken van de dag heeft de 24ste Amerikaanse divisie, BIJ GROUW WORDT NIEUW TY PE SPOORBRUG GEMONTEERD. Het kortgeleden in Friesland ge graven kanaal, dat een onderdeel is van de verbinding van Groningen met Lemmer, kruist bij Grouw de spoorlijn LeeuwardenHeerenveen. Hierdoor werd de bouw van een be weegbare spoorbrug noodzakelijk. Bij de Utrechtse werkplaatsen van Werkspoor is een 28 meter lange basculebrug met gepatenteerd rol- sleufmechanisme gebouwd, die thans bij Grouw wordt gemonteerd. Het is de eerste spoorbrug van dit type. Op de voorgrond de nieuwe spoor brug. Op de achtergrond wordt een verkeersbrug gebouwd. schrijft de generaal letterlijk, „dat de leden der Verenigde Naties onver wijld de sterkte van onze grond strijdkrachten in Korea zullen verho gen. Om het conflict tot een goed ein de te brengen is het van primair be lang, dat de leden-staten snel hande len". MacArthur rapporteert dan dat tot dusver alleen Amerikaanse troepen aan de strijd te land hebben deelge nomen en schrijft vervolgens over het strijdverloop (tot 21 Juli) zelf: „De operaties van het leger waren hoofdzakelijk terugtochten en vertra gende operaties volgens vastgesteld plan, met het doel tijd te winnen. De versterking van onze strijdkrachten is in versneld tempo voortgegaan". „De zeestrijdkrachten zijn uitge breid met Amerikaanse en Britse vlooteenheden, en verder zijn sche pen van de Franse, Nederlandse, Ca nadese en Nieuw-Zeelandse marine onder commando van de VN gesteld." De strijd op de grond blijft volgens MacArthur een uiterst woest karak ter vertonen. „De taaiheid en de moed van onze sterk in de minder heid zijnde strijdkrachten wedijve ren met de bijna fanatieke vastbera denheid van de vijand". Zo schrijft hij: „De hele operatie heeft het karakter van een grote campagne aangenomen, waarin alle strijdkrachten der VN, die er aan deelnemen, zich bewonderenswaar dig gedragen. Ik kan niet genoeg de nadruk leggen op de prachtige sa menwerking en de perfecte coördina tie, niet alleen binnen de strijdkrach ten van de verschillende landen, maar ook tussen deze strijdkrach ten onderling", zo besluit generaal MarArthur zijn tweede rapport aan de Veiligheidsraad. Gouverneur v. Waardenburg terug in Nederland denburg, is gisteravond, komend uit Hollandia, op Schiphol gearri veerd. Hij zal met de Nederlandse regering in de komende weken be sprekingen voeren over de situatie op Nieuw Guinea en adviezen uit brengen. De heer van Waardenburg denkt ongeveer een maand in Ne derland te blijven. „De moeilijkheden", zo vertelde hij, „zijn groot. Men zou kunnen zeggen, dat wij nog iedere dag ach teruit gaan. Wij leven er bij de gra tie van hetgeen de Amerikanen ach terlieten en de omstandigheden zijn daar primitiever dan primitief. Het duurt bij voorbeeld vijf maanden voordat goederen, die wij in Neder land bestellen, op hun plaats van bestemming zijn. Deze omstandighe den hebben tot gevolg gehad, dat wij nog niet de zo dringend noodzakelij ke experts hebben kunnen aantrek ken. De voedselvoorziening, de huis vesting, en de verbindingen zijn de drie hoofdproblemen. Er is op het ogenblik een soort „biologisch" evenwicht, dat zo labiel is, dat iede re immigrant het zou kunnen ver storen. Immigratie op dit ogenblik is dan ook onmogelijk, maar zodra wij met de exploratie een basis heb ben gelegd", zo zeide de gouverneur, „acht ik immigratie op grote schaal zeer wel mogelijk Het kan echter nog best vijf jaren of langer duren voor het zover is". Als objecten, die zeker 'n lonende investering mogelijk maken, noem de de heer van Waardenburg de tonijnvisserij en de bodemrijkdom men. Van particuliere investering is echter op het ogenblik nog geen sprake. Belangrijk werk is verricht door Volkers Aannemersmaatschap pij. Deze maatschappij zond enkele experts, die na een langdurig onder zoek een rapport hebben opgesteld over de mogelijkheden en de Jkosten voor de bouw van een haven, een goede weg en een nieuwe stad; drie burg met de regering zal bespreken. Hoewel de heer van Waardenburg po'itieke vragen ontweek, verklaar de hij wel, dat de verhouding tussen de leden der autochtone bevolking onderling en tussen de Nederlanders en de autochtone bevolking zeer goed is. „Zoals de kaarten nu liggen sta ik er voor in", zo zeide hij, „dat de bevolking 100 pro-Nederlands LAAT HET MAAR ZO BLIJVEN. In een artikel over de toekomst van Nieuw Guinea schrijft de „New York Times" van 16 Augustus, dat de Nederlandse en de Indonesische regeringen de kwestie van de toe komstige status van Nieuw Guinea van zulke verschillende standpunten bekijken, dat het moeilijk is te zien, hoe een goede oplossing kan worden bereikt. „De Indonesiërs willen hun heerschappij ook over Nieuw Gui nea uitstrekken, maar de Nederlan ders voeren hier tegen in, dat het pas onafhankelijk geworden Indone sië niet in staat is om de verant- doordelijkheden van dit bewind op zich te nemen". „De Nederlanders hebben er terecht op gewezen, aldus fiet blad, „dat alhoewel Nieuw Gui nea territoriaal in het Indonesische gebiedsdeel ligt, het toch nooit wer kelijk deel heeft uitgemaakt van het gebied, dat thans onder Indonesisch bewind staat. De bewoners zijn een nog onontwikkeld volk en zij zouden zeer goed in aanmerking kunnen ko men voor de Amerikaanse hulp voor onontwikkelde landen. Maar zij zou- Veiligheidsraad komt geen stap verder Malik houdt geheime zittingen De Veiligheidsraad is er gisteren avond tijdens een besloten zitting, die door Malik zonder opgaaf van redenen bijeen was geroepen, niet in geslaagd uit de impasse te geraken, die ontstaan is door de Russische verzoeken om zowel Noord- als Zuid- koreaanse vertegenwoordigers tij dens de Korea-debatten aan de be sprekingen te laten deelnemen. Dit werd door gewoonlijk goed in gelichte diplomatieke woordvoerders meegedeeld, toen de bespreking van anderhalf uur ten einde was geko men. Onmiddellijk daarna gingen de gedelegeerden van de elf landen, die in de Veiligheidsraad zitting hebben, over tot de openbare vergadering en zetten zij hun algemene verklaringen over het Koreaanse vraagstuk voort. Malik begon met te verklaren, dat de gedelegeerden niet-officieel van gedachten hadden gewisseld over vraagstukken, die tijdens de vorige zitting ontstaan waren. Hij zei het wenselijk te achten de beraadslagingen achter gesloten deu ren voort te zetten. In dit verband werd door functionarissen van de Uno meegedeeld, dat de volgende besloten bijeenkomst aanstaande Maandag gehouden zal worden. Pholien krijgt z'n meerderheid GEEN LANG LEVEN? De Belgische Kamer van Afgevaar digden heeft gisteren met 107 stem men tegen 78 en géén onthoudingen het regeringsprogram van het katho lieke kabinet- Pholien goedgekeurd. Socialisten liberalen en communis ten stemden tegen. Veel leden van de oppositie waren afwezig. De re geringsverklaring zal heden (Vrij dag) in de Senaat worden behan deld. Aangenomen wordt, dat het program ook daar zal worden goed gekeurd. Het Belgische parlement zal Maandag tot 3 October op reces gaan. Minister-president Pholien heeft het debat na voorlezing van zijn re geringsverklaring ingeleid met de mededeling, dat de noodzakelijke ho gere uitgaven voor defensie bestre den moeten worden (^por bezuiniging cp het Drogramma voor openbare werken, dat bij de verdedigingsplan nen ingeschakeld diende te worden. Mijn regering, aldus Pholien, zal het programma van de regering-Duvieu- sart afwerken. Pholien vervolgde met te zeggen, dat de internationale toestand „een grote, morele, economische en mili taire herbewapening van het land eiste". Hij vroeg het parlement in dit verband „alle financiële en mili taire maatregelen te nemen". Dit verzoek wordt door sommigen opgevat als e^n aanwijzing, dat de tijdsduur varljfee militaire dienst plicht in België zal worden uitge breid van 12 tot 18 of misschien zelfs 24 maanden. Politieke waarnemers in Brussel zijn Van oordeel, dat de nieuwe re gering niet van dien aard is, dat haar een lang leven beschoren kan zijn. In het algemeen is men van mening, ckt het hier slechts een rmg betreft, die slechts maanden zal aanblij tionale verplichtingen, die E heeft aangegaan en de econom mobilisatie, die kortgeleden is kondigd, zullen, zo redeneert hier, de C.V.P. er toe dwingen de andere partijen samen te we iieii vcui xueiiiiig, een interimrege- ichts een drietal ven De interna- projecten, die voor de exploratie van j den veel beter af zijn onder Neder- Nieuw Guinea dringend nodig zijn. lanfee dan onder Indonesische rege- Dit rapport is een van de onderwer- ring." „De Australische regering is pen, die gouverneur van Waarden-1 ook gekant tegen een Indonesisch bewind op Nieuw Guinea. Er is geen kwestie van „imperialisme" of oud kolonialisme, noch in de Nederland se, noch in de Australische houding. Nieuw Guinea heeft in zekere zin onder „voogdijschap" gestaan en de „curatoren" zijn van mening, dat dit voorlopig maar zo moet blijven", al dus besluit de „New York Timés" haar artikel. PRINS BERNHARD OVERHAN DIGT DE VERSIERSELEN VAN DE ORDE VAN GROOT-OFFICIER VAN ORANJE NASSAU AAN DR. FELIX KERSTEN. Z. K. H. Prins Bernhard heeft Donderdagmiddag ten paleize Soestdijk persoonlijk de versierselen, behorende bij de Orde van Grootofficier in de Orde van Oranje Nassau uitgereikt aan de vroegere massage-ar-ts van Heinrich Himmler, dr. Felix Kersten, de Fin se arts, die zich in bovengenoemde functie tijdens de oorlog zeer ver dienstelijk heeft gemaakt, voor Ne derlanders en andere slachtoffers van het Nazi-regime. De Prins sprak in de stuczaal van het paleis ruim een half uur met dr. Kersten over zijn werk in de oorlog. Het is moei lijk woorden te vinden om u te dan ken voor alles, wat u voor Neder land hebt gedaan, zei de Prins. Dr. Kerstens zal drie maanden in ons land blijven. Volgend jaar hoopt hij zich definitief in Nederland te vestigen. Atlantisch ministerie Van financiën EEN FRANS VOORSTEL Frankrijk heeft gisteravond for meel voorgesteld om door de Weste lijke wereld een soort van Atlantisch ministerie van financiën te^laten op richten ter betaling van de nota's voor de herbewapening. Het voorstel was vervat in een me morandum, dat in de namiddag van wege het ministerie van buitenlandse zaken aan de Amerikaanse am'bassa- deur David K. Bruce is overhandigd. De nota zal ook besproken worden door de afgevaardigden van de lan den van het Atlantisch pact, die de volgende week in Londen bijeenko men. Nopens de inhoud van de nota is noch van Franse, noch van Ameri kaanse zijde officieel iets bekendge maakt. Van zeer gezaghebbende zijde werd echter vernomen, dat de Fran sen in hun memorandum voorgesteld hebben door de 12 landen van het Atlantische Pact centrale raden te laten oprichteg, die in nauwe onder linge samenwerking, financiële, poli tieke en militaire aangelegenheden moeten behandelen. Moeilijkheden te Menado Aneta verneemt uit zeer betrouw bare bron, dat opnieuw moeilijkhe den zijn gerezen tussen leden van het voormalige K.N.I.L. en de A.P.R.I.S., uamelijk in Menado. Er is geen enkele bijzonderheid ird van de moeilijkheden ;en, doch militaire waar- n reeds naar genoemde nden, terwijl een verte ier van het afwikkelings van de Koninklijke Land macht waarschijnlijk morgen naar Menado zal vertrekken met een ver tegenwoordiger van de leiding van de A.P.RI.S. Grote brand in Californië Men denkt aan sabotage Door een geweldige brand, ge volgd door een ontploffing, is een chemische fabriek in Californië, die materiaal vervaardigt voor de strijd op Korea, met de grond gelijkge maakt. De eigenaars van de fabriek heb ben gezegd, dat er waarschijnlijk sa botage in het spel is. Zij hebben de recherche verzocht, een onderzoek in te stellen. De schade wordt ge schat op een kwart millioen dollar. 150 PERSONEN VERDRONKEN IN OPPER-BENGALEN? Men gelooft, dat 150 personen ver dronken zijn als gevolg van het om slaan van een motorboot met 200 passagiers op de gezwollen rivier de Karnafoeli in Opper-Bengalen. Het ongeluk is Dinsdag jl. gebeurd. Dit is gemeld door het te Calcutta ver schijnende blad „Daily Statesman". De betrokken rivier is door zware regenval buiten haar oevers getre den en heeft grote gebieden onder water gezet. De strijd tegen de Hongaarse Religieuzen De Hongaarse regering heeft om cpportuniteitsredenen enigszins bak zeil moeten halen in haar strijd te gen de religieuzen. Dit is het gevolg van het heftige verzet van de bevol king van Hongarije tegen de massa arrestaties der kloosterlingen. De communistische regering heeft hen weer vrijgelaten, maar onder zulke voorwaarden, dat haar eigenlijke doel: de opheffing der kloosters, toch wordt bereikt. Daarbij deed zij aan het episcopaat het voorstel om de kloosterlingen weer tot de Kerk en de school toe te laten, onder restric tie evenwel, dat zij gewone burger kleding zouden dragen. De bisschop pen van Hongarije hebben dit voor stel unaniem afgewezen. Thans probeert de Hongaarse re gering om op andere wijze de laïci- sering der kloosterlingen te bereiken. Zij mogen namelijk naar hun fami lieleden terugkeren, maar het is hun daarbij niet toegestaan hun ordekleed te dragen. Ook mogen zij geen kloos tergemeenschap meer vormen of de H Mis lezen. Dit betekent echter niet, dat de religieuzen voor de rest vry zyn in hun doen en laten. Het enige wat de Hongaarse regering door haar concessie aan de bevol king nastreeft is, om thans zonder opzien de religieuzen een voor een aan de politieterrein: te kunnen uit leveren. Ook in de andere sectoren van de strijd der communisten tegen de Ka tholieke Kerk in Hongarije is het al lesbehalve rustig. Daar de poging der regering, om splitsing in de Kerk te veroorzaken, mislukt is, verwacht men, dat zij thans zal overgaan tot de arrestatie van verschillende bis schoppen. Op de conferentie van „progressieve priesters", die de re gering op 1 Augustus te Boedapest had belegd, verscheen namelijk maar een uiterst gering aantal priesters, die voor het grootste deel nog daar heen waren getransporteerd door de politie. Vier priesters uit het bisdom Vacz waren vrijwillig gekomen. De bisschop van dit bisdom, Mgr. J. Pe- tery, heeft hen echter onmiddellijk uit hun ambt ontzet. De Minister van Cultuur, Darvas, heeft op deze daad van Mgr. Petery scherp gereageerd met een persoonlijke aanval in de communistische pers. De bisschop wordt in deze aanval beschuldigd \an terreur-methoden. Deze schfrpe reactie, gecombineerd met andere regeringsuitingen aan het adres van Mgr Petery, doet vermoe den, dat deze zestig-jarige prelaat het eerstvolgende slachtoffer van het communistische regiem zal zijn. Een zelfde gevaar bedreigt ook Mgr. San- dor Kovacs, de bisschop' van Szom- hathély. Als zijn opvolger duidt men reeds aan de vroegere deken uit het aartsbisdom Esztergom Mozer Janos, die tijdens de „conferentie van pro gressieve priesters" te Boedapest gekozen werd tot hoofd van de door GRAZIANI KOMT VRIJ Maarschalk Rodolfo Graziani, voormalig opperbevelhebber van Mussolini's fascistische republikein se leger, zal op 29 Augustus uit de gevangenis worden ontslagen. „PSYCHOLOGISCHE OOR LOGSVOERING" Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft de vorming bekend gemaakt van een „nationale raad voor psychologische oorlogs voering" om het Amerikaanse tegen offensief tegen de Russische propa ganda te coördineren. Men gelooft, dat de raad ongeveer op de zelfde wijze zal werken als de geallieerde organen voor psychologi sche oorlogvoering in de tweede we reldoorlog. De raad zal onder voorzitterschap staan van de assistent-minister van buitenlandse zaken Edwarfl Barret, die verantwoordelijk is aan minister Acheson. KawiejCtje.... Er is in elk leed een persoonlijk element hetwelk door geen buiten staander kan benaderd worden.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1