Subsidies voor kinderfeesten aanleiding tot meningsverschil Flamingo Quintet Franse Hammond-Organist MAANDAG 14 AUGUSTUS 1950 DE LEÏDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 1 GEMEENTERAAD VAN ZOETERMEER Maandagmiddag kwam de raad van onze gemeente in vergadering bijeen. Afwezig de heren M. de Groot, T. Klootwijk en M. Verbeek. Nadat de voorz. de vergadering met gebed geopend had, werden de notulen van de vorige vergadering ongewijzigd vastgesteld. Als eerste punt van behandeling kwam aan de orde de lozing van af valwater door middel van een riole ring in de kleine tocht nabij de Rok- keveenseweg. Terzake had het be stuur van de Binnenwegse Polder medegedeeld, dat het de lozing van afvalwater in zijn polder wilde toe staan onder een 11-tal voorwaaVden. Een dier voorwaarden was, dat de gemeente jaarlijks een bedrag van f 0.20, voor iedere aangesloten in woner zou betalen. B. en W. vonden dit bedrag aan de hoge kant. Des- kudige adviezen repten van een aan merkelijk lagere bijdrage. Zij stel den de raad voor om, wanneer met de polder omtrent de te betalen schadevergoeding geen overeen stemming kan worden bereikt, te gen het polderbesluit beroep aan te tekenen bij Ged. St. Aldus werd be sloten. Vervolgens werd beraadslaagd over een schrijven, ingezonden door een aantal tuinders in onze gemeen te, houdende verzoek om een ver ordening vast te stellen verband houdende met de bijenhouderij. Volgens adressanten richten de bijen in deze maanden in het bijzonder aan de komkommerteelt grote scha de aan. B. en W. stelden voor het adres om advies in handen van hun college te stellen. Daaromtrent, zou den dan deskundigen worden ge hoord. In de volgende raadsvergadering zal dan een ontwerp-regeling kun nen worden aangeboden. De heer de Roode (AR) kon zich hiermede ac- coord verklaren, aangezien de in het schrijven genoemde maanden toch reeds voor het grootste deel verstre ken zijn. Spreker drong er echter op aan tijdig voor het volgende seizoen een regeling vast te stellen. Het voorstel van B. en W. om over het 2e halfjaar 1950 wederom de 5 sa larisverhoging voor het gemeente- personeel van toepassing te verkla ren vond geen bedenkingen. Aan de Wed. Hoogma van der Sman werd vergoeding van reiskos ten toegezegd teneinde het haar mo gelijk te maken haar dochter de R.K. U.l.o.-school in Pijnacker te doen bezoeken. Op een vraag van de frac tie van de P.v.d.A. of de voorzitter al iets mee .kon delen over de stich ting van een badhuis, antwoordde deze, dat hieromtrent beraadsslagin- gen binnen het college van B. en W. gaande zijn. Spreker zou t.z.t. gaarne met een volledig plan voor de dag komen.Is er eenmaal een plan opge maakt, dan kan dit met vruch aan een bespreking ^worden onderwor- Slechte toestand Dorpsstraat. De heer Verbeek had schriftelijk vragen gesteld met betrekking tot de slechte toestand van de Dorps straat. Heetft de aanbesteding van het straatwerk reeds plaats gevon den en zo niet, wat is de reden hier van? De voorz. had een dergelijke vraag reeds verwacht. Er zijn moei lijkheden geweest met de levering van stenen. Men hoopt, dat het no dige materiaal ongeveer half Sep tember aanwezig is. Dan kan het werk een aanvang nemen. Tevens attendeert de voorz. de leden op het feit, dat thans gewerkt wordt aan het leggen van een nieuwe telefoon kabel. De huisaansluitingen moeten van de oude kabel op de nieuwe worden overgebracht en dan moet de oude kabel nog worden verwij derd. Deze werkzaamheden zullen half September ook wel gereed ge komen zijn. Aanbesteding van het werk vindt plaats op 28 Augustus aanstaande. De heer van 't Hoff (PvdA) -infor- meerde nog hoe het werk zal wor- len uitgevoerd. Zal de Dorpsstraat voor het verkeer moeten worden af gesloten? Dit bleek niet mogelijk te zijn. Het verkeer door de Dorps straat is niet om te leggen. De be strating zal in gedeelten worden ver nieuwd. Punt 3 van de agenda kwam thans aan de orde. De door het Burgerlijk Armbestuur ingezonden rekening over 1948 werd zonder aanmerkin gen goedgekeurd. Het bleek, dat aan gemeentelijke subsidie over ge noemd jaar werd ontvangen een be- di-ag van 14.221,66. Nadat de laat ste begrotingswijziging voor 1948 was vastgesteld werd de gemeente rekening 1948 onder de loupe geno men. Het bleek, dat het totaal der ontvangsten van de gewone dienst 482.386,01 was en dat der uitgaven 488.831,65, zodat deze dienst sloot met een nadelig saldo van f 6445,64. Het totaal der ontvangsten van de Kapitaaldienst beliep 500.421,en dat der uitgaven f 480.012.68. Batig slot derhalve 20.408,32. De rekening werd conform het voorstel van B. en W. voorlopig vastgesteld. Tot lid van het Burgerlijk Armbe stuur werd de heer J. Lamens Pzn herkozen. In een vorige vergadering was be sloten de hondenbelastingverorde ning aan te vullen met een zgn. hardheidsclausule. Door Ged. St. werd evenwel bei'icht, dat een dele gatie op dit punt aan B. en W. niet wenselijk scheen. Slechts de raad moet bevoegd geoordeeld worden om in geval van hardheid afschrijving op aanslagen te verlenen. Aangezien de raad uit anderen hoofde deze be voegdheid reeds heeft, werd het wenselijk geoordeeld het aanvul- lingsbesluit in te trekken. Hierna werd besloten een aan de provincie opgelegde aanslag in de straatbelas ting te vernietigen. Gebleken was, dat een misstelling in de kadastrale leggei's was geschied. De bijslagregeling voor de zieken fondspremie van vrijwillig verzeker den werd vervolgens conform de aanbeveling vanwege het Minsterie van Binnenlandse Zaken gewijzigd. De inkomengrens werd verlegd van 200,naar 500,boven de voor de sociale bijstandsregeling vastgestelde bedi-agen. In de bouwverordening werd een geringe wijziging aangebracht con form de van Ged. St. ontvangen richtlijnen. De wijziging houdt ver band met de minimum hoogte en het minimum vloeroppervlak van woon- en slaapvertrekken. De subsidie voor kinder feesten. Zoals verwacht kwamen de tongen eerst recht los bij de beraadslagin gen omtrent het 9e punt van de agenda. Dit punt was tweeledig. In de eerste plaats werd door B. en W. voorgesteld aan het door hun college in het leven geroepen comité kin derfeesten een subsidie toe te ken nen van 0.75 per deelnemend kind. Daartegenover werd voorgesteld geen subsidie te verlenen voor het kin derfeest, dat op 29 Juni jongstleden voor de leerlingen van de Christe lijk Nationale School was gehouden. Nadat de voorz. de stand van zaken had uiteengezet vroegen meei-dere leden het woord. De heer de Roode kon de zienswijze van het college van B. en W. niet tot de zijne ma ken. Spreker billijkte het standpunt van de Christelijke school en vroeg de school alsnog subsidie te verle nen. De heer van 't Hoff daarente gen, vond het betreurenswaardig, dat een nationaal feest niet gezamen lijk werd gevierd, verklaarde zich derhalve voor het voorstel van B. en W. De heer van der Tas (SGP) sprak zich eerst uit voor de subsi diëring van de Christelijke school. Immers, zo betoogde spr., waren de meeste ouders van de leerlingen dier school er op tegen gezamenlijk feest te vieren. Op deze wijze wordt een eenvoudig kinderfeest tot een ker mis gedegradeerd. Daarna gaf spre ker als zijn mening te kennen, dat feestviering in deze tijd geen pas geeft. De heer Van Well (R.K.) schaar de zich* achter B. en W. Hij was van oordeel, dat een oranjefeest door groten en door kleinen en gezamen lijk gevierd behoort te worden op de manier, zoals B. en W. zich dat hadden ingedacht. De heer Noordanus (C.H.) vroeg de voorz. of het schoplbestuur met de gang van zaken bekend was. Alle sprekei's worden thans geantwoord door de voorz., die het betreurt, dat een deel van de bevolking zich af zijdig houdt. Het schoolbestuur heeft ruimschoots de kans gehad in het kindercomité zitting te nemen. Het comité werd niet door B. en W. opgedrongen; slechts werd het ini tiatief genomen om te komen tot de oprichting er van. Het schoolbestuur heeft het vorig jaar subsidie genoten, maar met de mededeling, dat dit de laatste keer zou zijn. De heer v. d. Tas bleef bij zijn standpunt. De heer Noordanus vroeg nog alleen voor dit jaar clementie. Wethouder Lamens vond de werk wijze van het schoolbestuur onza kelijk. Het ging niet aan om 24 uur vóórdat de feestelijkheden werden gehouden met een verzoek om subsi die aan te komen. Het werd hier ja of neen, dus dwang. Voor de laatste maal gaf de voorz. nu nog gelegen heid met motieven pro of contra aan te komen. De heer van der Tas be toogde, dat de .feestviering aan de 'christelijke school 0.50 per leer ling had gekost. Hij oordeelde een subsidie van 0.75 dan ook aan de hoge kant. De heer van Well vond een bedrag van 0.75 maar matig jes. Een nationaal feest is anders dan een tractatie van kinderen; het is een feest met muziek, optocht, kinder spelen en prijsuitdeling. Dat de subsidie, zoals die nu werd voorgesteld, aan de hoge kant was, betoogde ook de heer de Roode. Na dat de voorz. de zaak nogmaals uit een had gezet, ook verteld had hoe men aan het bedrag van f 0.75 was gekomen en medegedeeld had, dat het feest bedoeld was voor alle schoolgaande kinderen, dus ook voor de leerlingen der christelijke school, werd overgegaan tot stemming. Vóór de subsidiëring van het kinderfeest stemden de heren Vollebregt, Van Well, Van 't Hoff, Groenewegen, La mens, Van Leeuwen en Noordanus. Tegen waren de heren van der Tas, Scheer en de Roode. Tegen het ver strekken van subsidie aan de Chi-is- telijke school stemden de heren Vollebregt, Van Well, Van 't Hoff, Groenewegen, Lamens, Van Leeu wen en Noordanus. Vóór stemden de heren van der Tas, Scheer en de Roode. Hierna volgde de pauze. Na de pauze kwam aan de orde de subsidiëring van de Stichting Cen trum van Kraamzorg Delfland van enige gezamenlijke Groene Kruisver enigingen alsmede van het bureau voor Kraamverpleging „Het Wit- Gele Kruis", afdeling Delft en om streken. Besloten werd een subsidie te geven van ƒ1.per verzorgings dag. Voor 5.per M.2 werd een per ceel bouwgrond verkocht aan de heer C. Westerman. Het betreft hier een stukje bouwterrein aan de Molen straat. Aan J. M. Woning werd een stukje gi'ond, gelegen aan de Molen straat, in huur toegezegd. Aan B. en W. werd machtiging verleend tot het doen van uitga ven voor het leggen van een riole ring in de Molenstraat, in diverse nieuw aangelegde en nog aan te leg gen straten in het uitbreidingsplan zowel tussen Molenstraat en Schin' kei als tussen Stationsstraat en Delftsewallen en voor het inrichten van een noodzakelijke zuiveringsin stallatie. Vervolgens werd besloten ten flfe- hoeve van scholenbouw een geldle ning aan te gaan va 132.000. Straatnamen. Het voorstel van B. en W. om de verbindingsstraat tussen Molenstraat en Schinkelweg „Schoolstraat" te noemen, zulks in vei'band met de daaraan te bouwen nieuwe Christe lijke school, ontlokte aan de heer Vollebregt een tegenvoorstel. Spre ker achtte het niet onaardig de rtraat naar de vroegere grondeige naar in „Van Beekstraat" te dopen, maar de voorz. achtte hiervoor te weinig redenen aanwezig. Uit straat namen dignt hoogachting of een ge voelen van piëteit te spreken voor personen, die zich in het algemeen verband gezien verdienstelijk heb ben gemaakt In dit licht bezien werd dan ook voorgesteld de straten in het uitbreidingsplan tussen Stations straat en Delftsewallen te noemen naar leden van het Koninklijk Huis. De voorstellen werden door de raad overgenomen. Voorts were aangeno men het voorstel van B. en W. om aan het Demobilisatiecomité een subsidie van 1000, min het bedrag van de opbrengst der straatcollecte te verlenen. De collecte heefte naar spreker mededeelde, slechts 167.58 opgebracht. Lit resultaat is bedroe vend Onze jongens hebben voor het vaderland het beste gegeven wat zij hadden en de burgerij onthoudt zich van het betuigen van sympathie. Dit tekort moet de overheid aanvullen. Tenslotte kwam nog in behande ling een voorstel van B. en W. tot wijziging van de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1950. Enige cij fers uit deze wijziging zijn de vol gende: de bouwkosten voor de nieu we Christelijke school worden glo baal geschat op 84.500. de verbete ring van de Dorpsstraat zal kosten ƒ73 000, aanleg van de Schoolstraat kost 19.200. de straat, dienende ter ontsluiting van het industrietei-rein kost 17.200 en de kosten van aan leg van ae riolering worden becijferd op 273.000. Een en ander zal de Gewone Dienst van de begroting althans de eerste jaren zwaar belas ten. Nadat dit alles ter kennis van de leden was gebracht en tot wijzi ging van de begroting conform het voorstel was besloten sloot de voor zitter de vergadering. Ballonwedstrijd. Op 6 September de tweede dag der oranjefeesten, v ordt een balloni'ace georganiseerd. De N.V. Mij. Nutricia stelt kinderbal- lens ter beschikking voor hen, die z:ch bij het Comité Kinderfeesten hebben aangemeld. Van dit comité ontvangen de kinderen een label, waarop naam en adres worden ver meld met het verzoek aan de vinder '/an de ballon, om het kaartje naar Zoetermeer terug te zenden Voor de eigenaars van de ballon, die de ver ste afstand afleggen, woi'den fraaie prijzen beschikbaar gesteld. LANGERAAR E.H.B.O. De E.H.B,O.-cursus ge geven onder leiding van dokter J. H. Post Uiterweer is succesvol verlo pen. Dit nu vond zijn bekroning in het examen en diploma uitreiking. Voorz. W. Vermeulen verwelkomde de leider van de cursus benevens dr. I.ucardie en kap. Saers. Over en weer werden dankwoorden gespro ken. Dr. Post Uiterweer en dr. Lu- cardie feliciteerden de geslaagden en wezen op de grote practische waarde van het bezit van zulk ene diploma, waardoor men in staat is doeltrefende hulp te verlenen. Door 25 deelnemers(sters) werd het exa men afgelegd waarvan 23 met gun stig gevolg. Dr. Post Uiterweer reikt vervolgens het diploma uit aan de dames A. Bosland, J den Haan, R. Helling, M. v. d. Jagt, R. Lek, Chr. Pieterse, B. Rijkelijkhuizen, Q. van Rijn, G. Stigter, A. Vermeulen, G. v Eijk en B. v. d. Hoorn en aan de he ren T. Hoogervorst, P. v. d. Hoorn Tn. v. d. Hoorn, P. Kok, C. Otto, W. Pieterse, C. Pieterse, C. Post Uiter weer, M. Post Uiterweer, C. de Boer en W. Vermeulen Als dank werd aan de leider der cursus dr Post Uiter weer een boekwerk aangeboden. Ook dr. Lucardie en de heer Theo Verlaan mochten een blijk van dank ontvangen voor hetgeen zij voor de cux'sus hebben gedaan. Na afloop van het officiële gedeelte bleef men nog gezellig bijeen De heren Wout Brand en Henk Lek resp. accordon- uist en conferencier leverde in dit vrolijke gedeelte zeer gewaardeerde medewerking. NIEUWE-WETERING Besluit Oranjefeesten. De Oran jevereniging „Eensgezindheid" kan ook dit jaar weer in haar annalen aantekenen dat de viering van de Oranjefeesten, onder begunstiging van prachtig weer, buitengewoon goed geslaagd is. De openingsavond hebben wij reeds uitvoerig beschre ven, zodat wij ons kunnen beperken tot de Maandag en Dinsdag. Maandag stond in het teken van de kinderfees ten. Des morgens werden de kinde ren rijkelijk getréeteerd, waarna de diverse spelen een aanvang namen. Met. belangstelling volgden de ouders de prestaties van hun kinderen en het was vermakelijk om te zien hoe deze alles in het werk stelden om een prijsje te bemachtigen. Dinsdag werd ingezet met een optocht waarbij de muziekver. Door Gunst Verkre gen" haar medewerking verleende. Grote belangstelling bestond voor het ringrijden met paard en kar, want niet minder dan 39 deelnemers(sters) namen hieraan deel. Ook de overige volksspelen hadden een grote belang stelling, zowel van deelnemenden als kijkers. Nieuwe Wetering kan weer op een buitengewoon geslaagd Oran jefeest terugzien. Jong en oud heb ben v/eer volop genoten. Zoals ge bruikelijk werden geen wanklanken vernomen. Nog enkele dagen napra ten en dan leeft men weer verder met de vooruitzichten en verlangens naar het feest van het volgend jaar. Des avonds te 9 uur had in de con- Avifauna, uniek in de wereld Dagelijks 's middags en 's avonds optreden van het o.l.v. JOE KORZELIUS en de beroemde FERDINAND COPPIETERS. Prima Restaurant - Feeërieke avondverilchting Avifauna een oase in Nederland! sumptietent, met een toepasselijk woord van voorz. M. Spring in 't Veld de prijsuitreiking plaats, waarbij de ze tevens dank bracht aan leden en bestuur voor de verleende medewer king. De uitslagen der diverse spelen waren als volgt: Vlaggetje steken: Meisjes 67 jaar le pr. Annie van Veen, 2e pr. Ellie van Haasteren; 3e pr. Corrie Bouw meester. Idem jongens 6 en 7 jaar: le pr. Jan v- d. Lip; 2e pr. Adrie Bouwmees ter; 3e pr. Nic. Bouwmeester. Zaklopen jongens 8 en 9 jaar: le pr. J. Koolloos; 2e pr. Bert Otto; 3e pr. Adrie Bouwmeester. Stepwedstrijd meisjes 8 en 9 jaar: le pr. Lize v. d. Luit; 2e pr. Lien 1 Bouwmeester; 3e pr. Annie van Ha- meren. Palingdragen meisjes 10 en 11 jaar: j Igna van Velzen; 2e pr Jannie v. d Vlugt; 3e pr. Trees v. d. Broek. j Zeilkruipen: Jongens 1011 jaar: i le pr. Th. Struive; 2e pr. Toon Kou- wenhoven; 3e pr. Gert v. d. Luit. Kikvorsrijden, j-ongens 1215 j.: le pr Cor. v- d. Vlugt; 2e prijs Siem Vrijburg; 3e pr. Jo van Hameren; 4e priir, Cor Kouwenhoven. Stoelendans meisjes 1215 jaar: le pr. Nellie van Haasteren; 2e pr. Cok Straathof: 3e pr. Coba Staal; 4e pr. Nellie liijzelendoorn. Hardlopen Ronde van Nieuwe We tering: 1015 jaar: le pr. Joop van Leeuwen: 2e pr. Bert Vaneman; 3e pr. Co<- Kouwenhoven; 4e ur. A. v. d Vlugt. Hardrijden per fiets: le pr. W. Dreschler; 2e pr. G. Roeloffs; 3e pr. Koos van Leeuwen. Tobbetje steken dames 15—18 j.' le pr. Annie l'Amie, 2e pr Lien Bouwmeester; 3e pr. Ali Kouwenho ven. Idem jongens. 1518 jaar: le pr. Keer. v d. Luit Pm 2e or. Martien v. d. Vlugt; 3e pr. Piet Straathof Pz. Ringrijden met naard en kar voor heren: le pr. Cor Clement; 2e pr. Cor Jansen; 3e pr Klaas Bouwmeester. Idem voor dames- le pr. mei- B. Klerks: 2e pr. mnj M. de Wit; 3e pr Jet van Fs. Stoelendans dames: le nr. mej. C Los: 2e or. mej. J. Los; 3e Dr mei G- Paaphorst; 4e pi', mej. N. V d. Broek. Ezeltje prikken heren: .le pr. W Raarhorst: 2e nr. Klaas Bouwmees ter; 3e nr. W Remmerswaal; 4e pr: Maus "an Tol. NOORDEN Voor bet middenstandsdiploma rijn geslaagd T. Alblas, M. Baas. M. Il'oogeveen, A. Kwakkenbos. W. Pie- énrs^. J. C. Veenman. A M. Verlaan, W Wah]" Pd., J. v. d. Zwet en N. v. d. Zwet Voor vakdiploma banketbak ker H. Tersteeg. ROF/X>PAiREND5VFFN „De Vrije Vliegers". Wedvlucht rehouden vanaf Mons Afstand 200 lun Aankomst eerste duif 11.18.32, snelheid 1083,68 m. per minuut. Uit slag; Th. van Klink 1, 11, A van Beek 2, 4. 7, 25, 31, R Paauw 3. 32, Casteliin 5, 6, 13, 16, 18, 23, H. van Veen 9, 15, 24. 30, 34. Q. Wes^elman 8, 28. Wil v. d Zwet 10, 12, 14. LISSE Zilveren jubileum Op 25 Augus tus a-s. zal het 25 iaar geleden zijn, dat de heer J. C. Slobbe thans sto ker 1ste klasse in dienst trad bij het gemeentelijk gasbedrijf. NOORDWÏTK LYCURGUS VOOR KORTEBAAN- DRAVERIJ. De Harddraverijvereniging „Prin ses Irene", welke gisteren haar eer ste lustrum vierde, heeft bij deze ge legenheid een uitei-st goed geslaagde kortebaandraverij gehouden waar voor een goede belangstelling be stond. Van de 22 ingeschreven paar den, waren er 16 opgekomen waar onder de beste kortebaandravers van Nederland, welke een uiterst spannende strijd geleverd hebben, waarin de sportiviteit hoog stond en waai-door de vele paardenliefheb bers een genotvolle middag hebben gehad. In de eerste serie wisten Edelman en Lucky Fanfare in 2 rit ten te winnen van K. Mac. Hollo en Edelman beide ritten won. Toto win nend f 14.70, koppel f 6.30. In de tweede serie wonnen Al- louez en Eduard Auvil van Johannes en Kalumel Axkit. In de beslissende rit tussen Allouez en Eduard Auvil, bleek Allouez favoriet te zijn door beide ritten te winnen. Toto win nend f 1.30, koppel f 5.70. In de der de serie wonnen Laetare A'en Exc. Na een 9-jarig prioraat in het Stu diehuis der Kruisheren te Zoeter- woude is de weleerw. heer P. Bakker met ingang van 1 September be noemd tot rector van het college te Uden. Pater Bakker, die in zijn functie woi'dt opgevolgd door dr. Y. Snabel, is op zijn beurt weer opvolger van pater Arntz. die benoemd is tot su perior regularis op Java. Brewer van hun tegenstanders Nu- ni Brewer en Lord van Fresena en de beslissing in deze rit viel uit ten gunste van Exc. Brewer. Toto win nend f 1.80, koppel f 3.10. In de vierde serie kwamen als overwinnaars uit het veld Lycurgus en Nanda D. respectievelijk tegen George Wilkes en My Darling. In de beslissende kamp wist Lycurgus Abdulla Scot, terwijl in de beslissing met een koplengte van Nanda D te winnen. Toto winnend 3 50. kop pel f 13.30. Edelman, berijder K. Bakker en Allouez, berijder J. de Vlieger, kwamen in de demi-finale tegen elkaar, waarbij Allouez bei de ritten won. De strijd tussen Exc. Brewer, berijder H. C. ten Hagen en Lycurgus, berijder J. Vergaij, viel uit in het voordeel van de laatste. In de finBle behaalde Edelman de 3e prijs en Exc. Brewer de 4e pr., terwijl de rit tussen Allouez en Ly curgus eveneens door de laatstge noemde werd gewonnen en de le prijs verwierf met Allouez als twee de Toto winnend 2.30, definitief f 14.30. VOORSCHOTEN OVERDRACHT COMMANDO MARINE OPKOMST CENTRUM Maandagochtend vond in het Ma rine Opkomst Centrum de over dracht van het commando plaats. Nadat om' 10 minuten voor elf alle hens voor de boeg gecommandeerd was en alle officieren, onderofficie ren, manschappen, burger personeel en recruten zich in carré voor de boeg (bij de vlag bij het ingangshek) hadden opgesteld, kwamen om klok ke elf de scheidende en de nieuwe commandant, vergezeld van de eerste officier, om de officiële overdracht te doen plaats vinden. De scheidende commandant, kapi tein-luitenant ter zee J. J. Hogen- doorn, begon met het voorlezen van de beschikking van de Minister, waarbij werd bepaald, dat het com mando over het Opkomst Centrum werd overgedragen aan kapitein-lui tenant ter zee, J. K. Muller, met ge lijktijdig eervol ontslag aan de hui dige commandant. Overste Hogcndoorn schetste zijn komst in het kamp. Spr. had de aan vaarding van het commando gezien als het geplaatst worden op een hof je, maar het was hem wel gebleken, dat in dit kamp wel degelijk plaats is voor een commandant. Het speet hem dan ook te moeten vertrekken, mede ómdat hij zeer waarschijnlijk zijn laatste commando overdroeg. (Overste Hogcndoorn wordt belast met de opleiding van koopvaardij- personeel voor de zgn. handelsbe scherming) Spr. schetste verder hoe het hem is gelukt verschillende ver beteringen, die reeds door zijn voor gangers waren voorbereid, uit te voeren. Hijdankte allen hartelijk voor de prettige sfeer en de mede werking, die hij had mogen on dervinden en droeg daarna officieël zijn commando over, nadat hij er nog op had gewezen, dat het werk hier in dit kamp verricht zo uiter mate belangrijk is voor de gehele Marine; wanneer de selectie hier geperfectionneerd wordt, aldus spr., wordt de gehele Marine geperfec tionneerd. Laurentiusharmonie behaalt suc cessen Tijdens het nationaal con cours te Naaldwijk op Maria Hemel vaart, heeft de harmonie St. Lauren- tius een tweetal mooie successen be haald. In de eerste afdeling behaalde zij de eerste, prijs'voor het geven van marsmuziek. Terwijl tevens de eer ste prijs werd behaald voor het mar- WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond Opgemaakt te 10 uur). VRIJ KOEL. Wisselend bewolkt met plaat selijk enkele buien. Matige tot kraeh'tige Westelijke wind. Vrij koel. cherend musiceren, eveneens in de eerste afdeling. De harmonie o.l.v. haar dirigent L. Th. Jansen, heeft uitstekende resultaten geboekt. Van louter vreugde werd dan ook na de thuiskomst nog een mars door het dorp gemaakt, en het reeds gedeel telijk geüniformeerde corps maakte een uitstekende indruk. Zaterdag a.s. zal het tweede gedeelde van de muzikale rondgang gemaakt wor den. Er wordt dan tevens gecollec teerd voor de aanschaffing van nieu we instrumenten. V.V.L.V.-training. Voor Woens dag 16 Aug. vervalt de junioren-trai ning. De training voor de senioren gaat dus gewoon door. Aanvang 7 u., dus niet om 8 uur. Laatste Berichten AANMELDING VRIJWILLIGERS VOOR KOREA Tot twaalf uur vanmiddag hadden zich in totaal 1044 vrijwilligers op gegeven voor dienstneming in een der beide companieën, die de Rege ring ter beschikking van de Verenig de Naties wil stellen. DE ZAAK-WESTERLING. Het opperste gei-echtshof te Singa pore heeft heden het verzoek tot uit stel van deportatie van Westerling, dat door de Indonesische regering was ingediend, verworpen, en de kos ten van het geding aan de Indonesi sche regering toegewezen. STAKING IN ROTTERDAMSE HA VEN. Door de staking in de haven van Antwerpen, waren vele schepen naar Rotterdam gevaren om gelost te worden. Daar troffen zij het ech ter niet beter; de Rotterdamse ha venarbeiders waren inmiddels ook in staking gegaan. Het gevolg is, dat de Maashaven vol ligt met ongelos te schepen* Een overzicht van de drukte in de Maashaven. BEURS: VRIENDELIJK. Gisteren en Maandag hebben en- kelijke belangrijke maatschappijen het jaarverslag gepubliceerd en ook omtrent enige kleinere vennoot schappen zijn de jaarcijfers of ander nieuws bekend gemaakt. Van eerst- genoemden zijn de dividenddeclara tie van 9 procent voor Billiton tegen 4 procent over 1948 en het onveran derd dividend van 9 procent der K. P. M. het belangrijkst. Aandelen Bil liton 2 werden vernomen op 236 a 238, bij een vorige notering van 22-8 Aandelen K. P. M. waren op 137 3/4 bijna drie punten hoger en vormden een stimulans voor de gehele scheep vaartsector, die onder vrij behoorlij ke handel op een hoger niveau kwam Met name geldt dit voor aandelen Scheepvaart Unie, waarvan het uit te keren dividend, mits de wet op de dividendstop wordt aangenomen, thans valt te berekenen. Behalve in de Scheepvaart papie ren. ontwikkelde zich af en toe een drukke hoek in Kon. Olie die van 2,87 tot 292 stesg De slotnotering was 291. Hiermede zijn de voornaamste hoeken behandeld. De handel in de overige sectoren had niet veel te be tekenen. Bovendien werd de stilte in de hand gewerkt door de feestdag van Maria Hemelvaart. De Staatsfondsenmarkt kenmerkte zich door een vastere tendens, die eerder werd veroorzaakt door gebrek aan materiaal, dan door kooplust. De Amerikaanse sector was zeer stil. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 15 Aug Vette varkens. Aanvoer 119 stuks. Prijzen: zware 185—192, lichte 182, zeugen f 170 176. Handel stug. LEIDEN, 16 Aug. Groente. Per 100 kg.: rode kool 57, groene kool 6.808.80, kroten f 57. uien 7 9, peen 511, aardappelen 6 8.10, andijvie 5'5 80, druiven f 74 90, snijbonen 2031. stokbonen 2634, pronkbonen f 1214, stam- bonen f 1522 20, postelein f 912, Augurken f 3—81, spinazie 6—12, tomaten 1215, per 100 stuks: kom kommers 710. bloemkool 843, meloenen f 2262, salade 2—8.40, perziken f 217. per 100 bos: pieter selie 1—1.30, selderie 2, peen 8—18. BODEGRAVEN. 15 Aug. Kaas. Aanvoer 128 partijen le soort tot 10 kg. 2.00—2.11, 2e soort tot 10 kilo 1.941 99; zware soort tot 2.21. Handel flauw. WOERDEN, 16 Aug. Kaas. Aan voer 317 partijen. Prijzen: le soort 2.00—2.10 2e soort f 191—1.94. zware tot 2.21 per kg. Handel flauw ROTTERDAM, 15 Aug Vee. Aanvoer in totaal 3837 stuks; 461 vette koeien en ossen; 1374 gebruiks- vee; 325 graskalveren; 335 nuchtere kalveren; 208 varkens; 386 biggen; 342 paarden; 71 veulens; 366 schapen of lammeren; 68 bokken of geiten. Prijzen: vette koeien le kw. 2.70 2.80 2e kw 2.50—2.70. 3e kw. 2.20 2.50 Der kg graskalveren f 360 260160; nuchtere kalveren f 6055 50; biggen 453'530 per stuk; slachtpaarden 1.90. 1.80. 1.60 per kilo; lammeren 706050; schapen 957560: kalf- en .melkkoeien 1025925800: vare koeien f 725— 625—550: vaarzen 750—650—550; pinken f 575475375 per stuk. ROELOFARENDSVEEN, 14 Aug. Groente. Bramen 13 cent per half pond. meloesnen f 2045 tomaten A 22—30 idem B f 25—34. idem C 1316. idem bonken 1240, krop sla I 4.50—9.90. idem II 2.00—5.10; andijvie f 510 per 100; snijbonen 2 002.50, prinsessebonen f 1.80 3 00. dbub. estambonen f 1.501.30. pronkbonen f 1.20 spekbonen 1 40 per 10 kg.; Augurken fijn f 10. fijn basterd 6.basterd 3.25, grof 1.50 Der 25 kilo. Bloemen. Scabiosa 48 cent: Asters 311 cent. Dahlia's 316 cent Coscity 1025 cent. Ruby 5230 cent per bos, Rayonanten wit 1013 cent, geel 711 cent, lila 710 cent per

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3