J£a>de Q,o£(, Rode perikelen in Duitsland In gierkelder bedwelmd Aarlanderveen huldigde zijn jubilerende pastoor Het Gouden priesterfeest van pastoor Kammers te Leidschendam WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Ernstige aard beving IN OOST-INDIA De viering van de Onafhankelijks- dag in het Oosten van India is gis teren wreed verstoord door een aardbeving, die in West-Bengalen, Assam, Bihar en de Oostelijke delen van de verenigde provincies heeft gewoed. In deze gebieden, die in de aard- bevingszöie van „maximum intensi viteit" liggen, renden mannen, vrou wen en kinderen in doodsangst uit de huizen. In Sjillong (Assam) ontstonden grote scheuren in verschillende ge bouwen en de bewoners moesten in stortregens naar buiten vluchten. Het stadje Siligoeri, aan de voet van de hoge bergen aan de grens van Tibet, zou volgens nog onbevestigde berichten grote schade hebben opge lopen. Gauhati, de hoofdstad van As sam, kwam zonder llicht. De stad Patnas in Bihar schudde tien seconden lang op haar grondves ten. Er is echter geen melding ge maakt van doden of schade, ofschoon men vreesde, dat de schokken zou den toenemen, zoals bij de beving van 1934, toen Bihar werd verwoest en 10.000 mensen het leven lieten. Amerikaanse seismografische in stituten registreerden Woensdag een der vijf grootste aardbevingen, die ooit zijn waargenomen. Hoewel het epicentrum van de beving ongeveer in Birma werd bepaald, is het nog niet zeker, of de aardbeving dezelf de is, die in India is gevoeld. In het district Auckland op Nieuw- Zeeland, is eveneens een korte aard beving, voorafgegaan door twee lich te schokken, waargenomen. Er zijn geen berichten over schade of slacht offers binnengekomen. Russen veroorzaken weer moeilijkheden De West-Berlijnse posterijen heb ben de geallieerden meegedeeld, dat de Russische grensbeambten meer dan duizend postpaketten in een in- ter-zonale trein in beslag hebben ge nomen. Zij hebben de geallieerden om represaille-maatregelen gevraagd. Volgens de Duitse autoriteiten heb ben de Russen de laatste drie dagen zonder redenen op te geven pakket ten uit de treinen in beslag geno men. WEER EEN JEUGDMARS NAAR BERLIJN? De Oost-Duitse communistische jeugd heeft het plan 3 September een „massa-vredesmars" door Ber lijn te houden, aldus Reuter. Leden van de „Vrije Duitse Jeugd" (twee millioen leden) en „Jonge Pioniers' (de afdeling voor de jongeren) zul len opgeroepen worden voor een „strijdweek" van 20 Augustus tot 3 September. „VERTROUWDE KAMERADEN" IN WEST-DUITSLAND. De correspondent te Bonn van „The Times" meldt, dat algemeen wordt aangenomen, dat de commu nisten in West-Duitsland hun onder grondse organisatie uitbreiden. Hij verwijst naar een bericht, volgens hetwelk in sommige delen van de Bondsrepubliek reeds „vertrouwde kameraden" zijn aangewezen om het plaatselijk bestuur over te nemen bij een eventuele staatsgreep. JOEGO-SLAVIE WIL 63 GRIEKSE KINDEREN TERUGZENDEN Joego-Slavië heeft de Liga van Rode-Kruis-verenigingen meegedeeld dat het bereid is 63 Griekse kinde ren naar hun ouders terug te zenden Deze kinderen behoren tot de 25.000 die gedurende de Griekse burger oorlog naar landen van de Komin- form zijn overgebracht. De Joegoslavische autoriteiten heb ben verklaard, dat er meer dan 9.000 Griekse kinderen in Joego-Sla vië zijn, van wie 7.000 bij hun ou ders in Joego-Slavië wonen. De an deren zijn in Rode-Kruis tehuizen. Dubbeldikke konijnen EEN NIEUWE ONTDEKKING Radio-Stockholm meldde vanoch tend vroeg, dat drie Zweedse ge leerden een methode hebben ont dekt om de grootte van konijnen te verdubbelen. De drie geleerden waren er op het veterinaire college te Stockholm in geslaagd het aantal chromosomen bij een konijn te wijzigen, waardoor de jongen er van in drie maanden tijds groter dan dë volwassen dieren wa ren. Volgens de radio houdt dit de mo gelijkheid in nieuwe dierenrassen te fokken, evenals men bij planten en vruchten 'heeft kunnen doen. De ge leerden waren van plan dezelfde proeven met varkens te nemen. SCHEEPSBERICHTEN BORNEO 15 Aug. 250 m. W.Z.W. Sabang, A'damDjakarta. CELEBES 16 Aug. te Portsudan DjakartaAm sterdam. GAROET 15 Aug. van Rot terdam naar Djakarta. GROOTE BEER 15 Aug. 14Ö m\ Z.W. Ouessant DjakartaA'dam. KOTA INTEN 14 Aug. van Tandjongpriok naar Makas sar. ORANJE 16 Aug. te Singapore A'dam—Djakarta. ZUIDERKRUIS 16 Aug. te Soerabaja. Twee boeren overleden Twee landbouwers, H. Brinks en diens zoon Hendrik te Eext (gem. Gieten) zijn bij het schoonmaken van een gierkelder bewusteloos ge raakt. Zij werden door omwonenden uiC de kelder gehaald. Drie dokters pasten, met behulp van zuurstof-ap paraten kunstmatige ademhaling toe doch het mocht niet meer baten Vader en zoon zijn overleden. Twee huurlieden, die direct te hulp waren gesneld en in de kelder waren afgedaald, geraakten even eens bewusteloos. Zij konden even wel weer tot bewustzijn gebracht worden. DE BALLON HAD EEN FIJNE NEUS. Tijdens de viering van het duizend jarig bestaan -van het stadje Gennep werden ook kinderballons opgela ten. Een er van kwam terecht in het Duitse stadje Landbergen in West- falen waar men ook bezig was met het vieren van het duizendjarig be staan van dat stadje. BINNENLAND De oudste mannelijke inwoner van Friesland, de heer Jucas Sijtsma uit Irnsum is heden 100 jaar gewor den. Hij is nog nooit ziek geweest. De burgemeester van Dordrecht, de heer J. Bleeker, zal op 1 Septem ber als zodanig afscheid nemen we gens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. De 38-jarige landbouwer J. El- berse te Wijk bi^ Duurstede, is Maan dag bij het maaien op een projectiel gestoten. Dit ontplofte onmiddellijk, met het gevolg, dat E. de vingers van de rechterhand werden afgerukt. BUITENLAND IVIet de vliegende schotels wordt het hoe langer hoe fraaier. Een twaalftal personen in het kanton Tes- s no zou n.l. vliegende schotels heb ben waargenomen, die lichtsporen achterlieten en een ronddraaiende beweging maakten, waarbij zij een geluid als van orgelmuziek gaven. Te Caswell in Texas is een su perfort neergestort en verbrand. Vier van de twaalf inzittenden kwamen cm het leven. Op het Canadese passagiers- ^c-hip „Quebec" is brand uitgebroken, waardoor het schip geheel verloren is gegaan. De 400 passagiers en de bemanning vn 150 koppen konden veilig aan land gaan. Foto Van der Horst. ZANDER OVERWELDIGENDE BELANGSTELLING herdacht pastoor Jac. N. Omtzigt op Maria ten Hemelopneming zijn veertigjarig pries terfeest in de parochie van de H.H Fetrus en Paulus te Aarlanderveen. Het is bij deze gelegenheid ondubbelzinnig gebleken hoezeer de herder door zijn parochianen wordt bemind. De jubilaris zal zelf niet verwacht hebben, dat de belangstelling zo groot en zo algemeen zou zijn én dat de geschenken hem in zo overvloedig aantal en verscheidenheid zouden toevloeien als hier nu het geval was. Vele vlaggen met de wit-gele wim pel wapperden uit de huizen. Voor de kerk stond een erepoort waarop in mooie gothische letters hulde werd gebracht aSn de jubilerende priester. Een grootse intocht Door alle tijden heen heeft de be volking van Aarlanderveen getoond zijn priesters te eren. Die uiting is als het ware uitgegroeid tot een tra ditie, die in schoonheid, hartelijkheid, gemoedelijkheid en blijheid maar moeilijk is te overtreffen. Een comité van ontvangst, deputa ties van verenigingen, vrouwelijke en mannelijke leden van de parochiële verenigingen en een groot aantal be langstellenden bereidde de jubilaris Maandagavond aan „de Ziende" een ontvangst, die het eigen cachet had van deze parochie. Het was een fleu rige en kleurrijke stoet, die, met een viertal ruiters, gekleed in middel eeuws gewaad, met het vaandel voor op, de jubilaris, die met zijn twee broers, de broeders Egedius uit Ha ren en Bernard uit Huibergen, in eer open rijtuig was gezeten, door het feestelijk bevlagde dorp voerde. Bij het kruispunt voegden zich vele bruidjes bij de stoet en zo trok men onder gezellige tonen van de plaatse lijke muziekvereniging „Door Samen werking Sterk" naar het kerkgebouw waar zich al geruime tijd tevoren een grote schare parochianen en oe- langstellenden hun opwachting maak ten. Nadat de jubilaris en zijn gevolg zJch onder de erepoort hadden opge steld, sprak Pater Willibrordus, Pas- sionist uit Haastrecht, een vriend van de jubilaris, een kort, maar zeer hartelijk welkomstwoord, waarin hij vooral de nadruk legde op de spon- taniëteit waarmee de parochianen dit priesterfeest hadden voorbereid en cle liefde waarmede zij hem thans te gemoet traden Dit alles is een waar borg, dat het feest een succes zal worden, zei de pater, die namens al len ge.bed en H. Comm toezegde. Pa ter Willibrordus deelde tot slot mede. dat het Z. H. de Paus had behaagd de jubilaris zijn Pauselijke zegen te schenken, die was aangevraagd voor de jubilaris, opdat God zijn werk nog lang moge blijven zegenen. Kinder lijk en tegelijk ook ontroerend was de aanbieding van bloemen en het opzeggen van een gedicht door twee schoolkinderen Truusje v. d. Pijl en M'entje Hoogenboom. Dit moment rraakte op de jubilaris en zijn familie diepe indruk. Vervolgens brachten de leerlingen der hoogste klassen van de schooi o.l.v het hoofd de heer W. van Doorn in een lied hulde. Hierna schreed de jubilaris tussen een haag van leden der jeugdvereni- ingen naar de pastorie om tenslotte met een plechtig Lof in de geheel ge vulde parochiekerk de feestelijke in tocht te besluiten. Bij het binnentre den van de parochiekerk zongen de gelovigen de jubilaris een welkomst lied toe. Na het Lof trok dezelfde stoet door bet andere deel van het dorp naar Korteraar. De Plechtige Hoogmis Dinsdag 15 Augustus droeg de ju bilaris de Plechtige Hoogmis tot zijn intentie aan God op. Toen hij met zijn familie achter de kerk binnenkwam zongen de aanwezigen het lied: „Priesterhulde". De jubilaris werd geassisteerd door pater Th. Omtzigt (Mill Hill), neef van de herder, als diaken, door pater C. Honout (H. Familie) als sub-dia ken. Presbyter-assistens was pastoor Kempen uit Amsterdam en ceremo- r. arius kapelaan C. de Jong uit Rijp- wetering. In het priesterkoor hadden o.m. plaats genomen pater Libentius Rozestraten O.FM., pater Urbanus Rozestraten O s.s.R. en de beide broers van de feestvierende pastoor Het zangkoor „St. Caecilia" voerde o.l.v. de heer Jac. Rozestraten op fi.ine wijze de driestemmige Missa Choralis van Licinio Refice uit, met orgelbegeleiding van de heer Roze straten Jr. Na de H. Mis zong ht koor de vierstemmige feestcantate „Klapt in de handen". De feestpredikatie werd gehouden door pater Willibrordus, Passionist, die een groot aandeel had in de or ganisatie van het priesterfeest. Spr. wees er in zijn toespraak op, dat ook de jubilaris veertig jaren ge leden heeft aanvaard de laatste wils beschikking van Christus om Zijn werk voort te zetten op aarde Zijn 46 jaren priesterarbeid heeft zich ge kenmerkt door grote liefde voor de parochianen, stiptheid, levenseen- voud en een grote verering van de Moeder Maagd. Hij heeft heel zijn persoonlijkheid in dienst gesteld van de parochie, niet alleen in dagen van vreugde en blijdschap, maar veel meer in tijden van beproeving als er verdriet was in de. huisgezinnen. Met een aansporing tot allen om hieraan mee te doen en kracht, gezondheid en zegen van God te vragen, opdat het ideaal van de jubilerende herder nog meer in vervulling moge gaan, besloot de feestredenaar zijn harte lijke toespraak. De receptie Voordat om half een 'de officiële receptie een aanvang nam bracht het kath. fanfarecorps „D.S.S." o.l.v. de heer C. v. Dam uit Ter Aar een mu zikale hulde met enkele nummers, waarmede het corps Zaterdag j.l. op 'iet groot muziekfestijn te Naaldwijk een eerst prijs heeft behaald met 308 pinten. Na de uitvoering bracht de pastoor de muziekvereniging voor deze aangename geste hartelijk dank en feliciteerde de directeur en spe lers met het behaalde succes. Inmiddels was de grote pastorie- tuin geheel gevuld met parochianen en belangstellenden, die in overwel digend groot getal de jubilaris kwa men complimenteren. Onder hen be vonden zich o.m. de burgemeester Bisschop en burgemeester en een dankbare parochie huldigden de jubilaris Pastoor Kammers vijftig jaar priester. Tot wat indrukken heeft dit feest al niet geleid? Wij hebben de pastoor Maandag avond de gemeente zien binnentrek ken in een open rijtuig, voortbewo gen door 4 witte paarden, welke ge tooid waren met de wit-gele plui men en omstuwd door een grote menigte, die zich opmaalkte om hulde te brengen aan een gouden priester jubilaris. De tocht ging eerst naar het raadhuis waar burgem. H. A. C. Banning op het bordes gereed stond om pastoor Kammers na mens de gehele gemeente toe te spreken in bewoordingen welke van belang zijn om hier in zijn geheel te releveren. WELKOMSTREDE VAN BURGEM. H. A. C. BANNING. Op de vooravond van de dag waarop u en uw parochianen zul len vieren uw gouden priesterfeest, is het mij een voorrecht u uit naam van de gemeente Leidschendam van harte te begroeten, nu u op nieuw uw intrée binnen deze ge meente maakt, thans als gouden jubilaris. Voor dit welkom hebben burgem. en wethouders uitgekozen deze plaats: het Raadhuis, centrum van de burgerlijke dienst, om uitdruk kelijk en overduidelijk te tonen dat op dit ogenblik de plaatselijke overheid eer en hulde brengt aan een mens die zijn leven wijdt aan de dienst van God. Met een gevoel van dankbaarheid constateer ik dat zulks in ons dierbaar vaderland mogelijk is, oirbaar is, ja vanzelf sprekend is De overheid in ons land erkent de hoge waarde van de geestelijke gezondheid van ons volk en is ver vuld van dankbaarheid jegens hen die geroepen zijn dit volk geeste lijk te leiden. Daarom is het mijn taak tot u thans naast een woord van hartelijk welkom, ook een woord van recht- gemeende dank te spreken voor hetgeen u in uw rijke priesterleven hebt verricht. De meesten onzer kunnen zich moeilijk een voorstel maken van n ambtsvervulling die thans vijftig jaar duurt. Op de dag dat uw pries- sterwijding ontving was ik een baby van 41/2 maand. Toen reeds werd u in de wereld een grote ver antwoordelijkheid op de schouders gfelegd. Toen reeds 'begon uw werkzaamheid in de dienst des He ren tot aan de dag van heden, een halve eeuw. Geestelijke stormen die menig maal aanzwellen tot -orkanen gin gen tijdens uw priesterleven over ons land. Het waren de sterke vast beraden God-gel'ovige stuurlui op wie men zijn vertrouwen stelde. En gelukkig de geestelijke leidsman die van nature begiftigd is met een rotsvast geloof, een groot verstand,. van Alphen aan den Rijn, de heer Ed. C. Witscheij, de wethouders C. M. Deer en berg en A. J. Dekker, de gemeentesecretaris, de heer A. Veen- huijsen, dr. W. v. d. Wind van Aar landerveen en diens echtgenote, tal van geestelijken onder wie deken L. H. Nieuwenhuizen van Alphen aan den Rijn, die in verband met de in tieme herdenking van zijn 35-jarig priesterfeest later op het feest arri veerde. Voor de officiële receptie werd de jubilerende pastoor namens ae parochianen een feestgeschenk aangeboden, bestaande uit een radio toestel met radio-tafel. Nog tal van waardevolle geschenken mocht de herder ontvangen van verenigingen. De cadeaux waren op deze bijeen komst ter bezichtiging in de sacristie tentoongesteld. De kerkelijke viering werd beslo- cn met een kort Lof in de parochie kerk, waarbij de paters Libentius en Urbanus Rozestraten assisteerden en onder hetwelk de pastoor allen dank bracht. „De pastoor ën zijn pappenheimers" Bij de zeer vele felicitaties in per soonlijke vorm, waaraan schier geen einde scheen te komen, ontving pas toor Omtzigt nog op een speciale wij- .e het geschenk van de schoolkinde ren. Deze, verdeeld in zeven groe pen, voerden in de achtertuin van de pastorie op werkelijk vlotte en leuke wijze het spel op „De pastoor en zijn pappenheimers" samengesteld door Het Lekenspel" te Bussum Voor de jubilaris, die op een podium in de tuin had plaats genomen, voerden zij, groep voor groep hun eigen spelletje uit, waarin zij diverse ambachten en beroepen uitbeeldden. Onderwijl bood elke groep een speciaal ge schenk aan. Als bekroning van het geheel werd door één van hen het standaardwerk „Kerkgeschiedenis" aangeboden. Nadat de dames Bep v. d Loo, Rie van Gils, Riet Poelwyk en Alie Hoo- geveen, collectricen van „Herwonnen Levenskracht" hun best hadden ge daan de pastoor in een gedicht de dank van de t.b.c.-patiënten van de K.A.B. aan de pastoor over te bren gen, dankte de jubilaris in welgeko zen woorden en bood zijnerzijds de k:nderen een ruime tractatie aan. Een tractatie viel trouwens ook de muzikanten te beurt. Vermelden wij nog, dat het massa spel was ingestudeerd door het on derwijzend personeel, o.l.v het hoofd, de heer W. v. Doorn, die voorts nog een groot aandeel had in de uit voering er van en de organisatie van het feest. het vermogen om leiding te geven en beschikt over een gouden hart. En deze kwaliteiten hebben wij in u ontdekt en steeds gewaardeerd. Zij kwamen u zeer te stade in uw eerste priesterjaren toen de sociale strijd in al haar felheid woedde en zeer sterk bleek dat sociale proble men ook een geestelijke zijde heb ben, in een tijd van de oorlog 1914- 1918 die ons land in materieële zin spaarde maar geestelijk niet onbe roerd liet, in de dertiger jaren toen bij gebrek aan goede sociale voor zieningen een groot deel van on! volk in ellende werd gestort door een wereldomvattende crisis die bij velen een geestelijke crisis opriep en ten slotte in een tijd van de bezetting toen ons volk kracht putte uit de stoere onverzettelijke houding van de geeestlijkheid. Waarlijk, in een wereld van de geest is nimmer een windstille dag. Een priesterleven is persé een be wogen leven. Waar het u gegeven is geweest tot heden reeds vijftig jaren uw verheven en verantwoordelijke functie, waarvan 23 jaar in Leid schendam, te vervullen onversaagd en vol liefde voor God en de mens, daar willen wij u eerbiedige hulde brengen en de eer geven die u in zo ruime mate toekomt. Ons respect voor uw geestelijke ambt vindt zijn pendant in uw waardering voor de burgerlijke overheid. Het is hier een samen gaan welke voor parochie en ge meente heilzaam werkt. Zeer Eerwaarde Heer, moge de wijze waarop Leidschendam u als gouden jubilaris ontvangt en mor gen met u feestviert, opnieuw be- vestgen hoezeer u in de parochie en ook in de gemeente gewaardeerd wordt. Moge ik eindigen met de jubel welke dezer dagen nog dikwijls n Leidschendam zal opklinken: Leve Pastoor Kammers. Met een driewerf hoera werd deze spontaan uitgesproken rede door de bevolking welke rond het raadhuis geschaard was, bevestigd. Toen volgde een door kapelaan A. C. Raadschelders geschreven en door directeur Coen Ruivenkamp getoondicht „Welkomstlied,'' dat ge zongen werd door de gemengde zangvereniging „Arti et Charitati." In de raadzaal werd vervolgens de ere wijn aangeboden, waarna al le katholieke verenigingen onder opgewekte marsmuziek van St. Ce cilia defileerden en de jubilaris in een ware triomftocht begeleidden naar de pastorie, waar pastoor een ogenblik" rust geboden werd. Heel lang duurde, dat niet want om half negen werd de kerkelijke viering van het feest ingezet met een plechtig openingslof, waarbij de jubilaris werd geassisteerd door de beide parochie kapelaans, de wel- eerw. heren Raadschelders en van der Voort. Openings-lof. Kapelaan Raadschelders richtte zich vanaf de preekstoel tot de ju bilerende pastoor. „Welkom in uw eigen huis, omringd door uw eigen volk dat naar u is toegestroomd als naar een gouden hart. Namens de vele duizenden, die door u, ju bilerende pastoor, gedurende een halve eeuw gesterkt zijn op het pad van deugd en geloof, danken wij u en huldigen wij u met een dankbaar gemoed. Bij duizenden hebt u de kiem gelegd voor een waarlijk geestelijk leven en voor even zovelen is u een herder ge weest, bezorgd voor hun geestelijk welzijn. Met dit Lof werd de vigilie feestelijkheid afgesloten. De plechtige Hoogmis. In het onder leiding van bloe mist A. J. van Oosten kunstzinnig en smaakvol versierde kerkgebouw droeg de jubilaris in het kostbaar ten geschenke ontvangen in goud brokaat uitgevoerd misgewaad de Hoogmis op, daarbij wederom geas sisteerd door de beide parochie ka pelaans. Zeer vele geestelijken hadden in het priesterkoor plaats genomen alsook burgemeester Ban ning, met de ambtsketen omhan gen. Priester zijn wil zeggen „God dienen." Deze veelzeggende woorden heeft de zeereerw. heer A. J. van den Oudenhoven, pastoor van de St. Maartenparochie te Voorburg, uit gewerkt in de feestpredicatie welke om haar toepasselijke inhoud diepe indruk maakte. De predikant schetste vervolgens de rechten en ook de plichten van de priester om te besluiten met er op te wijzen, dat het nu geen tijd meer is om half mens te zijn. Wij hebben te kiezen vóór Christus of tegen Hem. Moge de mooie majes tueuze kerk aan de eeuwenoude Vliet tot in lengte van dagen het symbool zijn van de ware katho lieke gezindheid onder de mensen en moge de jubilerende parochie herder daarvan nog lange jaren ge tuige zijn. Schone zang verhoogde de plechtige stemming. Het parochieel zangkoor onder di rectie van de heer Coen Ruivenkamp heeft zich een grote verdienste ver worven door de goedverzorgde en ook op verdienstelijke wijze van uit voering van de misgezangen. Gezon gen werd de missa „Sanctissimae Trinitatis", de vierstemmige mis van Hub Cuypers. Vóór de H. Mis de Veni Creator van Diepenbrock en na de H. Mis de 8 stemmige priester cantate van Haagh. Feestelijk ontbijt met onge veer 250 aanzittenden. Onmiddellijk na de Hoogmis had te 1 uur een feestelijk ontbijt plaats in het Verenigingsgebouw. Behalve het gehele ere- en werkcomité wa ren ter tafel uitgenodigd allen uit alle rangen en standen, die op de een of andere wijze hadden medegewerkt aan het welstagen van het priester feest. In een gezellige sfeer nam het ontbijt ongeveer twee uur in beslag. Pastoor Kammers nam het woord en verklaarde. dat het aanvankelijk zijn vaste wil was het gouden feest in alle stilte te vieren. Het gevormde feestcomité onder de leiding van dr. S. P. Perquin heeft hem echter „wijs gemaakt", dat de parochie dat niet zou nemen en zich wilde uitspreken. Nu is de pastoor verheugd dat hij die raad heeft opgevolgd. Zijn ver wachtingen zijn onnoemelijk over troffen, want duidelijk is gebleken dat zijn gouden feest ook een feest is voor de parochie waaraan allen in de beste harmonie deelnemen. Met gro te dankbaarheid getuigde de pastoor van zijn blijdschap over de vele schenkingen, welke de parochie aan de Kerk heeft gedaan. De muurschildering was steeds een vrome wens van de pastoor en nu is een schildering aangebracht, welke de toets van alle critiek kan doorstaan. Ook de kostbare para menten zijri een sieraad voor de ere dienst en pastoor hoopt, dat deze de plechtigheden in de kerk steeds'zul len verhogen tot meerdere eer van God. Nadat mej. Dina van Marwijk met piano-begeleiding van de heer Rui venkamp het „Ave Maria'" van Cuy pers had gezongen droeg mevr. Koe- kebackerLops een gedicht voor be trekking hebbend op de bouw van de parochiekerk. Tijdens deze voor dracht bouwde de heer Koekebacker de door hem in huisvlijt vervaardig de miniatuur-parochiekerk op. Receptie was buitengewoon druk. De gehele parochie, ja geheel Leid schendam, heeft in de middag blijk gegeven van liefdé en trouw voor haar gouden herder. Tot ver in de Damlaan stonden de wachtenden opgesteld om de pastoor te compli menteren. Op de binnenplaats van het verenigingsgebouw blies St. Ce cilia er lustig op los en ook „Arti et Charitati" liet zich enige malen ho ren. Behalve alle parochianen kwa men ook velen buiten de gemeente hun opwachting maken. Bisschoppelijk bezoek. Geheel onkundig was de pas toor omtrent het feit dat Z.H. Exc. Mgr. Huibers de feesteling persoonlijk zou komen felicite ren. Met gejuich door de grote schare belangstellenden begroet, schreed de bisschop het Vereni gingsgebouw binnen en onder hield zich met,de jubilerende pastoor, die vol trots de vele ge schenken aan de bisschop toon de. Mgr. sprak daarna een kort woord tot de parochianen en uit te zijn grote waardering voor de duidelijke bewijzen van trouw, welke door de aanbieding van de cadeaux aan de priester zijn be wezen. Hieruit blijkt dat de priestelijke waardigheid in Leid schendam in hoog aanzien staat. Op uitnodiging van past. Kam mers bsgaf de bisschop zich daarna naar het kerkgebouw waar Z.H.Exc. de nieuwe ban ken op doelmatigheid probeerde en vervolgens bezichtigde Mgr. de muurschilderingen. Vanaf de preekstoel richtte de bisschop nog het woord tot de gelovigen waarna hy allen zijn zegen gaf. Het sluitingslof. Met grote plechtigheid volgde nu het sluitingslof. Weer zeer goede zang door het kerkkoor. De woorden van dank welke de jubilaris met be wogen stem tot zijn goede parochia nen richtte bewezen dat de pastoor diep onder de indruk was van de spontane hulde welke hem gebracht was. Spr. wilde nu ook uiting geven aan zijn tevredenheid over de gods dienstzin welke steeds duidelijk blijkt uit het gx-ote bezoek aan de godsdienstoefeningen. Hij hoopte dat de godsvrucht zo zal blijven voortbe staan. Terwijl de pastoor omringd door 120 bruidjes het kerkgebouw ging verlaten werd hem vol enthousiasme een danklied toegezongen. HOOGMADE Pastoor C. H. Olsthoorn benoemd tot pastoor van JHoogmade.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2