3)e CaidóeSoii/ïci/rit De Rode troepen stromen|Nie' over de Naktong STAD TAEGOE SLAG OM DE Vredescommissie voor Korea voorgesteld Soekarno proclameert eenheidsstaat Dogma-verklaring van Maria's ten-hemel-opneming Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1950 41ste JAARGANG V No. 12056 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. én Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., i 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 et. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Poesan bedreigd Verbinding met NOG GEEN 30 K.M. ten Westen van Taegoe, de tijdelijke zetel van de Zuid-Koreaanse regering, zijn hevige gevechten aan de gang. In dit gebied zijn sterke Noord-Koreaan se strijdkrachten, versterkt met tanks op ten minste twee plaatsen de Naktong overgestoken en trachten nu door te stoten naar Taegoe. Amerikaanse en Zuid-Koreaanse troepen hebben enige tegenaanvallen gedaan teneinde deze nieuwe bruggehoof- den op te heffen. De communisten hebben op de Westelijke oever van de Naktong ongeveer 60.000 man samengetrokken voor de aanval op Taegoe. Ook van hun Zuidelijke bruggenhoofd over de rivier uit, (ongeveer 30 km. N. van Masan) hebben de Noordelijken gisteren een grote aanval ondernomen op de verbinding Taegoe-Poesan. Ondanks hevige tegen aanvallen der 24ste Amerikaanse divisie konden zij 10 km. oprukken. In de Noordelijke sector van het Naktongfront waren Noord-Koreaanse tankspitsen, die uit de communistische bruggenhoofden bij Waegwan waren gebroken, volgens sommige berichten nog slechts 20 km. van Taegoe verwijderd, maar de Zuid-Koreanen zouden hen in tegenaanval len hebben teruggedreven. Aan de Oostkust hebben Zuid-Koreaanse en Amerikaanse troepen eveneens tegen aanvallen uitgevoerd, waarbij enig terrein werd gewonnen. ongeveer 900 kg. TNT. Tussen Noord Korea en Mandsjoerije en Oost-Si- berië lopen drie hoofdspoorwegen. Defensie brokkelt af Onder het geweld van de onophou delijke aanvallen der Noord-Korea- nen op de Westelijke en Noord-Wes telijke sectoren van de Naktonglinie begon de verdediging der UNOltroe- pen Dinsdag af te brokkelen, zo seint Reuter's correspondent bij het Ame rikaanse hoofdkwartier, Julian Ba tes. In Taegoe kan men het gedon der der kanonnen reeds horen en de communistische dreiging wordt met het uur groter, daar de Noordelijken steeds meer troepen over kunstmati ge dammen, die zij onder de water oppervlakte in de Naktong leggen, naar de Westelijke oever brengen. De Noord-Koreanen moeten hun aanvallen met zeer zware verliezen bekopen, maar steeds nieuwe troe pen worden in het vuur geworpen. Behalve de zes of zeven divisies, die ten Westen van Toegoe tot de aanval zijn overgegaan, hebben de Noorde lijken, naar verkenningen hebben uitgewezen, ten Zuid-Westen van Toegoe nog ongeveer 12.000 man ge concentreerd, die in Zuid-Oostelijke richting aanvallen en een ernstige bedreiging vormen voor de uiterst belangrijke spoorlijn die van Taegoe naar Poesan loopt. Amerikaanse en Zuid-Koreaanse bevelhebbers vertrouwen, dat zij de communistische hoofdmacht, waar van de voorhoeden reeds naar Toe goe oprukken, kunnen tegenhouden, maar zij zijn bezorgd over de wijze waarop de Noordelijken ,,als vlooien" infiltreren. Een landingseenheid van de Ame rikaanse marine heeft een spoorweg tunnel aan de Noord—Koreaanse Oostkust opgeblazen, ongeveer 65 kilometer van de Sow jet-grens deel de een woordvoerder gisteren in Washington mede. De tunnel bevond zich te^Tsjongjin, 200 kilom.eter ten Zuiden van Wladiwostok aan de hoofdspoorlijn, die Noord-Zuid loopt. De tunnel werd opgeblazen met KOREAANSE KLOOSTERZUS TERS WORDEN GEëVACUEERD Zusters van de orde van St. Paul de Chartres, die haar klooster in de na bijheid van de frontlijn op Korea hebben, staren in afwachting van haar evacuatie, naar de van bazoo ka's voorziene Amerikaanse soldaten van de eerste cavalerie divisie. CONCENTRATIES MET BOMMEN BESTOOKT. Superforten hebben vandaag bijna duizend ton bommen' geworpen op Noord-Koreaanse troepenconcentra ties op de Westelijke oever van de Naktong, waar een aanval op Toe goe werd voorbereid. Het was de meest geconcentreerde aanval van zware bommenwerpers tot directe steun van landstrijdkrachten sinds de landingen in Normandië, zes jaar ge leden. Volgens de Amerikaanse inlichtin gendienst waren vier Noord-Ko reaanse divisies met tanks in het bestookte gebied samengebracht. ZIJ LATEN ER GEEN GRAS OVER GROEIEN. Berichten uit communistisch Chi nese bron wijzen er op, dat de Noord- Koreanen in het door hen bezette gebied van Zuid-Korea met spoed een landverdelingsplan uitvoeren. In een radiobericht uit Peking werd na melijk, onder referentie aan een cor respondent van het nieuwsbureau „Nieuw China" in de streek van Seoel, gezegd, dat „milioenen boeren in Zuid-Korea het grote landverde lingsplan tot uitvoer brengen onder het vuur van de Amerikaanse ma chinegeweren en bommen". ALGEMENE MOBILISATIE IN NOORD-KOREA? Volgens op het Amerikaanse mi nisterie van defensie ontvangen be richten zijn de Noord-Koreanen 1 Augustus een algemene mobilisatie van alle mannen en vrouwen tussen 20 en 40 jaar begonnen. Deze berichten zijn niet officieël bevestigd. Wel staat vast, dat de Noordelijken enkele weken geleden begonnen zijn met het oproepen van jonge mannen en sonvmige vrouwen in het gebied van Seoel, aldus een woordvoerder van het ministerie. Sir Genegal Rau, vertegenwoordi ger van India in de Veiligheidsraad, heeft Maandag informeel voorgesteld, dat de zes „kleine leden", de leden, cie slechts een tijdelijke zetel in de Raad hebben, een commissie zullen vormen, die moet trachten een einde te maken aan de oorlog op Korea Zij moet verder plannen opstellen voor de stichting van een vrij Korea. De Amerikaanse afgevaardigde, Austin, heeft verklaard, dat d,e Verenigde Staten het voorstel van India waar deren. „Wij zijn bereid", aldus Austin, „ieder voorstel in overweging te ne men, dat beloften in zich houdt voor een ontwikkeling, die leidt naar een bevrijding van het Koreaanse volk uit zijn gevangenschap en naar het herstel van de vrijheid en de gelegen heid tot zelfbestuur". De Raad zal Donderdag opnieuw vergaderen. De bijeenkomst van Maandag be stond voornamelijk uit een scherpe aanval van de Franse afgevaardigde Chauvel op de houding van de Sov jet-voorzitter Malik, die zoals Chauvel het uitdrukte ten doel heeft de Noordkoreaanse invasie te helpen door de Raad te verlammen. Chauvel noemde het heel duidelijk, dat een poging wordt gedaan om de solidariteit van de Raad te vernieti gen, de Verenigde Staten te isoleren ACHT VLAAMSE EN ACHT WAALSE MINISTERS Gistermiddag heeft Paul van Zee land bekend gemaakt, dat hij was geslaagd in de vorming van een Belgische regering. Tegenover de pers deelde hij mede, dat hij er naar gestreefd had een regering te vor men, die zou kunnen bijdragen tot een nationale verzoening. „Wij hebben afscheid genomen van het verleden en de beste oplossing ge zocht." aldus Van Zeeland. Waarschijnlijk zal de nieuwe re gering Donderdag haar program bekend maken. Wat de samenstelling der rege ring betreft, is het opvallendste feit, dat Van Zeeland niet optreedt als minister-president, maar een voudig als minister van buiten landse zaken». Premier is Joseph Pholien. Het is een homogeen Ka tholieke regering met acht Vlaamse en acht Waalse ministers. Een andere nieuwigheid is, dat het aantal ministeries met één is uitgebreid. Op voorbeeld van Frank rijk bezit België thans n. 1. ook een minister van Europese zaken dit ministerie is gecrëeerd door het ministerie van buitenlandse zaken, waaronder buitenlandse handel viel. Ten einde dit departenement van deze laatste taak te ontlasten is ingesteld een ministerie van bui tenlandse handel en Europese za ken. PRINSES DE RéTHY IN BRUSSEL TERUG. Maandagmiddag even voor half één is de echtgenote van Koning Leopold, prinses de Réthy, na een zesjarige afwezigheid op het vleg- veld Haren-Evere bij Brussel aan gekomen. Zij was vergezeld van Koning Leopold's oudste dochteit prinses Josephina Charlotte, de achtjarige prins Alexander en de Koning zelf. p Prinses Elisabeth heeft een dochter Om tien over half twaalf heeft Prinses Elizabeth van Engeland Maandagochtend het leven geschon ken aan een dochter. Moeder en kind maken het goed. en de regering in Washington verant- De hertog van Edinburgh heeft de woordelijk te stellen voor hetgeen koning, die in Schotland op jacht is, om propagandistische redenen en in telefonisch op de hoogte gebracht, tegenspraak met de feiten, als een De naam Van de prinses zal waar- Amerikaanse aanval op het Koreaan se volk wordt voorgesteld. De Noorse afgevaardigde Sunde viel Chauvel bij. Hij zei: „Als dit een cefening in propaganda was, dan zou de voorzitter zulke hoge cijfers be halen, dat ik daar niet aan zou kun nen tippen. Dit is geen arena voor propaganda, mijnheer de voorzitter, maar de Veiligheidsraad, die de vre desbelangen van alle 59 leden moet behartigen". Malik noemde in zijn repliek de meerderheid van de Veiligheidsraad opnieuw stromannen van de Verenig de Staten. schijnlijk geheim worden gehouden tot de doopplechtigheid, die over een of anderhalve maand zal worden ge houden. Onder de veronderstelde mogelijkheden bevinden zich de na men Victoria, Anne, Mary en Eliza beth. Het eerste cadeau voor de baby is een snoer koralen van haar moeder. Prinses Elizabeth droeg het destijds zelf en had het bewaard voor de dag, dat zij een dochter ter wereld zou brengen. Het Britse bijgeloof wil, dat een koraalsnoer gegeven aan een pas geboren kind geluk brengt. Republiek Indonesia in plaats van V.S.I. PRESIDENT SOEKARNO heeft gisteren in Djakarta en Djokja de tot stand koming van de Republiek Indonesia afgekondigd. Deze komt in de plaats van de V.S.I. Zij krijgt slechts één centrale regering en één par lement, en omvat tien provincies. De grondwet voor de nieuwe staat is Maandag in Djakarta met negentig tegen achttien stemmen goedgekeurd De afkondiging van de eenheidsstaat in Djakarta en de opheffing van de oude Republiek Indonesia in Djokja namen slechts winig tijd in beslag. verwacht dat de.leiders van de Ma- smemi, Mohamed Natsir, als forma teur van een nieuw kabinet voor de eenheidsstaat zal worden aangewe zen. Tevens verwacht men dat Sjah- rir weer in de leiding van Indonesië zal worden opgenomen, namelijk als minister van Buitenlandse Zaken. De vorming van het nieuwe kabinet kan echter wel een dag of veertien du ren. In die tijd zal het kabinet Hatta als voorlopige regering van 'de nieu we republiek de lopende zaken af doen. Gunstige ontvangst in Veiligheidsraad In Djakarta deelde president Soe karno in een verklaring voor het par lement der V.S.I. mee, dat hij met de regering der V.S.I. en autoriteiten van de oude republiek de voorlopige grondwet had ondertekend. „Op grondslag van de afkondiging van Indonesië's onafhankelijkheid op 17 Augustus 1945", vervolgde Soekarno, „proclameer ik hierbij namens het volk de vestiging van een eenheids staat van de Republiek Indonesia, die het gehele Indonesische grondgebied en het volk van Indonesië omvat De vorming van deze eenheidsstaat was een noodzakelijke ontwikkeling in het huidige stadium van Indonesië's slrijd voor de onafhankelijkheid". Onmiddellijk na deze toespraak be gaf Soekarno zich per vliegtuig naar Djokja. Zwaar bewaakt door mili tairen en politie werd hij in het oude republikeinse bolwerk ingehaald. Na de korte plechtigheid daar begaf de president zich naar Djakarta terug, vergezeld van de vijftig leden van het voormalige werkcomité, die met de leden van het oude parlement der V.S.I. de nieuwe volksvertegenwoor diging voor Indonesië zullen vormen. Het kabinet van premier Hatta heeft zijn ontslag aangeboden. Men ROUWDAG VOOR „SOBSI" Het verbond van Indonesische vak verenigingen, de „Sobsi", zal Don derdag, de onafhankelijkheidsdag van Indonesië, demonstreren tegen de nieuwe eenheidsstaat. Zij heeft de NEDERLANDSE AUTOBUS VAN HELLING GEREDEN. Een autobus uit Eindhoven met zes en dertig Ne derlanders, die terugkeerden van een reis naar Rome ter gelegenheid van het Heilige Jaar, is nabij Laf- fray op weg naar Grenoble van de weg gereden. Volgens de berichten geschiedde het ongeluk door het weigeren der remmen. Gelukkig werd de val van de bus gebroken door een op de helling staande note-: boom. Onder: de omgekantelde auto bus op de helling van het ravijn. Bo ven: een der. ge wonden in het zie kenhuis. Z. H. Paus Pius XII zal op 30 Oc- tober tijdens een geheim Consisto-1 rie de kardinalen meedelen, dat Hij op 1 November de Tenhemelopne ming van Maria tot dogma zal ver heffen. De plechtige afkondiging van dit nieuwe geloofspunt zal na een plech tige Pausmis vanaf de buitenloggia van de Sint Pieter geschieden. Het zal de slotplechtigheid zijn van het internationale Maria-congres dat op 23 October in Rome begint. Sedert 1863 hebben 113 kardina len, 2523 aartsbisschoppen en bis schoppen, 82.000 priesters en ruim acht millioen gelovigen de Paus schriftelijk verzocht Maria's Ten hemelopneming tot dogma te verkla ren. In Maart 1946 heeft de Paus in een brief nogmaals de mening van arbeiders opgeroepen om een dag van rouw te houden. De nieuwe repu bliek noemt zij een product van de Ronde-Tafelovereenkomst Zij acht haar niet in overeenstemming met de beginselen van de republiek, die in 1945 werd geproclameerd. De rege ring heeft met het oog op de moge lijkheid van tegendemonstraties het meedragen van spandoeken met po litieke leuzen verboden. „KORTENAER" UIT MAKASSAR VERTROKKEN Van de zijde van het Nederlandse Hoge Commissariaat verneemt Ane- ta, dat de „Kortenaer" in de nacht van Maandag op Dinsdag, Makassar heeft verlaten en thans opstoomt naar Soerabaja. Het schijnt verder in de bedoeling van de Nederlandse regering te liggen om de „Korte naer" binnenkort uit de Indonsische wateren terug te trekken. Naar in kringen van de R.I.S. wordt verklaard, heeft de Indonesische re gering de terugtrekking uit de fede rale wateren uitdrukkelijk geëist. Intussen verneemt Reuter officieel, drt de eerste groep Ambonese mili tairen van het vroegere K.N.I.L. gis teren met Nederlandse1 vervoersgele- genheid uit Makassar zou zijn ver trokken. Over de bestemming is niets bekend geworden. alle Katholieke bisschopen gevraagd. Reeds zijn vele telegrammen op Cas te! Gandolfo bezorgd, waarin bis schoppen en katholieke organisaties de Paus hun dank betuigen voor zijn besluit. Het feest van Maria Hemelvaart werd in het jaar 582 door keizer Mauritius voor het Byzantijnse Rijk vastgesteld op 15 Augustus, waar na het feest, in de volgende eeuw overgenomen werd door het Westen. Sinds de 5e eeuw wordt voor de dood van Maria het woord „slaap" of „sluimering" gebruikt. Maria's lichaam heeft wel in het graf gerust, maar is weldra weer met de ziel her enigd en in de hemel opgenomen. Wanneer Maria stierf is niet vast te stellen. Dat zij in Jeruzalem stierf, wordt zo goed als algemeen aange nomen. De afwijkende mening, dat Maria gestorven zou zijn te Ephese berust op een bepaalde uitleg van een tekst uit de acten van het Con cilie te Ephese. Het staat voldoende vast, dat het graf zich bevindt in de Dormitio-(Inslapings-)kerk op de berg Sion. Keizer Wilhelm II kocht de plaats van de Sultan en stelde de grond be schikbaar voor een klooster van Be nedictijnen. De plek, waar naar alle waarschijnlijkheid Maria werd be graven, is overhuifd door een koe pel. In ons nummer van Maandag j.l, werd uiteengezet, dat de ten-hemel opneming van Maria theologisch aansluit bij de verrijzenis en hemel vaart van Christus. Christus echter verrees en voer ten hemel uit eigen goddelijke macht, terwijl Maria door haar Zoon in de hemelse heerlijk heid werd binnengevoerd. De dogma-verklaring is, gelijk uit het bovenstaande blijkt, geen „nieu wigheid." De Katholieke geloofs-ge- meenschap heeft het feest reeds bij na 15 eeuwen gevierd. Al was de ten-hemel-opneming nog geen dog ma, toch was ieder Katholiek gehou den erin te geloven, en men heeft zich daar gaarne aan gehouden. Wanneer de Paus. op het feest van Alle Heiligen er dus toe zal zijn overgegaan de ten-hemel-opneming van Maria plechtig als dogma af te kondigen, wordt in de overgelever de geloofsleer niets veranderd, doch, na de dogma-verklaring van Maria's Onbevlekte Ontvangenis in 1Ü54, thans nieuwe luister aan Maria's Naam toegevoegd. De ten-hemel-op neming van de H. Maagd wordt, zijnde door God geopenbaard, door het leerambt der Kerk aan alle ge lovigen plechtig als geloofswaarheid medegedeeld. Ka'i'iettj.e... Gezond verstand helpt vele dingen opmerken, die voor honderd geleer den verborgen blijven.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1