Indonesiërs ontevreden over Nederlandse regeringsnota Premieregeling woningbouw N gaat 1 September in ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 „Kortenaer" moet weg De Indonesische regering heeft Vrijdagavond te Djakarta een com munique uitgegeven, waarin zij haar zienswijze geeft over de incidenten te Makassar. Hierin wordt het vol gende verklaard: „De jongste ge beurtenissen in Indonesië hebben het vertrouwen van de Indonesische regering in de Nederlandse bewind hebbers geschokt. De troepen van het voormalige K.N.I.L., die in het afgelopen weekeinde te Makassar in botsing zijn geweest met guerilla- stryders, hebben hun positte als gas ten op het gebied van een bevrien de staat door voortdurende uitda gingen misbruikt. De Indonesische regering kan het Nederlandse standpunt, dat de Nederlandse regering ver plicht was tot het zenden van de torpebootjager „Kortepaer" i.v.m. de huidige, „abnormale toestanden" te Makassar, niet onderschrijven. Zij is integen deel van mening dat deze daad niet ten voordele zal strekken van de vriendschappelijke be trekkingen tussen de beide lan den. De Indonesische regering heeft geen bezwaar tegen het Nederland se voorstel om de aangelgenheid voor te leggen aan de commissie voor Indonesië van de Verenigde Naties". Dit communique werd uitgegeven nadat het Indonesische kabinet had gesproken over het Nederlandse ant woord op zijn protest tegen het ge durende het afgelopen weekeinde naar Makassar zenden van de Ne derlandse torpedobootjager „Korte naer", zonder dat hiervoor vergun ning was gevraagd aan de Indone sische autoriteiten. Een woordvoerder van het Neder landse Hoge commissariaat wilde niet direct commentaar geven op de Indonesische verklaring. Volgens een hoge Indonesi-' sische ambtenaar zullen de In donesiërs in een tweede krach tig protest eisen, dat de Korte naer niet slechts uit Makassar teruggeroepen wordt, maar zelfs geheel uit de Indonesische wa teren zal verdwijnen. Het Indonesische ministerie van defensie berichtte, dat de Kortenaer gisteren nog steeds voor Makassar lag. EVACUATIE K.N.LL.-LEDEN. Alle leden van het voormalige KNIL, die betrokken waren bij de gevechten in Makassar, zullen on middellijk met hun gezinnen geëva cueerd worden, aldus werd gisteren door de transportdienst van het Ne derlandse leger te Djakarta aan As sociated Press meegedeeld. Voor dit doel zijn twee Nederland se transportschepen uit de regelma tige dienst naar Nederland genomen. De évacué's, tussen de 3000 en 4000 personen, zullen ondergebracht worden in transitokampen van het leger op Java. In Nederlandse Kringen te Djakar ta verwacht men, dat de meerder heid van de Nederlandse burgerbe volking snel uit Makassar zal ver dwijnen, wanneer de laatste Neder landse troepen wegtrekken. Legerautoriteiten hebben ver klaard, dat de beraamde repatriëring van de Nederlandse troepen zo goed als niet beïnvloed zal worden door het terugtrekken van de troepen uit Makassar. Na het uitbreken van de Koreaan se oorlog zijn tijdelijk Amerikaanse schepen, gebruikt voor repatriëring van Nederlanders uit Indonesië, weer opgevraagd, maar op Neder lands verzoek zullen in September wederom Amerikaanse transport schepen voor repatriëring beschik baar zijn. Dak-vliegveld Tot voor kort beschouwden we de gedachte aan vliegvelden op 't dak en in het achtertuin tje van ons huis als een schone en boeiende, maar helaas on verwezenlijkbare droom. Op het ogenblik loopt men kans uit gelachen te worden, als men bij het verhaal over de aanleg var zulke vliegvelden een ongelovig gezicht trekt. In Hollywood is er een lan dingsterrein voor hefschroef- vliegtuigen gereed gekomen op het dak van een wolkenkrabber. Als Danny Kaye, Ava Gardner en andere filmgrootheden naar het buitenland of naar een an der deel der Verenigde Staten gaan, zullen ze hier hun reis beginnen. De helicoptère maakt van tijd tot tijd vluchten naar het vliegveld van Los Angeles. Om daar te komen hadden de inwoners van Hollywood vroe ger 40 minten nodig. Nu het dakvliegveld gereed is, zullen zij er maar vijf minuten over doen. Men gaat het hotel bin nen, stapt in de lift en in no ti me staat men op het dak, waar de bestuurder van de helicop tère met ongeduld het moment verbeidt, waarop hij de motor kan aanslaan.... DE WRIJVING TE BALIKPAPAN Naar aanleiding van de ongeregeld heden te Balikpapan meldt Reuter uit Djakarta dat zich te Balikpapan ruim duizend Ambonnese soldaten bevinden, die hebben geweigerd' hun wapens af te geven, of toe te stem men in vervoer naar Djakarta, om aldaar te worden gedemobiliseerd. In kringen van het Indonesische ministerie van landsverdediging werd Vrijdagavond verklaard dat deze mannen, die tijdelijk de status van militairen der koninklijke landmacht bezitten, er op staan dat zij naar Am- bon zullen worden gebracht. De In donesische autoriteiten weigeren hier aan gehoor te geven, daar de R.I.S. strijdt tegen de te Ambon uitgeroe pen republiek der Zuid-Molukken. Van Nederlandse zijde is vergeefs gepoogd de Ambonnese militairen over te halen zich te Djakarta te la ten demobiliseren. Tenslotte wordt nog gemeld dat militaire waarnemers van de com missie der Verenigde Naties voor In donesië van Bandjermasin haar Ba likpapan zyn vertrokken. VERKLARING VAN GENERAAL ANDERS Anders, generaal van de Poolse „expeditionnaire macht" tijdens de oorlog, heeft in het blad voor de Poolse bannelingen in Engeland ver klaard, dat er 100.000 Poolse ex-sol- daten in Engeland bereid gevonden zouden worden in geval van nood te strijden. Het deelnemen aan een eventuele strijd zou echter slechts mogelijk zijn, indien de Poolse rege ring in ballingschap werd toegestaan verdragen met andere regeringen te sluiten. Na de oorlog, zo zeide Anders, ble ven 200.000 Poolse ex-soldaten bui ten Polen. ENGELAND VERWACHT EEN PRINSENKIND. Grote spanning heerst er momenteel onder de En gelse bevolking: een dezer dagen zal er op Clarence House, het huis van prinses Elizabeth en Philip Mount- batten, een baby worden geboren. De gehele dag door drommen er Londenaren rond Clarence House trachtend een glimp van de prinses op te vangen. Zweedse partijericoiiterentie over de deiensie De Zweedse premier, Tage Erlan- aer, heeft „alle democratische par tijen" uitgenodigd tot het houden van een conferentie over de kwestie c'er nationale defensie en van de waakzaamheid tegen sabotage. Naar te Stockholm verluidt wordt met „al le democratische partijen" bedoeld „alle partijen zonder de communis ten". Er is van de zijde der oppositiepar tijen onder leiding der conservatie ven critiek geoefend op „de langzame gang van de versterking der natio nale defensie". De verkiezingsstrijd Loor de komende gemeenteraadsver kiezingen wordt thans hoofdzakelijk gestreden op het punt der defensie. De leiders der oppositiepartijen ho pen, dat genoemde conferentie er toe zal leiden dit punt alsmede de bui tenlandse politiek de strijd te elimi- Men acht het mogelijk, dat na. de gemeenteraadsverkiezingen een coa litieregering gevormd .zal worden. Dit jaar geeft Zweden 1.100.000.000 kronen aan de defensie uit. ROME IS UITGESTORVEN DOOR DE HITTE. Rome is dezer dagen een uitge storven stad als gevolg van de tra ditie der Romeinse burgers om om trent het feest van Maria Tenhemel opneming de stad te ontvluchten en hun vacanties elders door te bren gen. De bewoners van Rome noemen deze tijd dan ook Ferragosta (ferie= vacantie, agosta=Augustus). De meeste bedrijven, zaken, particuliere en officiële bureaux zijn gesloten. Woensdagavond had alleen het Cen traalstation van Rome reeds 300.000 plaatskaartjes verkocht. Dit cijfer zal in de komende dagen nog wel toenemen. Door deze algemene uittocht der Romeinse burgers vallen de buiten landse bedevaarten, die op het ogen blik in de Eeuwige Stad zijn, des te meer op, daar de groepen van pel grims zich door bijna lege straten bewegen. Op de uren van de groot ste hitte evenwel zijn de straten vol komen leeg, daar zich dan niemand biuten durft te wagen. HET COMMUNISME IN WEST-DUITSLAND De federale Westduitse regering heeft Vrijdag besloten met het nemen van maatregelen tegen de commu- ir'sten, die door de Oostduitse presi dent Wilhelm Pieck in een rede zijn aangezet tot het verspreidenen van onrust en het bedrijven van industrië le sabotage in West-Duitsland te v/echten. Men wil eerst zien hoe de autoriteiten der elf Duitse staten af zonderlijk terzake zullen optreden. De elf betrokken ministers van bin nenlandse zaken hebben Donderdag avond te Bonn beraadslaagd. Zij zul len hun regeringen nu aanbevelen krachtiger tegen het communisme op te treden. Geen beslissing in Veiligheidsraad De Sow jet-Russische afgevaardig de Jacob Malik opende Vrijdag avond de zitting van de Veiligheids raad met het verzoek aan de raad, eerst te stemmen over het uitnodi gen van vertegenwoordigers uit Noord- en Zuid-Korea tot de bespre kingen. Daarna zou de raad moeten beslissen ,of de op 25 Juni door de raad aan de Zuid-Koreaanse repu bliek gezonden uitnodiging voor de volgende bijeenkomsten moest gel den. De Westelijke, afgevaardigden zijn van oordeel, dat deze uitnodi ging nog van kracht is en dat de voorzitter van de raad verplicht is de Zuid-Koreaanse afgevaardigde uit te nodigen. Malik herhaalde zijn be wering, dat de Zuia-Koreanen met de oorlog zijn begonnen in opdracht van de V. S. en grotendeels met Amerikaanse uitrusting, en ontkende wederom, dat de Sowjet-Unie oor logsuitrusting aan Noord Korea le vert. Alle Sowj et-Russische uitrus ting in Noord-Korea is voor het be gin der vijandelijkheden aan Noord- Korea verkpcht, aldus Malik. A.F.P. meldt nog dat de Britse vertegenwoordiger in de Veiligheids raad, sir Gladwyn Jebb, er onder meer op wees, dat het „speciaal in Azië is, dat de communistische im perialistische machten worden sa mengetrokken voor de aanval, 'nu zij in Europa niet zijn geslaagd. Men denkë slechts aan de opstanden, die de communisten in Birma, Indone sië, Vietnam en de Philipijnen heb ben veroorzaakt en de pogingen, wel ke zij daartoe in India hebben aan gewend". v „Indien", besloot de Britse verte genwoordiger, „de Westerse mogend heden mogelijk niet immer open heb ben gestaan vooi het nationalistische streven van Aziatische vplken, dan staat het toch ontwijfelbaar vast, dat het communistische imperialisme dit nog veel minder zal doen." Malik wees het betoog van sir Gladwyn af. Vervolgens werd de bij eenkomst van de Veiligheidsraad tot Maandag a.s. verdaagd. Radiorede van Koning Leopold In een Vrijdagavond gehouden ra- dic rede tot het Belgische volk heeft koning Leopold alle Belgen en in het bijzonder zijn aanhangers verzocht zich eensgezind rondom zijn zoon prins Boude wijn te scharen. De tekst van de rede luidt als volgt: „De verwarring, die zich van de openbare mening heeft meester ge ms akt na de ernstige gebeurtenissen der laatste weken, maakt het mij tot eer. plicht mij tot alle Belgen te wen den en in het bijzonder tot diegenen, die mij trouw zijn gebleven, en hen te bezweren het land in staat te stel len de voor zijn nationale eenheid onmisbare kalmte te hervinden. Het is thans niet het ogenblik om wraak gevoelens te koesteren. Zelf vergeet ik mijn eigen persoon en ik denk slechts aan het belang van het land. Ik verzoek u zo te handelen, dat mijn gebaar niet tevergeefs is. Ik dank van ganser harte de dui zenden Belgen, die met zulk een vuur hun trouw tot uitdrukking heb ben gebracht en ik ben ten zeerste getroffen door de gevoelens van aan hankelijkheid, waarvan de meerder heid der bevolking blijk heeft gege ven en die zij, naar zij zegt, wenst te bewaren. Ik verzoek hen echter deze gevoelens van aanhankelijkheid over te dragen op mijn geliefde zoon. Het is noodzakelijk, dat de eenheid van het land zich rondom hem verwezen- Bouwmarkt is aan maximum gebonden „De bedoeling is, dat per 1 Sep tember de Premieregeling Woning bouw 1950 in werking zal treden", zei de directeur-generaal van de Weder opbouw en de Volkshuisvesting, dr. ir. Z. Y. van der Meer, in een toe lichting over verschillende vraag, stukken van de woningbouw. De situatie wordt op 1 September zo, dat iemand, die een complex wo ningen wil bouwen, de premie a fonds perdu uitbetaald krijgt als de woningen zijn afgeleverd. Daarmede is het dan afgelopen. Ook in zijn uitvoering bestaat een belangrijk verschil met de oude re geling. Het wordt nu zo, dat de bij drage niet bepaald wordt aan de hand van de exploitatierekening, maar naar het aantal personen, dat in de woningen kan wonen, dus uit gaande van het woninggerief. Bij de Woningwetbouw blijft bij de nieuwe regeling de bestaande toe stand geldig. De regeling met ver minderde bijdrage wordt gehand haafd met aflopend karakter. De lasten van het Rijk moeten worden verminderd. Nu is een half milliard gulden jaarlijks geïnvesteerd in de woningbouw, waarvan meer dan de helft met rijkssteun, hetgeen onder de huidige omstandigheden te zwaar is. Bouwkosten gezakt. De bouwkosten per woning zijn aanmerkelijk gezakt. Bedroegen deze in het 3e kwartaal 1948 10.670. per woning, in Juni 1950 waren zij teruggelopen tot 8.200 per woning. Bij de premiewoningen wordt voor de grote gezinnen met meer dan 6 inwonende kinderen een groter vo lume toegestaan. Of ten gevolge van deze nieuwe regeling meer gebouwd zal worden, geloofde de heer v. d. Meer niet. Er zijn nu vrij veel wo ningen in uitvoering. De bouwmarkt is zodanig, dat dit aan een bepaald maximum gebonden is. Meer werk betekent alleen, dat de uitvoerings termijn langer zal zijn. Een gevolg van meer werk zal zijn, dat de aan nemers proberen zullen elkaar de arbeiders af te kopen. De woningbouw is aardig op gang. In 1948 kwamen 36391 woningen ge reed; in 1949 42900. De bedoeling is tot 50 a 60.000 woningen per jaar te komen. In 1950 zal men vermoede lijk 10 pet. hoger komen dan in 1949. De gemeentebesturen moeten er niet naar streven steeds meer woningen in uitvoering te krijgen. Hiermede moet Pap leren meisjes GRIJNZEN, MAAR GROETEN NIET In de kelders van het grote gebouw van de K. L. M. aan de Raamweg in Den Haag is een merkwaardig be drijf gevestigd. Er werken hier knap pe knutselaars en aïtisten voor de propaganda-afdeling van de K.L.M. aan allerlei reclameobjecten. Daar vervaardigde men enige tijd geleden kartonnen stewardessen van gelijke grootte als de echte lief tallige meisjes van het luchtvaartbe drijf. De poppen zijn zo goed ge maakt, dat zij, op het eerste gezicht niet van de heuse stewardessen zijn te onderscheiden. Die frappante gelijkenis is dezer dagen in een groot bedrijf te Am- stefdam oorzaak geweest van een grote consternatie vertelt het Algem. Dgbl. Een der leden van het kantoorpersoneel had de grap bedacht de kartonnen stewar dess die uitsluitend als reclame-ob ject in het kantoor stond, in de lift te zetten. De jongeman liet de lift vervolgens zover zakken dat de kooi. met de ste wardess tussen twee verdiepingen bleef steken. Van de hoogste verdie ping uit was nog juist te zien, dat het meisje gevangen zat, Toen waarschuwde hij zijn collega's en zijn chefs die aanvankelijk meen den met een echte stewardess te doen te hebben Men drukte op alle étages op de liftknoppen. doch wat men cok probeerde de liftkooi bleef op haar plaats. De stewardess stond al even stram en stijf in de kooi. Men riep haar alletjei goede raadgevingen toe, doch het meisje verroerde geen hand. Reeds dacht men er over de brand weer te waarschuwen om de ste wardess uit haar benarde positie te redden toen de mop werd ontdekt, Ergernis. In Kopenhagen bezorgde eenzelfde kartonnen stewardess grote ergernis aan een heer die elke morgen, wan neer hij een kantoor, waar het meis je achter de glazen buitendeur stond, passeerde vriendelijk groet te doch nimmer... een knikje terug kreeg. De stewardess glimlachte alleen maar. Dat begon de vriendelijke voorbijganger te vervelen. Daarom stapte hij op zekere ochtend kordaat op het meiske af om haar te vragen waarom zij wel grijnsde maar niet groette. lijkt, waarbij het verleden vergeten moet worden en slechts aan de toe komst moet worden gedacht. Mijn innigste wens is, dat alle Belgen, on verschillig tot welke partij zij beho ren, zich verzoenen rondom de ko- mnklijke Prins, die de eenheid van het land en de traditionele instellin gen moet incarneren, die sedert 120 jaar de onafhankelijkheid en de wel vaart van het vaderland hebben ver zekerd. God bescherme België". men zeer- voorzichtig zijn al liggen de verhoudingen niet voor alle pro vincies gelijk. Ten slotte constateerde ir. v. d. Meer, dat ook de bouwtijd geregeld terugloopt. Voor een complex van 60 woningen bad men "voor de oorlog ge middeld 11 maanden nodig, in 1947-'48 ruim 16 maanden. En in 1950. is de bouwtijd tot 12-13 maanden te ruggebracht. De bedoeling is wat het volume betreft de wederopbouw in 1951 vrij te laten. Millioenste bezoeker op „Ahoy'' De millioenste bezoeker van de ha vententoonstelling „Rotterdam - Ahoy" v/as de 21-jarige Hilversumse radio monteur Jan Bosselaar. Hij werd be groet door burgemeester mr. P. «J. Oud. Het schuttersorkest van Willy Fon tein zette onder leiding van Johnnie Ahoy onder luid gejuich van de op het „marktplein" samengestroomde menigte „lang zullen ze leven" in. Namens „het gemeentebestuur van cudt-Rotterdam" werden enige ge schenken aan deze gelukkige bezoe kers aangeboden. Ook de organisator van de tentoon stelling, de heer J. Kleiboer, werd niet vergeten en ook hem werd hul de gebracht. De voorzitter de heer van Tilburg noemde in zijn dankwoord de ten toonstelling „een prentenboek in deze technische tijd". „Op naar de ander half millioen" zo besloot hij. „Ahoy". „De burgemeester van nieuw-Rot- terdam is jaloers op zijn collega van oudt-Rotterdam, zo sprak daarna mr. P J. Oud, want hij heeft het in zo'n korte tijd tot anderhalf millioen in woners gebracht". Over de tentoon stelling sprekend zei mr. Oud: „Dit lukt anderen niet, al willen zij het wel eens proberen". „Ahoy". Ook hij sloot zich aan bij de vele wensen, die luidden: „Voor 31 Aug. anderhalf millioen bezoekers". GEDEMOBILISEERDEN KUNNEN NAAR CANADA. Uit Canada is de mededeling ont vangen, dat men aldaar bereid was een aantal gedemobiliseerden toe te laten, nadat deze zich in Nederland, voor zover niet uit de landbouw af komstig, een tijdlang practisch op een boerderij zouden hebben be kwaamd. De centrale stichting landbouw emigratie heeft terzake onmiddellijk contact opgenomen met de Ned. Kath. Boeren- en Tuindersbond, de Christ. Boeren- en Tuindersbond en het Kon. Ned. Landbouw-Comité. Gevraagd zijn de adressen van boeren, die bereid waren adspirant- emigranten op hun bedrijven te werk te stellen. Deze organisaties hebben tenvolle medewerking verleend. Op het ogenblik zijn nog verschil lende aanbiedingen van landbouwers beschikbaar. De Demobilisatieraad. Koninginne gracht 47, Den Haag of de Centrale Stichting Landbouw Emigratie, Raamweg 28, Den Haag, verlenen hun bemiddeling. BEURS: GOED PRIJSHOUDEND De laatste dag van de week bracht geen verdere koersreactie. Na de af brokkeling der laatste dagen kwam er gisteren enige stabiliteit in de markt, al zijn de omzetten een stuk lager dan aan het begin van de week. Dat ook de cultuurfondsen weer een herstel vertonen, ondanks de minder prettige berichten uit In donesië, o.a. over de grootscheepse roofpartijen op de suiker- en koffie ondernemingen van Java, verschafte voldoening. Het buitenlands aanbod in H.V.A. bijvoorbeeld heeft de markt vlot kunnen opnemen en kon niet verhinderen, dat de koers giste ren 3 pet verbeterde tot 117. Ook de andere cultures lagen goed gedispo neerd: Amsterdam rubber op 129 en Deli op 111. De affaire was echter over de gehele linie matig; en de beurs scheen weer teruggekeerd tot de ongeanimeerde tendens van vóór de inflationistische opleving. Fluc tuaties in het verdere verloop van markt deden zich vrijwel niet voor. Loopbaan Als men een voorbeeld wil hebben van een typisch Ameri kaanse carrière, moet rnen de loopbaan nemen van Dr. Lee Hederson, de nieuwe voorzitter van de Amerikaanse Maatschap pij tot Bevordering der Genees kunst. Hij wilde dokter worden, maar zijn ouders hadden geen geld. Daarom ging hij op de boerderij werken, terwijl hij de lagere school bezocht. Daarna plukte hij katoen in Texas. Maar zo snel kwam het stu diegeld niet bijeen. De heer Hederson moest achtereenvol gens nog jaren lang de beroe pen uitoefenen van trambe stuurder, controleur op een ker mis en loodgieter, aleer hij zijn studies aan de universiteit kon voltooien. Maar in 1909 behaal de hij toch zijn doktersgraad. En nu binnenkort, zal hij wor den benoemd tot voorzitter van het Wereldgenootschap voor Geneeskunde, aangesloten bij de V.N. Dr. Hederson is mo menteel 65 jaar oud. WEERSVERWACHTING Geldig van* Zaterdagavond tot Zondagavond. (Opgemaakt te 10 uur). MEER BEWOLKING. Half tot zwaar bewolkt, maar op de meeste plaatsen nog tot het einde van de middag droog weer. Meest matige wind tussen Zuid en Zuid-West. Ongeveer dezelfde temperatuur .als van- KONINGIN ZAL NIEUWE KRUISER TE WATER LATEN. De voor de Kon. Marine bij de Rott. Droogdok Mij. in aanbouw zijn de kruiser zal op Dinsdag 22 Augus tus a.s. te Rotterdam te water wor den gelaten. H.M. de Koningin en de Prins der Nederlanden hebben toe gezegd bij de tewaterlating aanwe zig te zijn, waarbij H. M. de te water- lating persoonlijk wil verrichten. Verschillende buitenlandse en Ne derlandse autoriteiten zullen de plechtigheid bijwonen. Het schip zal t.z.t. als Hr. Ms. „De Zeven Provin ciën" in dienst worden gesteld. AMSTERDAMSE TAXICHAUFFEURS IN STAKING. Op een vergadering, die een groot deel van de nacht heeft geduurd, hebben de Amsterdamse taxi-chauf feurs, daartoe opgewekt door een actie-comité, besloten tot staking. Of het stakingsparool ook inderdaad door alle chauffeurs zal worden op gevolgd is op het ogenblik nog niet te zien. omdat de dagploeg nog niet is opgekomen. De staking houdt verband met looneisen. Na een goede tijd in de eerste jaren na de bevrijding zijn de inkomsten van de taxichauffeurs steeds lager geworden, vooral omdat zij het voor een groot deel hebben moeten van de afgelegde kilometers en de fooien. De stakende chauffeurs stellen els eis een vast loon van ƒ36.per week, twee procent vacantie-toeslag en controle op het dienst-rooster. „ROME-REIS" DER PRIESTER STUDENTEN NAAR HEILOO Op Maandag 14 Augustus pelgri meren de priesterstudenten van het Westen naar Heiloo. In verband met Anno Santo maken zij er hun „Ro me-Reis" van. Naar oude harde zede maken zeer velen er een echte boete tocht van met onthouding van diver se genoegens. Zij maken de intentie van de H. Vader tot de hunne: „Door gebed en boete de algemene terug keer afsmeken naar Christus!" Hon derden studenten zullen hun beste geestelijke en lichamelijke krachten inzetten om deze dag tot een gran dioze gebedsstorm te maken. GROTERE KLASLOKALEN IN DE LAGERE SCHOLEN. Scholenbouw verloopt bevredigend. Het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aan de inspecteurs voor het lager onder wijs laten weten, dat de klaslokalen in de nieuwe scholen in het vervolg 10 tot 15 procent groter mogen zijn dan de minimum-oppervlakte, die is vastgelegd in het bouwbesluit. De bouwkostengrens per klaslokaal is met rond 1500 gulden verhoogd. Deze beslissing houdt verband met de onderwijsvernieuwing, die men op een later tijdstip wil invoeren. Daarbij wordt gedacht aan klaslo kalen voor 36 kinderen met losse ta fels en stoelen, zodat per kind onge veer 1,55 vierkante meter vloerop pervlak beschikbaar is. Het vloeroppervlak in de huidige scholen is niet groter dan rond éen vierkante meter per leerling bij een bezetting van 48 kinderen per lokaal. Met losse tafels en stoeltjes zal bij een gelijke bezetting in de vergrote klaslokalen per kind ruim 1,15 vierk. meter beschikbaar zijn, zodat in alle opzichten reeds direct een verbete ring wordt verkregen. Urgentielijst afgewerkt. De scholenbouw voor lager onder wijs verloopt niet onbevredigend. De urgentielijst, waarop goedkeu ring voor nieuwbouw wordt ver strekt, is zo goed als afgewerkt en men zal dan ook dit jaar nog kun nen beginnen met de lijst; die aan vankelijk voor 1951 was opgesteld. Dit is mogelijk geworden, verneemt het „Vrije Volk" mede doordat er in de sector van het middelbaar en hoger onderwijs minder wordt ge bouwd dan aanvankelijk is gedacht. Voor het nijverheidsonderwijs is ten kost van de industriebouw 8 mil lioen gulden extra op het bouwplan voor 1950 ter beschikking gesteld. Voor 1951 zal aanzienlijk meer voor scholenbouw worden uitgetrokken. Het bedrag zal waarschijnlijk lig gen tussen 60 en 70 millioen gulden. Het zal dan ook weer worden toe gestaan gymnastieklokalen te bou- ZEEWATER VOOR ARTIS. Aan boord van de Johan van 01- denbarnevelt en Tarakan bevindt zich een merkwaardige aanwinst voor de Amsterdamse Artis, geen leeuw, nijlpaard, ijsbeer of gorilla, maar 550 ton zeewater, dat deze schepen in de Golf van Biscaye hebben ingenomen en dat bestemd is voor de verversing van het water in het diepzee-aqua rium. In 1882 werd dit aquarium gevuld. Eerst in 1936 bleek verversing nodig en nu geschiedt het dus voor de der de maal. Water uit de Noordzee is hiervoor niet geschikt, omdat deze niet diep genoeg is. De Johan van Oldenbarnevelt, die 17 Augustus binnenkomt, brengt 400 ton zeewater aan en de Tarakan, die vandaag in de Amsterdamse haven verwacht wordt heeft 150 ton aan boord.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2