S)e CoidóeSoii/fca/rit Koninklijke Prins Boudewijn legde eed op de grondwet af Boudewijn - op de troon COMMUNISTISCHE REL MISLUKTE Zeer critieke toestand ten Zuiden van Pohang NIET SPORTIEF Twee compagnieën Ned. vrijwilligers naar Korea ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1950 41sfe JAARGANG V No. 12053 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Papengracht 32, Tel. 20015, Aden. en Adv. 20S26, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. tand., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Historisch uur in het Belgische Parlement j>RINS BOUDEWIJN heeft Vrijdag middag te 3 uur de eed op de grond wet afgelegd. Even tevoren had zich nog een incident voorgedaan. Toen de prins op uitnodiging van de senaatsvoorzitter opstond om de eed af te leggen riep de communist Lahaut met forse stem „Leve de repu bliek". Een ogenblik van verwarring volgde, totdat een groot aantal par lementsleden de kreten van Lahaut overstemden met applaus en toejui chingen voor prins Boudewijn. Socialisten bereid samenwerking tot President Cauwelaert wendde zich daarop tot de communistische afge vaardigden en sprak zijn verontwaar diging uit over hun houding. „Ik ver wacht, diat u zoveel waardigheid zult hebben om na dit incident de verga dering te verlaten", zo zeide hij. Gedurende het gehele incident gaf prins Boudewijn geen enkel blijk van nervositeit. Kalm wachtte hij -het ein de af om daarna met heldere stem in langzaam doch zuiver Nederlands en in het Frans de eed op de grondwet af te leggen: „Ik zweer de grondwet en de wet ten van het Belgische volk na te le ven, 's lands onafhankelijkheid te handhaven en het grondgebied onge schonden te bewaren". Nadat de prins de eed had afge legd, werd hij opnieuw geestdriftig toegejuicht door de vergadering en de publieke tribune. TOESPRAAK VAN DE VOORZITTER. Voorzitter van Cauwelaert- sprak hierna een rede uit, waarin hij na mens Kamer en Senaat de konink lijke prins hulde bracht. „De natie is uwe koninklijke hoog heid diepe dankbaarheid verschul- Vervroegde bijeenkomst van Brits parlement De Britse regering heeft Vrijdag avond besloten het Britse parlement op 12 September a.s. te doen bijeen komen hetgeen een maand vroeger is dan de oorspronkelijke datum, om de stand der landsverdediging te bespre ken. Aan deze beslissing van de Britse regering was een in allerijl belegde kabinetsvergadering vooraf gegaan, welke ook door de leiders der Brit se strijdkrachten is bijgewoond. Men meent, dat op deze vergadering be langrijke besluiten zijn genomen betreffende de Britse landsverde diging. Eerste minister Clement Attlee is Vrijdagochtend vroeg door koning George in speciaal gehoor ontvan gen. Het .Britse parlement is 28 Juli jl. uiteengegaan, om, behoudens on voorziene omstandigheden, op 17 October a.s. weer bijeen te komen. Aan de volksvertegenwoordigers was echter medegedeeld, indien nodig, eerder zou worden vergaderd. Aan dit bericht wordt grote aan dacht door de bladen geschonken. Naar men meent zal onder meer de verlenging van de dienstplicht van 18 maanden tot twee jaar worden be sproken. Sommige leden van het ka binet zijn tegenstanders hiervan evenals vele labour-leden van het parlement. De kabinetsvergadering werd bijgewoond door de chefs van de drie gewapende diensten. Vele waarnemers zijn van mening, dat het debat slechts enkele dagen zal du ren. IK BESCHULDIG.... Heftig gesti culerend beschuldigde de Russische vertegenwoordiger bij de Veilig heidsraad, Jacob Malik (links) de Verenigde Staten van agressie in het Koreaanse conflict. De Amerikaanse vertegenwoordi ger, Warren Austin (aan de rechter kant tweede -van links) diende Ma- Premier Duvieusart, die gisteravond het ontslag van zijn regering aan de koninklijke prins heeft aangeboden. digd om nu reeds de opdracht te hebben aanvaard, de grondwettelijke prerogativen van de kroon op u te nemen", zo verklaarde hij. „Uwe koninklijke hoogheid heeft aldus een indrukwekkend bewijs ge geven van liefde voor het vaderland Zij heeft zich laten leiden door het voorbeeld van haar doorluchtige va der, die in een bewonderenswaardige geest van zelfverloochening en uit loutere bezorgdheid om de nationale eendracht, het bitterste offer heeft gebracht, dat kan worden verlangd van een vorst. Nog heden zullen de woordvoerders der drie politieke par tijen zijne majesteit hun dankbaar heid betuigen". Van Cauwelaert besloot zijn toe spraak met de woorden: „Zelden werd een jeugdige prins door zijn volk voor een kiesere op dracht geplaatst. Moge de Voorzie nigheid de edelmoedige pogingen van de koninklijke prins zegenen. Moge het welslagen van zijn verheven zen ding voor zijn doorluchtige vader een bron worden van gewettigde trots en door de geschiedenis worden her dacht als de eerste tribmf van wat, naar onze wensen, eenmaal'het leven zal zijn van een groot vorst". Nadat het applaus, waarmede deze rede werdbegroet,was ver stomd, bracht prins Boudewijn in het Nederlands en het Frans dank voor de woorden, die de voorzitter had uitgesproken aan het adres van zijn vader. Hij sprak hierna zijn vertrouwen uit bij het vervullen van zijn taak te mogen rekenen op een eendrach tig België en besloot zijn rede met de woorden: „God bescherme Bel. gië". Zijn toespraak werd met een donderend applaus verwelkomd. Na de vergadering en het bureau opnieuw met een buiging te hebben begroet, verliet de prins de vergader zaal, terwijl de vergadering hem een langdurige ovatie bracht. Nadat de voorzitters van Kamer en Senaat de vergadering voor.opgehe ven hadden verklaard, voegden zij zich bij de prins in de conferentiezaal en deden zij hem uitgeleide tot aan de deur van het parlementsgebouw. DANK VOOR KONING LEOPOLD. Na de stemming begaven afgevaar digden van de drie partijen zich naar het kasteel te Laken, om de koning dank te zeggen voor zijn daad van opoffering. De koning richtte tot hen een toespraak waarin hij zeide: „De ontvangst, die mijn zoon zo juist vanwege het parlement te beurt is gevallen, heeft mij diep getroffen. De betekenis, die u geeft aan mijn uitzonderlijke daad, is voor mij het bewijs, dat ik deze niet vruchteloos heb verricht. Heren vertegenwoordi gers van het Belgische volk. indien u, zoals u het mij hebt verklaard, er zich oprecht op toelegt de eendracht onder alle Belgen, hetgeen mijn ge baar mogelijk heeft willen maken, te bevorderen, dan heb ik vertrouwen in de toekomst van België". Max Buset, voorzitter dei socia listische partij, las ten overstaan van de koning een adres voor, waarin gezegd wordt: Samen met de andere partijen verzekert de socialistische partij het nieuwe «taatshoofd haar loyale medewerking. Zij zal alles in het werk stellen om de eendracht van alle Belgen rondom de Konink lijke Prins te verwezenlijken. BOM IN HET COMMUNISTISCHE PARTIJGEBOUW TE BRUSSEL. Kort na middernacht is een bom ontploft voor het gebouw van de communistische partij te Brussel. De bom was op een vensterkozijn gelegd. Er zijn geen slachtoffers, doch de materiële schade is vrij groot. QJUCCESSEN en tegenslagen voor de Amerikanen en hun bondgenoten wisselen elkaar af. In het Zuiden zijn de Amerikaanse mariniers Tsjin zeer dicht genaderd. Hun opmars wordt nu echter bedreigd door een communistisch bruggenhoofd over de Naktong, dat zich snel uit breidt. Twee kleinere bruggenhoofden over de rivier, verder naar het Noorden, zijn geheel opgeruimd. Er zijn echter op verscheidene andere plaatsen weer nieuwe bruggenhoofden gevormd. Mariniers in Korang De Amerikanen zijn Tsjindjoe than* op 8 km. genaderd, zo is in ge- 'neraal MacArthurs middernachtelijk communiqué meegedeeld, en hebben de stad Kosang bezet. In het gebied van Intsjon, de ha ven van Seoel, zijn „talrijke gebou wen en fabrieken" door scheepsge schut vernield, terwijl de marine- luchtmacht luchtaanvallen uitvoerde op Seoel, Soewon en andere plaatsen. De vijfde luchtmacht maakte 273 vluchten vernielde drie Noordko- reaanse Jak-toestellen op de grond. Te Tokio zijn berichten ontvangen, dat de noordelijken voornemens zou den zij Juin regeringszetel van Pjongjang zraar Seoel over te bren gen. In het Oosten hebben de Noorde lijken de belangrijke haven Po- hang. waar de Amerikanen drie weken geleden een landing onder namen, veroverd. Een Amerikaanse tankmacht baande zich een weg door de Noordkoreaanse troepen om de be legerde verdediging van het be langrijke vjc.veld ten Zuiden van Pohang te versterken. Zij bereik ten het vliegveld toen de avond in viel. Tegelijkertijd met de tanks kwa men ook twee transportvliegtuigen met muni binnen. De Amerikaan se verdediging, die met de rug tegen de zee vecht, had bevel op alles te schieten wat beweegt. De Amerika nen ondervinden grote hinder van Noordokoreaanse sluipschutters. PRINS BOUDEWIJN LEGT DE EED OP PE GRONDWET AF. Een overzicht tijdens het moment waar op prins Boudewijn (midden) de eed aflegt. WEER SABOTAGE BIJ BRITSE MARINE? De Britse veiligheidsautoriteiten stellen een onderzoek in naar een ge val van vermeende sabotage aan het Britse vliegkampschip „Illustrious", dat te Devonport gerepareerd werd. Men heeft namelijk een driehoekige vijl in een der vele buizen van het vaartuig ontdekt. Er is. geen schade aangericht. In Mei is reeds gepoogd sabotage op het vaartuig te plegen. Men onderzoekt thans of er een groot scheeps complot tegen de marine is gesmeed. „J^E maatregelen, die nu genomen worden om de Westerse verde diging op te bouwen, hadden reeds twee jaar geleden genomen behoren te worden" zei Churchill te Straatsburg. Churchill kon deze ern stige berisping uitdelen, omdat hij reeds herhaaldelijk in toentertijd op zienbarende redevoeringen gewaar schuwd heeft voor het wereld-ver overend streven van het communis tisch Rusland. Zijn redevoering te Straatsburg was in dit opzicht nu niet opzienba rend meer, want iedereen, die de persoonlijke vrijheid stelt boven sla- Voorwaarden van indienst-treding en bezoldiging Naar .officieel Avordt medege deeld overweegt de Nederlandse re gering om in aansluiting op de uit zending van de „Jan Evertsen" een compagnie mariniers en een com pagnie legerstrijdkrachten, in totaal ongeveer 400 man, ter beschikking te stellen van de Ver. Naties om deel te nemen aan de strijd tegen de Noordkoreaanse agressie. De uit zending zal geschieden op basis van vrijwilligheid. De grootte van elk der compag nieën zal 200 man bedragen. Bij de Mariniers-compagnie kun- kunnen zich melden: officieren, on derofficieren en manschappen, zo wel beroeps- alt reserve-personeel en dienstplichtigen van het korps Mariniers. Leeftijd niet jonger dan 19 jaar en bij voorkeur niet ouder dan 35 jaar voor officiëren en on derofficieren en 30 jaar voor man schappen. Bij de Koninklijke Landmacht compagnie: beroeps-, reserve- en dienstplichtig personeel; al dan niet thans onder de wapenen, vrij willigers, oud O. V. W.-ers en mili tairen met kort dienstverband. Leeftijd voor officieren en onder officieren niet jonger dan 19 en bij voorkeur niet ouder dan 35 jaar, voor korporaals en soldaten van 19 tot een met ?0 jaar. Gegadigden moeten ten minste twaalf maan den militaire dienst hebben ver richt. Men kan zich melden voor de Mariniers-compagnie: op schepen en bij inrichtingen aanwezige mili tairen, bij hun commandant. Gewe zen oorlogsvrijwlligers en niet in werkelijke dienst zijnde dienst plichtigen van het korps Mariniers benevens Mariniers, die thans met verlof zijn, persoonlijk of schrifte lijk bij de commandant van het korps Mariniers, Westplein 12 te Rotterdam, met vermelding van stamboeknummer, geboortedatum, beklede rang of stand en functie, gehuwd of ongehuwd, eventueel volledig 'burgeradres. De aanmel ding moet vóór of uiterlijk op 21 Aug. geschieden. Aanmelden. Aanmelding, voor K. L.-comipag- nie: Persoonlijk of schriftelijk vóór of uiterlijk op 21 Augustus bij de reserve majoor J. de Groot, Casu- ariestraat 18 te 's-Gravenhage (be zoek iedere werkdag tussen 9 en 17 uur,, des Zaterdags tot 12 uur). Bij schriftelijke aanmelding moet opge geven worden: geslachtsnaam en voornamen voluit, geboortedatum en plaats, eventueel rang en func tie, vroeger of tegenwoordig mili- taii onderdeel, gehuwd of onge huwd, volledig burger-adres. Zij, die thans onder de wapenen zijn, dienen de schriftelijke aanmelding in te zenden door tussenkomst van hun compagnies- of overeenkom stige commandant. Bezoldiging voor de Mariniers- compagnie: het personeel zal van de datum van vertrek uit Neder land tot aan de datum van terug keer in Nederland (c. q. aankomst in een ander land na beëindiging van de taak als bovenbedoeld) wor den bezoldigd volgens de thans voor Indonesië geldende schalen. Voor de K. L.-compagnie: voor dit personeel zal een bezoldigings regeling worden getroffen overeen komende met die voor de Mariniers- compagnie. Voor minderjarigen is de schrif telijke toestemming nodig van de gene, die ide ouderlijke macht <of de voogdij over hen uitoefent. Gegadigden, die niet behoren tot het 'beroepspersoneel, dienen een verbandakte te tékenen, waarbij zij zich verlbinden vrijwillig in werke lijke dienst te komen. PRINSES WILHELMINA'S VERJAARDAG. Met het oog op de a.s. verjaardag van prinses Wilhelmina brengt de particulier secretaresse van de Prin ses in herinnering, dat de Prinses van wege haar leeftijd en de vele ver moeienissen, die een feestviering voor haar zou meebrengen, haar verjaar dag, evenals het vorige jaar het ge val was, enkel in de familiekring wil gedenken en deze verder in alle stil te wil laten voorbijgaan. vernij aan de staat, is hem plotseling gelijk gaan geven. Ook Nederland zal, tegelijk met de andere vrijheidlievende staten, zijn militaire uitgaven moeten gaan opvoeren. Hoeveel geld aan de op voering der verdediging ten koste zal worden gelegd, is nog niet me degedeeld, en evenmin op welke wij ze de regering denkt, het ongetwij feld aanzienlijke bedrag bij elkaar te krijgen. Voor het nationale huishoud boekje komt deze te verhogen post bijzonder ongelegen. De belastingen zijn al zo hoog opgeschroefd, dat zij een gezonde welvaartspolitiek de kluisters aanleggen, terwijl de vele millioenen kostende wederopbouw juist goed op dreef begon te komen. Hoe de regering het ook draaien of keren zal, zeker is het dat een zwa re last op' ons volk zal worden ge legd en dat deze last nieuwe beper kingen voor onze nationale welvaart zal meebrengen. De communisten zullen daar munt uit weten te slaan. Daar kan men verzekerd van zijn. Reeds nu wordt de leuze aangeheven: „Kanonnen voor Amerika, armoede voor* de werkers". Verandert men het woord Amerika door Rusland, dan is deze leuze in de Sovjet-Unie reeds lang in practijk gebracht. „Deze maatre gelen hadden al twee jaar geleden genomen moeten worden" zei Churchill. Er zou tot opvoering der militaire uitgaven geen aanleiding zijn geweest, indien Rusland daar mede niet begonnen was. Een staatje in de „Economist" afgedrukt, geeft aan welk percentage van hun natio nale inkomen de verschillende lan den in 1949 aan hun militaire verde diging besteedden. Rusland 13 pct. Engeland 7.4 Nederland 6.1 Ver. Staten 6.1 Turkije 5,8 Frankrijk 5 Italië 3.8 Zweden 3.6 Canada 3 Zwitserland 2.7 België 2.5 Noorwegen 2.5 Denemarken 2.5 Hieruit blijkt, dat verleden jaar Rusland reeds verre aan de top stond. Als de Nederlandse regering er toe zou overgaan, nieuwe offers van het volk te vergen, doet zij dus niet an ders dan het Russische voorbeeld na volgen. Met dit grote verschil, dat Rusland geen enkele reden had zich zo zwaar te bewapenen, tenzij het oorlogszuchtige plannen koesterde. Nederland daarentegen en andere democratische mogendheden, opge schrikt door de communistische in val in Korea, eindelijk tot verster king der defensie overgegaan, beang stigd door de zwaar-bewapende „vre- des-acties" van de Sovjet en haar verknochte aanhangers. Vrede! vre de! roepen is de tactiek, ook natuur lijk van de Nederlandse communis ten, terwijl de communistische heil staat voortging en met enorme las ten voor het Russische volk voort gaat zich te bewapenen, zonder -dat enig land ter -wereld het bedreigde of bedreigt. De bewapenings-wed- loop aan welke ook Nederland nood gedwongen mee gaat doen, is daar om weinig sportief, want Rusland was de rest van de aardbol reeds enige ronden voor, aleer het start schot werd gegeven. En dat start schot klonk pas, toen de rest van de wereld het dreigement van de vrede- roepende mogendheid besefte. De moed van, de mens draagt zijn krankheid. Maar een verslagen geest, wie kan hem opbeuren. Spreuken 18, 14

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1