'Vxicantieuxaagötufifieti (jwndfrezithewwmmg. in JiaCië Gatje £eiui Man DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 huldigt WIELRENNEN Rotterdam Wim de Ruyter De wielrenner Wim de Ruyter is gisteravond op geestdriftige wijze door zijn stadgenoten ingehaald na zijin uitstekende prestaties in de Ronde van Frankrijk. Nadat hij reeds in het Stationsrestaurant door zijn vrouw en kinderen, zijn ouders en het bestuur van zijn vereniging was verwelkomd en in de bloemetjes ge zet, ving per auto. waarachter op hun fietsen 'n twaalftal clubgenoten in rennerstenue, een toch aan door een groot gedeelte van Rotterdam. Op het Stationsplein werd de Ruyter een grootse ovatie gebracht door eni ge duizenden stadgenoten, en ook langs de route, die naar de Wieler baan aan de Kromme Zandweg voer de, werd hem de hulde gebracht, die hij zo zeer had verdiend, doch waar op hij geenszins gerekend scheen te hebben. Op de wielerbaan werden verscheidene speeches afgestoken, o.a. door dr. J. Bosma, voorzitter van de Raad voor Lichamelijke Opvoe ding te Rotterdam, de heer G. Bosch, namens de afdeling Wieleraangele- genheden van dezelfde instantie, de heer Verkerk, voorzitter der Wieler federatie Zuidholland en vele ande ren. Zij allen stelden de Ruyter tot voorbeeld aan de Nederlandse ren. ners en lieten hun woorden vergezeld gaan van geschenken en bloemstuk ken, waaronder het podium weldra bedolven was. Het was reeds duister toen een vermoeide doch gelukkige de Ruyter van zijn verdiende rust kon gaan genieten. Hij zal vanavond op het Marktplein van „Oud-Rot terdam" opnieuw gehuldigd worden. COPPI TRAINT WEER. Fausto Coppi, die de gevolgen van zijn val in de Ronde van Italië ge heel te boven is gekomen, heeft de training hervat. Aetherklanken VRIJDAG. HILVERSUM I 402 M 7.00 VARA ,10.00 VPRO, 10.20 VA RA. 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.18 Gram, 8.00 Nieuws en weerber. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Gram. (9.309.35 Waterstanden). 10.00 „Thuis,'' cau serie. 10.15 Morgenwijding. 10.20 Gram. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Viool en piano. 11.10 Voordracht. 11.30 Gram. 12.00 Zang en orgel. 12.30 Mededelingen. 12.33 Sport- praatje. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Accordeonmuziek. en zangtrio. 13.45 Gram. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Gram. 15.00 Boekbespreking, en voordracht. 15.20 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Sextet. 17.35 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicita ties. 18.50 Gram .19.00 „Denk om de bocht!" 19.15 Gram. 19.30 „Op bezoek bij anderen," causerie. 19.45 Reportage. 19.55 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Gram. 20.40 „Silhouetten," cause rie. 21.00 Verzoekprogramma. 21.35 „Het aanzoek," hoorspel. 22.00 Bui tenlands weekoverzicht. 22.15 Koor, oiltest en solisten. 22.40 „Vandaag," causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weer ber. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Blaaskwintet en piano. 9.15 Voor de zieken. 9.30 Gram. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Gram. 11.15 Tenor en piano. 11.45 Gram. 12.30 Mede delingen. 12.33 Surinaamse volks muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Kon. Militaire Kapel. 14.00 Gram. 14.40 Voordracht. 15.00 Kamermuziek. 15.40 Voordracht. 16.00 Viool en pi ano. 16.25 Amusementsmuziek 17.00 Wetenswaardig allerlei. 17.30 Gram. 17.45 Friese causerie. 18.00 Koor zang. 18.15 Causerie over sociale verbetering. 18.30 Voor de strijd krachten. 19.00 Nieuws en weerber. 19.15 Regeringsuitzendiing. 19.35 Gram. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws 20.05 Gram. 20.15 Sympho- nie-orkest. 21.00 „De Raad van Eu ropa te Straatsburg bijeen." 21.00 Lichte muziek. 21.50 Orgelconcert 22.20 Gram. 22.50 Oratoriumvereni ging, philharmonisch orkest en so listen. 122.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Amusements muziek. 23.4524.00 Gram. Atleiding geeit nieuwe trisse zin WIJ ZIJN ER NIET van overtuigd, dat iemand er aan dood zou gaan, wanneer hij eens een jaar zijn vacantie oversloeg. Maar dit ont neemt aan de vacantie haar rechtva ardiging geenszins. Altijd dezelfde omgeving om zich heen weten, altijd bezig te zijn met dezelfde handgre pen, die ieder beroep in zich besloten houdt, het doodt de energie, het verslapt de aandacht, de nauwgezetheid, die voor elke ambtsverrichting wordt vereist. Zonder dat wij ons o ok met iets anders bemoeien dan met de dagtaak, verliezen wij het vermogen de inspanning te presteren, die de dagtaak vordert. Juist door de afleiding wordt de dagtaak telkens weer nieuw, krijgen wij die frisse zin, dat spontaan aangrijpen van het geen de beroepsplicht ons voorschrijft, dat nodig is om hem goed te ver vullen. VAN HET CENTRAAL STATION te Amsterdam vertrokken de Neder landse deelnemers aan de wereld kampioenschappen wielrennen, die in België worden gehouden. Hangende uit het coupéraam, v.l. n.r. Hij zelen doorn, Kleefstra, Schot man en Willekes, Op de voorgrond de vader en de verloofde van Kleef stra. ZWITSERSE PLOEG VOOR MOORSLEDE. De Zwitserse ploeg voor de we reldkampioenschappen op de weg, welke op 19 en 20 Augustus te Moor slede wordne gehouden, is als volgt samengesteld: Profs: Kubler, Koblet, Brun, Crocci-Torti, Schaer en Settler. Reserve: Weilenmann. Amateurs: Roethlin, Bucher, Heimberg, Humat- cher. Reiser, Schtellenberg. De ploeg voor de wereldkampioen schappen op de baan, van 12 tot en met 16 Augustus te Luik, ziet er als volgt uit Achter grote motoren: Diggelman, Besson, Heimann. Sprint profs: Plattner, Roth, van Buren. Sprint amateurs: Reiser, Bucher. Achtervolging profs: Koblet. DE ACHT VAN CHAAM. De uitslag van de Woensdag ver reden Acht van Chaam luidt voor de profs: 1. W. Wagtmans, Breda. 154 km. in 4.08.15; 2. G. van Beek, Zaandam, 4.08.57; 3. G. Voorting, Haarlem, z.t.; 4. Schoenmakers, Eind hoven, z.t.; 5. v. d. Zande, Halsteren. 4.09.25; 6. W. van Est. Willebrord z.t.; 7. Lambrichs, Bunde, z.t.; 8. J Janssen, Elslo, z.t.. 9. P. de Vries, Vlaardingen, z.t.; 10. I. de Rijcke (België) 4.10.55. BOKSEN RAY ROBINSON BEHOUDT ZIJN TITEL. Ray Robinson heeft zijn titel van wereldkampioen in het welterge- wicht behouden door zijn tegenstan der Charley Fusari in een gevecht te Yersey over 15 ronden op punten gemakkelijk te slaan. DUIVENSPORT „De Witpen" (Zoetermeer). Wedvlucht vanaf Maastricht, afstand 157 K.M. De duiven werden gelost om 7 uur 45 min. Aankomst eerste duif 10 uur 5 min. 6 sec. Laatst aan komende duif 11 uur 0 min. 13 sec. 1. 21 A. Hermus; 2, 14 Breugelmans. Houtman, 3 A. Brussé (Citosa); 4, 7, 9, 11 Jac. N. v. d. Sman; 5 Ponse; 6, 17, 18 T. Klos; 8, 15. 19 J. Hoogen- doorn; 10 J. Henneken; 12 Kievit- Damen, 13 H. Wooning. 16 Burg- Reeuwijk; 20 Th. Hörters; 22 P. Gou weleeuw. A.s. Vrijdag inkorven van 7 tot 8 uxor bij Heijnen. de inkorvers zijn: G. Bulk, A. Heemskerk en Jac. N. v. d. Sman. „De Witpen" (Nieuwveen). De duiven werden om acht uur met een Z.W. wind gelost. 1. B. Romeijn, 2. Gebrs. Springintveld, 3. G. Oskam, 4 J. C. van Brummelen, 5. A. Schou ten, 6. A, Schouten, 7. G. Oskam, 8. Gebrs. Springintveld, 9 en 10 J. C. van Brummelen ,11 C. Springintveld, 12 C- van Leeuwen, 13 A. Bijl, 14 N. Groen in 't Wout, 15 A. Schouten, 16. G. Springintveld, 17 C. van Leeu wen, 18 G. Oskam, 19 J. C. van Bem- melen, 22 J. van Leeuwen, 23 C. Springintveld. De Vliegende Voorhouters. Wed vlucht met jonge duiven vanaf Vil voorde, Afstand 145 km. Gelost 7 uur. Aankomst eerste duif 8 uur 57. De uitslag is: F. J. v. Werkhoven 1, 5, 6; A. Dijsselbloem 2, 7; S. v. d. Plas 3; W. v. Kempen 4, 8; G. Heemskerk 9; G. Koelewijn 10; A. v. d. Slot 11, 12; P. J. Warmerdam 13; „De vrije vliegers" (R'veen). Wedvlucht vanaf Vilvoorde. Afstand pl.m. 143 km. Gelost om 7 uur, aan komst le duif 9.03.30 uur. Snelheid 1148.10 meter per min. Uitslag als volgt: W. v. d. Zwet 1, 2, 7, 9, 26; C. Castelijn 3, 4, 18, 23; P. v. Es 5 31; J. van Amsterdam 6; P. v. Vel zen 8; A. v. Beek 10, 12, 19, 20. 25; H. v. Veen 11, 1$ 17, 22. 28, 30; W. de Jong 13, 14; N. v. Ruiten 15, 33; Q. Wesselman 21; C. v. Veen 24; Warmerdam 32; R. Pauw 27, 29. „De Rhijnmonders" (Katwijk). Wedstrijd met jonge duiven vanaf Ciney. Afstand pl.m. 219 km. In concours 125 duiven. Gelost te 11.30 met draaiende wind van Noord tot Zuid-West. De eerste geconstateer de duif bereikte een snelheid van 1089 M. per minuut. J. E. Belt 1, 3, 8 en 31. J. Aanhane 2, 19, 21. 22. 26, 28 en 30. A. Heemskerk 4. A. Grim bergen 5, 7. 10. 16, 18, 20 en 23. C. Guyt 6 en 17. Varkevisser en Meijer 9; N. Verkaik 11. 13. 14. A. J. Degens 12; D. J. Kleen 15; D. Barnhoorn 24 en 25; Kr. Schaap 27, 29 en 32. VOETBAL. L. F. C.—H. O. V. 3—10. Woensdagavond speelde LFC zijn eerste licht-wedstrijd tegen HOV, uit Rotterdam, en verloor met gro te cyfers Nadat de heer J. Langezaal, voorz van LFC HOV bloemen had aan geboden, kwam het spel nauwelijks op gang, of de LFC-achterhoede stond raar te schutteren, gaf onno dig enkele corners weg en zag spoedig rechtsbuiten Kooijmans fraai doelpunten (01) Snel ging het spel in de HOV voorhoede van man tot man en weldra was het door Spek 02. LFC gaf zich échter niet geron nen, en als Pijdak gevaarlijk door breekt, wordt het voor G. Nagtegel- ler 12 Na 40 min. spelen is het van de Muller middenvoor van H- OV, die nog tweemaal weet te doelpunten (14). Lang heeft LFC in de tweede helft stand gehouden, maar dan Gaat de doelpunt-machine van HOV weer aan het rollen en van 15 werd het zelfs 18. Doelpunten krijgt het niet tal rijke publiek aan de lopende band Van 2—8 wordt het 2—9, 3—9, met tot slot een eindstand van 3—10 Totale wisseling Deze overwegingen zijn er oorzaak van geweest, dat de meeste mensen een vacantie-element brengen in iedere dag. Spelen en liefhebberijen, sport, lectuur, bioscoop, zij vallen alle onder datgene wat wij „de klei ne vacanties" zouden willen noemen. Maar éénmaal in het jaar, wan neer de natuur tot rust en tot ont spanning noopt, is er dan die Grote Vacantie. Die geeft de totale wisse ling van omgeving, welke voor de psychische gezondheid onontbeerlijk is. Die geeft echter nog iets anders: het besef eigen baas te zijn. Men is in ieder beroep verantwoording schuldig aan anderen, men moet zich voegen naar de organisatie, waarin men als werker is opgeno men. In de vacantie is men geheel vrij in zijn doen en laten, wat niet wil zeggen; los van alle banden! De invloed van deze vrijheid op de mens is merkwaardig. Men ziet brave huisvaders, wie het zweet over het voorhoofd tippelt met zwa re koffers sjouwen, dat het een lie ve lust is Tegen het torsen van zul ke lasten zouden zij opzien, wan neer hun werd opgedragen, het in hun beroep te verrichten. Men ziet kampeerders timmeren'en graven en met een gelaten gemoed alle ontbe ringen verdragen, welke een primi tieve kampbewoning hun oplegt. En de huismoeders verkeren in een stralend humeur, omdat zij een of twee weken lang, het eten niet hoe ven te bedenken en niet hoeven te koken. Het leven even te kunnen leiden, zonder controle van anderen, schenkt zulk een vreugde, dat men er dikwijls de zwaarste beproevingen voor over heeft. Onmisbaar. Vacantie is onmisbaar voor een behoorlijk functionnerend sociaal bestel, en wij moeten er voor wa ken, dat deze gezegende vacantie- gewoonte niet uit ons leven ver dwijnt. Maar er zijn moeilijkheden en bezwaren. De eerste moeilijkheid levert de heer Lieftinck. Kan men nog met vacantie gaan, nu de fiscus met loerende ogen ach ter zijn loket zit en de deurwaarders wachten op hun prooi? Is er geld voor vacantie? Geachte lezers, er is een beetje op gerekend. Vacantiegenoegens zijn niet meer zo duur als vroeger. Een regen van goedkope tarieven valt vertroostend neer op de dorre grond van onze armoede. Zelfs kondigen reis-maatschappijen een tocht in een autobus aan van ongeveer tien da gen door zeven landen van Europa, tegen bescheiden onkosten. Wij zou den het u niet aanraden, tenzij ge tegen vermoeidheid bestand zijt. Men hoeft het echter zo ver niet te zoeken. Ons overbevolkte vaderland heeft nog altijd stille, bekoorlijke plekken, die een verkwikkend ver blijf verzekeren. Maar nu wij dit schrijven, komen wij aan de tweede moeilijkheid. Er heerst oppropping. Een opprop ping van Rotterdammers op de Ve- luwe, een oppropping van Gelder sen aan de Westelijke stranden. Wie wil er in zijn vacantie door landge noten op de tenen worden getrapt? Wie wil het mensengewemel om zich heen hebben, waarvoor hij nu juist de stad is ontvlucht? En er is nog iets anders. Uw rechtmatig luieren parasiteert op het overwerkt worden van grote groepen uwer medemen sen. Wat hotel- en pensionhouders, wat spoorweg- en buspersoneel te verstouwen hebben, doordat alle Ne derlanders ongeveer tegelijk op reis gaan, is niet te beschrijven. Vacantie-spreiding. Deze onduldbare toestand riep de beweging der vacantie-spreiding op. Vacantiespreiding is een eis, zowel van gezond egoisme, als van naasten liefde. Van gezond egoisme, omdat wij, wanneer wij allen tegelijk rei zen, ons genoegen, waarnaar wij een iaar lang hebben uitgezien, vergal len en het doel der vacantie, nu eens eenzaam en vrij te zijn, moedwillig verstoren, van naastenliefde, omda; wij de goede en hulpvaardige men sen martelen, door wier diensten on ze vacantie mogelijk wordt. Het is dringend noodzakelijk, dat er meer coördinatie komt in de va- cantiegang. Wij doen een beroep op de bedrijven en diensten, om bij de vacantieregelingen op de vacantie spreiding te letten. Als de kantoren leeg lopen, dan drukt het hele werk op de enkelen die overblijven. Wij doen een beroep op ieder individueel om te overwegen of de natuur óók niet schoon is (en het weer mis schien beter) dan buiten de spits- maanden Juli en Augustus. Vacan- spreiding moet een onderdeel wor den van een goede vacantieverzor- ging. Binnenkort komen in het Ita liaanse parlement twee wetsont werpen aan de orde, die van his torische betekenis zijn en die tot doel hebben een einde aan de nog bestaande feodale toestan den te maken en de landbouw een grondige verandering te doen ondergaan. Eén wetsont werp werd reeds aangenomen, waardoor in het verlaten Zuide lijk gebied van Sila met de uit voering van deze plannen een begin wordt gemaakt door 60.000 hectare land van de grootgrond bezitters af te nemen en die on der 6.000 boerengezinnen te ver delen. Italië, dat op het ogenblik tezamen met Spanje de twijfelachtige reputa. tie heeft, het meest feodale land in Europa te zijn, zal door deze nieuwste maatregelen tot een land van kleine boeren worden gemaakt. De regering meent, dat deze kleine boeren een veilig bolwerk tegen het communis me zullen vormen. En dus is het volgende punt op het program een onteigening van ongeveer 1.750.000 hectare door het hele land,_ met inbe grip van de eilanden Sicilië en Sardi nië, die onder 250.000 tot 300.000 boe ren zullen worden verdeeld. Velen van hen hebben reeds wat land in eigendom. Men vindt hen on der de 5.135.000 Italiaanse keuter boeren, die proberen een bestaan te vinden op een stukje grond, dat nau- welijsk groter is dan een voetbalveld. Echter wordt niet alleen tot een ont eigening van het grondbezit overge gaan, doch er wordt tegelijkertijd naar gestreefd de versplintering van kleine boerderijtjes tegen te gaan. Deze herverdeling van het land EN DE WENSHANDSCHOENEN 37. Lange Leo wordt ruw gewekt. We hebben al een hele tijd niets over Lange Leo gehoord, dus wordt het wel eens nodig, dat we ons daar weer mee gaan bemoeien. Nu, die 'had intussen het hele bergpad, afge wandeld en was zodoende in het dal gekomen. Maar van lopen word je moe, vooral in de bergen, dat weet je misschien wel. En toen Lange Leo dan ook bij een driesprong kwam, waar hij een fontijntje zag staan, waar heerlijk helder water uit kwam besloot hij eerst even wat te gaan drinken, alvorens zijn weg te ver volgen, en tegelijk even uit te rus ten. Het liep al tegen de ochtend en Lange Leo was werkelijk erg ver moeid. „Hè, dat smaakte!" zei hij, toen hij zijn dorst had gelest en op de rand van het fonteintje ging zitten. „En nu even mijn benen strekken! Tsjon- ge, wat was dat een eind lopen! En dat de hele nacht!" Maar toen hij eenmaal zat, viel hij natuurlijk in slaap. En hij werd pas weer gewekt door iets, dat met een enorme snelheid en een knette rend geluid .angs hem heen stoof. wordt vergezeld van een investe ringsproject met een tienjarige loop tijd. De regering zal hiertoe meer dan 300 millioen lire (dat is ongeveer 17.5 millioen gulden) zelf bijdragen;^ een soortgelijk bedrag moet uit privé-be- leggingen komen. In theorie is dit bedrag net genoeg om het land na de grondbezitherziening aan de nieu we eigenaars, de kleine boeren, over te dragen. Maar daarin ligt juist het cardinale punt van het vraagstuk. Iedereen is het erover eens, dat de verdeling van de grond een grote slag voor de Italiaanse landbouw zal zijn, wanneer men er niet in slaagt in een paar jaren tijds dezelfde voor uitgang te bereiken als andere West- Europese landen gedurende vele ge neraties deden. En dat zal een enor me krachtsinspanning blijken, om dat deze achterstand in de ontwik keling van de Italiaanse landbouw, volgens het regeringsplan, zal moe ten worden ingehaald in een periode van tien jaren, juist in een tijd dat de landbouw in heel West-Europa een crisis doormaakt. De positie van Italië's buitenlandse handel zal in 1952, als de Marshall hulp afloopt, al zeer slecht zijn en toch, wanneer de landbouwproductie op dat moment minder geworden is, ziet de toestand er vrijwel hopeloos uit. De Italiaanse regering durft dit ri sico blijkbaar te nemen, waarschijn lijk omdat men tot de conclusie ge komen is, dat het nóg gevaarlijker zou zijn de sociale revolutie, die dé grondbezitherziening met zich brengt ,uit te* stellen. Het is duide lijk, dat alleen een uiterste rechtse regering in staat zou zijn, een tweede maal een boerenopstand aan te pak ken, zoals die in de afgelopen win ter Zuid-Italië in beroering bracht. Honderdduizenden boeren, die eeuwenlang het slachtoffer van een in West-Europa ongeëvenaarde ar moede waren, marcheerden plotse ling van hun dorpjes in de bergen naar de grote landgoederen met het voornemen, zich van de landerijen meester te maken. Zij droegen rode vlaggen mee, alhoewel het heel goed mogelijk is, dat zij zich van de poli tieke betekenis van dit gebaar nau welijks bewust waren. In ieder ge val demonstreerden zij daarmee de verrassende invloed, die communisti sche leiders over de bevolking in het Zuiden hadden weten te verkrijgen. De tegenwoordige coalitie-regering, die in hoofdzaak uit Christelijke de mocraten bestaat, vermengd met rechtse socialisten en republikeinen, voelt er niets voor, dat deze demo cratische gebeurtenissen zich nóg eens herhalen. Zij kan deze voorko men door een nieuwe grondverdeling door het parlement te laten aanne men. Maar daarmee is de situatie slechts gedeeltelijk gered, want het blijft de vraag of deze regering, of een volgende, in staat zal blijken de nodige fondsen te vinden om de her ziening van het grondbezit tot een succes te maken. IN HET GRIJS Door A. HRUSCHKA. (Nadruk verboden), 30.) O, Heinrich, wat een buiten kansje! Wij hebben een nieuwe huurder, een -deftig, bejaard en vriendelijk heer die met alles tevre den is en de huur vooruit heeft be taald. De majoor keek zijn vrouw, die met zijn zoon Walter zijn kostbaar ste bezit uitmaakte weemoedig aan „Arme Sybille!" dacht hij. „Dat is dus de vreugde, die het leven u brengt! Zulke dingen verheugen Hij ging naar het venster. Daar loopt me waarlijk die kerel weer! bromde hy. Als ik maar wist, wat zijn gedoe te betekenen -eft! Het begint mij verschrikke- k te vervelen. De een of andere r verlies ik mijn geduld en laat x arresteren! IX. Vaarwel, mijn arm kind, zei de houtvester Steinbrech tot Lore, die reisvaardig voor hem stond. Toon je mijn dapper meisje, dat zich niet door de slagen van het nood lot terneer laat drukken. Tr-ou- wens, je hebt deze regeling zelf ge wild Ja. vader, omdat ik moest U begrijpt toch, dat ik moest? Was mij van het testament van Felizian Grauenstein vroeger iets bekend geweest, nooit zou ikEn wat een hartzeer zou dan ons allen be spaard zijn gebleven. Zij kneep de lippen opeen en wendde haar gezicht af. Vaarwel, vader, ging zij na 'n ogenblik van zwijgen voort. En komt hij vandaag, zeg hem dan zeg hem allesen dat ik steeds van hem zal blijven houden, al kun nen wij elkander niet toebehoren... Zy deed een paar stappen in de richting van de deur, waarvoor de taxi, die haar naar het station moest brengen, reeds wachtte. De houtvester antwoordde niet. Bleek, met half gesloten ogen, stond hij roerloos te midden der kamer. Lore keerde zich nog eens om en viel snikkend aan zijn borst. O vader, het valt mij ver schrikkelijk zwaar! Het leven bete kent niets meer voor mij. De houtvester haalde diep adem en streek zich met de linkerhand over het voorhoofd, •terwijl hij met de rechter Lore tegen zijn borst gedrukt hield. Nooit had hij zijn overleden vrouw zo smartelijk ge mist als op dat ogenblik. Maar plotseling scheen nieuwe kracht hem te bezielen. Het kind had niemand meer dan hem Wie zou haar oprichten, als hij het niet deed? Zo hulpeloos en zwak mocht hij haar niet laten vertrek ken. Zwijgend leidde hy zyn dochter door de achterdeur naar buiten in het bos, onder de hoge sparren en beuken. Op een open plek tussen de bomen liet hij haar naast zich plaats nemen op een stenen bank. Van die plaats genoot men een vrij en heerlijk uitzicht. Lore, zei Steinbrech met licht bevende stem, hier heb ik dikwijls gezeten met je moeder, hand in hand, dankbaar voor al de schoon heid en pracht, die ons omringden. En toen je lieve moeder gestor ven was, dacht ik. dat voor mij al les gedaan was en ik nimmer in staat zou wezen, de last van het leven alléén te dragen. Dagen ach tereen zwierf ik rond in het bos en tussen de rotsen en woeste gedach ten bestormden mijLore, hoor je wat ik zeg? Ja, vader. En op zekere dag Lore, let nu goed op zat ik weer hier, zondei het teweten.... voor de eer ste maal alléén! Het was lente. De beuken bloeiden en in het dal ruis ten de wateren zo vrolijk als was er niets gebeurd; en om mij heen zongen de vogels, zoals ieder jaar om die tijd. En zie, er kwam een zonder ling gevoel over mij. Ik weet niet, Lore, hoe je die gewaarwording te beschrijvenPüotseling kwam ik mij-zelf zo klein en nietig voor als de grashalmpjes aan mijn voe ten Die halmpjes vormden slechts deeltjes van een onmetelijk geheel, zij bleven groeien en gedyen in de koestering o'er zon, al vernietigt miji; voet duizend anderen om hen heen. En nederig dacht ik; Wie ben ik, dat ik in opsland durf te komer. tegen de eeuwige wetten, omdat ik van mijn kostbaar bezit werd be roofd? Heeft de grote, zonnige we reld, die mij omgeeft, alle waarde voor mij verloren? Bestaat ze voor mij niet meer? Is het niet zondig, in zelfzuchtige smart voor al die schoonheid de ziel gesloten te hou den? En een wonderbare rust werd mijn deel. Met zijn gouden stralen omving mij het zonlicht. Om mij heen ontwaarde ik duizend wonde ren, die ik vroeger niet had gezien, en nederig onderwierp ik mij aan de wil van God, die niemand méér oplegt dan hij kan dragen. Ik ging naar huis en toen ik jou in de oogjes keek, Lore, voelde ik, dat ik niet alléén was. Ik weet niet, mijn kind, of je mij volkomen begrepen hebtOok jy werd zwaar beproefd, maar God heeft ook jou een troost gelaten. Werp een blik om je heen, Lore. Open zo wijd mogelijk de deur van je ziel. Waarheen je het oog wendt, overal zie je je moedertje de armen naar je uitsteken. En naast je zit je oude vader, die je leed met je deelt en zo gaarne de vrede zijner ziel in de jouwe zou willen overstorten..." Hij zweeg. In zijn ogen schitter den een glans, welke Lore nimmer te voren in dat kalm, eenvoudig gezicht had gezien. Zij schreidde niet meer. Zij boog zich over zijn getaande hand en kuste ze met eerbied. Ik dank u, vader, fluisterde zy. Ja, ik heb u begrepen! Toen stond zij op en ging voort: Laat ons nu gaan; het is hoog tyd. Ik zou niet gaarne hebben, dat Herbert kwam, vóórdat ik weg ben, hoewel ik my nu kalm en sterk voel. Zij keerden terug naar de hout vesterij. En Lore Steinbrech vertrok naar een afgelegen dorp, naar een tante, de enige, kinderloze zuster van haar overleden moeder. Steinbrech hij wilde nog die dag zijn betrekking opzeggen zou haar volgen, zodra men een plaatsvervanger voor hem gevon den had. De gravin zat in haar boudoir en luisterde naar het dagrapport van de rentmeester, toen houtvester Steinbrech zich bij haar liet aan melden. Daar nog geen officieële publicatie van het overlijden van de majoraatsheer was gedaan, be heerde zij uit nagm van de ver dwenen graaf het landgoed Grau- enegg. Het duurde geruime tijd vóórdat Steinbrecfr werd toegelaten. Toen hy binnentrad, werd zijn beleefde groet niet bijster vriendelijk be antwoord. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6