Zonder oplossing landbouw vraagstuk geen Benelux 1 Belgen handhaven echter het standpunt van beperkte invoer Merendeel bouw-werken in Amsterdam ligt stil Kindje onder de trein Nederland kan uitstekende landbouwmachines maken Meer groente naar Duitsland nesië DONCERDAG 10 AUGUSTUS 1950 CE EIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Wordt de landbouwkwestie niet opgelost, dan zal het. niet komen tot een .économische Unie en dan wordt het Benelux-verdrag van Ne derlandse zijde niet getekend. Aldus deelde de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt mede, aan de „Gelderlander" in een onderhoud, dat Z. Exc met betrekking tot het Benelux-vraagstuk toestond. Alle resultaten van de dezer dagen m Oostende .gehouden Ministersconfe rentie zijn voorlopig. Deze afspra ken zouden te niet gedaan worden, aldus de Minister, wanneer het in de komende landbouwbesprekingen onverhoopt niet tot een overbrug ging van de moeilijkheden in de agrarische sector komt. Besprekingen op landbouwgebied niet bemoedigend in Oostende Vooral op landbouwgebied zijn de laatste besprekingen in Oostende niet bemoedigend geweest, omdat men van Belgische zijde te star en stijf vasthoudt aan de eis tot hand having van het protocol van Mei 1947, dat het, zo men weet, moge lijk maakt het vrij verkeer van een landbouwproduct te beletten, als de prijs daarvan ligt berieden de mi- nium-prijs in het invoerende land. Men dient ons wel te verstaan, aldus Minister Mansholt. Wij ont kennen niet, dat er voor de aanpas sing op landbouwgebied een be paalde tijd van overgang voor ze kere producten nodig is. Van Neder landse zijde is wel degelijk de noodzaak erkend van een over gangsregime, teneinde de Belgische en Luxemburgse landbouw in staat te stellen zich aan te passen aan t vrije ruilverkeer in agrarische pro ducten binnen de Unie en geduren de welke tijd bepaalde producten vorrhands aan dit vrije ruilverkeer worden onttrokken. Maar dit overgangsregime moet in de plaats komen van het proto col. Wij kunnen er niet mee accoord gaan, wij die zelf onze markt voor 95 pet. willen openstellen voor Bel gische industriële producten, dat het protocol van 1947 welhaast ten eeuwige dage een uitzonderingstoe stand voor de landbouw blijft scheppen. Van Belgische zijde moet ook de bereidheid aanwezig zijn, gedurende een bepaalde tijd te ko men tot de noodzakelijke aanpas sing. GEMEENSCHAPPELIJK PRIJS-OVERLEG. Over het doel moet men 't eens zijn, aldus Minister Mansholt. Na het overgangsregime moet een vrij ruilverkeer in agrarische producten binnen de Unie tot stand komen. De productiviteit dient zoveel moge lijk verhoogd te worden en de kost prijs moet worden verlaagd, om daardoor een zo groot mogelijke binnenlandse behoefte te kunnen bevredigen en omdat de Bene lux als geheel een agrarische ex port-gebied zal worden niet min der om daarvoor een zo sterk mo gelijke positie op de export-markt te kunnen innemen. Om deze rede ook zal men voor de gehele Bene- lux-ruimte als export gebied de geëigende maatregelen dienen te nemen, welke analoog zijn aan de Nederlandse landbouw-politiek. Bij dat al blijven wij natuurlijk vast houden aan ons standpunt, dat aan de landbouwers en landarbeiders in de goed geleide en sociaal-econo misch verantwoorde bedrijven een bestaanszekerheid moet worden verschaft. Gedurende het overgangsregime voor bepaalde producten, zal het nodig zijn dat het exporterende land zich verbindt de betreffende producten niet beneden een bepaal de prijs in de partnerlanden te im porteren. Dat komt geheel aan de Belgische verlangens tegemoet. Van Nederlandse zijde stellen wij ons echter op het standpunt, zo deelde Minister Mansholt mede, dat deze prijs in gemeenschappelijk overleg wordt vastgesteld. Wordt overeenstemming niet bereikt, dan zou de beslissing kunnen worden ingeroepen van een Conseil de Mi- nistres, dat bij meerderheid van stemmen beslist. Bij de vaststelling van de prijs zal als richtlijn aange houden moeten worden, dat de prijs de strekking heeft het verschil in concurentievoorwaarden te com- Veel kwallen aan de kust Tengevolge van de landwind ge durende de laatste dagen, welke een onderstroom uit zee naar de kust veroorzaakt, heeft men aan de Ne derlandse stranden buitengev/oon veel last van kwallen. Voor de tien duizenden badgasten, die van het mooie weer profiteren aan zee, zijn deze vieze beesten niet alleen een er- genis, maar aanraking bezorgt de baders en zwemmers de onaangena me gewaarwording, alsof pien door brandnetels gestoken is. Sommige mensen worden er zelfs ziek van. In Hoek van Holland zijn gisteren hon derden badgasten behandeld met ver dunde ammonia. Zodra de wind uit de westelijke hoek gaat waaien, zal dit euvel, dat het plezier van vele vacantiegangers vergalt, verholpen 2yn. penseren, waarbij wordt zorg ge dragen, dat de bevordering van een economisch niet verantwoorde pro ductie wordt voorkomen. WORDEN DE VERSCHILLEN NOG GROTER? In alle geval zullen we er vol gens de Minister naar moeten stre ven de verschillen, die er tussen de landbouw in Nederland en België wel ter dege zijn, weg te werken. Maar helaas de .werkelijkheid is, dat deze verschillen nog eerder gro ter dreigen te worden. Het is bekend, dat er tussen onze landen aanmerkelijke verschillen zijn bijv. waar het de lonen en pachten betreft. Deze zijn in Bel gië beduidend hoger. Ongetwijfeld aldus de Minister zullen wij er in Nederland niet aan ontkomen dat de lonen en pachten wat verhoogd moeten worden. Maar 't schijnt dat in België de verhoging eveneens nog maar doorgaat. Wij naderen el kander niet, dat is het probleem. Terwijl bijv. voor de Belgische pachtprijzen officieel een index cijfer geldt van 140 (1938/1939 is 100). wil men dit binnenkort nog tot 200 opvoeren. Nederland als ex portland kan zich nu eenmaal zulk een ongebreidelde pachtprijzenont- wikkeling bij de grote landhonger onmogelijk veroorloven. Behalve deze aanzienlijke ver schilpunten zijn er natuurlijk nog meer. Voor wat onze subsidie op veevoeder betreft, zijn wij aldus Minister Mansholt wel bereid deze op te heffen; daar ligt geen moeilijkheid. Wat het verschil in meststof fenprij zen betreft, menen wij dat er geen reden is daarvoor speciale voorzieningen te treffen. Deze prijzen in Nederland worden op geen enkele wijze kunstmatig van overheidswege beinvloed. Pro duceert men in dat opzicht hier de meststoffen goedkoper, dan zou een vrij ruilverkeer van meststof fen in het Beneluxgebied de be staande verschillen langs natuur lijke weg wel vereffenen. DE KOMENDE CONFERENTIE. LANDBOUW- Ondanks deze moeilijkheden aldus de Minister zullen we kost wat kost moeten trachten een op lossing te vinden. Het is niet ge makkelijk maar hopeloos acht ik deze opgave ook weer niet. Het kan niet zijn dat waar Europa streeft naar een steeds grotere liberalisa tie, de Belgische landbouw daarop blijvend een uitzondering zou wil len vormen. Van Nederlandse zijde hebben wij voorstellen gedaan die een rus tige ontwikkeling van de Belgische markt in de verlangde richting mo gelijk maken. Wij honen dat men ook van goedwillende Belgische landbouwzijde zal inzien dat in on ze landbouwpolitiek veel steekt, wat ook voor het Belgische boerenbe- lang dienstig is. In alle geval wordt de landbouw- conferentie die eind Septmkawyqrt conferentie die eind September in Luxemburg zal worden gehouden, en waaraan naast de Ministers van Landbouw van de drie landen, ook de Minis ters van Financiën, Economische Zaken en Buitenlandse Zaken zul len deelnemen, uiterst belangrijk. Ze zal voor de verwezenlijking van de Benelux beslissend worden. E.V.C. oefent dwang uit om te staken Er is zich in het Amsterdamse bouwbedrijf een staking aan het ont wikkelen, die men gerust noodlottig mag noemen voor de woningvoorzie ning. De E.V.C. heeft hierbij de lei ding en tracht door allerlei terreur methoden ook andersdenkenden tot meestaken te dwingen. Op 26 Juli j.l. heeft de E.V.C. een staking geadviseerd Als gevolg daar van legden circa 90 steenlossers het werk neer. Het motief was een eis tot 5 pet. loonsverhoging. Deze ar beiders hebben namelijk nimmer de 5 pet. duurtetoeslag boven hun loon ontvangen, zulks in tegenstelling met de overige bouwarbeiders. Boven dien laten hun sociale werkvoorwaar den te wensen over. Op zichzelf lijkt hun eis dus riet ongemotiveerd aldus meldt „Trouw". Daar staat evenwel tegenover, dat deze steenlossers werken volgens een tariefstelsel. dat hun in het afgelo pen jaar in staat gesteld heeft een gemiddeld weekloon van 72 gulden te lvalen. Dit is volgens de alge meen erkende voorschriften te hoog om nog voor duurtetoeslag in aan merking te komen. En vaak worden nog aanzienlijk hogere weeklonen gehaald. Men werkt namelijk volgens een ploegenstelsel, waarbij gerekend wordt op een dagproductie per ploeg van 40.000 stenen. Nu zou men mo gen verwachten, dat deze arbeiders wanneer zij dit kwantum hebben be reikt, de tweede ploeg de gelegen beid geven aan het werk te gaan. Niets is echter minder waar. Indien mogelijk werkt men rustig een half uur over. wat ten koste gaat van de andere arbeiders. Uiteraard was deze situatie koren op de molen van de E.V.C. Zij ging de andere bouwarbeiders bang maken Indien dezen niet een sympathiesta king begonnen, „konden ze er zeker van zijn", dat vroeg of laat ook hun de 5 pet. werd afgenomen", aldus de EV.C. Tentoonstelling in gashouder Ter gelegenheid van het gouden jubileum van het gemeentelijk gas bedrijf te Amersfoort zal op 18 en 19 Augustus een tentoonstelling worden gehouden in de nieuwe gas houder, welke bijna gereed is. Deze gashouder, met haar inhoud van twintig duizend kubieke m'eter, heeft een middellijn van twee en dertig meter. In de beschikbare ruimte zullen o.m. worden geëxpo seerd een miniatuur gasfabriek, een volledige aansluiting van een wo ning met een doorzichtige gasrheter, die men in werking zal zien, diverse gastoestellen en de grondstoffen en bijproducten van een gas- en teer- bedrijf. SCHELE KEES BEKENT De Zondag in de hoofdstad aange houden 33-jarige C. E., bijgenaamd schele Kees, die er van verdacht werd een week tevoren in de Pater- nostersteeg een aantal schoten op een 33-jarige Groninger te hebben afgevuurd, waardoor deze ernstig werd gewond, heeft thans bekend. Als motief gaf hy op, dat hij van het inmiddels buiten levensgevaar ver kerende slachtoffer geld te vorderen had, waarover op de bewuste avond ruzie zou zijn ontstaan. Hoewel enkele andere takken van het bouwbedrijf zich bij de stakers aansloten, had het merendeel van de arbeiders te veel gezond verstand om weer eens voor de communistische ondermijning op te draaien. Zo bleek bij een geheime schriftelijke stem ming op de bouwwerken op Fran- kendael" in Amsterdam-Oost, dat 178 arbeiders er niets voor voelden het werk neer te leggen en dat slechts 79 bereid waren de stakings- oproep van de E.V.C. zonder dwang te volgen. Niettegenstaande deze houding breidt de staking zich toch elke dag uit. Het vervoerbedriif voor bouw materialen is er bij gekomen, de steenzetters en anderen zullen on- eetwiifeld voleen. Eenvoudig omdat de arbeiders zich aar alle kanten be dreigd voelen door de terreur van de F V.C. Deze heeft bij alle bouwwer ken posters nitêe«et en zo nodig be- lemncren dezen met geweld het werk. 7o werd een chauffeur van de fa. J. Veth. die toevallig nog met bouwmaterialen reed, afgerammeld. AI het materiaal, dat wordt aange voerd. is „besmet" verklaard en wie zich daaraan durft te vergrijpen, staat eenzelfde lot te wachten. Om nog niet te spreken van de ondergrondse ver dachtmakingen tegenover mede-ar beiders, die met een waar vernuft soms jarenlang levend worden ge houden. Zo is niet de wens tot gerechtvaar digde sociale verbeteringen, doch uit. sluitend de angst de oorzaak, dat het werk thans stil ligt. Wat dit betekent beseft men pas, indien men bedenkt, dat geen steen de stad meer in komt. geen zand, cement en grind, dat er binnen afzienbare tijd aan geen huis meer gebouwd zal worden. Het enige voordeel van deze staking is mis schien, dat we nu precies weten, wat de communisten verstaan onder „ver snelde woningbouw". BEURS: VURSCTRPING VAN DE REACTIE. De effectenbeurs maakt de laat ste dagen zonderlinge sprongen. Vrijdag en Maandag was het woord aan de kopers Dinsdag en gisteren had de inflationistische situatie op hen echter geen vat meer. Na de lichte reactie van Dinsdag werd deze Woensdag in verscherpte mate voortgezet. De variaties zijn in het algemeen vrij groot en het is voor het beleggend publiek niet eenvou dig zich een oordeel te vormen of te laten adviseren. De diepere oorzaak zoekt men in de voor de effectenhandel nog al tijd geldende bepalingen, die een terugkeer tot de normale vooroor logse beurshandel, naar de mening van beurskringen, nog altijd verhin deren. Het ontbreken van limites bij de hoeklieden is dientengevolge oorzaak, dat de meest onverwachte en scherpe koersveranderingen kunnen optreden. Winstnemingen droegen tot de reactie van gistermiddag bij Olie, die Dinsdag op 294 sloot, opende gisteren op 287 tot 291 en bereikte op 286 1/2 het laagste punt. Unile ver verloor 5 pet., Philips 4 pet., maar omstreeks het midden van de markt zette de daling niet verder voort en trad enig herstel in, zodat Koninklijke op 290 het laatst werd afgedaan. TACHTIG NEDERLANDSE SCHEPEN MET RADAR Op 1 Januari van dit jaar waren van de Nederlandse koopvaardij vloot 21 passagiersschepen, 19 vracht schepen met accomodatie voor meer dan twaalf passagiers, 35 tanksche pen en 7 trampschepen uitgerust met een navigatieradar. KAMERAAD GERED ZELF GEDOOD. Een timmerman uit Erica, de twintigjarige B. Cöbel, is op het ter rein van het Provinciaal Groninger Waterleidingbedrijf te Onnen door electrische stroom getroffen en op slag gedood. Het slachtoffer wilde een mede arbeider het leven redden toen deze aan een onder hoge stroom staande betonmolen vastzat en geen kans zag los te komen. C. trok de arbei der van de betonmolen weg doch greep daarbij zelf aan een ijzeren ge deelte van deze molen, dat eveneens onder stroom stond .Hij was op slag dood. Door een defect aan de kabel van de betonmolen was de gehele machine onder stroom komen te staan. Het bleef ^ongedeerd Als door een wonder werd Woens dagmorgen een 2-jarig meisje, dat in de buurt van Pikveld bij Coevorden onder een goederentrein was geko men, nagenoeg ongedeerd onder een van de wagons vandaan gehaald Luidkeels schreiende door het ge dender^ dat over haar hoofdje was gegaan, werd het meisje in de han den van de toegesnelde machinist opgenomen. Het dochtertje van de familie Snijders te Pikveld aldus meldt het N. v. d. D. was even aan de aandacht van haar .moeder ontsnapt. Het begaf zich regelrecht naar de spoorbaan voor de ouderlijke wo ning en kroop onder de omheining door en tegen de spoordijk op juist op het moment, dat op korte afstand een goederentrein uit Emmen nader de. De trein was reeds vrij dichtbij, toen het kind tussen de rails kroop. De machinist remde, zodra Inj het meisje ontdekte, uit alle macht. Geheel overstuur sprong de mar. van de locomotief en rende langs de wagons naar de plaats waar het kind lag. Wie kan zijn opluchting Le- schrijven, toen hij het schreiende kind zonder enig letsel tussen de rails vond. De moeder, tot wie in middels het ogenschijnlijk ontzetten de gebeuren was doorgedrongen, was een flauwte nabij. Haar vreugde over de redding kon zij slechts in snikken uiten. Onbewaakte overweg eist 2 doden Op een onbewaakte overweg bij Doetinchem is Woensdagmiddag een personenauto door een uit de rich ting Winterswijk komende trein ge grepen, waarbij de beide inzittenden het leven lieten. Het ongeluk gebeurde enige hon derden meters voor het station van de N.S. te Doetinchem. De auto kwam van de kant van Doetinchem en reed in de richting Terborch over de rijksstraatweg. Toen de bestuurder bemerkte, dat de slagbomen gesloten waren, reed hij, omdat hij blijkbaar haast had, enige wegen om en moest toen een onbewaakte overweg kruisen. De trein uit Winterswijk greep de wa gen, die een grote snelheid had en sleurde hem ongeveer dertig meter mee. Van de beide inzittenden gaf de bestuurder, de heer J. J. H. Mines, fabrikant te Amsterdam, tekenen van leven, doch de mede-inzittende, de 47-jarige mevr. S„ eveneens uit Amsterdam, was reeds overleden. De heer van M. is kort na aankomst in het ziekenhuis te Doetinchem over leden. De trein had een kwartier vertraging. Auto reed op verboden weggedeelte Stratenmaker gedood Te Heerenveen is de 39-jarige stratenmaker, O. Postma uit Ber- gum, door een auto overreden en gedood. De man werkte op de Over- ijlselse Weg, waar in verband met de werkzaamheden het verkeer uit beide richtingen over één weghelft werd geleid. Twee vrachtauto's, die uit tegen overgestelde richtingen kwamen, ontmoetten elkaar op deze weghelft, doordat de een de ander geen voor rang had verleend. De in overtre ding zijnde vrachtauto reed zeer snel en daar de remmen niet voldoende werkten kon de chauffeur slecht een botsing voorkomen door over het af gezette weggedeelte te rijden. De daar werkzame stratenmaker werd ongeveer tien meter meegesleurd en daarbij zo ernstig gewond dat hij la ter in het ziekenhuis is overleden. RADIO-LOZE UREN IN DE WINTER. Ook in de komende wintermaan den zal het verbruik van electriciteit moeten worden beperkt. Als uitvloeisels hiervan zullen de Nederlandse radiozenders dagelijks weer enkele uren zwijgen. Het be stuur van de Nederlandse Radio- Unie heeft besloten, dat in de perio de van 13 November tot 26 Januari a.s. dagelijks behalve des Zon dags tussen 7.30 en 8.30 en des middags tussen 16.30 en 18.00 geen programma's worden uitgezonden. JONGE INDUSTRIE MET GOEDE KANSEN De Nederlandse Industrie van landbouwwerktuigen ontwikkelt zich in technisch opzicht gunstig. Nu, vijf jaar na de oorlog, kan men zeg gen dat de „aanlooptijd" voorbij is en dat men er aan werkt de succes sen te consolideren. Dit is het oor deel van experts uit ambtelijke kring en uit de zakenwereld. Voor de oorlog werd ongeveer 80 der landbouwmachines geïm porteerd. Dat percentage is nu on geveer 60, waarbij men bedenke dat alle tractoren ingevoerd moeten worden, ook die welke hier uit on derdelen worden gebouwd. Laag ge schat produceert de Nederlandse in dustrie thans landbouwmachines voor een waarde tussen 16 en 20 mil- lioen gulden per jaar. Hierbij zijn geen zuivelmachines begrepen, die ook voor de oorlog in Nederland werden vervaardigd. De meeste fabrieken zijn ontstaan uit smederijen op het platteland. De eerste jaren na de oorlog, met schaarste aan deviezen en de nood zaak van uitstekende machines bij onze intensieve landbouw, waren gunstig voor de opkomst van deze industrie. Niet alle bedrijven voldoen aan de zeer strenge eisen van kwaliteit en men verwacht dat deze fabrieken het niet zullen kunnen bolwerken. Maar het merendeel produceert uit stekende machines, die voortreffelij ke kansen hebben, zelfs nu de Duit se industrie weer aan de markt is. Klemmend wordt echter het vraag stuk van de fabrieksbouw geacht. Verschillende fabrieken kunnen de orders niet aan. Om dit op te lossen zoekt men wegen tot samenwerking. In Groningen heeft men zo in coö peratief verband een aanzienlijke rationalisatie bereikt, doordat elke producent een bepaald soort machi ne vervaardigt. Stimulans. Het proefbedrijf in de Wieringer- meer en de directie van de Noord oostpolder hebben met hun orders en technische eisen stimulerend ge werkt. Zo is een dorsmachine ontwikkeld, die alle buitenlandse machines met stukken slaat. Uiterst belangrijk is ook het succes van de nieuwe hark keerders geweest. Het buitenland zou reeds pogingen doen deze in li Zes pet. liet verstek gaan Ongeveer zes procent van de man nen van het garderegiment jagers, die Dinsdag bij wijze van oefening per radio zijn opgeroepen, zijn niet in de Knoop-kazerne te Utrecht ver schenen Dat percentage niet-opge- komenen had men ook als het ernst was geweest kunnen verwachten, deelde overste F. A. M. Michiels van Kessenich, de leider van de oe fening, ons mee. Hij was dan ook tevreden over het resultaat van de ze oefening. Per onderdeel ziin zes A tien man niet verschenen. Er zal een onder zoek worden ingesteld naar de rede nen van niet-opkomen, maar de overste zag in het geringe percen tage der „absenten" aanleiding om voorhands aan te nemen, dat verre weg de meesten een geldige reden kunnen aanvoeren. Van de 94 pro cent die wel opkwamen waren de meesten voor twaalf uur gistermid dag binnen. Zware brand in e leerlooierij Om ongeveer tien uur is gister morgen brand uitgebroken in de ko ninklijke lederfabriek Oisterwijk n.v., een der grootste leerlooierijen van Nederland. De brand, welke in de collodium- spuiterij ontstond door het warmlo pen van de motor, liet zich nogal ernstig aanzien, omdat er uiterst brandbare chemicaliën aanwezig wa ren. De fabrieksbrandweer, geassis teerd door de Oisterwijkse brand weer en de gemeentelijke brandweer van Tilburg wisten het vuur echter na drie kwartier te bedwingen. Er zijn geen persoonlijke ongevallen voorgekomen, maar er is vrij veel schade. BRAND OP DE KERMIS Dinsdagavond om half twaalf brak brand uit op de Venrayse kermis tengevolge van een ontploffing in een patates-frites-kraam. De brand sloeg over naar de nabijgelegen danstent, terwijl bovendien een sui- kergoedkraam uitbrandde. Op het overvolle kermisterrein veroorzaak te de brand heel wat consternatie. Slechts een persoon werd ernstig ge wond, de eigenaar van de frites kraam: hij moest in het ziekenhuis worden opgenomen. TRAMWAGENS WORDEN ZOMERHUISJES. Het Gemeentelijk Vervoerbedrijf te Amsterdam heert 110 motor- en bijwagens verkocht aan een combi natie, welke deze tramwagens zal ombouwen tot zomerhuisjes. Het betreft hier materieel, dat in de jaren 19041910 voor de Amster damse tram is gebouwd en dus veer tig en meer jaren dienst heeft ge daan. Daar de indertijd door Am sterdam gegeven order voor de bouw v<an nieuwe motor- en bijwa gens thans zo goed als geheel is af geleverd, kan het bedrijf zich nu van het oudste materieel ontdoen. centie te gaan bouwen. Nederlandse sorteermachines hebben een wereld naam gekregen en vooral de spuit en sproei-installaties hebben buiten gewoon veel succes gehad. Verschil lende merken Nederlandse land- bouwwagens worden zelfs voor mi litaire doeleinden door het buiten land gekocht om hun kantelvrije, oersterke en toch, lichte constructie. Ondanks deze gunstige resultaten zijn de fabrikanten van oordeel dat men het op den duur niet zonder aanmoediging en daadwerkelijke steun van de overheid zal kunnen stellen. Naar U.P. uit Düsseldorf meldt, wordt vernomen dat de komende maanden iedere maand 500 700 wagonladingen groente uit Neder land in Duitsland zullen worden ge- importeerd, een toeneming van 400 procent vergeleken met de zelfde periode van 1949. Canada's immigratie-plannen Te Grand Rapids (Michigan) zijn plannen bekendgemaakt voor de emigratie van twee millioen leden van Nederlandse boerengezinnen naar het Westen van Canada. Richard Machiele, een makelaar, die van een tocht van twee maanden uit West-Canada in Grand Rapids is teruggekeerd, waarop hij het plan voor de „Reformed Church of Ame rica" heeft onderzocht, zal zijn rap port binnenkort naar het hoofdbe stuur van de kerk in New York zen den. Hierin beveelt hij de vestiging van Nederlanders aan in Alberta en British Columbia. Vijf religieuse organisaties stimu leren de Nederlandse emigratie met een omvang van 10.000 gezinnen per jaar. In de practijk werken de Neder landers voor een farmer en sparen geld om grond in een semi-ontwik- keld gebied te kopen. Volgens bo vengenoemd rapport kunnen in West-Canada boerderijen ter groot te van 320 acres en meer tegen re delijke prijs gekocht worden. GASONTPLOFFING IN ASSEN. Hedenmorgen vroeg ontdekte de echtgenote van de heer N. te Beilen een zware gaslucht- in de woning, welke veroorzaakt werd door een lekkende gascylinder. Daar zij zich in de donkere kamer niet kon oriënte ren stak zij een lucifer aan. Door de hevige ontploffing die volgde, raak ten de kleren van de vrouw in brand. Zij liep zulke ernstige brandwon den op, dat zij naar het ziekenhuis te Beilen moest worden overge bracht. De woning van de familie N. stond direct in lichterlaaie en brandde geheel uit. DRONKENSCHAP WERD DIEF NOODLOTTIG. Ongeveer een maand geleden be reikte de recherche van het politie bureau Overtoom te Amsterdam een klacht van de directie van de Ci- troënfabriek aan het Stadionplein, dat voortdurend auto-onderdelen verdwenen. Toen op 10 Juli 's mor gens enkele rechercheurs daar kwa men voor het onderzoek verdween door een achterdeur een plm. 50 ja rige electro-monteur, die werkte aan de verbouwing van de autofabriek. Hoe de politie ook speurde, nergens was meer een spoor van de map te vinden. Wel vond men in zijn wo ning een grote hoeveelheid vermiste goederen, waarvan de waarde in to taal 5000.was. Gisterenavond is de vogel echter gevangen. Hij reed onder invloed van sterke drank op een rijwiel en is deswege aangehouden. Tot twee maal toe ontsnapte hij de agenten. Bij zijn laatste poging kwam hij te recht in het water van de Kostverlo- ren Kade. Ontnuchterd is hij toen naar het bureau gebracht, waar al spoedig bleek wie hij was. 'll&ijacvit In Indonesië H. M. DE GROOT, Zevenhoven 53, Sold. Ie klas viert vandaag zijn 22ste verjaardag op thuisreis aan boord van de „Grote Ecer".

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5