Overdracht Nieuw-Guinea strijdig met de belangen der bevolking Volstrekte desorganisatie zou er het gevolg van zijn Belgische socialisten bieden nu samenwerking aan Russische schepen in het Verre Oosten Amerika's militaire kracht £ied aan Zuid JCadand RECHTZAKEN Wilt U iets weten? DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Het Nederlandse bestanddeel van het rapport van de gemengde com missie Nieuw-Guinea is aan de Sta- ten-Generaal overgelegd. In dit rap port komen de Nederlandse leden van de commissie tot de conclusie, dat overdracht van het beheer over Nieuw-Guinea aan Indonesië strijdig is met de belangen van de bevolking. De Nederlandse leden menen, dat overdracht van West Nieuw-Guinea aan Indonesië noodzakelijk zou lei den tot snel verval van hetgeen daar in vijftig jaren is opgebouwd en tot onrust en verwarring, omdat de be volking zich ongetwijfeld tegen overdracht zou verzetten. Voortzetting van het Nederlandse beheer zou echter stellige beloften inhouden van vooruitgang met de zekerheid, dat het land en het volk in het wereldverkeer worden opge nomen. In twaalf punten geeft de commis sie een uitvoerige beschouwing, waarin zij zegt dat Nieuw-Guinea in geologisch, biologisch, geografisch, anthropologisch, linguitisch en cul tureel opzicht een gebied vormt met een eigen karakter. Verder wordt gezegd dat de bevolking van. Nieuw-Guiniea slechts voor een vierde gedeelte onder bestuur is gebracht, het geen inhoudt dat het overgrote deel nog in een zeer primitieve staat verkeert. Wanneer deze mensen zonder behoorlijke lei ding in contact zouden komen met de moderne wereld, zouden er grote gevaren dreigen. Nieuw-Guinea heeft in de afge lopen periode weinig voordelen geoogst van het feit, dat het ad ministratief deel uitmaakte van Nederlands-Indië. Afwijzend. Een van de overwegingen die tot de bovengenoemde conclusie hebben geleid, is dat de overdracht van het bestuur aan Indonesië het zelfbe schikkingsrecht van de autochthone bevolking practisch teniet zou doen. Het gebied zou bij Indonesië worden ihgelijfd zonder dat de bewoners daarover gehoord zijn. Een andere overweging is dat Indonesië, dat gro te moeite heeft om in eigen land or de op zaken te stelen, niet beschikt over de financiële middelen die no dig zijn om Nieuw-Guinea tot ont wikkeling te brengen. Bovendien, zo zegt het rapport, beschikt Indonesië niet over voldoende krachten, die voor het beheer geschikt zijn. Overdracht zou derhalve de vol strekte desorganisatie ten gevolge hebben van administratie en medi sche verzorging, waarmee de mini male voorwaarden zouden ontbre- Tijdens haar vergadering van gis termiddag heegt de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers zich voornamelijk bezig gehouden met de behandeling van het wetsvoorstel houdende overdracht der koninklijke bevoegdheden op prins Boudewijn. De rapporteur Humblet (C. verklaarde dat een amendemenj het katholieke Kamerlid Van op grond waarvan de overdracht der koninklijke prerogatieven op prins Boudewijn slechts voor een jaar zou gelden, door de bijzondere commissie was verworpen en de tekst van het desbetreffende wetsvoorstel met al gemene stemmen was goedgekeurd. In het hierop volgende debat zei- de Verbist (C.V.P.) voor het voor stel te zulen stemmen. Hij laakte echter scherp de houding der linkse partijen en vergeleek de mars naar Brussel met die naar Berlijn en Rome. „De democratie heeft een fel le deuk gekregen, doch ik wens het land niet te zien ondergaan in een chaos en wil tegemoetko men aan de wens van de koning. Tenslotte bracht hij hulde aan „de trouw van het Vlaamse voik" en sprak de wens uit dat een homogeen katholieke regering zou aanblijven. De heer Lambotte (C.V.P.) hekel de op scherpe wijze de houding der socialisten en verklaarde van oordeel te zijn dat België in de afgelopen week sedert 1830 voor het grootste gevaar in zijn geschiedenis heeft ge staan. „De mars naar Brussel zou een burgeroorlog hebben betekend en dit heeft de koning niet gewild. Niette min kleeft er aan de handen der so cialisten bloed". Deze uitlating was het sein tot een hevig tumult op linkse en recuse banken, waaraan voorzitter Frans van 9auwelaert slechts met veel ge hamer en na gedreigd te hebben dat hij de vergadering zou schorsen, een einde kon maken. De voorzitter van de socialistische partij, Max Buset, wees er op, dat de verklaring van de koning met be trekking tot de overdracht van zijn prerogatieven op prins Boudewijn, voor geen tweeërlei uitleg vatbaar is. Hij begrijpt dan ook niet waarom sommige katholieke parlementsleden zich hierbij niet wensen neer te leg gen. De heer Buset verlangde van de C.V.P. te vernemen of zij voorne mens is de op 1 Augustus aangegane verbintenissen volledig na te komen of niet. „U kunt niet „plus royaliste que le roi" zijn", zo merkte hij op, zich tot de C.V.P.-leden wendend. De socialisten zouden tegenover de koning een „mensehjke houding" aannemen, indien hij eenmaal afge treden was. De vorst zal zich kunnen vestigen waar hij wil, zo zeide Bu set, nadat de vorst zijn bevoegdhe den heeft overgedragen zal hij echter geen politieke rol meer mogen spe len en zal hij zich moeten onthou den van deelneming aan openbare gebeurtenissen. Na het aftreden van de vorst zijn de socialisten bereid met de C.V.P samen te werken. De politieke sa menwerking, die wij hebben gewei gerd aan koning Leopold zal worden hersteld voor de kroonprins, aldus spreker. Om de eenheid der Belgen te herstellen, zo ging hij voort, is het evenwel nodig, dat van het tijdstip af waarop de overdracht der bevoegd heden geschiedt, niet meer over de koningskwestie gesproken wordt. Dit zal ook moeten gelden voor de kran ten. Mochten de C.V.P.-bladen op nieuw de koning willen bespreken dan zullen wij hierop weten te ant woorden. De heer Buset maakte hierna mel ding van de geruchten volgens wel- C.V.P. een nieuwe leiding zou krijgen. Zal de C.V.P. haar politiek over twee of drie weken niet gewij zigd hebben en zal zij zich houden aan de getroffen overeenkomst?, zo vraagt hij zich af. Tenslotte bracht Buset hulde aan premier Duvieusart „voor de inspanning die deze zich getroost heeft om een oplossing te vinden in de critieke dagen'Slechts de linkse banken sloten zich met handgeklap bij deze hulde aan. De C.V.P.-leden gaven op geen enkele wijze blijk van hun instemming. Wetsontwerp van overdracht aanvaard Na een debat, dat meer dan negen uur duurde en waaraan niet minder dan 23 volksvertegenwoordigers deelnamen, heeft de Belgische Ka mer gisteravond om 23.15 uur ge stemd over het wetsvoorstel houden de overdracht der koninklijke prero gatieven op prins Boudetvijn. Het wetsvoorstel werd aangenomen met 65 stemmen (katholieken, liberalen en socialisten) tegen 27 stemmen (26 katholieken en 1 liberaal) bij 7 ont houdingen (5 katholieken en 2 com munisten) goedgekeurd. ken voor acculturatie van de bevol king. Ernstige onlusten zouden naar de mening van de commissie het gevolg kunnen zijn van de overdracht, om dat een zeer sterke stroming onder de bevolking scherp gekant is tegen de V.S.I. Daarentegen, zo zegt het rapport, stelt de bevolking voorzetting van het Nederlandse beheer op prijs en Nederland heeft daarvoor zowel de ervaring als de middelen en de krachten, die het eiland een speciale positie en een speciale behandeling garanderen. TRUMAN TEKENT WET TOT BEVEILIGING DER HAVENS. President Truman heeft een wet getekend, die hem bevoegdheid ver leent tot het onmiddellijk nemen van stappen ter beveiliging van Amerikaanse havens tegen een mo gelijke heimelijke atoomaanval. - Deze wet geeft Truman de be voegdheid tot het controleren van het ankeren en de beweging van on der vreemde vlag varende schepen in Amerikaanse wateren en tot het nemen van beschermingsmaatrege len voor Amerikaanse reden en ha vens, wanneer is vastgesteld, dat de veiligheid der V. S. door oorlog of bedreiging van oorlog in gevaar wordt gebracht. Congresleden hebben bij verschil lende gelegenheden de 'vrees tot uiting gebracht, dat een buitenland se mogendheid zou kunnen proberen belangrijke havensteden te vernieti gen door in buitenlandse koopvaar dijschepen verborgen atoomwapens. DRUK VERKEER IN WLADIWOSTOK Naar de „American Merchant Ma rine Institute'' verklaart verzamelt de Sowjet-Unie droogdokken, koop vaardijschepen en voorraden te Wla- diwostok, de voornaamste Sowjet- haven in het Verre Oosten, 500 mijl van Korea gelegen. Een groot aantal schepen, aldus de verklaring, zijn uit de Oostzee en de Zwarte Zee naar genoemde ha ven gevaren. Ook volledig beladen Russische tankboten zijn in de laatste tijd uit de Sowjet-Russische oliehavens aan de Zwarte Zee, Constanza en Ba- toem, te Wladiwostok aangekomen. Zelfs Russische treilers zijn inge schakeld bij het scheepvaartvervoer naar Wladiwistok. Voorts wordt gemeld dat in de onder Sowj et-Russische controle staande Oost-Duitse scheepswerven in de laatste tijd „op volle kracht is gewerkt" voor het uitvoeren van herstellingen aan Russische schepen. In de haven van Antwerpen be vonden zich kort geleden zeven Söw- jet-Russische schepen, om aldaar hersteld te worden. Het „A. M. M. I." is van mening, dat het drukke verkeer van Russi sche schepen op Wladiwostok een gevolg kan zijn van het volledig in gebruik nemen van het vervoersver- mogen van de transsiberische spoor weg door het transport van oorlogs materiaal. Het instituut meldt verder dat de Sowjet-Unie nog 83 Amerikaanse koopvaarders onder zich heeft, die zij in de afgelopen oorlog, onder de bepalingen van de leen-en-pacht- wet, ter beschikking kreeg gesteld en die zij nog niet aan de V. S. heeft teruggegeven. Een Grieks koopvaar dijschip heeft echter gemeld, dat het op 28 Mei jl. verscheidene van deze schepen, met de hamer- en sikkel- vlag in top, in de Noord-Koreaanse haven van Tsjinnampo heeft zien liggen. Terwijl de bewegingen van schepen van andere zeevarende lan- MINISTER GRIFFITH OVER: De Amerikaanse assistent-minister hebben uitgemaakt of wij nu tien of van defensie Griffith heeft op een vergadering van de „American Le gion'* verklaard, dat meer „invasies van het type-Korea" in andere delen van de wereld verwacht mogen wor den en dat Trumans plan voor mili taire uitbreiding er op gericht is te gen dergelijke invasies paraat te zijn. Het nieuwe program voorzag in het onder de wapenen brengen van 2.100.000 man. De Koreaanse crisis had de doorslag gegeven in het di lemma van het afwegen van zuiver militaire maatregelen tegen economi sche overwegingen. De militaire maatregelen van de president waren dus niet alleen gericht op de Ko reaanse kwestie, doch hadden pa raatheid ten doel voor het geval meer" invasies werden uitgevoerd. De be langrijkste trek in de Amerikaanse militaire politiek bestond er in, dat men een gewapende macht hand haafde, die „verschrikkelijke repre saillemaatregelen" kon nemen tegen een „vijand, die ons aanvalt". „Niets echter in het Koreaanse in cident heeft het nodig gemaakt de mogelijkheid te demonstreren om een verlammende slag terug te geven aan ieder, die dit land aanviel", zo besloot Griffith. „Het publiek schijnt geneigd te zijn", aldus vervolgde de Amerikaan se onder-minister van landverde- diging, „een van de voornaamste factoren in de Koreaanse situatie over het hoofd te zien, en wel deze, dat de Verenigde Staten door geen enkel land zijn aangevallen. For meel gesproken zijn wij met geen enkele staat in oorlog. Ongeacht hetgeen in de toekomst mogelijk nog zal gebeuren is de situatie thans deze dat wij in Korea met Amerikaanse troepen een politionele actie uitvoe ren, troepen die tevoren niet ver antwoordelijk waren voor de ver dediging van de Zuid-Koreaanse re publiek, doch die haar, op dringend Verzoek van de Verenigde Naties, te hulp zijn gesneld. Het was een fortuinlijke omstan digheid, dat wij over troepen konden beschikken, die niet te ver van het Koreaanse strijdtoneel waren gele gerd. Doch ik moet er wel aan her inneren dat het geen verschil zou honderd geoefende divisies in de Verenigde Staten zelf ter beschik king zouden hebben gehad. Het cri terium is dat de eerste eenheden, die wij in Korea konden inzetten, in elk geval een vertragende actie had den moeten voeren, totdat er ver sterkingen waren aangekomen. Ook bestaat er niet de minste waarborg, dat het gereed hebben van honderd" volledig afgerichte divisies in de Verenigde Staten de aanval op de Zuid-Koreaanse republiek zou hebben vertraagd. Het is mogelijk goed er in dit ver band op te wijzen, dat het door de bolsjewisten beheerste gebied zich over een afstand van duizenden en duizenden kilometers door Europa en Azië uitstrekt. Langs deze reusachtig uitgestrekte grens hebben zich reeds door de communisten geinspireerde militaire aanvalsdaden voorgedaan en zij zullen zich mogelijk in de toe komst herhalen en wel op elk tijd stip, dat het het Kremlin zou belie ven daarvoor uit te kiezen. Geen land ter wereld zou spoedig een halt kunnen toeroepen aan der gelijke aanvalsdaden, daar er geen enkele staat is die over stdijdkrach- ten bezit, die daarvoor èn sterk ge noeg zijn, èn voldoende verspreid zijn opgesteld", aldus de Amerikaanse on der-minister van landsverdediging Griffith. OUDHEIDKUNDIGE VONDST IN ARMENIë. Twee en vijftig grote kruiken waaronder drie met hieroglyphen, werden gevonden toen men de ruï nes van een uit de zevende eeuw voor Christus daterend bolwerk gelegen op de Marmirblux heuvel bij Erevan (Armenië) aan het afgraven was, al dus deelt het officiële nieuwsagent. schap Tass mee. Een kruik had een bronzen vleu- gelschild met een geschrift van keizer Argishti (achtste eeuw voor Chris den volledig aan organisaties als Lloyds" worden medegedeeld, kan men van de reizen van Russische schepen slechts op de hoogte komen door waarnemingsrapporten van niet- Russische koopvaarders. Sprong uit vliegtuig „naar boven" Inplaats van te dalen zijn twee Russische valschermspringers verti caal de hoogte in gegaan. De ene is ongeveer 40 minuten en de andere twee uren lang in het luchtruim blijven zweven. Aldus de correspon dent van de Izwestia te Minsk. Drie amateur-valschermspringers waren, aldus verhaalt hij, bij oefeningen, ge organiseerd door de vliegerclub van Minsk, tegelijkertijd op een hoogte van 800 meter uit drie vliegtuigen gesprongen. De daling van een der springers verliep normaal, maar de twee anderen werden onverhoeds in een opwaartse luchtstroom meege voerd en verdwenen weldra achter het wolkendek. De instructeur van de club deed al het mogelijke om vanuit een vliegtuig het avontuur van zijn leerlingen te volgen. Dit gelukte al leen wat betreft een van hen, die na veertig minuten begon te dalen en acht km van de plaats van opstij ging neerkwam. Zijn hoger gerezen collega, die pas voor de derde maal gesprongen had, verklaarde, dat hij in de wolken een aanzienlijke daling van de tempera tuur had waargenomen. Spoedig wa ren zijn valscherm en de riemen met rijp bedekt. Pas tegen het val len van de avond was de lucht stroom verzwakt en het valscherm begonnen te dalen. Vergadering comité Bertha Hertogh Het te Bergen op Zoom opgerichte comité Bertha Hertogh" kwam gis teren voor het eerst bijeen. Uitgangspunt van deze bespreking, aldus het over de bijeenkomst uitge geven communiqué, was het alge meen gevoel, dat deze schrijnende aangelegenheid dient te worden be schouwd als een erezaak voor heel Nederland, dat zich verplicht moet achten het alleruiterste te doen om Bertha*Hertogh .bij haar familie terug te voeren, en d£t de pogingen om dit te bereiken dienen te worden onder nomen op het hoogste niveau. Het comité, aldus werd volgens het com muniqué besloten, zal op de eerste plaats apelleren aan de gevoelens van sympathie en medelijden, welke blij kens talloze brieven en anderszins in het Nederlandse volk voor deze zaak bestaan. Het comité wil de activitei ten coördineren en stimuleren, wel ke, de laatste tijd vooral, spontaan van vele zijden aan de dag treden, om de familie Hertogh te helpen. Op de derde plaats stelt het comité zich voor een nauw contact tot stand te brengen met de officiële in stan- ties, wier taak hef is de dertien jarige Bertha naar haar familie te rug te voeren. Een uitvoerige gedachtenwisseling werd gewijd aan de verschillende in gewikkelde juridische aspecten van deze kwestie, waarbij tot uiting werd gebracht het algemeen gevoelen dat, hoe gecompliceerd deze zaak ook moge zijn, het eenvoudige recht der ouders op teruggave van het hun ont nomen kind de beslissing in deze aangelegenheid dient te bepalen. Verschillende maatregelin ter be vordering van dit doel werden onder ogen gezien en verslag werd uitge bracht over enige stappen, welke reeds gedaan zijn om de ambtelijke instanties tot de grootst mogelijke diligentie te bewegen. Overwogen werd tenslotte, dat de te voeren ac tie ongetwijfeld belangrijke finan ciële consequenties met zich mee zal brengen. Daar reeds van alle kan ten spontaan bijdragen werden ge geven voor de familie Hertogh, zo gaat het communiqué verder, ver trouwt het comité dat het geen moei te zal kosten een geslaagd beroep te doen op de financiële steun van het Nederlandse publiek. Giften voor dit doel kunnen worden gestort op de bankrekening van van Mierlo en Zn. N.V. te Bergen op Zoom of op de postgirorekening van deze N.V. te Bij alle officiële provinciale gebeurtenissen in Zuid-Holland deed zich het gemis voelen van een eigen lied. Dit gemis inspireerde twee ambtenaren ter Griffie van de Provincie Zuid-Holland, de heren L. C. Winkelman en H. G. Lukkien, tot het dichten en toonzetten van een Gewestelijk Lied, waarvan een luxe uitgevoerd exemplaar gister morgen aan de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, werd aangeboden, terwijl een koor van ambtenaren het lied voor de eerste maal uitvoerde. HET LIED VAN ZUID-HOLLAND. Zuid-Holland, met je weiden en 't grazende vee. Je molens, je duinen, je strand en je zee- Je plassen en meren, aan schoonheid zo rijk. Je grote rivieren, betoomd door de dijk. Je akkers met graan, waar de wind over gaat. Je bloembollenvelden kleurig gewaad. Aan jou, o Zuid-Holland, mijn heerlijk land. Heb ik mijn hart verpand. Zuid-Holland, in je hoofdstad, zo mooi en zo oud. Je wijds 's Gravenhage met Plein en Voorhout. Daar vindt men 't Bestuur van Provincie en Land. Daar wonen ook ambassadeur en gezant. Daar gingen de Graven van Holland op jacht. Daar zetelt Oranje's doorluchtig geslacht. Aan jou, O Zuid-Holland, historisch land. Heb ik Venijn hart verpand. Zuid-Holland, in je steden daar bloeide weleer, De kunst van Crabeth, van Jan Steen en Vermeer. Daar werden geboren een Rembrandt van Rhijn en dappere mannen als Tromp en Piet Hein- In 't Prinsenhof leidde Oranje de strijd, Die eindigde met d' onafhankelijkheid. Aan jou, o Zuid-Holland, mijn roemrijk land, Heb ik mijn hart verpand. Zuid-Holland, in de tijd van moderne techniek, Toen werd je een land van bedrijf en fabriek. V Wie kent niet je werven en groot-industrie? z Aan Maas en Merwede, Noord, Lek en Schie. En krachigste takken aan Nederlands stam: De handel en scheepvaart van 't groot Rotterdam. Aan jou, o Zuid-Holland, bedrijvig land. Heb ik mijn hart verpand. tus). De kruik bevatte bronzen en w ijzeren voorwerpen, waarbij een pijl- Bergen op ZoorA, no. 20357, in beide koker met tekeningen van leeuwen gevallen onder vermelding „Bertha en ossen. I Hertogh kapitaal". BINNENLAND. De afgelopen week heeft alle na-oorlogse records' van de Rotter damse haven geslagen. Niet minder dan 308 schepen kwamen binnen, dat is bijna ieder half uur een schip. De eerste vrouwelijke arts in Nederland, mevrouw dr. M. C. Ham- merDu Saar te Amsterdam, vierde gisteren haar 90ste verjaardag. Me vrouw Hammer leest nog steeds de vakpers en laat zich rtauwkeurig op de hoogte houden van alles, wat er op medisch gebied voorvalt. Het Amsterdamse gemeentebe stuur heeft haar gehuldigd met een bloemstuk. De elf-jarige Marinus de Man is gisterenmorgen, toen hij op de Buitendijk te Rotterdam aan het ma noeuvreren was met een fiets, door een zware truck aangereden. Het kind is in het Zuiderziekenhuis over leden. De Rotterdamse arbeider H. v. N. heeft gisteren op een bouwwerk aan de Erasmusweg in Den Haag een ijzeren buis op het hoofd gekre gen. Hij is in het ziekenhuis West einde aan een schedelbasisfractuur gestorven. Een beiaardwedstrijd is te Delft uitgeschreven ter gelegenheid van de voltooiing van de restauratie van de Nieuwe Kerk. Op 16 September zal de wedstrijd plaats hebben. BUITENLAND. Professor J. J. Vidtalli, de persoon lijke technische adviseur van de Ar gentijnse president Peron, wordt Vrijdag in Zuid-Afrika verwacht voor een reis van drie maanden door de Unie van Zuid-Afrika en andere gebieden. Vidtali zal de technische zijde van de plannen en de finan ciering van openbare werken bestu deren. Ten gevolge van de slechte papiersituatie zullen de Franse bla den met ingang van Maandag tot 15 September om de andere week da gelijks in een omvang van zes en van acht pagina's verschijnen. Tot nog toe telden de Franse bladen da gelijks acht pagina's. Een strato-kruiser van dé Pan- American Airways is met 94 perso nen aan boord van New York naar Frankfort vertrokken. Dit is het grootste aantal personen, dat ooit op een vlucht uit New York in de nor male dienst is vervoerd. Vice-admiraal Roger Lambert, sinds Februari 1949 opperbevelheb ber van de Franse vloot in de Mid dellandse Zee, is benoemd tot staf chef van de vloot als opvolger van luitenant-admiraal Babet, die on langs overleed. In het centrum van Calcultta is een oud gebouw van drie verdiepin gen ingestort. Vijf personen kwamen om het leven, twee werden gewond. Een Amerikaans militair trans portvliegtuig is met 12 passagiers en een bemanning van negen man veilig bij Halifax geland, nadat twee van zijn vier motoren defect waren geraakt. Een Lancaster van de Ca nadese luchtmacht was het vlieg tuig, dat noodseienen uitgezonden had tegemoet gevlogen. Het bevond zich toen 70 mijl „buiten gaats". De Amerikaanse immigratiedienst poogt de identiteit van een passagier van het Poolse schip „Batory" v^st te stellen, die een „noodlanding" na bij het schip maakte met een ge huurd vliegtuig, toen het vaartuig zich 100 mijl van New York bevond. Hij gaf eerst een Mexicaanse naam op en later een Amerikaanse. BIOSCOPEN. De films van de komende week zijn door de Katholieke Filmcentrale als volgt gekeurd: Luxor: „De hartenbreekster", alle leeftijden. Lido: „Lied van het Zuiden, alle leeftijden. Casino: „Gij zult niet stelen", alle leeftijden. Trianon: ..Holiday in México", alle leeftijden. Rex: „Niets dan pech", alle leef tijden. Op een vraag van het hoofd der naturellenafdeling van de Johannes- burgse stadsraad in verband met het vol raken der naturellenbegraaf- plaatsen, hebben de adviserende na- turellenraden vrijwel eenparig doen weten, dat zij gekant zijn tegen cre matie, zijnde „iets weerzinwek kends, vreemd aan de bantoes en een afschuwelijk gebruik uit het buiten land ingevoerd". De speaky van de Zuid-Afri kaanse volksraad, J. F. T. Naudé zal op 24 Augustus per Durban Castle naar Engeland vertrekken om de opening van het herbouwde Brit se Lagerhuis bij te wonen. Hij is voornemens tijdens zijn verblijf overzee ook een bezoek aan het Europese vasteland te brengen. Een commissie uit de Zuid-Afri kaanse „akademie vir wetenskap en kuns" heeft een rapport gepubli ceerd inzake de wenselijkheid van onderwijs in het Nederlands in Zuid- Afrika, waarin zij concludeert, dat studie van het Nederlands op scho len en universiteiten voor het Afri kaanse kind van groot belang is. HAAGSE POLITIERECHTER. Stevige boete. In verband met overtreding van de loon-voorschriften had zich voor de Haagse Politierech ter te verantwoorden de veehoudster K. uit Aarlanderveen. De feiten wer den gedeeltelijk ontkend doch na het horen van getuigen eiste de Officier 75 boete of 15 dagen hechtenis, waartoe de Politierechter veroor deelde. Loonzaken. De aannemer M. v. d. B. te Leiden had eveneens de loon-voorechriften overtreden, voor welk feit hij veroordeeld werd tot viermaal 20 boete of 4 dagen hech tenis. Eenzelfde boete werd voor ge lijk feit opgelegd aan de aannemer H. W. v- d. B. uit Wassenaar. De tuindersknecht P. H. Z. te Leiden werd in verband met een loonkwestie veroordeeld tot 7.50 boete of 3 da gen hechtenis. Rectrificatie. Gisteren is als in lichtingen-adres voor R.K. Jeugd herbergen het oude adres van deze Centrale opgegeven. Sinds 5 Juni is deze gevestigd: Stationsplein 15 bis, Utrecht, tel. K 5400—20756. VEILIG VERKEER Voetgangers, rechts op het trottoir. Daar is voor U het minst gevaar.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2