De eerste N.-Koreaanse terugtocht Verslagenheid en opstandigheid Europese Raad mokt Amerikaanse mariniers slaan toe aan het Zuidelijk front Boodschap voor Malik Worden de leden door ministers behandeld als kinderen? Toch conflict met Indonesië? 3000 3)e CeicbeSoii/Yant Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMS1REKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1950 41ste JAARGANG No. 12051 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826. Abonii. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs I 0.35 p. w., f 1.50 p. oind., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 et. p. mm. Telefoontjes f 1.50 "WOOR HET EERST IN DE KOREAANSE OORLOG trekken de Noord- Koreanen terug aan het Zuid- Westelijk front. Zij treffen zelfs voor- bereidigen om Tsjinjoe te ontruimen, dat door een drieledige Amerikaan se opmars wordt bedreigd. De Amerikanen stonden te middernacht nog slechts 11 km. van de stad. Speciaal de mariniers schijnen in deze sector zware druk op de vijand uit te oefenen. WORDT TSJINJOE OPGEGEVEN? Julian Bates, Reuters oorlogscor respondent bij het hoofdkwartier van generaal MacArthur in Korea meldt: „Het is thans duidelijk dat de Noord-Koreanen van plan waren van vier richtingen uit het gehele, nog door de Amerikanen en Zuid-Korea- nen bezette gebied aan te vallen, met de bedoeling hen de zee in te drijven. Het Amerikaianse offensief begon enkele uren voordat de Noordelijke aèjival zich volledig had kunnen ont wikkelen. De situatie is nu als volgt: Twee aanvallen der communistische troepen ontwikkelen zich gunstig en twee ongunstig voor hen. In de Noord-Oostelijke frontsector zit het de Noordelijken mee. Hun verrassende aanval in de richting van Pohang is tot dusverre geslaagd. ZWAARTEPUNT AAN HET ZUIDEN. Aan het Zuid-Westelijk front zijn alle Noord-Koreaanse aanvallen af geslagen en de Amerikanen hebben een offensief ingezet, waarvan het doel, volgens het militaire exioma, in de eerste plaats is de vijand te vernietigen, waarna terreinwinst vanzelf komt. In de eerste fase van deze aanval is terreinwinst dus niet strikt noodzakelijk. Gemeld wordt dat de Noord-Koreanen thans hun derde divisie keurtroepen, die zich in het gebied van Koemtsjon bevond, naar het Zuid-Westelijk front diri geren, hetgeen een verzwakking voor hun frontsector betekent. Het grootste gevaar voor de geal lieerde troepen komt thans uit het Noorden Zouden de Noordelijken er in slagen hier, in de omgeving van Taegoe, een doorbraak te for ceren, dan zouden zij hun offensief tegen Poesan kunnen voortzetten door goed begaanbaar terrein en langs een hoofdweg, die van ouds her voor legeropmarsen is gebruikt. Indien de Noordelijke geallieerde flank onder de aanvallen der com munistische troepen plotseling zou instorten, zou het grootste gedeelte der Zuid-Koreaanse troepen zijn afgesneden en het zou de Amerika nen dwingen hun verdedigingslinie langs de Naktong in Zuidelijke richting te verplaatsen, om het hoofd te bieden aan een aanval in de rug. Het schijnt echter vrijwel vast te staan dat de Amerikaanse troepen in het ergste geval in staat zullen zijn in een gebied met een straal van 55 kilometer rondom Poesan stand te houden, waarbij hun flanken zouden woeden gevormd door de delta van de Naktong en een krachtige Noor delijke verdedigingslinie". Uit Washington' wordt gemeld, dat een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van landsverdedi ging zich optimistisch uitliet over de toestand in het gebied rondom Tae goe en als zijn mening te keilnen gaf dat de geallieerde troepen in staat zullen zijn de stad te behouden. TERUGTOCHT VAN DE NOORDELIJKEN. Uit de frontberichten van heden ochtend blijkt, dat aan het Zuid-Wes telijk front' de Noord-Koreanen te rugtrekken, hetgeen voor de eerste maal is in de thans 47 dagen oude Koreaanse oorlog, dat dit aan een belangrijk front geschiedt. De Noor delijken treffen voorbereidingen om Tsjindj'oe te ontruimen, dat door een Amerikaanse opmarsch in de vorm van een „drietand" wordt bedreigd. Ten Zuid-Westen van Tsjindjoe dui ken de speerpunten van twee „ar- m^n" van de Amerikaanse aanval op, waardoor minstens een bataljon communistische troepen dreigt te worden afgesneden. De opmars der Amerikaanse infanteristen en mari niers wordt gedekt door een „vuur- wals'' en door de luchtmacht, die geschutsemplacementen van de Noor delijken op heuveltoppen meedogen loos bombardeert. STRIJD IN DE LUCHT. Het hoofdkwartier van de lucht macht meldt, voortdurende acties over het gehele Koreaanse schier eiland. Aanvallen op spoorwegem placementen (Pongjang), olie-raf finaderijen (Wonsan), voertuigen, troepen e. d. „De aanhangers der Zuid-Koreaanse republiek in het thans door de Noordelijken bezette gebied scheppen moed uit de voort durende bombardementen en zij be groeten ed berichten over het Ameri kaanse offensief met geestdrift. De Noord-Koreaanse communisten be ginnen aan een Noordelijke overwin ning te twijfelen, aldus MacArthur's communiqué De commissie van de Uno op Korea heeft bij Trygve Lie, de secretaris-generaal van de Uno ge rapporteerd, dat de Noord-Ko reanen geen maatregelen hebben getroffen om wreedheden tegen gevangenen te vermijden. De commissie dringt er op aan. dat de gehele wereld zo krachtig mogelijk haar stem zal verheffen uit protest tegen het uitstel om krijgsgevangenen, noncombattan- te gevangenen en gewonden on der toezicht van het Rode Kruis te stellen. VERSCHERPTE ANTI-SPTONNAGE- WETGEVING IN V.S. De Amerikaanse senaat heeft met algemene stemmen een wetsontwero goedgekeurd, waarin het mogelijk wordt gemaakt ook in vredestijd spionnen tot de doodstraf te veroor delen. Vrijheidsstraffen kunnen tot dertig jaar worden opgelegd. Tot nu toe bedroeg de maximumstraf voor spionnage in vredestijd twintig jaar. Het wetsontwerp gaat thans naar het Huis van Afgevaardigden. EEN OVERZICHT VAN DE HAVEN VAN POESAN, waar het materieel voor de troepen op Zuid-Korea wordt aangevoerd. De bewegingen van de Noord- Koreaanse troepen zijn er op ge richt, deze uiterst belangrijke haven in handen te krijgen. De Amerika nen weten echter alle aanvallen aan het Zuiderlijk front af te slaan, en zelfs tot tegenaanvallen over te IN EUROPESE RAAD WISSELENDE STEMMING TUSSEN J Tijdens een bijeenkomst in het ge bouw van de Britse delegatie te New York waaraan alle leden van de Vei- w ligheidsraad behalve de Sowjetrussi „T sche en de Joegoslavische afgevaar r<s rr,aar or r"° a digden deelnamen, is besloten met Malik overleg te plegen over de pro cedurekwesties. Dientengevolge heelt Malik principieel aanvaard Donder dag hiertoe te Lake Success een be sloten vergadering bij te wonen, dis zal gehouden worden voor de open bare vergadering van de Raad. Naar verluidt heeft Malik beloofd op deze officieuze bijeenkomst aan wezig te zullen zijn in een telefoon gesprek met de Noorse afgevaardigde Arne Sunde. Men zou Malik in deze bijeenkomst op tactische wijze mee delen, dat de meerderheid der afge vaardigden de beste methode tot het tegengaan van „de Sowjetrussische obstructie-politiek" ziet in het vin den van argumenten om tijdens de 'uur van het Sowjetrussische voorzit terschap (tot eind Augustus) geen - tting van de Veiligheidsraad meer te houden. 17 EN VERDERE TOESPITSING van het conflict tussen de ministers en de parlementsleden in de Raad van Euorpa en het op de voorgrond treden Van het probleem van Duitslands herbewapening waren de voornaamste aspecten van de tweede dag van algemene discussies van Europa's Assemblée. De meeste sprekers, waaronder de Britse conservatief Boothby, de Fransen Bidault en Reynaud, de Nederlander Serrarens en de Italiaan Bienvenuto, sloten zich aan bij André Philips scherpe veroordeling van wat door meerderheid der Assemblée wordt gezien als een remmende in vloed van het ministerscomité. Onderwijl besloten de ministers in de laatste zitting van hun comité vandaag uiteen te gaan tot in October om eerst dan, te Rome, de be sprekingen te hervatten van een aantal aanbevelingen der „Kleftie As semblée", welke in de loop van deze zitting door de algemene vergade ring moeten worden bekrachtigd. Dit besluit der ministers was nog niet bekend aan de sprekers, doch het ontketende na de zitting in de wandel gangen een stemming, die wisselde tussen verslagenheid en opstandig heid. Duitse woordvoerder gistermiddag sprak. Dit alles wordt gezien als een aan duiding, dat de Britse staatsman van plan is Duitslands hermilitarisering te eisen. De militaire rol van Duitsland In de wandelgangen liet de Duitse socialist Carlo Stehmid verluiden, dat zijn groep ook bij de oproep van Churchill haar standpunt zal hand haven, dat enige militaire rol van West-Duitsland niet wenselijk is en voor Europa gevaar van een uitda ging der Sowjet-Uniet zou meebren gen. De eerste Duitse socialist, die gistermiddag sprak, Eichler, repte niet over bewapening. Daarentegen heeft de Duitse Chris ten-democraat Gerstemaier inzake dit probleem het meest positieve ge luid doen horen, dat tot nog toe uit Bonn vernomen werd. Adenauers aanduidingen scherper omlijnend dan totnogtoe gebeurd was zeide hij: „Het spreekt vanzelf dat wij bereid zijn bij verdediging van Europa van onszelf niet minder te verlangen dan van h?n, die met alles wat zij bezitten voor vrijheid en ge rechtigheid instaan. Wij verwachten niet van anderen, dat zij ons verdedi gen zonder dat wijzelf, onder gelijke en rechtvaardige voorwaarden daar toe onze bijdrage geven". Deze uitspraak had de woordvoer der der voornaamste Duitse rege ringspartij vooraf laten gaan door de afwijzing van oorlog en militarisme, die in Bonn zo vaak heeft geklonken Ook Duitsland ziet volgens Gerste maier de vrede slechts gevrijwaard door een spoedige en effectieve ver eniging van Europa en het wil daar in zijn volle bijdrage tot het behoud van de vrede geven. Churchill's applaus voor de Duitse spreker werd slechts aarzelend door Minister MacBride heeft onder de ze omstandigheden de zware taak op zich genomen het ministeriële stand punt in de Assemblée te komen ver dedigen. Deze taak zal, naar hijzelf verklaarde, nog moeilijker worden doordat hij geen eenvormig gezichts punt der ministers kan voordragen, aangezien de meningen der dertien ministers van buitenlandse zaken verschillen. Misnoegde uitroepen. Ziehier enkele van de misnoegde uitingen van de Assemblée jegens het ministeriële tempo: Boothby noemde het rapport om trent de werkzaamheid van de minis ters „een boodschap van wanhoop' en „een getrouw beeld van de volle maat van onze mislukking". Bidault vroeg: „gaan wij gedegra deerd worden tot een debatingclub" Serrarens meende, dat de leden der Assemblée worden behandeld gekregen maar er niet alleen mee mogen spelen". Reynaud riep dreigend uit: „In dien de ministers blijven weigeren en neen zeggen, zullen vele leden der Assemblée zich genoodzaakt voelen uit dit orgaan weg te lopen om zelf hun weg te vervolgen". Militaire gevaren, die dreigen voor Europa, overheersten ook gisteren het debat. In deze Europese verga dering is „Korea" het meest gehoor de woord. Churchill slaagde er nog in nog voor hij aan het woord is ge komen, deze kwestie te verbinden met Duitslands militaire deelneming aan Europa's verdediging. Churchill trad de Duitse delegatie met open armen tegemoet. Hij nodigde de Duit sers uit tot een diner en zette twee- maal een applaus in toen de eerste I de Assemblée gevolgd. Het meest reactionnaire orgaan in Europa. Een aantal suggesties werd door verschillende sprekers gedaan om uit het stadium van „praten" tot het stadium van „handelen" over te gaan Bidault wenste een door de rege ringen benoemd vertrouwensorgaan, dat aan het ministerscomité verant. woordelijk zou zijn voor de toepas sing van een gemeenschappelijk ver dedigingsstelsel. Reynaud eiste wijzigingen in het statuut met betrekking tot het mi nisterscomité, volgens hem „hét meest reactionnaire orgaan in Euro pa". Het recht van veto moest daar worden afgeschaft en de beslissingen moesten voortaan bij meerderheid van stemmen worden genomen. Voorts moest de Assemblée volgens Reynaud voortaan tweemaal per jaar zitting houden. Reynaud wilde voorts een „minis ter van oorlog voor Europa met de volmachten van een minister". Om deze figuur te vinden behoeven wij niet buiten de zaal te zoeken, zo zei- de hij, glimlachend Churchill aan ziend. De Engelsman Boothby meende dat de Assemblée bij de beoordeling van de positie, waarin zij geraakt is, ook de hand in eigen boezem moest ste ken. De door de continentale federa listen voorgestane „grondwettelijke schepping van de Europese Unie" moest volgens hem worden uitgescha keld aangezien het gebleken was, dat zij voor Groot-Brittannië niet aan vaardbaar was. Zo nadert de Assemblée het hoog tepunt van de algemene debatten in weinig optimistische «feer. HET ZENDEN VAN DE „KORTENAER" Het zenden van de Kortenaer naar se regering, ofschoon de laatste het Makassar kan aanleiding worden tot een ernstige crisis in de Nederlands- Indonesische verhoudingen op het of ficiële niveau, aldus verneemt de speciale correspondent van het A. N. P. heden in üe meest welingelichte kringen te Djakarta. In een officieel radio-commentaar werd heden bijzonder scherp gerea geerd op deze, op initiatief van dr. Hirschfeld genomen maatregel. De radio-commentator zeide: „Het zen den van de Kortenaer lijkt op een oorlogsdaad" en vroeg zich af, waar om iets dergelijks niet is geschied tijdens de actie van Abdoel Azis, toen leden van het K.N.I.L., die onder Nederlands gezag stonden, een op stand veroorzaakten. Voorts werd de vraag gesteld: „Waarom heeft de Nederlandse rege ring geen oorlogsschip naar Ambon gezonden om tegen het K.N.I.L. op te treden? Is het soms de bedoeling om de zuiveringsactie van de A.P.R. I.S. tegen Ambon te bemoeilijken?" In officiële kringen van de R.I.S. wordt het zenden van de Kortenaer beschouwd als een ernstige inbreuk op de Indonesische souvereiniteit en reeds thans wordt overwogen, de Kortenaer te verbieden, nog enige Indonesische haven aan te doen. Met grote verwondering had men in Indonesische kringen vernomen, dat het initiatief tot het zenden van de Kortenaer was uitgegaan van dr. Hirschfeld en niet van de Nederland- Amerikaans schip op mijn gelopen Gistermorgen is het Amerikaanse vrachtschip American Planter op de Noordzee op een mijn gelopen. Het schip (8250 ton), was uit de haven van Hamburg vertrokken. Er waren geen berichten, dat le den van de bemanning gewond wa ren. Er waren geen passagiers aan boord, hoewel het schip daarvoor accomodatie heeft. De American Planter, die op weg was naar Duinkerken is naar Bre merhaven gesleept. besluit tot het zenden uiteraard heeft genomen. De samenwerking had zich de laat ste weken en zelfs maanden in zeer gunstige zin ontwikkeld en in Indo nesische kringen genoot dr. Hirsch feld een groot gezag. Zelfs wordt verband gelegd tussen de Ameri kaanse ontevredenheid over de neu traliteitspolitiek van Indonesië inza ke Korea en deze Nederlandse stap die, naar men meent, in geen verhou ding staat tot het doel dat men aan Nederlandse zijde voorgeeft te wil len bereiken en evenmin in verhou ding wordt geacht tot de beschie ting door de landmacht en lucht macht der R.I.S. van het kampe ment van het K.N.I.L. Dit laatste wordt inderdaad be treurd, doch daarmede kan ip Indo nesische ogen het zenden van een oorlogsschip zonder enig voorafgaand overleg of waarschuwing niet wor den goedgepraat. In sommige Ne derlandse kringen kan deze geheel onverwachte maatregel evenmin goed keuring vinden, omdat men zich af vraagt, of de algemene gevolgen voor de Nederlandse levens niet veel ern stiger zullen zijn dan het eventueel bereikte ogenblikkelijke voordeel. Met spanning wachten deze Neder landse kringen (die niet dienen te worden gezocht in de omgeving van dr. Hirschfeld, doch meer in de Ne derlandse zakenkringen en kringen op cultureel gebied) wat het verdere verloop van deze onverkwikkelijke situatie zal zijn. Men realiseert zich dat de Nederlandse regering een zeer hoog spel speelt. Een der eerste gevolgen zal, zo meent men, zijn, dat de taak van de militaire missie in zoverre deze de marine betreft, wel uiterst moeilijk, zo niet onmogelijk zal worden. Voorts acht men deze situatie een zeer slechte voorbereiding voor de ko mende besprekingen over het vraag- stuk-Irian. Men verheelt zich hier echter ook geenszins, dat de be schieting van het kampement van het K.N.I.L. van de zee en de lucht uit, zonder voorafgaande waarschu wing, terwijl in de onmiddlelijke om geving van dat kampement vrouwen en kinderen wonen, een zeer ernsti ge zaak is. Dit neemt echter niet Dinsdag 15 Augustus zal des mor gens tussen kwart'over negen en kwart voor tien een viertal extra treinen het station van Den Haag binnenrollen, met drie duizend 1 deelnemers aan een massareis van een fabrieks-„ontspanningsfonds". De derde man brengt de vreugde an luidt een door ervaring be proefd spreekwoord. Of dit gezegde, indien het getal drie met duizend wordt vermenigvuldigd, zijn waarde nog behoudt? Op de studie-dagen, welke de K. A.B. in het vorige week-end te Apel doorn heeft gehouden, zei een van de inleiders, Theo van Steen, dat Nederland niet communistisch zal stemmen, maar dat driekwart van Nederland al „cultuurbolsjewiek" is, omdat het leeft uit de gedachte: Denk maar voor ons, wij zullen wel volgen. De uitdrukking „cultuur-bolsje wiek", te heftig en ten opzichte van goede en eerzame landgenoten te weinig deftig, willen wij niet tot de onze maken. Het verschijnsel van massa-plezier en ontspanning-aan- de-lopende-band beschouwen we niettemin als een uiting van een griezelige persoonlijkheids-verva- ging, welke weg-bereidend is voor een totaal verdwijnen van de enke ling in de totale staat. Er is niets op tegen ter bevor dering van de onderlinge saamho righeid kan er zelfs iets voor te zeg gen zijn indien men in club-ver band op reis gaat. Als men echter met 3000 mannen tegelijk ontspan ning gaat genieten, wordt dit doel voorbij-geschoten. «Er is niets op tegen, mits het met mate geschiedt, massa-demonstraties te houden van kerkelijk of landelijk karakter, omdat daardoor de ge- meenschaps-gedachte tot uitdrukking komt. Een massale bedevaart is een gezamenlijke deelname van enkelin gen tot getuigenis van geloof en ge bed. Een massaal défilé voor de Ko ningin kan de verbondenheid van het volk met de Kroon tot uitdruk king brengen. Zo zouden er ook geen bezwaren rijzen tegen een massa défilé van het personeel voor een fabrieks-directie bij een of andere gelegenheid, omdat daardoor de saamhorigheid met het bedrijf wordt aangetoond. Al deze beweegredenen kunnen echter niet worden aangevoerd, wanneer het gaat om ontspanning en vertier. De besteding van de vrije tijd door de vrije mens is een voor recht, dat niet verbleken mag in de. voor ons onbegrijpelijke, neiging ook bij ontspanning en vacantie zich eigener beweging tot een massa sa men te voegen en alle initiatief en levensdurf van zich af te schuiven. Het „vrijheid-blijheid" is een, eveneens door ervaring beproefd gezegde, waarvan velen in deze tijd van persoonlij kheids-vervlakking de juiste zin niet meer. blijken te ver staan. KoA^eitje... Onderneem nooit iets, waarvoor gij de moed niet hebt de zegen des hemels af te bidden. weg dat men betwijfelt of de ge volgde weg wel juist is, in het bij zonder omdat men door het zenden van een oorlogsschip ook in juridisch opzicht bijzonder zwak staat. Intussen zijn er nog geen bijz< derheden te verkrijgen over de si tuatie te Makassar en eventuele slachtoffers.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1