3 Dagen LUXEMBURG Grandioos slot Ni-wa-feest NIEUWS UIT DE OMGEVING De Rolducse studiedagen Mgr. Aftenie gestorven voor het geloof Laatste Berichten Atoomgeheimen gestolen WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1950 DE DEIDSE COURANT PAGINA 3 NIEUWKOOP Dinsdagmorgen werd op de Noord- plas een. attractie-wedstrijd voor motorboten gehouden. Deze wed strijd bestond uit twee delen, n.l. een race met blokjes gooien in een boven het water opgehangen net en een ra ce met blokjesvissen. Een en ander was een aardig kijkspel. De uitslag was: Blokjesgooien: 1. J. de Klerk, Woerden, 7 pnt; 2. J. Kranenburg, Nieuwkoop 6 pnt.; 3. J. Stouten, Am sterdam 5 pnt. en 4. J. Luteijn en v. Raan. Blokjesvissen: 1. De Boer; 2. J. Stouten, 3. J. Klootwijk en 4. Seve- reus met resp. 705, 640, 635 en 580 punten. De nationale viswedstrijd mocht zich in een grote belangstelling ver heugen, zowel van de kant van de gasten als van de zijde van de Nieuwkopers. Niet minder dan 42 vissers waagden een kansje. De eer ste prijs voor de heren was een prachtige medaille en voor de dames een flacon eau de cologne. Verder nog zilveren „Nieuwkoop-souve nirs" en andere luxe en practische voorwerpen. Deze keer ging het er om, wie de meeste vissen ving. De uitslag werd: 1. W. Kranen burg met 11 vissen; 2. C. v. Leeu wen 13; 3. J. Stouten, Amsterdam 9; 4. A. Groot, A'dam 7; 5. H. Oostrum 6; 6. A. Groot A'dam 5; 7. J. van Leeuwen'5; 8. mevr. Breumenkamp A'dam 3. Uitslag zeilwedstrijd 6 Aug. Klasse A: 1. G. Lammers, Den Haag; 2. J. Blonk, Woerden; 3. E. de Klerk, Woerden; 4. A. v. Schaïk, Nieuw koop. BM 12 M2: 1. W. de Rooy, Nieuwkoop. 16 M2 NN-B: 1. P. Hoogendoorn, Woerden; 2. C. den Hertog, Noorden; 3. R. den Oudste, Woerden. 16 M2. NN-A: 1. L. van Dam, Bo degraven; 2. A. Spruit, Gouda; 3. A. Kastelijn, Gouda; 4. D. Guldemond, Woerden. Sharpies: 1. J. N. Bodegraven; 2. A. J. Rijnbeek, beiden te Nieuw koop. Uitslag Teamwedstrijd 7 Aug.:. (teams van 2 boten) 1. v. Veen en Spruit (Gouda); 2. Guldemond en Markovits (Woerden) en 3. v. Dam en Hoogendoorn (Nieuwkoop). De Gondelvaart. Dinsdagavond werd het Ni-Wa-feest besloten met een gondelvaart, waaraan weliswaar niet massaal werd deelgenomen. In de middaguren werden echter toch ruim dertig boten opgemaakt. De zeil- en roeiboten werden getrokken door een motorboot, terwijl de. mo torjachten op eigen kracht meevoe ren. Zoals steeds tijdens de feest- week zorgde de muziekvereniging weer voor vrolijke muziek. Eerst ging de tocht naar het Zuid einde via de gemeentevaart en terug en daarna volgde een rondvaart op de Noordpias. Vanaf de Noordense- weg was het geheel te overzien, en leverde daardoor een grandioos schouwspel op. Voor de mooist ver sierde boten werden prijzen beschik baar gesteld. De uitslag hiervan was: 1. Jan Roggeband; 2. Gez. v. d. Laan, Wdrs. Uit de stemming onder de gasten valt op te maken, dat men het vol gende jaar zeker weer deel zal ne- Acht van de tien mannen en vrouwen boven de veertig zijn vatbaar voor Rheumatische pij nen Dat komt omdat, als die eerste jeugd achter de rug is, de bloedzui verende organen allengs trager gaan werken. En zo is het dan de hoogste tijd om regelmatig Kruschen te ne men- De zes minerale zouten van Kruschen hebben een natuurlijke aan sporende we/king op die bloedzuive rende organen. Naarmate die nu weer op gang komen, krijgen de onzuiver heden in het bloed geen kans meer zich vast te zetten en hun slopende werk te doen. Rheumatische pijnen maken chagarijnig, want ze verstoren Uw goede humeur; op de duur zit ge Uzelf en anderen in de weg. Wordt lievei weer de oude. Neem Kruschen als een vaste dagelijkse gewoon te. 6044 ALPHEN AAN OEN RÏTN Personalia Te Amsterdam be haalde de heer G. J. Th. Werneke het vakdiploma a) manufacturen, b) stoffen, c) bedden en dekens en d) bedrijfskleding, roet vrijstelling van examen voor groep A wegens het einddiploma Textielschool. Plaatselijke voetbal competities In een gezellige samenkomst Dins dag avond in Hotel „Centraal" van de elftallen der plaatselijke voetbal- vèrbnigingen Alphia, A.R.C. en de Alphense Boys. die roet zijn drieën gestreden hebben om het kampioen schap van Alphen aan den Rijn, met als winnaar laatstgenoemde, spraken de heren C. Mulder, voorzitter pl. sportcommisie, C. J. Winninghoff, voorz: Alph. Boys en G. Sluis, se cretaris der sportcommissie. Naast de complimenteuse woorden aan het adres van de winnende nloeg. werd door deze sprekers sterk benadrukt de grote sportieve waarde van de plaatselijke competities. Met name werd hieraan als doel ten grondslag gelegd het aankweken van sportieve verhoudingen onderling, in woord en daad. Dat deze drie clubs hierin dit jaar ten volle zijn geslaagd behoeft geen betoog. Dit doel geldt tevens ook de toeschouwers. Ook zij kunnen heel veel tot het bereiken ervan bijdragen. Namens Alphia sprak voorts de heer Kramer, namens A.R.C. de heer G. Koopman, voor de Boys de heer v. Gils, terwijl de heer v. d. Sluis de bijeenkomst sloot met eoede wensen in de komende competitie. Roofzuchtig dier op pad Ten na dele van de veehouder D. M. Bin nendijk aan de Raadhuisstraat werd in korte tijd veertig stuks pluimvee vermoedelijk door een roofzuchtig dier verschalkt. men aan de Niwa-week. De grote te vredenheid is n.l. algemeen. Het be stuur van Noord-Zuid heeft eer van haar werk gehad en kan in overwe ging nemen een en ander een vol gende keer grootser op te zetten. Concert. De muziekvereniging „Eensgezind" zal Donderdagavond a.s. des avonds om 8 uur een concert geven in het Zuideinde, tegenover de woning van de heer Vrijmoed. Motorjacht in brand. In een feestweek kan er natuurlijk van al les gebeuren. Zo ontstond Dinsdag morgen brand in het motorjacht „Lewi". De brand was ontstaan door het te ver opendraaien van de Buta- gaskraan. Met schuimblusapparaten werden de vlammen bestreden, maar dat hielp niets. Door het doel treffend optreden van de heer Bal- vert, die zich binnen het jacht be gaf en de gaskraan dicht deed, kon het totaal uitbranden van de boot worden voorkomen. De brandweer van Nieuwkoop die spoedig ter plaatse was, behoefde niet op te tre den. OUD-ADE KONINGINNEFEEST Wielerwedstrijden Dinsdagmiddag werd het jaarlijkse Koninginnefeest te Oud-Ade op grootse wijze ingezet. Het prachtige weer lokte vele bezoekers naar de Kolk, startplaats en finish van de wielerraces. De senioren hadden drie ronden te rijden, totaal onge veer 10 km. 20 deelnemers versche nen aan de start. Dank zij de aan moedigingen vanuit de reportage- wagen, kwam vanuit het publiek een ware regen van premies. Van de twintig deelnemers werden er twaalf geplaatst in de winnaarsronde. Na felle kamp vielen de prijzen ten deel aan: 1. C. Slingerland, War mond; 2. H. Slingeland, Warmond; 3. Jan v. d. Hulst.'Oud-Ade; 4. J. Ver- seveld, Aalsmeer; 5. Job Duiven voorde, Rijpwetering. Tijdens de pauze werden de wed strijden verreden voor junioren. Ook deze renners van de toekomst weerden zich uitstekend; de meesten gingen naar huis met nog meer waarde aan premies dan aan prijzen. De prijswinnaars waren: 1. Jan Pon- sioen; 2. ,Gerard v. d. Fits; 3. Dik Heemskerk; 4. Piet v. d. Poel Jz. 5. .Tac. Ponsioen. Namens de voorzitter sprak de hr. Th. Heemskerk, de ongeëvenaarde omroeper uit de reportagewagen, een hartelijk dankwoord tot de ren ners. premiegevers en het talrijke publiek. Soeciaal echter dankte hij de aanwezige rijkspolitie voor het uitstekend regelen van het verkeer en het vrijhouden van de weg voor de renners. Hierna ging men op het feestter rein over tot het uitreiken van de prijzen. Dank zij de aanwezigheid van zeer veel attracties, wisten de vele bezoekers uit Oud-Ade en om geving zich uitstekend te amuseren. Woensdag wordt het programma voortgezet met kinder- en volksspe len. HAZERSWOUDE Geboren: Cornelia Alida Maria dochter van H. A. Verdegaal en A. v .d. Post. Jannetje dochter van A van Veen en van M. Francken. Pie- ter zoon van A. van Veen en M. Francken. Hendrikus Marie zoon van C. van Dam en C. J. Westgeest. KATWIIK AAN DEN RUN Personalia. Bij K.B. is wegens het bereiken van de leeftijdgrens aan Joh. Meijer alhier eervol ontslag verleend als lid van de Grondkamer voor Zuid-Holland en in diens plaats is benoemd tot lid de heer F. C. Meijer, Wassenaarse weg 43, alhier Druk bezoek. Vanwege het bui tengewoon groot aantal badgasten is ook de R.K. Kerk des Zondags zo overstelpend bezet, dat de pastoor het nodig geacht heeft nog een dienst in te lassen. Dientengevolge zijn de H.H. Missen des Zondags te half 7, te kwart over acht, te kwart over tien en te kwart voor twaalf. Dit voor gedurende de maand Aug. LISSE DIEFSTAL ACHTERHAALD. Meldden wij enige tijd geleden, dat bij de fa. Van der Eerden, goud en zilverwerken, door het indruk ken van een ruit een greep in de etalage was gedaan en waardevolle voorwerpen waren gestolen, thans kunnen wij berichten, dat het de rijkspolitie is gelukt deze diefstal tot klaarheid te brengen. Na veel speurderswerk en onvermoeid door werken heeft zij een spoor weten te vinden en de dader is aangehouden. Doch niet alleen de pleger van de daad heeft de rijkspolitie gevonden, maar ook het gestolene, hoofdzake lijk gouden ringen, ter waarde van ongeveer /;5000. Aanbesteding. Door B. en W. dezer gemeente is Dinsdag aanbe steed de bouw van een gewapende betonbrug over de Gracht te Lisse. Ingeschreven is door 10 aannemers, o.a. door N.V. Aannemingsmij. v.h. Hillen en Roosen te Amsterdam 158.940, N.V. Wernink's Beton Mij. te Leiden f 144.200. N.V. Ingenieurs- bui-. voor de Bouwnijverheid te Gegstgeest 147.400. N.V. Aanne- mings Mij. v.h. J. P. van Eesteren te Rotterdam 150.500. ZOETERMEER- Brandaiarmering Gisteren meld den wij, dat de nieuwe brandalarme- ringsinstallatie in gebruik is geno men. Brandmeldingen kunnen tussen 8 uur des morgens en 10 uur des avonds van het telefoonkantoor wor den doorgegeven aan het groepsbu- reau van de rijkspolitie Dorpsstraat 98, telefoon nummer 200. Voor 'mel dingen tussen 10 uur des avonds en 8 uur des morgens, kan men de cen trale brandmeldingspost als volgt waarschuwen: le Men kan aan een aangeslotene op het telefoonnet die nachtverbin ding heeft, verzoeken het bureau van de rijkspolitie op te bellen. De practijk heeft evenwel geleerd dat met deze methode van melding veel tijd verloren gaat; zij is dan onk niet direct aan te bevelen. 2e. Men kan zo spoedig mogelijk naar het groepsbureau van de rijks politie gaan. bijv. per auto of per rijwiel, en de brand mondeling mel den. 3e. Men kan ten huize van de heer J. C. Groenewegen J. W.zn., Voor weg 109 of ten huize van de heer K. D G. van Straalen, Zegwaartse- weg 43, mededeling van de brand doen. Aldaar zijn namelijk sub-mei- dingsposten gevestigd. Deze methode van melding doen is gebruikelijk voor de verder af geleggen plaatsen op de Voorweg onderscheidenlijk de Zegwaartseweg Gelden de bovenstaande methoden van brandmelding meer speciaal voor de autospuit, men dient 'zich nog te realiseren dat in verschillende plaat sen van de gemeente blusmateriaal is gestationneerd. dat bediend wordt door het personeel van de waterlei dingbrandweer. Het verdient daarom aanbeveling in geval van brand aan de Voorweg; de Zegwaartseweg en de Stationsstraat over de spoorbaan ook de waterleidingbrandweer te waarschuwen. Deze waarschuwing kan ot) alle tijden van de dag ge schieden: Voor de Voorweg bij: P. H. van der Marei, Voorweg H. van Dorp J. C.zn-, Voorweg 153 tel- 190. Voor de Zegwaartseweg bij A Troost, Zegwaartseweg 74, tel. 51. (Troost heeft dag en nacht telefoon verbinding). Voor de Stationsstraat bij A. N. Beukers, Stationsstraat 215, tel. 132. (Beukers heeft ook dag en nacht te- lefoovenrbinding). Men neme het vorenstaande goed in zich op, zodat men in kritieke ge vallen niet hulpeloos blijft. Personalia. Onze plaatsgenoot de heer M. de Graaf slaagde te Vlis- singen voor het diploma scheepswerk- tuigkundige Gemeenteraad. Op een aanvul lende agenda voor de raadsvergade ring van aanstaande Maandag zijn nog geplaatst het verzoek van het nemobilisatiecomité. om subsidie van de gemeente en een voorstel van B en W om de straten in het uitbrei dingsplan tussen Delftsewallen en Stationsstraat te noemen naar de le den van het Huis van Oranje. De verbindingsstraat tussen Molenstraat en Schinkel wordt voorgesteld Schoolstraat" te noemen. Bushalten. De bushalten bij het postkantoor en bij café van Fraassen, die enige tijd buiten gebruik waren zijn thans weer in gebruik genomen. ZOETERWOUDE Raadsagenda. De Raad dezer ge meente vergadert a.s. Vrijdag nam. 7.45 uur. De agenda bevat o.m. vast stelling rekeningen waterleidingbe drijf en B. A. over 1949; aanbieding gemeenterekening over 1949; aanbie ding begrotingen B. A. en waterlei dingbedrijf voor 1951; benoemingen begrotingscommissies, benoemingen waterleidingscommissie en woonruim te commissie; voorstel tot aangaan van een geldlening groot 39.081. voorstel tot onderhandse aanbeste ding aan de fa. Groen en Bregman te Leidschendam van een nieuwe fun datie onder de gemeentetoren van 24 990.voorstel tot intrekking van de verordening op de heffing en de invordering van opcenten op de hoofdsom der personele belasting, voorstel tot het trefffen van een voor lopig regeling inzake aanspraken in een geval van t. b. c. voor de amb tenaren en arbeidscontractanten, voorstel tot het nemen, van een be sluit op grond waarvan aan het gemeentepersoneel een tegemoetko ming wordt verleend in de kosten van ziekteverzorging, verzoek van het comité voor Maatsch. Werk en van de St. Jansfanfare om subsidie, voorstel tot verkoop van grond aan de woningbouwvereniging St. Willi- brordus alhier voor de bouw van 6 woningwetswoningen en het verle nen van een bouwvoorschot resp. groot 7150en 68740.alsook voor de bouw van 16 standaardwo ningen met voorschotten resp. groot 11 880.— en 119.230.—. Ware de tweede wereldoorlog geen spelbreker geweest, wij zou den dit jaar het zilveren jubileum van de Limburgse sociale studiewe ken hebben gevierd. Nu zijn wij aun de 22-ste toe gekomen en zo juist, is die op de gebruikelijke Rol ducse manier gesloten verklaard met hulde en dankwoorden, met samenzang en met rijstevla. Maar wat méér zegt: deze jongste studie week is er een geweest op hoog ni veau; sprekers met deskundigheid en inzicht hebben hun gehoor inge licht over de rangorde der waar den op verschillend gebied. Die rangorde moet voorwaarde zijn voor vrijheid en vrede, zoals in het luis terrijke betoog van dr. A. Cornelis- sen werd verklaard. Maar verwezen lijking op economisch gebied is bij voorbeeld de bedrijfsorganisatie en op politiek gebied de volksgemeen schap. En ook vraagt die rangorde der waarden internationale samen werking, zoals op beide terreinen die we hierboven noemden en bo vendien terzake van de Katholieke sociale organisaties. Het moge waar zijn, wat we in de wandelgangen van Rolduc heb ben opgevangen, dat enige „lesge vers" te vel kennis bij hun gehoor hebben verondersteld, niet minder waar is het feit, dat zelfs de een voudigste mijnwerker, die hier de studiedagen pleegt te volgen, vol doende maatschappelijke bagage heeft meegebracht. Dat bleek ook dit jaar tijdens beide praatavonden, toen hoofdaalmoezenier Karei Ron- 15. 16. 17 AUGUSTUS Omgaand aanmelden: „De Sleutelstad", Breestr. 1 23. Tel. 26500 NED. KATH. REISVER. ROELOFARENDSVEEN Eerste paal voor nieuwe kerk geslagen Een strakke blauwe hemel met een stralende zomerzon overkoepelde Dinsdagmorgen het bouwterrein, waar de nieuwe kerk „Maria Presen tatie" in de komende maanden zal verrijzen. In groten getale kwamen de parochianen, grotendeels van het vrouwelijk geslacht (de mannen kon den wegens drukke werkzaamheden niet aanwezig zijn) naar het bouw terrein en vormden een kleurrijke om lijsting van dit enigszins feestelijk gebeuren. Voorts merkten wij hierbij nog op pastoor J. G. Onel, kap. C. Berkhout, pater Donatus Slstgeest, alsook de gemeentesecretaris de heer W. A. van Harteveld, het 'voltallge kerkbestuur, de aannemer J. P. A. Nelissen uit Haarlem, en enkele ver tegenwoordigers van het architecten bureau H. P. J. de Vries uit Rotter dam, onder welks leiding het werk wordt uitgevoerd. Des morgens om kwart voor zeven was er in de nood kerk door pastoor Ligthart een ge zongen H. Mis opgedragen om Gods zegen over de bouw van de kerk af te vragen Te ruim half tien werd met de bouwwerkzaamheden begonnen. Het Morrisson-stoomblok was met enkele bloemen getooid terwijl de kop van de eerste paal in een toef van bloemen was gestoken, waarna het 4000 kg. wegende stoomblok zijn strijd tegen de grond begon om de paal in de grond te werken. Na een half uur werd door het ontsnappen van alle stoom met een geweldige knal de laatste klap op de eerste paal gegeven waarna applaus van de omstanders dit heuglijke feit beze gelde. Na afloop hiervan verzamel den de genodigden zich in de direc tiekeet waar de koffie werd geser veerd. Hierbij nam pastoor Ligthart het woord: „Ik behoef natuurlijk" aldus pastoor, „niet te zeggen dat ik deze morgen blijde gestemd ben. en mij gelukkig prijs het slaan van de eerste paal voor mijn nieuwe kerk te hebben mogen aanschouwen. Dat dit mogelijk is geworden, heb ik vooral te danken aan pastoor Onel. Ook wil ik mijn dank betuigen aan de Bis schop het Kerkbestuur en ook aan de heer van Egmond uit Nieuwe We tering, die als het ware de eerste steen gelegd heeft voor het bouw- comité. Voorts wens ik de aannemer de heer Nelissen en zijn uitvoerders veel succes met dit werk, en ik spreek de wens uit dat Gods zegen op ons werk zal rusten. Ook pastoor J. G. Onel sprak zijn beste wensen uit voor de bouw van de nieuwe kerk. Hiermede is officieel de bouw van eken enkele hand-arbeiders in de „Kuip" had gesleept voor 'n woord van hart tot hart. Maar nu is het afspraak, reeds met wijlen dr. Poels, dat de praatavonden geen uitweg zullen vinden in de openbaarheid van de krant, zodat wij dus ook niets zullen mededelen uit het boeiende Canadese reisverhaal van mgr. dr. A. Hanssen. Nadat aalmoezenier Roncken had vermaand, dat men de rangorde der waarden niet slechts moet kennen, maar ook in praktijk brengen, heeft mgr. Hanssen beklemtoond, dat de zuivere rangorde alleen is gelegen in het Christendom en dat een ieder in de strijd tegen het kwaad de christelijke waarden tot vplle werke lijkheid moet brengen. Het is de hoogste tijd, zeide de Coadjutor van Roermond, dat ook de jongeren een constructieve daad mo'eten stellen „Eenieder moet apostel zijn in deze wereld", aldus het bisschoppelijke vermaan tot slot van deze drie so ciale dagen. WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). IETS KOELER. Vannacht meest zwaar be wolkt, morgen overdag wisse lende bewolking. Plaatselijk en kele buien. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid- West. Iets lagere temperaturen. PASTOOR J. J. BRUNNIG t. Hedenmorgen is in Huize St. Ba- vo te Heemstede overleden de rus tende pastoor J. J. Bruning. Pastoor Bruning werd 3 Januari 1869 te Schoonhoven geboren en op 17 Febr. 1894 priester gewijd. Hij was achtereenvolgens kapelaan te Rotterdam, Delfshaven en Haar lem. In 1909 werd hij benoemd tot pastoor te Edam, vanwaar in 1917 overplaatsing naar Pijnacker volg de. Sinds 1932 was pastoor Bruning rustend. „Al kost het mij mijn leven" TTOALS REEDS EERDER werd gemeld, is Mgr. Basilio Aftenie, titu- lair bisschop van Ulpiana en coadjutor van het aartsbisdom Tagaras en Alba Julia in Roemenië, de 10e Mei 1.1. in de gevangenis in Boeka rest gestorven. Uitvoerige bijzonderheden betreffende dit overlijden zijn nog niet bekend, maar wat bekend is geworden wettigt reeds de overtui ging, dat de prelaat is gestorven ten gevolge van de folteringen, die hij gedurende de 19 maanden van harde gevangenschap volgens het bekende communistische systeem te verduren had. De overleden bisschop werd de volgende dag in alle stilte op het ka tholieke kerkhof van de Roemeense hoofdstad begraven. Mgr Atenie is de eerste van de Roemeense bisschop pen, die voor het Katholieke geloof is gestorven. Al de Roemense bis schoppen van de Byzantijnse ritus werden bijna tezelfdertijd gearres teerd en wel op 28 October 1948. De eerste tijd werden zij geconcentreerd te Dragoslavele daarna getranspor teerd naar Caldarusani, waar zij on der strenge bewaking stonden. In de maand Juni 1949 werden twee van hen, Mgr. J. Sucia, Apostolisch Ad ministrator van Taragas en Alba Ju lia, en zijn coadjutor Mgr. B. Afte nie, van Caldarusani naar een on bekende plaats gedeporteerd. De dood van Mgr. Aftenie in de beruchte Vacaresti-gevangenis wet tigt het vermoeden, dat de bisschop is bezweken onder de harde behan deling in de communistische gevan genis, temeer daar hij voordien al tijd goed gezond is geweest en nog pas 51 jaren oud was. Mgr. Aftenis kan worden be schouwd als een martelaar voor het geloof, daar er tegen hem geen an dere beschuldiging kan worden in gebracht dan dat hij een Katholiek bisschop was en dat hij weigerde te breken met Rome en tot de afge- spheiden Nationale Kerk toe te tre den. Mgr. Aftenie werd 14 Juli 1899 te Lod roman geboren uit een diep chris telijk gezin. Hij studeerde aan het lyceum te Blaj en aan het Grieks Pauselijk College „St. Athanasius" te Rome en behaalde zijn graad in de wijsbegeerte en theologie aan het Pauselijk Atheneum van de Voort planting des Geloofs Hij werd 1 Januari 1926 priester gewijd te Blaj en benoemd voor de aartsbisschoppelijke kanselarij al daar; daarna was hij professor in het Kerkelijk Recht en de Kerkgeschie denis aan het seminarie en gaf gods dienstlessen op de middelbare scho len voor jongens in de stad. Hij was een zeer gezien predikant. In 1934 werd hij benoemd tot aarts priester van Boekarest; als zodanig ontwikkelde hij een zeer grote acti viteit ten gunste van de talrijke Ka tholieken van de Byzantijnse ritus in de hoofdstad. 12 April verhief Z.H. de Paus hem tot de bisschoppelijke waardigheid met als titel bisschop van Ulpiana en als functie coadjutor voor de Metropoliet. De benoeming kwam in een voor Roemenië zeer roerige tijd: tijdens de oorlog, de af scheiding van Roemenië, de Duitse en Russische bezetting, de gods dienstvervolging en de opheffing van de kerk begonnen. 78 palen van 3500 kg. zullen moeten worden geslagen en hiermede zal dan reeds 273000 kg beton in de grond zitten. Dit als een eenvoudig'rekensommetje tot besluit om te laten zien, welke geweldige hoeveelheden materialen nodig zul len zijn, aleer de kerk er zal staan. dotjz EN DE WENSHANDSCHOENEN 36. Een goeie mop! „Hebt U misschien een dikke man voorbij zien komen in een auto?" vroeg Ootje Teur, nadat hij de vriendelijke groet van de boer had beantwoord. „Of ik die gezien hê?" antwoordde de landman. „Ja zeker hê'k die zien! En een rare kwant was 'et ók, een 155, tel. 251; echte gekke stadskerel! Hij zei mij: Aster een klein mannetje langs komt met een raar auto'tje, dan möje zegge, asdat ik de eerste weg links genome hê. En toen gaf die me een goudstuk En laatie nou de eerste weg rechts neme! Hahahahahahaha!" De landbouwer sloeg zich op de knieën van de pret. Haha!" zei Ootje Teur, nu ook, delen in de vrolijkheid. „Dat was een goeie mop niet? Haha, ja, het is een eigenaardige vent. Het is een vriend van mij, ziet u en we hebben een weddenschap, dat ik hem zal inhalen ehhou, goeiedag verder!" Ootje Teur gaf weer een bende gas en reed als een pijl uit de boog weg, de boer hoofdschuddend achterlatend de Kerk van de Byzantijnse ritus toonde Mgr. Aftenie zich een waar achtig kampioen voor het geloof en verdediger van de goddelijke wet ten en van de hem toevertrouwde zielen. Enkele dagen voor zijn bisschops wijding, die 6 Juni 1940 plaats had, schreef hij aan de H. Vader; „Met erkentelijkheid en eerbied wend ik mij bij gelegenheid van mijn ver heffing tot de bisschoppelijke waar digheid en mijn benoeming tot coad jutor van mijn geliefde Metropoliet, Mgr. Nicolescu, tot Uwe Heiligheid. Ik ben mij bewust van de verant woordelijkheid, die deze waardigheid mij oplegt. Mijn geweten is gerust. Uwe Heiligheid, verlicht door Gods genade, heeft mij deze grote uitzon dering willen toevertrouwen en stel mij in handen van de Voorzienig heid om te werken ten zegen van de H. Stoel en de zielen. Ik hoop in de toekomst deze plicht te kunnen ver vullen, wat mij te gemakkelijker zal zijn, omdat niets mij meer aan de wereld hecht. Mijn ouders, broers en zusters zijn allen dood. Mij rest niets anders dan te werken voor de H. Stoel. Met volle vertrouwen op God ga ik stormachtige tijden tegemoet; ik zal de waarheid hoog houden op hoop op betere tijden, die zeker zullen ko men. De godsdienstige gevoelens on zer gelovigen zijn nog hoger dan de mijne ;over de persoon van de H. Vader wordt steeds met groot enthousiasme gesproken, ook door niet-katholieke Roemen,n!" Uit de tas van een Amerikaan, die in Engeland was aangekomen, zijn geheime documenten betreffen de atoomonderzoek gestolen, aldus meldt de Daily Telegraph. De politie zou aan dit geval groot belang hech ten. DE MACHTSOVERDRACHT IN BELGIë. Hedenmiddag zal de Belgische Ka mer van Volksvertegenwoordigers definitief een begin maken met het debat over het wetsvoorstel tot over dracht der koninklijke bevoegdheden op prins Boudewijn. Naar het zich laat aanzien zullen enkele C. V. P-leden, ondanks de uitdrukkelijke wens van de Koning, hun stem tegen het voorstel uitbren gen. De Belgische senaat zal het voor stel morgen behandelen en zal even eens nog dezelfde dag stemmen. Prins Boudewijn zou dan reeds Vrijdag middag in de verenigde zitting van Kamer en Senaat de eed op de Grond wet kunnen afleggen. Verwacht wordt, dat eerste-minis- ter Duvieusart onmiddellijk na de eedsaflegging de Kroonprins het ontslag van zijn regering zal aanbie den. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 9 Aug. Kaas. Aan voer 308 partijen. Prijzen: le soort 2.03—2.10, 2de soort f 1.94—2.02, zware tot f 2.33 per kg. Handel flauw. TER AAR. 8 Aug. Groente. Snij bonen 2.002-40, stokprincessen 2.00, stamprincessen 1.50, spek- bonen 1.401 60, alles per 10 kg. ROELOFARENDSVEEN, 8 Aug. Groente. Aardbeien 2e oogst 41 cent per hal fpönd; tomaten f 2234, kropsla I 8 30—12.60, idem II 2.70 8.70, andijvie f 5.per 100. snij bonen 2.002.20, princessebonen 1 903 20. dubb. stambonen 1.50 1.60, pronkbonen 1.20 per 10 kg. Augurken: basterd 3.25, klein gvof 1.601.70, grof 1-50en stip»"" 1.25 per kg.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3