Eerste proef van een mobilisatie-oproep per radio Hamsteren valt niet mee De 7-Dec.-divisie geleidelijk »mobilisabel« Eerste Kamer Ontworpen pensioenbijslagen onvoldoende 3~Ca%te Qotf\ Ste Man WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1950 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 De beantwoording bleef beneden de verwachting Gisteren is -de proef genomen met de oproep voor mobilisatie-oe fening per radio. Het voornemen tot het houden van deze oefening was reeds bekend, maar de onderde len, die voor deze oproep in aan merking zouden kunnen komen, wa ren in het onzekere gelaten, of deze oproep juist hen zou betreffen. De radio-oproep werd gedaan na de nieuwsberichten van 6 en 7 uur gisteravond en zij bleek betrekking te hebben op de mannen van het garderegiment jagers, die normaal, volgens de schriftelijke oproep he den in de Knoopkazerne te Utrecht hadden moeten opkomen. Een verslaggever van het A. N- P is getuige geweest van de op komst. De leider der oefening ver wachtte dat het gros der opgéroepe- nen omstreeks tien uur des avonds zou verschijnen. In de eerste plaats, omdat natuurlijk velen der hierbij betrokkenen in verband met de va- cantie en het mooie weer niet thuis zouden zijn. In de .tweede plaats, omdat in de oproep vermeld werd „bij wijze van proef' zulks om het publiek niet te verontrusten en in de derde plaats, omdat er geen drei gend oorlogsgevaar bestaat, zodat niet de spanning aanwezig is, die bij een werkelijke mobilisatie de op- geroepenen tot spoed aanmaant. Bovendien, zo deelden deze hoofdofficieren mede, komen de bij deze oefening betrokkenen hoofd zakelijk uit Rotterdam, Den Haag, Delft en Woerden, d. w. z. in hoofd zaak uit Zuid-Holland, zodat zij ook niet zo spoedig in Utrecht zou den kunnen zijn. Wel hielden de Nederlandse spoorwegen te Rotter dam een extra trein gereed om in geval van nood te kunnen bijsprin gen, daar het verkeer van Rotter dam in het algemen deze dagen groot is met het oog op de tentoon- steling in de Maasstad. Ofschoon het hier een herhalings oefening geldt, is het zwaartepunt toch eigenlijk gelegen in de mobili satie-oefening, die ten doel heeft te controleren of de op papier getrof fen maatregelen ook in practijk voldoen. Maar er is voor hedenmid dag aan verbonden een kleine ter- reinoefening in het Zuiden van de provincie Utrecht en een nachte lijke oefening van Donderdag op Vrijdag. Zaterdag in het middaguur zwaaien de mannen weer af. Van zes uur af stond men in de Knoopkazerne gereed om de opko mende mannen te ontvangen. Zij zouden dan worden gekleed, door gelicht en gekeurd. Te ongeveer acht uur kwam de eerste opkomeling in de kazerne aan. Arie Knyff, een 25-jarige Een verslaggever te Atlanta in de Ver. Staten heeft één dag voor ham steraar gespeeld orrr eens te zien, welke houding de mensen tegenover het hamsteren aannemen. Hij huurde een kar en ging naar dë markt, waar hij suiker, peper en sigaretten insloeg. „De blikken van de omstanders waren als dolksteken", vertelt hij, „en de mensert staken hun mening niet onder stoelen of banken. Zij vertelden zeer rondborstig wat zij dachten over mijn afkomst, mijn va derlandsliefde en de vervulling van mijn militaire dienstplicht". „Toen ik ettelijke ponden zwarte peper kocht, zei ik tot een van de omstanders: „dit spul zal schaars worden". „Je soort moest schaars zijnzei de man. Toen de verslaggever zijn elfde zak suiker in ontvangst nam, zei een vrouw: „dat is verschrikkelijk, terwijl onze jongens in Korea vech ten en sneuvelen". Na een half uur werd hij door ie dereen op de markt nagewezen en drie mensen hadden hem aange bracht bii de marktmeester. De conclusie van de verslaggever was: „onnodig een beroep te doen op het geweten van de hamsteraars, want wie in staat is, onder zulke om standigheden te hamsteren, heeft geen geweten". timmerman, uit Montfoort, die persoonlijk de oproep te kwart over zes had gehoord en de eer ste bus naar Utrecht had geno men. Hij heeft vroeger in het garderegiment „Prinses Irene" ge diend, maar was nu ingedeeld bij de „Jagers.." Te ongeveer negen uur kwamen steeds meer mannen zich aanmel den. OPKOMST BENEDEN DE VERWACHTING. Te half een vannacht vernamen wij, dat op dat ogenblik van de on geveer 600 opgeroepenen er zich ruim 200 hadden aangemeld. Dit bleef beneden de gekoesterde ver- INDEXCIJFERS VOOR HUISHOUD-REKENINGEN. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft thans voorlopige prijs indexcijfers van het gezinsverbruik samengesteld per 15 Juli 1950. Het indexcijfer daalde sinds 15 Juni 1950 met 1 pnt. Het indexcijfer voor de voedings middelen vertoont t.o.v. 15 Juni een belangrijke daling, n.l. met 6 pun ten, welke werd teweeg gebracht door sterke prijsdalingen van aard appelen en fruit. Margarine en vlees stegen in prijs, evenals, in geringe mate, groenten, kaas en eieren. Deze prijsstijgingen konden echter in be tekenis niet opwegen tegen de hier voor genoemde prijsdalingen. Bij de niet-voedingsmiddelen ste gen de prijzen van kleding en huis houdelijk linnengoed. Van meer in vloed op het totaal-indexcijfer was echter de prijsstijging van vaste brandstoffen. Bovendien is bij de be rekening van het Juli-indexcijfer geen rekening meer gehouden met de eind 1949 verstrekte subsidie 1 per gezinslid) op huisbrandkolen. Hierdoor, en, in geringe mate, door de verhoging van de ziektefondspre- mie voor vrijwillig verzekerden on dergingen de indexcijfers voor de „overige groepen" een stijging. Bij niet-voedingsmiddelen traden wachting, die zich bewogen had I prijsdalingen op voor damesschoenen rondom een percentage van 50. en zachte zeep. Met wapenuitrusting naar huis Gisteren was 't de eerste opkomst dag van de 7-Decemberdivisie, die zoals wij reeds eerder berichtten ge durende de maand Augustus voor één dag zal worden opgeroepen, ten einde mobilisabel gemaakt te wor den. De bedoeling van deze op komstoefening is het uit Indonesië gerepatrieerde personeel van de di visie van uitrusting en bewapening te voorzien en het opnieuw te en cadreren. Te Amersfoort kwamen gisteren de manschappen van het voormalige eerste verkennersregi ment op in de Prins Willem III-ka- zerne, waar het regiment Huzaren van Boreel gelegerd is. De regimentscommandant, luit.- kolonel J. J. Ceuvels, vertelde dat het grootste gedeelte van de 950 man die opgeroepen waren, zich gisteren heeft gemeld. Voor hen die verhin derd waren, bestaat er over veertien dagen wederom gelegenheid. GROOT AANTAL GEDEMOBILISEERDEN WIL ONDERWIJZER WORDEN. De aanvangsdatum van de onder wijzerscursus voor gedemobiliseerde militairen, welke aanvankelijk was bepaald op 1 September a.s., is we gens het grote aantal aanmeldingen verschoven naar 1 October 1950. Van de acht cursussen elk voor vijf- en-twintig leerlingen welke opge richt woïden. zijn de volgende vijf reeds vastgesteld: een openbare cursus in de Rijks kweekschool te Arnhem; een openbare cursus in de Rijks kweekschool te Amersfoort; een Protestant-Christelijke cursus in de bijzondere kweekschool te Den Haag; een Rooms-Katholieke cursus in de kweekschool te Eindhoven; een Rooms-Katholieke cursus in de kweekschool te Breda; De overige drie cursussen, t. w. een openbare, een Protestant-Christelijke en een Rooms-Katholieke, zullen resp. in het Oosten, Noorden (Noord- Holland) en Zuiden van ons land worden opgericht. De indeling bij een cursus wordt door het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen bepaald en wordt door dit ministerie recht streeks aan de betrokken candidaten medegedeeld. De cursus zal een tijdsduur hebben van 16 a 17 maanden. Daar het aan tal beschikbare plaatsen beperkt is en dat van de candidaten groot, wordt er met nadruk op gewezen, dat de aanmelding van hen, die niet vol doen aan de gestelde voorwaarden, niet in behandeling kan worden ge nomen. Deze voorv/aarde houdt in het bezit van het diploma H.B.S- 5- jarige cursus, het diploma Gymna sium A of een daarmee gelijkstaande opleiding. Wapens thuis. Voor het eerst in de geschiedenis van ons leger hebben gedemobili seerde manschappen thans hun wa pens mee naar huis gekregen. Dit betekent dus, dat aan het eind van deze maand ruim 15.000 burgers, al len oud-personeel van de 7-Decem berdivisie, thuis over een wapen zullen beschikken. De munitie blijft echter in de dépots. Wel een bewijs welk een groot vertrouwen de rege ring stelt in deze mannen, die trou wens in Indonesië bewezen hebben dit waard te zijn. De meeste opgeroepenen be- schouwde^ deze dag als een welko me reünie met de oude kameraden uit de Oost. En de enthousiaste be groetingen waren dan ook niet van de lucht. Behalve in Amersfoort kwamen er gisteren ook kleinere contingenten op in Apeldoorn, Amsterdam en De venter. Dit zal zo de gehele maand Augustus duren. Dan hoopt men klaar te zijn met de 7-Decemberdi visie. Indien deze proef een bevredi gend verloop heeft, zullen ongetwij feld ook de twee andere divisies vol gen. Dit hangt echter in niet gerihge mate af van de beschikbare uitrus ting. De Eerste Kamer is gistermiddag wede? bijeen geweest. Het voorstel tot herziening van het reglement van orde werd goed gekeurd met 313 stemmen. Tegen alleen de communisten. Aan de orde kwam een voorstel- Wendelgar tot instelling van een vaste commissie voor defensie-aan gelegenheden. De heer KROPMAN (K.V.P.) deelt mede, dat de commissie in meerder heid van oordeel is, dat het voorstel- Wendelaar niet behoort te worden aangenomen. De heer WENDEiLAAR (Vrijheid) verdedigt zijn voorstel. Hij acht op het gebied der defensie de toestand van zo bijzondere aard, dat er z. i. aanleiding is tot het instellen van een vaste commissie. Weliswaar is er reeds een defen siecommissie, maar deze wordt door de Kroon benoemd. Spr beoogt juist een parlementaire commissie. Het is voor de Kamer van het grootste gewicht te weten, wat de regering doet op dit gebied nu het gevaar zo dreigend is. Het voorstel Wendelaar wordt hierna verworpen met 25—9 stem men (gemengde stemming). De Kamer zal Woensdagmiddag 16 Augustus weder bijeenkomen. Aan de orde zullen dan zijn de wetsont werpen betreffende de Kamers van Koophandel, het Nationale Plan en de K. L. M., de wijzigingen van de kinderbijslagwet en de Noodv/et Ouderdoms-voorziening Ook „vrij veel" Eerste-Kamerleden achten: „Vrij veel leden achtten de ont worpen bijslagen een onvoldoende tegemoetkoming" zegt het voorlo pig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot verhoging van pensioenen met een bijzondere toe slag. „Over het geheel genomen is er van de zijde der regering weinig tegemoetkoming betracht nopens de in de Tweede Kamer geuite wensen" merkten deze leden verder op. „Duidelijk is gebleken dat er tus sen de regering en de Tweede Ka mer een belangrijk verschil van me ning bestaat over de vraag, in welke mate aan gepensionneerden een te gemoetkoming moet worden ver leend, in verband met de verminde ring van de koopkracht van het geld. Dit was met name het geval bij de behandeling van het amendement- Van Sleen, dat met algemene in stemming der Kamer ten doel had, een brug te slaan tussen de opvattin gen van de regering en die van de Tweede Kamer. Men had weinig be wondering voor de wijze, waarop de regering heeft gemeend hierop te moeten reageren en had er dan ook de voorkeur aan gegeven, dat het amendement ware aanvaard, met al- Comité-Bertha Hertogh Te Bergen op Zoom is een comité gevormd, dat de activiteit, welke in de kwestie#Bertha Hertogh tot dus ver vrijwel uitsluitend door de heer F. Houtman werd ontplooid, voor zijn rekening wil nemen. De kantonrech ter mr. J. P. Bervoets /heeft de lei ding van dit comité aanvaard, ter wijl er verder in zitting hebben ge nomen mr. J. Kuijpers, wethouders, H. J. V. Gruting, notaris, H. Defoer, directeur van Mierlobank, F. Hout man en J. Siebelt. Dti comité zal zich spoedig bera den over de maatregelen, die geno men zullen moeten worden tot her eniging van het gezin Hertogh. Reeds gisteravond werd daartoe de eerste bijeenkomst gehouden. „DAILY EXPRESS" OVER BERTHA HERTOGH. De veel gelezen „Daily Express" heeft heden betoogd, dat Bertha Hertogh aan haar ouders moet wor den toegewezen. Het blad deed voorts de suggestie, dat zij hangen de een gerechtelijk onderzoek inza ke de geldigheid van het huwelijk van haar echtgenoot moet worden gescheiden. „Het is haast niet te ge loven, dat de wetten van een Enge land afhankelijk gebied de rechten van de ouders over hun dertienjari ge dochter kunnen ontkennen", zo schrijft het blad, dat voortgaat: „En kele dagen na de uitspraak van het Hof van appèl te Singapore „trouw de" Bertha met een Maleise Isla miet, onder omstandigheden, die de gedachte doet opkomen, dat men haar hierdoor wilde „behoeden" te gen haar ouders. Het is vreselijk en stuitend, dat zoiets ongehoords door de vingers kan worden gezien in een Britse kolonie. Er bestaat twijfel over de geldigheid van het huwelijk. Indien Bertha, zoals haar ouders zeggen, pas dertien jaar oud is, is er geen sprake van een huwelijk". Volgens het blad moet Bertha, han gende een gerechtelijk onderzoek, onder bescherming van het gouver nement worden geplaatst, terwijl in tussen een beroep op de privy coun cil moet worden gedaan voor toe wijzing van het meisje aan haar ouders. „Indien de Britse wet ten slotte geen manier kan vinden om dit te bereiken, dan bewijst zij niet in overeenstemming te zijn met het volksgeweten en behoort zij om die reden gewijzigd te worden", aldus de „Daily Express". HAMSTERVOORRAAD IN BESLAG GENOMEN De politie in Den Bosch heeft gis teren bij een familie een grote ham stervoorraad in beslag genomen. De ze mensen hadden onder meer hon derd flessen slaolie, zestig pakjes thee, vijf blikken thee, een aantal fietsbanden, honderd stukken toilet zeep, vijftig stukken huishoudzeep, honderd kijo ^)da en 25 kg rijst in geslagen. De gehele partij is naar het politiebureau gebracht en tegen de hamsteraars is proces-verbaal opge maakt. Ie consequenties van dien, om aldus er van te doen blijken, dat de Twee de Kamer niet bereid was genoegen te nemen met de wijze, waarop de regering de gepensionneerden tege moet wenste te treden. Deze leden behielden zich dan ook nog alle vrijheid voor in het bepa len van hun stem nopens dit ont werp en namen zich in elk geval voor, bij de behandeling van de rijksbegroting voor 1951 op deze aangelegenheid terug te komen." UIT DE CEL ONTSNAPT EN WEER GEGREPEN. Twee gedetineerden uit de straf gevangenis te Alkmaar zagen Maan dagmiddag kans te ontvluchten. Re chercheurs van de Alkmaarse poli tie slaagden er een half uur daarna in de twee vluchtelingen, die in een blauwgrijze overall gekleed waren, bij het station te Heilo in de kraag te pakken. Zij werden terstond naar de gevangenis teruggebracht. DE MOORDAANSLAG IN AMSTERDAM. De hoofdverdachte van de in de nacht van 30 op 31 Juli jl. in de Pa- ternostersteeg te Amsterdam ge pleegde aanslag op de 33-jarige „Groningse Jan", de even oude smid „Schele Kees", blijft schuld aan dit misdrijf ontkennen. De 53-jarige olieman „Willy", die op de bewuste avond in het gezelschap van beide mannen had vertoefd en als mede plichtige werd verdacht, is echter op vrije voeten gesteld, aangezien hij met de manslag weinig of niets te maken schijnt te hebben. BEURS: LICHT IN REACTIE. De hausse van Maandag bleek gis teren grotendeels te zijn geluwd. Te genover de eenzijdige markt, waarin uitsluitend de kopers het voor het zeggen hadden, ontstond gisteren een normaler situatie, nu zich ook weer verkooporders voordeden, hetgeen na de krachtige stijging niet te ver wonderen is. Dat het Maandag overi gens een uitzonderlijke dag is ge weest, bleek wel uit de gisteren be kend gemaakte omzetcijfers. In totaal werd op de aandelenmarkt verhan deld voor 2.681.000, waarvan olie 392.000, hoogovens 227.000, Urii- lever 162.000 en Amsterdam Rub ber 89.000. Men had de indruk, dat de affaire gisteren een stuk minder was, maar flauw was de markt niet en het hoge vorige slotniveau bleef merendeels gehandhaafd. De binnenlandse industriemarkt kon evenals de buitenlandse het ho gere koerspeil behouden. Aandelen Fokker liepen op tot 119J4. Verbe terde 11 pet. de certificaten hoog ovens deden 124*4. Voor Amerikanen viel, in navolging van Wallstreet, belangstelling te constateren De stemming was vast en de koersen de den een gemiddeld agio van 2 tot 2 y, procent. Scheepvaartfondsen kon den zich niet aan een lichte reactie onttrekken. De Indonesische crediet- instellingen bleven gevraagd. Op de beleggingsmarkt waren de guldens leningen iets in herstel en de dollar fondsen vast gedisponeerd. Prol. 2 K pet. BINNENLAND. De opbrengst van schapenwol op Texel bedraagt dit jaar driehon derdduizend gulden. De beide ministers van het de partement van Uniezaken en over zeese rijksdelen hebben gisteravond op kasteel Oud Wassenaar een offi ciële maaltijd aangeboden, ter ere v. luit.-generaal Buurman van Vreeden van de in Nederland teruggekeerde en de oud-stafchef generaal-majoor Van Langen. Een Zwitserse monteur, ge naamd Odd, was Dinsdagmorgen in de meelfabriek der firma Noury en Van der Lande te Deventer bezig met het herstellen van molens, waar bij een drijfriem van de schijven af liep. De man legde de riem weer op de machine, doch werd meteen door de riem meegesleurd. Hij is aan zijn verwondingen bezweken. Het winterfruit zal hoger in prijs liggen dan vorig jaar, blijkens de no teringen op de Tielse veiling. Voor de goudreinet bestona veel belang stelling. Deze appels werden voor 1215 per mud (60 kg.) op het hout verkocht. Voor bijzonder mooie percelen werd nog meer geboden. De sterappel en bellefleur deden 10 12 (de stoofperen f 57.50 per mud). Een gemeenteraadslid te Bre da, werkzaam bij de Holl. Kunstzij de Industrie, is gearresteerd wegens verduistering van vele duizenden guldens. Een vrachtauto, bestuurd door de 27-jarige T. van Gelder uit Leeu wen, stortte te Wamel van de vijf meter hoge Waalbandijk. De chauf feur werd uit de cabine geslingerd en kwam onder de wagen terecht. In ernstige toestand werd hij naar het ziekhuis te Tiel overgebracht. De la ding van de vrachtwagen, die bestond uit vijf duizend kilogram pruimen, ging practisch geheel verloren. BUITENLAND. De vroegere Tsjechoslowaakse ambassadeur te Nanking, Lelek, is volgens de „Daily Telegraph" uitge weken. Hij werd het vorige jaar uit Nanking teruggeroepen en gelast zijn pas in te leveren. In zijn ontslagbrief, aldus het blad, verklaarde hij tegen het regiem in Praag te zullen wer ken. De Engelse commissaris voor Noord-Rijnland-Westfalen heeft de drukkerij van het communistische blad „Rheinisch-Westphaelische Volksdruckerei" gesloten en het blad voor een maand verboden, „daar een groot aantal pamfletten is gevonden, die waarschijnlijk verzet tegen de bezettende macht zouden uitlokken". De hoofdredacteur van het blad „Neues Deutschland", Rudolf Herrn- stadt, heeft van het politieke bureau van de Oostduitse socialistische een heidspartij order gekregen, een net van „Volkscorrespondenten" in te richten in de Westduitse bondsrepu bliek en in West-Berlijn, aldus meldt het Westduitse nieuwsbureau D.P.A. Volgens een mededeling van de wereldgezondheidsorganisatie neemt het aantal gevallen van kinderver lamming in West-Duitsland en Frankrijk toe in vergelijking met overeenkomstige perioden van het vorige jaar. Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I 402 M. .7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00-24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.50 Dag opening. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gram. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gevari eerde muziek. 10.50 Voor de kinde ren. 11.00 Kamermuziek. 11.45 Re portage. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Mededelingen. 12.33 „In 't spi onnetje." 12.38 Piano en orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Orike£* concert. 13.45 „U kunt het geloven of niet." 13.50 Gram. 14.00 „Groepsvestiging in het buitenland," causerie. 14.10 Gram. 14.30 Piano en zang. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Muzikale causerie. 16.45 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Regerir.gsuitzending. 18 00 Nieuws. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Zang en piano. 19.00 Voor de jeugd 1910 Cabaret.» 19.25 Gram. i9.30 Dansmuziek. 20..00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gram 21.30 „Het sprookje van arme Hans," hoorspel 22.20 Gevarieerde muziek 23 Cü Nieuws. 23.15 Sportactualitei- ten. 23.30-24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00-24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtengymnas- tiek. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.40 Lichte muziek. 10.00 Gram. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Koorzang. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Ange lus. 12.03 Amusementsmuziek. 12.30 Mededelingen. 12.33 Lunchconcert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Gram. 13.55 PianorecitaL 14.00 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Cello en piano 16.00 Bijbellezing. 16.45 Vocaal en semble. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Voordracht. 17.50 Gram. 18.15 „De stem van de Christelijke Vakbewe ging." 18.30 Voor de strijdkrachten 19.00 Nieuws en weerber. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Nieuws. 19.55 Symphonie-orkest en solist. 21.00 „Germaanse voorna men," causerie. 21.20 Amusements muziek. 22.00 Vocaal kwartet. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Gram. IN HET GRIJS Door A. HRUSCHKA. (Nadruk verboden). 29) Helemaal niet. Maar ik herin ner u aan onze afspraak, volgens welke u mij alleen met het onder zoek in de zaak Walker hebt belast. Het was al tegen die afspraak, dat u buiten mijn voorkennis de majoor in het oog liet houden. Die man is ook voor mij van belang, hoewel in een andere betekenis als voor u. Gaat u verder op de ingeslagen weg, dan dwarsboomt u rechtstreeks mijn plannen. Over beide gevallen zweeft een geheim, dat ik eerst aan het licht moet brengen, alvorens de moordenaar te kunnen noemen. De majoor kent dat geheim, of heeft er althans zeker vermoeden van. Door geweld kan hem niets worden afgeperst; enkel door list, of door zijn vertrouwen te winnen, kan ik iets te weten komen. In ieder geval is niet hij de moordenaar. Zo denkt u er over. Mijn me ning wijkt af van dé uwe. Het gaat hier niet over menin gen, maar over feiten. En die pleiten voor mijn stel ling. Enkel in schijn. Wie is dan de moordenaar? Noem dan zijn naam! Dat kan ik nog niet. Bolzmann lachte spottend. Het is zo gelegen, zei hij, dan zult u mij, als uw chef in zekere zin wel willen veroorloven, te doen wat ik als mijn plicht be schouw. Ik leg u niets in de weg, maar wil van mijn kant niet ge hinderd worden. En ik .verklaarde hij, ik ben geen machine, waarmede men doet wat men wil. Goeden dag, commissaris. Met deze woorden verliet hij 't bureau. Wil hij zich verder compro- miteren, bromde Bolzmann, dan moet hij het zelf maar weten. Trouwens, een lesje zal hem geen kwaad doen. Wat Hempel in deze zaak onvermijdelijk te wachten staat, zal hem misschien er toe brengen voortaan een beetje min der trots en aanmatigend op te treden. 's Namiddags van diezelfde dag was de vrouw van majoor Grauen- stein alleen thuis. De werkvrouw was juist weggegaan, en Walter's oppasser poetste op de binnenplaats het paardentuig van zijn meester. De woning der Grauenstein's had maar één verdieping; de voorgevel was door een tuintje van de straat gescheiden Gelijkvloers twee ka mers en de keuken; boven drie ka mers, van welke er twee werden verhuurd. De derde werd door Wal ter gebruikt, terwijl de ouders be neden woonden. De vrouw van de majoor was be zig handschoenen voor haar zoon te wassen. Zij deed dat altijd zelf, overtuigd dat niemand beter dan zij de kunst verstond, het zeemleder zacht en soepel te houden. Haar ietwat ziekelijk, vroeg ver ouderd gezicht, dat nog sporen van buitengewone schoonheid droeg, had een uitdrukking van moeheid. Het eind van de maand naderde en zij berekende de kansen om met het nog beschikbare geld toe te komen. Het zou niet gemakkelijk gaan. De bovenkamers hadden de hele zomer leeggestaan en het leek niet waarschijnlijk, dat zich vóór half September een huurder zou aanmel den. Helaas! deze tegenspoed bracht het budget der huishouding lelijk in de war! De handschoenen waren eindelijk gewassen en mevrouw von Grauen- stein was juist bezig in een hoek van de tuin .achter seringenstrui ken, een touw te spannen, om ze op te hangen, toen een bejaard heer op het huis toeschreed, een ogenblik bleef staan om de gevel te bekijken en vervolgens aan het tuinpoortje op de electrische bel drukte. De gravin droogde snel de han den, die in weerwil van de huise lijke bezigheden blank en fijn wa ren gebleven en ging toen naar binnen -om de oppasser te roepen. Zij hoopte, dat de vreemdeling niets had bemerkt van haar werk, dat zo weinig bij haar stand paste Toen de oppasser enige minuten later de bezoeker aandiende had de gravin reeds haar schort afgelegd en stond ook vol verwachting in de eetkamer, die tegelijkertijd voor salon moest dienen. Er is iemand voor de kamers, zei de oppasser. Hier is zijn kaartje. Het gezicht van mevrouw von Grauenstein helderde op. Zij las: THEOBALD GUNDLING, Privaatdocent. Verzoek meneer, binnen te ko men. Theobald Gundling verscheen. Hij was een man op jaren, met wit haar, zachte trekken en blauwe ogen. Hij maakte een ietwat linkse buiging, zette zich verlegen op de hem aangeboden stoel en legde z'n hoed naast zich op de grond. Excuseer, mevrouw, dat ik u stoor, zei hij .Ik heb buiten gelezen dat hier kamers te huur zijn? Ja twee bovenkamers. Mag ik ze zien? O zeker! Mevrouw von Grauenstein stond op en ging hem voor. De vreemde ling nam de kamers vluchtig in ogenschouw en vroeg naar de prijs. Veertig gulden per maand voor de twee Hoeveel? Veertig gulden O, dank u. Ik ben een beetje hardhorig. Gelief mij te excuseren. Ik vind de kamer heel mooi en zou ze gaarne nemen, als ik bij u tevens pension kon vinden. Ik ben natuur vorser en als zodanig niet zelden dagen achtereen afwezig. Wanneer ik thuis kom, verdiep ik mij in de studie en heb geen lust om voor eten te gaan zorgen. Zou ik hier misschien de lunch kunnen gebrui ken? Ik ben niet veeleisend. Voor 's morgens en s' avonds stel ik mij tevreden met een kop thee, een bo terham en een paar eieren. De gravin was opgetogen over 't verzoek van haar nieuwe huurder, en haastte zich dus, hem de verze kering te geven, dat zij gaarne be reid was voor hem te zorgen. De heer Gundling betaalde toen onmiddellijk en uit eigen beweging een maand vooruit en wilde de ka mers reeds dezelfde dag betrekken, wat hem natuurlijk werd toegestaan Bij het afscheid vroeg de natuur vorser nog even, en zeer discreet, of hij nu en dan gebruik mocht ma ken van het tuintje. Met alle genoegen, antwoord de de gravin. Ginds hebben we een aardig prieel, en aan de andere kant staan een tafel en een bank by de muur, tussen het druivenlat- werk. Ik geloof dat we elkaar niet in de weg zullen lopen en in de beste verstandhouding met elkaar zullen leven. De heer Theobald Gundling ver wijderde zich met een'zeer beleefde groet en de gravin vergezelde hem met een genadig glimlachje tot aan de tuinpoort. Toen de majoor terugkwam van zijn bridge-partijtje, kwam zij hem stralend van blijdschap tegemoet

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2