S)e£öldseSou/ïcmt Spaak weer tot voorzitter gekozen Spaak weer op de stoel Cuwpeó# taadtyeumde aetgadeting. Scherp verzet van Ierse en Nederlandse zijde Het Amerikaanse offensief aan Zuidelijk front Meer Amerikaanse troepen voor West-Europa? Het karakter van de Belgische machtsgreep Westerling wil Korea naar Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DINSDAG 8 AUGUSTUS 1950 41ste JAARGANG No. 12049 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 OPAAK IS MET GROTE MEERDERHEID van stemmen en in weerwil van ernstige bezwaren van Nederlandse zijde, herkozen tot presi dent van de Europese raadgevende vergadering. Onmiddellijk na de of ficiële opening van de vergadering kwam de verkiezing van de voor zitter aan de orde en de Nederlandse afgevaardigde Bruins Slot maakte bezwaar tegen de candidatuur van Spaak, zeggende dat Spaaks rol in de koningskwestie in België hem ongeschikt maakte als voorzitter. Ook West-Duitsers aanwezig De voorz. van deze vergadering, zo zeide de heer Bruins Slot, moet de belichaming zijn van goede democra tische beginselen. De ogen der ganse wereld, ook die van achter het IJze ren Gordijn, zijn op hem gericht. Hij is de drager van de Westerse preten tie, dat recht gaat boven geweld en dat er eerbied voor het recht en voor wettig genomen besluiten moet zijn. De heer Bruins Slot zeide niet over de interne Belgische politiek te wil len spreken. Niettemin was uit het gedrag van Spaak in de laatste weken tijdens de koningscrisis dui delijk gebleken dat hij onder bepaal de omstandigheden van de weg des rechts bereid wos af te wijken om de weg van geweld en van bedreiging met geweld te kiezen. De opvatting van de heer Bruins Slot werd on dersteund door de Ier MacEntee, die in een krachtig betoog de bezwaren tegen Spaak onderstreepte. De Engelse afgevaardigden Chur-, chili en Dalton ondersteunden de candidatuur Spaak. Zij waren van mening dat Spaak grote verdiensten had, hetgeen niemand trouwens had ontkend en iedereen zelfs uit drukkelijk had toegegeven en dat men zich niet moest begeven in de interne Belgische politiek. Deze op vatting was enigszins zonderling. Het ging hier niet om een beoordeling van interne zaken van België. Het ging hier om de waarde van de be tekenis van Spaak's democratische beginselen. De meerderheid van de vergadering bleek ongevoelig voor de bezwaren. Ook de Fransman André Philippe en de Nederlander Van der Goes van Naters pleitten voor Spaak. SPAAK ANTWOORDT. Nadat nog enkele sprekers zich voor of tegen de benoeming van Spaak hadden verklaard, sloot Spaak de discussie met de volgende korte verklaring: „Ik betreur het incident zeer en ben er wat verbaasd over. Indien men mij gezegd had, dat om de een of andere reden een andere voorzitter gewenst was, zou ik dat begrepen hebben. Maar de democra ten, die zich tegen mijn benoeming hebben uitgesproken, beseffen niet, dat zij zelf tegen een democratisch beginsel in handelen: het beginsel van rechtvaardigheid. Geloven zij werkelijk, dat ik hier mijn houding in de binnenlandse politiek van mijn land zou rechtvaardigen en een kwestie, die België verdeeld heeft, in deze vergadering zou brengen?" Na de verkiezing van Spaak bracht dr. Herman Puender, leider van de 18 leden tellende delegatie van de Westduitse federale republiek, dank voor de vriendelijkheid, waarmee zij verwelkomd waren. Dr. Puender sprak in het Duits, weloverwogen en rustig en werd in eerbiedige stilte aangehoord. Zijn slotwoorden wa ren: „Wij Duitsers, hoewel behorend tot die landen, die nog geen vredes verdrag hebben, zullen des alniette- min naar beste wil en geweten sa menwerken". Zijn rede werd met al gemeen applaus beantwoord. ENGELSE VOORSTEL INZAKE PLAN-SCHUMAN. Uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt vernomen, dat Churchill en de andere vertegenwoordigers der Engelse conservatieven een voorstel willen doen tot overbrugging van de kloof tussen Engeland en Frankrijk inzake het plan-Schuman. Naar verluidt wordt in deze conser vatieve ontwerp-resólutie voorge steld, het supra-nationale gezagsor gaan, dat volgens het plan-Schuman de gecombineerde steenkool- en staalindustrieën zou beheren, onder een subcommissie te plaatsen van het ministers-comité van de raad van Europa. Deze subcommissie zou ge regeld de besluiten van het gezags orgaan herzien en het recht hebben met twee derden meerderheid der gelijke besluiten te verwerpen. Bo vendien zou elk land afzonderlijk het recht hebben van mening te ver schillen over elk besluit van het ge- ACTIES VAN DE APRIS IN DE ZUID-MOLUKKEN. Sinds de Souvereiniteitsoverdracht heeft In donesië nog niet veel rust gekend. Op het ogenblik is de Apris, het le ger der Centrale Indonesische rege ring te Djakarta, in actie tegen de troepen van de Republiek der Zuid Molukken, welke zichzelf heeft uit geroepen. Nu Boeroe en Ceram be zet zijn, is alleen Ambon nog in han den van de Republiek der Zuid-Mo- lukken. Op deze foto ziet U leden van de Apris onder leiding van kolonel Kawlarang (links) door een kam pong in de Zuid-Molukken trekken. Toestand op Korea Over een breed front zijn Amerikaanse mariniers gisteren drie kilometer diep doorgedrongen in de Noord-Ko reaanse stellingen aan het Zuidelijk gedeelte van het front. Zij stootten er op hevige tegenstand, welke men verklaart door te zeggen dat communisten op hetzelfde ogenblik een aanval wa-ren begonnen op de Amerikaanse stellingen in die sector. Veel nieuws is er over deplotselinge Amerikaanse stoot niet binnengeko men. Het gebruikelijke communiqué van Mac Arthurs hoofdkwartier is zelfs niet verschenen. Slechts kleine terreinwinst De posities aan het Koreaanse front Waren gisteravond als volgt: De Zuidelijke sector: het offensief van Amerikaanse mariniers, waarbij 3 km. weïd opgerukt, werd tot staan gebracht te Tsjoengamni door weg versperringen der Noordelijken. Een zagsorgaan, indien dit besluit alleen I eenheid mariniers is op een heuvel- voor dat land geldt. I top geisoleerd. DE NEDERLANDSE DELEGA-1 U. Stikker (midden), tijdens de TIE, met aan het hoofd minister D.voorbereidende besprekingen. Men was Maandag te Washington van mening, dat de leiders der Ame rikaanse weermacht beraadslagen over plannen om het aantal Ameri kaanse troepen in West-Europa te vergroten, overeenkomstig het voor stel in het Franse memorandum over de verdediging van dit gebied. Het denkbeeld om meer Ameri kaanse troepen te zenden om de sta tenleden van het Noord-Atlantische verdrag bij te staan, indien de Sow- j et-Unie een aanval zou wagen, is in bepaalde, officiële Amerikaanse kringen met voorzichtige instemming ontvangen. Men wijst er in dit ver band op dat de Amerikaanse mili taire leiders altijd van mening zijn geweest, dat de verdediging van West-Europa van vitaal belang is voor de veiligheid der V. S. Nu het Congres zijn goedkeuring hecht aan het bestemmen van reusachtige geldsommen voor een versteviging van de landsverdediging en aan het oproepen van reservisten, acht men het te Washington waarschijnlijk dat een gedeelte van de onder de wapens geroepen reservisten zal worden be stemd voor de dienst in Europa. In dit verband is het evenwel nog niet duidelijk of dergelijke troepen on middellijk over de Atlantische Oceaan zullen worden gezonden, zo dra zij hun eerste oefening hebben doorlopen, of dat zij in de V. S. in reserve zullen worden gehouden, om met de meeste spoed naar Europa te worden gezonden, zodra zich daar een nood toestand zou voordoen. Volgens gissingen van Washing- tonse zegslieden is het mogelijk dat de V. S. zullen beginnen met hun strijdkrachten in Europa geleidelijk te versterken en tezelfder tijd in de V. S. divisies in gereedheid zullen houden, die in geval van nood met de meeste spoed naar Europa zouden worden gezonden. Het is bekend dat de opstellers van de plannen der Amerikaanse ge nerale staven de ontwikkelingen in Europa en speciaal in Duitsland, nauwlettend volgen Dit g.'.at ge paard met de behandeling van het Koreaanse conflict en met het tref fen van voorbereidingen om aan el ke nieuwe crisis, die zich in Azië zou kunnen voordoen, het hoofd te bieden. Mede in verband hiermede meent men te Washington dat op het Amerikaanse ministerie van lands verdediging reeds plannen worden bestudeerd voor het over de Atlan tische Oceaan zenden van Ameri kaanse troepen, om het hoofd te kun nen bieden, aan elke crsis, die zich iln Europa zou kunnen voordoen. Sommige Amerikaanse functiona rissen wijzen er op, dat de oorlog in Korea er toe heeft bijgedragen gro tere belangstelling bij het Congres en bij het volk te wekken voor de staat van voorbereidheid, die op mi litair gebied in de V. S., vooral wat betreft de grondstrijdkrachten, heer ste. Zij zeggen dat het voor het Ko reaanse conflict moeilijk zou zijn ge weest de Amerikaanse troepen in Europa te versterken en tezelfder tijd in de V. S. voldoende strijd krachten te handhaven, om deze in andere bedreigde gebieden te kunnen inzetten. De bereidheid van het Congres om reusachtige bedragen toe te staan voor een snel op peil brengen van de Amerikaanse grondstrijdkrachten, nu er in Korea wordt gevochten, heeft het de Amerikaanse militaire leiders mogelijk gemaakt hun aan dacht t^schenken aan het vergro ten van me sterkte der Amerikaanse strijdkrachten buiten het grondge bied der V. S.. |7EN WEEK, nadat de Belgische koning zich voor zijn land opofferde, kan men zich een duidelijk beeld vormen van het karakter der socia- listisch-communistisch-liberale mach tsgreep, die in België plaats vond. Uit het onderstaande, dat de Brussel se correspondent van „De Maasbode" naar zijn blad seinde, blijkt een merk waardige overeenkomst met gebeur tenissen achter het IJzeren Gordijn. Niemand minder dan de algemene geestelijke adviseur der Ka jotters, mgr. Cardijn, heeft op een vergade ring verklaard: „Uit zeer nauwkeu rige inlichtingen uit de beste bron nen blijkt, dat de toestand in Wallo nië erger is geweest, dan achter het IJzeren Gordijn. Weet u, welke ma cabere comedie zich te Grace Bel- leur heeft afgespeeld? Niettegen staande de uitdrukkelijke wil van de familie van twee der slachtoffers, hebben de socialistische bonzen ge weigerd dat er een kerkelijke be grafenis zou plaats hebben. En zij hebben geëist, dat de twee doden des middags ten grave zouden worden gedragen. Aan de deuren van ver schillende kerken hingen de rode op roerlingen plakkaten uit, waarin het verbod werd uitgevaardigd, nog de H. Mis te lezen en de kerk te be treden. Ik heb, zo gaat mgr. Cardijn voort, „de .opdracht gegeven aan al onze strijdende leden om al deze ge gevens met nauwkeurigheid te ver zamelen. We zullen er een brochure van maken en ik zelf zal ze persoon lijk ondertekenen. Daarna zal ik ze zenden aan de U.N.O. en de Nneco en over de hele wereld laten ver- „Ramades, Ramades,- waar zijt gij?" Kort geleden, tijdens de op voering van Verdi's opera „Aida" te Boedapest, toen de vertolkster van de titelrol zong: ..Ramades, Ramades, waar zijt gij?", klonk een stem uit de zaal: „Natuurlijk in de avondschool van de communistische partij". Een opklaterende lachorkaan werd in de kiem gesmoord door de politieke politie, die de zaal binnenkwam, de uitgangen af sloot, de voorstelling opschortte en de aanwezigen hoofd voor hoofd begon te ondervragen. Na een onderbreking van twee uur werd de voorstelling hervat. A. P. spreiden, opdat men zal weten, dat Spaak en zijn medelopers de ware handlangers zijn van de kominform in ons land". Tot zover mgr. Cardijn Te Hanut, eveneens in Wallonië, hield men een schijnbegrafenis van Leopold. „Mannen in priesterkleren", zo lezen wij in een katholiek blad „schreeuwden de gezangen en deden zegenende gebaren temidden van het gejoel en het getier...." Aischeidsboodschap van koning Leopold Men verwacht te Brussel dat ko ning Leopold zijn vaarwelsboodschap tot het Belgische volk, onmiddellijk na de goedkeuring van het wetsont werp betreffende de overdracht van de koninklijke waardigheid door de volksvertegenwoordiging, zal uit spreken. Tussen hemel en aarde Tien toeristen, onder wie zeven Nederlanders, hebben zeven onaangename uren in een berglift doorgebracht, daar de lift, die hen van de oever van Vierwoudsteden- meer naar de hoogste top van de Burgenstock moest brengen, door een technische storing van de motor halverwege bleef steken. Deze situa tie leverde voor de toeristen echter geen gevaar op. Met behulp van een geïmproviseerde kabelbaan werden zij van voedsel en versterkende middelen voorzien, totdat' na zeven uur de storing was opgeheven en de tocht voltooid werd. Runder-vijfling In Newry (Noord-Ierland) heeft een vierjarige koe een vijfling ter wereld gebracht. De kalveren zijn van normale grootte. Onder hen be vind zich een stiertje. De laatste ja ren zijn er geen berichten over der gelijke vijflingen geweest. Centrale front: in de sector van de Amerikaanse 24ste divisie aan rivier de Naktong bevinden zich twee Noordelijke zakken", 48 km. Zuid-Oosten van Aaegoe. De Noorde lijken zouden zich ingegraven heb ben- Het Noordelijk front: de Noorde lijken hebben een wig van 4 km. ge dreven in de Zuid-Koreaanse stel lingen nabij Pian, 20 km. achter de linie gevormd door de Naktong. Het Amerikaans korps mariniers heeft Maandag bekend gemaakt, dat het zijn vrijwilligersreserve van 80.000 man zal mobiliseren. Een eerste oproep is uitgegaan naar ongeveer 50.000 officieren en manschappen, die zich tussen 15 Augustus en 31 October voor actieve dienst moeten melden. De anderen zullen later moeten opkomen. Het hoofdkwartier van Generaal MacArthur deelt hedenochtend me de, dat bij de Amerikaanse aanval langs de Zuidkust „enige vorderin gen" zijn gemaakt. De Noord-Ko- reaanse verliezen waren „bijzonder zwaar" en er was een grote hoeveel heid uitrustingsstukken veroverd. Het Amerikaanse leger maakt be kend, dat de geleden verliezen van Amerikanen in Korea, voor zover de ze bevestig zijn. tot Zondag 2.616 be droeg, te weten 153 doden, 1590 ge wonden en 873 vermisten. De verlie zen der Noord-Kortanen worden op 37.500 geschot. SPECIALE CANADESE BRIGADE VOOR KOREA. De Canadese premies Louis St. Laurent, heeft in een radioboodschap verklaard, dat Canada een speciale brigade infanterie met de bijbeho rende steunwapens zal recruteren voor het gebruik in Korea De bri gade zou een speciale, opleiding, ge nieten „opdat Canada zijn verplich tingen ten aanzien van Korea tegen over de V.N. zal kunnen nakomen". Voor het inzetten der brigade in Ko rea zou men de goedkeuring van het parlement behoeven. De premier zeide. dat de recrute- ring Woensdag zal beginnen. Reuter tekent hierbij aan, dat men in bevoegde kringen verklaart, dat een dergelijke brigade 4000 a 5000 man sterk zou zijn en tenminste zes maanden oefentijd nodig zou hebben AFWEER Kapitein Westerling, bijgenaamd „De Turk", heeft een vriend van hem opgedragen MacArthur telegrafisch zijn diensten aan te bieden. Hij liet in hetzelfde telegram nog medede len ook in staat te zijn een „interna tionale brigade van geharde strij ders" te vormen. Zoals bekend, wordt kapitein Wes terling te Singapore nog in hechtenis gehouden, daar de Indonesische re gering bij de Brits „Privy Council" beroep heeft aangetekend tegen de uitspraak van het opperste gerechts hof te Singapore, dat het Indonesi sche verzoek om zijn uitlevering heeft verworpen. Kranten-lezen is in deze dagen een bezigheid, welke nogal op de ze nuwen werkt. Er is plotseling een run ontstaan naar herbewapening. Er wordt plotseling met milliarden gesmeten om wapentuig te vervaar digen en er worden grote plannen gemaakt om een sterke afweer op te bouwen. Ook Nederland heeft plan nen op tafelj om drie divisies te kun nen mobiliseren. Plannen overal.... De gewone mens vraagt zich met verwondering af, of de regeringen er nu pas achter komen, dat de toestand in Europa niet zonder gevaar is, dat een weer loos Westen bijna een uitnodiging is voor het Oosten om een wandeling te gaan maken. De gewone man wist dat reeds lang. Wy, hier in Neder land, dat een aanzienlijke militaire krachts-inspanning nauwelijks ach ter de rug heeft, mochten in de me ning verkeren, dat andere landen, niet aan handen en voeten gebon den zoals wy, de verdediging van West-Europa reeds flink in handen hadden genomen. Maar in die me ning hebben wij ons nog meer ver gist, dan we reeds wisten. Er zijn défaitisten, die, met de nog verse herinnering aan 1940, het hoofd maar in de schoot willen leg gen. Maar deze slappe houding lijkt ons onmannelijk en onverstandig. Het is laat, dat de ogen der regeer ders geopend worden het is nog niet te laat. Rusland had reeds lang de eitjes in het nest van West-Euro pa kunnen aanpikken het heeft dat niet gedaan, want oök in Rus land staat nog steeds, waarschuwend, Hitiers „Phanal von Stalingrad", dat het oppermachtige Derde Rijk nood lottig werd. Het zou geen zin hebben, indien ons land zich ging bewapenen, om een zo enorme en geducht bewapen de mogendheid als Rusland even tueel het hoofd te bieden. Maar als de landen van West-Europa de Gal liërs navolgen, die zich op het slag veld aan elkaar vastbonden om des te 'steviger te staan; als de landen van West-Europa in overleg met el kaar zich degelijk bewapenen en eensgezind de tanden laten zién, dan is het niet onwaarschijnlijk, dat deze afweer het effect zal hebben van een sterke zeewind, welke een drei gende onweersbui tegenhoudt. Men leest critiek, gerechtvaardig de critiek, in velerlei vorm op het late ingrijpen der Nederlandse rege ring, maar ziet daarbij soms de psy chologische factor over het hoofd, dat een groot deel onzer jongeman nen pas van een zware militaire plichtsvervulling huiswaarts keerde en niet erg geestdriftig is om op nieuw onder de wapenen te komen. Meer dan critiek uit te oefenen is het nodig deze jongemannen ervan te overtuigen, dat, als op hen een be roep zou worden gedaan, zy in dienst treden om een onheil af te weren en verre te houden, dat hun eigen vaderland zou kunnen bedrei gen. DE GEDELEGEERDEN der ver schillende landen bij de Veiligheids raad zijn het lang niet altijd met el kaar eens. In felle bewoordingen dienen zij elkaar van repliek. De Amerikaanse gedelegeerde Warren Austin geeft in woord en ge baar zijn mening te kennen. KaVieltje. Vreest God. Maar vriend weest nooit vreesachtig. Zijt kinderlijk nooit kinderachtig. Guido Gezelle

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1