Leidse athleten brachten Oxfordse vrienden een flinke nederlaag toe VIJFJARENPLAN »SoleMio« organiseerde ruiterfeest Spxwtuitwióóetiny £eidett-Clx(md Engelsen favoriet op loopnummers Piet Knijnenburg won in topvorm twee wedstrijden Veel buitenlandse deelnemers MAANDAG 7 AUGUSTUS 1950 DE LEIDSE CUUKANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Leiden won op alle technische nummers De deelnemers presenteren zich, bij ue aanvang der wedstrijden. IN HET ZON-OVERGOTEN SPORTPARK van de Leidse Hout vond gis- termiddag, in het kader van de sport-uitwisseling, een internationale athletiek-ontmoeting tussen vertege nwordigende ploegen van Leiden en Oxford plaats. De Leidse dames en heren hebben daarbij hun Engelse gasten een even grote als sportieve nederlaag bezorgd, dankbaar ge bruik makend van de zwakste zijde der Engelse athletiek: de technische nummers Geen enkel technisch nummer weïd door Oxford gewonnen, waar tegenover staat, dat de Leidenaars op alle loopnummers het loodje moesten leggen, óp één uitzondering na. Dat was op de 200 meter heren, toen H. Kips in een nek-aan-nek-race met D. Lloyd (Oxford) als eerste over de streep ging, met een zó klein verschil, dat voor beiden dezelfde tijd van 23-8 werd afgedrukt. cn won zonder bedreiging in de goe de tijd van 9.15.6. Spannend was de strijd óm de tweede plaats. In -de laatste ronde kwam Kraan opzetten en had nog zoveel krach, om z'n bei de voorgangers te passeeren. Zodoen de werd deze Bataaf tweede in 9.54.4. De 4 x 1(M) meter estafette dames werd eveneens een Oxfordzege, wat misschien niet nodig geweest was, als de Leidse wissels wat vlotter verlo pen waven. Vooral de tweede wissel was slecht en de Oxford-dames kre gen ldaardoor een voorsprong, die niet meer in te lopen was. Oxford 54.9; Leiden 56.8. Ook de Zweedse estafette heren was winst voor Ox ford. iets wa bij de eerse wissel, na 400 meter, al bekeken was. Op het laatste stuk kon Kips (L.) er niets meer aan veranderen, ondanks zijn goede eindspurt. Oxford won met 2 05,6; Leiden noteerde 2.08.6. Resten nog de 200 meter dames met 29.1 voor K. Brown (O.) en 29.4 voor P. Veldhoven, die als eerste Leidse de vierde plaats bezette, en de 800 meter heren, door D- Fathers (O.) gewonnen met 2.3.8, gevolgd door R. Singerling (L.) met 2.5.8. Het was Lloyd dus. die aan de En gelse loopnummers-zege de enige' af breuk deed. Maar het was. dezelfde Lloyd, die op het nummer polsstok- hoog menig applausje oogstte, hoe wel hij slechts buiten mededinging meedeed Hij bracht het tot 3.60 me ter. twintig centimeter hoger dan de Bataaf A. Gieske, die eerste werd met 3.40 m. en vergeefse pogingen deed om nog hoger te komen. Pogin gen, waaraan een einde kwam, toen hij zich bij een val licht verwondde. Het feit. dat de Engelsen op prac- tisch alle loopnummers de sterksten waren deed overigens aan de span ning niets af. We denken slechts aan de 100 meter dames, waarop G- Kips (L.) tweede werd met 13.4 sec., ach ter D. Richardson, die 13-3 noteerde. De 100 meter heren gaf nog minder verschil te zien. Hier werd H Kips *(L.) tweede met dezelfde' tijd als R. Bije (O.), die als eerste over de streep ging met 11.6. De 400 meter heren gaf evenmin een groot verschil te zien. Hier was het J. Pikart, die de Leidse kleuren dapper verdedigde tegen P. Stone (O.) en tweede werd 'met 53.8 .tegen Stone 53.6 sec- Het nummer waarvan een Engel se overwinning bij voorbaat al bij na zeker was, 1500 meter heren, ein digde inderdaad met een Oxford zege, behaald door de jeugdkam pioen van Engeland D. Burfitt, die 4.10.5 liet afdrukken, nadat hij op vrij gemakkelijke wijze van C. Tuin man (L.) had gewonnen. Burfitt nam direct de leiding en tot aan de laat ste ronde bleven de vier lopers bij elkaar. Met nog een halve baan voor zich begon Burfitt z'n eindspurt, waarvoor Tuinman adem te kort kwam. Hij werd tweede in 4.23. Ook de 3000 meter heren was gauw bekeken. M. Dunnill (O.) nam direct de leiding en begon na enkele ron den al uit te lopen. Met nog vijf ron den voor de boeg, had hij reeds 50 meter voorsprong op het pelotön van drie, waarvan Kraan (L.) achteraan hing. Op anderhalve tonde voor de finish gooide de Engelsman z'n laat ste vele! reserves in de strijd Technische nummers. Na al deze Leidse nederlagen nu een serie uitslagen, die niets dan goeds voor de gastvrouwen, resp heren, inhouden. Daarbij eerst een flink compliment voor Y. de Boer, die de speer 55.73 m. ver wierp, de kogel 11.34 meter stootte en de dis cus 33-62 meter slingerde. Drie over winningen op de technische heren- nummers voor Leiden. Het vérspringen was voor Bataaf W. van Dorp (L.), die tot 6.41 m. kwam, gevolgd door W. Verplancke (L.) met 6 15 m. Bij het hoogspringen heren werd J. Berbee (L.) eerste met 1.67, H. Bresser (L.) kwam tot 1-62. Bij de damesnummers zorgde P. Veldhoven voor twee overwiningen. Bij het vérspringen kwam zij tot 4.74 ruim een halve meter verder dan de eerste Engels, en bij het discuswer pen noteerde zij 27.27, zeven meter verder dan de beste Oxford-dame. Het kogelstoten dames was voor A. Gieske met 9.41 (twee meter ver der dan Oxford), A van Ovost (L.) werd eerste met hoogspringen (1.40). (Foto: „De Leidse Courant Aldus kwam men aan een totaal uitslag van Leiden 155 punten en Oxford 105 punten. Verdeeld over dames en heren was'het resp. 6143 en 9462- Alzo een zeer ruime Leidse zege! Een zege, die sportief verkre gen was. volgens het recept, dat Loco burgemeester St. Menken in zijn openingswoord aangaf: Laten de Leidse sportlieden hun tweeledige taak als gastheer èn als tegenstan der goed begrijpen, door te trachten eerlijke winnaars en vooral sportie ve verliezers te zijn! Er was voor deze ontmoeting een voor het stiefkind athletiek al thans! vrij goede belangstelling. Ook weth. Jongeleen woonde een deel van de wedstrijden bij. HONKBAL Ned. sloeg België met grote cijfers De zeventiende landenwedstrijd tussen Nederland en België, die Zon dag in Haarlem op het EDO-terrein werd gespeeld, eindigde in een 101 overwinning voor onze landgenoten. De Nederlandse ploeg was in alle opzichten beter dan die der Belgen. Het veldspel en het slagwerk was superieur en Urbanus wierp beter dan zijn Belgische collega Kennedy. In de twee eerste innings konden de Belgen zich nog behoorlijk hand haven, maar de derde innings werd fataal voor onze Zuiderburen, want honkslagen van Holewijn, Keule- mans en Hogenbos brachten vier Ne derlandse spelers over de thuis plaat. Een honkslag van Urbanus in de vierde innings leverde twee runs op en eenzelfde resultaat werd in de vijfde innings genoteerd, toen Hogen bos een honkslag produceerde. Eerst in de zesde innings slaagden de Bel gen er in de eer te redden, toen Phi lips een honkslag maakte en Paris, dank zij een fout van Vrenegoor, het thuishonk kon bereiken. In de zeven de en negende innings scoorde Ne derland nog twee runs, waarvan de laatste een home run was van Ho lewijn. ROEIEN NEUMEIER NAAR MILAAN. De Amsterdamse skiffeur Tom Neumeier van Willem III zal op 1, 2 en 3 September a.s. ons land verte genwoordigen op het nummer skif tijdens de Europese kampioenschap pen, die dan te Miaan worden gehou den. Gisteravond is dit besluit geno men door de Technische Commissie van de Nederlandse Roeibond, nadat Neumeier op de Roeibaan van het Amsterdamse Bos een overtuigende overwinning had behaald op de D.D. S.'er Van den Berg. Neumeier liet acht minuten 4.8 sec. vor zich af drukken, van den Berg noteerde 8 min. 7.sec. van het Nederlands Olympisch Comité De afdeling Technische zaken van het Neder- Iandsch 01. Comité heeft 'n vijfjarenplan opgesteld, hetwelk men in de periode tot 1955 hoopt te verwer kelijken. In de eerste plaats zal de aanleg van speel- en sportterreinen athletiek- accomodaties. zwembaden, tennisbanen en gymnastiek lokalen krachtig worden gestimuleerd. Het is de taak van het N. O. C. te streven naar het verkrij ger: van voldoende ruimte en mogelijkheden voor de sport. Ondanks het feit. cal de Overheid speel- en sportterreinen doet aan leggen. neemt 't verschijn sel van de ledenstop toe. Bovendien vallen vele sportterreinen ten offer aan nieuwe uitbreidings plannen. zonder dat steeds voor compensatie wordt sezoïgd. Athjetiek-acco- moaaties zijn er te weinig in Nederland. De behoefte ?an zweminrichtingen is fcroot. ook in Leiden! Omdat de uitbreiding, verbetering en nieuwbouw van zwembaden geduren de zeker tien jaren heeft stilgelegen, hoewel er een ;.eer grote achterstand is ten aanzien van de bouw van gymnastieklokalen, geidt nog steeds het bouw- verbod. Zodra dit zal zijn opgeheven, zal jarenlang gestreefd moeten worden naaf werkelijke verbete ringen op dit gebied. In het plan van het N. O. C. is verder opgenomen de bevordering van een zo doelmatig mogelijk gebruik van de voor de sport be schikbare ruimte en acco modates. Er wordt daarbij gestreefd naar het tot stand komen van een proefsta tion voor Speel- en Snort- terreinen. het geven van goed adviezen op het ge bied van de aanleg, het onderhoud en beheer van sportaecomodaties aan Overheids- en Sport-in- stanties uitvoerende licha men en particulieren. Voor wat betreft de s iDeel- en sportterreinen is i;eeds overleg en samen werking tot stand geko men tussen de landelijke Overheid en de georgani seerde sportbeweging. In dit verband mag worden gewezen op de Centrale Aavies-commissie. waarin 7 ministeries zijn vertegen woordigd. het N. O. C. en de Nederlandse Katholieke Sportbond waarbij het N. O. C. het secretariaat voert Op verzoek van de rede ring beperkt deze commis sie zich tot speel- en sport terreinen. Ook voor wat betreft de andere accomo- daties streeft het N. O. C. r.aar een zo goed mogelijke samenwerking met de lan delijke Overheid. Het N. O- C. tracht ver der uitbreiding en verste viging van het overleg en de samenwerking tussen de Provinciale Besturen en de georganiseerde sportbe weging te bereiken, waar bij aangetekend kan wor den. dat overleg reeds heeft plaats gevonden meè- de Provinciale Besturen van Gelderland. Noord- Brabant en Utrecht, als mede met de Provinciale Planologische Diensten van Overijssel en Drenthe. Ver schillende voordrachten vonden plaats voor burge meesterskringen in Gelder land en Utrecht. Het N. O. C. staat voorts op het standpunt, dat me dezeggingschap en mede verantwoordelijkheid van de plaatselijke sportbewe ging inzake het beheer van gemeentelijke sportaeco modaties. noodzakelijk is. In verband hiermede streeft het N. O. C. naar het tot stand komen van plaatselijke stichtingen, of Raden voor Lichamelijke Opvoeding en/of Sport, waarin behalve het Ge meentebestuur ook het particulier initiatief ver tegenwoordigd is. Teneinde voor alle aan gelegenheden zo goed mo gelijk georienteerd te zijn de Bonds-apparaturen zo doeltreffend mogelijk te kunnen inschakelen en namens de Soortbonden te kunnen optreden, heeft hec N. O. C. verzocht aan alle belanghebbende Bon den een specialist aan te wijzen, met wie de afdeling technische zaken van het N. O. C. regelmatig con tact kan onderhouden. De Bonden hebben aan dit verzoek voldaan en de spe cialisten vormen tezamen de Technische Raad van het N. O. C. ZEILEN NIEUW LOOSDRECHT WEEK. Na het inderdaad stormachtig be gin. dat de Nieuw Loosdrecht-week Vrijdag had, hebben de deelnemers en de wedstrijdleiding van dit twee de Zeilfestijn op de Loosdrechtse Plassen het verder wel wat erg rustig gehad. Zaterdag was het vrijwel windstil en de Zondag" bracht slechts een zeer matig briesje, dat later nog verflauwde, zodat vooral de later ge starte deelnemers aan de late kant binnenkwamen. Dank zij de goede organisatie van de vereniging „Hpt Witte Huis" kon de prijsuitreiking, ondanks enkele protesten op deze laatste dag, toch nog tijdig plaats vinden. Het heeft in verschillende klassen om de hoofdprijs danig gespannen, in andere kwam een der deelnemers on betwist als de sterkste naar voren. Dit laatste was o.m. het geval bij de Sharpies, waar Sp. Kraan van de Kaag met de „Mustang" drie maal eerste werd. Evenals B. Boeschoten van het Witte Huis met zijn „Boeki" in de Vrijheidsklasse. De Tornado's stelden als nieuwe wedstrijdboot op nieuw teleur, al ontbrak het in deze klasse niet aan ontspanning. L. van Arnold met „De Greve" en C. Gül- chen met de „Brandaris" eindigden na drie dagen met een gelijk aantal punten: eerstgenoemde won de wis selbeker, omdat hij op de laatste dag eerste was. WIELRENNEN SCHULTE WON DE „BOUCLES DE LA GARTEMPE". Nadat de Nederlander Gerrit Schulte de tweede étappe gewonnen had van de „Boucles de la Gartcm- pe" te Limoges (Fr.) had hij een zodanig voorsprong verkregen in het algemeen klassement, dat hij zich de weelde kon permiteren in de der de étappe als 10e te eindigen en toch eerste te worden in het eindklasse ment. De „Blonde reus" rijdt z'n ererondje. Motor-races te Zandvoort Voor de eerste keer werden giste ren op het circuit van Zandvoort in ternationale motor-races gehouden, die op zeer hoog peil stonden door de deelname van vele buitenlanders en van onze allerbeste cracks. Veel verschil in sterkte lieten de rijders onderling niet zien, zodat het span nende wedstrijden werden, waarvan Piet Knijnenburg, na zijn ongeval weer in puike conditie, er twee voor zijn rekening nam. De rij capaciteiten van Piet Knij nenburg, Drikus Veer, Lous van Rijswijk en Lo Simons, om maar en kele namen te noemen, waren min stens zo goed als die der beste bui tenlanders en wat onze jongens aan snelheid en acceleratie te kort kwa men, compenseerden zij door hun beter en gedurfd bochtenwerk. In het bijzonder de fraaie, spannende race van de halfliters, die het slot- vuurwerk van de dag opleverde en waarbij de Nederlandse crack Piet Knijnenburg in fraaie stijd zegevier de, hield de talrijke toeschouwers tot het laatste moment/ in haar ban ge vangen. Knijnenburg nam onmiddellijk de leiding, gevolgd door de Belg Goffin, Lous van Rijswijk, Drikus Veer, de Engelsman Heath, de Ita liaan Benasedo en de Engelsman Petch, winnaar van de 350 cc klasse. Goffin gaf spoedig de strijd om de eerste plaats op en concentreerde zich op het behoud van de tweede plaats, wat hem wonderwel gelukte. Om de derde plaats is de strijd bij zonder fel geweest. Lang heeft Lous van Rijswijk deze kunnen behouden. HOLLAND-WEEK. Zaterdag is de Holland-week voortgezet met nationale zeilwed strijden op de Zuiderzee. Er stond weinig wind en eerst laat in de voor avond kwamen de deelnemers bin nen. Ir. J. Loeff (Goetzee) werd eer ste bij de Platbodem jachten. In de regenboogklasse was F. P. Bos (Hor- ne) het eerst door de finish. In de Drakenklasse werden respectieve lijk 1, 2 en 3: mr. G. P. Nijbakker (Joy), J. R. Blickman (Tijl 'Uilen- spiegel) en B. Conde de Caria Por tugal (Bern). CRICKET ROOD EN WIT 2L.C.C. Zondag werd te Haarlem een tweede, klasse cricketwedstrijd ge speeld tussen Rood en Wit 2 en L. C.C. Rood en Wit 2 won met 6 runs en nog 9 wickets in handen. L.C.C. scoorde 84 runs, Rood en Wit 2 90 voor 1. doch de aanvallen van Petch, die met zijn 350 cc A.J.S. intussen tot de 4e plaats was opgeklommen, werden zo heftig en onweerstaanbaar, dat Van Rijswijk met de vierde prijs ge noegen moest nemen. Drikus Veer werd vijfde, met aan zijn wiel de Engelsman Scott, die na een zeer slechte start van de 12de tot de 6de plaats was opgeklommen. De snelste ronde werd door Knijnenburg ge maakt in de fraaie tijd van 1.59.7; gem. 126.1 km/u. De 350 cc klasse was, evenals het vorige jaar, voor de A.J.S.-rijder Petch. Petch heeft deze race van start tot finish geleid en zijn over winning was overtuigend. De Zwitser Gerber, die een prima wedstrijd reed, heeft lange tijd de Engelsman belaagd en wist hem zelfs enige malen te passeren. Een gebroken kogellager wierp hem ech ter uit de strijd. Piet Knijnenburg was intussen sterk komen opzetten en eindigde als tweede. De 250 cc klasse was wederom voor Knijnenburg, die met al deze o. .'winningen, buiten de startgel- den, een dikke duizend gulden op streek. Hij won deze race zoals hij wilde en was verreweg de snelste en beste rijder. De Italianen met hun supersnelle Guzzi's kwamen er in het geheel niet aan te pas. Het lag beslist niet aan de machines deze waren snel genoeg maar voor bochten van het Zandvoortse circuit hadden ze zo'n respect, dat ze er, bij wijze van spreken, doorheen kropen. De zijspanklasse was natuurlijk voor de Rotterdammer v. Rooyen met Zündapp, die beide manches ge makkelijk won. Tweede werd de B. M.W.-rijder. Herman Zuur. De orga nisatie van de races, was als gewoon lijk uitstekend. De uitslagen luiden: 125 cc: 1. Van Zutphen (Eysink), 30 min. 18,5 sec., gem. uursnelheid 99,6 km.; 2. Heinepian (Eysink) 3. Lagerwey (Sparta). 250 cc: 1. Knijnenburg (DKW), 33 min. 50,5 sec., gemiddelde uursnelh. 111.52 km.; 2. Simons (Excelsior); 3. Van Dongen (DKW). 350 cc: 1. Petch (AJS), 52 min.. 25,9 sec., gemiddelde uursnelh. 110,9 km.; 2. Knijnenburg (AJS); 3. Si mons (Velocette). 500 cc: 1. Knijnenburg (BMW), 51 min. 4,2 sec. gemiddelde uursnelheid 123, 6 km.; 2. Goffin (Norton); 3. Petch (Norton). Zijspanklasse, 1ste manche: 1. Van Rooyen (Zündapp), 15 min. 22,8 sec., gem., uursnelheid 96,1 km.; 2. Zuur (BMW); 3. Dijkman (Zündapp); 2de manche: 1. Van Rooyen (Zündapp), 15 min. 27.3 sec., gemiddelde uur- snelhe.'97,6 km.; 2. Dijkman (Zün dapp); 3. Hommel (Harley David son). Overladen paardensport-programma te Noord wijk Jhr. J. H. Grevers reikt een beker uit aan de winnaar van het Burger springconcours, de heer Gérard Dé- comber (Fr.). Naast hem miss Arlette Mermet (Eng.) en de heer Bonnair (Frankrijk). (Foto: N. v. d. Horst). Zaterdagmiddag werd door „Solo Mi o", de bekende vereniging ter be strijding van T.B.C. een zeer ge slaagd ruiterfeest georganiseerd op de golfbanen te Noord wijk aan Zee De zon was terug van vacantie en droeg haar steentje bij, om deze middag te doen slagen. Het uiterst verzorgde programma in aanmer king genomen, moet de belangstel ling matig genoemd worden. Het zou ons te ver voeren, dé gro te verscheidenheid van nummers alle een afzonderlijke bespreking te ge ven. Wij moeten volstaan met enige grepen, uit dit zeer gevarieerde pro gramma, waarvoor internationale belangsteling bestond. Zowel onder de deelnemers, als onder de belang stellenden waren vele Franse en En gelse gasten te bespeuren. Van de buitenlandse deelnemers, was het vooral de jonge Franse rui ter Jean Pière Cancre, die een meester op het paard bleek te zijn en zodoende ook vele prijzen in de wacht wist te slepen. De diverse springnummers, wer den afgewisseld door demonstraties en dressuur, terwijl er ook aardige variaties te bewonderen waren. Hier van vermelden we de zadelrace, waarbij eerst het paard itfoet wor den gezadeld, voordat gestart kan worden, en het hoedengevecht, dat ons deed denken aan de aloude rid dertijd; er kwamen hier echter geen gevaarlijke speren aan te pas, doch onschuldige kartonnen hulzen, ter wijl het doelwit niet het leven van de tegenstander, doch zijn gekleur de hoge hoed was. Een opmerking is wellicht op zijn plaats. Het programma, hoe vlot af gewerkt ook, was te bezet en duurde daardoor te lang. Dit was oorzaak, dat de laatste nummers voor een zeer geslonken publiek werden ver toond, terwijl de paarden, waarvan er meerdere in verschillende par- coursen uitgekomen waren, zicht baar vermoeid bleken. De muzikale omlijsting werd ver zorgd, door ,.De Echo der Duinen" Deze vereniging deed dit met zo veel overgave. dat de jury soms met moeite haar tot een kleine pauze kon overhalen. Onder de talrijke geno digden waren o.m. aanwezig de bur gemeester van Noordwijkerhout, de heer A. A. C. M. v. Iersel cn jhr. J. H. Gevers, welke laatste zich met de prijsuitreiking belastte. De prijzen waren alle amateurs- prijzen, waaronder de Starkenburg- wisselbeker. Hieronder laten we de voornaam ste uitslagen volgen: Zadelrace: 1. rrrej. A. v. Dordt; 2. de heer P. de Witt; 3. mej. E. v. Zij- verden. Kindernummer (A): 1. de heer Jean Pière Cancre (Fr.); 2. miss Margaret Schroder (Eng.). Kindernummer (B): 1. miss Arlet te Mermet (Eng.); 2. mej. Nayna Iburg (Ned.). Burger springconcourse: 1. de heer Gérard Décomber (Fr.); 2. miss Ar lette Mermet (Eng.); 3. de heer Bon nair (Fr.); 4. mej. Machielse (Ned.) Springconcourse Landelijke ruiters: I. Parlevliet; 2. R. v. Nuchteren; 3. J. v. Leeuwen. Groepsspringen bur- gerruiters: 1. de groep mej. Kitty Sleicher (Ned.) en de heer Jean Pière Cancre (Fr.), (Starkenburg wisselbeker). Groepsspringen Landelijke ruiter*- 1. Gebr. v. Nuchteren; 2. Marei en Wit; 3. Kamer en v. Vliet.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5