Zenuwpijn Is Spaak nog de geschikte man voor Straatsburg 'BE^NenLBDIKANTEN Een goed initiatief verslapt MAANDAG 7 AUGUSTUS 195# DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Adressen en handtekeningen-acties Vlaamse woede uit zich in bittere woorden Het arrondissementsbestuur van de C.V.P. te Brussel, aangevuld met ver tegenwoordigers van het arrondisse ment en de voorzitters en secretaris sen van de plaatselijke afdelingen, is cp 4 Augustus onder het voorzitter s-hap van Jean Michiels te Brussel bijeen gekomen. Er werd overgegaan tot een onderzoek van de politieke toestand in het licht van de recente gebeurtenissen, die tot 's Konings verklaring van 1 Augustus hebben geleid. De bespreking werd ingeleid door graaf Carton de Wiart en Albert Ccppee, leden van de regering, die hebben uiteengezet onder welke om standigheden de regering de verant woordelijkheid voor 's konings ver klaring op haar had te nemen. Als conclusie van dit debat: „Brandmerkt de Brusselse C.V.P. verontwaardigd de gedragingen van de socialistische partij en van de li berale partij, die een ernstige aanslag hebben gepleegd op ons democratisch bestel, op de vrijheid in België en op 's lands eenheid, toen zij deelnamen aan een opstandige beweging, die de doeleinden van het Communisme en van de Kominform moest bevorderen. Verzoekt zij het nationaal comité onverwijld het nationale partijcon gres bijeen te roepen en vraagt zij dat het nationale comité geheel op- n:euw zal worden verkozen en dat algehele opheldering zal worden ge geven omtrent de verantwoordelijk heid van de C.V.P-leiders en -minis ters in het verloop en de ontknoping van de crisis. Verzoekt zij alle C.V.P.-ers hun vertrouwen te blijven schenken aan de idealen, die ten grondslag liggen aan het C.V.P.-program, evenals aan de verantwoordelijke en democra tisch gekozen partijinstanties. Bengt zij hulde aan al de arbeiders die. ondanks bedreigingen en aan slagen op de arbeidsvrijheid, hebben Aetherklanken DINSDAG HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.50 Dag opening, 8.00 Nieuws en weerberich ten. 8.15 Gram. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gram. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. 10.00 Morgenwijding. 10.15 amusementsmuziek. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Pianorecital. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Vioolspel. 12.30 Mededelingen. 12.33 Voor het plat teland. 12.40 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Financiële kroniek. 13.25 Thea ter-orkest. 14.00 Cabaret. 15.30 „Wer- ther", operea. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Amerikaanse muziek. 17.50 Re portage. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano spel. 18.30 Koorzang. 18.55 Musette- orkest. 18.24 „Hier is Londen". 19.30 Gram. 20.00 Nieuws. 20.05 Actuali teiten. 20.15 Lichte muziek. 21.05 Buitenlands overzicht. 21.20 Gram. 21.50 „Doorlopende voorstelling", hoorspel. 232.30 Oude muziek. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. 7.00234.00 K.R.O. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kalender. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.15 Gram. 9.35 „Lichtba ken". 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Amusementsmuziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Godsdien stige causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Mededelingen. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath .nieuws. 13.20 Lunch concert. 14.00 Klankbeeld. 15.00 Gram.. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de kinderen. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Lich te muziek. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws 19.15 Actualiteiten. 19.25 „Dit is le ven", causerie. 19.40 Amusemntsmu- ziek. 20.00 Nieuws. 20.05 „De gewone man zegt er 't zijne van". 20.12 Sym- phonie-orkest en koor. 20.40 „Als de ziele luisert", hoorspel. 21.55 Piano voordracht. 22.25 Actualiteiten. 22.35 Gram. 22.40 Godsdienstige causerie en avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 gram doorgewerkt zonder zich vrees te la ten aanjagen. Verwacht zij van de C.VP.-parle- mentsleden een volledige eenheid actie, die de volstrekte meerder heid van de partij en de handhaving van een homogene C.V.P.-rcgering wezenlijk waarborgen. Alleen een dergelijke houding kan bijdragen tot het vereiste herstel van dc Belgische instellingen en kan de democratie beveiligen, die gevaarlijk aan het wankelen is gebracht door het revolutionnaire gekonkel van de linkse partijen". BOTSING IN BRUSSEL Toen Zondagmiddag een groep van ongeveer 200 Belgische koningsgezin- den na een rustige betuiging van aanhankelijkheid aan Leopold voor het paleis te Laeken naar het cen trum van Brussel trok, ontmoetten zij een-anti-Leopoldistische menigte. Leopold op de troon" riepen de Leo- poldisten. „Leopold aan de galg" riep c'e andere partij. Er ontstond een vuistgevecht dat een kwartier duur de, waarna de politie de beide par tijen met gebruikmaken van de gum mistok uiteen joeg. Vier mensen werden gewond, drie gearresteerd. ACTIE TEGEN SPAAK Op de vergadering van het Alge meen Christelijk Werkersverbond heeft mgr. Cardijn medegedeeld, dat een eigenhandig ondertekend rapport naar UNO en UNESCO zal sturen om Spaak vanwege de door hem aangenomen houding aan te kla gen. Het is niet de enige uiting van ver bittering over de rol van de gewezen Belgische eerste minister en voorzit ter der UNO Baron Allard b.v. is te Brussel een campagne begonnen, die' ten doel heeft Spaak te doen afzet ten als voorzitter van de vergaderin gen van de Europese Raad te Straats burg. In het gehele land zal hij hand ken ingen verzamelen onder een geschrift dat in de aanhef vermeldt, ,dat de acties, gevoerd door de ge wezen minister Spaak, gebaseerd op het geweld en voerend naar de on- wettelijkheid aan een ieder de ver plichting opleggen hem het recht te ontzeggen om België voortaan in binnen- en buitenland te vertegen- ■oordigen". BELGISCHE REGERING ZAL NA EEDSAFLEGGING AFTREDEN Wanneer prins Boudewijn tijdens vergadering van de Verenigde Kamers de eed zal afleggen en Ko ninklijke Prins zal zijn geworden, zal de heer Duvieusart het ontslag van zijn regering aanbieden. De „Soir" is van mening, dat het ontslag zal worden aanvaard. Het niet vertrekken van Paul van Zeeland naar Straatsburg wordt in verband gebracht met een eventuele wijziging van de regering die niette min een Katholieke regering zal blij ven. VLAAMSE OPROEP TOT BOYCOT VAN DE WALEN Vlamingen, waarvan ruim tachtig procent in de jongste Belgi sche verkiezingen heeft gestemd op candidaten der (Katholieke) Chris telijke Volkspartij, hebben besloten een organisatie in het leven te roe pen, die „Volksweerstand" zal he- zelf handelend te kunnen optreden". In de proclamatie wordt er bij die Vlamingen, die voornemens waren geweest het weekeinde in Wallonië door te brengen, op aangedrongen deze plannen te laten varen. VERLOVING VAN PRINS BOUDEWIJN TEGENGESPROKEN Het katholieke Belgische blad „Het Eelang van Limburg" meldde in zijn Zondagseditie, uit zeer goede bron vernomen te hebben, dat de verlo ving van prins Boudewijn met de Belgische prinses Elizabeth de Mé- rode, dochter van prins Amaury de Mérome, de opper-hofmaarschalk, aanstaande is. Een woordvoerder van het hof noemde de berichten over Prins Bou- dewijns verloving „fantastisch". Het bericht hieromtrent, zo zeide deze woordvoerder, was „geheel onjuist" Er is tot nu toe geen officiële tegen spraak gepubliceerd en men twijfelt er in hofkringen aan of een derge lijke tegenspraak alsnog door het hof gegeven zal worden. 80 JAAR KOORZANGER. Op de 98-ste verjaardag van Tho mas Martson heeft de parochie van Kenton in Engeland de jarige op grootse wijze gehuldigd. Op deze dag was het namelijk 80 jaar gele den, dat Martson als koorzanger van het parochiale zangkoor werd aangenomen. Ondanks zijn hoge leeftijd zingt hij nog steeds mee. ONTPLOFFING IN AUTOFABRIEK TE TURIJN. Tengevolge van een ontploffing in een werkplaats van de autofabriek van Fiat Mirafiori te Turijn zijn een aantal arbeiders bedolven. Tot nog toe heeft men vier arbeiders zwaar gewond onder de puinhopen te voor schijn gehaald. Waarschijnlijk bevond zich het gehele personeel op het mo ment van het ongeval in de werk plaats, waar de auto's gepolitoerd worden. Naar de oorzaak van het ongeval wordt een onderzoek inge steld. Turkije heeft de 12 leden-staten van het Atlantisch Pact nota's doen toe komen, waarin het uitdrukking geeft aan zijn verlangen tot het pact toe te treden, aldus radio Ankara. Volgens dit radiobericht bracht de Turkse minister van buitenlandse za ken, Fuad Koeprulu, Zaterdag te Straatsburg een bezoek aan Bevin. Volgens een „gezaghebbende bron", aldus de radio, verzocht hij om de steun van Engeland bij het verzoek van Turkije om het lidmaatschap en luidde Bevins antwoord gunstig. Daarna had Koeprulu zijn Franse ambstgenoot Schuman opgezocht. Schuman sprak later met Politis, de Griekse onder-minister van buiten landse zaken over de kwestie van Griekenlands toelating tot het pact, waarna Koeprulu en Politis met elkaar een onderhoud hadden. met garantie-cèrtilicaai Prins Bernhard 8 min. te vroeg Zoals men weet krijgt Vlaardingen vandaag koninklijk bezoek en vol gens het programma zou Prins Bern hard, die enige uren eerder dan de Koningin zou komen, om acht minu ten over half tien te Schiedam op doorreis aankomen. De Prins was echter vroeger, n l. om half tien en zo kon het gebeuren, dat toen de auto van Z.K.H. aan de grens Rot terdam-Schiedam kwam, de Rotter damse motorpolitie, die de prinse lijke auto escorteerde, haar Schie- damse collega's nog niet ontwaarde. Maar de verstandhouding tussen bei de corpsen is heel prettig en daarom nam de Rotterdamse motorpolitie ook door Schiedam maar de honneurs waar. Echter, ook aan de grens van Vlaardingen was nog niemand te zien. In kalm gangetje ging het dus verder, totdat de spoorwegovergang, die gesloten was, even oponthoud veroorzaakte. Onwetend van de aan wezigheid van de Prins stonden aan ae andere zijde van de bomen de bur gemeester van Vlaardingen met het ontvangstcomité ongeduldig te wach ten, omdat ze aan de grens op tijd wilden zijn. Zodra de overgang ech ter werd vrij gegeven werd de auto van de Prins ontdekt en toen had de ontvangst dan maar bij de overgang plaats. Wat acht minuten al niet kunnen uitrichten. Vergoeding één dag opkomen Omtrent de opkomstoefening van één dag voor personeel van de 7- December-divisie en van de 2e divi sie kan worden medegedeeld, dat de opgeroepenen de volgende vergoedin- T. gen daarvoor zullen ontvangen: kor- ten. „Volksweerstand'is voornemens Joraai en soldaat f 8 sergeant en op grote schaal pamfletten te ver spreiden, waarin er bij de Vlamingen op aan wordt gedrongen uit het an- ii-Leopoldistische Wallonië afkom stige goederen te boycotten. De Vlamingen zeggen dat het be sluit van Koning Leopold om „zich zelf weg te cijferen" in 's lands be lang, een gevolg is van de „zwak heid" van de regering (der C.V.P.). Zij hebben een verklaring uitgege ven, waarin de socialistische partij wordt beschreven als „de Belgische sabotage-partij". In een proclamatie, uitgegeven door de oprichters van „Volksweer stand", wordt verklaard dat „indien de autoriteiten niet in staat zijn rust en orde in het land en eerbiediging van de wet te verzekeren, het volk, dat deze bewindhebbers door zijn stemmen aan de macht heeft ge bracht, zich moet organiseren, om serg.-majoor 10, 2e luitenant en adj o.o. ƒ11, le luitenant 12.50, kapitein 15, luit.-kolonel 20. Bovendien worden de spoorwegreiskosten ver goed. Iedere opgeroepene moet een lunchpakket meebrengen, doch hij ontvangt voeding en legering van rijkswege, indien hij zijn woonplaats niet meerdezelfde £ag kan berei ken. De 41-jarige veefokker M. S. van Dam te Akkrum kreeg bij de op bouw varr een hijsinstallatie voor Herdenking dr. Ariëns slechts matig bezocht (Van onze verslaggever) MAARSSEN, 6 Augustus Naarmate het jonge geslacht op groeit, verslapt de belangstelling voor de jaarlijkse Ariënsdag, ont sproten aan een prijzenswaardig Nijmeegs initiatief. Dat is jammer want ook voor onze tijd heeft Mgr. Dr. Ariëns, zaliger gedachtenis, iets te zeggen. Doch wat wil men, als zelfs de vakorganisatie, waarvoor Ariëns eens zo hartstochtelijk streed, r mededeling van prof. dr. B. Al- frink zich althans geldelijk niet ge ïnteresseerd toont? In de loop v^n dit jaar heeft men het Ariëns-comité op bredere basis gesteld. Er komen publicaties over deze grote sociale voortrekker en men wil een Vriendenkring, die de jaarlijkse Ariënsdag zal voorberei den. Van de persoonlijke bijdragen, die op slechts een enkele gulden is gesteld, wil men de kosten voor het komende jaar dekken. Intussen was de belangstelling op deze hoog-zomerse Zondag beneden verwachting, vooral tijdens de mid dag bijeenkomst. Aan het met gla diolen rijk getooide hoogaltaar in de parochiekerk, waar dr. Ariëns eens pastoor was. heeft mgr. dr. A. C. Ramselaar, president van het klein seminarie Apeldoorn, de plechtige e 8-jarige K. van Munster te Hoofddorp is gisteren met ernstige verwondingen aan zijn hoofd in de Mariastichting te Haarlem opgeno men. Met enkele vriendjes speelde hij met een lichtkogel vermoedelijk afkomstig van een partij, die nog aanwezig was op een boerderij en die nog niet aan de autoriteiten was opgegeven hij bewerkte het pro jectiel met een hamer, waardoor het tot ontploffing kwam. De rijkspolitie .telt een onderzoek in. Vuurpijl vloog op publiek in Zaterdagavond is tijdens het vuur werk te Zandvoort, waar ongeveer 20.000 mensen naar stonden te kij ken een ongeluk gebeurd. Op een ge geven ogenblik vloog een vuurpijl horizontaal op het publiek in. Een 61- jarige vrouw uit Hoorn liep brand wonden op aan het gezicht, de ar men en de benen, een 49-jarige Am sterdammer aan de rechter arm en het rechter been en een 9-jarige jon gen uit Zandvoort aan het gezicht Verscheidene anderen liepen scha de aan hun kleding op. De gewon den werden, na te zijn verbonden per ziekenauto naar huis vervoerd. Bewusteloze meisje geïdentificeerd Het heeft een paar dagen geduurd voordat de politie klaarheid bracht in een mysterie met als hoofdfiguur een als verpleegster geklede jonge Ze werd Donderdagavond laat HERDENKING VAN GEFUSILLEERDE GIJZELAARS Op het landgoed „De Rovert" Coirle zullen Dinsdag 15 Augustus de gijzelaars herdacht worden die op 15 Augustus en 16 October 1942 door de bezetters werden gefusilleerd. Zoals men zich zal herinneren wer den 15 Augustus 1942 op het land goed „de Rovert", waar thans de herdenking zal worden gehouden, de volgende Nederlanders ter dood ge bracht: Robert Baelde, Christoffel Bennekers, Otto graaf van Limburg Stirum, Willem Ruijs en Alexander baron Schimmelpenninck vai> der Oije. Twee maanden later, 16 October 1942, werden de gijzelaars Jan Haan tjes, Koos van den Kerkhoff en Hein Vrind in een bos bij Woudenberg ter dood gebracht. De oud-gijzelaars zullen nu, zeven jaar na deze fusillades, de eerste ge vallenen van Nederland in een plech tige bijeenkomst te Goirlë herdenken. Het hoogtepunt van de reünie wordt gevorrpd door de onthullin; van een gedenkteken. verstoort Uw leven en belet U te werken! Het middel dat éldirect en afdoend helpt, heetj BRANDKAST GEFORCEERD. De recherche van het politiebu reau Singel te Amsterdam is Zon dagavond gealarmeerd omdat in een handelskantoor gevestigd in het bouw Nes 86, een brandkast was forceerd. In dit gebouw zijn resspec- tievelijk gevestigd een textielfirma, een poppenfabriek, een reclamebu reau en een tabakshandel. Vermoe delijk zijn insluipers Zaterdag het gebouw binnengedrongen. Bij de poppenfabriek en het reclamebu reau hebben zij alles open gebroken bewusteloos gevonden aan de rand en onderzocht, maar voor zover tot van Hengelo en was ook daags daar na niet in staat op te geven, wie ze was. Een autobuskaartje van Deven ter naar Hengelo gaf de politie nu niet bepaald veel houvast. Na ver spreiding van een nauwkeurig signa lement, waar bij vermeld werd, dat de jonge vrouw een Rotterdams ac cent sprak, kreeg de Hengelose po litie contact. Bij stukjes en beetjes kv/am de indentiteit van het meisje vast te staan. Zij bleek een verpleeg de te zijn van Maasoord te Rotter dam, die met vacantieverlof was ge gaan. Ze werkte in Rotterdam als leerling-verpleegster en buitte de kans uit om zich in dezelfde functie een kuilhoop de zg. kuilgiek op zijn aan te bieden te Amersfoort, waar ze hoofd. Hij werd zodanig getroffen, dat hij direct naar een ziekenhuis moest worden vervoerd. Bij aan komst bleek hij reeds te zijn over leden. werd aangenomen. Niet lang daarna is ze uit Amersfoort vertrekken en via Deventer te Hengelo gekomen, waar ze in overspannen toestand laat in de avond rondzwierf. Hoogmis gecelebreerd, met assisten tie van de Nijmeegse hoogleraren dr. B. Alfrink en dr. W. v. d. Pol. Prof. J. Peters CssR, eveneens hoogleraar van de Katholieke Universiteit, hield de predicatie, gericht op de woorden uit het Evangelie van de dag: „Deze mijn welbeminde Zoon; luister naar Hem Na de kerkelijke plechtigheid heb ben de leden van het comité, met prof. dr. Gerard Brom', genodigden en belangstellenden, de tocht naar Ariëns' graf ondernomen en onder de koepel van het gedenkteken voor of tot hem gebeden. Reveil van het katholieke gezin. Het is traditie, dat de vrouw zwijgt in de kerk en van nature ligt haar optreden trouwens niet in de open baarheid. Maar voor de rede van mevrouw Lia Terlingen-Lücker was een uitzondering gemaakt. Zij sprak in Ariëns parochiekerk over Ariëns en ,over het noodzakelijke reveil van het katholieke gezin, waarvan Ariëns allerlei brieven en krabbeltjes ooit heeft getuigd. Steeds had hij de nadruk gelegd op de taak van de mens in het gezin. De spreekster spoorde dan aan tot gezinsherstel, tot godsdienstige vor ming, die met de godsdienstige bele ving jiand in hand moet gaan. En zij betoögde, dat de vreugde van het gezinsleven meer naar voren moet worden gebracht. De gouden ring. Daarbij is soberheid nodig, zoals Ariëns die steeds heeft gepredikt; doch we leven in de tijd van ijsjes en cigaret, van likeurtjes en bios coop. Zie dan naar Frankrijk, waar een beweging gaande is van de Gou den Ring en waarover Ariëns zich zou hebben verheugd. Want die be weging bezint zich met grote ernst op de gehuwde mens en belegt een daagse retraiten voor man en vrouw samen. Met zulk een gezinsbeweging zou ook ons land zich gelukkig kun nen prijzen. Wij hebben wel een ka tholieke bond voor het gezin, maar op het jongste congres moest helaas worden opgemerkt, dat er groot de faitisme heerst. Zo besloot mevrouw Terlingen. Tot slot van deze herdenkingsdag werd een plechtig Lof gecelebreerd. NIEUWE APOSTOLISCHE PREFECT. Pater H. Hermans S.V.D. is door de Paus benoemd tot eerste aposto lische prefect van de te vormen pre fectuur van Bali en Lombok in In donesië. Hij werd te Helmond gebo ren in 1904 en studeerde aan de technische school in Den Bosch. Na werkzaam te zijn geweest bij Philips in Eindhoven begon hij op latere leeftijd zijn studie voor het priester schap. In 1934 werd hij priester ge wijd en vertrok toen naar de missie op Flores. nog toe bekend is, niets gestolen. Bij de tabakshandel hebben zij echter de brandkast geforceerd en een be drag tussen de 600 en 1000 gulden gestolen en bovendien enkele verze keringspolissen meegenomen. Zij zijn heel rustig te werk gegaan. Het onderzoek in deze zaak wordt voort gezet. MIJN ONTPLOFTE OP VLISSINGSE REDE. Zondagmorgen om acht uur is op de rede van Vlissingen ter hoogte van de buitenhaven een magnetische mijn ontploft temidden van een aan tal schepen, welke wegens de sta king, te Antwerpen ligplaats heb ben gekozen. Men vermoedt, dat de mijn enige meters in het zand heeft gezeten en door de nabijheid van wrakijzer tot ontploffing is gekomen. Twee „kroegvrienden" aangehouden VERDACHT VAN MOORD In verband met de mysterieuze schietpartij in de hoofdstad, vorige week Maandagmorgen om één uur, waarbij de 33-jarige J. Drent door drie schoten ernstig werd gewond, heeft de recherche van het polittie- bureau Warmoesstraat gistermiddag twee personen aangehouden. Het zijn de 33-jarige C. E, alias „Schele Kees", die door de politie als de hoofdverdachte wordt beschouwd en in een café op de Martelaarsgracht werd aangehouden, en de tweede man, waarmede het slachtoffer de bewuste avond in het café is ge weest, de 53-jarige D. O., beter be kend als „Willy", die in een café op de Zeedijk werd aangehouden. Zij zijn z.g kroegvrienden van J. D. Geen der arrestanten heeft nog een bekentenis afgelegd, wel geeft „Schele Kees" toe, dat hij twee maanden geleden een revolver heeft gehad. Wat het motief tot de schiet partij is geweest, is nog niet bekend. Vast staat, dat deze twee mannen bij het slachtoffer waren, die de bij naam heeft van „Groningse Jart", toen deze tegen sluitingstijd het ca fé verliet. De recherche, die een week heeft gespeurd, zet het onder zoek voort. 5)e Jltan IN HET GRIJS Door A. HRUSCHKA. (Nadruk verboden). 27) Dezelfde dag ontving Hempel ant woord op zijn telegram naar Syd ney. Volgens die inlichting was Woolseley, wonende te Bathurst, beambte bij een mijnbedrijf, gebo ren te Ehrenhausen bij Wildon, ge huwd en vader van vier kinderen, veertig jaar oud. Hij bevond zich op dat ogenblik op zijn post, welke hij sinds een jaar niet meer verla ten had. Mulbury and Co., een grote ex portfirma in wol, Sydney, Victo- riastraat 29, behoorde aan de Ge broeders Fred en Harry Morgan; de oudste van die heren, Fred, was twaalf jaar geleden overleden. Zijn weduwe was nog deelgenote in de firma, die zeer gunstig stond aan geschreven. Harry Morgan bevond zich op dat ogenblik voor zaken in Europa. Als burger en handelsman genoot hij een uitstekende reputa tie. Hij was niet gehuwd. De firma, aan welker hoofd hij stond, behoor de tot de grootste en rijkste van Sydney. Men zeide niet, of Fred's weduwe te Sydney of in Europa woonde. Voor Hempel was het zo goed als zeker, dat zij en de vermoorde we duwe Walker één en dezelfde per soon waren, maar de mededeling aangaande Harry Morgan wierp de combinaties van de detective nog maals in duigen. Was hij enkel de zwager van de doode en genoot hij als koopman de beste reputatie, wat kon hem dan ertoe gebracht hebben, haar te vermoorden? Zijn misschien zuiver-toevallige aanwezigheid in het huis van zijn schoonzuster op de dag van de moord was toch geen wettig motief voor een arrestatie. Deze kon slechts op telegravisch bevel geschieden, te Aden of te Colombo. Er zouden tijdrovende onderhandelingen over de uitlevering van de verdachte gevoerd moeten worden en zonder bewijzen van zijn schuld was er zelfs niet aan te denken. En Silas moest bij zich zelf be denken, dat hij nog niet in staat was, die bewijzen te leveren. Dat Morgan's kleren, toen hij in het ho tel te Graz aankwam, met bloed waren besmeurd, wettigde zeker zware vermoedens. Doch er hadden zich twee mannen als Harry Mor gan uit Australië voorgedaan en de sporen bij het -huis der weduwe wezen op twee daders. Aangezien de voornaamste dader geen vreemde was geweest, kon hem en zijn medeplichtige het be zoek van de echte Morgan bekend zijn; misschien hadden zij met op zet die naam gekozen om de justitie op een dwaalspoor te brengen, ter wijl de echte drager van die naam wellicht een geheel andere weg had ingeslagen dan men aarmam. Hoe wilde men onder zulke omstandig heden de arrestatie van een vreem- delin rechtvaardigen? Neen op de eerste plaats moest naar stevige bewijzen worden ge zocht. Als men die vond, kon Mor gan evengoed te Sydney als te Aden of Colombo gearresteerd worden. Silas besloot dus, nog te wachten en zijn ontdekkingen voor zich te houden, totdat hij een juiste kijk had op de betrekkingen van me vrouw Walker tot de familie Grau- enstein. Want dat er verband be stond tussen de op de weduwe ge pleegde moord en het verdwijnen van de majoraatsheer, leed voor de i detective geen twijfel. Terwijid Hempel, in zijn combi natie verdiept, in de gelagkamer van „Het Witte Hert" zat, werd Lample, die op de drempel van de herberg stond, gegroet en aange sproken door een man, die vroeg, of hij niet even een woordje met de heer Hempel kon wisselen. Kom maar binnen, hij zit in de gelagkamer, antwoordde de kas telein. Hij vond het blijkbaar niet no dig, de vreemdeling, die er niet heel deftig uitzag, vóór te gaan en de weg te wijzen. Trouwens, de vreemdeling scheen dat ook niet te verwachten; een minuut later trad hij met een korte groet binnen. Hempel keek op. Wel, Kockstein, ben je daar? Wat breng je naar Grunau? Ik heb u iets mede te delen, meneer Hempel en zou u dan om verdere instructies wilden vragen. Wat is er? 't Betreft de zaak van de Grauenstein's. U hebt mij opgedragen, die men sen in het oog te houden, om van hun doen en laten zoveel mogelijk te weten te komen. Ik meen, aan die opdracht te hebben voldaan; maar als mij nu brutaalweg een spaak in het wiel wordt gestoken, is het werkelijk niet mijn schuld als.. Maak toch niet zoveel omslag! Wat is er feitelijk gebeurd? Ik be grijp er geen woord van. Kortom: de politie laat de Grauenstein's óók bespioneren, en wel door een stumper, die het zo dom aanlegde, dat zij het bijna on middellijk bemerkte. Drommels!!.... Hempel fronste het voorhoofd en keek zijn helper aan. Hoe komt de politie op die gedachte? ging hij voort. Heb ik mij niet met de zaak belast? Waar om bemoeien ook die heren zich met de Grauenstein's? Ik geloof, dat zij het doen we gens de te Grunau gepleegde moord en het verdwijnen van de majo raatsheer. De gravin zou.... O, de gravin!!! Nu begon Hempel de zaak te be grijpen. Bij hem had zij geen suc ces gehad met haar insinuaties en daarom wendde zij zich tot een an der adres. En Bolzmann geloofde haar on middellijk! Zo werden de enige personen, van wie hij Silas door de een of andere list iets aan gaande de verhouding tussen me vrouw Walker en Grauenegg had kunnen te weten komen, schuw ge maakt. Hempel hield zich overtuigd, dat de majoor iets wist. Want de brief, welke hij in de zak van de schort van mevrouw Walker had gevonden, was van niemand anders dan van de majoor en luidde aldus: „Mevrouw, „Al wilt u mij dan ook niet meer kennen en al weigert u mij te ont vangen. ik zelf heb u zeer goed gekend en moei', om fariilicedenen, op een onderhoud aandringen. In geval u niet binnen 24 uren zelf en plaats bepaalt, zal ik u eenvou dig dwingen tot dat onderhoud. Dat de inlichtingen, die ik in ieder ge val van u moet eisen, van het al lergrootste belang zijn, weet u zelf het best! Ik moest geen Grauenstein zijn, om zulke ongehoorde dingen al zijn er ook jaren overheen ge gaan eenvoudig op hun beloop te laten. „Inmiddels groet ik u beleefd Majoor VON GRAUENSTEIN." Deze brief had de weduwe ont vangen in de morgen van de dag, waarop zij werd vermoordl. Hempel wist niet, of zij op de sommatie ge antwoord had. In ieder' geval moest de majoor „iets" weten en kon hij belangrijke inlichtingen geven. De majoor voor de moordenaar te houden, dat leek Hempel al te dwaas. Hij stond op. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2