Rode troepen over dè Nakton Amerikanen bijten terug Amerikaans offensief aan Zuidelijke front het Half September aanval op Formosa? Gevechten in Makassar Kelders tegen atoombom Rode spionnen in Zweden Ook duikboten aan Noorse kust? Pri nses Irene ontving twee paarde-hoofdstellen Superfort neergestort MAANDAG 7 AUGUSTUS 1951 41ste JAARGANG No. 12048 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs I 0.35 p. w„ f 1.50 p. mnd., 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 f^E RIVIER DE NAKTON, een van de belangrijkste delen van de ver- dedigingslinie van de Amerikanen en Zuid-Koreanen, is overschreden. Een communistische aanvalsspits boorde zich een weg door de verdedigers in de richting van Taegoe, de tijdelijke zetel van de Koreaanse regering, en een belangrijke schakel in de ravitaillering van de troepen van de Uno. De Nakton maakt over een grote afstand deel uit van de linie, waar van de Amerikanen hoopten, dat zij niet door de Noordelijke troepen zou worden overschreden. De aanval op Taegoe in de Noord westelijke sector van het front ziet men op het Amerikaanse hoofdkwar tier niet als een „grote eind-qffen- sief" van de Noord-Koreanen. Dat moet, zo meent men daar, beginnen in het uiterste Zuiden, waar nu al dagen lang de strijd heen en weer golft tussen Tsjingjoe en Masan. De Amerikanen hebben daar het beste troepenmateriaal heen ge bracht, waarover zij beschikken. Daar strijden duizenden mariniers, van wie een gedeelte ervaring heeft opgedaan in de harde gevechten in de Pacific. In die sector proberen de communisten voortdurend met boot jes en vlotten het riviertje over te steken (een zijrivier van de Nakton) dat er het front vormt. „HET BEGIN VAN EEN ZWARE STOOT". Nadat de zwaarste oorlogssche pen van het geallieerde eskader, die voor de Zuid-kust van Korea zijn ge concentreerd, dagenlang een gere geld vuur hebben afgegeven op de Rode troepen, welke zich gereed ma ken voor de beslissende aanval op Toesan, zijn de Amerikanen in deze sector hedenmorgen tot het offensief overgegaan. Amerikaanse woordvoer ders noemden deze actie „het begin van een zware stoot". Reuters correspondent aan het front meldt, dat nieuw uit Hawaii aangekomen eenheden en eenheden van het 25ste regiment een driede lige aanval in de richting van Tsjind- joe maken. Een pas vijf km. ten Zuid-Westen van Tsjingjongi, waar de Noordelijken gisteren een Ame rikaanse aanval afsloegen en vier tanks verinetigden diende als het De Amerikaanse stafchefs ver wachten, dat de Chinese communis ten tegen 15 September zullen pogen Formosa te bezetten, zo schrijft Ro bert Allen in de „New York Post" in een bericht uit Washinton. „Dit is de laatste inlichting, die de staf chefs aan president Truman hebben verstrekt over deze netelige kwestie. Zij is gebaseerd op inlichtingen uit Chinese en Britse bronnen", aldus Allen. Bommenwerpers en gevechtsvlieg tuigen van de Chinese nationalisten zijn Zondag van Formosa opgeste gen om communistische schepencon centraties aan de overliggende kust aan te vallen. Volgens het Chinese nationalistische persbureau te Tai- peh hebben zij meer dan 100 tanken en andere lichte schepen vernietigd. In militaire kringen op Formosa werd verklaard, dat de aanval een krachtiger luchtoffensief tegen „de communistische invasievoorbereidfn- gen" inluidt. Nationalistische functionarissen verklaarden, dat het offensifef moge lijk is geworden, doordat generaal MacArthur vliegtuigbenzine beloofd heeft, toen hij vorige week een be zoek aan Formosa bracht. De activiteit van de Chinese na tionalistische luchtmacht werd tevo ren door brandstofgebrek belem merd. Dr. LAUREANO GOMEZ, de nieuwe president van Columbia, die met ingang van vandaag zijn ambt zal aanvaarden. uitgangspunt van de Amerikaanse aanval. In het centrum valt het vijfde „Combat team" uit Hawaii aan in de richting van Pansong, 25 km. ten Oosten van Tsjindjoe. De „Leather necks" vielen zwaar aan langs de kustweg van Kosong naar Satsjon. Amerikaanse artillerie vernietigde een noordelijke eenheid, die negen km. ten Westen van Waegwan gereed stond om 'de Naktong over te ste ken. Een Amerikaanse communiqué verklaarde, dat de „Amerikaanse aanval volgens de plannen" verliep. Mustangs vielen Noord-Koreaanse vliegtuigen aan, vernietigden negen Jaks en beschadigden andere toestel len. De schade is daarmede gebracht op het verlies van 18 vernielde jachtvliegtuigen en 12 „waarschijn lijk" vernielde toestellen. Er werd voor het eerst een aanval op Namts- jong gedaan waar de Noordelijken naar men gelooft vliegtuigen ver bergen. Er werden verschillende andere plaatsen met bommen bestookt. Tegen het middaguur plaatselijke tijd hadden de Amerikaanse strijd krachten een punt ten Westen van Tsjoengamni bereikt, aan de ver- keers- en spoorweg op 19 km. ten Oosten van Tsjindjoe. Een woord voerder van MacArthurs hoofdkwar tier heeft verklaard dat de actie in de Zuid-Westelijke sector niet als een gewone tegenaanval moet worden beschouwd, maar als een voorbereid offensief. Verder naar het Noorden dwon gen Noordelijke troepen, die de Nak tong waren overgestoken, een regi ment van de Amerikaanse 24ste di visie zich terug te trekken. In militaire kringen in Korea wordt gezegd, dat een poging van de Noordelijken om door de Naktong- linie heen te breken, in voorberei ding schijnt te zijn 'in de nabijheid van Poegong-Ni, 50 km. ten Zuiden van Taegoe. De activiteit van de te genstander in deze sector neemt toe. De Amerikanen ontmoetten sterke tegenstand. Bij het vallen van de nacht hebben zij zich op hoog terrein ten Westen van Tsjindong-ni inge- gj-aven om een verwachte Noordkó- rcaanse tegenaanval op te vangen. De verovering van het wegen knooppunt Tsjindong-ni maakt de weg naar Tsjindjoe vrij. Intussen zijn meer Amerikaanse pantserversterkingen aan de Zuidko- reaanse kust aan land gegaan. SOMBERE TOEKOMST VOOR MISSIE IN KOREA. De provicaris van de Faljon, in Korea, pater Aug. Bea- devin schrijft in een btief naar Amerika: „Men leerde ons op het seminarie een „Te Deum" te zingen, als ie mand zijn leven voor het geloof had gegeven. Zij zullen daar weldra dikwijls het „Te Deum" moeten zingen. De gescriedenis herhaalt zich. In 1839 werd het totale missieperso- neel onthoofd. Toen in 1846 bisschop Berneux en acht van de elf missio narissen werden vermoord, sthee-n het of het christendom voor goed uit Korea was verbannen. Steeds weer zijn de missionarissen terug gekomen en weer opnieuw begon nen. Zo zal het ook nu weer gaan." In de commissie voor buitenland se aangelegenheden van de Franse Senaat bij de bespreking van de internationale toestand sprak de voorzitter Plaisant met ere over de Franse missionarissen, die bij het oprukken van de communisten naar het Zuiden in Seoel bleven, of schoon zij zich bewust waren van de grote gevaren. Het gaat hier over een groep van 26 missionarissen en een aantal Franse Carmelitessen, die het als hun plicht beschouwden te blijven. ftJA EEN WEEK van stijgende spanning in en om de stad Makassar op Celebes, zijn er Zaterdag plotseling gevechten uitgebroken tussen eenheden van het federale leger en soldaten van het voormalige K.N.I. L. Aanleiding tot de gevechten, waarover voorlopig nog geen nauwkeurige gegevens voorhanden zijn, is een overval geweest, welke Zaterdag door In donesische guerillastrijders op het kampement van het Koninklijke le ger werd uitgevoerd Daarop gingen de voornamelijk uit Ambonezen bestaande soldaten over tot een tegenaanval en veegden de straten van Makassar schoon. sinds Zaterdag en radio-Makassar se dert Zondagmorgen niet meer in de lucht zijn geweest. Na een conferentie te Djakarta met de Nederlandse hoge commissa ris dr. Hirschfeld heeft sultan Ha- mengkoe Boewono, de Indonesische minister van defensie, tegenover de pers gezegd, dat de gevechten te Ma kassar reeds enige doden hebben ge- eist. Kolonel Simatoepang, de chef staf van het Indonesische federale leger, en generaal-majoor Scheffelaar, com mandant van de Nederlandse rayons in Indonesië, hebben via radio-Dja karta beide partijen aangespoord om de gevechten te staken. Federale troepen slaags met KNIL Nadat de Ambonezen tot de aan val waren overgegaan werd het kam pement, waarin zich ongeveer twee a drie duizend voormalige leden van bet K.N.I.L. met hun gezinnen be vonden, door een vliegtuig gemitrail leerd. Volgens onbevestigdeo berich ten zou Makassar, toen het eenmaal door de soldaten van het voormalige KNIL was bezet, van zee uit zijn be schoten. Nadere bijzonderheden over de ge vechten zijn niet bekend, daar de zenders van de PTT te Makassar De burgemeester van.New York heeft gisteren een voorstel bekend gemaakt, dat voorziet in de bouw van schuilkelders tege nde atoombom tot een bedrag van twee milliard. In vredstijd zullen de bewoners van New York deze kelders als ga rage kunnen gebruiken. Communistische spionnen uit Oost- Europa worden Zweden binnen- en uitgesmokkeld als zeelieden van Poolse schepen, zo is door de Zweedse veiligheidspolitie bekend gemaakt. De spionnen, die te Stockholm, Gothenbul-g, Lulea of andere havens aankomen, doen hun werk soms ge durende het laden en lossen van het schip, als zij met de andere zeelie den van boord gaan, en soms lossen zij andere spionnen af, met wie zij van identiteitspapieren wisselen. In andere gevallen, aldus de Zweedse politie, wenden de spionnen voor, dat zij vluchtelingen zijn en vragen zij asyl in Zweden. De helft van de Poolse zeelieden, die asyl hebben gevraagd, zijn spionnen ge bleken. Generaal-majoor Scheffelaar en kolonel Wawilarang, commandant van dfe Indonesische strijdkrachten welke tegen de opstandelingen op Ambon optreden, zullen vandaag naar Makassar vertrekken om maat regelen te treffen. Volgens een bericht van de te Os lo verschijnende „Dagbladet" is in de Tana-fjord, in Noord-Noorwegen een onbekende onderzeeboot waar genomen. Een Noorse visser ver klaarde de onderzeeër op 20 Juli in deze fjord aan de oppervlakte te hebben waargenomen. Hij zag ook dat drie mannen, die stalen helmen droegen, de duikboot verlieten en naar de kust roeiden. Hij verklaart dat een der drie een beetje Noors sprak en hem vroeg of er in deze streek veel mensen woonden. Later zag hij de drie mannen terug roeien, waarop de onderzeeboot weer ver dween. De Noorse marine-autoriteiten stellen, n.a.v. dit bericht van „E bladet", een onderzoek in. Een hoge Noorse zeeofficier, die zijn stand plaats in Noord-Noorwegen heeft, verklaarde dat ook een onderzoek was ingesteld naar een bericht over het opduiken van een onbekende onderzeeër in de Vest-Fjord, dat evenwel geen resultaten had opge leverd. „Vermoedelijk hebben ze een walvis gezien", zeide hij. Vrolijke aitocht in de bokkewagen Het waren de luchtstrijdkrachten, die Zaterdag met de eerste cadeaux voor de elfjarige Prinses Irene de tuin achter het paleis Soestdijk bin nenkwamen, waar de aanbieding der geschenken ditmaal zou geschieden Het cadeau van de luchtstrijdkrach ten bestond uit de gebruikelijke cas sette met tafelzilver. Prinses Beatrix was de eerste, die commentaar leverde op het practische er. kostbare geschenk: Zoiets zal je toch cadeau krijgen, riep ze uit. Prin ses Irene glunderde over haar hele gezicht: Zij kreeg het. Maar de luchtstrijdkrachten had den ook nog een enorme taart bij zich, waarop een reusachtige Gloster Meteor van marsepein stond. Twee en dertig pond woog deze reus van een tóart, die liefst 90 bij 60 cm meet Elf kaarsjes omkransten het gevaar te, waarop links de vliegersvink, rechts de waarnemersvink en daarbo- en het algemeen vliegerswapen in marsepein waren afgebeeld. Een delegatie van het regiment Prinses Irene met aan het hoofd ma joor L. Th. F. J. S. van Embden, wnd. commandant van het garderegi ment, bood namens dit legeronder deel twee paardehoofdstellen aan De jonge Prinses en haar oudste zus- ie vlogen op het originele cadeau af bekeken het aan alle kanten. Ook de Koningin kwam er onmiddellijk bijstaan. Het zijn twee paardehoofd stellen, zei de Koningin, daar profi teer jij maar van Trix. Natuurlijk, was het antwoord, Irene kan toch niet met twee stellen tegelijk rijden. Na de militairen de padvindsters. Het was een groep van de Nederland se gidsenbeweging uit Heemstede, die in Soest kampeert. Prinses Irene slak haar rechterhand uit om de meisjes te begroeten. Ik zou maar een linkerhand geven, zei de Konin gin. Dat had prinses Irene kennelijk in de verjaardagsstemming vergeten. Het was een soort kabouterhuisje met electrisch licht er in, dat de pad vindsters aanboden. De Koningin en de Prins spraken enige tijd met de meisjes, waarbij de vorstin en passant vertelde, dat prin ses Marijke in de komende winter kabouter zal worden. Api kwam Nauwelijks had zij deze woorden uitgesproken of enige wild-west aan doende kreten weerklonken. Vijf in de Indiaanse klederdracht, met ve ren op de beschilderde hoofden kwa men binnen. Ik ben Apikwana, zei de Indianen- hoofdman tegen prinses Irene en hij haastte zich eraan toe te voegen: Dat betekent gouden appel. De gou den appel en zijn vier metgezellen van de jupurisstam, de stam van de zonnige draak, waren Zaterdagoch tend vroeg gestart uit het padvin derskamp in Ommen. Apikwana kruiste de handen voor de borst in een eerbiedige Indianen- groet. Hij haalde een indrukwekkend stuk perkament te voorschijn, aan kondigend dat hij en de zijnen het ideale vuurwater naar het -paleis brachten, bekend om zijn verkwik kende kracht. Het vuurwater bleek overigens een drank te zijn, waartegen de boncï van geheelonthouders niet het min ste bezwaar zou kunnen hebben. Op de Indianen volgden leden van het Amerikaanse jeugd rode kruis, die op het ogenblik in Nederland vertoeven. Zij hadden een doos wa terverftubes bij zich ter compensa- van hun oorspronkelijke ge schenk, dat zich nog op een mailboot ergens op de oceaan bevindt en pas over een paar dagen op paleis Soest dijk zal arriveren. Prinses Irene en prinses Beatrix bleken hun Engels nog in genen dele vergeten te zijn. Toen kwam de bokkewagen. En daarmee de verjaardagsrit. Alle prin sesjes klommen er in en onder de luide toejuichingen der yankees ver dwenen de jarige en haar zusjes in de uitgestrekte tuinen achter het pa leis. De bezoekers verlieten het pa leis, waar nu twee paardehoofdstel len aan de wand hangen. KANSELBOODSCHAP IN DE SOWJET-ZONE. Zowel de Rooms Katholieke als de Evangelische Kerk in de Sowj et- zone van Duitsland hebben Zondag van de kansel een herderlijk schrij ven doen voorlezen, waarin een aan val wordt gedaan op de Oostduitse regering. De katholieke brief had betrekking op de pogingen van de communisten uit de Oostelijke zone, priesters over te halen tot ondertekening van de „Stockholmse vredesoproep". Dr. Otto Dibelius, bisschop van Berlijn en hoofd van de Duitse evan gelische kerk, las in een overvolle kerk in de Sowj et-zone het herder lijk schrijven voor, waarin ontkend wordt, dat de kerk in Duitsland naar macht streeft, zoals de communisten verklaren. BISSCHOPSWIJDING IN ROOD CHINA. Z. H. E. Mgr. Riberi, Internun tius in China, is van Nanking naar Shanghai gereisd, waar hij de bis schopswijding van Z. H. E. Mgr. Haw, bisschop van Hungtun (pro vincie Shansi) heeft verricht. De Internuntius is de enige diplo maat, die geaccrediteerd is bij de natinonaal Chinese regering van Tsjang-Kai Tsjek en toch nog in 't gebied van communistisch China verblijft en wel te Nanking. Tot op heden werd zijn bewegins- vrijheid in niets gehinedrd. Voor enige tijd nog heeft hij in de ka thedraal van Nanking aan een groot aantal pas-hekeerden het H. Vorm sel toegediend. PRINSES IRENE ONTVING GAS TEN IN DE TUIN. De stralende zon was een echte ver j aars verras sing voor Prinses Irene, die hierdoor in staat was haar gasten in de tuin te ontvangen. De leden van het Amerikaanse Jeugd Rode Kruis, die op het ogen blik in Nederland vertoeven, waren naar Soestdijk gekomen om de prin ses een boek aan te bieden (links boven). Namens het gehele Nederlandse leger bood een deputatie van de luchtstrijdkrachten een deel van de cassette aan, die pas over enige jaren compleet zal zijn. (Rechts boven). Als Indianen geklede padvinders uit Ommen hadden voor de jarige een fles „vuurwater" meegebracht (links onder). Ook de meisjespadvinders kwa men haar medepadvindster geluk wensen, en schonken haar een sche merlampje, in de vorm van een ka bouterhuisje, (rechts onder). 17 doden en 50 gewonden Zaterdag is tegen middernacht een Amerikaans superfort, geladen met bommen en 36.000 liter benzine, kort nadat het van de luchtbasis Suisun in Californië was opgestegen, neer gestort en ontploft. 17 personen kwa men om het leven, 2 worden vermist en 50 werden gewond. Het toestel stortte neer op slechts 30 meter afstand van een woonwa genkamp, waar 200 gezinnen van le den der luchtmacht wonen. De be stuurder van het toestel en zijn plaatsvervanger kwamen er zonder ernstige verwondingen van af. 10 van de 20 inzittenden kwamen om het leven. Twee andere leden van de bemanning worden vermist. De ande re 7 lijken, die men te voorschijn haalde, zijn waarschijnlijk van de brandweerlieden der luchtmacht, die door de ontploffing verrast werden. De explosie sloeg een gat van 2 me ter diep en 200 meter doorsnee in de grond. De bewoners van het kamp konden voor de explosie uit de ge vaarlijke zone verwijderd worden. SPOORWEGWERKEN IN DE NACHT. In de nacht van Zater dag op Zondag werden in de spoor wegbrug over de Nieuwe Maas bij Dordrecht twee enkelsporige brug gen vervangen door één dubbelspo- rige brug. De oude bruggen werden er uit gerold en de nieuwe brug werd over een rolbaan op haar plaats gebracht. Het werk eiste de volle krachtsin spanning van de ingenieurs en de meer dan tweehonderd arbeiders, die dit werk in de nacht verrichtten. Overzichtsfoto van de beide brug gen. links de nieuwe brug, rechts de oude. Ook Noorwegen wil betere bewapening j De Noorse minister-president Gar- hardsen heeft op een openbare bij eenkomst te Bryne bevestigd, dat Noorwegen een extra som van 250 millioen kronen voor de defensie wil j uittrekken. De regering zou dit voor stel 25 Augustus aan de raad des ko. nings voorleggen. Het ligt in de bedoeling deze uit gave over 2>£jaar te verdelen, aldus Gerhardsen, namelijk over de pe riode van Juli 1950 tot Januari 1953.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1