S)eCcki^ Sou/tont Jacob Malik gaat in het offensief Malik heeft er maling aan AUeuuie maeiii/fUieden in VeiiigJieidó/caad Amerikanen moeten weg van Korea Ontwerp-resolutie Communistische aanval op Tsjindjoe verwacht Uit België geinig nieuws Rode opmars naar Tibet? Status van Max Reimann Explosie op een Duits schip Amerika roept reservisten op Grote bosbrand in Frankrijk Beruchte SS -er gegrepen Huwelijkvan Bertha Hertogh Directeur: C. ML v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1950 41ste JAARGANG No. 12047 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826. Aboiui. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. tnnd., f 4.50 p. kwart Franco p. p. f 5.25. - Advert: 15 et. p. mm. Telefoontjes f 1.50 ONMIDDELIJK nadat de Veiligheidsraad de agenda had aangenomen, waarop de Amerikaanse motie, die de agressie der Noord-Koreanen veroordeelt, bij punt één voorkomt, kwam de Sovjet afgevaardigde en voorzitter Jacob Malik met een ontwerp resolutie op de proppen, waar over voorlopig het laatste woord niet gesproken zal zijn. Uit de verklaringen van de ver schillende afgevaardigden zou men kunnen opmaken, dat de Sovjet-Rus sische voorstelen verworpen zullen worden, wanneer zij in stemming komen, aldus Reuter. De Amerikaanse afgevaardigde Austin noemde het Sovjet-voorstel „wederom zulk een huichelachtige poging om de wereld te doen gelo ven, dat de Sovjet-Unie op vrede ge steld is". Austin zeide geen ogenblik te geloven, dat de troepen der V. N. teruggetrolcen zullen worden, voor dat een „rechtvaardige regeling" is verkregen. Na een debat waarin door ver schillende afgevaardigden het woord werd gevoerd, werd de zitting tot Dinsdag verdaagd zonder dat er ge stemd of enig besluit genomen was. De ontwerp-resolutie zieter als vólgt uit: 1. De Veiligheidsraad moet een ver tegenwoordiger van communis tisch China uitnodigen om deel te nemen f aan de besprekingen van de Raad over Korea. 2. De Noord-Koreanen moeten wor den gehoord. 3. De militaire actie op Korea moet worden gestaakt. 4. „Buitenlandse troepen" moeten van het schiereiland worden te ruggetrokken. Dr. Tsjang ,de vertegenwoordiger van nationalistisch China, maakte onmiddellijk bezwaar tegen het eer ste punt van het voorstel. In een toelichting op zyn voorstel zei Malik, dat de delegatie van de Sovjet-Unie de toelating van com munistisch China en Noord-Korea tot de bespreking van het geschil be schouwt als een essentiële zaak, geen procedurekwestie, aangezien het er om gaat. of de Veiligheidsraad maat regelen neemt, die tot de vrede lei den of tot vijandelijkheden. Hij herinnerde er aan, dat inder tijd by het debat over de Palestijnse kwestie een vertegènwoordiger van de, Arabische hoge commissie - was uitgenodigd. HEBT U OOK AL GETEKEND? Alle Moskouse bladen brengen op hun voorpagina onder grote koppen een communiqué van het Sovjet comité voor de vrede, waarbij het einde van de handtekeningencam pagne voor de Vredes-oproep van Stockholm in de USSR wordt aan gekondigd, behalve voor enkele ver afgelegen streken. In het commu- qué wordt medegedeeld, dfet 115.275.940 personen tussen 30 Juni en 1 Augustus de oproep hebben on dertekend. Toestand op Korea Het communiqué van het achtste Amerikaanse leger op Korea deelt mede, dat de Noordelijken volgens onbevestigde berichten vandaag ver moedelijk een offensief zouden be ginnen ten Oosten van Tsjindjoe. De 24ste divisie meldde, dat de vijand in de richting van de rivier de Naktong optrok. In de Zuidelijke sector waren echter nog geen con centraties waargenomen. .Dekkingstroepen ten Oosten van Sangdjoe, ten Zuid-Oosten van Ham- tsjang en ten Zuiden van Jetsjon en te Andong moesten wijken voor Noordelijke druk. In het gebied van Jongdok aan de Oostkust consolideerde de derde Zuid-Koraanse divisie haar stellin gen en hergroepeerde zij haar strijd krachten voor een hervatting van het offensief. Een woordvoerder van het achtste leger verklaarde, dat in de afgelo pen 24 uuï geen aanval van beteke nis aan een van beide kanten was ondernomen Australische mustangs waren Vrij dag zeer actief- Zij bombardeerden en beschoten doelen ten Zuiden en Zuid-Oosten van Koemtsjong aan het centrale front, lieten enkele dorpen brandend achter en beschadigden twee bruggen. Amerikaanse vliegkampschepen vernielden twee bruggen en brach ten acht luchtdoelkanonnen tot zwij gen in de sector Tsjindjoe. Vier plaat sen aan de Zuid-Westelijke sector, waar Noordelijke troepen zich had den verzameld, werden in brand ge schoten of gebombardeerd. Noord-Koreaanse vliegtuigen ver schenen vandaag in de Zuidelijke kustsector. Een Noordelijk toestel beschoot Masan, 50 km. ten Westen van Poesan. Generaal MacArthur heeft een „verbindingskantoor" van zijn hoofd kwartier gesticht op Formosa. Gene- raal-majoor Fox zwaait er de scep ter. Fox, die al op Formosa is aange komen, is de plaatsvervangende chef van MacArthurs staf. Zes straaljagers van de Ameri kaanse luchtmacht zijn op Formosa gestitionneerd. Zij zijn de eerste bij drage voor de verdediging van het laatste nationalistische bolwerk te gen de communisten. Men verwacht binnenkort een tweede zending van twintig, vliegtuigen. ACTIVITEIT VAN DE LUCHTMACHT. Amerikaanse „invader"-bommen werpers hebben Vrijdag een niet-ge- identificeerd schip van 10.000 ton in de haven van Intsjon, de haven van Seoel, aangevallen en tot zinken ge bracht. zo heeft een woordvoerder medegedeeld. De gezamenlijke luchtmacht der V. N. ondernam Vrydag 452 aanvals- KOREAANSE VLUCHTELINGEN vluchten. Volgens verklaringen van DROMMEN IN DE STEDEN BIJ- de piloten werden 7 tanks vernield, EEN. Zuir-Koreaanse vluchtelin- en 7 beschadigd, 34 vrachtauto's gen van het platteland drommen in vernietigd en 29 beschadigd, zeven de nog niet bedreigde steden bijeen. locomotieven vernield en vijf be schadigd, negen wagons vernietigd en 25 beschadigd en tenslotte zes stukken geschut en twee spoorweg bruggen vernield. VLUCHTELINGEN-PROBLEEM. De duizenden Koreaanse vluchte lingen, die, met hun weinige bezit tingen beladen, op de Westelijke oever van de Naktong zitten te wach ten om doorgelaten te worden, vor men een ernstig probleem voor de Amerikaanse bevelhebbers, die de defensie van Taegoe regelen. De vluchtelingen worden bij posten aan de rivier gedurende de dag nauw keurig ondervraagd. In de afgelopen nacht onderhield de Amerikaanse artillerie een licht spervuur boven het gebied bij de Westelijke oever van de Naktong, vooral bij de haarspeldbocht op geveer twintig km. ten Oosten van Taegoe, waar Noord-Koreaanse troe penbewegingen zijn waargenomen. NIEUWE BEVELHEBBER VOOR DE NOORD-KOREANEN. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse departement van de fensie heeft radio Seoel doen ver staan, dat de Noord-Koreanen een nieuwe bevelhebber hebben gekre gen. namelijk generaal Kotsjaek. Hij zou dus de opvolger zijn van maar schalk Tsjoe Yong Goen. V.S. helpen Engeland WAT ENGELAND VAN DE V.S. KAN VERWACHTEN. Volgens de correspondent van de „Daily Express" te Washington zal Groot-Brittannië voor zijn herbewa pening van de Verenigde Staten on geveer 7.700.000.000 dollars ontvan gen. Voorts meent de correspondent te weten, dat de Amerikaanse regering bereid is aan alle West-Europese lan den een dollar in zilver of in bewa pening atn te bieden voor elke dol lar, die door deze landen ten bate i van hun herbewapening wordt uit- gegeven. j De „Daily Herald" meldt ander- zijds, dat de Britse regering driedui— I zend straalvliegtuigen voor een to- j taal bedrag van 500 millioen pond sterling heeft gesteld. De meeste van deze vliegtuigen zijn bestemd voor de reserve van de thans bestaande gevechtseenheden of voor vervan ging van verouderde toestellen. Het betreft hier hoofdzakelijk „Meteors" Vermoedelijk aanstaande Woens dag zal Minister Duvieusart ant woorden op de twee vragen, die hem door het liberale Kamerlid La- haye gesteld zijn. De vragen luiden: 1. Is het waar, dat op vier na alle ministers gedreigd hebben hun ont slag in te dienen, indien de Koning het hem voorgestelde accoord niet zou tekenen? 2. Is het waar, dat daardoor de Koning gedwongen werd de verkla ring van de machtsoverdracht te on dertekenen? Kleine relletjes. - De stakingen te Antwerpen zijn nog altijd niet ten einde. Reeds 25 schepen hebben de haven verlaten en koers gezet naar Rotterdam en Bremen om daar te lossen. Een deel der havenarbeiders zal het werk niet hervatten, vóórdat een loonsverho ging is ingevoerd. In Henegouwen is met uitzondering van twee in alle kolenmijnen het werk hervat. Na een socialistisch Kamerlid wa ren gisternacht de woningen van de liberaal D'Haseleer en senator De Stobbeleire in Aalst het doelwit der Leopoldisten. Zij gooiden in beide huizen de ruiten in en legden een handgranaat voor de deur. In Turn hout werd met grote letters op straat gekalkt: „De roden eruit" en „Weg met de straatdictatuur". De Vlaamse katholieken lopen rond met plannen voor een tocht naar Brussel om koning Leopold te huldigen. Of het tot meer dan plan nen zal komen is op 't ogenblik niet te voorzien. SLUITING THEOLOGISCHE FACULTEITEN IN HONGARIJE. Radio Vaticaan meldt uit Boeda- oest. dat de Hongaarse regering heeft besloten, alle theologische faculteiten te sluiten; hieronder vallen de Rooms-Katholieke leerstoel aan de universiteit te Boedapest, de Protes tantse te Debreczen en de Evangeli sche. Het godsdienstonderwijs zal in de toekomst alleen door de kerken ge geven mogen worden. Radio Vaticaan voegt hieraan toe, dat men vreest, dat deze stap een voorspel is op het instellen van com munistische theologische faculteiten, zoals dat in Tsjecho-Slowakije ge beurd is. VOOR HET VERRE OOSTEN. Deze Lockheed F80 gevechtsvlieg tuigen met straalaandrijving maken bij de Locheed Fabrieken te Bur- bank, Californië, een proefvlucht, voor zij gedemonteerd naar het Verre Oosten zullen worden ver scheept. Zij zijn bestemd voor de vijfde luchtmacht divisie, waar zij de thans in gebruik zijnde toestel len met zuigermotoren zullen ver vangen. Communistisch China is van plan binnenkort naar Tibet op te rukken, volgens een verklaring van gene raal Lioe Po-Tsjen, voorzitter van de commissie voor militaire aangele genheden betreffende Zuid-West- China, die door het officiële nieuws bureau van de Chinese communisten werd aangehaald. Volgens Chinese waarnemers te Hongkong zou de verklaring bete kenen, dat Peking zal handelen ter wijl de Westelijke mogendheden haar aandacht bepaald hebben bij Korea en Formosa. Eerst nam men aan, dat de communisten van plan waren Formosa vóór Tibet aan te vallen doch deze plannen zouden tengevolge van het Amerikaanse op treden ten opzichte van Formosa ge wijzigd zijn. Het communistisch nieuwsbureau meldde, dat Lioe-Po-Tsjen voor de genoemde commissie verklaarde, dat het volksleger spoedig Tibet zou bin nenrukken om er de „Britse en Amerikaanse invloed" te doen ver dwijnen. „Wanneer het land bevrijd zal zijn, aldus de generaal, zal de Tibetanen regionale autonomie en godsdienst vrijheid gegeven worden." De lama's zouden beschermd worden. De com munisten zouden verder de bestaan de gebruiken eerbiedigen. Tibetaan se regeringsfunctionarissen zouden niet ontzet worden. Het Tibetaanse leger zou gereorganiseerd worden als onderdeel van het Chinese volks- Met sombere gezichten lopen zij er tussen de oorspronkelijke bewoners rond. Een tafereeltje in een der hoofdstraten van een Zuid-Koreaan- se stad. Het parlement van Noord-Rijn- land-Westfalen, de grootste staat van Westduitsland, heeft de on schendbaarheid van de communisti sche afgevaardigde Max Reimann tijdelijk opgeheven ten einde de openbare aanklager te Hannover in staat te stellen hem te berechten op grond van de beschuldiging, dat hij de ontvoering van Kurt Mueller op touw zette. 27 Juli hief het West- Duitse parlement te Bonn de on schendbaarheid van Reimann reeds op. Het parlement van Noord Rijn land Westfalen voegde aan zijn be sluit echter toe, dat op het ogen blik alleen „een voorlopig onder zoek" moet worden ingesteld. Dit betekent, dat Reimann niet onmid dellijk kan worden gearresteerd. Van de uitslag van dit onderzoek hangt af, of het parlement zijn toe stemming geeft voor 'n strafrechte lijke procedure. Voordat het parlement bijeen kwam, hadden communisten in Dus- seldorp vlugschriften rondgedeeld waarin een beroep gedaan wordt op de bevolking een betoging te hou den voor het parlementsgebouw om „Max Reimann te beschermen". De juiste verblijfplaats van Rei mann was te Dusseldorp niet be kend. Men vermoedde evenwel, dat hij zich ergens in West-Duitsland ophoudt. Volgens een door Lloyds opgevan gen radio-bericht zijn ten gevolge van een ontploffing van de stoomke tel op het Duitse motorschip „Char lotte Schroder" verscheidene mensen gewond. Het schip bevond zich ten Zuiden van Dartmouth en verzocht elk schip, dat zich in de nabijheid be vond, de gewonden aan boord te ne men. Het Nederlandse schip „Delf land" heeft de gewonde bemanning aan boord genomen en koers gezet naar Cherbourg. De „Delfland" heeft verzocht artsen en ziekenauto's ge reed te houden. Het Duitse schip zelf bevindt zich niet in gevaar, aldus het radiobericht. leger. Lioe Po-Tsjen is de een-ogige generaal, die het communistische tweede veldleger tot de overwinning leidde op de nationalisten in de slag van Hsoetsjow ten Noorden van Nanking op het einde van 1948. Hij heeft waarschijnlijk ongeveer vier honderdduizend man onder zijn commando in West-China, hoofdza kelijk in de provincie Szetsjoean. Door de Amerikaanse legerleiding is bekend gemaakt dat in de maan den September en October a.s. 62.000 reservisten „met of zonder hun in stemming" voor 21 maanden in daad werkelijke dienst worden opgeroepen. De reservisten maken deel uit van een groep van 185.000 man, die geen lid zijn van georganiseerde reserve onderdelen. Zij zullen voornamelijk worden gebruikt om de nationale gar de en georganiseerde reserveonder delen op volledige sterkte te bren gen. De eerste 32.000 man zullen tegen 15 September onder de wapenen zijn en de rest tegen midden October. De leeftijd van de opgeroepenen ligt tussen 19 én 25 jaar. De Amerikaanse marine heeft be kend gemaakt, dat de diensttijd van alle gewone dienstplichtigen en re servisten bij de marine met 12 maan den verlengd zal worden. Truman vraagt geld voor marinevliegtuigen President Truman heeft het Con. gres verzocht om een extra som van 950 millioen dollar voor bouw en aankoop van marinevliegtuigen. In zijn schriftelijk verzoek aan de voorzitter van het Huis van Afge vaardigden zet Truman uiteen, dat deze som toegevoegd zou moeten worden aan de 10J^ milliard dollar, die na het uitbreken van de oorlog in Korea als extra toewijzing voor de defensie werd verzocht. Volgens Congreskringen zou de toewijzing van deze nieuwe som het programma bespoedigen, dat de luchtmacht van de vloot tot een to taal van 69 groepen wil verhogen. Duizenden Britse en Franse va- cantiegangers haalden vandaag rui mer adem toen brandweerlieden, die een wanhopige strijd voeren om va- cantioorden aan Riviera te be hoeden voor een geweldige bosbrand, bekend maakten, dat zij de brand langs de kust gestuit hadden. Meer dan 5.000 troepen, dor pelingen en brandweerlieden, met rode ogen van de rook en vermoeid door gebrek aan slaap, bestreden het vuur op het schiereiland Saint Tro- pez, ongeveer 60 km. ten Oosten van Toulon. De brandweer te Cava- laire deelde mede, dat uitbreiding van het vuur naar de kust was te gengehouden, doch dat de toestand rond Grimaud en Le Rayol, ten Wes ten van Saint Tropez, nog steeds zich ernstig liet aanzien. In de pijnbossen op de heuvels van Maures is door brand een scha de veroorzaakt van naar pchatting 1,5 milliard francs. Een oppervlakte van 10.100 ha. werd verwoest. Zes personen, die de brand hiel pen bestrijden, liepen verwondingen op door exploderende granaten. De ze waren door de Franse verzets beweging in de grond verborgen vóór de geallieerde landing in 1944. WEGENS MOORD OP 5 MEI 1945 De Rijkspolitie heeft gistermiddag in Den Haag de 27-jarige S.S.-er I. J. Vermeeren gearresteerd. Deze Ver- meeren wist juist voor de Kerstda gen 1947 uit de mijnen te ontsnap pen, waar hij werkte in afwachting van zijn berechting. In Legrsum was hij een gevreesd figuur in de bezttingstijd. Als sol daat van de „SS-Freiwilligersdivision Landstorm Holland" heeft hij zich aan talrijke Joden en illegale wer kers vergrepen, die hij martelde en berpofde. Op de dag van de bevrij ding, 5 Mei 1945, op het ogenblik, dat generaal Blaskowitz de overgave der Duitse legers in Nedéfland on dertekende, hield hij met enkele an dere SS-ers drie leden van de BS aan, die op weg waren met een zen ding wapens. Deze drie mannen, de 28-jarige Roosmalen Nepveu, D. J. baron van Lijnden en jhr. R. W. de Beaufort, werden zonder vorm van proces neergeschoten. Sinds zijn ontsnapping werd voort, durend jacht op Vermeeren gemaakt. In tal van plaatsen van het land vond hij schuilhoeken, maar de rijkspoli tie uit Amsterdam zat hem voortdu rend op de hielen. Drie maanden ge leden had zij bijna succes. Het was bekend, dat Vermeeren in Eindho ven verstopt zat. Op het laatste mo ment ontving hij een waarschuwing en wist wederom te ontsnappen. Hij trok nu naar Den Haag en vond daar werk in een garage. Ook deze schuilplaats wisten de rijkspolitie mannen ten slotte te ontdekken door stelselmatig alle garages in Den Haag te bezoeken. Het was namelijk bekend, dat Vermeeren in het gara gebedrijf werkte. Toen de politieman nen gisteren de garage binnenkwa men trachtte hij zich nog achter een auto te verstoppen, maar deze list slaagde niet. Vandaag wordt hij voor de officier van Justitie te Amster dam geleid. GEEN AUDIËNTIE. Z.HExc. de Bisschop van Haar lem /al Woensdag 9 Augustus geen audiëntie verlenen. A DVOCATEN bij het Nederlands consulaat-generaal te Singapore heb- ben de Maleise onderwijzer Mans sor Adibi, die met Bertha Hertogh in het huwelijk is getreden, schrifte lijk gewaarschuwd, dat hij het kind vrij moet laten, aangezien er anders een gerechtelijke actie tegen hem zal worden ingesteld. Adibi wordt gewaarschuwd Adibi verklaarde tegenover jour nalisten, dat hij deze waarschu wing in de wind zou slaan en dat de gehele Maleise gemeenschap op Ma- lakka partij trekt voor Bertha. Men zou vijandig staan tegenover de ouders en hun eisen ongerechtvaar digd vinden. Een leidend Engels blad te Singa pore, de „Straits Times", schrijft in een hoofdartikel: Het bericht over het huwelijk van het meisje heeft zeer ongunstige commentaar gewekt in alle kringen vooral ook van de zij de van verantwoordelijke elementen in de publieke opinie van Malakka. Het kan niet goed zijn een Neder lands kind van veertien jaar (de leeftijd welke voor het meisje wordt opgegeven door haar Maleise pleeg moeder) zelf een dergelijke belang rijke keuze te laten doen en iemand, die werkelijk voor het geluk van het meisje bezorgd is, afgezien van zijn of haar eigen wensen, zou haar dat niet toestaan. Men had haar min stens de tijd moeten geven tot zij rijper was in mentaliteit en persoon lijkheid alvorens een dergelijke be slissing te nemen." In het hoofdartikel wordt verder gezegd, dat het Hof te Singapore nog geen uitspraak heeft gedaan, dat de pleegmoeder Aminah wettelijke tot de zorg van het kind bevoegd was. AMINAH EN DE JAPANNERS. Mevrouw W. Mendes da Costa schreef aan de „Nieuwe Courant". „Persoonlijk is Animah (de pleeg moeder van Bertha) mij bekend als tolk bij de Kempei Tai te Bsndoeng in 1942. Als zodanig is zij mij enige malen bij verhoren toegewezen, toen ik politieke gevangene van de Ja panners was. Aangename herinneringen aan de ze vrouw, die met de Japanners sa mengewerkt heeft, heb ik zeker niet. Het kan het Hof van Appèl te Sin gapore niet onbekend zijn, dat Ami nah met de voormalige geallieerde vijand gecollaboreerd heeft".

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1