Een Herderlijk Schrijven van Ned. Herv. Synode over de Katholieke Kerk De kinderbijslag voor kleine zelfstandigen Nederland 2 fregatten rijker datje Jleivt DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 PNKELE maanden terug kwam bij het Boekencentrum N.V. te 's-Gravenhage van de pers een „Her derlijk schrijven van de generale Synode der Nederlandse Hervormde Kerk betreffende de Rooms-Katho- lieke Kerk". Een officiële stellingna- me dus van het grootste, protestante Kerkgenootschap in Nederland ten opzichte van „Rome". Het schrijven kwam niet helemaal onverwacht. In „De Waagschaal" van 11 Juni 1948 deed dr. H. van der Linde een voorstel hiertoe, zich aan sluitend bij een soortgelijk voorstel van ds. Roscam Abbing. Men voelde van protestantse zijde behoefte aan een leidinggevend woord, dat spe ciaal in deze tijd van oecomenisch denken, vrucht van een toenadering, die onder de drang der omstandig heden gegroeid was, de posities op nieuw scherp en duidelijk zou bepa len. Wij willen er allereerst op wijzen, dat wij er diep van doordrongen zijn, dat het verlangen naar zulk een schrijven uit zuivere motieven geboren is. Men begreep zeer göed, dat het noodzakelijk was, gezien al les, wat er sinds het historisch ge beuren van de Reformatie was voor gevallen, zich opnieuw scherp en on omwonden de vraag te stellen, of de reformatorische houding nog steeds te rechtvaardigen was. Of het „pro test" tegen Rome niet aan zin had ingeboet en in deze eeuw van drei gend atheïsme en grote, innerlijke verscheurdheid al dan niet gehand haafd moest worden. Het ging m.a.w. om het zijn-of-niet-zijn van de Re formatie zelve. Het feit, dat men het aandurfde, deze vraag aan de orde te stellen en zich daarop „officieel" te bezin nen, strekt op zichzelf al de Neder landse Hervormde Kerk tot eer. Het bewijst, dat daar ernstige mensen leven, die zich ten volle bewust wil len zijn van hun heilige Openbaring, het evangelie, de blijde boodschap van Jezus Christus. WE waren dan ook uiterst be nieuwd naar de vorm, die het herderlijk schrijven in werkelijkheid zou aannemen. We verwachtten, dat het een uiteenzetting zou geven van de Katholieke leer, gevolgd door de critiek van de Reformatie. Dr. van der Linde legde er de na druk op, dat de samenstelling van een dergelijk schrijven veel tijd zou kosten, lange voorstudie en bezin ning zou vragen. Het mocht niet worden toevertrouwd aan mensen, die, naast vele andere bezigheden, dit er nog wel bij konden nemen. In tegendeel, de samenstellers moesten volop tijd en gelegenheid hebben, om zich diep over het wezen zelf van het Rooms-Katholicisme te bezinnen. Want een dergelijk schrijven mocht zich niet ophouden met bijkomstig heden; het ging er om het wezen van Rome te confronteren met het wezen van de Reformatie. WE zijn thans in .staat, de vrucht van deze theologische arbeid on der de loupe te nemen.Op tal van plaatsen werden reeds Katholieke reacties ten beste gegeven. We wil len niet nalaten, ook een eigen oor deel over dit belangrijke document te formuleren. We zijn ons er inderdaad terdege van bewust, hier met een uiterst be langrijk document te doen te hebben. Dit schrijven immers zal beslissend zijn voor hetgeen er, door enkele ge neraties van protestanten waar schijnlijk, over de Katholieke Kerk gedacht zal worden. Aan de hand van dit schrijven zullen zij hun posi tie bepalen; steunend op deze her derlijke brief zullen zij zich gerecht vaardigd gevoelen, de Katholieke Kerk en het gehele Katholieke systeem als „strijdig met God's Woord" van de hand te wijzen. LAAT ons allereerst constateren, dat er vanuit dit schrijven een belangrijke verbetering te beluiste ren valt in de houding, die door de Nederlandse Hervormde Kerk wordt aangenomen. Er wordt een poging gedaan tot loyale erkenning van het vele goede, dat men in de Katholieke Kerk heeft opgemerkt. „Wij kunnen de R.K. bemoeienis met het maatschappelijk leven niet onder het oog zien, zonder tel kens weer getroffen te worden door de evangelische zorg en waar achtig christelijke bezieling, die uit deze bemoeienis spreekt. Wij ho ren hierin telkens de herderlijke verantwoordelijkheid voor het heil der haar toevertrouwde zielen. Wij denken dan aan vele pauselijke encyclieken,* aan de opofferende arbeid van vele orden en congre gaties in dienst der mensheid, aan de zorg voor het gezin, de strijd tegen alles wat het huwelijk on dermijnt, de eerbied voor het ge zag, het verzet tegen sommige to talitaire staatsvormen en de totale staatsopvoeding der jeugd en aan de weerstand tegen heel de ver wording en verwildering onzer eeuw. In dit alles onderkennen wij in menig opzicht echte pastorale zorg en echte liefde tot de naasten." (p. 60). aard der zaak sympathiek moet stemmen, is het ernstig streven naar zelf-critiek, dat in hoge mate aan wezig blijkt. Een der beschouwingen draagt tot opschrift: „De zonden der R.K. Kerk onze zonden" (p. 80). Men wil niet uitsluitend afgeven op de fouten, die men in de Katho lieke Kerk meent te ontdekken: men is er diep van overtuigd, dat het re formatorische protest machteloos blijft, als men niet eerst bereid is. de hand in eigen boezem te steken. Men wil niet pretenderen, dat men „fei telijk" beter dan Rome is. In tegendeel, men geeft in sterke mate toe, dat „feitelijk" aan beide zijden van de scheidslijn dezelfde fouten gevonden worden. Men keert zich vooral tegen het principe, waar uit men bij Rome die feiten ziet voortvloeien. Dit alles moet ons doen besluiten, dat men ernstig getracht heeft, de zaak objectief te bekijken en dat inderdaad bezorgdheid voor hetgeen men als het wezen der Open baring beschouwde tot het opstellen en uitvaardigen van dit schrijven gestimuleerd heeft. PVES te meer moeten we het betreu- ren, dat men in de opzet niet ge- Want het is niet zo, dat men in dit schrijven een uiteenzetting vindt van de leer van „Rome", gevolgd door een protestante weerlegging. De theologisch gevormde Katholiek, die zich in deze beschouwingen gaat verdiepen wordt vaak met stom heid geslagen. In hetgeen hier als Rooms-Katholieke leer wordt voor gesteld vermag hij met de beste wil der wereld de leer van zijn Kerk niet te herkennen. Hier wordt geen strijd geleverd tegen „Rome", zoals het in werkelijkheid is, maar tegen een gefingeerd Rome. een Rome, dat niet bestaat, maar dat werd uitge vonden, om de strijd mogelijk te maken. Let wel wij willen hier geen kwade trouw veronderstellen: wij constateren echter een simpel feit. En wij zullen trachten in enkele volgende beschouwingen de bezwa ren,die we tegen de voorstelling van zaken, zoals die in het „Herderlijk schrijven" gepleegd wordt, moeten hebben, op bevattelijke wijze uiteen te zetten. Dr. HENRI VAN ROOIJEN, Kruisheer. Verhoging inkomensgrens en grotere uitkering gevraagd Verschenen is het voorlopig ver slag van de commissie van voorberei ding uit de Tweede Kamer welke voor de behandeling van het wets ontwerp „Noodtegeling Kinderbij slag Kleine Zelfstandigen" is be noemd. Vele leden achten het noodzake lijk. dat de inkomensgrens van de Noödregelig n Kinderbijslag kleine zelfstandigen, welke in het onlangs ingediende wetsontwerp op 2000 gulden is gesteld, aanzienlijk wordt verhoogd Het oplopen van die in komensgrens dient per kind van honderd gulden op tweehonderd gulden te worden gebracht. Verder behoort voor alle kinderen boven de twee bijslag te worden uitgekeerd, zodat met het oplopen van deze grens niet telkens de bijslag voor één kind komt te vervallen. Deze wensen spruiten voort uit de nood. die in de betrokken gezin nen heerst, alsook uit de ongunstige positie, welke de hoofden van deze gezinnen innemen tegenover hun bedrijfsgenoten, die geen of slechts een zeer klein gezin hebben. Het regeringsvoorstel is volgens deze le den bij benadering niet voldoende. Hoewel zij zeer zeker niet van me ning zijn, dat de tegemoetkoming ge lijk behoort te zijn aan de werkelij ke kosten, willen zij de noodregeling toch van iets meei* doeltreffende aard zien. Zelfs wanneer het tegemoetko men aan deze wensen iets meer van de schatkist dan de geraamde 15 millioen gulden zou kosten, moet dit offer worden gebracht. Uitkeringen zouden moeten worden verhoogd. Ook de uitkeringsbedragen van 23 en 28 cent per dag zouden moeten worden verhoogd. Zelfs zouden zij wel graag bevorderen, dat ook voor het eerste en het tweede kind bijslag zou worden verleend, als zij niet be vreesd waren, dat daardoor de kos ten al te hoog zouden worden en het tot stand komen van een definitieve regeling zou v/orden bemoeilijkt. Op de eerste plaats moet dus de inkomensgrens worden verhoogd, daarna dient het oplopen van die grens te worden verruimd, waarbij de uitkering voor alle kinderen bene den 16 jaar van het derde kind af wordt gegeven, en tenslotte behoort de uitkering per kind te worden ver hoogd. Naast deze leden der K V.P-fractie zijn er nog „zeer vele leden' eveneens vergaande verbeteringen eveneens vergaande verbeteringen van de aanhangig gemaakte noodre geling voorstellen. „Verscheidene le den" hebben echter ernstige bezwa ren tegen de opzet der regeling, wel ke deze naar hun mening tot een vorm van armenzorg stempelt. Zij betwijfelen, of wel zo algemeen op het indienen van het ontwerp voor deze noodvoorziening is aangedron gen, als de Regering beweert. Bij him verdere beschouwing sluiten zich nog verschillende andere leden aan. RANG VAN ONDERLUITENANT BIJ DE KON. LANDMACHT. Bij Koninklijk Besluit is tijdelijk de rang van onderluitenant bij de Kon. Landmacht ingesteld. Dit is geschied ten einde de van het KNIL afkomstige onderluite nants bij hun overgang naar de Kon. Landmacht eventueel in dezelfde rang te kunnen opnemen. Op een desbetreffend verzoek van de gemeenteraad van Opsterland heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting medegedeeld dat hij de mogelijkheid van wederin voering van de premieregeling voor v/oningverbetering onder ogen zal zien. Met het Departement van Finan ciën zal over deze kwestie overleg worden gepleegd. De hotelrekening van Howard Tegen de nog steeds aan het hoofd bureau van politie in Den Haag ge vangen gehouden Engelse „film- agent" Michael Howard alias Row- son is thans door de directie van het Palace Hotel te Scheveningen een civiele vordering ingesteld wegens een hotelschuld van ruim 1200. In afwachting van het proces voor de Haagse rechtbank heeft de advocaat van het Palace Hotel beslag laten leggen op de bagage van Howard. Howard bestrijdt echter de vorde ring van het Palace Hotel en be weert dat de Rotterdamse manne quin Ankie van Kooy voor hem ka mers heeft besproken in het hotel en zij dus aansprakelijk is voor de kosten. Inmiddels heeft de Zweedse filmactrice Ulla Schillander, die na de gebeurtenissen te Scheveningen overhaast naar Stockholm terugreis de, door haar advocaat stappen laten ondernemen tot terugverkrijging ha- rer goederen, waaronder een kost baar damestoilet, dat zich onder de in beslag genomen bagage van Ho ward bevindt. Daar uit Stockholm intussen bericht is gekomen, dat Howard een Zweedse ingenieur een chèque van 21.500 Zweedse kronen heeft weten afhandig te maken, on der voorwendsel dat hij hem aan een Amerikaanse auto zou "kunnen hel pen, kan nog gemeld worden, dat bij de Haagse politie tot heden geen aangifte is gedaan uit Stockholm van een dergelijke oplichtingspoging van Howard. Verwacht wordt, dat bin nenkort Howard door de Haagse po litie op de boot naar Engeland zal worden gezet, waar hij dan door de Engelse justitie zal worden overge nomen, die wegens een vervalsings affaire nog een appeltje met hem heeft te schillen. „N. v. d. D." „De Bitter" en de „Van Amstel" De beide fregatten, die onlangs te Boston aan de Koninklijke Marine werden overdgedragen, Mr. Ms. Jan van Amstel en Hr. Ms. Pieter Bitter zijn gistermorgen om elf uur de ha ven van Den Helder binnengelopen, waar zij ligplaats hebben gekozen vopr het commandementsgebouw. Staatssecretaris Moorman sprak in het Engels een rede uit, waarin hij wees op de noodzaak van militaire samenwerking nu de democratie in de Westelijke wereld wordt be dreigd. De beide oorlogsbodems, die de Verenigde Staten thans als de eerste van een serie van zes aan Ne derland hebben overgedragen, be tekenen slechts een deel van de gro te hoeveelheid oorlogsmateriaal, die wij van de Verenigde Staten zullen ontvangen. De heer Selden Chapin, die deze rede beantwoordde, bevestigde, dat de overdracht van deze schepen TREINVISITATIE VERGEMAKKELIJKT. In October van dit jaar bij het ingaan van de nieuwe treindienstre geling, zal ook de Belgische douane evenals thans de Nederlandse de vi sitatie van doorgaande reizigers in dee trein houden. De treinenloop van en naar België blijft volgens het voorlopig plan nagenoeg dezelfde- Alleen de seizoentveinen komen auto matisch te vervallen. Het oponthoud in Roosendaal zal ®ie dus slechts twaalf minuten bedragen. slechts een begin vormt en dat de bedreiging van de Westelijke demo cratie door het communisme een steeds grotere weerbaarheid noodza kelijk maakt. Met waardering ge waagde de ambassadeur van de acti viteit van Hr. Ms. Evertsen in de Koreaanse wateren. Een formatie van drie Mitchell bommenwerpers, afkomstig van het vliegveld Valkenburg, heeft enige tijd boven de rede en de haven ge demonstreerd. KATH. KERKMUZIEK. Onder bevredigende belangstel ling hield Maandag de R.K. Organis ten- en Directeurenvereniging in Arnhem onder leiding van de heer J. Franssen uit Maastricht haar alge mene vergadering. Vooraf werd in de dekenale kerk een H. Mis opgedragen, waarbij door het St. Martinuszangkoor onder lei ding van de heer Jan Vermeulen de „Missa Diatonica" van Hendrik An- driessen werd uitgevoerd. In de och tendvergadering werden verschil lende huishoudelijke punten behan deld. Zo werden de aftredende be stuursleden Hans Pompen en Toon Vranken als zodanig herkozen. Het aantal bestuursleden, dat 5 bedroeg, werd met 2 leden uitgebreid. Hier voor werden gekozen de heren Louis Toebosch uit Breda en A. Vör- ring uit Hengelo (O.). MIDDELBURGERS NOG STEEDS MANEBLUSSERS. Een historische bijnaam van de Middelburgers luidt: de maneblus sers. Zij verkregen deze, omdat zij het in het verleden eens gepresteerd hebben de toren van de Zeeuwse hoofdstad, de Lange Jan, te bespui ten, menende dat deze in brand stond, hoewel datgene, dat zij voor vuur hielden, slechts weerkaatst maanlicht was. Gisteravond deed zich een soort gelijk geval voor. De brandweer werd gealarmeerd, dat er brand woede in het nog niet afgebouwde polderhuis, midden in de stad. De brandweerlieden beklommen bet to rentje, maar ontdekten geen spoor van vuur. Toen bleek, dat de bur gers het glanzen van het maanlicht in de metalen bekroning van het to rentje voor vuur hadden aangezien. Sp ringstol onder het wegdek Spelende kinderen hebben op on geveer tien meter afstand van de spoorwegovergang bij de Jukwer- derweg te Appingedam een gat in de berm ontdekt, waarin een gedeelte van een buis zichtbaar was. De Rijks politie werd gewaarschuwd en die stelde zich in verbinding met de mijnopruimingsdienst in Den Haag, omdat men vermoedde dat er een la ding springstof was verborgen. De buis werd uitgegraven en men vond drie kisten met ongeveer honderd kilo trotyl. Caié boven bezoekers atgebroken Gistermorgen werd één der weinige nood-zakenpanden, die te Middelburg nog overeind staan, bo ven het hoofd van de eigenaar af gebroken. Deze, de heer P. Vogel, had aanzegging van het gemeentebe stuur ontvangen om het pand aan de Londense kade, waarin zijn café is gevestigd, vóór 1 Augustus te ont ruimen. Een verzoek om verlenging van de termijn tot 1 September werd afgewezen, hoewel de heer Vo gel over enkele weken een nieuwe zaak in Goes zal betrekken. De heer V. verzette zich tegen de afbraak. Terwijl de afbraakwerkzaamhe den aan de gang waren, bediende de heer Vogel zijn klanten. Tenslotte moest hij het veld ruimen, maar hij heeft aangekondigd niet in deze be slissing te berusten. MAATREGELEN TER WERING VAN DE HONDSDOLHEID. In verband met de na-oorlogse uit breiding van de hondsdolheid, welke ziekte thans wederom in bijna alle landen ter wereld optreedt, werd bij Koninklijk Besluit van 5 April j.l. de bestaande regeling tot wering en be strijding van hondsdolheid aange vuld, teneinde deze ziekte, die sinds tientallen jaren in ons land niet is voorgekomen, buiten onze grenzen te houden. Krachtens deze aanvulling wordt iedere hond of kat, welke wordt in gevoerd uit een besmet land, voor lopig in quarantaine gehouden, ten zij de eigenaar kan aantonen bv. door overlegging van een certificaat van de veterinaire dienst van het land van* herkomst dat het dier vrij is van besmetting. Het districts hoofd van de veeartsenij kundige dienst, waaronder de gemeente van invoer ressorteert, beslist of, en zo ja, hoe lang het dier in quarantaine moet verblijven. In de Nederlandse Staatscourant is een beschikking van de minister van Landbouw gepubliceerd, waarbij als besmette landen zijn aangewe zen alle landen ter wereld, met uit zondering van Zweden. Noorwegen, Denemarken, Groot-Brittannië, Ier land, België, Luxemburg, Australië en Nieuw-Zeeland. HAMSTER-VOORRAAD IN BESLAG GENOMEN. De politie stelde in samenwerking met ambtenaren van de CCD een onderzoek in bij een caféhouder aan het Kennemerplein te IJmuiden, te gen wie zij verdenking had inzake het hamsteren. De oogst bleek wel zeer belangrijk, zodat nog extra hulp nodig was om de voorraad te bergen. Deze bestond uit zeep, geconden seerde melk, koffie, thee cacao, sui ker, vleeswaren in blik, enz. De in beslag genomen voorraad werd per vrachtauto naar het hoofdbureau vervoerd. BEURS: GOED PRIJSHOUDEND. Een rustige voortzetting van de recente vaste ontwikkeling aan de effectenbeurs kon gisteren worden waargenomen. De markt is dienten gevolge iets levendiger geworden en de totale aandelenomzet blijft zich boven 1 millioen gulden bewegen. Een belangrijk deel daarvan kwam gisteren op rekening van olie, Uni lever en certificaten Hoogovens. Ook was weer enige kooplust aanwezig, die zich tot de gehele industriemarkt uitstrekte. Voor olie was de vraag van het publiek echter iets geringer dan gisteren. Koers vérliezen kwa men feitelijk niet voor, ook niet voor Cultuurfondsen, die nog steeds slechts een schamele belangstelling genieten. Iets beter blijft het gaan in de Scheep vaarthoek, waar K. N- S. M. en K. P. M. opnieuw op de voorgrond traden Het algemeen aspect _van de markt was zeer kalm. Locale bankaandelen waren vast gedisponeerd. Amerikaan se fondsen lagen vaster in sympathie met Wallstreet. Certificaten Hoog ovens werden gedaan op 118.5. Een betere stemming viel uit de koers af te lezen voor Internatio, Billiton en Fokker. De Staatsfondsenmarkt was kalm en verdeeld. Het huisje van Betje Wolff, de oude pastorij te Midden-Beemster, is door een historisch genootschap aangekocht. Het gebouw, waarvan het interieur in de loop der eeuwen weinig gewijzigd is, bevat o.m. nog de werkkamer, door de schrijfster zelf „Kipperust" genoemd, die geheel in haar oorspronkelijke staat zal worden ingericht. EN DE WENSHANDSCHOENEN 31. Francois ziet verslagen toe. Onmiddellijk, nadat Dikke Daan met de wijsvinger en duim van de linker hand had geknipt, verscheen Fran cois, die met een angstig gezicht de situatie in zich opnam. Hij zag dikke Daan hollen met Ootje Teur op zijn hielen en wist natuurlijk niet. wat hij doen moest. „Houd hem tegen!" snauwde Dikke Daan, „sla hem neer of zo iets!" „Maar monsieur?" vroeg Frangois angstig. „Ik-ik Dikke Daan bemoeide zich echter niet meer met hem. Hij holde verder, opende een deur, stapte een gang bin nen en sloeg de deur weer met een ag dicht, zodat de wanden trilden. Frangois stond verslagen toe te ien en wist niet zo snel te beden ken wat hij zou doen naar aanleiding van de dingen, die van hem ver wacht werdenOotje Teur storm de woedend toe. Se Jliatt IN HET GRIJS Door A. HRUSCHKA. (Nadruk verboden). 24) Hij zag haar in de loge van 'n schouwburg, omstuwd door vrien den in een feestelijk verlichte oon- certzaal. Hij hoorde haar lachen en schertsen En toen zag hij haar uitgestrekt op de stenen vloer van de huiska mer, neergeslagen door de hand van een moordenaar, in een sjofel ka toenen kleedje, van iedereen ver laten Een huivering ging hem door de leden. Reeds wilde hij de mantel weer op de plaats hangen, toen hij op de gedachte kwam. de hand in een der zakken te steken. Wat hij toen ontdekte, deed hem bijna juichen van blijdschap. Het was het verfrommeld concertpro gram der zangeres Nora Hatkins, in Victoria-House te Sydney. Volgens de datum was het 12-jaar oud. Mevrouw Walker was dus 12-jaar geleden in Sydney geweest. De eer ste lichtstraal in het duister van haar verleden! Natuurlijk onderzocht hij nu ook de andere kleren, maar hij vond niets meer. Silas opende nu ook de tweede kast en begon de stapels linnengoed met de uiterste nauwkeurigheid te onderzoeken. De verschillende stuk ken waren van fijne stof vervaar digd en alle met de letters M. M. getekend. De kast bevatte niets van betekenis. Dit was ook het geval met het bed en het nachttafeltje. De bidstoel scheen veel gebruikt te zijn. Hier en daar was de politoer dof, aan één kant vertoonde het meubel zelfs vale plekken: daar moest het dikwijls aaagepakt zijn. Tegelijkertijd bemerkte Silas op de vloer een dunne streep, die in een halve cirkel naar voren liep. Het leed geen twijfel, dat het meubel dikwijls was verplaatst, en steeds in dezelfde richting. Hij probeerde, het van de muu* af te trekken. Dat ging zeer ge makkelijk, maar aan de achterkant was niets bijzonders te zien. Hij beklopte de bidstoel van boven tot onder en zocht na een geheime veer, maar vruchteloos. Maar hij bemerkte, dat het be- hangelspapier ergens opbolde, als lag het los tegen de muur. Hij schopte er voorzichtig tegen; de muur achter het papier gaf een holle klank. Nu probeerde Hempel, het papier op te lichten en hij be merkte, dat het slechts hier en daar met wat was werd vastgehou den; zonder moeite kon hij het op lichten en toen zag hij een vier kante houten plaat, met een kleine uitholling aan de bovenkant. Toen Silas met de vinger in die uitholling drukte, gleed de plaat geruisloos weg. Een holte ter grote van een sigarenkistje werd zicht baar en in die holte lagen enige pa pieren. Silas slaakte een zucht van ver lichting. „Eindelijk!" mompelde de detec tive. En met een snelle greep nam hij de papieren uit de geheime berg plaats. Hij nam plaats naast het bed. 't Eerste dat hij in de hand nam, ivas een brief met de poststempel „Syd ney, 5 Mei." De inhoud luidde als volgt: „Beste Mary, In antwoord op je dezer dagen ontvangen brief deel ik je mede, dat ik, overeenkomstig je dringend verzoek tegen half Augustus bij je zal zijn. De zaken laten mij niet toe, eerder te komen. Zelfs dan nog heeft lange afwezigheid ernstige be zwaren voor mij en een reis naar Europa vraagt veel tijdMaar daar je zo sterk aandringt op mijn overkomst en verklaart, dat zij noodzakelijk is voor je rust en veiligheid, wil ik niet weigeren; maar in geen geval kan ik lang bij je blijven; met de eerste boot moet ik weer naar Sydney. Je laatste brief heeft mij pijnlijk getroffen. Eerst verlangde je zo naar de „Hei mat" en nu schijnt het dat je je er niet gelukkig voelt. Je bent toch niet ziek? In dat geval zou ik be paald verlangen, dat je met mij terugkeerde naar Sydney, wat ik trouwens altijd heb gewenst. Nu, daarover praten wij, wanneer ik bij je ben. Steeds je hartelijk toegenegen, „HARRY." Hempel hield het velletje papier in de hand en begon na te denken. De brief, in de Engelse taal ge steld en door een forse mannen hand geschreven, wierp een nieuw licht op mevrouw Walker en deed een aantal vragen rijzen. Op de eerste plaats bleek, dat me-1 vrouw Walker uit Sydney naar Gru- nau was gekomen; dit punt stond nu vast. Maar hoe vreemd! uit de brief viel ook op te maken, dat zij uit Gimnau, althans uit de om geving van het dorp afkomstig was Anders was het „vurig verlangen naar de Heimat" niet te begrijpen. Maar was Grunau haar heimat, hoe kwam het dan, dat bij haar terugkeer niemand haar herkende, niemand zich haar herinnerde? Was zij zolang weg geweest? Wat kon er haar toe hebben gebracht naar de andere kant van de we reld te vertrekken? Zonder gewich tige redenen verhuist toch nie mand naar Australië! Wie 'was die „haar steeds harte lijk toegenegen Harry?" Heel zeker de „man" in 't grijs"! In welke be trekking stond hij tot mevrouw Walker? Zij scheen groot vertrou wen in hem te stellen. Zij verzocht dringend om zijn overkomst, die „nodig was voor haar rust en vei ligheid." Hij laat gewichtige zaken in de steek, om aan haar verlangen te voldoen en een reis van Sydney naar Europa is waarlijk geen klei nigheid.... Zijn brief maakt een zeer goede indruk; hij spreekt open hartig, maakt geen omslag; hij wil haar zelfs mee terug nemen, naar I Sydney, uit bezorgdheid voor haar gezondheid. Kon men zich indenken, dat dit alles maar comedie was, dat hij naar Oostenrijk was gekomen met het doel, mevrouw Walker te ver moorden? Of was dit besluit plotse ling bij hem opgekomen, toen hij vernam om welke reden zij hem had ontboden? Wie was die tweede, dien hij had mee gebracht, en die hoogstwaar schijnlijk zich thans met hem op de terugreis bevond? Het volgend stuk, dat Silas in de hand nam, was een geel gewórden vel papier, dat een rekening bleek te zijn. Het schrift was niet heel sierlijk, blijkbaar van een onge oefende vrouwenhand. Kamers voor veertien dagen f 200. Pension f 100. Verpleging f 100. 400 Ontvangen: JOSEFA KöGLER. Meer stond er niet op het papier. De bovenrand was er van afgesne den. Daar hadden waarschijnlijk een datum en de naam van de persoon, voor wie de rekening was bestemd, gestaan, 't Moest een nog al duur „pension" zijn geweest. En wat be tekende de post „verpleging?" (Wordt v

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6