Scherpe debatten in de Veiligheidsraad Ingrijpende wijziging in Britse economie verwacht Zware slag voor ouders van Bertha Hertogh Koningin Juliana opent het kamp te Ommen 40 jaar Retraitehuis te Noordwijkerhout DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 JACOB MALIK trachtte in de {wee de door hem geleide zitting van de Veiligheidsraad door te drijven, dat de kwestie van de vertegenwoor diging van China als punt een op de agenda zou komen. Als tweede punt stelde hij voor een vreedzame regeling van de Koreaanse kwestie. Hij stuitte daarbij op krachtig verzet van de Amerikaanse afgevaardigde War ren Austin en de Britse afgevaardig de Sir Gladwyn Jebb, die op enigs zins sarcastische toon de voorzitter een overzicht gaf van de stappen, welke de Raad tijdens diens afwezig heid in zake de Koreaanse kwestie genomen had. Nog geen accoord over agenda Jacob Malik opende de tweede zit ting met het voorstel de Franse ver taling te doen voorlezen van de rede, die hij daags tevoren had gehouden. Niet zodra was dit achter de rug of Warren Austin (V.S.) bracht een mo tie ter tafel, dat het voornaamste punt van de agenda, de klacht over agressie op de republiek Kored zou zijn. Malik bleef er op staan, dat de punten in behandeling genomen zou den worden in de volgorde waarin hij deze had voorgelegd. Sir Gladwyn Jebb (Engeland) was het niet met de voorzitter eens, dat de kwestie van de Chinese vertegen woordiging en de Koreaanse kwestie op enigerlei wijze verband met! elkaar hielden. De Raad moest zich bezig houden met. het terugwerpen van de aanvallers op de 38ste breedtegraad en het herstel van de vrede. Een re cente resolutiè, van de Raad was be doeld om een eind aan de strijd te maken en daarom was het juist, dat de Veiligheidsraad deze zaak het eerste in behandeling moest nemen. Het geheMstreven van de Verenig de Naties was er op gericht de vrede te handhaven, niet slechts door ver zoening, maar ook door zich te ver enigen om hen, die de vrede versto ren, te weerstaan. Sir Gladwyn Jebb merkte op: Wij verwelkomen allen de terugkeer van de Sowjet-gedelegeerde aan de raads tafel. Ik hoop, dat dit betekent, dat de Sowjet-Unie er ten slotte spijt van heeft gekregen, dat zij de raad ver laten heeft en dat wij in de toe komst kunnen rekenen op haar op rechte samenwerking. De woorden van de Sowjet-agenda „vreedzame regeling" alleen al wa ren genoeg om onrust te wekken. De „Vredesbetoging" in New York De New Yorkse politie heeft Woens dag, na een kortstondige vechtpartij, enige honderden communistisch ge zinde demonstranten, die een verbod tot het houden van een „vredesbeto ging" in New York negeerden, uit eengedreven. De politie had een cor don van 10Ö0 man te voet en te paard om „Union Square" getrokken om de betoging te verhinderen. De be togers echter, die zien in de buurt van de uitgangen van een onder grondse gemengd hadden onder huis waarts kerende mensen, die van hun werk kwamen of hadden gewinkeld, vormden onverwacht een optocht. Zij riepen „Wij willen vrede'' en „Maak het plein vrij". Deze onverwachte betoging veroorzaakte verwarring on der de grote, in verband met het spitsuur, aanwezige menigte. Er werd geredetwist en enkele personen uit de menigte raakten handgemeen mee demonstranten. De politie verrichtte zes arrestaties- Aetherklanken VRIJDAG. HILVERSUM I 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO, 10.20 VA RA. 12.00 AVRO, 16.00 VARA. 19.30 VPRO, 12.00 VARA, 2240 VPRO, 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.18 Gram. 8.00 Nieuws en weerber. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Gram. (9.30-9.35 Wa terstanden). 10.00 „Thuis," causerie. 10.'0'5 Morgenwijding. 10.20 Gram. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Cello en piano. 11.10 Voordracht. 11.30 Lichte muziek. 12.00 Musette-orkest. 12.30 Mededelingen. 12.33 Sportpraatje. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Vioolspel. 13.45 Gram. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Gram. 15.00 Voordracht 15.20 Accordeonorkest, dameskoor, orgel en zang. 16.00 Philharmonisch orkest, koor en solisten. (16.40-17.10 Voor de jeugd). 17.55 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.50 Gram. 19.00 „Denk om de bocht." 19.15 Philharmonisch orlcest, koor en soliste. 19.30 Causerie over Chris tian Science. 19.45 Intervieuw. 19.55 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boek bespreking. 20.15 Gram .20.35 „Sil houetten," causerie.. 21.00 Verzoek programma. 21.40 „De ducdalf.' 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 Gram. 22.40 .Vandaag," causerie. 22.45 Avond wij ding. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Lichte muziek. 7.45 Mor gengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Klein koor instrumentaal ensemble en or gel. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Mededelingen. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws, en Ka tholiek nieuws 13.20 Septet. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Pianoduo. 14.15 Gevarieerd programma 15.00 Gram. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de kinderen. 17.15 Kinderkoor. 17.45 Politiekapel. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Regeringsuitzen ding. 19.35 Lichte muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Die Walküre,opera. 21.45 Repor tage. 21.55 „Oom Fred in de stad," hoorspel. 22.25 Reportage. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Gram. Engelse afgevaardigde herinnerde aan de „vreedzame regelingen" in Tsjechoslowakije in 1938 (München) en in 1948 (de communistische staats- staatsgreep). Hij zeide, dat Tsjecho slowakije tweemaal ten onder was gegaan in naam van de vrede. Dit is niet het soort regeling dat 52 lan den in Korea wensen. Het is het soort regeling dat wij vastberaden zullen weerstaan, verklaarde hij. De vertegenwoordigers van Ecua dor, Cuba, Noorwegen en Frankrijk vielen het door de Verenigde Staten Groot-Brittannië ingenomen standpunt bij. De pogingen van Warren Austin om zijn resolutie in discussie te bren gen, werden door Malik afge'sneden met de' woorden: Waar het om gaat is of de raad alle punten of som mige van de punten op de» agenda behoort te bespreken. Als voorzitter stel ik voor de punten één voor één te bespreken. WORDT GIULIANO GEWROKEN? De Siciliaanse politie is van oordeel, dat een overval op een hoofdweg, die gisteren het leven kostte aan twee burgers en een politieman, deel uitmaakt van een vendetta (bloedwraak) om de dood van Sal- vatore Giuliano te wreken. De twee burgers werden in een hinderlaag gelokt en met machinegeweervuur gedood. Een politie-afdeling die te hulp snelde werd eveneens met ma chinegeweervuur begroet en moest zich, een dode achterlatend, terug trekken. Kort na Giuliano's dood, de vo rige maand, schreef Pisciotta, de be langrijkste luitenant van Giuliano en een van de weinige leden van de bende, die zich nog op vrije voe ten bevindt, een brief aan de pers, waarin hij zwoer degenen te doden, „die Giuliano aan de politie ver raadden." Vele Sicilianen zijn van oordeel dat eerder genoemde overval de opening is van een wraakoefening die alleen beëindigd zou zijn met de dood van al die leden van de ge heime organisatie „Mafia,die Pisciotta verantwoordelijk voor Giuliano's dood houdt. LUXEMBURG 15, 16, 17 Augustu ALLES INBEGREPEN 59.75 Leden reductie Spoedige aanmelding gewenst „De Sleutelstad", Breestraat 123 NED. KATH. REISVER- |>E AMERIKAANSE AMBASSADEUR in Engeland Lewis Douglas, heeft gisteravond laat een onverwacht bezoek gebracht aan Downingstreet 10, de ambtswoning van premier Attlee. Dit bezoek wordt in verband gebracht met een spoedig te verwachten aankondiging, dat Engeland bui ten de gewone begroting om vele mil lioenen voor zijn bewapening zal uit geven. Premier Attlee is in Whitehall overgebleven om de laatste hand aan deze aankondiging te leggen, welke van zeer groot belang geacht kan worden. Engels antwoord aan de V.S. Reeds is er een bedrag van 100 mil- lioen pond sterling toegestaan buiten defensiebegroting van 780 mil- lioen pond, maar men kan dit extra bedrag beschouwen als eerste deel van een groot plan, dat de Engelse economie bijna tot een economie-in- oorlogstijd zal terugbrengen. Dit nieuwe plan zal -het Britse antwoord zijn op de Amerikaanse oproep tot de NATO-landen, zo snel mogelijk op te geven, hoe zij de opbouw van hun verdediging denken te bespoedigen. Het Britse plan is echter, naar Reu ter uit gezaghebbende bron verneemt, gebaseerd op de veronderstelling, dat een oorlog op grote schaal niet op handen is. Het plan voorziet derhalve in de maximaal mogelijke uitgaven voor de bewapening voor zover deze in overeenstemming te brengen zijn rnet de economische mogelijkheden, cpdat het niet tot een volledige oor logseconomie behoeft te worden over gegaan. Westerling wordt niet uitgeleverd Het opperste gerechtshof te Singa pore heeft heden het verzoek van Westerling, om diens uitleverings procedure aan de R.I.S. geen voort gang te doen vinden, toegestaan. Deze beslissing betekent, dat Wes terling niet aan de R.I.S. kan worden uitgeleverd. Dit zou thans alleen kunnen gescheiden als in hoger be roep de „Privy Council" de beslis sing van het hoogste hof te Singapore te niet zou doen. Deze „Privy Coun cil", in Engeland gevestigd, is de hoogste raad van beroep in het Britse gemenebest. Tot dusver zijn er geen tekenen die er op wijzen, dat de re gering der R.I.S. de zaak bij de „Privy Council" aanhangig zal ma ken. Tijdens het geding dat tot de be slissing van het hof leidde, heeft de heer C. H. Butterfield, de waarne mende procureur-generaal, nog de bewering bestreden van Westerling's raadsman, de heer Massey, dat er een koninklijk raadsbesluit zou zijn ver eist, om een bestaand verdrag rechts geldigheid te verlenen ten aanzien van een in de rechten van een der partijen tredende nieuwe staat, zoals de R.I.S. is ten opzichte van Neder land. Zulk een koninklijk raadsbe sluit had de heer Massaey aange voerd is in casu niet uitgevaar digd. De heer Butterfield wierp hier tegen op, dat artikel van de beslui ten der A.T.C. een bevestiging in houdt van het standpunt van het Britse ministerie van buitenlandse zaken, dat Indonesië treedt in de rechten van het voormalige 'Neder lands Indië. West Duitsland krijgt eigen troepen Het Amerikaanse hoofdkwartier in West-Duitsland heeft aangekon digd, dat het besloten heeft een klei ne Duitse gewapende macht op te zetten alleen uitgerust met gewe ren. Dit zullen de eerste gewapende Duitsers in West-Duitsland zijn se dert het eind van de oorlog. Deze gewapende macht zal aan vankelijk beperkt blijven tot 16.000 man of wel minder dan twintig pro cent van de Reichswehr, die Duits land mocht behouden volgens het verdrag van Versailles. Seretse moet zijn land verlaten Seretse Khama, zijn vrouw Ruth en hijn baby moeten Beetsjoeana- land binnen -twee weken verlaten. Dit is hun aangezegd, nadat „het on mogelijk was gebleken met hen tot overeenstemming te komen", zo is door het Britse voorlichtingsbureau te Johannesburg meegedeeld. Seretse, die door de Britse rege ring voor vijf jaar uit zijn stamland is verbannen, mocht terugkomen voor de geboorte van zijn kind. Hij zal 16 Augustus met zijn gezin per vliegtuig vertrekken. Hun 13 jarige dochter getrouwd Naar Reuter uit Singapore ver neemt, is het dertienjarige Neder landse meisje Bertha Hertogh, dat ingevolge een beslissing van het hof van appèl aan haar Maleise pleeg moeder was toegewezen, Dinsdag avond getrouwd met een 21-jarige Maleise onderwijzer. Uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt vernomen, dat Bertha pas 24 uur voor de huwelijksceremonie aan haar toekomstige echtgenoot werd voorgesteld. Men had haar gezegd, dat het huwelijk zou verhinderen, dat de beslissing van het hof van appèl door een beroep van haar ouders in Nederland ongedaan ge maakt zou worden. Bertha en haar echtgenoot bevonden zich gisteren bij een Maleise familie in Singapore. Volgens Maleis gebruik kunnen meisjes van dertien jaar huwen. Bertha's pleegmoeder vertelde gisterochtend, dat zij een brief had ontvangen van advocaten, die de Ne derlandse consul-generaal te Singa pore vertegenwoordigden,- waarin werd geëist, dat Bertha ter beschikT king zal worden gesteld van de con sul-generaal. De brief kwam enige uren te laat, zo zei Aminah, mijn kind is nu gelukkig en veilig getrouwd. VERSLAGENHEID BIJ DE OUDERS. Het bericht over het huwelijk van hun dochter Bertha vernam de fami lie Hertogh voordat het in Nederland algemeen bekend werd. Tevoren was de heer F. Houtman, vertrouwens man van de familie en gemeente raadslid van Bergen op Zoom, tele fonisch van het feit op de hoogte ge steld, zodat hij de gelegenheid kreeg de ouders van deze gebeurtenis, waarmee weer nieuwe moeilijkheden worden geschapen, op de hoogte te brengen. Hij koppelde daaraan de medede ling vast, dat er eveneens een be richt was uit Singapore, volgens het welk Aminah het meisje ter beschik king van de Nederlandse consul moest houden. Het was een feit. waarmee de voor de ouders toch wel wat erg harde mededeling wat kon worden verzacht. Ik zie mijn kind nooit weer te rug, was de reactie van mevrouw Hertogh, wier gezondheidstoestand i met de dag slechter wordt en die de laatste maanden als het ware alleen heeft geleefd op de hoop haar doch tertje te zullen krijgen. De heer Hertogh vroeg zich ver twijfeld af, hoe zoiets in een be schaafde wereld mogelijk is. De toestand in het gezin Hertogh laat zich moeilijk beschrijven. Maar als de eerste reactie voorbij is, blijkt toch in dit gezin nog niet alle hoop verdwenen te zijn, vooral als voor vader Hertogh de mogelijkheid wordt geschapen om zelf naar Singapore te gaan, welke mogelijkheid ernstig wordt overwogen. De bruid, die nu Nagra heet, ver klaarde tegenover journalisten „thans in mijn eigen omgeving, on der mijn eigen volk" te zijn. „Waar om willen mijn ouders mij nog heb ben? Zij hebben nog 'vele andere kinderen om zich over te bekomme- WEERSVER WACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). KOEL WEER. Gedurende de nacht meest zwaar bewolkt met vooral in de kustprovincies enkele buien. Morgen overdag tijdelijke opkla ren", aldus Bertha. Zij is van plan met haar echtge noot naar de staat Trengganie te gaan om vrienden op te zoeken, bij wie zij tijdens de Japanse bezetting vêrbleef. Daarna hoopt zij naar Singapore terug te, keren om onderwijs in het Engels en de Mohammedaanse gods dienst te genieten. Na de huwelijksceremonie volgens Islamietische ritus. In de regen Het nationale padvinderskamp is gistermiddag officieel geopend. De Koningin was ondanks het slechte weer naar Ommen gekomen om de plechtigheid te verrichten. Kort voor drie uur, toen het regende dat het goot op de padvinders, verkenners en Ommenaren, arriveerde de Ko ninklijke stoet op de markt te Om men. Hier defileerden in stromende regen zevenduizend padvinders en verkenners, onder wie zeshonderd buitenlanders, voor de Koningin, terwijl donderslagen de klanken van tamboers en pijpers ondersteunden. Van de markt, ging het naar de kampbrink, waar H. F. M. Baron van Voorst tot Voorst, de voorzitter van de Nationale padvindersraad. de groei van de padvinderij schetste die thans op zo grootse wijze haar veertigjarig bestaan viert. Groots inderdaad, want de onge veer 350 kampementen beslaan een oppervlakte van zesduizend hectare. Er is op de kampbrink een hele ten- tenstad verrezen; de kampcentrales zjjn aangesloten op het telefoonnet; walkie talkies' onderhouden het con tact met de kampen; er verschijnt een eigen welverzorgd dagblad. Dit alles is slechts een greep uit de ge weldige organisatie, welke hier is op gebouwd. Na de rede van Earon van Voorst tot Voorst verklaarde H.M. het kamp voor geopend. Na een rondgang langs een aantal tenten vertrok de Ko ningin naar Hardenberg, waar zij het ziekenhuis van de Röpke Zweers- stichting opende. Tot slot van haar BINNENLAND. In de chocoladefabriek Bens dorp te Bussum heeft Woensdagavond een korte doch felle brand gewoed. De schade wordt, mede als gevolg van de te verwaahten stagnatie in het productieproces, geschat op on geveer 15.000 gulden. Langs de Belgische grens in West-Brabant gaat het gerucht dat er weer een pantserauto op het oorlogs pad is. De auto zou dlandestien vee- vervoeren, dat „overdag zo dicht mo gelijk naar de grens is gebracht, De achtervolging had geen succes. Het aantal aangegeven radio ontvangtoestellen in Nederland be droeg opvl Augustus 1 432.266 tegen 1.426.516 op 1 Juli jl. Op die datum waren er 488.412 aangesloten op het rijksradiodistributienet tegen 490.458 op 1 Juni. bezoek aan dit deel van Overijsel ging de Koningin naar Dedemsvaart, waar zjj een bezoek bracht aan de Koninklijke kwekerij Moerheim. Na dat de Koningin de sprookjesachtige bloemenweelde in de tuinen had aanschouwd ontving zij een bouquet samengesteld uit „de beste snijrozen van de laatste honderd jaar, de Hap piness". De Koninklijke stoet keerde daarop onder luide toejuichingen der Dedemsvaarters naar Soestdijk terug. Bisschop van Haarlem bracht dank aan de paters Tijdens een feestelijke bijeen komst ter herdenking van het 40-ja- rig bestaan van het Retraitehuis te Noordwijkerhout heeft de bisschop van Haarlem mgr. Huibers een toe spraak gehouden. Veertig jaar geleden was Mgr. zelf als leraar van Hageveld tegen woordig bij de eerste viering nl. het plaatsen van de gedenksteen! Daar om was Mgr .blij, dat hij nu deze consecratie verrichten mocht. Reeds als jongen kwam Mgr. met de Paters Redemptoristen in aanra king bij de retraites op Hageveld en ZEVENHOVEN AFSCHEID VAN J. SLINGERLAND Gisteren heeft de heer Jan Slingerland, na een 59-jarige onafgebroken diensttijd, afscheid ge nomen als bedrijfsleider van de firma J. A. Slin gerland, stoomsmederij, alhier. Het voltallig personeel was aanwezig, toen de firmant, de heer L. S. Slingerland, het woord nam en o.m. de grote werklust, verdiensten en ambitie van zijn scheidende bedrijfslei der naar voren bracht Na een zeer werk zaam leven aldus spr is een welverdiende rust op zijn plaats. Bij dit afscheid is zeer ze ker van toepassing het spreekwoord^: „Na geda ne arbeid is het zoet rusten". Spr. dankte de schei dende Slingerland voor hetgeen deze in de af gelopen 59 jaren voor de zaak heeft gedaan. Met het personeel heeft de scheidende bedrijfs leider steeds een uitste kende verstandhouding gehad. Dóarna deelde spr. mede dat de vertrekkende bedrijfsleider van de firma een haard ten geschenke zou ontvangen. Vervolgens werden door de kinderen van de firmant een aantal fraaie cadeaux aangeboden. De heer Lemkes als vertegen woordiger van de burgemeester nam daarna het woord. Aan het slot van zijn toespraak deelde hij mede, dat het H. M. de Koningin heeft be haagd de scheidende bedrijfsleider te begiftigen met de ere-medaille in zilver in de Orde van Oranje-Nas- sau. Als vertegenwoordiger van het personeel overhandigde de jonge be- steeds ging'er iets goeds uit vanuit deze dagen. Ook als priester ondervond Mgr. de weldadige invloed van de geslo ten retraite en daarom was hij inder tijd blij, dat dit Retraitehuis in het Bisdom werd opgericht. Het is dan ook onder zijn bestuur gewoonte ge worden, dat alle priesters van het Bi|Iom om de twee jaar in het Re traitehuis van Noordwijkerhout hun retraite gaan houden. Deze belangstelling en liefde voor het retraitehuis wil mgr. ook uitdra gen onder de leken en weet ook uit zielzorg in eigen parochie hoe de le ken aan de retraites zo ontzettend veel te danken hebben. Daarom be val de bisschop de retraite in de synode van het vorig jaar ook nog zo bijzonder aan. Waarom die liefde voor het Retraitewerk? Om uiterlijke dingen zeker niet, maar mgr. ziet het antwoord op de ze vraag in de liturgie van de Al taarconsecratie van deze morgen. De roeping van priester en leek is gelijkvorming worden aan Christus. In Sint Alfonsus zijn persoonlijk leven èn in zijn werk vinden we dit streven naar gelijkvormigheid heel bijzonder terug. Zijn werk en streven wordt nog altijd doorgezet door zijn volgelyingen, de Redempto risten in het retraitewerk. Veertig jaar is dat gebeurd in dit Bisdom en daarom brengt mgr., ook namens al le priesters en leken van het Bis dom, dank aan de pater Provinciaal en alle paters. Na afloop bleef mgr. nog enkele tijd onder de genodigden en vertrok om 5 uur. Van feesten kwam verder niet Reeds stroomden in groepen 80 verloofde dames het bevlagde re traitehuis binnen voor de zoveelste retraite, welke Woensdagavond weer begon. Vermelden we nog dat tegelijk met het 40-jarig bestaan van het retraitehuis de zusters van de Voor zienigheid het feit herdenken, dat zij 40 jaar geleden de huishoudelijke zorg op zich namen! drijfsleider D. Spek met een harte lijke toespraak aan de scheidende Slingerland een fraaie asbakstan daard. Aan het slot van de afscheidshul- diging dankte de scheidende bedrijfs leider ontroerd voor de hem toege kende koninklijke onderscheiding, de fraaie geschenken en de hem zo spontAn gebrachte hulde. Na het officiële gedeelte van het afscheid bleven allen nog enige uren gezellig bijeen onder de goede zor gen van de gastvrouw, de echtge note van de firmant, de heer L. S. Slingerland. BIOSCOPEN. De films van deze week zijn door de K.F.C. als volgt gekeurd: Luxor: Trianon: Ha, die zeerover! 14 jaar. IJscoman kijk uit! 14 jaar. Het jolige weeuwtje. On- benk. (Rijkskeuring 18 j.) 't Is feest vandaag. Alle leeftijden. Lied van het Zuiden. Alle leeftijden.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2