S)e &2idóe(Sot4/tci/nt Koning Leopold roept het volk op tot eendracht Malik saboteert in Veiligheidsraad Begrafenis te Grace-Berleur Verbittering en verslagenheid onder de Belgische Katholieken Bruggenhoofd rond Poesan wordt kleiner Vreemde duikboten in Australische wateren DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1950 41ste JAARGANG No. 12045 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. RÜOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826. Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs I 0.35 p. w„ t 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 jJARON VAN DER STRATEN-WA ILLET, de voorzitter van de C.V.P., heeft het volgende communiqué aan de pers verstrekt: „De Koning heeft baron Van der Straten Waillet, voorzitter van de C.V.P., te 14 uur op het paleis te Laken ontboden. Hij heeft hém veroor loofd te verklaren, dat de Koning, tenzeerste bezorgd over de ernst van de gebeurtenissen, van oordeel is, dat alle Belgen, die de mening zijn toegedaan, dat de monarchie onafscheidelijk verbonden is met de eenheid van het land, tot plicht hebben zich rond zijn zoon te scharen. Dat derhalve de goedkeuring van de wet betreffende de opdracht van de koninklijke bevoegdheden aan de kroonprins de enige maatregel is, die de orde kan herstellen en dat tenslotte iedereen zich dient te ont houden van manifestaties, die de beroering en de verdeeldheid in het land slechts kunnen vergroten. Baron van der Straten-Waillet heeft deze verklaring Woensdagmid dag ter kennis gebracht van de leden van de C.V.P. Kamer-fractie, die in vergadering bijeenwaren. VERZETS-ACTIE IN VLAANDEREN. In verband met deze mededeling van Baron Van der Straten-Waillet kan worden opgemerkt, dat op vele plaatsen in Vlaanderen een actie is ingezet, die erop gericht is een Vlaams verzet te kweken tegen de oplossing van de koningskwestie, zoals die in het Maandag gesloten accoord is neergelegd. Onder meer is in een Woensdagavond te Mechelen gehoulen bijeenkomst van de Bel gische Nationale Beweging besloten een verzoek te richten tot de Katho lieke Kamerleden om tegen de wet op de overdracht der koninklijke be voegdheden te stemmen. De drie arbeiders, die verleden Zondag bij de betoging te Grace- Berleur om het leven zijn gekomen, zijn aldaar gisteren begraven. De be langstelling was geweldig. Tiendui zenden (een radiebericht spreekt zelfs van honderdduizend) vrouwen en mannen uit het land van Luik waren naar de kleine gemeente ge trokken. De Britse persfotograaf James Walton, die bij de botsing werd ge wond, was eveneens aanwezig en werd geestdriftig toegejuicht. Hij droeg een groot verband om het hoofd. In de gehele streek werd ge staakt om de arbeiders in staat te stellen aan de plechtigheid deel te nemen. Talloze bekende liberale en socialistische leiders waren ter plaat se. Honderden Icransen werden in de rouwstoet gedragen. De geweldi ge menigte defileerde voorbij de plaats, waar de drie arbeiders vie len en waar tien mijnwerkers in$ar- beidskledij met de brandende mijn werkerslamp een erewacht vorm den. Zelfs uit vliegtuigen werden bloemen geworpen. Van het balcon van het socialistische Volkshuis wer den enkele toespraken gehouden, o.m. door de heer Buset, voorzitter van de Belgische socialistische par tij, in welke toespraken hulde werd gebracht aan de nagedachtenis van deze slachtoffers. WAKiV4iüiVOORZIENING IN PIM- LICO. Een 42 meter hoge toren, die zowel uiterlijk als innerlijk van alle reeds bestaande torens afwijkt, steekt hoog uit boven een nieuw huizenblok bij de Theems in Pimlico, Londen. In deze toren een stalen cylinder in een glazen omhulsel huist een geheel nieuw systeem op het gebied van centrale verwarming en warm water-voor ziening. Het berust op het doen cir culeren van de uitlaat-warmte van de op de andere oever van de Theems gelegen Battersea-centrale. Zowel het nieuwe huizenblok als het iets verder gelegen flatgebouw op het Dolphin-plein (een der grootste flatgebouwen van Europa) worden door het nieuwe systeem van warm te en water voorzien. Ingenieurs schatten dat het systeem, dat een re volutie op het gebied van centrale verwarming betekent, een besparing van ongeveer 10.000 ton brandstof zal betekenen. KONING LEOPOLDS BRIEF GEPUBLICEERD. De tekst van de brief, die koning Leopold Dinsdagochtend aan pre mier Duvieusart heeft gezonden, is Woensdagavond door het kabinet van de Eerste minister, met instem ming van de Koning bekendgemaakt: Mijnheer de eerste minister, Gisteravond heeft U na de bespre kingen der drie partijen, mij willen aanbevelen mijn instemming te be tuigen met de boodschap aan de na tie, waarin ik mijn voornemen te kennen gaf de grondwettelijke be voegdheden aan de kroonprins op te dragen en de bestijging van de troon door de kroonprins, wanneer deze de burgerlijke meerderjarigheid zal hebben bereikt, na te streven indien, zoals ik het hoop en wens,' de be loofde verzoening rond mijn zoon- tot stand is gekomen. In de kabinetsraad van heden nacht heeft de regering mij deze aanbeveling bevestigd. De regering hechtte aan de in stemming van de Koning met deze boodschap het allergrootste belang en beschouwde ze als essentieel voor de volbrenging van haar taak. In die omstandigheden heb ik, de nationa le verzoening nastrevend, mijn in stemming met deze boodschap be tuigd, Het is mijn vurigste wens dat het land de redenen van mijn houding zal beseffen. w.g. LEOPOLD. DE OVERDRACHT VAN DE KONINKLIJKE BEVOEGDHEDEN. De overdracht van de koninklijke bevoegdheden aan prins Boudewijn zal in de loop van de volgende week tijdens een gemeenschappelijke ver gadering van Kamer en Senaat offi cieel geschieden. Op deze vergade ring zal - deelt de „Volkskr." mede, ook koning Leopold aanwe zig zijn, terwijl alle buitenlandse di plomaten een uitnodiging hebben ge kregen. Na de machtsoverdracht blijft prins Boudewijn niet in Laken. Hij zal het koninklijk paleis in het centrum van Brussel betrekken en er een eigen burgerlijk en militair huis inrichten. F\E KATHOLIEKE POLITICI IN BELGIë, uit het veld geslagen en verbitterd over de snelle ontwikkeling van de koningskwestie zijn begonnen de balans der laatste weken op te maken. De Katholieke Ka merfractie is Woensdag bijeen geweest en zal haar beraad Donderdag voortzetten. Er is in de katholieke partij en voornamelijk in haar hoogste gelede ren tweespalt over de verantwoordelijkheid voor de loop der gebeurte nissen. Op voorstel van de Kamervoorzitter Van Cauwelaert, is een commissie gevormd om de verantwoordelijkheid vast te stellen. Op de bijeenkomst van de Katholieke parlements-fracties is geble ken, dat een aanzienlijk aantal leden zodanig verbolgen zijn over het accoord aangaande het terugtreden van de Koning, dat zij geen verant woordelijkheid willen nemen voor het wetsontwerp tot bekrachtiging hiervan. een blad als „De Nieuwe Gids" ook de hand in eigen boezem. De oplos sing der koningskwestie heeft vol gens dit blad de mislukking der Ka tholieke politiek in deze kwestie be zegeld. De Vlaamse bladen eisen een poli tiek van Vlaams zelfverweer. Zij hebben in de afgelopen dagen be toogd, dat gebleken is, dat daartoe een eenvoudige parlementaire meer derheid niet meer voldoende is, doch dat een werkelijke politieke macht vereist wordt. Scherpe polemiek in dagbladen Zij zullen zich, naar zij Woensdag reeds hebben aangekondigd, van stemming over het wetsontwerp ont houden. Ook de Partijraad der Christelij ke Volkspartij is voor Donderdag bijeen geroepen om zich over de ge wijzigde situatie te beraden. De deining, welke de gebeurtenis sen in de Katholieke partij te voor schijn hebben geroepen, is op de scherpste wijze tot uiting gekomen in de polemieken der Katholieke bladen. Het Katholieke blad „La Libre Belgique" heeft Woensdag openlijk figuren als Duvieusart, Eyskens en De Schrijver aangevallen. %De voormalige minister-president Gaston Eyskens noemt het blad het hoofd van een „samenzwering" in de partij, die erop gericht zou zijn het homogene Katholieke kabinet te laten vallen en aan te sturen op een hervatting der coalitie politiek met de socialisten. Volgens het blad kan dat, in het bijzonder na de terug slag die de partij thans ondervindt, slechts uitlopen op een dictatuur van Spaak. Volgens de rechter vleugel van de Katholieke partij, die door „La Li bre Belgique" wordt vertegenwoor digd, zijn de socialisten in België te gelijk „fascisten", „sociale-commu- nisten" en voorstanders van „de or de der volksdemocraten". Het enige recept dat er voor de Katholieke po litiek in België op het ogenblik nog bestaat, is volgens „La Libre Bel gique" het optreden van een of meer Katholieke „sterke mannen", die zich ermeq zouden moeten belasten „met onwankelbare gestrengheid de orde te handhaven!" Er wordt voorts in de Katholieke pers gesproken over „lafaards en zwakkelingen" in de eigen gelede ren. De bladen winden er geen doek jes om dat zij onder deze ook de eerste minister, Duvieusart rekenen. VLAANDEREN BEDUUSD. De Vlaamse Katholieke bladen zijn over het gebeurde eerder be duusd dan agressief. Volgens „De Nieuwe Gids" is „een verregaande decentralisatie" van de staatsstructuur" nu meer dan ooit geboden. Volgens „De Standaard" zal Vlaanderen „de Waalse provoca tie" niet onbeantwoord laten en moet er een program worden opge steld, dat de verhoudingen tussen Vlaanderen en Wallonië op nieuwe leest schoeit. Er zijn volgens deze bladen bij de redacties vele brieven binnen gekomen, waarin Vlamingen autonomie eisen. Overigens steekt Uitbouw van Christelijk Vakverbond. Zij hebben dan ook de eis gesteld, dat deze zal worden opgebouwd en wel op de eerste plaats door een versterking van de positie van het christelijke vakverbond, de Katho lieke tegenhanger van het zo over machtig gebleken Belgische vakver bond. Het bureau van de Verenigde Christelijke Arbeidersbeweging, waar in een groot aantal katholieke or ganisaties zijn samengevat, heeft dit probleem terstond aangepakt. Het heeft over de toestand Woensdag reeds vergaderd en heeft naar aan leiding van deze besprekingen een motie toegevoegd aan de lange reeks, die door het koningsaccoord is uit gelokt. De motie zegt, dat er zonder verwijl naar zal worden gestreefd de organisatie uit te bouwen teneinde een „democratische weerstand" te smeden. Zo zijn er op het ogenblik in een groot deel van het Katholieke kamp nog gemoedsstemmingen, die de dooi de koning gevraagde verzoening van het volk mede in de weg schijnen te staan. HET BEZOEK VAN DUVIEUSART. Naar Reuter nog meldt, hebben de leden van de" Katholieke fracties er bij de regering op aangedrongen, dat deze standvastig zal blijven en niet zal aftreden. Dit werd door een woordvoerder van de C.V.P. meege deeld. Van hooggeplaatste katholieke zij de verneemt Reuter, dat er twee re denen zijn geweest voor het bezoek, dat premier Duvieusart Woensdag middag aan de koning heeft ge bracht. De eerste reden was het voe ren van een bespreking over het wetsontwerp tot overdracht der ko ninklijke bevoegdheden aan prins Boudewijn. Ten tweede zou Duvieusart met de koning gesproken hebben over het al of niet publiceren van Ko ning Leopold's brief aan de pre mier, waarin de Koning uiting geeft aan zijn gevoelen, dat hij door het gehele kabinet met uitzondering van één minister in de steek is gelaten. |N DE AFGELOPEN 24 uur is het bruggenhoofd op Korea wederom aanzienlijk ingekrompen. Taegoe wordt thans ernstig bedreigd. De vijand bevindt zich op 48 km. van die stad. Koemtsjong aan het cen trale front staat in brand en is door de Amerikanen ontruimd. Op het Zuidelijke front zijn de Amerikanen enige kilometers teruggedrongen en staan nu ten Oosten van Tsjiifgjoe Het bij de landing te Jongdok ge vormde bruggenhoofd wordt door een overmacht van Noord-Koreanen aangevallen. Mac ArthurTijd voor offensiei nadert Op geen enkel front bevinden de Noord-Koreanen zich meer dan 160 km. van Poesan. In het Zuiden zijn zij deze stad het dichtst genaderd. Daarheen worden dan ook voortdu rend nieuwe Amerikaanse verster kingen gezonden, waaronder delen van de eerste divisie mariniers. In de gevechten, die Woensdag op een afstand van ongeveer twintig kilometer ten oosten van Tsjindjoe tussen Noord-Koreaanse en Ameri kaanse troepen zijn geleverd, heb ben de Amerikanen voor de eerste maal middelzware gevechtswagens ingezet. De Noord-Koreanen reageer den hierop door. eveneens voor de eerste maal, anti-tankgeschut in stel ling te brengen, waarmede zij alle wegen konden bestrijken. De Amerikaanse troepen hadden bij het aanbreken van de dag in het gebied ten Oosten van Tsjindjoe een tegenoffensief ingezet, doch zij moesten na hardnekkige en langduri ge strijd weer op hun uitgangstellin gen terug vallen. Aan de Amerikaan, se troepen in deze frontsector is op dracht gegeven „tot elke prijs stand te houden". De tegenover de vijand verre in de minderheid verkerende Amerikaanse verdedigers werden Woensdag versterkt met de gisteren gelande mariniers, die bij hun lan ding uitriepen „MacArthur, we are back" (Wij zijn er weer, Mac Ar - tur). Het bevel om „tot elke prijs stand te houden" werd gegeven nadat het Amerikaanse tegen-offensief geen terreinwinst had opgeleverd. Een der aanvallende Amerikaanse colonnes is door een overweldigende vijandelijke overmacht afgesneden. De aanvallende Amerikaanse mili tairen hadden vooral te lijden van het vuur van z.g. „burp"-geweren, in de Sovjet-Unie vervaardigde en ruw afgewerkte lichte machinegeweren, waarmede een snel vuur kan worden afgegeven en die een zeer grote uit werking hebben bij gevechten op korte afstand. De op hun oorspronkelijke stellin gen terugtrekkende Amerikaanse troepen voerden een aantal krijgs gevangenen mede. Ook hadden zij Noord-Koreaanse uitrustingstukken buit gemaakt. De meeste krijgsge vangenen zijn tussen 16 en 21 jaar. Zij waren in allerhande uniformen gekleed. Sommigen hunner droegen burgerkleding, doch zij waren voor zien van militaire identiteitsbewij zen. In het Woensdag te middernacht Koreaanse tijd door het hoofdkwar tier van generaal MacArthur uitge geven communiqué wordt melding gemaakt van aanhoudende verwoede gevechten tussen Noord- en Zuid- Koreaanse strijdkrachten in het ge bied rondom de Oost-Koreaanse ha ven Jongdok, die, zoals gemeld, in puin is geschoten en nu als niemands land fungeert. Noord-Koreanen en Amerikanen zijn even optimistisch over de toe komst. De Noord-Koreanen hebben een aanbod van Rood-China tot het zenden van troepen naar het front afgeslagen, omdat zij „het zelf wel konden opknappen". En het hoofd kwartier van MacArthur liet bekend maken: de tijd van een offensief na dert. Een Amerikaanse regimentscom mandant zei: de Noord-Koreanen vechten even goed als de Duitsers, en bovendien is hun artillerie beter dan de Duitse was. TWEE FREGATTEN VOOR DE NE DERLANDSE MARINE. De twee fregatten „Jan van Amstel" en „Pie- ter de Bitter" zijn in Den Helder aan gekomen. Links op de foto, de toespraak van de, Staatssecretaris van Marine, schout bij nacht H. C. W. Moorman, tijdens het „Alle Hens" aan dek van de „Jan van Amstel". Rechts, de twee fregatten na aankomst. Kard. Lavitrano Kardinaal Lavitrano is in de leef tijd van 76 jaar in zijn zomerverblijf te Marino overleden. Het College van kardinalen telt nu nog 53 leden, 19 Italianen en 34 buitenlanders. Kardinaal Lavitrano werd in 1914 tot bisschop geconsacreerd. Tijdens het Consistorie van 16 December 1929 verleende Paus Pius XI hem de kardinaalshoed. In 1946 legde de kardinaal wegens slechte gezondheid zijn functie van aartsbisschop van Palemo neer. Kardinaal Lavitrano was prefect van de Congregatie, die zaken betreffende de kloosters behan delt. DE STRUD IN K0RL TE CANBERRA is officieel medegedeeld, dat er de laatste tijd vreem de duikboten in de buurt van Australië zijn waargenomen. Enkele duikboten zouden geïndentificeerd zijn. De Australische autoriteiten be waren echter de strikste geheimhouding over het land van herkomst van de betrokken boten. Naar werd verklaard, zijn de eer ste berichten over de aanwezigheid van duikboten afkomstig van vis sers. Men gelooft, dat volgens inlich tingen in handen van de regering enkele van de waargenomen duik boten tot de meest moderne typen ter wereld behoren. Latere uitge breide nasporingen ter zee en in de lucht leiden tot de ontdekking van een aantal duikboten in andere ge bieden bij de Australische kust. De berichten over de aanwezig heid van duikboten zouden het Woensdag genomen besluit van de Australische regering verhaast heb ben om zes fregatten van 2,000 ton te doen bouwen ter bestrijding van duikboten. De Australische minister van ma* rine, Josiah Francis, zeide, dat de modernisering en uitbreiding van de anti-duikbootvloot van Australië no dig geworden was door de ontwik keling van grote snelle onderzeebo ten. Dergelijke duikboten in het be zit van een vijand zouden in oorlogs tijd een ernstige bedreiging vormen voor de Australische vloot en koop vaardij. VLIEGTUIGONGELUK IN ALGERIJE. De bemanning en de 22 passagiers van het Bristol-vliegtuig, dat Zater dag op een vlucht van Parijs naar Bamako in de Algerijnse woestijn is neergestort, zijn alle omgekomen. Dit werd Woensdagavond bekend ge maakt na de terugkeer van de red dingsploegen.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1