Nationalistisch China behoudt zijn zetel 5)e Man WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1950 OE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Jacob Malik presideert Veiligheidsraad JACOB MALIK, de vertegenwoordiger der Sow jet-Unie bij de Ver- enigde Naties, betrad Dinsdag, na een afwezigheid van zeven maan den, w?derom de vergaderzaal, waar de Veiligheidsraad gewoonlijk bij een komt, om het voorzitterschap van de maand waar te nemen. Hij werd vooraf gegaan door een soort „voorhoede", gevormd door wachten der V. N. Zodra de Rus in de wandelgang voor de raadszaal verscheen, werd hij omsingeld door fótografen en journalisten. „Ik verwachtte een dergelijke ontvangst niet", was het commentaar van de Sowjet-Russi- sche vertegenwoordiger. Onmiddellijk na opening der ver gadering besliste Malik, dat het na tionalistische China een onwettige vertegenwoordiger van China in de Raad was. De Amerikaanse gedele geerde, Warren Austin, betwistte de ze beslissing en ook de Engelsman Sir Gladwyn Jebb protesteerde. De Engelse en Franse gedelegeer den verzochten daarop de beslissing jn stemming te brengen. Warren Austin betwistte de voorzitter van de Raad de bevoegdheid om eigen machtig ,n beslissing te nemen over de status van de vertegenwoordi ging \^n een land in de Uno. Malik verdedigde daarop zijn standpunt, zeggende dat de kwestie van de Chinese vertegenwoordiging overeenkomstig het handvest van de Uno moet worden opgelost. De Sov- jet-Unie heeft consequent een vre despolitiek gevolgd en niet, zoals de Verenigde Staten schijnen te doen, de Uno beschouwd als een oorlogs instrument. Duidelijk was gebleken, zo zeide hij voorts, dat Truman de „groep van de Kwomintang" behan delt als een ondergeschikt orgaan van het departement van buiten landse zaken. Artikel 17 is van toe passing op gevolmachtigde vertegen woordigers van leden van de Uno. Wij spreken thans echter over een usurpator, over een groep, die nie mand dan zichzelf vertegenwoordigt. Malik achtte zichzelf volkomen ge rechtigd vast te stellen, dat de na tionalistische gedelegeerde, China niet in de Raad kan vertegenwoordi gen. Tenzij de Raad anders beslist, blijft deze uitspraak geldig, aldus Malik. Daarop werd gestemd: met 8 tegen 3 stemmen werd Maliks besissing om de Chinese natio nalistische gedelegeerde van zijn zetel vervallen te verklaren, verworpen. Vóór stemden de Sowjet-Unie, Zuidslavië en In dia. Bij het bekend maken van de uit slag negeerde Malik de stem van de Chinese gedelegeerde en gaf als uit slag: zeven tegen drie stemmen. Hij noemde de beslissing „onwettig". De Amerikaanse gedelegeerde protesteerde onmiddellijk tegen Ma liks interpretatie van de uitslag, waarop Malik, na de Amerikaanse PAUS EN KAJOTTERS. Paus Pius XII heeft aan de stich ter van de Kajottersbeweging, Ka nunnik Cardijn, ter gelegenheid van het zilveren jubileum der K.A.J., een schrijven gericht, waarin Hij zijn ho ge waardering uitspreekt en de wens uit, dat de Kajottersbeweging zich meer en meer moge uitbreiden. De H .Vader schrijft o.a.: „In het uur, dat een nieuwe wereld ontstaat op de ruïnes van een onbarmhartige oorlog, kunnen Wij slechts de innig ste wens koesteren, dat uiteindelijk de wet van Jezus Christus in alle lagen der samenleving en onder alle volkeren moge heersen en in het bij zonder. dank zij de door de Godde lijke Voorzienigheid gewilde desem die de Kajotters zijn, onder de arbei ders van België en van de andere landen." HET KATHOLICISME IN HONGARIJE. Radio Vaticaanstad meldde Don derdagavond, dat de communistische Hongaarse regering de campagne te gen de Katholieke Kerk op bevel van Moskou heeft hervat. De communistische leiders van Frankrijk en Italië zouden vorige herfst op de bijeenkomst van de Kominform verklaard hebben, dat de kerkvervolging in Hongarije de verspreiding van het communisme in Frankrijk en Italië belemmerde. Na een respijt van zes maanden zou Moskou echter uit ideologische overwegingen de Hongaarse rege ring opdracht hebben gegeven haar campagne tegen de Kerk voort te zetten, aldus Radio Vaticaan. gedelegeerde tot de orde te hebben geroepen, de uitslag als volgt bekend maakte: „Ik maak bekend, dat er acht stemmen tegen zijn uitgebracht, waaronder die van de groep der Kwomintang". Daarop verklaarde Malik: „Als vertegenwoordiger van de Sovjet- Unie \?ens ik opnieuw te verklaren, dat ik de beslissing van Je raad in deze zaak als onwettig beschouw." De Sovjet-voorzitter deelde ver volgens mede, dat hij zijn voorge stelde agenda als aanvaard zou be schouwen, indien niemand er het woord over verlangde. Opnieuw kwam Austin in het geweer. Hij oor deelde, dat een Maandag, tijdens af wezigheid van Malik ingediende re solutie het eerst in behandeling ge nomen diende te worden, waarin een beroep wordt gedaan op alle le den der V.N. om zich te onthouden van hulp aan Noord-Korea. Het ge punt waarover gesproken be hoort te worden, is de agressie je gens de republiek Korea en de oor log, die tegen de V.N. wordt gevoerd. Malik bestreed deze opvatting door te zeggen, dat de leidende kringen in de V.S. een onrechtvaardige agressie tegen het volk van Korea hebben ontketend. Niet de VN, maar de VS zijn de drijfveer achter deze actie, zeide hij. Naar het Beloofde Land terug Het overbrengen van de Joden uit de Zuid-Arabische gebieden Jemen en Hadramaut nadert zijn voltooiing. Binnen een jaar werden 50.000 Joden per vliegtuig naar Israël gebracht Deze hele onderneming ging onder de naam van „Operation Magic Car pet" „Operatie van het vliegende tapijt". Tot nu toe werden 400 trans- portvluchten uitgevoerd. De Joden in Jemen zijn nakome lingen van de vluchtelingen uit de tijd van de verwoesting van Jeru zalem door de Romeinen, terwijl de Joodse Bedoeïnen van Hadramaut af stammen van Arabieren, die zich van de Islam tot het Jodendom bekeer den. Tegelijkertijd is ook nog de ope ratie „Ali Baba" in volle gang, die de Joden uit Irak naar Israël ver- v.oert. Deze groep stamt in hoofd zaak af van de Joden, die onder Na- bukodonosor in Babylonische gevan genschap werden weggevoerd en niet met Esdras en Nehemias terugkeer den. Tweede Kamer in de Eerste Kamer De Eerste Kamer vergaderde gis termiddag ter behandeling van enige kleine wetsontwerpen. Bij het wetsontwerp, houdende na dere regeling van de schadeloosstel ling van de leden van de Tweede Ka mer, betoogt de heer VAN SANTEN (Comm.), dat de thans voorgestelde schadeloosstelling veel te boog is gezien ook de belastingfaciliteiten, welke de Tweede Kamerleden genie ten en gezien, dat het Kamerlid maatschap een nèvenfunctie is. Een volksvertegenwoordiger behoort niet tot de kring der bevoorrechten te be horen. De heer VAN DE KIEFT (Arb.) stelt tegenover het betoog van de heer Van Santen, dat men in deze niet mag gaan boven het gemiddelde loon van de arbeider en dat achter het IJzeren Gordijn de differentiatie der lonen veel groter is dan in het Westen. De heer VAN SANTEN: Maar niet voor de volksvertegenwoordigers. De heer VAN DE KIEFT: die be staan daar niet. Spr. gelooft, dat er geen enkele aanleiding is, dit ont werp af te wijzen. Minister Van SCHAIK wijst er op, dat men deze schadeloosstelling niet op één lijn mag stellen met een ar- beidsbeloning. Als stelling wijst de regering de vergelijking van de heer Van Santen dan ook af. Men moet zich afvragen of de huidige vergoe ding nog overeenstemt met het be drag, dat de Grondwet noemt. Deze vraag moet ontkennend worden be antwoord. De Tweede Kamer is één der belangrijkste elementen in ons staatsbestel en er dienen waarbor gen te zijn, dat zij op de best mo gelijke wijze zal zijn samengesteld. Het bedrag der vergoeding mag niet afschrikken, een zetel te aanvaar den. Het wetsontwerp is een vooruit gang van ons constitutionele leven. 15 millioen kilo boter naar Engeland Een contract voor de levering van 15.000 ton boter aan Engeland is ge tekend. De overeengekomen prijs bedraagt 265 shilling per hundred weight, free on board. (Dit is een prijs van 2.78 per kg.). Het ministerie van Landbouw voegt aan de mededeling toe, dat deze prijs „ongeveer 1 per kg. lager is dan de boterprijs, berekend op de gegarandeerde melkprijs van achttien cent per liter. Voor de juiste beoor deling hiervan dient in acht te wor den genomen, dat de boterleveran- ties aan Engeland voornamelijk in de periode van de grootste aanvoe ren geschieden, zodat deze export het karakter draagt van ontlasting van de markt. Bovendien wordt in dit tijdvak vrijwel geen boter naar elders uitgevoerd. Het wetsontwerp wordt hierna goedgekeurd met 38 tegen 3 stem men. Tegen alle communisten. Het wetsontwerp: wijziging van de middelbaar-onderwijswet en van de hogeronderwijswet werd z.h.st. aangenomen. Waterkracht is goedkoop EEN PLAN-GELISSEN Tijdens de vergadering van de Provinciale Staten van Limburg, waarin prof. v. Staveren en prof. Gelissen spraken over de te bouwen nieuwe electrische centrale in Lim burg, wees prof. Gelissen op de mo gelijkheid tot het bouwen van drie waterkracht-centrales in Limburg. Gebruik makende van het verval van het Julianakanaal, waarbij men de watërsnelheid zou kunnen ver hogen, zou men aan de sluizen bij Born, Maasbracht en Roosteren een waterkrachtcentrale kunnen' bou wen met een gezamenlijke capaciteit van tachtig millioen kilowatt-uur. Per kWu komt de productie dan op iets meer dan een halve cent. Op het ogenblik kost een kWu ongeveer een half kilogram kolen aan brandstof. DE KONINGIN BEZOEKT EEN TENTOONSTELLING. Koningin Juliana heeft gisteren in gezelschap van prinses Beatrix een bezoek gebracht aan de tentoonstel ling van beeldhouwwerken in het Gemeentemuseum in Den Haag, waar thans een groot aantal werken van Rodin, Bourdelle Maillol en Despiau zijn tentoongesteld. Het publiek werd voor de komst van de Koningin ver zocht Hare Majesteit in de gelegen heid te stellen de tentoonstelling rus tig te bekijken en dus geen bijzon dere aandacht aan Haar aanwezig, heid te schenken. Aan dit verzoek werd voldaan, zo dat Koningin en Prinses gedurende lange tijd als gewone bezoeksters van de tentoonstelling hebben kunnen ge nieten. DE BIJZONDERE VOORZIENING VOOR DE SIGARENINDUSTRIE. Naar wij vernemen heeft de mi nister van Sociale Zaken besloten de voor de sigarenindustrie getroffen bijzondere voorziening te verlengen tot '1 October a.s. Gedurende deze tijd blijven de door de arbeidsin spectie verleende vergunningen voor verkorting van de arbeidsduur van kracht, tenzij de arbeidsinspectie aanleiding mocht vinden daarin wij zigingen aan te brengen. Duplex-woningen voor gerepatrieerden Een extra-contingent van drie dui zend woningen heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting beschikbaar gesteld voor gerepa trieerden uit Indonesië en Overzeese gebiedsdelen. Van deze woningen zijn 800 bestemd voor gedemobiliseerden van de Koninklijke Landmacht en de Koninklijke Marine en 2200 voor gerepatrieerde burgers. De afdeling Maatschappelijke zorg van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken zal in overleg met Ged. Staten der pro vinciën en de gemeentebesturen van Amsterdam, Rotterdam en 's-Gra- venhage de woningen verdelen. Menl zal deze extra-toewijzing gebruiker, voor de bouw van duplexhuizen met. een maximale inhoud van 290 kubie ke meter. Zes duizend gezinnen zul len daardoor spoedig een woning ver krijgen. Echtpaar bij baden in zee verdronken Gistermiddag om ongeveer halt drie zijn ter hoogte van Kijkduin bij het baden in zee verdronken de heer Chr. A. G. B., 45 jaar, wonende te Enschede, en zijn echtgenote G. J. G., eveneens 45 jaar. De hper B., die arts was, kwam bij het baden te val len en greep zijn vrouw vast. Daar door vielen beiden, waarop zij door de stroom werden meegesleurd. De lijken zijn even later aangespoeld. Redder kwam om het leven De 47-jarige arbeider A. Brouwer is het slachtoffer gewórden van een ernstig geval van gasvergiftiging, dat zich gistermiddag in de nieuwbouw van Vroom Dreesmann op de hoek van de Weste Wagenstraat en de Hoogstraat te Rotterdam, heeft voor. gedaan. De 22-jarige volontair G. Huison, eveneens uit Rotterdam, die ook werd bedwelmd, is in het zie kenhuis aan de Bergweg opgenomen. De volontair wilde de lucht on derzoeken in een tank, waarvan de binnenkant van buitenaf met bitu men, een teerproduct, werd geverfd. Hij zakte echter op de bodem in el kaar. De arbeider Brouwer daalde vervolgens met een gasmasker af om de ander te redden. Hij slaagde daar gedeeltelijk in .Op de terugweg ge raakte ook hij bewusteloos. Nadat op beide slachtoffers kunst matige ademhaling was toegepast, bleek de redder te zijn gestorven. Huison, die dus het langst aan de giftige gassen had blootgestaan kwam bij. VAL VAN HEK EIST TWEE GEWONDEN. Gistermiddag om drie uur viel van de viaduct op de Hommelstraat te Arnhem een ijzeren hek naar bene den, op het moment dat er jtiist eni- dames voorbij liepen. Twee van hen, de 73-jarige mevr. L. v. B. en de 55-jarige mevr. L., kregen ern stige verwondingen, doordat het hon derden kilo's zware hek hen zijde lings raakte. Een bloemenstalletje waar het hek op terecht kwam, werd geheel vernield. De eigenaar bleef ongedeerd. Aan het hek werden her stelwerkzaamheden verricht. De oor zaak van de val is echter nog onbe kend. Vogelpest breidt zich uit De vogelpest in Twente breidt zich nog voortdurend uit. Nu werd weer een geval geconstateerd in Daarler- veen. In Borne, waar reeds een pluimvee bedrijf was besmet, is thans de ziek te uitgebroken in de pluimveestapel van de landbouwer H. Petersen. In totaal zijn in Twente reeds 3000 kip pen verbrand. Ook in Landsmeer is weer een ge val geconstateerd. De tweehonderd kippen van de pluimveehouder D de Waal aan het Noordeinde werden gisteren afgemaakt en naar de des tructor te Purmerend vervoerd voor vernietiging. Al het pluimvee was twee weken geleden ingeënt. NA LEVENSLANG THANS 15 JAAR Het Haagse gerechtshof veroor deelde hedenmorgen de 29-jarige los werkman, C. van L. uit Capelle aan de IJssel, tot 15 jaar gevangenisstraf met aftrek en ter beschikkingstel ling van de regering. Als verdacht van moord op zijn vrouw die hij in de echtelijke woning door wurging en door haar met-een mes in de hals te steken, in het najaar van 1949 om 't leven bracht werd Van L. inder tijd door de Rotterdamse rechtbank tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. ZWARE STRAFFEN GEëlST TEGEN STRAATROVERS. De Officier van Justitie bij de Haagse Arrondissementsrechtbank eiste zware straffen tegen twee jeug dige Hagenaars, de 21-jarige bouw vakarbeider H. W. D. en de 22-jarige barkeeper H. G. W. Z., die zich aan straatroof zouden hebben schuldig gemaakt. Op het Malieveld te 's-Gra- venhage, werd op een winteravond van het afgelopen jaar G. F. baron van Asbeck overvallen. Z. en D. wer den als verdacht van deze overval aangehouden en op 31 Januari 1950 diende deze zaak reeds voor de Haagse Rechtbank. Zij werd toen echter aangehouden., Gistermorgen vielen de eisen: drie jaar met aftrek tegen D. en \y2 jaar met aftrek tegen Z. De Rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. UITBREKER WEER INBREKER. De beruchte in- en uitbreker, J. S. uit Enschede, die vorige week, na dat hij uit een inrichting was ont snapt, door de Enschedsche politie werd gegrepen en ook weer uit het politiebureau wist te ontsnappen, werd door een gevangenbewaarder te Almelo gesignaleerd. Hoewel de politie direct de stad en de omgeving afzocht, was er geen spoor van J. S. te vinden. Wel kwam zij tot de ont dekking, dat hij in die korte tijd in staat was geweest enkele kraakjes in Almelo te plegen. „Volkskr." Enige weken geleden reed een Haagse politie jeep het trottoir *van de Prinsegracht te Den Haag op om een groep mensen, die voor een al daar gevestigd dagblad (De Waarheid) de bulletins stonden te lezen, te verspreiden. Daarbij kwam een der omstanders .zodanig te val len, dat hij een heupfractuur be kwam. De hoofdcommissaris, die een on derzoek naar het gebeurde gelastte, heeft thans de hiervoor verantwoor delijke politie-agent disciplinair ge straft. Zi.i verwachtte ertenis Zeven maanden gevangenisstraf, onvoorwaardelijk en zonder enige aftrek kreeg gisteren voor het Hof mevr. B., een 40-jarige dame, die de idée-fixe had, dat haar een erfenis van 30.000 stond te wachten van haar overleden man en, wat erger was ,ook anderen van dat feit tracht te te overtuigen. Maar haar man was, veel schul den achterlatend, naar Canada ver trokken. Ondanks dit feit deed mevr. B. grote inkopen in Haarlemse mo dehuizen. Zij had zich in een der za ken geheel in het nieuw gestoken en liet haar oude spullen achter. Dat was de enige vergoeding, die de goedgelovige winkelier kreeg. Want voor het overige rekende hij op de imaginaire erfenis van 30.000, die alleen in de verbeelding van zijn cliënte bestond. Oplichting noemde de Haarlemse rechtbank het. En mevr. B, werd veroordeeld tot zeven maanden, welk vonnis door het Hof te Amster dam werd bevestigd. BEURS: VRAAG VOOR OLIE. De enige hoek ter beurze, waarin van enige handel gesproken kon worden, was die der Koninklijk Olie. Opnieuw bleek voor dit fonds locale vraag aanwezig te zijn, als gevolg Waarvan een gestadig oplopen van de koers valt te constateren. De ope ning was althans weer ruim 3 pro cent boven Maandag en de gehele middag bleef in deze hoek belang stelling heersen op circa 274. Hier mede was dan ook vrijwel alles van de markt gezegd. Bijzondere facto ren waren niet aanwezig en de af faire was dood. De ondertoon van de markt was echter niet ongunstig. WEERSVERWACHTING Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. (Opgemaakt te 10 uur). PLAATSELIJKE BUIEN. Zwaar bewolkt met opklarin gen en plaatselijke buien. Meest matige wind tussen Zuid-West en West. Vrij koel. 75-JARIGE PELGRIM BRAK BEEN. Een 75-jarige Nederlandse pelgrim, die in verband met het Heilig Jaar J per fiets van Nederland naar Rome reisde (een afstand van tweedui- zend kilometer), is gisteren te La Spezia in Italië door een auto aan- gereden. Met een gebroken been werd hij fiaar een ziekenhuis over gebracht. Zijn naam werd opgegeven J als Francis Karei "Humbert, afkom stig uit Bergen. Kerkschat vau Elten TERUG IN HET NIEUWE „VADERLAND" Vorige week is de beroemde kerk schat van Hoog-Elten uit Duitsland J weer naar het nieuwe Nederlandse gebied teruggekeerd en daar na een afwezigheid van jaren geëxposeerd in het Gezellenhuis. De schat, die be staat uit twintig kostbare stukken be hoort aan de in de oorlog verwoeste St. Vituskerk bovenop de Elterberg j en was met andere schatten na de verwoesting naar het kasteel Rheydt bij München-Gladbach overgebracht waar zij een tijdlang te zien was. Bij het zeshonderdjarig bestaan van München-Gladbach oogstte de ten- toonstelling veel belangstelling en bewondering. Men heeft sindsdien alle pogingen in het werk gesteld om de schat weer naar Elten te krijgen en hoewel dit j talloze moeilijkheden, vooral van be lastingtechnische aard heeft opgele verd, is het toch gelukt. De schat blijft echter onder het be- heer van het bisdom Munster, waar toe de kerk van Elten ook nog steeds behoort. In verband met het sterk ontwikkelde vreemdelingenverkeer naar Elten heeft men besloten de te ruggekeerde eigendommen van de I kerk tot 1 October ten toon te stel len. Er zijn kostbare monstransen, i| een zilveren wij water-emmer, een ziliveren beeld van de Heilige Geor- I ge, die met een lans de draak be dwingt, enige meesterstukjes van Ne- der-Rijns handwerk en andere voor i werpen die tonen op welke hoogte de goudsmeedkunst in de veertiende en vijftiende eeuw stond. Bij koninklijk besluit is aan de heer R. Sterk, op zijn verzoek, met I ingang van 1 Augustus 1950, eervol f ontslag verleend als burgemeester der gemeenten Giessen-Nieuwkerk, Peursum en Schelluinen. Een 24-jarige boerendochter te St. Anna Parochie (Friesland) is ge arresteerd. Zij heeft bekend vorige week tweemaal brand te hebben ge- j sticht in de ouderlijke boerderij. r Slechts door snel ingrijpen van de i brandweer kon deze kapitale boer derij behouden blijven. Tijdens werkzaamheden op de 540-mete_rverdieping van de mijn Julia viel Zondag de 42-jarige ge- 1 huwde schachtbouwer H. Nieters van een verhoging van vijf meter op een stalen plaat. Met een halswervel- fractuur werd hij in ernstige toe- i stand naar het ziekenhuis overge bracht, waar hij gisteren is overle- den. Pastoor Dierick uit Aardenburg trof langs de weg in bewusteloze toe stand de 16-jarige A. Thomas uit Aardenburg aan. De jongeman werd naar huis vervoerd, waar een sche- delbasisfractuur werd geconstateerd. Thomas is in de nacht overleden. Hoe hfj bewusteloos is geraakt, is onbe- kend. Bij het rangeren zijn te Gouda i enige goederenwagens geladen met asfalt ontspoord. Het treinverkeer tussen Gouda en Rotterdam en tus- I sen Gouda en 's Gravenhage werd l hierdoor gestagneerd. Tot burgemeester van Olst is benoemd de heer A. Nawijn, com- mies-afdelingschef ter secretarie der gemeente Gorinc'nem. De heer Na- wijn is aangesloten bij de V.V.D. De tentoonstelling „Rotterdain- Ahoy" welke op 15 Augustus zou worden gesloten, zal worden voort gezet tot en met 31 Augustus. IN HET GRIJS Door A. HRUSCHKA. (Nadruk verboden). 23) Omdat de kleren van het lijk ver wijderd zijn, zal het ook uiterst moeilijk zijn de indentiteit vast te stellen. Daar mevrouw Walker door twee personen werd vermoord, wa ren blijkbaar beiden ook bij de moord op de graaf betrokken, zo dat het hun ook niet moeilijk kori vallen, met vereende krachten het lijk een eind ver weg te slepen. De gravin maakte een gebaar van verrassing. Twee.... waarom twee? Dat is.... daar heb ik nog geen woord van gehoordIk dacht, dat de politie alleen maar naar de „man in het grijs' zocht. Omdat hij ongetwijfeld de voornaamste dader is. Maar feitelijk hebben beiden deelgenomen aan de misdaad. Twee, mompelde de gravin, tweeIs dat mogelijk? Zij hief het hoofd op, en keek met een zonderlinge blik de detec tive aan. Weet u, ging zij langzaam voort, dat mijn zwager mevrouw kende? Ditmaal was Hempel - verrast. Hij... de majoor? Hoe weet u dat? Ik heb hem zowat 14-dagen ge leden met haar in de Herregasse, vóór de Disconto-Bank in gesprek gezien. Is u er zeker van, dat u .zich niet vergist? Heel zeker. Ik ben ieder ogen blik bereid, het onder ede te ver klaren. Hebt u mevrouw Walker per soonlijk gekend? Persoonlijk? Hoe zou dat mógelijk zijn geweest? U vergeet dat wij tot andere kringen behoorden Wel, ik dacht, dat men het bui ten met die dingen niet zo erg nauw nam en daar u om zo te zeg gen buren waart.... Uitsluitend met mensen van" mijn stand heb ik omgang en dan nog mag er in hun handel en wan del niets geheimzinnigs zijn. Nooit heb ik eraan gedacht, kennis te zoeken met die vrouw, wier af komst en middelen van bestaan nie- mand ikende. Overigens kende ik haar zoals iedereen in Grunau, van aanzien. HumMaar hoe kan de ma joor met mevrouw Walker in ken nis zijn geraakt? Met die vraag kan ik mijn her sens niet plagen. Eerst vandaag schoot het mij weer te binnen. Ik moet echter toegeven, dat het mij in verband met de jongste gebeur tenissen, nog al zonderling voor komt Nu weet ik, waarom je mij hebt ontboden, dacht Hempel. Dat wilde je mij zeggen! Zij moet de majoor wel verschrikkelijk haten. In haar plaats zou iedere andere vrouw gebroken en wanhopig zijn, en zij vraagt een vreemde op de thee en praat druk en zonder verlegenheid met hem, al was er niets gebeurd, enkel om een steentje bij te dra- geu voor het gebouw, dat die man moet verpletteren. Wat kan hij haar misdaan hebben om zo vrese lijk te worden gehaat? Niet zonder afkeer tegen deze vrouw met haar stalen zenuwen en ijzeren wilskracht liep Silas Hem pel een kwartier later door het veld. In gedachten verzonken koos hij een voetpad, dat van het kasteel tussen kreupelhout en struikgewas afdaalde naar de woning van me vrouw Walker. Voor het huis bleef zij peinzend staan. O, konden de muren maar spreken! Welk drama zouden zij dan onthullen? Plotseling kwam hij op een idee. Als hij van de paar avonduren, die hem nog overbleven, gebruik maak te om hier alles nog eens goed na te speuren. 't Was een onverklaarbaar instinct dat hem dreef en nog vóórdat hij tot een vast besluit was gekomen, had hij de sleutel te voorschijn ge haald en in het slot gestoken. IX. In het verlaten, doodstille huis was alles nog zoals op het ogenblik van moord. Alleen het lijk ont brak. Dat was na de gerechtelijke schouwing op het kerkhof van het dorp begraven. Het licht der maan kroop binnen door de reten van de vensterluiken en wierp lange strepen op de met bloed besmeurde vloertegels. Er was meer dan gewone moed toe nodig om geheel alléén te ver toeven op deze plaats, waar kort te voren zich een vreselijk toneel had afgespeeld. Maar Silas Hempel kende geen vrees. Hij maakte licht en onder wierp de vakken en laden der schrijftafel aan een scherp onder zoek, maar zonder resultaat. Zij be vatten beursnoteringen, kranten knipsels, aantekeningen betreffende gelezen boeken, oude rekeningen over de meubels die door de meu belmaker van Grunau waren gele verd, een afschrift van het koop contract van het huis en enige oude kalenders. Bovendien nog wat post papier, postzegels en schrijfbeno digdhedenNiets, dat betrekking op de persoon van mevrouw Walker kon hebben. Silas onderzocht nog eens van al ls kanten het meubel. Misschien 'n geheim bergplaatsje?Neen, niets opvallends. Hij bracht alles weer in orde en ging toen van de schrijftafel naar de canapé, die hij voorzichtig omkeer de. De springveren werden nauw keurig onderzocht, het vulsel met een lange naald doorstoken. Ook hier niets te vinden De tafel die vóór de canapé stond, had een lade, maar die was leeg. In de linkerhoek van de kamer een ouderwetse latafel: niéts dan lin nengoed. De overige meubels, stoelen, 'n boekenrekje en een naaitafeltje bij het venster konden niets van bete kenis verbergen.... Hempel ging dus naar de belendende slaapkamer, die klein, maar uiterst zindelijk was. Naast het bed stond een gepoli toerd nachttafeltje met marmeren blad; dicht daarbij een wastafel; links van het venster een ouder- H wetse bidstoel en naast de kachel I twee kasten, een hang- en een leg- kast. Hempel onderzocht eerst de hang- kast. Van voren een rij hoogst een- i voudige, bijna armoedige kleren. Van de soort als die, welke me vrouw Walker droeg op het ogenblik dat zij werd vermoord. Des te gro- 'ter was Hempel's verrassing, toen liii achter in de kast een doek weg- 0 schoof en een aantal prachtige, kostbare toiletten, japonnen en man- tels te zien kreeg. Alleen dames uit voorname kringen en met fijne smaak "droegen zralk een kostbare kleding. Hempel nam een der mantels uit i de kast. Uit de plooien geurde een f eigenaardige, fijne odeur. Een zonderling gevoel maakte zich meester van Silas. In de geest u zag hij de eigenares van die mantel trots en voornaam in een uitgelezen |J gezelschap te midden van bloemen II en exotische planten, omweven door N lichtschittering, vol leven (Wor-'' rvulgd). I

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2