S)e£aid6e(2ou^camX Het kookt in heel België Twee deuken in Amerikaans front Brussel gisteren uiterst rumoerig Duvieusart maant bezinning tot Vliegramp in Brazilië Directeur: C. RL v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN -DE BURCHT" ZATERDAG 29 JULI 1950 41ste JAARGANG No. 12041 De Belgische ketel kookt over Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 STAKINGEN EN SABOTAGE VIEREN HOOGTIJ |"NE STAKINGSACTIE, die in Wallonië is begonnen en die thans ook naar belangrijke steden in Vlaanderen begint over te slaan, is bin nen enkele dagen uitgegroeid tot een bedreiging, die door de regering niet wordt onderschat. Zij omvat nu reeds meer dan een half millioen men sen en is met zulke totale middelen ingezet, dat er ernstig gevaar is, dat het economische leven in België voor lange tijd schade zal oplopen. In Brussel was het gisteren zeer rumoerig. Trams en taxi's, die on danks de staking proberen, het verkeer gaande te houden worden met stenen bekogeld. De betogers snijden de banden van de auto's door en slaan alle ruiten kapot. ten. Zij trokken de beugels van de trams om en sneden de strengen van de trolleybussen door Verschrikte huisvrouwen overstroomden kleine zaken om voedsel in te slaan en al spoedig waren de aardappels in de groentewinkels uitverkocht. Ver keersopstoppingen waren de nor maalste verschijningen in de alge mene verwarring. De straten vol politie Vrachtauto's vol gendarmes, voor. afgegaan door motorpolitie met gil lende sirenes, stuiven door de stad om op de punten waar de toestand het gevaarlijkst is, de orde te herstel len. Maar de politie kon niet belet ten dat de anti-Leopoldisten rook- en stinkbommen wierpen in de winkels, waarvan de eigenaars niet aan de staking wilden meedoen. De meeste zaken hebben daarom gisteren in de loop van de dag de luiken voor de ramen gedaan. De P.T.T. en de openbare nutsbe drijven functionneren nog. Ook de treinen rijden zij het met veel ver traging. Oproerkraaiers uit het Zuiden kwamen in stromen op het Noord station aan om de hoofdstedelingen over te halen zich bij een algemene staking aan te sluiten tot de koning aftreedt. „Op naar Laeken, op naar Laeken, dit maal zullen wij tot het paleis doordringen", schreeuwden zjj in dolle overmoed. VERKEER IN BRUSSEL LIGT STIL. Het verkeer in Brussel lag volko men lam. Honderd van de zevenhon derd trams werden elk met twee gen darmes bemand op de baan gebracht om de staking te breken. Voor zover zij echter niet werden bestormd door talloze voetgangers, die geen tram, bus of taxi konden bemachtigen om op hun werk te komen .beletten de betogers de wagens te rijden door met stenen en rookbommen te smij- POLITIE RAAKT SLAAGS. Vannacht kwamen er opnieuw be richten uit Brussel binnen, waarin sprake was van bloedvergieten. Tweehonderd politieagenten en drie honderd man Rijkswacht sloegen met de kolven van hun geweren een groep van vijfduizend demonstranten uiteen. De betoger; grepen de tafel tjes en stoelen van de café-terrassen en gingen daarmee de politie te lijf. Aan beide zijden zijn er gewonden. Ook in Luik is de politie met beto gers slaags geraakt. Er is met traan- gasbommen geworpen en ook met kleine bommen. Men heeft verschei dene gewonden naar een ziekenhuis moeten brengen, onder wie een man die een bomscherf in het been had gekregen. R1ARS NAAR BRUSSEL. De socialistische vakbond, die 45 pet. van de Belgische arbeiders om vat, heeft aangekondigd, voorberei dingen te treffen voor een „mars naar Brussel" op 1 Augustus. De vakbond vroeg eigenaars van auto's deze beschikbaar te stellen om beto gers uit alle delen van het land naar de hoofdstad te brengen. SABOTAGE. Volgens persberichten is door de nakingsleiders aan het personeel der spoorwegen aangezegd de reglemen- 'en naar de letter uit te voeren. Vol gens technici zou opvolging van deze irder betekenen, dat binnen weini ge uren een algehele verkeersopstop ping ontstaat. De stakers te Luik hebben ge dreigd Zaterdag de mijnen onder wa-'! ter te zullen laten lopen. Een afvaar diging van het stakingscomité heeft aan het departement van economi sche zaken medegedeeld, dat aan de autoriteiten gelegenheid zou worden gegeven om de paarden en het on- -lerhoudsmateriaal op te halen. In de mijnen zijn volgens een me dedeling van het kabinet van de eer. ste-minister inderdaad ploegen ar beiders afgedaald met de opdracht materieel en paarden in veiligheid te brengen. De Veiligheidsraad bijeen Nog zonder Malik De Veiligheidsraad is Vrijdag bij eengekomen om het rapport van ge neraal MacArthur te bespreken. De Sovjet-afgevaardigde, Jacob Malik, was niet aanwezig. Als hij vrzoe- ningsgezind was gewest, had hij dit gisteren kunnen tonen. Naar Reuter meldt, zal Malik evenwel de Veiligheidsrad nog deze maand blijven boycotten. Arne Sunde, de Noor, die de voorzittershamer aan Malik moet overdragen, zei gisterochtend bui ten de vergadering: wij zullen niet BRUGGEN IN KOREA WORDEN OPGEBLAZEN. Om de opmars van de Noord-Koreaanse troepen te stuiten, blazen leden van de Ameri kaanse genietroepen de bruggen over de rivier Koem op. Een brug wordt opgeblazen; een gedeelte is reeds vernield terwijl onder de nog intact zijnde stukken springstof wordt aangebracht. toelaten, dat iemand het werk van de raad saboteert. Sunde heeft op eigen initiatief een vergadering van de gedelegeerden belegd, maar Ma- lik daarbij niet uitgenodigd. En de Veiligheidsraad heeft besloten om juist yoor Maliks voorzittersschap, dat Maandag begint, nog een ver gadering te beleggen. „Het gezonde verstand is zoek' VIJFTIG PERSONEN OMGEKOMEN Gisteravond is een vliegtuig van de Pan American Airways neerge stort te Sao Leopolde bij Port Alegre in Brazilië. Er bevonden zich 43 pas sagiers en 7 personen aan bemanning aan boord. Het toestel was op weg van Rio naar naar Port Alegre en is veron gelukt tijdens noodweer, toen de brandstofvoorraad was uitgeput. De Pan American Airways hebben een telegram ontvangen, waarin wordt aangenomen, dat alle inzittenden om het leven zijn gekomen. de radio een woord van bezadi ging gesproken en gewaarschuwd, dat de regering zich krachtdadig zal verzetten tegen elke poging om haar met geweld een beslissing in de koningskwestie op te dringen. „De Belgen", zei Duvieusart, „hebben de naam een volk .te zijn, dat over een behoorlijke dosis gezond verstand beschikt. Maar dit gezonde verstand is in een aantal gebieden van België thans zoek. De eendracht onder de Belgen zal slechts dan kunnen worden hersteld, wanneer de vrijheid van denken en de grondwettelijke instellingen door iedereen worden gerespecteerd". Met bijzondere nadruk zei Duvieu sart verder: „De koning is nog slechts enkele dagen terug in het land. Hij heeft het verlangen uitgedrukt con tact op te nemen met de leiders van alle partijen en reeds een begin ge maakt met uitgebreide besprekingen Iedereen zal de koning zijn eigen mening vrijuit kunnen meedelen. Op deze wijze zal de koning zich een beeld kunnen vormen van de situa tie, zodat het hem mogelijk zal zijn ben politiek in te leiden, die tot doel zal hebben de saamhorigheid der Bel gen te herstellen. Maar dit kan slechts gebeuren, wanneer iedereen zijn kalmte 'en waardigheid bewaart. Zij, die beweren, dat zij vrije men sen en als zodanig op een door hun gekozen wijze uiting geven aan hun mening en gevoelen, zijn daardoor niet ontheven van de plicht de vrij heid van anderen te eerbiedigen. Het stichten van wanorde zou onmogelijk maken, wat mensen van goede wil thans trachten te scheppen: rust en vrede in het binnenland, vooral in de tegenwoordige ernstige internationale toestand. Want de binnenlandse vre de is ondeelbaar verbonden met de wereldvrede. Een Waalse regering In Belgische socialistische kringen wordt gezegd, dat de separatistische Waalse Beweging in Luik plannen maakt om een voorlopige regering te vormen en uit te roepen voor het Walenkamp. DEUK IN DE RICHTING VAN TOEGOE Hamjang door Noordelijken veroverd r\E NOORD-KOREANEN zijn gistermiddag tot de aanval overgegaan in het centrum van MacArthur.'s front. De U.N.O.-strijdkrachten worden hier aangevallen over een breedte van 100 kilometer. De voor naamste druk van de vijand wordt uitgeoefend op de weg van Taejon naar Taegoe, dat een sleutelpositie inneemt in de strategische vierhoek stelling van de geallieerden. De tweede deuk in het front werd gemaakt bij Hadong, waar de Amerikanen zich moesten terugtrekken tot op slechts 90 km van Poe- san, de vitale aanvoerhaven aan de Zuidoost-kust, terwijl de Noorde lijken zich ontplooien Oost zowel als Noord van Hadong. Voorts is door radio-Piongjang meegedeeld, dat de Noord-Koreanen de stad Hamjang, 100 km ten Zuiden van Taejon, hebben veroverd. MINISTER VAN DEN BRINK LEG DE EERSTE STEEN VOOR NIEU WE FABRIEK. Gisterenmorgen heeft de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, de eerste steen gelegd voor nieuwe gebouwen van de N.V. Breedband. Dit nieuwe bedrijf, dat door de Marshall-hulp tot stand kan komen, wordt een uitbreiding van de Koninklijke Nederlandse Hoog ovens en Staalfabrieken te IJmui- den. Tal van autoriteiten waren bij de steenlegging aanwezig. Z. K. H. Prins Bernhard kijkt be langstellend toé, terwijl minister van den Brink de eerste steen inmetselt. In de steen is het volgende gedicht gebeiteld: Ik lig en tors de vrucht der samenwerking, Vernuft en stalen vlijt Brengt Gij, elk d'ander toegewijd O Mens, het al tot vruchtbaar leven. VIERVOUDIGE OVERMACHT, De Noordelijken hebben een nu- merike overmacht van 4 tegen 1, maar verhoudingsgewijs is hun vuurkracht veel minder sterk. On der deze omstandigheden moet nu de 25e Amerikaanse divisie zich bij Ichon hergroeperen om de bres, die de Noordelijken hebben geslagen, te dichten. Eerder op de dag werd in diezelfde sector een tegenaanval ge lanceerd, waarbij twee compagnieën van het 24e en van het 8e cav.-regi ment, die omsingeld waren, konden worden ontzet. Bij Yongdong, aan de Oostkust, staat de le cav.-divisie onder voort durende zware druk en de slag golft hier op en neer. Zuid-Koreanen, in felle tegenaanval, wisten de bui tenwijken van deze havenstad weer te bereiken. In deze gevechten grijpt de Amerikaanse marine bij voort during krachtig in. TERREIN WAS VOORBEREID. Een Reuter-correspondent maakt melding van bewijzen, dat de inva- Korea reeds geruime tijd moet zijn voorbereid. In de strijd om Hadong ontdekten de Amerikanen, dat zij beschoten werden uit mitrailleur- nesten, die uit beton waren opge trokken. Elders vuurden de Noord- Koreanen uit in de hellingen der heuvels reeds bestaande schutters- putten. De Amerikaanse intelligen ce trekt hieruit de conclusie, dat na het vertrek der Amerikaanse troe pen uit Korea, in 1948 ondergrondse communisten door het hele land voorbereidingen zijn gaan treffen voor deze invasie. GEN. TSJEY GESNEUVELD. Het Zuid-Koreaanse ministerie van Defensie heeft bekendgemaakt, dat generaal-majoor Tsjey Byong doek, die na de val van Seoel als chef van de staf van het Zuid-Ko reaanse leger was afgetreden, is ge sneuveld. Na zijn aftreden was hij commandant van een legerkorps ge worden. Stervende heeft hij de volgende boodschap aan de Zuid-Koreaanse minister van Defensie, Sjin-Soeng- sie op het grondgebied van Zuid- mo, gezonden: „Ik betreur het, dat ik door mijn eigen dood niet nog enige van onze vijanden aan het front heb kunnen vernietigen.'' Na de terugtocht uit Seoel heeft men generaal-majoor Tsjey er van moeten weerhouden, harakiri te ple gen. De nieuwe vörlieslijst, die door de Amerikaanse legerleiding bekend gemaakt is, omvat 81 doden, zwaargewonden, 294 lichtgewonden en 595 vermisten. Het totaal aantal doden, gewonden en vermisten sinds het begin van de strijd in Korea is hiermee gestegen tot 1059. RELLETJES IN WEST-BERLIJN. West Berlijnse politiemannen ge bruikten Vrijdag voor het eerst sinds de oorlog traangasbommen, toen 40- West-Berlijnse studenten een ver gadering verstoorden van de rechtse „socialistische Reichspartei," waarop Otto ErnstRemer, de voormalige Nazi-generaal, die het complot te gen Hitier op 20 Juli 1944 verijdel de, het woord zou voeren. Sterke politieafdelingen met gum miknuppels dreven de menigte te rug, die het „Restaurant Preussen- hof" in de Britse sector, waar de vergadering werd gehouden, wilde betormen. Iemand, die de studenten voor Remer aanzagen, werd mishan deld en moest door de politie in be scherming genomen worden De studenten verzamelden zich later voor de politiepost, waarheen de vermeende Remer was gebracht en riepen: „Daar betalen we nu de belasting voor." „Waarom beschermt de politie Nazi's?" Toen zij het ge bouw trachtten binnen te dringen wierp de politie traangasbommen en maakte zij gebruik van de gum mistok. Enige verslaggevers en pers fotograven liepen klappen op. De cammera's der fotograven werden vernield. Naar de politie verklaarde, was de gemolesteerde niet Remer, maar een van de oprichters van de Ber lijnse afdeling van de S. R. P. CRISIS DER DEMOCRATIE 117AT ER IN BELGIë gebeurt wekt meer dan onze belangstelling, het wekt onze ernstige bezorgdheid. De tegenstanders van koning Leo pold zijn er thans bezig hun bedrei gingen in daden om te zetten, nu de koning is teruggekeerd. Er wordt ge staakt en roekeloos gestaakt, zonder acht te geven op de belangen der burgerij en zonder enige consideratie voor het behoud van de machines, welke men achterlaat. Er 0 wordt gedemonstreerd en er worden opruiende redevoe ringen gehouden, welke aanleiding geven tot vechtpartijen, waarbij Donderdag reeds een dode "Hel te be treuren. De Nederlandse pers heeft zich veelal onthouden van commentaar op de Belgische politiek rondom op ning Leopold, omdat zij terecht van mening was, dat dit een kwestie is, welke de Belgen aangaat, en dat cri- tiek in de een of andere richting licht aanleiding tot misverstand geeft en misnoegen wekt. Of de Bel gen al of niet gediend zijn van hun koning en dus tegenstanders dan wel voorstanders zijn van zijn abdicatie, is een aangelegenheid, waarover wij onze eigen mening mogen hebben, maar welke tenslotte toch door de Belgen zelf moet worden opgelost. Iets anders wordt het, wanneer de strijd der meningen gaat ontaarden in een machtspolitiek, welke met stakingen, sabotage en kloppartijen haar wil tracht door te zetten. Nog erger: wanneer deze politiek bedreven wordt door een partij, wel ke de democratie "in haar vaandel heeft geschreven en gesteund wordt door een zusterpartij in Nederland. Wij bedoelen niet de communisten, die altijd en overal te vinden zijn, waar de orde wordt verstoord en waar geageerd wordt tegen het ge zag; wij bedoelen de socialisten, die met Spaak aan het hoofd, een partij politiek voeren door dik en dun, welke de democratie volkomen on dergraaft. Dat is het wat onze bezorgdheid wekt, temeer omdat deze mentaliteit juist in de situatie van het ogenblik zo funest is. Als er iets is, wat wij in het Westen missen kunnen, dan is dat elke demonstratie van verdeeld heid, dan is dat de geest van opstand en revolutie. Want de Belgische so cialisten mogen zich wel bedenken, dat zij op het ogenblik bezig zijn, geesten op te roepen, welke zij straks niet meer de baas zullen zijn en dat zij spelen in de kaart van Moskou. „r\E VERANTWOORDELIJKHEID voor de buitengewoon ernstige toestand, verwekt door het machts misbruik van de regering, valt uit sluitend op haar", zo wordt door het partijbestuur verklaard. Jawel, dat is gemakkelijk gezegd, maar daarom nog niet juist. Het is en blijft ongeqprloofd, zich op een dergelijke wijze als nu in België ge beurt, te verzetten tegen een volko men wettig genomen besluit, dat ge steund wordt door de meerderheid der bevolking. Men mag tegen de persoon van de koning nog zoveel bedenkingen hebben, de wil van de meerderheid verkrachten met dwang methoden is tegen elk democratisch beginsel. „Eerbied voor de wet en loyale aanvaarding van hetgeen op wettige wijze tot stand komt, is het a.b.c. van democratie en van rechtsstaat, con stateert „Trouw" terecht. Zijn die eer bied en die aanvaarding er niet, ge bruikt men geweld, zoals bommen en politieke stakingen, weigert men de samenwerking waardoor de staatsor ganen functionneren, dan is men be zig de democratie af te breken en van de rechtsstaat een chaos en in beginsel een tyrannie te maken." Wij zouden daar nog aan toe kun nen voegen: dat is dezelfde opvat ting van „democratie", welke men in de Sovjet-Unie huldigt. Een z.g. „verlichte" minderheid zou de dom me meerderheid mogen dwingen om naar hun „verlichte" pijpen te dan sen. In weinig ontwikkelde landen zou men die stelling no.ij kunnen ver dedigen, maar in België.Men zou dan in ruwe lijnen de Walen voor de verlichten moeten aanzien en de Vlamingen voor de dommen. Dat is ongerijmd; maar bij al die onge rijmdheid, 'dreigt toch maar het ge vaar, dat het inderdaad tot een splitsing komt tussen Vlaanderen en Wallonië. Want de anti-Leopoldisten verwijten de koning, dat hij een ko ning der Vlamingen-is, en zij heb ben meermalen openlijk verklaard, o.a. Spaak, dat zij Leopold niet lan ger als hun koning erkennen. Moet dat op een politieke scheiding uit lopen? Moet er burgeroorlog komen? Wij willen vertrouwen, dat het zo ver niet komen zal, dat het gezonde verstand ten slotte de overwinning behaalt. Maar wijhadden ook ver wacht, dat de socialisten het bij be dreigingen zouden laten, dat zij slechts grote woorden hadden ge bruikt om de debatten in de Verenig de KamerS te beïnvloeden. Het is ge bleken, dat deze verwachting te op timistisch is geweest. Daarom ver trouwen wij wel, maar ditmaal met een grote dosis scepticisme, en dat vertrouwen wordt alleen geschraagd door onze waardering voor een land dat wij niet gaarne in stukken zie1" gescheurd.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1