2>e ftridóeSou/ta/nt Bloedig treffen voor het paleis te Laeken De Sovjet-Unie keert terug in de Veiligheidsraad PYRAMIDALE VOORSPELLINGEN De eerste dode is gevallen 3)it iö het Begin aan een teaolutie" Malik zal optreden als voorzitter fBifeenkamót ap 1 (Zugu&tuö Defensieoverleg te Den Haag Directeur: C. ML v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" VRIJDAG 28 JULI 1950 41ste JAARGANG V V No. 12040 Een verrassende zet van het Kremlin Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w^f 1.50 p. tnnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Voor de Avro-microfoon zijn in de afgelopen weken door de heer C. F. P. D. van der Vecht, majoor „buiten dienst" van het K.N.I.L. (dat intus sen geheel buiten dienst is gekomen) lezingen gehouden onder de titel „De Stenen Spreken", welke lezingen in wijde kring belangstelling hebben ge wekt voor de Grote Pyramide in Egypte en de „goddelijke boodschap", welke deze pyramide in haar afme tingen en haar inrichting aan de mensheid zou hebben te verkondigen. Over dit onderwerp heeft de heer Van der Vecht ook een zwaarlijvig en bar-ingewikkeld boek geschreven, eveneens onder de titel „De Stenen spreken". De Grote Pyramide of Pyramide van Cheops is reeds herhaaldelijk het voorwerp geweest van fantastische berekeningen en metrische waarzeg gerij. Als er woeling en onrust in de wereld is, blijken vele mensen bui tengewoon ontvankelijk te zijn om geloof te hechten aan voorspellingen, zonder dat zij nuchter navraag doen, of zulke voorspellingen ook maar enigermate aanspraak maken op be trouwbaarheid. In de periode 1914 1918, eveneens in de jaren 19391941 en ook thans weer trekt de „gehei me boodschap" van de Grote Pyra mide veler aandacht. Te veel aan dacht. Er is namelijk geen enkele steekhoudend argument te vinden, om in de pvramide van Cheops iets anders te zien, dan een majestueus koningsgraf. In 1939 heeft een gezag- hebben Egyptoloog, dr. Jozef Jans sen, in een artikel in dit blad afgere kend met de bewering, dat de archi tectuur van de Grote Pyramide god delijk geïnspireerd zou zijn en in lij nen en maten de wereldhistorie zou beschrijven van 4000 vóór Christus tot 2001 na Christus. Sedert het verschijnen van dit ar tikel zijn meer dan io jaren, 10 zéér bewogen jaren, verlopen en curiosi- teitshalve hebben wij nageslagen, in een uitgave van ..De Stenen Spreken" van 1940 (3e druk) in hoeverre de pyramide te voren enig licht over het afgelopen decennium had verspreid. Dit onderzoek was teleurstellend. Terwijl volgens uiterst ingewikkelde opmetingen en berekeningen begin en einde van de eerste Wereldoorlog (19141918) achteraf nauwkeurig zijn voorspeld, laat de uitgave van 1940 de lezer omtrent het verloop van de tweede Wereldoorlog volko men in het duister en wordt, wat de „toekomst van nu" betreft, alles- beslissende dag opgegeven 20 Augus tus 1953. Wel wordt gezegd, dat de pyrami- de-symboliek erop wijst, dat „Israël" f waarmede in het boek de Angel-Sak sische volkeren zijn bedoeld) in de periode van 25 Juni 1941 tot 20 No vember 1948 (meer intensief van 20 December 1941 tot 16 Mei 1948) zich duidelijk zal terugtrekken en zal worden „afgescheiden van de chaos tijdens Gods Oordeel over de Aarde" maar zelfs achteraf vinden de ge noemde data onzes inziens geen wer kelijk hou-vast in de gebeurtenissen, welke thans tot de „nieuwste ge schiedenis" behoren. De pyramide is in dit opzicht even raadselachtig ge bleven als de Sphinx. De mensheid heeft altijd neiging gehad bizonder in tijden van span ning om even om de hoek te wil len kijken van de weg, welke zij in de toekomst zal gaan volgen. Een geestelijk schrijver heeft eens ge zegd, dat het Gods barmhartigheid is, welke verhindert het te doen. De nieuwsgierigheid is vaak echter gro ter dan de vrees. Er 'zijn onloochen baar echte voorspellingen, namelijk in de H. Schrift, en wie deze voor spellingen confronteert met de he dendaagse tijd, zal daarin zonder tot een bepaalde uitleg te verval len stof te over vinden om dit Heilig Jaar, volgens de intentie van Z. H. de Paus, ieder voor zichzelf te maken tot een jaar van boete en in keer, althans ernaar te streven. Een dergelijke algemene intentie heeft ook laten wij het eerlijk ge tuigen het boek „De Stenen Sprer ken", doch daartoe de pyramide van Cheops te gaan nameten lijkt ons we- tenschappelijk-onverantwoord en vol. komen overbodig. Een afwijzing in sterker terminologie laten wij om sommiger goede trouw niet te kwet sen liever achterwege. OOR HET EERST sinds de terug keer van de koning in België hebben de betogingen pro en contra Leo pold slachtoffers geëist. Voor het pa leis te Laeken is een ware veldslag geleverd, waarbij één dode is geval len en mensen zijn gewond. Achttien mensen liggen in het ziekenhuis met wonden. De politie heeft herhaaldelijk charges moeten uitvoeren met de blanke sabel en is er tenslotte in geslaagd, de duizenden demonstranten uiteen te jagen. Tienduizenden samengestroomd Tienduizenden tegenstanders van de koning waren gisteravond opgetrok ken naar het paleis te Laeken om troonsafstand te eisen. Grote groepen politie probeerden de betogers, aan wier hoofd Spaak en de communist Lalmand marcheerden, uiteen te drij ven. Ongeveer duizend aanhangers van de koning hadden zich bij het paleis verzameld. Na ongeveer een kwartier kwam er een rij autobussen en auto's met ieopoldisten aan, beschilderd met leuzen en behangen met portretten van de koning. De anti-leopoldisten kregen de auto's in de gaten en be gonnen met stenen te gooien. De ra men van de bussen en auto's werden verbrijzeld en verschillende inzitten den kregen bloedende wonden aan het gezicht. Sommige wagens werden omver geworpen en in brand gesto ken. De anti-leopoldisten braken de straat op om zich nieuwe projectie len te verschaffen. Het had veel weg van een slag veld. Bloedende mensen werden uit brandende auto's weggedragen. Am bulances brachten de slachtoffer.1 naar het ziekenhuis. Overal lagen stukken steen, kapotte voertuigen, glasscherven ~n boomtakken. De politie heeft tenslotte het ter rein schoongeveegd en de massa der demonstraten droop af in de rich ting van de binnenstad. Spaak was naar Brussel teruggekeerd voordat de menigte begon stenen te gooien. OQK EEN DEONSTRATIE TE ANTWERPEN. Donderdagavond is ook te Antwer pen een demonstratie gehouden, waarbij koningsgezind en en anti-leo poldisten slaags raakten. De koningsgezinden hadden een betoging aangekondigd bij het ko ninklijk paleis op de Meir, terwijl de anti-leopoldisten hadden gezegd een tegen-demonstratie te zullen houden. In verband daarmee had de burge meester van Antwerpen alle mee tings verboden. Desondanks hadden zich een aan tal koningsgezinden naar het paleis begeven om daar hun handtekening te zetten in de registers. Anti-ko- nigsgezinden zijn daarop naar de Meir getrokken en voor- en tegenstan ders van de koning zijn met elkaar slaags geraakt. De politie is tussen beide gekomen en heeft verschillen de demonstranten gearresteerd. ONRUST IN BELGIë. Sinds de terugkeer .van koning Leopold in België, zijn de stakingen, demonstra ties van de pro- en anti-Leopol dis ten, en bomaanslagen niet van de lucht. Door aanslagen op spoorbruggen en het vernielen der rails onder vindt het treinverkeer gedurig ver traging. Men heeft thans bewakers gezet langs de spoorlijnen rondom Brussel. Deze foto toont de gevolgen van het ontploffen van een bom, die op de rails ten Zuid-Oosten van Brus sel was gelegd. Halt millioen Belgen staken De stakingen breiden zich inmid dels gestadig uit. Alle uren komen er nieuwe berichten binnen over groepen arbeiders die het werk neer leggen. Hun aantal kan men nog slechts schatten, al heeft het socialistische oarlementslid Gailly gistermiddag in de Kamer een gedetailleerde lijst voorgelezen, waaruit bleek, dat on geveer een half millioen arbeiders in staking was gegaan in hoofdzaak in Walenland. Maar, zei hij, de sta kingen zullen zich uitbreiden tot Vlaanderen en de havens. De katho lieke arbeiders zijn met ons. Deze mededelingen werden met luid tumult van de rechtse banken ontvangen, maar Gailly ging verder: De katholieke vakbonden zullen het personeel niet kunnen, vinden, dat nodig is om de mijnen en de metaal nijverheid op gang te houden. Paul Spaak waarschuwde de rege ring: De stakingen, gericht tegen Leopold, dragen de kiem in zich van een opstand. Trekt ge u er niets van aan, dan zullen zij het begin vormen van een revolutie. De stakingen beginnen voor de burgerij bijzonder lastig te worden. Daarom heeft Oscar Behogne, de mi nister van arbeid, de vakbondsleiders meegedeeld, dat de regerig niet zal aarzelen om militairen en burgers te mobiliseren wanneer de vakbonden .weigeren om de machineriën te béschermen". Er is namelijk van so cialistische zijde gedreigd, dat men de mijnen zou laten vollonen en de vuren van de hoogovens doven. In de industriesteden is de sta king algemeen. Daar hebben ook de openbare diensten het werk neerge legd. Het ergst is de toestand te Charleroi, waar iedereen staakt. In Luik ligt alle verkeer stil. In geheel Henegouwen is het buurtverkeer van de spoorwegen gestaakt. Hier en daar heeft zelfs de politie het werk neer gelegd. GEEN ROUWMOEDIGE TERUGKEER r\E AANKONDIGING van Malik, dat hij per 1 Augustus a.s. het voorzitterschap van de Veiligheids raad aanvaardt en de leden tegen Dinsu igmiddag bijeenroep, is de sensatie van de dag. Volgens het reglement wordt het voorzitterschap van de Veiligheids raad bij toerbeurt vervuld en op 1 Augustus is de beurt aan Rusland. Sinds zeven maanden geleden de Russen uit de Veiligheidsraad weg liepen en de ene Uno-commissie na de andere boycotten, omdat er een nationalistische Chinees in zat, ver wachtte niemand, dat de Russen zo maar ineens zonder nadere verkla ring zouden terugkeren en 0 verwonderd vraagt men zich af, wat daar achter mag ste ken. Niemand koestert de illusie, dat de Russen als rouwmoedige zon daars of verloren zonen naar het va derhuis terugkeren. De Russen ver anderen eenvoudig zonder blikken of blozen van tactiek, als zij menen dat dit inhun kraam te pas komt. Dat dit een morele nederlaag van de door hen verlaten tactiek betekent, deert hun niet in 't minst Ook zal men deze wending niet mogen toe schrijven aan de indruk, welke de laatste krachtige reacties van Ame rika en Engeland op het Koreaanse conflict te Moskou hebben gemaakt, want men zal zich herinneren, dat Malik reeds enige weken geleden op het punt stond uit Lake Succes naar Rusland te vertrekken en toen plot seling het bevel kreeg te blijven. j^E SOVJET-UNIE zal, na en boycot van ruim zeven maanden, op 1 Augustus in de U.N.O. terugkeren. Jacob Malik, de voornaamste Sovjet-afgevaardigde bij de U.N.O., heeft secretaris-generaal Trygve Lie telefonisch meegedeeld, dat hij op 1 Augustus het voorzitterschap van de Veiligheidsraad zal aanvaarden en dat hij de Raad dezelfde dag zal bijeenroepen. Malik zal de agenda voor de bijeenkomst nog bekend maken. Het voorzitterschap van de Raadwordt in alfabetische volgorde der leden-landen gedurende een maand door de voornaamste afgevaardigde van het land uitgeoefend. Malik deelde Trygve Lie hét volgende mee: „Het is noodzakelijk u ervan in kennis te stellen, dat ik overeenkom stig de procedure het voorzitterschap van de Veiligheidsraad in Augustus van dit jaar op mij neem en dat ik de. bij eenkomst van de raad stel op 1 Augustus te 15 uur". „Ik verzoek, dat alle leden van de Veiligheidsraad van de datum der vergadering in kennis worden gesteld. De agenda zal later worden mee gedeeld". Lie ontving deze mededeling van het bureau der Sovjet-Russische de legatie gistermiddag te 16.40 uur. Alle leden van de Veiligheidsraad waren om 18 uur ervan op de hoogte gesteld. Sensationele wending De plotselinge en volkomen onver, wachte terugkeer van de Sovjet-Unie in de U.N.O. heeft in Lake Success een sensatie verwekt. U.N.O.-functio- narissen en afgevaardigden staan voor een raadsel omdat Malik, toen hij in Januari voor de laatste keer uit de Veiligheidsraad wegliep, ver klaarde, dat hij daar niet meer zou terugkeren zolang de afgevaardigde van nationalistisch China zitting in de Raad had. In diplomatieke kringen wordt aan genomen, dat deze politieke koers wijziging van de Sovjet-Unie in nauw verband staat met de oorlog op Ko rea. Sommige waarnemers voorspel len, dat de Sovjet-Unie na haar te rugkeer in de Veiligheidsraad zal gaan optreden als „vredestichter" in het Koreaanse conflict door een wa pen stilstand voor te stellen. In over eenstemming met de gedachtengang van de correspondentie tussen Stalin en Nehroe zouden de Sovjets dan kunnen voorstellen een „gemengde wapenstilstandscommissie" te benoe men, die toezicht zou moeten uit oefenen op de toestand in Korea tot het tijdstip, dat daar verkiezingen zouden worden gehouden. Andere waarnemers daarentegen zijn van oordeel, dat Malik een nieu- 1 we poging zal doen om de Chinese nationalisten hun zetel in de Veilig heidsraad te ontnemen. Begin van dit jaar heeft de Sovjet-Unie een motie ingediend om de Chinese nationalis ten uit de Raad te verdrijven. De mo. tie, die door velen werd beschouwd als een onhandige zet, verkreeg de vereiste zeven stemmen niet. Malik zou nu de zaak anders kun nen stellen door te vragen hoeveel landen bereid zijn te stemmen vóór het aanblijven van de Chinese na tionalistische afgevaardigde. Volgens sommige waarnemers zou de Chinese nationalistische vertegenwoordiger, dr. Tsjang, met het oog op de poli tieke onzekerheid thans niet de ze ven stemmen krijgen, die nodig zijn om zijn zetel te behouden. Weer andere waarnemers zijn van mening, dat de Sovjet-Unie door haar terugkeer in de Raad een groot pro zij de Amerikanen van in Korea zou willen be schuldigen en tegelijkertijd zou voor stellen de Koreanen hun eigen za ken te laten afhandelen. Malik is op 13 Januari uit de Vei ligheidsraad weggelopen nadat zijn motie tot uitwijzing van dr. Tsjang was verworpen. Hij verklaarde, dat de Sovjet-Unie zich niet gebonden zou achten aan besluiten, die in haar afwezigheid werden genomen, en dat zij besluiten, genomen in aanwezig heid van dr. Tsjang. niet als geldig zou erkennen. Sedert die dag heeft de Sovjet-Unie het werk van alle UNO- Drganen geboycot. Amerikaanse regeringsfunctionaris sen in Washington hebben gister avond verklaard, dat zij het besluit van de Sovjet-Unie om in de UNO terug te keren, beschouwen, als een tactische manoeuvre, die tot doel heeft verdere maatregelen van de UNO in verband met Korea tegen te houden. Deze zegslieden menen, dat het be. sluit van Moskou om aan de boy cot een einde te maken moet worden beschouwd als een diplomatieke overwinning van het Westen. De Sov jet-Unie immers keert terug in de UNO zonder haar doel, de toelating van het communistische China, te hebben bereikt. Nadat zij van hun eerste verbazing waren bekomen, verklaarden de zegslieden, dat de on verwachte aankondiging bewijst, dat het Kremlin zich bezorgd maakt over de houding, die de wereldopinie heeft aargenomen in zake de communisti- Waarschijnlijk had men toen deze manoeuvre reeds bedacht. Wat is nu de bedoeling van het Kremlin? Men kan er voorlopig slechts naar raden, maar het vermoeden ligt voor de hand, dat de Russen willen pro beren om de actie van de Veilig heidsraad lam te leggen door hun tegenwoordigheid, nu hun dat niet gelukt is door hun afwezigheid. Hun argument, dat de actie van de Raad onwettig is, omdat het besluit daar toe niet genomen is met eenstem migheid van de Grote Vijf, heeft geen indruk gemaakt, omdat de an deren terecht opmerkten, dat degene, die tegen is, daarvan blijk had moeten geven en niet eenvoudig had moeten wegblijven. Welnu, zij zullen nu terugkeren en van hun veto-recht gebruik maken. Ook deze vlieger zal wel niet op gaan, want een eenmaal begonnen actie kan moeilijk meer ongedaan gemaakt worden, maar het is duide lijk, dat de Russen in de Veiligheids raad over heel wat mogelijkheden beschikken vooral als een Rus voorzitter is om de gang van za ken te saboteren. Men denke zich de situatie even in, aan de hand van een populair voorbeeld. Iemand sticht brand, maar iedereen weet, dat er een man achter de schermen is, die de brandstichter de hand bo ven het hoofd houdt, die hem zelfs van brandstof heeft voorzien en hem heeft aangespoord tot de brandstich ting. Nu neemt juist deze man het voorzitterschap van het comité, dat is ingesteld om de brandstichter on schadelijk te maken. Een betere ma nier om dat comité te doen stran den is nauwelijks denkbaar! De wereld zal met meer dan gewo ne belangstelling deze Russische ma noeuvre .volgen, maar de Veilig heidsraad zal in een moeilijk parket komen in zijn keuze tussen de letter en de geest van het Handvest. Moge dc geest zegevieren. Zoals wij gisteren reeds berichtten, is gistermorgen om tien voor half elf een Hawker Seafury van de Marine Luchtvaartdienst verongelukt. Thans is de naam van de omgekomen vlie ger bekend. Het was de 24-jarige kor poraal-vlieger L. van Leeuwen uit Amsterdam. De jongeman was onge huwd en sedert 20 Juni 1947 bij de M.L.D. in dienst. Nader wordt nog gemeld, dat niet vier, doch vijf vliegtuigen in forma tie waren opgestegen om te oefenen. De machines vlogen op 600 meter hoogte boven de noordelijke helft van het Vliegveld, toen het toestel motorstoring kreeg. De vliegtuigen behoorden tot het „860 Squadron", (Foto: N. v. d. Horst). dat pas vorige week bij de M.L.D. in dienst gesteld is. De cockpit en staart van het toe stel zijn nog grotendeels intact. De vleugels zijn echter verwrongen. De foto toont het bergen van de romp, met behulp van een kraanwagen. Een motorstoring als het „Over- speeden" komt, zo vernamen wij van het Hoofd Vliegdienst van het Vlieg kamp, meermalen voor. Meestal ge lukt het dan het toestel veilig aan de grond te zetten. Ook ditmaal schijnt de piloot overtuigd te zijn geweest van de goede afloop, anders zou hij wel uit zijn toestel zijn gesprongen toen dit zich nog op zeshonderd me- EEN KOMINFORM VOOR HET VERRE OOSTEN? Volgens een bericht in de linkse pers zal binnenkort tc Peking een Kominform voor het Verre Oosten worden opgericht voor het coördine ren van de activiteit van alle commu nistische partijen in het gebied van de Stille Oceaan en Zuid-Oost-Azië. Een dergelijke coördinatie zou van communistisch-Chinese en Sowjet- russische zijde vereist geacht worden tegenover de Amerikaanse politiek in Zuid-Oost-Azië. BERTHA DE HARTOGH MAG BLIJVEN. Het 13-jarige Nederlandse meisje Bertha de Hartogh mag bij haar maleise pleegmoeder Aminah blij ven, zo heeft het Hof van Appel te Singapore beslist. Het Hof annu leerde een vroeger gerechtelijk be vel, op grond waarvan Bertha' aan haar ouders in Nederland moest worden teruggeven. De pleegmoeder vluchtte met Ber tha het oerwoud in, toen de Japan ners in 1942 Malakka binnenvielen. Zij heeft sindsdien het meisje als haar eigen kind opgevoed. Aninah had tegen de beslissing van de rechtbank beroep aangetekend. „Ik wil niet langer leven als ik mijn dochtertje moet verliezen,'' heeft zij verklaard. Ook het meisje wilde niet terug. ter hoogte bevond. De vlieger kon echter niet meer springen toen hij zich op honderd meter bevond en de rookontwikke ling zich voordeed. Zijn superieuren noemen hem „een van onze veelbelovende jonge vlie gers". Hij was speciaal geselecteerd voor het vliegen met dit snelle één persoonsjachtvliegtuig. Het vorige jaar kwam hij van de opleidng. De ministers van buitenlandse za ken van Engeland, Frankrijk, België, Nederland en Luxemburg zullen Dinsdag 1 Augustus in Den Haag bij eenkomen. De vijf ministers, die de consultatieve raad van de Westerse iJnie vormen, zullen aan de hand van apporten, die onlangs door de mi nisters van defensie zijn uitgebracht, ■ie defensieve kracht van de Wester se Unie bestud^-en. De Britse minister van buitenland se zaken, Ernest Bevin, zal Maandag uit Londen vertrekken en via Brus sel naai Den Haag reizen. GEEN AUDIëNTIE. Z.H.Exc. de Bisschop van Haar lem zal Woensdag 2 Augustus geen audiëntie verlenen. Kxy>i>ie.ttj,e.... Een edelmoedige valt niet en zo hij toch valt, zal hij een steun vin den.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1