De verlaging van de tol tarieven aan het Warmonderhek Postambtenaar kon verleiding niet weerstaan Onderwijzer als detective 19e Man DONDERDAG 27 JULI 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Provinciale Stalen van Z. Holland Gistermorgen is in de ridderzaal op het Binnenhof de vergadering van de Provinciale Staten van Zuid- Holland voortgezet. Het lid van Ge deputeerde Staten ir. Wittenberg (K V. P.) vervolgde zijn gistermiddag afgebroken verdediging van de voordracht van Ged. Staten inzake de aanvulling van het tarief van de tol aan het Warmonderhek. Na nog maals betoogd te hebben, dat een jaarlijks tolgeld van f 30.000 voor de eigenaresse van deze tol onbil lijk hoog is te achten, drong spr. aan op aanvaarding van de voor dracht tot aanvulling van het tolta rief waardoor het jaarlijks tolgeld tot f 7.000.-, per jaar zal worden verlaagd. Voor aanhouding van de voor dracht teneinde nogmaals besprekin gen te voeren met de eigenaresse van de tol, zoals gisteren door de heer De Monchy (V. V. D.) is voor gesteld, voelde spr. weinig. Toch wilde hij een deel van deze suggestie overnemen en wel in dier voegde, dat de voordracht thans wordt aangenomen, echter met de bepaling, dat de nieuwe tarieven eerst op 1 Januari 1951 zullen ingaan. Deze bepaling noemde spr. een stok achter de deur voor ver dere besprekingen met de eigena resse van de tol, een stok, die hij zeer noodzakelijk achtte, gezien 't feit, dat de eigenaresse reeds een bod ^van 400.000 op de tol heeft geweigerd. De heren jhr. mr, van Asch van Wijck (A. R.) en mr. De Monchy (V. V. D.) konden geen waarde ring opbrengen voor de wijziging van de voordracht. Het middel van de stok achter de deur noemden zij weinig fraai. Dc heer De Monchy diende ver volgens mede namens de heren Van Asch van Wijck, Van Dijck (K. V. P.), Nelemans (C. H.) en Blom (V. V. D.) een voorstel in om de voordracht van Ged. Staten aan te houden en Gedeputeerden uit te nodigen met nadere voor stellen te komen inzake de tarie ven onder vermelding van het be drag, waarvoor de huidige eigena resse bereid is haar rechten over te dragen. De heer Van Praag (Arb.) voelde POSTDUIVEN „De Duinklievers" (N'hout). Wedvlucht met jonge duiven vanaf Roosendaal op Zondag 23 Juli 1950. Afstand pl.m. 81 Km. G. C. Rotte veel 1, 24. 25, 58; K. Nulkes 2, 8, 33, 34; C. de Kan 3; J. en R. Broekhof 4, 16; Broeder Kok 5, 26, 39. 45, 62; J. A. Bon 6. J. en C. Broekhof 7, 46, 47, 49, 51. 52.63; K. Heshof 9, 14, 27; St. Jan Sint Bavo 10, 21, 59; J. Mens 11. 64; 7. Duindam 12, 13, 28. De Blauwband (Comb. Sassenheim Lisse). Wedvlucht met jonge duiven vanaf Venlo 148 Km. J. Ha ver 1, 7. 23; G. B. Roodenburg 1, 15; W. Buurman 3. 4; L. J. Drost 5 14, 19; H. J. Krom 6, 9, 12, 13; Th. Lindaard 8; H. v. Niekerk 10, 20 22; J. M. v. d. Hulst 11, 17; A. P. Eist 16, 21; C. v. d. Zwart 18. De Vliegende Voorhouter. Wed vlucht met jonge duiven vanaf Roo sendaal, afstand 78 Km. P. J. War merdam 1, 4, 5, 9; A. v. d. Slot 2, 6, 7; W. v. Kempen 3, 17; A. Dijssel- bloem 8. 10; G. Bel 11, 12; K. Burg- meier 13, 14; M. Zonneveld 15. Wedvlucht vanaf Bordeaux pl.m. 900 Km. Uitslag: 1. P. J. Warmer dam, 2. A. Dijsselbloem. „De Vooruitgang" (Nieuwkoop). Wedvlucht van Bordeaux. Uit slag: A. van Leeuwen 1 en 4; A. Kuyf 2 en 5; J. W. Woerde 3 en 7; H. v. d. Neut 6; J. v. Middelkoop 8. Wedvlucht vanaf Roosendaal voor jonge duiven. Afstand 73 km. Uitslag: J. Tijsterman 1; A. v. Leeu wen 2, 5 en 16; A. C. van Koert 3 en 9; D. v. d. Helm 4; P. Oosterman 6 en 7; A. Kuyf 8 en 17; H. v. d. Neut 10 en 11; W. Verbooy 12; H. W. Woerde 13, 14 en 15. Het Westen (Leiden). Wed vlucht jonge duiven vanaf Venlo plm. 143 km. Uitslag: Tj. de Wit 1, 9, 32; L. de Romijn 2, C. v. Hilden 3; J. Boekkooi 4, 5, 6, 8, 20, 21, 28, 34; J. R. Smits 7; A. Driessen 10, 25; D. Zwaan 11; W, Anholts 12; A. Roest 13; W. Nagtegaal 14; J. Schip per 15. niets voor het voorstel-De Monchy De heer Knibbe (A. R.) diende nog een voorstel in, voor het ge val het voorstel De Monchy zou worden verworpen. Hij wilde dan de tariefswijziging voor fietsen en motorfietsen doen ingaan en de overige tariefwijzigingen voorlopig aanhouden. De vergadering werd daarop ge schorst tot half drie. HET ETEN GAF GEEN VERANDERING. In de middagzitting kwam de gedeputeerde, de heer Wittenburg nog eens verklaren, dat het college van Ged. Staten de noodzaak van aanhouding van zijn voordracht niet inzag. Voordat de Staten daarna over gingen tot stemming over het voor stel De Monchy legde dr. Noteboom (A. R.) nog een verklaring af. Hij deelde mede het standpunt van zijn fractie in deze aangelegenheid niet te kunnen delen. Naar zijn oordeel is het voorstel van Ged. Staten vol komen aanvaardbaar. Hij zou er dan ook zijn stem aangeven. Het voorstel De Monchy werd vervolgens met 40 tegen 31 stern- stemmen verworpen. De stemming over het vooorstel Knibbe gaf' 36 voor en 36 tegen stemmers te zien.Op voorstel van de voorzitter werd daarop besloten het nemen van een besluit over de voordracht van Ged Staten uit te stellen tot de volgende vergadering Aan de Provinciale Zuid-Hollandse Vereniging tot bestrijding der tu berculose werd een bijdrage van f 10.0C<0 verleend als tegemoetko ming in de aanschaffingskosten van een tweede Röentgenapperaat ten behoeve van het bevolkingsonder zoek. op tuberculose. Bovenvermel de vereniging ontvangt verder een verhoogde subsidie van ten hoogste 7.500 jer jaar. Ontspanningsoord langs de Brielse Maas. Het voorstel inzake de recreatieve en landschappelijke ontwikkeling van de oeverlanden langs de afge damde Brielse Maas, een plan, dat twee millioen zal kosten, gaf ver schillende leden aanleiding tot op merkingen. De heer VAN RIEL (V.V.D.) ver klaarde dit voorstel slechts met te genzin te steunen. Onder verwijzing naar het nijpende tekort aan voedsel in de grote steden gedurende de hongerwinter, verklaarde de heer Van.Driel, dat het z.i. onverantwoor delijk is, in deze zorgwekkende tij den 300 ha. cultuurgrond in de na bijheid van Rotterdam voor recrea tie te gaan bezigen. De heren DIEPENHORST (Arb.) en DE BRUYN (Arb.) toonden zich beiden warme voorstanders van het voorstel .De heer VLASBLAM (S.G.) verklaarde zich tegen het voorstel, o.m. omdat recreatie en natuur naar zijn oordeel de mensen tegenwoor dig niet geven ideeën, die raken, „de dingen der eeuwigheid" doch leiden tot „ontheiliging van de dag des He ren" en „de zonde meer vrij spel laten". Mevr. DE RUYTER fArb.) verklaarde verder nog, dat de beno digde 300 ha. voor de landbouw van weinig waarde zijn. Nadat de heer VAN RIEL nog had verklaard be keerd te zijn door de „geestdriftige" verdediging van mevr. De Ruyter, werd het voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Distel-afkeer. Zonder hoofdelijke stemming werd verder een voorstel van Gedeputeer de Staten aangenomen, waarbij ge bruikers of beheerders van gronden verplicht worden alle distelsoorten, behorende tot de geslachten cirsium en sonchus te vernietigen. De toepas sing van deze verordening is opge dragen aan de colleges van B. en De Katwijkse Zeehaven. Nadat vervolgens alle overige voor stellen van Gedeputeerde Staten wa ren aangnomen, kreeg de heer DAM ME (Arb.) gelegenheid zijn vragen betreffende een vissershaven te Kat wijk en de verbetering van de toe gang tot de vissershaven Schevenin- gen toe te lichten. De heer Van Damme vroeg, of de Staten in beginsel bereid zijn de totstandkoming van een vissershaven te Katwijk te steunen. Zonder deze haven zal de visserij in Katwijk niet kunnen bestaan en zonder visserij is Katwijk tot de ondergang ge doemd, aldus de heer Van Damme. Spr. vroeg verder of de Staten be reid zijn het beroep van het Haag se gemeentebestuur op het rijk in zake de verbetering van de Scheve- r.ingse haven te steunen. De heer Van Damme drong verder nog aan op coördinatie van alle commissies, die zich met de bovenvermelde haven plannen bezighouden. Namens het college van Gedepu teerde Staten verklaarde mr. BÓL- SIUS (K.V.P.), dat Gedep. Staten in beginsel bereid is iets te doen voor Katwijk, wellicht in de vorm van een voorstel van de Staten. Met het doen van enige stappen moet echter worden gewacht, zo oordeelde spr., totdat bekend is, wat het Rijk voor Katwijk gaat doen. De stand van de provinciale financiën zal verder de omvang van een eventuele steun be palen. De heer Bolsius zeide verder, dat Ged. Staten bereid zijn morele steun te verlenen aan het beroep van het gemeentebestuur van 's Graven- hage op het Rijk in zake de Sche- veningse haven. Gedeputeerde Sta ten hebben voorstellen bereikt tot coördinatie van commissies. Van de ze coördinatie toonde spr. zich overi gens een tegenstander, omdat hij vreesde, dat daardoor de belangen van Katwijk in het gedrang zouden kunnen komen. De heer Bolsius ver klaarde verder nog geen antwoord te kunnen geven op een ingekomen vraag van de heer Nelemans (C.-H.) of Ged. Staten bereid zijn medede ling te doen over eventuele voor stellen in zake het zeehavenplan Ketwijk. Met het doen van voor stellen moet worden gewacht, zo meende spr., tot het Rijk zijn stand punt heeft bepaald. De vergadering werd hierna geschorst tot heden morgen elf uur. Da# zal eerst ge stemd worden over het voorstel van de heer Knibbe in zake de tarief wijziging van de tol aan het War monderhek. Indien dit voorstel wordt verworpen, komt het desbetreffende voorstel van Ged. Staten in stem ming. De Provinciale Staten zijn heden morgen nog even bijeengekomen om te stemmen over het voorstel-Knibbe inzake de wijziging van het toltarief van de tol aan het Warmonderhek. Door staking der stemmen kon gis teren niet over dit voorstel worden beslist. Het voorstel, inhoudende dat de tariefwijziging slechts zal ingaan voor rijwielen en motorrijwielen ter wijl de tariefwijziging voor andere voertuigen nog wordt aangehouden, werd verworpen met 40 tegen 29 stemmen. Het daarop in stemming gebrachte voorstel van Gedeputeer de Staten werd met 44 tegen 25 stem men aanvaard. Dit betekent, dat de wijziging van het tarief van de tol aan het Warmonderhek zal ingaan op 1 Januari 1951. De eerste zitting van de Staten was hiermede ten einde. KONINGIN BEZOCHT KAMP VAN „HET VIERDE PRINSENKIND. Woensdag 26 Juli is voor tientallen lichamelijk door de oorlog getroffen kinderen, die, dank zij de stichting „Het Vierde Prinsenkind" in het Duw-kamp te Montfoort (L.) hun va- cantie doorbrengen ,een onvergete lijke dag geworden. H. M. de Ko ningin bracht, vergezeld van haar se cretaresse mevrouw Smitt-Avis, een bezoek aan het kamp „De Bijenkorf", waar zij zich met de kinderen onder hield. Na de bezichtiging van het kamp begaf het gezelschap zich naar de grote speelweide. De „darren" (jongens) en de „werksters" (meis jes) hielden daar onder leiding van de „imkers" (leiders en leidsters) een Olympische middag. Met grote belangstelling sloeg H. M. de ver richtingen gade. De maaltijd werd in de „Eetraat". de mooie cantin'e van het kamp, ge nuttigd. H. M. nam daar plaats te midden van de kinderen. Met een lied uit de zangbundel „Het Vierde Prin senkind", dat door de Koningin werd meegezongen, werd dit bezoek, dat ruim twee en een half uur duurde, besloten. Uitgeleide gedaan en enthousiast nagewuifd door alle kin deren vertrok het gezelschap om te gen zes uur naar Soestdijk. AANKOMST TROEPENSCHIP NELLY." Het troepentrantsportschip „Nel ly," wordt Zaterdag 29 Juli a. s. des avonds in de haven van Rotterdam verwacht. De ontscheping van de opvarenden begint, onvoorziene om standigheden voorbehouden, Zondag 30 Juli a. s. te 8.00 uur. F 1000 uit briei ontvreemd Op het postkantoor te Markelo is een ernstig geval van fraude aan het licht gekomen, waarbij de 3Ö-jaïige op het kantoor werkzame W. G. D. betrokken is. Uit een aangetekende brief is een bankbiljet van 1000- ontvreemd. De diefstal kwam aan het licht, toen de geadresseerde van de aangeteken de brief, de heer Sanderman uit Mar kelo, zich op het postkantoor ver voegde met de mededeling dat hij een bankbiljet van 1000.dat zich in de brief moest bevinden, daarin niet had aangetroffen. Het nummer van het bankbiljet was bekend. Bij ondeï- VACANTIETOESLAG IVIAG IN DE C.A.O. Met ingang van het volgend jaar zullen de werkgevers en werkne- mers de vacantie-toeslag van 2 per cent mogen opnemen in hun c.a.o. en bindende loonregelingen. De toestem ming, welke de overheid hiertoe heeft gegeven, zal waarschijnlijk reeds gelden voor de thans ingediende con tracten van de metaal- en grafische industrie, de bouwvakken en neven- bedrijven. Tot dusverre heeft de overheid steeds bezwaar gemaakt tegen het opnemen van een vacantietoeslag in de collectieve arbeidsovereenkom sten bindende loonregelingen. Sedert enkele jaren hebben de Rijksbemid delaars slechts vergunning gegeven, om de 2 percent van het loon bij wijze van gratificatie aan de werkne mers uit te betalen. „Volkskr." VOORLOPIG GENOEG KOLEN IN LIMBURG. Over de mogelijke uitputting van de Limburgse mijnen in het alge meen en van de N.V. Domaniale Mijn te Kerkrade in het bijzonder, heeft de Commissaris van de Koningin in Limburg, mr. dr. F. Houben, ver klaard, dat naar recente onderzoe kingen hebben uitgewezen, de eerste kwart eeuw geen aanleiding bestaat om voor uitputting van welke Lim burgse mijn dan ook te vrezen. Pas na verloop van 25 of 30 jaar zal het noodzakelijk zijn na te gaan of maat regelen kunnen worden getroffen in verband met een overschot aan ar beidskrachten- Dank zij de oplettendheid van een Wassenaarse onderwijzer, die in Scheveningen met vacantie vertoeft is het geluKt een autorover te arres teren aldus verhaalt het „N. v. d. D." Terwijl de onderwijzer, de 35- jarige heer J. D. Hofman uit Wasse naar in badpak op zijn platje van zijn vacantie- genoot zag hij een man op verdachte wijze rondscharrelen bij een op de strandboulevard ge parkeerde buitenlandse auto. Hij vertrouwde het zaakje niet en kleed de zich in een oogwenk aan. Daarop ging hij ongemerkt naar het parkeer terrein waar hij nog juist kon consta teren, dat de man zijn arm in de auto stak en er enkele voorwerpen uithaalde. De ondrewijzer volgde de verdachte, die naar het station Sche ningen liep en daar een koffertje bij het depot in ontvangst nam. Vervol gens liep de man weer over de Gevers Deynootweg en passeerde daarbij 't politie-bureau. De onderwijzer was hem steeds gevolgd en toen hij bij het bureau een agent zag staan, waarschuwde hij deze en zei: i,,Laat deze man fouilleren want het is een dief". De verdachte werd verzocht het burean binnen te komen, waar hij werd gevisiteerd. Inderdaad kwamen daarbij een hem niet toebehorende portefeuille te voorschijn, waarin een groot bedrag aan Noorse devie zen bleek te zitten. De dader, de 27- jarige A. W. M. V. uit Voorburg, was pas als militair uit Indonesië gerepa trieerd. Terwijl men met de zaak be zig was, kwamen er enige Noren het bureau binnen om kennis te ge ven van de diefstal. Zij waren niet weinig verbaasd te horen dat men de dief met de kostbare deviezen al had. zoek door de rijkspolitie van Marke lo en Diepenveen, in samenwerking met de postale recherche te Den Haag kwam vast te staan, dat het betreffende bankbiljet bij de Coöpe ratieve Boerenleenbank te Markelo was ingeleverd. De bank had het biljet ontvangen van een Markelose winkelier. Daarna was de oplossing niet veer meer te zoeken. De winkelier had het biljet ter betaling aangenomen van de PTT- ambtenaa? W. G. D„ die bij hem enige gebruiksvoorwerpen had ge kocht. D. werd daarop gearresteerd en hij legde spoedig een volledige bekentenis af. Bij het verhoor bleek, dat D. die vader is van drie kinderen, in Mar kelo in hoog aanzien staat en in zijn PTT-loopbaun een verdienstelijk amb tenaar is geweest, de verleiding niet heeft kunnen weerstaan, toen de bïief met het geld op het postkan toor arriveerde- Vrouw op straat vermoord Gistermiddag heeft zich in de 2e Oosterparkstraat te Amsterdam een drama afgespeeld, waarbij een vrouw door een man is doodge schoten. De politie, die ons dit be richt bevestigde, kon slechts mede- dedelen, dat het waarschijnlijk een liefdesdrama betrof. De man heefft op de vrouw, die op straat liep, ge schoten. De vrouw zag nog ]kans een winkel binnen te vluchten, maar de man achtervolgde haar en trof haar dodelijk. Daarna heeft hij gepoogd met hetzelfde pistool een einde aan z'n leven te maken. Hijis met zware verwondingen in een ziekenhuis opgenomen. PAARD VIEL IN BRANDENDE VUILNISKUEL. Dinsdagmiddag bracht de slepet G-, te Egmond aan Zee, met paard en wagen een vracht afgekeurde strand stoelen naar de vuilnisbelt. Nadat G. de stoelen op de brandende belt had geworpen, schrok zijn paard voor een door de wind voortgedreven stuk papier. Het dier liep achteruit en drukte de wagen in de twee meter diepe kuil, waai- het droge riet van de strandstoelen inmiddels vlam had gevat. De vallende wagen trok het paard mee in de vlammen. Ver geefs trachtte de voerman zijn paard te redden; het dier kwam iri de vlammen om. VERPLEEGSTER DOET AANGIFTE VAN INBRAAK EN WORDT ZELF GEARRESTEERD. Bij de Haagse recherche werd gis ternacht telefonisch door een ver pleegster van een Haags rusthuis aangifte gedaan dat zich in de tuin van het rusthuis enkele mannen be vonden, die haar angst inboezemden. Na onderzoek bleek, dat in de tuin van het rusthuis zich enkele taxi chauffeurs bevonden, die waren toe gesneld op het rinkelen van glas en daar het vreemde geval stonden te bespreken. Binnen trof de politie de 22-jarige verpleegster M. M. aan, die vertelde, dat er was ingebroken. Op een der zaaltjes was een ruit ingeslagen. De glasscherven lagen echter buiten in de tuin. Uit een por tefeuille van een der patiënten werd 50 vermist, een andere patiënt mis te een portemonnaie met 5. De ver pleegster zelf miste ook een porte monnaie met 5, een klok en enkele kledingstukken. Een speurhond van de politie vond de vermiste goede ren in de tuin van het rusthuis, verborgen onder de srtuiken. Alles bij elkaar genomen achtte de recher che voldoende aanleiding aanwezig om de 22-jarige verpleegster die zelf aangifte had gedaan, te arresteren. Zij zal voor de Officier van Justitie worden geleid. ZAKENMAN PLEEGDE GROTE FRAUDE. Op last van de officier van Justi tie te Rotterdam is gearresteerd de 31-jarige zakenman uit Rotterdam J. K., die wordt verdacht van het ple gen van fraude en het verduisteren van gelden voor een aanmerkelijk bedrag. Het onderzoek tegen hem is nog in volle gang; naar thans reeds is ge bleken, zou met deze affaire een be drag van ƒ70.000 gemoeid zijn. HAMSTERAAR IS ZUN VOORRAAD KWIJT. Vier ambtenaren van de economi sche recherche hebben gisteren te Groningen een inval gedaan in een zaak van heren mode-artikelen, Reeds enige tijd werd vermoed, dat eï in deze zaak een voorraad levens- en genotmiddelen was opgeslagen. Het vermoeden bleek juist te zijn. Onge veer honderdvijftig liter jenever, vijftig liter wijn, tachtig liter slaolie, enige grote bussen thee en koffie, een hoeveelheid rundvet, sigaren, spece rijen en zeep werden er gevonden. BEURS: LUSTELOOS, AMPER PRIJSHOUDEND. In tegenstelling tot vorige week, toen Dinsdag een krachtig herstel in zette, dat voortduurde tot en met Vrijdag, geeft de Amsterdamse ef fectenbeurs deze week blijk van een doorlopende apathie. De terughou dendheid van het publiek is duide lijk merkbaar, maar ter beurze ver wondert men zich hier niet over. Ook de beroepshandel treedt uiterst ge reserveerd op. Aandelen Amsterdam Rubber trokken de aandacht door een vaste opening op 129 tegen gis teren 125. Ook aandelen Hoogovens stonden gisteren enigszins in de be langstelling. De Scheepvaartaandelen waren na de opening niet ongunstig gedisponeerd, doch konden deze stemming niet prolongeren. Tegen slot weken de noteringen slechts on belangrijk af van die van eergiste ren. De beleggingsmarkt kan zich nog steeds onttrekken aan de mineur stemming, die hier sinds enige dagen heerst. Ook gisteren werden lagere koersen genomen, al waren de ver schillen niet zo groot als Dinsdag. Op de Amerikaanse markt vielen, met uitzondering van Shell Union voor alle soorten fractionele verlie zen te contateren. Aetherklanken VRIJDAG. HILVERSUM I 402 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO. 10.20 VA RA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA. 22.40 VPRO, 23.00-24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.18 Gram. 8.00 Nieuws en weerber. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Gram. 10.00 „Thuis," causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Gram. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Alt en piano. 11.10 Voordracht. 11.25 Gram. 12.00 Orkestconcert. 12.30 Mededelingen 12.33 Sportpraatje. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuziek. 13.45 Gram. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Gram 15.00 Voor dracht. 15.20 Gram. 16.00 Orgelspel en zang. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Gram. 17.20 Utrechts Stedelijk Or kest, koor en solisten 18.00 Nieuws 18.15 Felicitaties. 18.40 Piano-duo. 19.00 „Denk om de bocht." 19.15 Gram. 19.30 „Op bezoek bij ande- ren,'* causerie. 19.45 „Vredesgedach- ten in deze tijd." 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Gram. 20.35 Causerie over het „Internationaal verbond voor vrijzinnige Christe nen." 21.00 Verzoekprogramma. 21.35 Gevarieerd! programma. 22.00 Bui tenlands overzicht. 22.15 Orgel en gemengd koor. 22.40- „Vandaag/' causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00-24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weer ber. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Sex tet. 9.15 Voor de zieken. 9.30 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Strijktrio. 11.30 Marinierskapel. 12.00 Gram. 12.30 Mededelingen. 12.33 Dubbel- kwartet. 12.55 Reportage. 13.00 Nieuws. 13.15 Symphonie-orkest. 13.45 Strijkorkest. 14.15 Vocaal en semble. 14.40 Voordracht. 15.00 Ka mermuziek. 15.25 Gram. 15.40 Voor dracht. 16.00 Kamerorkest en solist 16.45 Gram. 17.00 Wetenswaardig al lerlei. 17.30 „De Friese watersport," causerie. 17.45 „Het Nederlandse bijbelgenootschap," causerie. 18.00 Geestelijke liederen. 18.15 „Morele herbewapening van de midden stand," causerie 18.30 Strijdkrachten 19.00 Nieuws en weerber. 19.15 Re geringsuitzending. 19.35 Gram. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.15 Residentie-orkest en soliste. 21.15 Gram. 21.30 „Canada als nieuw vaderland,'" causerie. 21.50 Metropole-orkest. 22.20 Gram. 22.30 Oratoriumvereniging, Philharmonisch orkest en solisten. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws. 23.15 Schaako-verzicht. 23.20-24.00 Gram. IN HET GRIJS Door A. HRUSCHKA. (Nadruk verboden). 19) - Er is geen twijfel mogelijk. De ze jas droeg hij, toen we voor de laatste maal samen thee dronken. Mijn zoon en mijn nicht kunnen deze verklaring bevestigen. Maar... wat is er gebeurd? Spreek.... help anijanders word ik krankzin nig. Doe uw best om tot bedaren te komen, mevrouw, 't Is verschrik kelijk, maar gedéne zaken nemen geen keer't Valt bijna niet te betwijfelen, dat de graaf werd aan gerand en vermoord. Waarom de dader het lijk niet met de kleren in de kalkgroeve wierp maar het el ders verborg? Dat is voor mij een raadsel, gelijk trouwens zoveel an dere dingenIn ieder geval moogt u niet lang talmen, de auto riteiten in kennis te stellen van 't gebeurde. Het spijt mij, dat dit niet serder is geschiedt; De opsporingen hadden dan meer systematisch kun nen begonnen zijn. De grafin sprong op. Maar, zei zij gejjaagd, volgens u moet de moord vóór acht uur zijn gepleegd, en de beambte te Wildon beweert, dat mijn man om 8.55 met de trein naar Graz is vertrokken. Als hij vermoord is, hoe kon hij dan vertrekken? Diezelfde vraag heb ik mij van het eerste ogenblik af gesteld. Maar deze kleren spreken, helaas een al te duidelijke taal. Hij kon toch niet zonder kleren op reis gaan! Waar komt het bloed aan de kledingstukken vandaan? Van de andere kant weet ik met zekerheid dat de moordenaar, die mevrouw Walker heeft gedood, ongeveer om die tijd dezelfde weg volgde. Met bloed besmeurd en zeer opge wonden kwam hij aan op 't station waar hij beweerde, het slachtoffer van een aanranding te zijn geweest. Het lijdt geen twijfel, dat hij met de trein van 8.55 naar Graz is vertrokken. Eerst daar heb ik z'n spoor verloren. De beambte op het station be weert, dat de graaf een donkere overjas droeg. Hier is geen over jas bij. Bij het gevecht moet de overjas nog sterker met bloed zijn bespat dan het colbert. Waar is de overjas gebleven? 't Is toch niet aan te nemen, dat de moordenaar zich de moeite heeft gegeven, het lijk van jas- vest en das te ontdoen en het daarna dé overjas weer aan te trekken. De toedracht van de zaak is zeer raadselachtig, en ik moet bijna aannemen, dat de be ambte zich een dag heeft vergist. Is de graaf misschien ook Donder dag naar de stad geweest en droeg hy toen een donkere jas? Donderdag was mijn man on gesteld en is onmiddellijk na de thee naar bed gegaan. Ik heb Eckert gevraagd, of hij de graaf, die hij goed kent, Vrijdag heeft, gezien in de avondtrein waarmee ook hij vertrok. Het ant woord luidde ontkennend. Kan de graaf Donderdag niet op reis zijn gegaan, zonder het u te zeggen? Dat kan ik niet aannemen. Hij heeft, naar gewoonte, Vrijdag met ons ontbeten. Hij heeft misschien een vroe ge trein genomen. Al vrees ik, me vrouw de gravin, uw gevoeligheid te kwetsen, toch moet ik ronduit zeggen, dat iemand als de graaf 'n privé reden kon hebben gehad om zonder uw voorkennis naar de stad te gaan U vergist u. De graaf leidde een zeer geregeld leven. Dat wil i'k aannemen. Maar een vriend kan hem uitgenodigd of meegetroond hebbeneen he ren-souper Neen, neen, hij zou het zeker mij hebben gezegd. Hebt u zijn kamerknecht al ondervraagd? Die moet toch zeker weten, welke kleren de graaf die Vrijdag droeg. De gravin staarde onrustig vóór zich uit; zij was blijkbaar in diep gepeins verzonken. Neen, verklaarde zei eindelijk. Ik heb tot dusverre geen vermoe dens willen wekken. Maar nu moet er iets worden gedaan, dat begrijp ik. Wees zo goed, zelf Jean te on dervragen en u vervolgens met de aangifte te belasten. Opnieuw staarde zij peinzend vóór zich uitOp dat ogenblik kwamen Herbert en Rita von Sy- dow de trap af. Noch de gravin noch Hempel merkte het op; zó diep waren beiden in gedachten verzon ken. Eindelijk nam Hempel het woord. Aangenomen, zei hij, dat de graaf toevallig de moordenaar van mevrouw Walker ontmoette, iets bijzonders aan hem merkte en hem in verband daarmede vragen stelde; dan zou de aanleiding tc*t 'de misdaad gevonden zijn en het geval begrijpelijk, hoewel niet vol komen duidelijk, worden. De gravin richtte plotseling het hoofd op. Zij scheen nu een besluit te hebben genomen. Zij keek Hem pel vast in de ogen en zei, koel-be- daard: Werd mijn man inderdaad ver moord, dan behoeft men niet naar de moordenaar te zoeken; 't is zijn broer of diens zoon! Buiten die twee kan geen mens ter wereld belang hebben gehad bij Deme- ter's dood. Leid uw ondezoek in die richting, en ik sta er borg voor, dat een van beiden zich in de nacht van Vrijdag op Zaterdag hier be vond Plotseling schrokken de gravin en Hempel op, door luid gegil. Onder aan de trap stonden Her- bert en Rita en staarden, bleek als de dood, op de gravin. Rita wankelde en zou gevallen zijn, had de jonge graaf haar niet ondersteund. De gravin wierp een zonderlinge blik op haar zoon. Zij ging op Herbert toe en zei: Laat je door meneer Hempel aangaande het gebeurde inlidhten.. Ik ben te sterk aangegrepen, om er nu nog over te spreken. 1 Langzaaim, uiterlijk kalm, ging zij de trap op. Maar nauwelijks was zij haar kamer binnengetreden, of zij begon te waggelen en viel be wusteloos neer Herbert haastte zich, Rita, die star vóór zich uit keek en eveneens in zwijm dreigde te vallen, terug te leiden naar haar kamer en het kamermeisje te roepen. Vervolgens keerde hij terug naar Hempel, die hem vertelde, wat er was voorge vallen. Van de laatste woorden der gravin, die zo'n verschrikkelijke verdenking op haar zwager en haar neef wierpen, werd. niet gerept. Alvorens het kasteel te verlaten, ondervroeg Hempel, in het bijzijn van Herbert, de kamerknecht van de graaf. Jean was een man van te naaste bij 40-jaar, reeds tien jaar in dienst op het kasteel, en niet bijzonder intelligent; doch hij maakte over 't algemeen een goede indruk: een braaf, eerlijk mens, op wie men kon vertrouwen. Zou je mij, zo begon Hempel hat gesprek, niet precies kunnen zeggen hoe laat je meester Vrijdag avond het kasteel heeft verlaten? Jean dacht een ogenblik na. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6