dotje Jleivc Overal stakingen in België Kroon vernietigt besluit van Ged. Staten inzake bebouwing te Lisse DONDERDAG 27 JULI 19TO DE LEID SE COURANT BLAD PAGINA Incidenten bleven nog achterwege r\E ALGEMENE STAKING, die het Algemeen Belgisch Vakverbond voor Woensdag in Luik en omgeving had uitgeroepen en waarbij on geveer 150.000 arbeiders zijn betrokken, is in de kolenmijnen begonnen. Ook in het merendeel der grote industrieën is het personeel in staking ge gaan. Het tramverkeer tussen Luik en Seraing werd stopgezet. In Luik bleef het personeel der openbare diensten aan het werk, in Seraing sloot het zich bij de stakers aan. De grote magazijnen te Luik sloten hun deuren. Er deden zich nagenoeg geen incidenten voor. Uit Luik wordt slechts één geval gemeld, waarin een poging werd gedaan om een houten noodbrug over de Ourthe in brand te steken. De poging mislukte door dat toevallig een groep rijkswachters passéerde. De sneltrein BrusselGent is die zelfde nacht zonder ongelukken over beschadigde spoorrails gereden, kort nadat ter hoogte van Dilbeek een ontploffing op de spoorlijn was ont staan. Het verkeer op de lijn was i daarna de gehele nacht geblok keerd. De burgemeester van Antwerpen heeft optochten en openbare bijeen- komsten in het gehele stadsgebied verboden. In de afgelopen dagen is onder de Antwerpse havenarbeiders actie gevoerd. Een deel van hen dreigt in staking te gaan. koning zoekt contact met oppositie. Koning Leopold heeft gistermid dag de. heer Motz, de voorzitter van de liberale partij, ontvangen. Door dat onderhoud is het eerste directe contact tussen de koning en de oppo sitie tot stand gebracht. De koning had de dag te voren een onderhoud gehad met baron van der Straeten- Waillet, de voorzitter van de katho lieke partij. Liberalen, Socialisten en Commu nisten zijn gistermiddag weer de monstratief uit de zitting van de Ka mer van afgevaardigden gemar cheerd, nog voordat de Kamer over ging tot- stemming over een door de katholieke fractie ingediende motie van vertrouwen voor de regering. Zij lieten vier waarnemers achter. De motie van vertrouwen werd door het rompparlement aangenomen met 106 (CVP) tegen twee stemmen (socia listen en twee onthoudingen (libera len). André Renard, nationaal secretaris van het Algemeen Belgisch Vakver bond en voorzitter van de Luikse af deling, heeft verklaard, dat' de sta king algemeen en onbeperkt zal zijn. De machines en de uitrusting van de fabrieken zullen niet onder houden worden. „Wij zullen de mijnen onder wa ter laten lopen en instortingen ver oorzaken", aldus verklaarde Renard. „In de zeepfabrieken worden alle glycerlne-kuipen zonder meer ver waarloosd. De hoogovens worden niet verzorgd en de cokesfabrieken zijn verlaten. Wij hebben een plech tige waarschuwing laten horen en men heeft daarmede geen rekening gehouden. Het spijt ons. Van van daag af hebben de woorden revolu tie en opstand voor ons een practi- sche betekenis". Aangezien de stakende arbeiders weigeren in de mijnen en de metaal industrie het onontbeerlijke onder houdswerk te doen, zouden, volgens het socialistische partijblad „Le Peu- ple", de werkgevers er bij de rege ring op aangedrongen hebbenom ploegen te vorderen, die met dit werk zouden worden belast. Uit Luik wordt gemeld, dat de toestand hedenmorgen te half elf als volgt was: Alle grote warenhuizen op één na gesloten evenals een groot aantal kleine winkels. De posterijen in staking. Reeds te 8 uur hedenmor gen is de stroom afgesneden en ver schillende wijken zijn zonder gas. Ook het water is hier en daar afge sneden. Gendarmes patrouilleerden de hele nacht door de straten van de stad. algemene staking te charleroi. In de omgeving van Charleroi is de staking algemeen in alle indu strieën: staal- en metaalnijverheid, glasfabrieken en alle mijnen. Overal zijn stakingsposten opgesteld en het gehele tramverkeer ligt stil. Het treinverkeer is ernstig 'ge stremd. De eerste trein uit Brussel is pas om negen uur in Charleroi aangekomen inplaats van om zes uur, daar de stakers op de rails zijn gaan liggen. Het treinverkeer tussen Charleroi en Namen ondervindt ernstige ver traging. Verschillende treinen zijn zelfs uitgevallen. Uit Charleroi wordt nog gemeld, dat volledig gestaakt wordt bij de gas- en electriciteitsdiensten. De post wordt besteld met vertra ging. Bij de telegrhaf- en telefoon- j diensten werkt een gedeelte van het personeel. Hedenmorgen is de 'heer Mau- doux, secretaris van de afdeling Transportwezen van het A. B. V. V gearresteerd, toen hij deel uitmaak te van een stakingspost, die in de buurt van de zetel van de spoorwe gen te Charleroi, was opgesteld. tegen de „koelaks" in tsjecho-slowakije. Mevrouw Jankovcova, de Tsjecho- slowaakse minister van voedselvoor ziening, heeft Woensdag in een toe spraak tot functionarissen van coö peratieve boerderijen te Jihlava in Moravië verklaard, dat de klassen strijd dfc> het Tsjechoslowaakse plat teland intensiever zal worden. Zij waarschuwde, dat er geen clementie zou worden betracht jegens boeren, die in gebreke blijven de voor hen vastgestelde hoeveelheden af te le veren. Men neemt aan, dat de minister doelde op de „koelakken", boeren, die meer dan 15 hectaren land bezit- ten. Er is reeds enige tijd een felle campagne tegen hen gaande. Desnoods volledige economische mobilisatie In zijn jaarlijkse economische Juli- boodschap aan het Congres heeft president Truman verklaard bereid te zijn de „volledige economische mobilisatie" af te kondigen, mocht de verdediging van de vrijheid dit nodig maken. Truman meende, dat het niet no dig zou zijn prijsbeheersing en distri butiemaatregelen af te kondigen, in dien het Congres hem spoedig be perkte noodbevoegdheden zou geven en verder onverwijld de belasting verhogingen ad 5 milliard dollar zou goedkeuren. „Maar", zo waarschuwde hij, „wij moeten beseffen, dat het treffen op Korea kostbaar en misschien ook niet kort zal zijn. Wij moeten ons voorbereiden op de mogelijkheid, dat nieuwe crises elders zullen ont staan". In verband hiermede achtte hij het nodig de Amerikaanse industriële productie vóór 1 Januari op te voe ren, indien mogelijk met 10 milliard dojlar per .jaar. Hiervoor zou de re gering leningen en garanties moeten verschaffen aan de industrieën. In verband met het tekort aan staal en koper en sommige andere materialen, waarvan de prijzen in de laatste paar weken omhoog zijn gevlogen, zullen sommige civiele goederen op toewijzing moeten wor den gefabriceerd om de grotere mili taire productie mogelijk te maken. De boodschap bevat geen nieuws boven de bijzondere Congresbood schap van vorige week Woensdag, doch onderstreept daar nog eens di verse punten van. MARSHALL-TEGENWAARDE VOOR DEFENSIE. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Acheson heeft mee gedeeld, dat de Verenigde Staten overwegen de tegenwaarde der Mar shallhulp niet meer voor economi sche doch voor militaire projecten in de Marshall-landen vrij te geven. De Amerikaanse regering, aldus Acheson, bestudeert een voorstel, dat het Congres verzoekt de wetgeving betreffende het plan-Marshall zoda nig te wijzigen, dat de landen, die Marshall-hulp ontvangen, hun tegen- waardegelden kunnen gebruiken voor het opbouwen van de landsver dediging. Het voorstel wordt door het Congres besproken. Acheson ver klaarde, dat de Verenigde Staten zeer ingenomen zijn met de aanbie dingen van andere leden der Ver enigde Naties van troepen en andere militaire steun voor Korea. CANADESE MARINE OVER DE ONBEKENDE DUIKBOOT. De Canadese marine heeft Woens dag een verklaring uitgegeven, waar in wordt bekend gemaakt, dat „een of meer duikboten van onbekende nationaliteit in de afgelopen maand waarschijnlijk in de wateren van de Canadese Oostkust" zijn geweest. Een functionaris van de marine had eerder verklaard, dat Rusland de enige mogendheid kan zijn, waar aan deze duikboten toebehoren. Tot Maandag waren er vijf berich ten binnengekomen over waargeno men duikboten in de Fundy-baai, doch sindsdien waren er nog ver schillende rapporten uitgebracht uit het gebied van de Cignecto-baai. Uitvaart mgr. Filbry Enige duizenden mensen hebben de afgelopen dagen langs de baar gedefileerd, waarop het stoffelijk overschot van de Zaterdag zo plot seling overleden plebaan der Kathe drale Basiliek en Proost van het van het Kathedraal Kapittel mgr. F. B. J. M. Filbry, rustte. Alle luister van de basiliek scheen weggeborgen onder de rouw en de eenvoud werd het meest geaccentueerd door de plebaan zelf, die nog na zijn dood in stille taal zijn parochianen toesprak. Want uitdrukkelijk had hij het ver langen kenbaar gemaakt niet te worden begraven in het paars van zijn waardigheid. Hij had het op prijs gesteld in het Derde-Orde- Kleed van Sint Franciscus aan de aarde te worden toevertrouwd. Zo hebben de parochianen van „Sint Bavo" en velen van buiten de paro chie en de stad Haarlem hem voor het laatst gezien: gekleed in de fran ciscaanse pij, met de kap op het grij ze hoofd. De avond te voren werden de plechtige Metten gezongen, waarbij de vicaris-generaal van het bisdom, mgr. N. L. A. Ammerlaan, als agens fungeerde. De vicaris werd daarbij geassisteerd door een familielid .van de overleden plebaan, pater Dunker O.P. uit Rome en pastoor Ign. Wils van de parochie van de H. Agnes uit Den Haag. Zeer vele gelovigen vulden giste renochtend de Kathedrale Basiliek, toen onder het gelui der klokken de plechtigheden een aanvang namen met de Lauden. Behalve de naaste familie van mgr. Filbry was vrijwel het voltallige kapittel tegenwoordig, benevens een groot aantal andere priesters uit het bisdom, onder wie deken A. H. M. J. Homulle uit Lei den. en deken R. M. A. Nieveen van Dijkum uit Goes. Agens bij de Lauden was pater L. Levelt S.J. uit Amsterdam. Assisten tie daarbij verleenden rector J. Ver hoeven uit Dordrecht en pastoor P. Aarts uit Amsterdam. Na afloop van de Lauden droeg mgr. Huibers de pontificale requiem mis op. De vicaris-gen., mgr. N. L. L. Ammerlaan, fungeerde als pres- byter-assistens, troondiakens waren deken P. P. J. Kok uit Delft en de ken J. J. A. Kuilman uit Haarlem, terwijl de bisschop bij het H. Misof fer geassisteerd werd door kapelaan P. Bottelier als diaken en kapelaan H. Koopman als subdiaken. Secreta ris J. Solleveld en kapelaan A. Ruhe waren de ceremoniarii. Het Kathedrale koor onder leiding van dr. A. I. M. Kat zong de prach tige requiemmis van Felice Anerio (Romeinse School). Vóór de absoute in de Kathedraal begon, besteeg mgr. C. G. van Trigt, de Officiaal van het bisdom, de kan sel voor de lijkrede uit te spreken. „In stad en land", zo ving hij aan, waren velen geschokt, to^n zij ver namen, dat plebaan Filbry was over leden. De plotselinge dood van deze priester, die door God opgeroepen werd, toen hij op het punt stond naar Naaldwijk te vertrekken om bij een priesterjubileum de lof van het priesterschap te bezingen, heeft in het bisdom en vooral in de parochie van Sint Bavo een voelbare leegte achtergelaten." De Officiaal tekende plebaan Fil bry als een edel mens en een goed priester en memoreerde daarbij de dood van diens moeder. De plebaan had immers naar hij zelf ver klaard had zijn grootste verlan gen in vervulling zien gaan, dat hij zrjn moeder zelf had mogen bedie nen. In haar had hij immer zijn grootste voorbeeld gevonden, omdat deze vrouw haar kracht had gevon den in het kruis. De eer van God, het heil der zie len en de glorie der Kerk, zo zeide mgr. van Trigt verder, daaraan had deze priester zijn hart verpand. De onderscheidingen door paus en ko ningin vermochten zijn eenvoud niet te schaden, en was zijn vreugde groot, wanneer de bisschop de plech tigheden verrichtte in de kathedraal, even groot was zijn vreugde, wan neer hij onderricht gaf aan de kin deren. Zijn grootste vrienden waren immers de kinderen en de hoogtij dagen voor zijn parochie waren de communiefeesten. De ijver van mgr. Filbry meende de Officiaal wel heel sterk te kun nen tekenen in diens woorden, toen hem aangeraden werd te gaan rus ten, omdat een ernstige kwaal de krachten van de plebaan bleek te ondermijnen. Zijn antwoord w^s kort maar veelzeggend: Liever een korte tijd werken dan een lange tijd ruggen. De dood vond hem dus niet on voorbereid en op de plebaan kunnen dan ook de woorden worden toege past: Om gestorven te leven heeft hij geleefd als iemand, die gaat sterven. Na de lijkrede verrichtte mgr. Huibers de absoute en terwijl het „In Paradisium" gezongen werd, werd plebaan Filbry de kathedraal' uitgedragen, uitgeleide gedaan door de bisschop en vele priesters en pa rochianen. Op het voorplein ston den vele leden van de jeugdbewe ging gereed om het stoffelijk over schot te begeleiden naar het Sint Barbara-Kerkïiof. Deken Kuilman verrichtte daar de absoute, waarna de kist in het priestergraf werd neergelaten. Wonder-rozen uit Frankrijk Na jaren zoeken en experimen teren -is de Franse rozenkweker Meiland er in geslaagd een prach tige, dieprode roos te kweken, die niet verkleurt, maar# tot het laatst toe haar zuivere gloed behoudt. De roos is van een bijzondere forse groei, met stengels van meer dan een meter lengte. De Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor tuinbouw en plantenkunde heeft deze roos on derscheiden als „de beste snijroos van de laatste honderd jaar." On der doodse stilte zijn de eerste bloemen op de Aalsmeerse veiling verkocht, waar zij onder de kwe kers een sensatie teweeg brachtten De N. V. Kon. Kwekerij Moer- heim te Dedemsvaart zal de nieu we roos in ons land verder kweken. Koningin Juliana zal volgende week een bezoek aan de kwekerij bren gen, waar de roos, die Happiness wordt genoemd, aan Haar zal wor den getoond. 53 Huisvaders boften Het lot, waarop de 100.000 is ge vallen, was verkocht door een col lecteur in Den Bosch. Het bleek, dat het lot verkocht was in twee gedeel- j ten van één kwart en vijf van één tiende. De eerste 55.000 gulden wa ren in Den Bosch terechtgekomen. Drie en vijftig gelukkige huisvaders, allen in dienst van de Gemeentewer ken, vernamen spoedig na de collec teur deze meevaller in hun werk- i plaats. Al dertig jaar loten zij met een dubbeltje per week mee in een club en nog nimmer hebben zij een prijs gewonnen. Nu komt ieder met ruim 400 gulden thuis. Eén van de win naars, een invalide, die ook destijds in dienst wa5 van de Gemeente Wer ken. heeft altijd gratis mee mogen doen- Het andere kwart lot wordt ge deeld door een loterijclub in Boxtel. Van vier van de tiendeloten, telkens 8500.profiteren twee werkne mers en drie kleine zakenlui. Eén tien de kwam in Heusden terecht. De 100.000 in serie A is gevallen op een lot. dat door de collecteur J. W. M. Faas aan de Apeldoornse laan in Den Haag was verkocht aan tien Scheveningers uit een volksbuurt Ieder van hen had een tientje en daarmee 8500.gewonnen. Een mooi bedrag voor de vacantietijd. N. v. d. D. OOK DE 15.000 ERUIT. In de 51e staatsloterij, vijfde klas- achtste lijst, is op nr. 15980 de prijs van 15.000.-, gevallen. Rekenkamer tevens „Klachtenkamer" De Commissie-Prinsen, door de re gering ingesteld om na te gaan in hoeverre de bevoegdheid der Staten- Generaal tot het onderzoeken van klachten zou kunnen worden uitge breid, heeft haar rapport aan de mi nister-president aangeboden. De com missie ontraadt de instelling van een „Kamer van bezwaren", maar be veelt aan de Algemene Rekenkamer in te schakelen. Het rapport gaat ver gezeld van een ontwerp van wet. dagelijks bestuur van de soc. econ. raad. De Sociaal-Economische Raad heeft uit zjjn midden het dag gelijks be stuur gekozen, dat onde? voorzitter schap zal staan van prof. mr. F. de Vries. Het is voorts samengesteld uit. de volgende werkgeversvertegenwoor digers: mr. Th. Asser (hoofdgroep, verzekeringen), C. van den Heuvel (Ned. C'hr. Boeren- en Tuindersbond) Th. S. j. Hooy (Ned. Kath. Midden standsbond) en T. j. Twijnstra (Ver bond van Ned. Werkgevers): uit de volgende werknemersvertegenwoor- "w -s: A. C. de Bruijn (K.A.B.), H Oostterhuis (N.V.V.), M- Ruppert (C.N.V.) en A. Vermeulen (N.V.V.); en uit de volgende personen uit de door de kroon aangewezen leden, prof. mr. W. E- de Gaay Fortman, prof- mr. B. C. Slotemaker, prof. dr. j. A. Veraart en ir H. Vos. Het Secretariaat van de SER is tot nadere aankondiging gevestigd op: Emmapark 1 te 's-Gravenhage. geen pensioenverzekering zelfstandige tuinders. Door het bestuur van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland is besloten de pogingen om te komen tot een pensioenrege ling voor zelfstandige tuinders via de veilingen, te staken. De deelneming was te gering. prinses marijke heeft „rode hond". Naar wij vernemen zal H.M. de Ko ningin in verband met een lichte on gesteldheid rode hond van Prinses Marijke in de eerstkomende dagen nog herhaaldelijk bij haar dochtertje op paleis Het Loo verblij ven. De Prins is hedenmorgen van zijn bezoek aan Engeland teruggekeerd. WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrij dag vond. Opgemaakt te 10 uur). RUSTIG WEER. Helder en tamelijk koele nacht met hier en daar mistban ken. Morgen overdag droog en over het algemeen zonnig weer met weinig wind en iets hogere temperaturen dan vandaag. volksvertegenwoordiging, als controleur van het beleid oer rege ring, zal ook in de toekomst de in stantie blijken te zijn, tot welke de burgers hun toevlucht zoeken, wan neer zij langs de voorgeschreven we gen geen redres kunnen vinden te gen „onjuist optreden van rijksorga nen", aldus het rapport. Het is voor de Kamers echter zeer moeilijk zich een oordeel te vormen omtrent de feiten, die aan een ingekomen klacht ten grondslag liggen. Zelf een onder zoek instellen kunnen zij alleen door gebruik te maken van het recht van enquête of door een bijzondere com missie in te stellen. Daarom advi seert de commissie voor dit werk de Algemene Rekenkamer te gebruiken. Op deze wijze wordt het mogelijk, aldus de commissie, door een appa raat, dat over de nodige bevoegdhe den beschikt en uit hoofde van zijn functie op controle van het regerings beleid is ingesteld, het nodige feiten materiaal te doen verzamelen door het horen van getuigen, het opvra gen van bescheiden e.d. Aldus snijdt het mes van twee kanten; de Staten- Generaal worden in staat gesteld hun functie op meer doeltreffende wijze te verrichten, terwijl ander zijds het nemen van het initiatief tot het onderzoek en het verder gevolg geven aan het verzamelde feitenma teriaal geheel blijven in handen van de Kamers zelf. De mogelijkheid de Algemene Re kenkamer in te schakelen, wordt in het ontwerp beperkt tot klachten „over de wijze, waarop enig be stuursorgaan van het rijk, dan wel enig al of niet openbaar lichaam, in welks bestuur het rijk overwegende zeggenschap heeft, zijn taak verricht of heeft verricht". Klachten over an dere lichamen dan het rijk of daar mede gelijk te stellen lichamen val len dus buiten de sfeer van het ont werp. KLEINE GEMEENTE BOUWT VOOR 1 MILLIC'EN GULDEN. De gemeenteraad van Rucphen in West Brabant heeft zich dezer dagen accoord verklaard met een bouw plan, dat de gemeente 146 wonin gen zal moeten schenken en waar voor een crediet van 1 millioen gul den nodig was. Hiermee komt een plan tot werkelijkheid, waarvoor de eerste besprekingen in December 1949 begonnen. Vliegtuig neergestort bij Valkenburg Hedenmorgen om 10 voor half elf is bij het vliegveld Valkenburg een éénpersoons vliegtuig neergestort. De enige inzittende werd gedood. Het vliegtuig type Sea-fury, de snelste jager, die Nederland momen teel heeft, behoorde tot een formatie van vier, die vanmorgen boven het vliegveld en boven zee aan het oefe nen waren. Nauwelijks was het vlieg tuig opgestegen of er ontstond motor storing, die op het vliegveld duidelijk hoorbaar was. Onmiddellijk besloot de vlieger terug te keren en op het veld te landen. Aanvankelijk scheen dit te gelukken en alles verliep vrij normaal, toen plotseling een enorme knal hoorbaar was en een geweldige zwarte rookkolom uit de motor op steeg. De vliegenier had het toestel niet meer in zijn macht en bijna lood recht schoot hij vanaf 109 meter hoogte omlaag. De bestuurder moet onmiddellijk overleden zijn. Het toestel kwam terecht in de Kaswete- ring, gemeente Valkenburg, op enige meters afstand van het vlieg veld. De neus boorde zich in de grond en het toestel is zodanig beschadigd, dat het niet meer gerepareerd kan worden. Manschappen, die het onge luk zagen gebeuren, schoten direct te hulp, maar het was reeds te laat. door Hr. Ms. onderzeeboot 024 op 27, I 28 en 29 Juli van 15.00 tot 17.15 uur van de vheSer 15 n«g nlet duikdemonstraties worden gegeven bekend, cp de Rotterdamse Waterweg tus sen de Parkhaven en de Veerhaven in de Noordelijke helft van de rivier. Voor de veiligheid moet door de scheepvaart bovengenoemd gebied tijdens deze duikdemonstraties wor den vrij gevaren. AMSTERDAMS BURGEMEESTER WORDT IN DE BIERTJES GEZET. Zaterdagmiddag 29 Juli a.s. zal de burgemeester van Amsterdam, door de 60 in ons land bestaande bierbrou werijen „in de biertjes worden ge zet". Zoals in Engeland al jarenlang een traditie is, zal de eerste burger van de hoofdstad een maal 's jaars met enig ceremonieel vertoon het bier proeven ter (goed-)keuring. Het Centraal Brouwerij Kantoor te Am sterdam, dat voor deze gelegenheid een aantal versierde boten met uit gebreide bemanning in kleurrijke klederdrachten naar de woning van de burgemeester aan de Herengracht zal laten varen, hoopt met deze eer ste aanbieding van een vaatje bier een nieuwe traditie te beginnen. Aan de achterzijde van het huis zullen in. tussen 60 flesjes bier de woning worden binnengebracht (van iedere brouwerij 1 flesje). PAS OP VOOR DUIKBOOT De Rijkswaterstaat deelt mede, dat De adjunct-directeur van de ge meentelijke dienst voor Sociale Za ken te Rotterdam, de heer P. Dam- steegt, is bij een bergtocht in Tirol om het leven gekomen. - Bij het baden in zee aan het strand Noord is de 31-jarige verte genwoordiger H. L. v. d. H. uit de Willem van Outhoornstraat te Den Haag verdronken. Het lijk is later De 55-jarige monteur ^an S. uit Raamsdonksveer is in het schakelsta tion van de P.N.E.M. in Orthen ge troffen door tienduizend volt stroom. In de loop van de avond is hij over leden. Van S. laat een vrouw en ze ven kinderen na. Een 4-jarig meisje te Gronin gen zat achterop de fiets bij haar 9- jarig zusje. Juist toen een vrachtwa gen passeerde, begon de fiets te slin geren. De jeugdige passagiere viel van de fiets, kwam onder de wielen van de vracht wagen terecht, en werd gedood. Bij besluit van de raad der ge meente Lisse werd vastgesteld een verordening, regelende de aard van de bebouwing en het gebruik van gronden gelegen in de bebouwde kom der gemeente Lisse. Genoemde verordening werd bij besluit van Ged. Staten der provincie Zuid-Hol land bij besluit van 13 Juli 1948 goedgekeurd en de daarop ingedien de bezwaarschriften werden onge grond verklaard. Tegen genoemde goedkeuring is door een der belangstellende beroep ingesteld bij de Kroon. In haar ant woord overwoog de Kroon: dat bij de door de raad der gemeente Lisse krachtens artikel 43 der woningwet vastgestelde verordening, regelende de aard van de bebouwing en het gebruik van gx-onden, gelegen in de bebouwde kom dezer gemeente, voor nagenoeg de gehele bebouwde kom bebouwingsstroken zijn aangewezen, die op een bij de verordening beho rende kaart met een rode kleur zijn ingevuld en buiten welke, krachtens artikel 3 der verordening, behou dens enkele uitzonderingen niet mag worden gebouwd, terwijl voorts in de verordening uitvoerige voor- EN DE WENSHANDSCHOENEN 25. De hele kamer overhoop ge haald Toen Ootje Teur des avonds moe geworden was van het lezen, zei hij de ober goedennacht, pakte de sleutel van zijn kamer en liep vier trappen op naar boven, omdat hij geen zin had, om met de lift te gaan. „Tralalala!" zong hij, in het beste humeur van de wereld, en toen nog eens: „Tralalala!", want hij vond het een aardig liedje. Hij wilde de deur van zijn kamer opensluiten, maar ontdekte, dat dat niet meer nodig was. De deur was namelijk niet op slot. „Zeker vergeten te sluiten", meen de Ootje Teur. Hij duwde de deur open maar maakt? meteen een lucht- I sprong van verbazing en ergernis. Zijn pijpje viel uit zijn mond en de sleutel uit zijn hand. „Kijk daar eens!" riep hij uit. „M n hele kamer overhoop gehaald! Alles door elkaar! Alle pakjes, die ik van middag gekocht hebt, uitgepakt en de rommel zo maar laten slingeren! Het is treurig! En de handschoenen?! Die heb ik in een laatje van een kast- je gestopt... Gauw kijken...!" schriften zijn opgenomen, regelende de bestemming van de terreinen, die op de kaart voor gesloten en open bebouwing, voor openbare ge bouwen, straten, plantsoenen en open terreinen zijn aangewezen; dat deze verordening met de daarbij be horende uitvoerige kaart derhalve volledig de ontwikkeling van de be bouwde kom der gemeente, zoals deze door de gemeenteraad bij de vaststelling wenselijk werd geoor deeld, regelt; dat deze regeling, afgezien van de daaraan gegeven naam in feite niets anders is dan een ontwikkelingsplan voor de bebouwde kom en in aard strekking niet te onderscheiden is van het in artikel 36 der woning wet bedoelde plan, dat bestemmin gen aanwijst voor de gronden, gele gen buiten de bebouwde kom; dat Weliswaar aan een uitbrei dingsplan, als bedoeld in artikel 36 der woningwet, niet onder alle om standigheden de eis kan worden ge steld, dat het alleen betekking mag hebben op gronden, die buiten de be bouwde kom zijn gelegen en van die eis kunnen worden afgeweken, voorzover dat noodzakelijk is in ver band met de ovei-ige in dat plan ge regelde bestemmingen, doch dat in dit geval van een onmiddellijke sa menhang tussen de bestemmingen in de door de gemeenteraad van Lisse voor de bebouwde kom vast gestelde regeling en het voor deze gemeente geldende uitbreidingsplan geen sprake is; dat het, daargelaten op welke wij ze artikel 43 der woningwet overi gens moet worden uitgelegd, niet aangaat, zoals in het onderhavige geval is geschied, dit artikel een zo danige toepassing te geven, dat daardoor een regeling tot stand komt, welke ingevolge artikel 36 der wet niet toelaatbaar is; dat derhalve bij het bestreden be sluit ten onrechte goedkeuring aan de door de gemeenteraad van Lisse vastgestelde verordening is ver leend. De Kroon heeft vernietigd het be sluit van Ged. Staten van 13 Juli- 1948 en alsnog aan het besluit van 29 Mei 1947 van de raad der ge meente Lisse, houdende vaststelling een verordening regelende de aard van de bebouwing en het gebruik van gronden, gelegen in de bebouw de kom der gemeente, de goedkeu ring onthouden.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2