dotje SeiVt EN DE WENSHA dacht, dat het niet op kon De 'as Hij Verloofd paartje geraakte in Duitse gevangenis Man WOENSDAG 26 JULI 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Amerikaanse nabob stierl arm Tijdens da restauratie van de Oude Kerk te Delft is, twee maan- WATERPOLO A. Z. C. I KAMPIOEN VAN DE DERDE KLASSE. Door een gisteravond in Schoonho ven behaalde 51 zege is het aan de A.Z.C- mogen gelukken het kam pioenschap van de derde klasse on geslagen binnen te halen. De Alphense ploeg beschikt momenteel weer over een zeer sterk zevental, waardoor de verwachting, dat ook de promotie wedstrijden met succes gespeeld zul len worden wel eens bewaarheid konden worden. Hedenavond spelen de Alphenaren de laatste competitiewedstrijd van dit seizoen in het Alphense zwem bad tegen Maas uit Rotterdam en het ziet er naar uit. dat ook deze wed strijd gewonnen zal worden. CRICKET WEST INDIë WON DE DERDE TOETSWEDSTRUD. De derde testmatch tussen Enge land en West-Indië werd door de gas ten gewonnen met 10 wickets. West- Indië heeft thans 2 toetswedstrijden gewonnen, Engeland een, en er moet nog één ontmoeting worden ge speeld. Engeland begon het spel op de laatste dag met een voorsprong van 15 runs en nog 5 wickets in handen. Wicketkeeper Godfrey Evans had een uur en drie kwartier nodig, al vorens hij zijn score gebracht had op 63, bijgestaan door John Dewes, die 67 achter zijn naam deed noteren. Het totaal der Engelsen op de 2e in nings was hiermede op 436 ge bracht. Sonny Ramahin, Spin bowler van het West Indies elftal, nam 35 runs voor 3 wickets voor zijn rekening en eindigde met een totaal van 5 voor 135 runs. Valentine 3 voor 140. West Indiè moest dus nog 102 runs maken in 4 uur orn de wedstrijd te winnen. Het elftal van West-Indië slaagde hierin door in deze tijd 103 runs te scoren, waarvan Rae 46 en Stollmeyer 52. ATHLETIEK DE WERELDRECORDPOGING DER DAMESPLOEG. De Nationale Estafetteploeg, be staande uit Fanny Blankers-Koen, Gré de Jongh, Xenia Stadt-de Jong en Puck Brouwers zal Zondag 30 Juli te Treebeek een poging doen het we reldrecord op een der internationale nummers te verbeteren. Van de weersomstandigheden en de toestand van de baan hangt het af, of de da mes de 4x 200 meter zullen lopen, de 4 x 100 yards of de 4 x 100 meter estafette. NEDERLANDSE JEUGDPLOBG SAMENGESTELD. De Nederlandse Jeugdploeg he- rén voor de Landenontmoeting Ne derland—België—Frankrijk op 13- Augustus a. s. te Audenaerde (Bel gië) is als volgt samengesteld: 100 meter: Griek (A. A. C.) en Holst A. V. G. 1926) en de Wal Holst (A. V. G. 1926) en de Wal (Vitesse), 400 meter: Brijs (Haar lem) en Schmitz (A. V. 1923), 800- meter: Van den Heuvel (Kunst en kracht) en Mayoor (A. V. 1923), 1500 meter: Van den Weldenberg (H. A. C.) en Vrijenhoek (A. V.- 1923), 3000 meter: Seeuwen (A. A.- C.) en Hildgedenaar (E. S. C. A.), 110 meter horden: Herberts (A. V.- 1923) en Visser (A. A. C.) hoog springen: Broerse (A. A. C.) en Romp (Olympia), speerwerpen: Ny- er.huis (Advendo) en van Dries- sen (D. O. S.), discuswerpen: Bak ker (V. en L.) en Demmink (Hel las) 4 X 100 meter estafette; De Wal (Vitesse) Griek (A. A. C.) Her berts (A. V. 1923) en Holst (A. V.- G. 1926). TAFELTENNIS. DE LEIDSE TAFELTENNIS COMMISSIE GEREORGANISEERD De Leidse Tafeltennis Commissie, Ibeter bekend onder de naam van „Leitaco," is geheel gereorgani seerd. Op de onlangs gehouden algeme ne ledenvergadering is gebleken, dat het aantal aangesloten vereni gingen is gestegen tot 17 een aantal dat uiteraard nog voor uitbreiding vatbaar is. De Commissie heeft tot taak een schakel te vormen tussen de ta- feltennissportbeoefenaars in Lei den en Omgeving enerzijds en de Ned. Tafeltennisbond aniderzijds. De „Leitaco" nu bestaat uit een dagelijks bestuur, bestaande uit 'n voorz., secrt., penningm. alsmede een aantal Commissarissen uit de diverse aangesloten verenigingen. Het ligt in de bedoeling om op diverse plaatsen rondom Leiden propagandaavonden te organiseren en demonstraties te geven, met het doel de tafeltennissport te propage ren en bekend te maken. Verenigingen, die zich interes seren voor een dergelijke avond kunnen contact opnemen met de secretaris der Leitaco per adres: Warmunda 32 Warmond. PAARDENSPORT NAT. CONCOURS HIPPIQUE TE DEN HAAG. Vrijdag 11, Zaterdag 12 en Zon dag 13 Augustus a.s. zal de Zuid-Hol landse Jachtvereniging, de oudste en grootste in Nederland, ter gelegen heid van haar 35-jarig bestaan voor de eerste maal in haar geschiedenis een nationaal concours hippique or ganiseren, op de terreinen van rij- centrum ..Hofstad" te Den Haag, waaraan de beste ruiters van Neder land zullen deelnemen. Op de eerste dag staat een licht dressuurproef op het programma, alsmede een dressuurproef voor kin deren beneden 15 jaar. Daarna volgt een springconcours L, waarvan de hindernissen een maximum hoogte van 1.29 meter zullen hebben en een zelfde springconcours voor dames, dat een aardige attractie voor de toe schouwers kaïn worden. Op de tweede dag is er een dres suurproef om het kampioenschap van Nederland, gevolgd door een cross country voor kinderen beneden 15 jaar. Daarna zal er een voorkeu ring geschiktheidsproef jachtpaarden plaats vinden, waarna het springcon cours M. A. zal worden verreden. Voor dit middelzware springconcours zal een ereprijs worden uitgeloofd, namelijk de zilveren Versteegh-me- moriaal, en tevens de wisselbeker, welke in 1948 door mej. Hetty ten Bos uit Almelo werd gewonnen, (In 1949 werd niet om deze wisselbeker gesprongen). De Haagse gemeente en de rijkspolitie uit Wasenaar zal op de tweede dag een behendigheids prestatie afleggen. Op de derde en laatste dag is in de morgenuren de voorkeuring geschikt heidsproef rijpaarden, gevolgd door het springconcours M.B.. dat voor de erelijst in aanmerking komt. Dit wil zeggen, dat de ruiters, die op deze lijst voorkomen, voor een eventuele uitzending naar de Olympische Spe len te Helsinki in aanmerking komen De hindernissen zullen een maximale hoogte van 1.40 meter hebben, ter wijl het hindernispark dqor de heer Breunese zal worden aangelegd. Het nationaal concours hippique zal worden besloten met een duo klasse, gereden door dame en heer en een Parijs' springconcours. SCHAKEN PERSOONLIJK SCHAAKKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. De uitslagen van de partijen voor de achtste ronden van het persoon lijk schaakkampioenschap van Ne derland voor heden, die gisterenavond in Amsterdam werden gespeeld lui den: Groep A: EuweBarendregt 10; v- d. BergCortlever Yiy\ Kra merStumpers afgebr.; van Schel- tingaMuhring J4y3 OrbaanDon ner 10; SpanjaardHenneberke X. De resultaten van de afgebroken partijen uit de zevende ronde wa- Door de krachtig genezende en regenererende werking van P u r o 1, blijft de huid gezond, zuiven^ach^^mooi^^^impelv^j. ren: CortleverBarendregt 10; van ScheltingaDonner Vt. De stand na de 8ste ronde luidt: 1 Euwe 7 y, pnt., 2 en 3 Van Schel tinga en Van den Berg ieder 5 pnt.; 4 Cortlever 414 pnt.; 5. Kramer 4 pnt. en 1 afgebr. partij; 6. Stumpers 3J4 en 1 afgebr. partij; 7, 8 en 9 Baren dregt, Spanjaard en Donner ieder 3% pnt.; 10 en 11 Orbaan en Henneberke ieder 2Y> pnt.; 12. Muhring 2 pnt. De uitslagen van de partijen voor de derde ronde van het persoonlijk schaakkampioenschap van Nederland voor dames, gisteravond in Krasna- polsky te Amsterdam gespeeld, lui den: mevr. F. Heemskerkmevr. A. I. VeenBaas afgebr.; mevr. T. HammerPaltsmamevr. C. Rood- zantGlimmerveen 01; mevr. A. van Schaikmevr. A. van Praag 01 mevr. A. van Aalstvan Duynen Montijnmevr. E. PeeningKun- nicke afgebroken. POSTDUIVEN De Zwaluw (Voorschoten). Wedvlucht vanaf Bordeaux Afstand il.25 km. met oude duiven. Uitslag: J. P. v. d. Assem 1; F. C- van Heus- den 2; C. Zwaan 3, 6 en 9; V. L. Pierlot 4; Fr. Hendriks 5 en 10; J. Caspers 7; C. J. v. d. Wal 8 en H. Schoo 11. Met jonge duiven werd een wed vlucht gehouden vanaf Roozendaal. Afstand 65.52 km. Uitslag: A. W. Querreveld 1, 51; M. Th. van Berne j, 11, 14, 21 en 43; C. Zwaan 3 en 44; G. Teske 4, 5 en 58; A. de Graaf 6, 8, 54 en 62; H. H. J. van Klaveren 7, 20, 38, 39. 41 en 52; C. de Mooij 9; J. P. v. d. Assem 10, 12, 22 en 64; H. v. d. Voort 13; K. I. Waasdorp 15. 42 en 53. De Reisduif (Hazerswoude). Wedvlucht met jonge duiven vanaf Venlo. Afstand 135 km. Uitslag: N. v. d. Bosch 1, 10 en 14; A. Castelein 2, 12 en 22; C. Groen 3; K. Starreveld 4, 6, 8, 18 en 21; P J. Fase 5. 9. 11. 20 en 25; P. van den Malen 7, 19 en 27;; C. van Veen 13; G. Kemp 15, 16 en 23. De Rijnmonders (Katwijk). Wed vlucht met jonge duiven vanaf Ven lo. Afstand pl.m. 154- km. Uitslag: Belt 1, 8, 10, 28 en 29; Degens 2 en 34; Kleen 3, 11, .12, 22. 26, 31 en 39; Grimbergen 4, 5, 14, 17 en 27; Ver- kaik 6, 7. 19, 20 en 35; Aanhane 9, 24, 30 en 37; v. Delfd 13; Ravensber- gen 15 en 25; Varkevisser-Meijer 16, 18 en 38; Schaap 21: Noort 23; Jac Heemskerk 82; A. Heemskerk 36. „De Rijnklievers" (L'dorp). Wedvlucht met oude duiven vanaf Bordeaux, afstand 871 km., in con cours 23 duizen.Gelost Zaterdag 13.55 uur met sterke Z.-W. wind. Aankoipst eerste prijswinnaar Zondag 10.01.01, laatste prijswinnaar 15.42.38. Uitslag als volgt: Chr. v. d. Pluym 1, 4, 6, 7; F. Wassenburg 2, M. Jon- geleen 3, 8; N. Hoogervorst 5. Wedvlucht met jonge duiven vanaf Roosendaal, gelost om 9 uur met W. wind. Aankomst eerste duif om 9.54.00 laatste prijswinnaar 10.12.05 uur. Uitslag als volgt: N. Hooger vorst 1; Chr. v. d. Pluym 2, 8; M. Jongeleen 3, 4, 14, 16, 17; J. F. W. Truyers Sr. 5, 12, 13; L. Robbers 6; A. Polak 7, 10, 18, 21; J. F. W. Truyers Jr. 9, 19; Jac. v. d. Wal 11; H. Bonneur 15; J. C. Huber 20, 22. UIT EEN ASYL VOOR DAKLOZEN TE CHICAGO heeft men een be woner ten grave gedragen, wiens levensloop stof zou kunnen ople- ren voor de meest fantastische colportageroman. De overledene n.l. was een 86-jarige grijsaard, John Steele, die eens een der rijkste nabobs van Amerika was en als de held van talrijke romantische en extra vagante avonturen, die hij zich by zijn sprookjesachtige rijkdom ver oorloven kon, destij d de verbazing opwekte van de gehele wereld. Deze man, die in de diepste ellen de is gestorven, was een tweede ko-1 ning Midas ,in wiens handen alles tot goud werd. Zijn ouders waren bescheiden landbouwers in Pennsyl- vanië en stierven toen John 20 jaar oud was. Zijn erfenis bestond in niet meer dan een stukje grond. Door een toeval ontdekte de Jonge Steele, dat zich op zijn land een pe- troleumbron b'evond, en de verkoop daarvan verschafte hem de eerste duizenden dollars, die de grondslag van zijn vermogen zouden vormen. Een koopman, die vertrouwen in hem stelde, associeerde zich met hem tot omvangrijke speculaties. Overal kochten ze in de buurt het land op, en ze hadden „geluk", op ieder stuk grond, waar ze de hand hadden ge legd, werd overvloedig petroleum gevonden. Op 26-jarige leeftijd be zat de vroegere boerenjongen een vermogen van meer dan 4 millioen dollar. En nu begon een fabelachtig omhoogklimmen tot het toppunt van rijkdom. Steele stak zich in zaken van de meest uiteenlopende aard en daar hij een onwrikbaar vertrouwen had in zijn geluk, pakte hij zonder bedenken aan, wat concurrenten al te bedenkelijk leek. Het geluk bleef hem trouw. Midas zwom in het goud, en terwijl toeval en dom geluk hem hielpen, schreven de kranten over hem als de man, die door vlyt en spaarzaamheid tot rijkdom was ge komen. Zo leefde hij er royaal op los, tot hij op een goede dag bemerkte, dat hij, ondanks zijn dure levenswijze, die geen wens onbevredigd liet, am per een gering deel van zijn inkom sten verteerde. Zijn rijkdom groeide aan als een lawine. Daar hij van na ture tot buitensporigheden geneigd was, begon hij van dat ogenblik af een leven van dolzinnige spilzucht, die weldra boven alle verbeelding ging. Zo droeg hij zijn laarzen slechts één enkele keer. Geen kle dingstuk zou hij tweemaal aantrek ken. Een afzonderlijke kamerdie naar was aangesteld, die niet anders te doen had dan ervoor te zorgen, dat elke morgen een nieuw pak voor zijn heer gereed lag. De sigaren, die de Nabob rookte, werden expres voor hem gemaakt, en ze kostten vier dollar per stuk. Hij had een zwak voor briljanten, waarvan hij zich voortdurend een grote menigte aanschafte. Zijn wandelstok was van massief goud, en het handvat was met diamanten bezet; hij had er 100.000 dollars voor betaald. Steele was de eerste man in de Verenigde Staten die op ieder net van de verschillende spoorwegmaat schappijen zijn eigen salonwagen Croesus, dat 's avonds de première zou gaan van een door geheel New- York met grote spanning verwachte operette. Ogenblikkelijk stelde hij zich met de theater-directeur in ver binding en verklaarde hem bondig: „ik wil vanavond alleen in het par ket zitten; ik koop alle plaatsen op oren naar. Hij bood 100.000 dollar. De directeur maakte bedenkingen. Het was hem onmogelijk; hy moest rekening houden met het publiek; het zou hem een genoegen zijn, mijnheer Steele zijn loge te mogen aanbieden. Maar deze had daar geen or ennaar. Hij bood 100.000 dollar. De directeur, die een schitterend zaakje in het oog kreeg, hield zich nog immer doof. „Nu, mijnheer, hier hebt U 150.000 dollar en thans geen woord meer!" En zo gebeurde het, dat enige uren later Steele de enige gast in het theater was en het zeld« zame genoegen smaakte, alleen van de première te mogen genieten. Op deze wijze gaf John Steele da gelijks gemiddeld 15.000 dollar uit. En toen nog weer een tiental jaren verlopen was, behoefde hij er zich niet meer over te ergeren, dat hij zijn inkomsten niet tot op de laatste cent verteerde. Hij had namelijk in het geheel geen inkomsten meer; zijn geweldig vermogen was totaal uitgeput. Gedurende enige tijd wist hij het hoofd nog boven water te houden, door zijn waardevol privaat bezit, zijn paleizen, zijn landerijen, zyn diamanten en andere voorwer pen van waarde te verkopen, maar de opbrengst verdween in de bodem loze put van zijn spilzucht. Op het eind kon hij niet eens meer zijn schuldeisers voldoen. Zo verviel de nabob in korte tijd tot de diepste armoe. Vele jaren lang heeft de man, die tot een bede laar was vervallen en op de hoeken van Chicago's straten om een aal moes vroeg, in het armhuis doorge bracht, waar hij zijn levensdagen eindigde. Tijdens da restauratie van de Oude Kerk te Delft is, twee maan den geleden, de grafkelder van de familie Kinschot geopend. In deze kelder bevonden zich zeven doodkis ten, waaronder die van Maarten Harpertsz. Tromp en van generaal Van der Mast. De kist van Tromp was midden doorgebroken. Ook bleek, dat de kelder in de loop der tijden onder water was komen te staan, waardoor zich op de bodem een dikke laag modderig bezinksel had afgezet. De ze modder is voor het grootste ge deelte zonder onderzoek wegge gooid. Toch heeft men er nog een zilve ren schoengesp, enige beenderen en een stukje zijden weefsel uit te voorschijn gehaald. De gesp, welke aan de verzameling van het museum Het Prinsenhof is toegevoegd, is vermoedelijk afkomstig van gene raal Van der Mast. Het weefsel, waarschijnlijk een overblijfsel van de pas van Tromp, wordt nog nader onderzocht. Ook werden in de kel der stukken hout van doodkisten ge vonden, waarop koperen platen met inscripties. Men heeft de beenderen uit de zeven kisten in kleinere kis ten overgedaan. De ryksdienst voor oudheidkundig bodemonderzoek betreurt het ten zeerste, dat deze niet is gewaar schuwd toen de grafkelder werd ge opend. De mógelijkheid is groot, dat de weggeworpen modder voor een archeologisch onderzoek van belang zou zijn geweest. DE 100.000 ER UIT. Heden viel op No. 20858 van de 510e Staatsloterij, 5e klasse, 7e lijst de prijs van ƒ100.000. Op No. 5747 viel de prijs van 25.000.— BELASTING VOOR RIJWIELEN MET HULPMOTOR. Het Ministerie van Financiën deelt ons mede, dat de houders van rijwie len met hulpmotor in het bezit van een belastingkaart behoren te zijn. De belasting, welke voor deze rij wielen in het algemeen 10per jaar bedraagt, zal niet worden ver hoogd, indien hierop een kinderzitje is aangebracht. Eén meter over de grens Een verloofd paar uit Groningen heeft een paar dagen vacantie door gebracht in Duitsland, zonder dat het daarvoor de vereiste papieren ti en een deviezentoe wij zing bezat. Het onderhield en hoewll hij op geen i onderdak was ook al bijzonder goed- enkel gebied van kunst of weten-koop, zy het niet comfortabel: de ge- schap uitblonk, boog iedereen voor vangenis in de grensplaats Gronau. hem_ De 26-jarige R. Manning en de 24- 15000 dollar per dag. Het lijkt op het thema voor een klucht of een operette. Steele huur de eens een heel theater voor zich alleen. Op een namiddag hoorde NDSCHOENEN 24. De Sultan wil alleen de beste kamers. De Sultan van Abbenesië bleef nog een beetje zo doorrazen, totdat de «directeur van het hotel ge waarschuwd werd, dat er weer een heel beste klant was gearriveerd. De directeur kwam haastig toesnellen met de handen verwelkomend uit gestoken. „Wees welkom, Heer Sultan!" riep hij. „Wat ben ik blij, dat u mij weer eens de eer aandoet, hier te komen logeren! Dat is al vele jaren gele den, dat u hier voor de laatste keer was, nietwaar?" „Onzin!" sprak de Sultan. „Ik zijn voor de eerste maal in de Euroop! Ik mijn land nog nimmer verlaten heb ben. Ik willen de allerbeste van de allerbeste kamers hebben. Een aantal of tien!" „Eh... ja, ja, natuurlijk!" sprak de directeur toegevend. „Ja, dat spreekt vanzelf! Voor de Sultan van Abbene sië zijn alleen de allerbeste dingen goed genoeg! Volgt u mij, als het u belieft, edele Heer, dan zal ik u uwe vertrekken wijzen!" De Sultan verdween met de direc teur in de lift en de rust keerde weer. jarige Mies Derks die bij familie te Enschede logeerden, maakten verle den week Donderdag een tochtje in de buurt van Losser. Bij Drieland het punt waar vroeger Pruisen, Han nover en Nederland aan elkaar grensden geraakten zij op de z.g. dubbele weg, waarvan de ene helft in Nederland loopt en de andere in Duitsland. Zij hadden er geen notie van, dat zij de verboden strook van 500 me ter reeds hadden overschreden en keken dan ook verbaasd op, toen er plotseling twee Duitse kommiezen opdoken, die het paar gelastten om mee te gaan naar Gronau, aangezien zij zich ongeveer één meter op Duits gebied bevonden. Indien de jongelui een paar passen terug haden gezet, was hun niets overkomen. De Duitse kommiezen bleken geen pardon te kennen, pasten de regle menten met uiterste nauwkeurig heid toe en namen de jongelui mede. Een journalist uit Enschede, die zich hun lot had aangetrokken, stel de zich gisterochtend in verbinding met de kantonrechter te Gronau, die het betreurde dat er nog geen stap pen waren gedaan om de jongelui in vrijheid te stellen. Dit bleek veel voeten in de aarde te hebben. Aan vankelijk werd er een borgstelling van honderd mark geëist, maar wie kon dit bedrag over de grens bren gen, zonder een overtreding van de deviezen-bepalingen te begaan? Dit toch wel inziende, belde de Gronau- se kantonrechter de officier van justitie te Munster op en deze gaf toestemming het paar vrij te laten. Dit is gistermiddag geschied. Het duurde nog geruime tijd voordat hun geld kon worden teruggegven. Een bedrag van tachtig gulden, dat zij bij zich hadden op het ogenblik dat zij werden aangehouden, moest echter in Duitsland worden achter gelaten. PAS OP VOOR OUDE BRIEFJES VAN 25. Een onbekend persoon heeft Maan dag en Dinsdag in de buurtschappen van Winterswijk bankbiljetten van 25 in betaling gegeven, welke reeds sedert 1945 uit de circulatie zijn ge nomen. In uitspanningen, waar het zeer druk is, slaat hij bij voorkeur zijn slag. Drie caféhouders zijn thans in het bezit van een dergelijk ongel dig bankbiljet. ZET UW RUWIEL TIJDIG OP DE TREIN. Gedurende het vacantie-seizoen zal vooral Donderdags, Vrijdags en Za terdags het rij wiel vervoer door de N. S. voor een groot gedeelte moe ten worden verzorgd met speciale rijwieltreinen. Hierbij zal het in vele gevallen onmogelijk zijn, rijwielen met treinen naar keuze van de rei ziger over afstanden van meer dan 40 km. te vervoeren. Deze rijwielen moeten, wil men van vervoer met de op de dag van aanbieding lopende rijwieltrein verzekerd zijn, uiterlijk de vorige dag om 20 u^ir ter ver zending zijn aangeboden. Bij latere aanbieding loopt men kans dat de rij wielen wegens gebrek aan plaatsruim te op de stations niet kunnen worden aangenomen. IN HET GRIJS Door A. HRUSCHKA. (Nadruk verboden). 18) 't Was geen aangename lunch; nog stijver dan -de maaltijden op Grauenegg gewoonlijk waren. Herbert's gedachten waren na tuurlijk bij Lore. Arm kind!.... zou het geluk van die morgen niets dan een luchtkasteel geweest zijn? De lunch was afgelopen, en juist wilde de gravin opstaan, toen een bediende haar op een zilveren blad een visitekaartje aanbood. Zij keek naar de naam, stond snel op en beval: Breng die heer naar de blau wen salon; ik kom onmiddellijk. Toen zij twee minuten later de salon binnentrad, stond Silas Hem- pel op en kwam haar met 'n ernstig gelaat tegemoet. Mevrouw, zei hij, ik breng u slecht nieuws. Men heeft vanmor gen een zonderlinge vondst gedaan. Men kon het de gravin aanzien, dat zy verschrok; zij wierp een bij na angstig vorsende blik op Silas Hempel. Is er nieuws? vroeg zij. Hebt u enig spoor van xnyn man ontdekt? Dit laatste moet door u worden uitgemaakt. Luister goed naar het geen ik u zeg. Vrijdagavond dus op de dag dat uw echtgenoot ver dween tegen acht uur, hoorde de jonge Alois Eckert op de weg van Grunau naar het station plotseling een heftige woordenwisseling en vervolgens een schot, waarop een kreet volgde De gravin werd nog bleker, in haar grijze, anders zo koele ogen lag nu een zo geweldige schrik, dat Silas onwillekeurig zweeg. Ga door! verzocht de gravin, die blijkbaar moeite had om een woord over de lippen te brengen. En de detective hernam: Eckert deed geen aangifte van de zaak, want gelijk de meeste men sen van zijn stand is hij vreselijk bang van het gerecht, en hij vindt het ook niet prettig zyn werk te moeten verzuimen. Daarentegen be gaf hij zich na het incident onmid dellijk op weg met een lantaren, om onderzoek te doen Nu.en? Hij vond niets, noch op de weg, noch er langs. De gravin begon vryer te ade men en haar blik werd rustiger. Wat bedoelt u dan met slecht nieuws? vroeg zij koel. Luister verder.'... Toevallig hoorde ik over het schot spreken, en daar ik mij, zoals u weet, nog met een andere zaak bezig houd, trok het gehoorde bijzonder mijn aandacht. Aan de graaf dacht ik in de beginne helemaal niet.... Ik liet mij door de jongen naar de plaats brengen, waar vermoedelijk het schot gevallen was. Ik weet niet, mevrouw, of die plaats u juist wel bekend is; ik bedoel het punt op de landweg van Grunau naar het sta tion, waar die weg een bocht naar rechts maakt en een zware pijn boom, die tot het Grauenegger bos behoort, vrijwel alleen staat. Links stroomt de beek Ja, ik weet, welke plaats u bedoelt; ik ken ze goed. Het eerste, wat ik bij een op pervlakkig onderzoek op die plaats ontdekte, waren bloedsporen. Die vond ik aan bladeren- en grashal men op de hellende oever van de beek.Een leek zou ze wel niet meer hebben ontdekt, maar ik ben in die dingen bijzonder geoefend. In ieder geval wist ik toen, dat Eckert met zijn waarnemingen volkomen gelijk had. Ik zette mijn onderzoek voort en vond op de andere oever der beek, in het daar nog al weelderig groe iend gras, een gouden sieraad, zo als men wel aan horlogekettingen draagt, 't Lag ver verwijderd van de plaats van het incident, zodat ik voor twee gissingen stond; of de brelok was naar de andere oever ge gooid, en dat leek al zeer onwaar schijnlijk: of zij was door een van de bij de zaak betrokken personen bij een hevige worsteling met ge weld afgerukt en met een zwaai zo ver over de beek gevlogen. De bre lok is van zó bijzon/ier maaksel, dat, in geval u ze herkent als toebe horende aan uw echtgenoot, diens aanwezigheid niet kan worden ge twijfeld. Hier is het ding. Hempel haalde de brelok te voor schijn, die zorgvuldig in vloeipapier was gewikkeld; het was een in goud gedreven miniatuur-grafmonument van buitengewone schoonheid. De gravin wierp een blik op het kleinood en stamelde; hevig ont steld: Dat behoort aan Demeter! Ik zelf heb ik 't voor hem laten maken naar de tekening van het grafmo nument van een Schotse lord, dat hij buitengewoon mooi vond. Krampachtig greep zij Hempel's Maar hoe heeft hij het daar kunnen verliezen? 't Spijt mij, te moeten aanne men, dat op die plaats uw echtge noot een ernstig ongeval is overko men Ik zette mijn onderzoek voort en vond in een kalkgroeve, ongeveer tien minuten van daar, kledingstukken en een wandelstok zorgvuldig verborgen onder struik gewas, alles besmeurd met bloed. Die dingen liggen beneden in de vestibule. Wilt u zo goed zijn, me vrouw even te gaan kijken? De gravin stond op. Zij was op vallend bleek, maar scheen overi gens kalm. Hempel bood haar zijn arm, maar zwijgend maakte zij een weigerend gebaar. Haar kalmte was zo akelig, dat Silas haar herhaalde lijk en bezorgd aankeek Op een tafel in een hoek van de vestibule lag een groot pak. Met 'n kort gebaar zond de gravin de be diende weg, die bij de uitgang der vestibule stondi waarna zij eigen handig de deur sloot, die toegang tot het vertrekje van de portier verleende. Daarna stapte zy op Hempel toe, die intussen het pak had geopend en nu een jas, een vest, een wandel stok waarvan de zilveren knop met bloed was besmeurd en een das te voorschijn haalde. De kleding stukken waren met bloed doorweekt De jas en het vest waren bruin, de das donkerrood. De gravin wierp een blik op de inhoud van het pak en gaf 'n harde gil. Voor een ogenblik scheen zij alle zelfbeheersing verloren te heb ben. Zij zonk neer op een bank, beefde van het hoofd tot de voe ten, wilde herhaaldelijk spreken, maar kon geen woord uitbrengen. Haar gegil had verscheidene be dienden doen toesnellen: doch met heftige gebaren beval hun de gra vin, zich te verwijderen, aan welk bevel zy onmiddellijk gehoorzaam den. Een hunner ijlde naar de eerste verdieping om de jonge graaf en gravin Rita te halen, want hij vreesde dat de gravin door een be roerte was getroffen. Maar zij was intussen weer een weinig op verhaal gekomen, keek nu eens naar de met bloed door trokken kleren, vestigde weer haar blik op Hempel en vroeg eindelijk zacht, bijna fluisterend: Waar is het lijk? Tot dusverre is dit alles wat ik gevonden heb. Ik behoef thans wel niet meer te" vragen, of deze kledingstukken aan uw man toebe hoorden (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6