Straks krijgt elke soldaat in de Oost een mooi pakket Politburo regeert in O. Duitsland Duitsland moet meedoen Zweeds-Deens protest Dodend zand Niet naar Korea 5 Milliard meer belasting Howard heeft vals paspoort Prijsverlaging van 55 tot 10 gulden Het bijgeluid Ga met voldoende geld op reis WOENSDAG 26 JULI 19TO DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Geruisloze revolutie west-duits parlement wil \JC1 UI8IU£.C 1CYUIUUC een europese regering. In Oost-Duitsland hebben de com munisten thans vrijwel zonder opzien te baren, hun revolutie voltooid. Aan 't slot van het derde jaarlijkse con gres van de Socialistische Eenheids partij Duitsland is Walter Ulbricht officieel en zoals de communisti sche traditie het eist met eenpa righeid van stemmen en zonder „te- gencandidaat -gekozen tot secretaris generaal van de S.E.D. Ulbricht heeft daarop onmiddellijk van de hem toegewezen macht gebruik ge maakt om een Oostduits Politburo samen te stellen, dat de partij en de staat zal leiden. Uit dit Politburo heeft hij alle niet-communistische pottekijkers gebannen en alleen „ge loofsgenoten" opgenomen, wier trouw aan Stalin bestand is tegen elke beproeving. De Socialistische Eenheidspartij heeft als fusie tussen socialisten en communisten opgehouden te bestaan; zij is voortaan uitsluitend commu nistisch. Deze Oostduitse communistische revolutie heeft natuurlijk ook haar slachtoffers geëist. Het meest beken de is wel de Oostduitse plaatsvervan- de minister-president, dr. Hermann Kastner, die door zijn eigen liberale democraten uit zijn functie van par tijleider is ontzet. Zijn ontslag uit zijn ministeriële functie is daarmee eveneens voltrokken, maar de be kendmaking hiervan wordt voorlopig uitgesteld tot half Augustus uit tac tische overwegingen. Franse tegenzin overwonnen Officiële Franse persoonlijkheden te Parijs hebben Associated Press medegedeeld, dat de critieke situatie van Europa als van groter gewicht dient te worden beschouwd, dan de begrijpelijke tegenzin van vroegere nazi-slachtoffers tegen een Duitsland, dat weer munitie produceert. Dezelfde bronnen bevestigen, dat wellicht spoedig een beroep op West- Duitsland zal worden gedaan, om mee te helpen met de herbewape ning van de legers van West-Europa. Een herbewapening van Duitsland als zodanig wordt echter nog niet overwogen. DE COMMUNISTEN EN HET SAARGEBIED. De Franse communistische lei ders, die thans het congres van de S. E. D. in Berlijn bijwonen, hebben opdracht ontvangen tot het voeren van een nationale campagne voor het terugkeren van het Saargebied naar Duitsland, zo wordt uit welingelich te bronnen vernomen. Premier Gro- tewohl verklaarde, dat Oost-Duits land „iedere mogélijke voorzorgs maatregel zal treffen opdat de Saar- kwestie op gepaste wijze opgelost zal worden". Tegen Russificatie van Oostzee Zweden en Denemarken hebben te Moskou een gemeenschappelijk pro test ingediend tegen de pogingen om de Russische territoriale wateren van drie tot twaalf mijl uit te breiden. In de nota, welke gisteren door de Zweedse ambassadeur en de Deense zaakgelastigde op het Kremlin werd overhandigd, wordt onder meer ge zegd: „De grenzen van de territoria le wateren van de Europese staten zijn reeds eeuwen geleden vastge legd, en voor zover het de Oostzee- staten betreft, is de kustzone drie of vier mijl breed. De zee buiten de ter ritoriale wateren moet als open zee worden beschouwd. Uitbreiding van de territoriale wateren betekent der halve een inbreuk op de vrijheid van de open zee, waar burgers van alle landen het recht hebben te vissen en te varen. Andere landen hebben niet het recht zich daarin te men gen." In de nota wordt tevens geprotes teerd tegen de herhaalde aanhoudin gen van Deense en Zweedse vissers schepen. Op de vraag: bezit Amerika het „dodende zand", gesteld in het laat ste nummer van het bulletin voor atoomwetenschap, antwoordt dr. Louis Ridemour, natuurkundige aan de universiteit van Illinois, bevesti gend. Hij voegt er aan toe dat dit „zand", dat in werkelijkheid een soort radioactieve stof is, het „licht ste en gemakkelijkste te vervoeren massa-vernietigingswapen is". Het dodende zand wordt volgens dr. Ride mour gemaakt door fijn zand of me taalpoeder in een waterachtige op lossing van radioactieve zouten te dompelen. Bij het drogen zetten de zouten zich vast op elke zandkorrel, met het gevolg dat al wie op een plaats komt, waar het zand is rond gestrooid, binnen enige weken sterft. De plutoniumfabriek van Hanford, Washington, die onder toezicht staat van de nationale commissie voor de atoom-energie zou in staat zijn maan delijks voldoende dodend zand te fa briceren om 232 vierkante kilometer te vergiftigen. Het West-Duitse parlement heeft met overweldigende meerderheid een motie aangenomen, waarin aange drongen wordt op de instelling van een Europese regering. Alleen vier communistische leden stemden te gen. De andere afgevaardigden ver hieven zich van hun zetels om de aanvaarding van de motie toe te jui chen. De motie was ingediend door 367 van de 402 leden van de Bonds dag. Er wordt in gevraagd om een Europese regering op federale tesis, met een parlement en een recnter- lijke macht. De motie is in algemene termen gesteld. Soldaten uit Indonesië naar huis Luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden, heeft gisteren bij zijn aftreden als legercommandant mee gedeeld, dat het uitgesloten is, dat eenheden van de Koninklijke Land. macht, die zich nog. in Indonesië be vinden, beschikbaar zullen worden gesteld voor de actie van de Ver. Naties op Korea. „Zelfs als de Nederlandse regering dit zou willen", zei hij. „zijn wij niet in staat ook maar een kleine ge vechtseenheid naar Korea te zenden, ofschoon er'nog duizenden man schappen in Indonesië zijn. Het zóu ook moeilijk zijn om de mannen in dividueel te krijgen. De jongens wil len maar één ding: naar huis". Generaal Buurman van Vreeden vertrok gisteravond per vliegtuig naar /jjnsterdam. De eilanden Boeroe en Ceram zijn thans geheel in handen van de troe pen van Djakarta. Dit is gisteren bekend gemaakt in een communiqué van het Indonesische leger. De be zetting der eilanden zou weinig strijd gevergd hebben en aan de zijde van de Apris zouden geen slachtoffers goyallen zijn. Tenslotte wordt ge zegd, dat. dr. Soemokil, de minister van welvaart van de Republiek Zuid-Molukken, van Ambon is ge vlucht. De zuiveringsacties in gebie den, die onveilig werden gemaakt door de Daroel Islam, hebben Indo nesische troepen dezer dagen 125 ben deleden gedood en meer dan 250 ge vangen genomen. VLIEGTUIG BIJ BANDOENG NEERGESTORT. Naar eerst gisteren bekend werd, is Vrijdag jl. een viermotorige De Havilland op het vliegveld Andir bij Bandoeng kort na de start neerge stort. De acht inzitenden wisten zon der letsel uit het toestel te komen, dat direct daarna in brand vloog. Het vliegtuig was van de republiek Indo nesia (Djokja). Het was uit Djokja naar Bandoeng overgebracht om daar te worden afgebouwd. Het toestel maakte de eerste proefvlucht. GRIEKSE REGERING WORDT VOORZICHTIG. De Griekse1 premier, Piastiras, heeft medegedeeld, dat de regering besloten heeft, in verband met de *in- ternatinoale spanning haar program voor een uitgebreide amnesstie op te schorten. Hij voegde er aan toe dat, zo de omstandigheden later moch ten veranderen, het de regering als nog mogelijk zou zijn het program uit te voeren. Op verzoek van Truman President Truman heeft het Con gres verzocht, een onmiddellijke verhoging van de belastingen met vijf milliard dollar goed te keuren, ten dele door particulieren, ten dele door het bedrijfsleven op te brengen. De president heeft deze belastingver hoging voorgesteld om gedeeltelijk zijn 10.5 milliard dollar-program voor de defensiemaatregelen te kunnen financieren. „Wij nemen deze verhoogde uit gaven op ons, op een ogenblik, dat de begroting toch al uit haar even wicht is", zo schrijft hij in zijn toe lichting op het voorstel. „Dit maakt het gebiedend noodzakelijk, dat wij de belastingopbrengsten onmiddel lijk verhogen, omdat een toenemend tekort nieuwe inflationnaire krachten opwekt, welke nadelig zijn voor on ze inspanningen op defensiegebied." DOKTER MOET ZICHZELF OPEREREN. Op het eenzame eiland Heard, dat vier duizend kilometer uit de West kust van Australië ligt, bevindt zich een Australische expeditie, die on derzoekingen in het Zuidpoolgebied doet. Bij de expeditie bevindt zich een jonge dokter, die lijdt aan blin dedarmontsteking. Het Britse vracht schip „Pertshire", met medische hulp aan boord, vaart thans op volle kracht naar het eiland, dat het bin nen twee dagen hoopt te bereiken, in dien het niet door mist wordt ver traagd. Mocht de „Pertshire" niet op tijd komen, dan zal dè dokter zichzelf opereren, in welk geval hij van Syd ney uit radiografisch zal worden ge- instrueerd hoe de operatie uit te voe ren. Eén der twee biologen, die zich bij de expeditie bevinden, zal hem in dat geval vermoedelijk kunnen bij staan. VOOR REIZIGERS NAAR HET ZUIDEN OP ZONDAG a.s. Op Zondag 30 Juli zullen uit de spoorbrug bij Zaltbommel over de Waal twee hulpbruggen worden ver vangen door een definitieve brug, waarna de Westelijke enkelspoïige brug definitief zal zijn hersteld. In verband met de daaraan ver bonden werkzaamheden zal het spoorwegverkeer over deze £rug en dientengevolge op het traject Gel- dermalsen's Hertogenbosch van Zaterdagavond 29 Juli 23.50 uur tot Maandagochtend 31 Juli 5 uur zijn gestremd. Het vervoer van binnen landse reizigers zal van Geldermal- sen naar Den Bosch per autobus plaats hebben. Reizigers van Haarlem. Leiden en Den Haag wordt aangeraden heen en terug via DelftBreda te reizen. De plaatsbewijzen zijn zonder bijbeta ling over deze omweg geldig# i De internationale treinen zullen vervroegd uit Amsterdam en Utrecht vertrekken (trein D 135 vertrek Am sterdam 6 uur. Utrecht 6.35 uur; trein D 133 vertrek Amsterdam 19 u„ Utrecht 19.35 uur). Deze treinen lo pen over Nijmegen en Den Bosch (vertrek Den Bosch op de normale tijd). SPOORBRUGGEN BIJ DORDRECHT WORDEN VERROLD. In de nacht van Zaterdag 5 op Zondag 6 Augustus a.s, zullen in de Spoorbrug over de Nieuwe Maas bij Dordrecht twee enkelsporige brug gen vervangen worden d-oor een dub- belsporige brug. Dit zal gebeuren door de oude bruggen weg te rollen en de nieuwe brug over een rolbaan op haar plaats te brengen. Brug bij Doesburg ingezakt Toen gisteravond een autobus over de schipbrug bij Doesburg reed, zakte plotseling een deel van het brugdek weg: De chauffeur had de tegenwoordigheid van geest on middellijk gas te geven, waardoor de bus nog juist behouden de vaste wal kon bereiken. Het brugdek bleef drie en een halve meter lager hangen op een ijzeren balk. Het betrof hier een bus van de Gelderse Tramwegen, die gister avond om kwart voor negen over de brug kwam. Het verkeer over de brug werd geheel gestremd, totdat een noodbrugje was gelegd voor voetgangers en fietsers. In de loop van vanmiddag zal de stagnatie vermoedelijk opgeheven zijn. JUWELENDIEFSTAL IN DEN HAAG OPGEHELDERD. De Haagse politie heeft de 30-ja- rige tandtechnicüs E. J. A. van D. aangehouden in vehbartd met een inbraak op 15 Juli aan de Nieuwe Parklaan in Den Haag, waarbij voor 600-0 aan sieraden werd gestolen. De sieraden had Van D. verkocht aan een 44-jarige horlogemaker C W. de B., die eveneens is aange houden. Bij een relatie van De B. te Rotterdam is een groot gedeelte van de gestolen goederen achter haald. Deze Rotterdammer waS ge heel ter goeder trouw en gaat dus vrijuit, TWEE BALEN SUIKER GEHAMSTERD. In Den Haag is het eerste proces verbaal opgemaakt wegens ham steren. De 41-jarige schipper J. F. R. had voor zijn gezin, bestaande uit zijn echtgenote en vier kinde ren. twee balen suiker, bevattende 100 kg. gehamsterd. De Haagse cherche maakte zowel tegen R. als tegen de leverancier, een Haagse kruidenier, proces-verbaal op. Na ruim drie dagen op het Haag se politiebureau te hebben doorge bracht, heeft de veelbesproken Brit se „filmregisseur" Frederic George Michaël Wagner, zich noemend Mi chael Howard, zijn ware identiteit onthuld. Na verschillende verhoren beken de de man, die in de Nederlandse mannequin Ankie van Kooy uit Rot terdam een toekomstige filmster zou hebben gezien, dat hij noch Wagner, noch Howard heet, maar zijn wer kelijke naam Arthur Howard Row- son is. Hij is niet, zoals op zijn pas poort staat vermeld, 25, doch 33 ja ren oud. Hij bezit de Britse natio naliteit en heeft geen vast beroep, Hij bekende voorts in Engeland reeds 7 veroordelingen achter de rug te hebben wegens het plegen van vermogensdelicten. Scotland Yard, waarmede de Haagse recherche na het aanhouden van „Howard-Wag- ner" direct contact had gezocht gaf reeds aanstonds de informatie aan de Haagse politie, dat een man ge naamd Frederic George Michael zich in^ een Engelsegevangenis be vindt. Nadat Rowson Maandag j.l. na verschillende verhoren vertelde wie hij eigenlijk was, wist Scotland Yard op haar beurt wederom aan de Haagse politie te vertellen, dat Ar thur Howard Rowson door de En gelse politie wordt gezocht wegens een ónlangs aan het licht gekomen vervalsingsdelict waarvan hij ver dacht wordt. Rowson zal naar Engeland wor den uitgeleid. Wie zijn hoge reke ning in het Palace-hotel te Scheve- ningen zal betalen is niet bekend. Of er dekking aanwezig is voor de Zweedse chèque ter waarde van eni ge duizenden Zweedse kronen waar mede Howard, alias Wagner, alias Rowson, aanvankelijk steeds zeide zijn onkosten te kunnen bestrijden is ook nog niet aan het licht geko men. Op zijn bagage, in het Palace Hotel achtergelaten, is door de poli tie beslag gelegd. Ze bestond uit zes tien koffers, waarin behalve een 12- tal herencostuums ook een paar kostbare damestoilatten zaten van het Parijse modehuis Jasques Fath, die blijkbaar bestemd waren als at tractie voor toekomstige filmsterren. Koortsachtige haast in Doelenkazerne te Leiden Een der dames van het „Vrijwilligers -legioen" toont vol trots aan enige militaire autoriteiten wat er zoal in de pakketten .wordt gestopt. Geheel links: generaal-majoor J. H. Droste, kwartiermeester-generaal. A AN DE LOPENDE BAND GAAT DAT, het inpakken van grote dozen, elk met twaalf pakketten, die over enkele weken in Indonesië de soldaat een schreeuw van verrassing zullen ontlokken. Een legertje vrij willigers, mannen en vrouwen uit Leiden, zijn letterlijk dag en nacht in de weer, om op tijd een grote zen ding gereed te hebben. Want a.s. Vrijdag vertrekt de „Oranje" naar Batavia en dan moeten er minstens vijftienduizend pakketten aan boord zijn. Vijftien duizend pakketten voor vijftien duizend soldaten, die mèt deze verrassing een groet meegezonden krijgen uit het Vaderland. Een groet en een hartelijk bewijs van mede leven, die als een heldere zonneseraal het wachten van de laatste maanden zullen verlichten! ingeroepen van de Cadi, die strikt genomen slechts te zorgen heeft voor de militaire cantines in Nederland. De Cadi beschikt wèl over een groot inkoop-apparaat en dat werd ten dienste gesteld van de Welzijnsver zorging. Op deze wijze heeft men bereikt, Welzijnsverzorging samen met Cadi We waren gisteravond op bezoek in de Doelenkazerne te Leiden, waar de Welzijns-verzorging (foeilijke naam!) van het Nederlandse Leger is ondergebracht. Met behulp van de Cadi worden er duizenden pakketten klaar gemaakt voor de soldaten in Indonesië. Die Welzijnsverzorging is een ver haal apart. Deze heeft tot taak de militairen in Indonesië datgene te verschaffen, wat niet strikt noodza kelijk is, dus geen kleding en brood, maar wel sigaretten, versnaperingen, lectuur, enz. Maandelijks werden voorheen aan alle soldaten en offi cieren in Indonesië pakketten uitge reikt, die door de Welzijnsverzorging werden klaar gemaakt met produc ten, welke in Indonesië te koop wa ren. Zo'n pakket kostte de soldaat 13.50, evenveel als de onkosten er van waren maar veel minder dan de soldaat voor deze producten moest betalen, wanneer hij het zelf ging kopen. De enorme prijsstijgingen in In donesië gooiden echter roet in het eten. Want thans moet zo'n pakket niet minder dan 55.kosten En als men rekent, dat een soldaat per maand 63, ontvangt,, begrijpt ieder een, dat de militair zo'n pakket niet meer kon betalen, hoe ongaarne hij het ook weigerde. Want zelf kopen was nog steeds veel duurder. Geen wonder, dat het klachten regende van militairen en familieleden. Hulp van de Cadi. De Welzijnsverzorging begreep, dat er iets aan veranderd moest worden. Maar hoe? Het hele appa raat zat in Indonesië. Een speciale man huisde in Singapore, om inko pen te doen voor deze paketten-actie. In Nederland was er slechts één administrateur. Toen werd de hulp BINNENLAND. Dr. A. Ramselaar, president van het klein seminari in het Aartsbis dom Utrecht en dr B. H. Vroom, leraar aan deze instelling, zijn tot geheim kamerheer van Z. H. de Paus benoemd. De Zandvoortse gemeenteraad besloot met 7 tegen 4 stemmen over te gaan tot de aanleg van een „mid denboulevard", waardoor in het voorjaar van 1951 Zandvoort over één rechte boulevard zal beschikken. Daartoe zal de strandweg worden op gehoogd en een rontonde worden ge bouwd. De kosten zijn op 355.000 gul den geraamd. Met de werkzaamhe den zal begin September worden aan- „Skaugum" en „Tabinta", moet met de gebruikelijke adressering uiterlijk op 31 Juli in Nederland worden ter post bezorgd. Het troepentransportschip „Nel ly" komt vermoedelijk aanstaande Zaterdag in de haven van Rotterdam aan. Datum van aankomst en uur van ontscheping worden nader be kend gemaakt. Mr E. Brongersma (arb.) heeft om gezondheidsredenen als lid van de Eerste Kamer bedankt. Hij zal worden opgevolgd door de heer P. C. de Jonge, leraar aan de H. B. S. te Middelburg. De gemeente Beek in Noord- Brabant zal een andere naam krij gen- De regering stelt voor de in 1941 gevormde gemeente de naam Prin senbeek te geven, om haar te onder scheiden van andere plaatsen in ons land, welke ook Beek heten. De minister van sociale zaken heeft een commissie in het leven ge roepen, die een voorontwerp moet opstellen voor een wettelijke rege ling van de financiering van de zie- kenhuisbouw. dat voor de prijs van tien gulden een mooi pakket kan worden samenge steld, waarvoor de soldaat in Indone sië geen cent meer dan een tientje betaalt. Natuurlijk is de waarde er van veel groter, maar door de mas sale inkoop en vrijstelling van be lasting kon men tot deze lage i komen. Ieder pakjcet bevat 6 blikjes, elk van 50 prima Engelse sigaretten, 100 gram shag, 12 repen choclade, een busje pure limonade-siroop en twee stukken toiletzeep. In recordtempo. Dit alles wordt thans in recordtewi- po ingepakt en vanuit de Leidse Doe lenkazerne .verzonden. Aan lange rijen tafels werken tientallen men sen, die elkaar dag en nacht aflos sen. De een maakt de dozen open, nummer twee doet er sigaretten in, nummer drie een blikje shag, de vierde eijiz. Een volgend paar handen maakt de doos dicht en weer een an der doet 12 dozen in een groot pak. Via een lopende band worden deze grote pakken stevig dichtgemaakt en in vrachtwagens geladen. In snelle vaart rijden de wagens naar Am sterdam, vanwaar de „Oranje" op 28 Juli a.s. vertrekt. Deze eerste zending is bestemd voor Batavia en omgeving. Even na 15 Augustus kunnen de soldaten dus hun eerste maandelijks pakket van tien gulden verwachten. Op 4 Aug. vertrekt een tweede zending, be stemd voor de buitenposten, waar ze tegen het einde van de maand in handen van de militairen kunnen zijn. Nog even geduld dus. En mochten er soms nog klachten komen over geen pakken of te dure pakken, weet dan, dat in de Leidse Doelenkazerne met man en macht, dag en nacht, ge sjouwd en geploeterd wordt, om zo vlug mogelijk duizenden pakketten over de oceaan te sturen. Vaders en moeders, broers en zusters, schrijft het alvast in uw eerstvolgende brief: De pakketten komen! HERREKENING LOONBELASTING Een werknemer, die niet elke week hetzelfde loon verdient, bijv. omdat hij in tarief werk of van tijd tot tijd overuren maakt, moet dientengevolge soms meer loonbelasting betalen dan het geval zou zijn geweest als hij wel een gelijkmatig loon had geno ten. Enkele jaren geleden heeft de minister van financiën reeds een re geling getroffen om deze onbillijk heid weg te nemen. Deze regeling bestaat hierin, dat aan de werkge vers kan worden toegestaan de loon belasting per kwartaal te herreke nen. Gebleken is dat deze mogelijk heid niet overal voldoende bekénd- heid geniet- De regeling is nog op een enkel punt verbeterd, met name doordat voortaan- ook herrekening per halfjaar mogelijk zal zijn. Voorts heeft de minister goedge keurd, dat aan bepaalde werkgevers een vergunning wordt verleend om in de loop van een kwartaal of half jaar de loonbelasting tot een geschat bedrag in te houden. Na afloop van dat kwartaal of halfjaar wordt dan afgerekend, waarbij teveel ingehou den bedragen aan de werknemers worden teruggegeven en te weinig ingehouden bedragen bijgevorderd. Men meent, dat voor grote werkge vers deze methode dikwijls tot een belangrijke vereenvoudiging van de loonadministratie kan leiden. STATISTIEK DER PACHTPRIJZEN In de publicatie „statistiek der pachtprijzen 1948'49 van het C.B.S. vindt men naast gegevens betreffen de de gemiddelde pachtprijzen van de in het pachtjaar 1948'49 nieuw afgesloten contracten voor landbouw gronden, ook cijfers over vooraf gaande jaren Gegevens over de jaren 1944 tot 1946 ontbreken als gevolg van de oorlogsomstandigheden. De uitkomsten van de statistiek doen zien, dat over het algemeen de pachtprijzen in de periode 1948'49 iets hoger liggen dan in het vooraf gaande jaar. De stijging t.o.v. 1940 bedroeg voor boerderijen 28,6 pet., voor los bouw land 7,4 pet., voor los grasland 11,1 pet. en voor tuingrond 36,4 pet. Dat naast de prijzen voor boerde rijen, die voor tuingrond de sterkste stijging vertonen is verklaarbaar, aangezien hieronder ook tuingrond met opstallen valt. In verband met de sterk gestegen onderhoudskosten van gebouwen e.d. is het begrijpelijk, dat voor grond met opstallen een sterkere stijging van de pachtprijs wordt toegestaan dan voor los land. Midden in een repetitie van het Promenade-orkest in ;,Ons Gebouw" tikte de dirigent beslist af. En deze keer was de aanleiding niet gelegen in een verkeerde noot, doch in een zeer doordringend geluid, dat via de N. R. U.-microfoon door de luidspte- kers klonk aldus verhaalt het „Nieuws van de Dag". De technici keken elkaar verwonderd aan en be gonnen naarstig te zoeken naar de technische storing. Men controleerde verbindingen, draaide aan knoppen, kortom alles wat maar op enige wij ze tot een dergelijke storing zou kun nen leiden, werd gïondig nagezien. Maar na een half uurtje was men nog even ver. Toen kwam een der tech nische speurders op een idee. Hij wandelde naar de microfoon en het raadsel was opgelost. Een kleine muggenzwerm had zich genesteld op dit gevoelige voorwerp en het veel voudig versterkte muggengezoem was oorzaak geworden van deze dis sonant in de -Promenade-klanken. Een flitscpuit deed toen wonderen.... Hoewel meermalen daartegen ge waarschuwd is, komt het nog regel matig voor, dat studenten of andere jongeren naar het buitenland rei zen, zonder over voldoende geld te beschikken en daardoor onderweg in moeilijkheden geraken. De wel eens geuite mening, dat de deviezenbeper- kinger. de oorzaak der moeilijkheden zouden zijn, is bepaald onjuist, zo deelt het ministerie van Buitenland se Zaken mede. Volgens de geldende regeling kan men voor de meeste landen voor vacantiereizen tot een maximum van 400 aan deviezen verkrijgen f»n aan dit bedrag heeft men in "net ajgemeen voldoende. Bo vendien kan men de reiskosten hier te lande in Nederlands geld beta len. Velen zijn van mening, dat men onderweg wel wat zal kunnen ver dienen, doch ir-er vergeet, dat dit in de meeste landen onmogelijk is, daar men over een werkvergunning moet beschikken, die men uiteraard niet gemakkelijk aan doorreizende va- cantierangers zal verlenen. Anderen vertrouwen er op, dat in geval van nood de Nederlandse consulaten wel zullen he.'pen, hetgeen echter beslist onjuist is. De consulaire ambtenaren kunnen wel in nood of moeilijkheden verkerende Nederlanders helpen, doch alléén diegenen, die buiten hun schuld in moeilijkheden geraakt zijn. Wanneer Nederlanders in het bui tenland wegens „landloperij" of an derszins geaues-teerd worden, en uiteindelijk als cr.gev.erste vreemde lingen over de grens gezet worden, hebben zij dit geheel en al aan zich zelf te wijten. SAMENWERKING BIJ GAS VOORZIENING IN NOORD-HOLLAND De gemeenteraad van Den Hel der heeft besloten tezamen met de gemeenten- Alkmaar en Langen dijk een venootschap te stichten die de gasvoorziening in het Noor den vanNoord-Holland ter hand zal nemen. Te zijner tijd zal het buizenstelsel ook in dit deel der provincie worden aangesloten op de Hoogovens. Fabrieksbrand te Oude-Wetering Hedenmorgen om ongeveer half 11 brak er brand uit in de betonfabriek van de firma Boot en Zonen te Oude Wetering. De brandweer van Lei- muiden, die spoedig ter plaatse was, kon uitbreiding van de brand voor komen, maar de voor een belangrijk deel uit hout opgetrokken loods, waarin de tegelperserij en de riool- stamperij waren ondergebracht, ging verloren. Alle machinerieën werden vernield, terwijl een aantal fietsen eveneens in de vlammen verloren ging. Het personeel van de fabriek is deze week juist met vacantie. Men neemt aan, dat de brand ont staan is door kortsluiting.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2