Ziekenfondsen protesteren tegen premie-verhoging 5)e Jubileum-Jiaaguieed Hans v. d. Velde en dr v. d. Zijpp wonnen weer de Regenboogklasse Pas in de Pyreneeën wordt hevige strijd verwacht DINSDAG 25 JULI 1950 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Maatregel sociaal ontoelaatbaar /"YP EEN DRUK bezocht demonstratief congres in de Dierentuin in Den Haag, georganiseerd door de Centrale Bond van Ziekenfondsen, de Federatie Verenigde Maatschappij Ziekenfondsen en de Organisatie van Algemene Ziekenfondsen in Neder land, bijgewoond door hoofdambtena ren van betreffende ministeries, heb ben deze organisaties en vele vrij willig verzekerden een protest doen horen tegen de verhoging van de ziekenfondspremie voor vrijwillig ver zekerden van 63 tot 80 cent per week. Deze maatregel, die bijna twee en een half millioen verzekerden treft, gaat volgens dr. Van Leusen, uit Velzen, de voorzitter, ver boven de grens van het sociaal-toelaatbare. De groepen, die wel speciaal ge- palen bijdrage aan het centraal fonds, voor deze groep de geneeskun dige verzorging garandeert. De bij drage van de werkgever aan het centraal fonds moet worden gehand haafd; terwijl de overheid een over eenkomstige bijdrage betaalt voor de ambtenaren. troffen worden, zijn de ambtenaren, die voor het overgrote deel vrijwil lig verzekerd zijn en daarvoor een premie moeten betalen, welke bo ven hun financiële draagkracht ligt. De lager bezoldigde ambtenaren, wier aandeel in de premie al groter was dan die welke de verplicht-ver zekerden moeten bijdragen, zijn door de verhoging tot 80 cent nog eens extra zwaar belast. Verder zijn er de duizenden ge- pensionneerden, voor wie het vrij wel onmogelijk is deze hoge pre mie te betalen, hetgeen ten slotte eveneens het geval is voor de talrij ke zelfstandigen. Wat betreft het voorstel van de minister om de kring der verplicht verzekerden uit te breiden, merkte de spreker op, dat de moeilijkheden dezelfde blijven als niet ook een re geling wordt getroffen, waardoor voor deze groepen tegelijkertijd een oplossing wordt gebracht. Als gevolgen van de inmiddels in gevoerde premieverhoging zag de heer Van Lienden, dat juist die men sen zullen bedanken, die voor de vrijwillige verzekering goede risico's zijn. Gezonde gezinnen met kinde ren boven de zestien jaar, die soms een premie moeten opbrengen van twintig tot dertig gulden per maand, nemen de risico's zelf en beperken hun verzekering tot de grote risico's van ziekenhuis- en sanatoriumver- pleging. Zo wordt de vrijwillige ver zekering steeds meer uitgehold en het zullen voor het overgrote deel de minder goede risico's zijn, welke het lidmaatschap van een zieken fonds handhaven. De vergadering cnncludeerde, dat moet worden teruggekeerd tot een systeem, waarbij dat deel van de be volking, dat onder het ziekenfonds wezen valt gelijke verstrekkingen ontvangt bij het betalen van een zo veel mogelijk naar draagkracht vast gestelde premie, welke door de ver zekerden zelf aan het ziekenfonds wordt betaald. In de conclusie heet het verder, dat voor dat deel van de bevolking, waarvoor een bijdrage buiten de door de verzekerden te betalen premie niet mogelijk is, de overheid door het verlenen van een jaarlijks te be- Oproep per radio voor herhalingsoefeningen Nog 22 van de 74 compagnieën dienstplichtigen der Koninklijke Land macht, welke ingevolge het Konink lijk Besluit van 21 Maart 1950 dit jaar voor herhalingsoefeningen moes ten opkomen, moeten worden opge- i-oepen. Een gedeelte hiervan zal bij wijze van proef per radio worden ge waarschuwd. De betrokkenen wordt dan Dinsdagsavonds per radio ver teld, dat hun schriftelijk ontvangen oproep, voor de volgende Woensdag morgen, is veranderd in een .onmid dellijke opkomstt met spoed. Zij moe ten dan binnen enkele uren in hun kazerne zijn. Bij de penerale Staf van de Ko ninklijke Landmacht wil men name lijk weten of het oproepen per radio een eventuele mobilisatie zou kun nen versnellen. Bij de radio-uitzen dingen zal steeds worden gezegd, dat het slechts cm een proefneming gaat OPKOMSTOEFENING VAN 7 DECEMBER-DIVISIE. Binnenkort is de oproeping te ver wachten van een aantal dienst plichtigen, die hebben behoord tot de 7 December-divisie. De oefening van deze categorie zal niet langer dan één dag duren, daar het hier een opkomstoefening betreft. Deze oefening heefft ten doel de 7 Decern berdivisie aangevuld met delen van de tweede divisie, te maken tot een mobilisabele eenheid, waaraan la ter d# zware uitrusting zal worden toegevoegd. Deze opkomst geldt voor ongeveer 30.000 man. NASLEEP VAN HET RODE PINKSTER-JEUGDCONGRES. In de uraniumfabrieken van de be ruchte „Deutsche Wismuth A. G." te Aue is een groot aantal jongelieden gearriveerd. De nieuw aangekome- nen, waaronder een groot aantal bij na nog kinderen, zijn alle leden van de F.D.J. Tijdens het bekende Pink stercongres van deze communisti sche staatsjeugd-organisatie te Ber lijn hadden zij, gelijk zo velen hun ner kameraden, clandestien een be zoek gebracht aan de Westelijke sec toren van de stad. Zij hadden echter pech, dat zij door verklikkerswaren bespied. Hun „vaderlijke" leiders stelden hen toen voor de keuze „vrijwillig" een verbintenis voor een half jaar als mijnwerker in de gevreesde uraniummijnen aan te gaan. Deze tijd zal volgens de beslissing der ro de autoriteiten als een proeftijd gel den, waarna zij weer in genade zul len worden aangenomen. Degenen onder de jongelui, die geweigerd hebben deze „vrijwillige'' verbinte nis aan te gaan, heeft men inmiddels reeds onder nog ongunstiger voor- vaarden als dwangarbeiders in de nen te werk gesteld. OOK DIT* JAAR 4500 OORJ.OGS- SLACHTOFFERTJES GRATIS MET VACANTIE. De stichting „Het Vierde Prinsen kind", welker doel is het bieden van een gratis vacantie aan kinderen, wier vader tengevolge van oorlogs geweld of oorlogsomstandigheden om het leven kwam, dan wel dermate invalide werd, dat hij niet meer in staat is, in het levensonderhoud van zijn gezin te voorzien, organiseert dit jaar opnieuw niet minder dan 34 vacantiekampen voor door de oorlog getroffen jeugd. Gisterochtend zijn uit alle delen van het land tientallen bussen' met glunderende kinderen vertrokken naar de prachtige kampen van de D.U.W. in Friesland, Drente, Noord- Brabant, Zeeland en Limburg. Honderden jeugdleid(st)ers, tien tallen verpleegsters, aalmoezeniers en geestelijke verzorgers hebben zich voor dit werk ingezet. Uit alle de len van het land werd financiële steun ontvangen. Nu reeds is de actie ingezet voor de verkrijging van geldmiddelen voor 1951. „Het Vierde Prinsenkind" rekent op iedere Nederlander, die gaaf uit de oorlog kwam. Daarom geven we hierbij het giro-nummer: Dordrecht 477800. VENLOSE VEILING VERWACHT: GROTE AUGURKEN-OOGST Ofschoon de augurken-campagne nog niet in volle gang is werd er in de afgelopen week op de Venlose gx-oentenveiling reeds meer dan 1 milioen kg. aangevoerd. De A-sortering (de kleinste augurkjes, waarvan er 90 *a 100 in een kilo gaan) bracht het tot 50 a 60 cent per kg. en de E-sortering (de „bommen", waarvan er hoogstens 7 in een kilo gaan) bracht prijzen op van 3 tot 6 per 100 kg. De prijs der augurken is in sterke mate af hankelijk van de export naar Duits land. waar de ,.Venlo-er Einmachs- gurken" zeer gewild zijn. Daar de augurkenteelt de laatste jaren zeer lonend bleek te zijn, heeft men zich in Noord-Limburg steeds meer toegelegd op deze teelt, welker opbrengst voor menige tuinder het seizoen moet goedmaken. 2% MILLIOEN DIRECTE BRAND SCHADE IN JUNI. Gedurende de maand Juni wordt de directe schade, als gevolg van brand, geraamd op 2.348.930.(vo rige maand 2.466.650-Juni 1949 2 762.440.Er kwamen in totaal 30 belangrijke branden voor, elk met een scbade van 20.000of meer. Hierbij waren 16 boerderijen. Er werden veroorzaakt: door bliksem inslag 5, brandstichting 1, spelen met vuur 1. koitsluiting 5. schoorsteen 2, kachels e.a. 3, petroleum 2, vonken van slijpsteen 1, onvoorzichtigheid met vuur e.d. 2, onbekend 8- DRIE AMBTENAREN GESCHORST. B. en W. van Amsterdam hebben tot nader order geschorst de direc teur, de chef van algemene dienst en de chef-kok van het gemeentelijke verzorgingstehuis voor ouden van da gen. De arrestaties zijn gedaan naar aanleiding van een onderzoek en met het oog op voortzetting van dit on derzoek, dat wa9 ingesteld naar het beheer van het tehuis. POSTDUIVENHOUDERS WEEST GEWAARSCHUWD. De Overheid overweegt maatrege len te treffen tegen onverantwoorde lijke houders van postduiven om de schade die hun dieren aan land- en tuinbouwgewassen toebrengen, zo veel mogelijk tegen te gaan. Het zal onder meer van de uitslag van een enquête afhangen, of deze maatrege len via de gemeenten dan wel bij al gemene maatregel van bestuur zullen worden getroffen. HOWARD-WAGNER HEET NOG ANDERS. Michael Howard, die volgens zijn Engelse paspoort Wagner heette, heeft waarschijnlijk .een derde naam, die dan eindelijk de juiste zal zijn. De Haagse politie heeft zich thans in verbinding gesteld met Scotland Yard. Howard zelf zit, in afwachting van de gevraagde inlichtingen, nog steeds vast op het politiebureau in Den Haag. AANVARING OP DE REDE VAN VLISSINGEN. Het Poolse stoomschip „Baltyk", groot 7001 brt. en toebehorende aan de Gdynia-Amex-ika lijn, is, komende van Antwerpen, té ongeveer 1 uur in aanvaring gekomen met het Noor se stoomschip „Songa", groot 2066 brt., dat wegens machineschade op de rede van Vlissingen ten anker was gegaan. De „Songa" is gezonken. BEZOEK VAN KONINGIN JULIANA AAN OMMEN EN DEDEMSVAART. H.M. Koningin Juliana zal zich Woensdag 2 Augustus a.s. naar Om men begeven, waar de Nederlandse Verkennersbeweging ter gelegen heid van haar 40-jarig bestaan een nationaal kamp houdt. De Koningin zal op deze dag de opening van het kamp, dat tot 10 Augustus duurt, bij wonen. Ook Px-ins Bernhard heeft het voornemen de verkenners op een der kampdagen te bezoeken. De Koningin is voornemens op 2 Augustus ook een bezoek te brengen aan de gemeente Dedemsvaart. Ver moedelijk zal de Koningin hierbij de Koninklijke Kwekerij Moerheim aldaar bezoeken. DE MOORD OP EEN TAXI CHAUFFEUR. De Hoge Raad heeft heden ver worpen het cassastieberoep van H. J. Barendsen te Hilversum, die wegens moord op de Rotterdamse taxichauf feur Clobus, gepleegd onder de ge meente 's-Gravenzande op 18 No vember 1947, zowel door de Haagse rechtbank als in hoger beroep door het gerechtshof aldaar is veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. IN ZEE VERDRONKEN. Te Wijk aan Zee heeft de 23-ja- rige mej. S. G. uit Enschede haar 21- jarige verloofde A. H., eveneens uit Enschede, zien verdrinken. Het twee tal was aan het spelen met een bal in zee in de nabijheid van êen oud tra wier wrak. In de loop der jaren heeft het afnemende water bij dit wrak een diepe kuil gezogen. De jon geman, die niet kon zwemmen, raak te in deze uitholling en verdronk. Het meisje kon zich redden, door zich aan het wrak vast te klemmen. Na urenlang duiken en dreggen slaagden leden van de Wijk aan Zeeër reddingsbrigade er in, het stof felijk overschot onder het wrak weg te halen. Het verloofde paar was juist een dag tevoren met vacantie in een pension te Wijk aan Zee aan gekomen. ZEVEN VERDACHTEN VAN MOORD. Zeven voormalige leden van de ille galiteit zijn ih verband met de moord op Kitty ten Have, wier lijk op 11 Juni 1945 uit het Boerengat te Rotterdam werd opgehaald, gear resteerd. Zij hebben al verklaard, dat zij de vermoorde schuldig achten aan het verraad van hun commandant, de K.P. leider Rob en haar daax-om na de bevrijding om het leven heb ben gebracht. Vier van de verdach ten zijn naar de krijgsraad verwe zen. De zaak tegen de drie anderen is door de verwijzingsofficier van de generale staf geseponeerd. De krijgsraad wordt bij zijn onder zoek gehinderd doordat vele getui gen niet zijn achterhaald. Sommigen zijn alleen bij hun schuilnaam uit de illegaliteit bekend en daarom z^l het nog wel enige maanden duren voordat de auditeur-militair kan be slissen of deze zaak voor de krijgs raad zal dienen. Het onderzoek heeft tot dusver geen bewijs opgeleverd voor de stelling dat de vermoorde verraad zou hebben gepleegd. Die slopende Rheumatiek maakt U humeurig en ziek, maa? bovendien raakt Uw hele ge stel er van ondersteboven. Ga toch zó niet veruer, drijf die slopende pij nen uit Uw leden. Met Kruschen! Wonderlijk, wat die zes minerale zou ten, waaruit Kruschen is samenge steld. voor U doen. Met Kruschen voert ge de bloedzuiverende organen precies datgene toe. wat ze nodig hebben om weer met jeugdige kracht te kunnen functionneren. Het bloed gaat weev krachtig stromen en de onzuiverheden, die nu oorzaak zijn van Uw tergende pijn, worden langs natuurlijke weg afgevoerd regel matig en radicaal. Storm beheerste ook de vierde Kaagdag Na de teamwedstrijden van gister morgen concentreerde de aandacht der Kaagbewoners zich gisteren weer volop op de nationale persoonlijke wedstrijden, omdat voor elke klasse nagenoeg zich de vraag voordoet, wie uiteindelijk op de hoofdprijzen beslag zal weten te leggen. En deze vraag klemde gisteren weer temeer, omdat het stormachtige weer tel kens opnieuw voor verrassingen zou kunnen zorgen. Immers, het was hier niet alleen een kv/estie van goed kunnen zeilen, maar ook van condi tie van schip, tuigage en bemanning. Het bleek, dat de storm weer da nig krachtig was en vele zeilers heb ben dat weer met een nat pak moe ten bekopen. Hoe velen er met hun bootje ten ender gingen in de soms hoog oplaaiende golven, is moeilijk te zeggen, maar dat er velen waren, kon men bij een rondvaart over de plassen maar al te goed waarnemen. Nu hier, dan daar dook er een onder en zeer velen hadden voor het te laat werd reeds een toevlucht gezocht aan de wal of hadden heel wijse lijk een sleepje gevraagd aan.pas serende motorboten. Zo kwamen in verschillende klassen heel wat deel nemers of ontijdig of helemaal niet door de finish. In de Regenboogklasse bewees Hans van de Velde opnieuw zijn 4e vorm door voor de derde maal fn successie de open wedstrijd in zijn groep te winnen. Is het wonder, dat aller ogen zich op deze oude zeilsot vestigen, wanneer hij zijn Duke door de start naar de plassen voert? Ook gistermiddag was zulks weer het geval. In bijna vliegende storm gingen de Regenbogen weer op het Zweiland af met aan de kop Hans van de Velde en zijn naaste concur rent voor de hoofd- en de wisselprijs, C. de Jong, die met zes punten ver schil op de ranglijst volgde. Met de Jong voorop en v. d. Velde op de tweede plaats werd de boei op het Zweiland genomen en het ging er- hard aan toe, zo hard zelfs, dat de Sneekzeiler Poelman het roer ver speelde van zijn Swan. Hulpeloos joeg hij voort totdat de persboot, welke in de nabijheid was. hem vei lig achter zich op sleeptouw had. Voort ging de jacht naar het Norre- meer en de Dieperpoel en daar werd de concurrent van v. d. Velde door pech getroffen, want even nadat hij de boei op de Dieperpoel had ge rond en de zeilen, bij het door de wind gaan, fel klapperden, scheurde zijn gx-ootzeil, zodat de Jong de strijd moest opgeven om meer averij te voorkomen. Intussen snelde v. d. Velde voort, naar de keerboei. de tweede ronde in, weer terug naar de finish en luid sirenegeloei klonk op toen v. d. Velde voor de derde maal in deze Kaagweek een open Regenboogwedstrijd had gewonnen Het was een welverdiende hulde voor een sympathiek zeiler! Puntenstrijd in de Sharpie - klasse. Met zes punten voorsprong ging Sjaak Kraan de derde wedstrijd m de 12 M2- klasse in en weer won hij in zijn groep, maar Kremer in de an dere groep deed niet voor hem on der. zodat vandaag de laatste race de beslissing zal moeten brengen. Ouwexkerk nam de leiding in de Pampusklasse. De Leidenaar B. Ouwerkerk stond met één punt voor op van Walsum in de Pampusklasse A, toen de der de wedstrijd aanving. Maar van Wal sum kon de strijd dit keer niet vol houden en kwam niet in de prijzen, terwijl Ouv/erkerk de eerste plaats bezette, zodat hij een aardige voor sprong behaalde. Heftige strijd in de Drakenklasse. In de Drakenklasse had v. d. Berg een voorsprong van zeven punten op Verduyn en tien op Keegstra, toen de derde race aanving. In de eerste gxxxep kwam Verduyn op de tweede plaats, v. d. Berg werd derde. De strijd duurt dus voort tot de laatste wedstrijd van vandaag. De uitslagen zijn als volgt: 12 M2 klasse B: 1 Thunderstorm, st. dr. R. de Graaf, 2 Luctor et Emer- go, st. A. R. Slotemaker, 3 Rambler, st. R. L. van Toor. Valkenklasse B: 1 Bounty II, st. E. Rolf v. d- Baumen, 2 Black and White, st. D. H- van Nieuwenhuizen. 3 Fluffy, st. J. H. van Oostendorp. Tornadoklasse: 1 Hoose st. E. G. van der Stadt. Drakenklasse, le groep: 1 Vliegen de Hollander st, J. de Nerée tot Babberich, 2 Kortenaer, st. H. Ver duyn, 3 Joy, st. J- R. v, d. Berg. Idem, 2e groep: 1 Aphrodite, st. R. W. v. d. Valk, 2 Goedewind, st. L. P. Vollebregt 3 Irene, st- A. J. Tol. Olympiajollenklasse B: le groep: 1 Glipper, st. H- J. Bakker, 2 Wien- tje, st. J. van Eek, 3 Dolna, st. J. G. v. d. Koogh. Idem, 2e groep: 1 Pine, st. D. van Brummelen, 2 Klaes Compaen, st. J. Ouwehand, 3 Vagebond, st. J. J. Brasser. 16 M2. Eenheidsklasse B.: 1ste groep: 1. Tigger, st. T. H. van der Honert, 2 Buizerd, st. W. Meihuizen, 3. Taas, st. A. A. Taselaar. Idem, 2e groep: 1 Gouwe Nimf IV, st. J. van Bergen, 2 Mascotte, st. J. G. van de Bosch, 3 Donald Duck, st. H. Pels. WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgenomen te 10 uur). ENKELE BUIEN. Vrij veel bewolking met enkele regen- of onweersbuien. Aan vankelijk veranderlijke wind, later meest matige wind uit Wes telijke richtingen. Weinig ver andering in temperatuur. Idem, 3e groep: 1 Snip Snap II, st. J. A. de Haas, 2 Caprice, st. J. M- H.. de Brabander, 3 Ruimte, st. P. van Leusden, Pampusklasse A: 1 Eider, st. B. Ouwerkerk, 2 Pampus, st. J. de Vries Lentsch, 3 Alk, st. A, Volker Jr. Pampusklasse B: 1 Tjif-Tjaf, st. A. van Tild'Aulnis, 2 Watergeus, st. D. van Zijverden, 3 Meeuw, st. Th. Zaman. 12 M2 klasse A: le groep: 1 Tine ke, st. R. Kremer, 2 Beatrix, st. H. Robberse. Idem, 2e groep: 1 Mustang, st. Sj. Kraan, 2 Taling, st. H. L. Sauer, 3 't Geusje, st. B. E. Ott. Valkenklasse A: le groep: 1 't Spul, st. H. Kirker.ier, 2 Soelaas, st- M. C. Breuning, 3. De Trye Swantjes, st. Meye Oppenhuizen. Idem. 2e groep: 1 Trewes, st S. M. v. d- Meer, 2 Coppelstock, st. F. de Jong, 3 Zuiderkruis, st. G. N. Roepel. Idem, 3e groep: 1 Bufra, st. P. van Buren, 2 Watergeus, st. F. Goudriaan, 3 Vier Winden, st, H. Snoeck. Regenboogklasse, le groep: 1 Duke stuurman J. C- van de Velde, 2 Dol fijn, st. K. Vrolijk, 3 Bruiser, st. R. A. van der Sluys, 4 Algri, st. J. Al- berda- Idem, 2e groep: 1 Jan van Gent, st. dr. J. W. van der Zijp. 2 Horne, st. F- Theunissen, 3 Hollandia, st. C. van Staveren, 4 Kikker, st. G. Hof- stra. Het px-ogramma van gisteravond werd besloten met een Gondelvaart, waaraan de deelname niet al te groot was. Om elf uur werd in de Laken- polder een groots vuurwerk afgesto ken. Op het water rondom lagen honderden bootjes en boten, in aller lei soort, van watersporters, die haar dit indrukwekkende spel van flonke ring en licht kwamen kijken. BINNENLAND Op het gratieverzoek van Ro bert Wilhelm Lehnhoff, Haupt- sturmführer bij de S.D. te Gronin gen, die door de Groninger kamer van het Bijzondere gerechtshof te Leeuwarden ter dood was veroor deeld, is afwijzend beschikt. Het vonnis is voltrokken. De Fokkerfabrieken zullen de ze maand de eerste serie van vijf Gloster Meteors afleveren. Deze vliegtuigen zijn bestemd voor de Belgische luchtmacht. Met deze eer ste aflevering zijn de Fokkerfabrie ken op het productieprogramma vooruitgelopen. Cor Ruys zal op 31 October te Amsterdam zijn veertig-jarig toneel jubileum vieren. In November zal hij in een aantal andere steden van ons land worden gehuldigd. Op de tentoonstelling „Rotter dam Ahoy" waren Zondag ruim 20.000 bezoekers. Het totale bezoek is inmiddels de 600.000 gepasseerd. De extra-trein van Den Haag H.S. naar Amsterdam Javakade zal op Vx-ijdag 28 Juli a.s. lopen in ver band met het vertrek van het m.s. „Qranje". Vertrek Leiden: 8.17. Een motorjacht en een sleep boot, zijn op het Merwedekanaal on der de gemeente Diemen met elkaar in botsing gekomen. Een van de op varenden van het jacht, de Amster damse gemeente—arbeider C. Ek- man, is over boord geslagen en ver dronken. In de varkenshaarfabriek van de fa. Ward en Sevinga te Groningen is vannacht brand uitgebroken. Of schoon de brandhaard tamelijk fel was, werd men het vuur spoedig meester. Een 22-jarige badgast uit En schede is te Wijk aan Zee in een vijf meter diep trekgat, bij het wrak van de „Heemskerck", geraakt en ver dronken. In de 510e Staatsloterij, 5e klasse 5e lijst, is op lot no. 19184 de prijs van 10-000 gevallen. Bij het zeilen op het Merwede kanaal is de 36-jarige C. H. uit Am sterdam te water geraakt en ver dronken. BUITENLAND. In Guatemale zijn Maandag avond onlusten uitgebroken, als ge volg waarvan president Juan José Arevalo de noodtoestand heeft afge kondigd. Er zijn één dode en zeven gewonden te betreuren. De Japanners hebben van Mac- Arthur wedex*om verlof gekregen om een walvis-expeditie uit te zenden. Gemaskerde bandieten hebben Maandagmiddag twee bedienden van een Brusselse brouwerij overvallen, toen deze voor een bankgebouw uit hun auto stapten. De rovers ontruk ten hun een tas met 830.000 frank en ontkwamen in een auto, die iets verder gereed stond. Drie jonge leden van de Zwit serse Alpinistenclub, die de Moench langs de Noorderflank poogden te beklimmen, zijn bij het oversteken van een gletscher naar beneden ge stort en om het leven gekomen, SCHAAKKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. De uitslagen van de partijen die Maandagavond voor de zevende ron de van het Schaakkampioenschap van Nederland voor heren in Kras- napolsky te Amsterdam werden ge speeld, luiden: Groep A: Eu weSpanjaard 10; HenneberkeOrbaan YiVi\ Donner Scheltinga afgebr; MuhringKra mer Vi—Vï\ Stumpersv. d. Berg 01; CortleverBarendregt afgebr. De stand luidt thans: 1. Euwe 6j^ pnt.; 2. v. d. Berg 4x/i pnt.; 3. v. Schel tinga 4 pnt. -f 1 afgebr.; 4. Kramer 4 pnt.; 5. Barendregt 3l/z pnt. 1 afgebr.; 6. Stumpers 3J^ pnt.; 7/8. Cortlever en Donneer 3 pnt. 1 afgebr.; 9. Spanjaard 3 pnt.; 10. Hen- neberge 2 pnt.; 11/12. Orbaan en Mxxhring V/i pnt. TOUR DE FRANCE WIE ZIJN DE FAVORIETEN ALHOEWEL DE RONDE in het gedeelte van Dinard naar Pau een een levendiger verloop heeft gehad dan daarvoor, is nog steeds niet komen vast te staan aan wie van de zes of zeven favorieten de beste kansen moeten worden toegekend. Zij hebben zich immers nog geen van allen ten volle gegeven zodat er geen peil te trekken valt op hun huidige conditie en op hun mogelijkheden. In de bergen zal waarschijn lijk veel duidelijk worden. Want dan kan de listige tactiek falen, dan zal de hulp van de knechtjes die als gangmaker optreden veel minder waard zijn, dan zal ieder zijn eigen course moeten rijden en moeten vechten, niet alleen tegen zijn concurrenten maar ook tegen zichzelf, tegen licha melijke inzinkingen die zo vaak automatisch een morele ontreddering met zich brengt. Bartali ging naar Lourdes De organisatoren hadden gehoopt, dat de dagelijkse premies van 100.000 francs voor de gele trui voordurend de strijdlust zouden prikkelen. De „rouleurs", de treinlopex-s moesten in staat worden gesteld een flinke voorsprong "te nemen vóórdat de bergspecialisten hun slag zouden slaan. Deze hoop is niet in vervul ling gegaan want, afgezien van Gauthier en zijn 9 minuten voor sprong, zijn de vex-schillen in de al gemene rangschikking gering. On geveer dertig renners, bij wie alle favorieten, hebben een kwartier achterstand op de leider, hetgeen zeggen wil dat hun kansen op de eindzege ongerept zijn. Verleden jaar was de achterstand van Robic, Bartali en vooral Coppi te Pau veel groter, wat Coppi evenwel niet be let heeft de Tour te winnen, noch de anderen zich hoog in het klasse ment te plaatsen. Bonificaties zonder succes. De bonificaties in de étappe van vandaag lenen zich er niet toe om een beslissing af te dwingen omdat het parcours PauSt. Gauden zo danig is uitgestippeld, dat de tempo rijders niet al te zeer in het nadeel komen bij de klimmers. Natuurlijk moeten zowel de Aubisque als de Tourmalet en de Aspin worden be klommen. Maar de Aubisque is al leen erg zwaar in de laatste lixssen en de tijdsverschillen behoeven op de top tussen de klimmers en de goede temporijders niet meer dan vijf minuten te bedragen. Op het vlakke gedeelte vóór de Tourmalet zullen deze verschillen ongetwij feld weer inkx-impen. Bij de bestijging van de Tourma let en de Aspin zijn de klimmers ontegenzeggelijk in het voordeel, maar na deze laatste bergreus moet er nog 70 kilometer gereden worden tot aan de finish, en dan kunnen zich nog heel wat veranderingen in de positie voordoen. Sommige experts gaan zelfs zó ver, dat ze een aankomst van een tiental renners, gegroepeerd rijdend, te St. Gaudens voorspellen. De strijd om de tijdsvergoedingen (40 sec. en 20 sec. voor de Aubisque en de Tourmalet en 20 sec. voor de Aspin) zal naar men verder voor spelt waarschijnlijk uitgevochten worden door Kubler, Bartali, Lam- brecht, Ockers, Dupont, Lazarides, Geminiani, Bobet, Lauredi, Magni, Molineris, Goldschmidt en Kirchen, met misschien nog enkele renners - w die zich als klimmers zouden kunnen Simpson not out 37, Washbrook not ontpoppen. out 38 runs, extra's 12, totaal 87 runs De favorieten. Wat nu de favorieten voor deze etappe aangaat, verkeert Kubler volgens al zijn ploegmaats in een prima conditie. Het parcours is bij kans ideaal voor zijn capaciteiten. Goldschmidt, Bobet, Ockers, Lam- brecht, Bartali en Robic komen in aanmerking voor de ereplaatsen, wanneer Robic tenminste gespaard blijft voor een van die inzinkingen welke, naar boze tongen beweren, da laatste tijd steeds vaker voorko men. Intussen is Robic, die verleden jaar te Luchon zegevierde, het ter rein gaan verkennen en de Breton schijnt vast voornemens zijn kracht toer te herhalen. Ten aanzien van Bartali, die naar Lourdes is gereden om de hulp van O. L. Vrouw af te smeken, zijn de meningen verdeeld na zijn nederlaag in de Ronde van Italië. Resumerend kan gezegd worden, dat alhoewel de Pyreneeën waar schijnlijk geen beslissende rol zul len spelen die rol is aan de Alpen voorbehouden zij toch een schei ding tussen het kaf en het koren kunnen bewerkstelligen. Men moet rekenen op tal van uitvallers, als de controle te St. Gaudexis gesloten wordt. Vanmorgen om 8 uur zijn 93 ren ners gestart voor de elfde étappe van de Ronde van Frankrijk, van Pau naar St. Gaudens (230,5 km). CRICKET. DERDE TOETSWEDSTRIJD ENGE LAND—WEST INDIë. West Indië hoopte op de derde dag van de toetswedstrijd te Nottingham de score nog aanzienlijk te verho gen, maar dank zij schitterend bow len van Alec Bedser en verstandig veldwerk van de Engelsen gingen de zeven resterende wickets van West Indië aan de kant voor 79 runs, waarvoor men 80 minuten nodig bleek te hebben. Zo kwam het to taal van West Indië op 558, waax- door de gasten de leiding hadden na de eerste innings met 335 runs. Na de lunch scoorde Engeland, tot aan de thee, 57 runs voor het verlies van geen enkel wicket. De belang rijkste taak van het openingspaar, bestaande uit Simpson en Wash brook, was de score langzaam op te voeren en geen risico te nemen. Van deze 57 runs sloeg Simpson er 23 en Washbrook 22 met 12 extra's. Een half uur na de thee begon het zo stevig te regenen, dat men be sloot het spel voor deze dag te stop pen. Engeland had toen 87 runs voor het verlies van geen enkel wicket.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2