Duel tussen Italië en Argentinië Fanny Koen en Wessels verbeterden 2 Nederlandse records Zal K.N.A.U. beide erkennen? door Fransman gewonnen Gonzales' auto vloog in brand Marathonloop door Moons na monsterrace gewonnen De regen was spelbreker De Vroet en Steenbergen gaan naar Le Havre MAANDAG 24 JULI 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Nederlandse Athletiek-kampioenschappen In tegenstelling: tot de eersto dag van de Nederlandse Athletlekkam- pioenschappen, welke te Rotterdam werden gehouden, waarop het weer uitstekend meewerkte tot het leve ren van goede prestaties, waren de omstandigheden op de tweede dag zeer ongunstig. Althans wat betreft voor de lopers op de langere afstand. Want er stond Zondag een zeer har de wind en het regende af en toe. De sprinters daarentegen en de ath- leten en enkele technische nummers werden begunstigd door wind schuin In de rug. Dit was o.m. het geval bij het vèr- springen voor heren. Goede presta ties en zelfs een verbetering van het Nederlands record door Wessels met een sprong van 7.38 meter, konden dus niet uitblijven. Het is echter zeer de vraag, of de Recordscommis sie van de K.N.A.U. dit nieuwe re cord zal erkennen, waarmede dan een der oudste Nederlandse records, met 7.37 meter op 6 Juli 1928 door Hannes de Boer te Londen geves tigd, zal zijn gesneuveld. Twee overwinningen van Lammers. Een ander hoogtepunt van deze wedstrijden vormde ongetwijfeld de tweevoudige overwinning van de noordeling Lammers op de 100 en 200 meter, die hiermede de hegemo nie van het Westen op de sprint brak. Bij de start was Lammers di rect zeer snel weg en dat zijn over winning op Kleyn gedecideerd was, werd door de tijden van beide lo pers rtsp. 10.5 en 10.7 sec. wel uit gewezen. Eenzelfde beeld zag men bij de 200 meter, doch nu zorgde Greep (Trekvogels) voor een ver rassing, door Kleyn van de tweede plaats te verdringen. Op de 400 meter behaalde Harry de Kroon (AAC) zijn 3e achtereen volgende kampioenschap, zij het ook, dat hij hiervoor een geduchte strijd moest leveren met de nieuwe record houder en kampioen op de 400 meter horden, Buys. Onder de vele nieuwe kampioe nen, die zich op deze middag meld den bevond zich ook de newcomer op de 800 meter, de Parthenon-ath- leet Wolsink. De jeugdige van Kreu ningen gaf hem zeer goed partij. Beide lopers noteerden 2 min. 0.4 sec., tijden welke door de wind zeer ongunstig werden beinvloed. De ju ry van aankomst wees tenslotte Wol sink de titel toe. Door het ontbreken van Huizinga, wegens een blessure, ontging deze Vitesse-athleet een titel op de 3000 meter steeple. De strijd ging nu voor namelijk tussen Jonkers (Blerick) en van Zeeland (Oss). Het verschil, waarmede Jonkers de titel in de wacht sleepte, was zeer gering. Slijkhuis won gemakkelijk. Van enige strijd op de 5000 meter was geen sprake. Integendeel, het was een volkomen bekeken race, waarin Slijkhuis en Lataster broe derlijk het nadeel van de sterke wind deelden en afwisselend de kop namen. Met nog 3 ronden voor de boeg liep Slijkhuis van Lataster weg en met een halve minuut voorsprong op Lataster ging hij als eerste door de finish. Van der Hoeven (Lycurcugs) con tinueerde zijn titel op de 110 meter horden. Ondanks het feit, dat hij vrij- NEDERLANDSE HERENPLOEG SAMENGESTELD. De Nederlandse athletiekploeg (heren) voor de drielanden- wedstrijd tussen Nederland, Bel gië en Frankrijk, die op Zondag 30 Juli a.s. in Treebeek wordt gehouden, is als volgt samenge steld: 100 meter: Lammers (AV '45) en Saat (Vlug en Lenig). 200 meter: Lammers (AV '45) en Jo Zwaan (AAC). 400 meter: Hofmeester (Pro Patria) en de Kroon (AAC). 800 meter: Wol sink (Parthenon) en van Kreu ningen (Trekvogels). 1500 me ter: Slijkhuis (Trekvogels) en Harting (AAC). 5000 meter: La taster (Avon) en van Zeeland (OSS 1920). 3000 meter steeple chase: Jonkens (Blerick) en Huizinga (Vitesse); 110 meter horden: Van der Hoeven (Lycur- gus) en Broeken (Kunst en Kracht. 400 meter horden: Buys (Tempo) en Bakels (AAC). Ver springen: Wessels (AV '23) en Leeuwenhoek (Vlug en Lenig). Hoogspringen: Keizer (AV '23) en Van der Meulen (Parthenon). Hink-stap-sprong: Van Egmond (DEM) en Lourens (Kometen). Polsstokhoog: Lamoree en Swart (beiden Haarlem). Speer werpen: Lutkeveld (APGS) en Vorenkamp (Vlug en Lenig). Discuswerpen en Kogelstoten: Derichs (Swift) en De Bruyn (Vlug en Lenig). Kogelslinge ren: Houtzager (PSV) en De Bruyn (Vlug en Lenig). 4 x 100 meter estafette: deze ploeg wordt ter plaatse samengesteld uit de volgende vijf sprinters: Lammers (AV '45), Saat (Vlug en Lenig), Jo Zwaan (AAC). Holst (AV '26) en Kleyn (Vlug en Lenig). 4 x 400 meter estafette: deze ploeg wordt ter plaatse samengesteld uit de vol gende vijf athleten: Hofmeester (Pro Patria),De Kroon (AAC), Buys (Tempo), Mahieu (Vlug en Lenig) en Nusse (AAC). wel geen tegenstand ondervond wist hij een zeer goede tijd te noteren, n.l. 14.9 sec. Een verrassing bij het kogelsto ten voor heren vormde ongetwijfeld de eerste plaats die Derichs (Swift) hierbij bezette en de kampioen van het vorig jaar, Aad de Bruyn ver achter zich liet. Laatstgenoemde bezette ook bij het kogelslingeren de tweede plaats. Drie titels voor Fanny. Bij de damesnummers bracht Fan ny BlankersKoen niet minder dan 3 titels op haar naam, welke stuk voor stuk op prachtige wijze werden behaald. Nadat het talrijke publiek haar had kunnen toejuichen voor een goede overwinning op de 80. meter horden, welke zij in 11.2 sec. liep won Fanny Blankers met een secon de voorsprong op de nieuwe 100-me- ter kampioene Gré de Jongh, de fi nale van de 200 meter in de record tijd van 23.8 sec. In de Zaterdag ge lopen series noteerde zij een tijd van 24.1 sec. een recordprestatie, welke zij ook onlangs te Brescia ves tigde. Evenals bij het vèrspringen heren het geval is, staat het nog te bezien of men tot erkenning van dit record zal overgaan. Na een minder succesvol interna tionaal debuut in de landenontmoc ting tegen Frankrijk te Carcasonne, behaalde Welly Pasma bij het dis cuswerpen haar eerste nationale ti tel met een worp van 37.43 meter DE EERSTE DAG. Op de eerste dag (Zaterdag) van de Nationale Athletiekkampiotn- schappen werden reeds goede pres taties geleverd, ondanks het feit. dat er hoofdzakelijk series op het pro gramma stonden. Daarnaast kwamen al enkele kampioenen uit de bus, voornamelijk bij de technische num mers. Zo won De Bruyn bij het discus werpen zijn 32e kampioenstitel met een worp van 43.87 meter. Een tweede athleet, die oak al heel v/fit jaren „mee" gaat en voor de jongeren zeker niet onder doet, is Ven Egmond, die zijn kampioens titel bij het hinkstapspringen met 14 36 meter prolongeerde. Zoals verwacht werd, cwam er op de 400 meter horden een nieuwe kampioen. Het was Buys (Tempo) die in een nieuwe Nederlandse re cordtijd van 53.3 sec. (oud record Brasser 55 5 seczijn eerste kam pioenstitel behaalde. Oorspronkelijk zou de IJl!) meter in 2 series gelopen worden, waar van de sr.elsten Zondag de finale zoude:, uitvechten. In verNanl met het feit. dat vele athleten htm in- 8Chrij\ ing niet waren nage*'"*mcn, werd hiervan afgezien en meteen de finale gelopen Door het ontbraken van Slijkhuis was Harting voor dit nummer sterk favoriet. Met een grote voorsprong op Jan sen van Holland ging hij als eerste over de eindstreep en liet 3 min. 56.4 sec. voor zich noteren. Zonder enige tegenstand won La taster de 10.000 meter in de hem eigen soepele en gemakkeijlke stijl Als training voor Brussel, zou hij al zijn krachten in deze race geven en de eerste 3 kilometer bleef hij dan ook beneden het tijdschema. Dit schema bleek echter te scherp ge steld te zijn en Lataster kon het tem po niet volhouden. Niettemin be hield hij een goede voorsprong op de overige lopers en de tijd, welke hij noteerde, 33 min. 3 sec., mag be vredigend genoemd worden. Fanny goed op dreef. Als training voor de vijfkamp te Brussel had Fanny Blankers—Koen voor deze kampioenschappen inge schreven op de nummers, welke voor deze vijfkamp gelden, t.w. 80 meter horden, ver- en hoogsprin gen, kogelstoten en 200 meter hard lopen. Een zeer bijzondere prestatie leverde onze Olympische kampioene bij het kogelstoten, waarbij zij als tweede eindigde en 11.69 y, meter haalde, Jo van Schouwen Cramer behaalde met 11.71 m. de titel. Bij het vèrspringen had Fanny Blankers met haar eerste sprong de titel practiseh gesproken al in haar bezit, want geen der andere dames kwam aan 5.51 toe. Een verrassing leverde het speer werpen voor dames op. Onze verte genwoordigster bij internationale wed strijden, Jo TeunissenWaarboer, zag zich van de tweede plaats ver drongen door mej. Muller van Sio- mo. Mej. Koning prolongeerde met een worp van 40.93 meter haar titel op dit nummer. Om de Grote Prijs van Nederland /^NGEVEER 40.000 MENSEN waren gisteren naar Zandvoort gekomen met het idee, dat de Grote Prijs van Nederland gewonnen zou worden door een Italiaan of een Argentijn. Maar zo is het niet gegaan. De Zuid- Amerikaan Fangio heeft geen kans gezien, om revanche te nemen voor de drie nederlagen, welke hij kort achter elkaar tegen de Italianen Vil- loresi en Ascari leed. Zijn landgenoten schenen hoge verwachtingen van hem te koesteren, want zij hadden een paar radio-reporters naar Zand voort gestuurd, die vier uur aan één stuk hun jammerkreten in een mi crofoon slingerden, tot groot vermaak van het publiek op de tribune. Ook de Italianen, hoewel zij betere resultaten boekten dan hun naaste concurrenten, zagen geen kans op de eerste plaats beslag te leggen. Toen de laatste ronde van de negentig was verreden ging de Franse vlag in top en klonk de Marseillaisse, ter ere van de winnaar Louis Rosier. gelukkigerwijze over de gloeiend he te uitlaat en vatte vlam. In een ogen blik was er een brand met een ge. weldige rookontwikkeling ontstaan die echter door beheerst optreden van politie en organisatoren in zeer kor te tijd met schulmblusscrs werd be dwongen. De race-wagen, die aan alle kanten geblakerd was, bleek nog te kunnen starten en wat niemand voor mogelijk had gehouden: Gonzales zette de strijd voort. Zijn achterstand was door dit inci dent tot enkele ronden uitgegroeid, zodat hij practiseh uitgeschakeld was voor de eerste plaats. Etancelin lag nu op de derde plaats, terwijl Villoresi de tweede had ingenomen. Vrij saai slot. Na zestig ronden was er niet veel verandering gekomen in de kop groep. Alleen Ascari was een paar plaatsen opgeschoven en ging vlak achter zijn landgnoot aan. Etancelin kreeg een lekke benzinetank en moest het terrein van de strijd ver laten. Brins Bira, die niet zo best gestart was, kwam deze middag niet aan bod. Hij had reeds vrij spoedig een ronde achterstand en kreeg geen schijn van kans om deze achterstand in te ha len. Rosier bleek een man van beleid te zijn. Bijna onopvallend wist hij uit te lopen, zonder zijn wagen te veel geweld aan te doen. Toen de laatste tien ronden ingin gen, lag hij nog steeds aan de kop met bijna een ronde voorsprong. Een keer wist hij Villiresi te lappen, maar deze liet dit niet op hem zit ten. Hij zette een geweldig offensief in en wist een derde ronde terug te nemen. Van bedreiging was echter gen sprake meer. Rosier bleef de Ita liaan volgen en nam er genoegen mee, dat hij hem voor de Hoek van Tar- zan telkens net in de rug kon kijken. En zo werd deze wedstrijd over 375 km. een Franse overwinning. Louis Rosier bleek ook nu weer de man te zijn met de prachtigste stijl. Na zijn fraaie derde plaatsen te Pau, Spa en Bern is dit de bekroning van intensief trainen, maar vooral van het intelligent rijden, dat deze man ken merkt. De uitslag luidde:1. Rosier, tijd 183.36,3, gem. snelheid 123.32 km/h, 2. Villoresi, tijd 184.49,3, 3. Ascari, tijd 184.49,8, 4. Whitehead op 2 ronden, 5. Prins Bira op 3 ronden, 6. Murray op 5 ronden, 7. Gonzales op 6 ronden, 8. Claes op 11 ronden. De 500 cc-race. Voor de strijd om de Grote Prijs van Nederland begon, werd er een wedstrijd gehouden in de klasse van de 500 cc wagentjes. Wij hadden hier een Nederlandse overwinning niet uitgesloten geacht, maar eerlijk ge zegd zijn onze mensen er niet aan te pas gekomen. De eerste drie plaatsen waren voor Engelse deelnemers. Ook in deze wedstrijd lag de Fransman Sommer lange tijd onbedreigd aan de kop. 7 Ronden voor het einde viel hij wegens motorpech uit. Parker Sommer had pech in oeide races Ogenblikkelijk na de start zetten de Argentijnen Fangio en Gonzales een geweldig offensief in. Reeds in de tweede ronde sneuvelde het record van prins Bira op het Zandvoortse circuit, dat op 1 min. 58 sec. stond. De Argentijnen deden het ruim vijf seconden sneller, wat neerkomt op een gemiddelde snelheid van 133.82 km. Op de derde plaats lag de strijd lustige Sommer, die na enkele ronden begon in te lopen en op een gegeven ogenblik kans zag Gonzales te passe ren. Fangio voelde het gevaar nade ren, maar kon er niet aan ontkomen. In de tiende ronde moest hij het hoofd buigen voor Sommer, die hem op de Hunze Rug plotseling voorbij stoof. Intussen hadden de Italiaan Villo resi en de Fransman Rosier de eerste gelederen bereikt, maar voor Sommer vormde zij voorlopig geen bedreiging, omdat hij de Argentijnen van zich had afgeschud, door een voorsprong te nemen van 20 sec., welke na elke ronde groter werd. Fangio deed zijn uiterste best om het verloren terrein te herwinnen, maar het lukte niet. De tweede plaats moest hij zelfs afstaan aan zijn landgenoot en in de 22e ronde was hij tot de vierde plaats afgezakt. Hij keek zijn concuirent Villoresi nog maar net in de rug. Nog even ploe terde Fangio verder. Voor de 25e ronde inging, staakte hij echter de strijd, in verband met een lek in zijn benzinetank. Sommer valt uit. En Sommer jakkerde steeds maar door. Het leek wel, of er geen mens meer aan te pas zou komen. In de 32e ronde remde hij af, om de achterban den te verwisselen, wat overigens hard nodig was, want hij reed al op het canvas. In een oogwenk was hij gereed en nam opnieuw de kop. Het geluk was echter niet met hem, want voor de 40e ronde inging, moest hij wegens klepmoeilijkheden de strijd staken. Voor de mannen van het tweede plan was dit de kans van de dag. Ro sier nestelde zich op de eerste plaats op 28 sec., gevolgd door Gonzales, die op zijn beurt weer 9 sec. voor Villo resi lag.Estancelin en Ascari bezetten respectievelijk de vierde en vijfde plaats. Argentijnse kans ging in rook op. Gonzales zag plotseling weer een mogelijkheid voor een Argentijnse revanche en verhoogde zijn tempo aanmerkelijk. Na iedere ronde liep hij iets meer in op Rosier en we verwachtten niet anders, of hij zou spoedig aan kop gaan. Toen gesohiedde helaas het grote drama in deze strijd. Gonzales wilde tanken. Nu weet men, dat dit erg vlug moet gebeuren en er meestal enkele liters benzine naast de tank terecht komen. Zo ook in dit geval. De ge morste benzine stroomde echter on- kreeg hierdoor op goedkope wijze de leiding. Van de 7 nog te rijden ron den kwam hij 6 maal achtereen als eerste door, maar in de laatste mi nuut van de strijd werd hij onbegrij pelijker wijze nog gepasseerd door Dryden. De derde plaats was voor de in ons land bekende rallyerijder Ken Wharton. Majoor Flinterman de hoop van de men. die in uitstekende verstand- Voor de Marathonloop om het kampioenschap van Nederland kwa men 27 deelnemers aan de start. Bij hen mankeerde de favoriet Over- dijk uit Amsterdam, die bij de keu ring niet geheel hersteld bleek van een griepaanval en zo werd uitge schakeld voor de titel, waarmee hij zijn laatste wedstrijdjaar had willen besluiten. Voor ,.Opa" Wey uit Apeldoorn, die zich eveneens had gemeld, gold zijn .60-jarige leeftijd als een .onoverkomenlijk bezwaar. Thans zagen belden als .toeschou wer in een der volgwagens de lo pers onder aanvoering van de Hil versummer Derichs do Nenijtobaan verlaten voor hun .monster-race, welke door de stormwind een on. gekend zware zou worden. Bij he«t verlaten van Rotterdam lagen de Rotterdammer van Bovene en de Amsterdamse politieman Wes terhof aan de kop, op 100 m. ge volgd door een groep van 17-rnan, onder wien Van der Neut (Ensche de) en Van Rijn (Den Haag). Het verschil met de laatsten was toen al meer dan 1 Km. Na 10 Km. werd de kopgroep gevormd door Wester hof, Van Rijn, De Groot (Schiedam) Werdmölder (Amsterdam), Moons (Eindhoven) en Van der Berg (Vucht). Van Bovene was vrij ver teruggevallen, doch bevond zich 5- Km. verder weer op 100 m. van de leiders, van wie Werdmölder en Desterhof een 20-tal meters waren afgezakt. Op 150 m. volgden dan Tesamen Van der Neut en Hofman (R.Dam), terwijl de overige lopers verspreid op grote afstand kwamen Bij het keerpunt was de situatie: De Groot, Van Rijn, Moons en Van der Berg, die wat krampachtig liep. Op plm. 500 m. kwamen Westerhof en Werdmölder. Op 700 m. Van Bo vene, gevolgd door Van der Neut en Haselager (A.'dam). Op 1 Km. Poelsma (Leeuwarden), van Nistel- rooy (Vlaardingen) De Jong (Hil versum) en Poelgeest (A.'dam.). Pal tegen wind. Inmiddels had De Bruyn (Amster dam) opgegeven Met de stormwind pal tegen vertoondè Van der Berg tekenen van vermoeidheid, nadat ongeveer 25 Km. waren afgelegd, Alleen door onverzettelijke wil kon hij 1 Km. weer bij de leiders kO' achter de drie leiders, van wien De Groot plotseling stopte, om op Van der Berg te wachten. Van der Neut lag hier op 4 min. en 150 m. na hem kwam Werdmölder en Van Bo vene.; Met nog 10 Km. te lopen was do achterstand van Van der Berg reeds 3 min., die van De Groot 5 min. De laatste gaf wat verder op, even als Westerhof. Toen de stad bijna was bereikt (36 Km.) verraste Moons, wiens stijl zich merkwaardigerwijs met elke Km. verbeterde, alle favorie ten, en kon hij gemakkelijk van Van Rijn weglopen. Het verschil bedroeg 1 Km. verder reeds ruim 1 min. en werd daarna nog regel matig vergroot. Schijnbaar nog vol komen fris legde hij de weg door Rotterdam af en met ruim 4 min. verschil behaalde Moons tenslotte de kampioenstitel in een tijd van 2 uur 58 min. 12 sec. NIEUW EUROPEES RECORD DISCUSWERPEN. Tijdens de athletiekkampioen- schappen van Italië, welke te Rome werden gehouden, verbeterde Con- solini zijn Europees record discus werpen met een worp van 55.47 me ter. Het oude record stond sedert 10 October 1948 op 55.33 meter. Nederlandse enthousiasten, moest kort voor de start nog een nieuwe zuiger monteren en kwam niet op tijd weg. Hij liep hierdoor meteen een achterstand op, die over het vrij korte parcours niet kon worden in gehaald. De uitslag werd: 1. R. M. Dryden, tijd 37.14,3, gem. 114.8,7km/h; 2. D. Parker. 3. Ken Wharton, 4. John Claes, 5. J. Richardson. Öp 1 ronde: no. 10 A. L. Rippon, no. 6 C. A. N. May. Op 2 rónden: no. 22 J. L. Flin. terman. Op 4 ronden: no. 24 J. H. Göttgens. snelste ronde werd gemaakt door Ken Wharton, tijd 2.08, gem. 117.92 km/h. houding elkaar op kop aflosten en van wien Van Rijn de beste indruk maakte. Een uitlooppoging scheen hij niet de durven ondernemen. Van Bovene voerde zijn tempo op, evenals Van der Neut maar tegen de 30 Km. - een kritiek punt in elke Marathonloop - kwamen voor ve len de grote moeilijkheden. De Groot wandelde een paar passen als dacht hij over opgeven. Toch zette hij door, doch in Nieuwkerk (28- Km. moest Van der Berg weer eens de kopgroep verlaten, om er zich wat verder weer bij te voegen. Daarna ging echter het contact de finitief verloren. Met nog 13 Km. voor de boeg lag h(j ong. 200 m. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. De uitslagen van de partijen voor de zesde ronde van het Schaakkam pioenschap van Nederland, die Za terdagmiddag in Krasnapolsky te Amsterdam werden gespeeld, lui den: Groep A: CortleverEuwe, re mise; Barendregt—Stumpers 0—1; Van der BergMuhring X KramerDonner HVan Schel- tingaHenneberke V»Orbaan Spanjaard 01. De afgebroken partij uit de vijfde ronde tussen Kramer en Henneberke is geëindigd met een overwinning van eerstge noemde. De stand n ade zesde ronde luidt: 1. Euwe pnt. 2. Van Scheltinga 4 pnt., 3, 4, 5 en 6 Kramer, van der ^Berg, Barendregt en Stumpers 3H pnt., 7, 8 en 9 Spanjaard, Donner en Cortlever 3 pnt. 10. Henneberke 1H p., 11 en 12 Orbaan en Muhring 1 pnt. De Nederlandse baankampioenschappen VSn Vliet en Hijzelendoorn hebben alvast het kampioenschap op zak De rit, waarnaar de circa 17.000 toeschouwers die Zondagmiddag het Olympisch Stadion te Amsterdam bevolkten, hadden uitgezien, de ont moeting tussen Schutte en Van Est in de finale van het achtervolgings kampioenschap voor professionals, is jammer genoeg niet door kunnen gaan. Reeds tweemaal was het pro gramma gestaakt wegens regen, waarvan de laatste maal voor ruim anderhalf uur, toen Sohulte en Van Est van start gingen. Reeds in de eerste ronde echter kreeg Schulte een lekke band. Toen zij een kwar tier later wederom zouden starten, begon het weer te regenen en beslo ten de organisatoren de rit uit te stellen tot Maandagavond. Evenzo schiedde met de tweede rit om het algemeen sprintkampioenschap van Nederland en de rit om het kam pioenschap der stayers. Jan Hijzelendoorn heeft in zijn twee ritten, die hij nodig had om sprintkampioenschap der amateurs 1950 te worden, volledig met Cas Kleefstra afgerekend. In de eerste rit ging Hijzelendoorn aan kop, de marreerde op 150 meter voor de eindstreep en reed Kleefstra totaal van zijn wiel. In de tweede rit nam Kleefstra de kop. Hijzelendoorn, volgde hem op geringe afstand en won de eindsprint, gelanceerd met een half wiel. Arie van Vliet behaalde de titel sprintkampioenschap der professio nals, die hij het vorige jaar aan Derksen verloor, in drie ritten. In de eerste rit schoot van Vliet voor de Ma rath on tribune onder Jan Derksen door en deze was zo verrast, dat hij geen strijd meer bood en met an derhalve lengte achterstand eindig de. In de tweede rit ging van Vliet aan kop en wederom voor de Ma rathontribune schoot ditmaal Jan Derksen onderdook. Van Vliet ging echter met hem mee, maar kwam in de lar^ge sprint, die nu volgde, een half wiel te kort. Derksen noteerde in deze rit de beste tijd van de dag over de laatste 200 meter met 11.8 sec. In de belle nam Derksen weer de kop, er volgde geen verrassing en in de eindsprint was Arie van Vliet de snelste, eveneens met 11.8 sec. Derksen bleef een half wiel achter hem. De achtervolging voor amateurs tussen de soepele Krever en de ster ke Koeman. In de laatste ronde zet te Krever iets aan en bevocht een dead heat, zodat deze rit moest wor den overgereden. Toen bleek dat Koeman inderdaad veel sterker i? dan Krever, want hij had weinig moeite om een kwart baan (125 me ter) op Krever in te lopen. In de andere halve finale reed Wil- lekes zonder tegenstander. Van Bree- nen liet verstek gaan. Hij miste Zondagmorgen in Brussel de trein. Willekes ging nu allen over de baan en bevestigde zijn uitstekende vorm door zonder tegenstand een tijd van 5 min. 23.4 sec. voor zich te laten afdrukken. Het wekte dan ook geen verbazing dat Willekes in de finale tegen Koe man de titel in de wacht sleepte, waarbij hij een tijd noteerde van 5 min. 23.8. Deze tijd reed hij echter op een baan, die, kletsnat door de vele regen, wat gedroogd was door een behandeling met zaagsel, een baan dus, die de bandjes op het ce ment vast zoog. Bij de achtervolging voor profes sionals reden van Est en Schulte zich in de finale, door overwinnin gen op Van Beek en Peters. Beiden behoefden zich niet uitermate in te spannen. leverde al dadelijk een buitengewoon spannende rit op in de nalve finale Naar uit Parijs wordt gemeld, heb ben de Feijenoord-spelers en oud internationals Arie de Vroet en Piet Steenbergen een contract met de Fianse profclub „Le Havre" gete kend. De financiële voorwaarden zijn niet bekend. Naar wij vernemen zou een aantal bestuurders van voetbalverenigin gen het plan hebben opgevat het be stuur van de K.N.V.B. te verzoeken de overschrijvingstermijn van spe lers, die naar het buitenland willen, te brengen op een jaar. Een derge lijk voorstel zou overigens op tegen stand stuiten bij andere voetbalof ficials, omdat de laatsten op het standpunt staan, een voetballer, die van het spel een bestaan wil maken, niet te mogen tegenhouden. Sport in 't kort Voor de 12 uursrit startten gis teren op Monthlery (Parijs) 38 wa gens. Onze landgenoot Gatsonides kwam echter niet opdagen. Winnaar werd Chinetti-Lucas met Ferrari, gem. snelheid 111,938 km. Frankrijk sloeg België in een tennisontmoeting, waarvan de eind uitslag 83 was. In het handboogschieten bleek België sterker te zijn. Althans sterker dan Nederland. Dat bleek gisteren in Rotterdam, in het kader van „Ahoy". Per 12-tal werden 12 maal 50 pylen afgeschoten. Vrijwel gelijk ging de strijd op. Maar na de rust fingen de Belgen uitlopen en behaal en tenslotte 2531 p., tegen Neder land 2436. De hoogste Nederlander was M. Schoffeleers van Willem Teil uit Geverik met 219 p. Hij kreeg de medaille van Prins Bernhard. De Belg A. Verbieren uit Leuven (224 p.) kreeg de Koningin Juliana-me- daille. De Ronde van Meppel, voor amateurs over 100 km., werd gewon nen door Petri, Amsterdam, in de tijd van 1 uur, 52 min. 44 sec. Twee de werd Nieuwenhuis, Wierden, en derde Kragshuis, Wierden. Het nationaal sprinconcours te Oss, 595 meter lang met 13 hinder nissen van max. 1.30 meter, werd ge wonnen door W. Scheeren met Man- sueta in 76,4 sec. Tweede werd T. Timmer met Beyaard in 87 sec. Alle anderen kregen strafpunten. De tennis-selectiewedstrijden te Bussum zijn gisteren voortgezet, maar door de regen verstoord en niet beëindigd. De finales werden uitge steld. Op het Internationaal Zwem- tournooi te Haarlem (50 jaar H.V.G. B.) werd Greet je Gaillard eerste op de 100 meter rugslag dames in 1 min. 28.2 sec. Kievit werd tweede bij de heren in 1 min. 11,4 sec. Nijmegen heeft grote plannen voor een cultureel sportfeest in het Goffert-stadion, in de geest dei- klas sieke Olympische Spelen. Piet Roozenburg speelde in Den Helder een simultaan-seance tegen 48 leden van de 40-jarige damclub. Na 2Huur had Piet er 31 gewonnen, 12 remise gespeeld en 4 verloren. In een daaropvolgende blindpartij won onze nationaal kampioen in een half uur van de Den Helderse kampioen G. Josee. De korfbalontmoeting Nederland BBelgië B, gisteren in Eindhoven gespeeld, werd een royale 103 over winning voor onze landgenoten, al is de uitslag wat geforceerd. Na de rust, toen de Nederlanders al een grote voorsprong behaald hadden (71) was het overwicht der gastheren ge heel verdwenen. Beide ploegen scoor den toen nog 2 keer. Tijdens de Internationale scherm wedstrijden te Brussel wist onze landgenote Agnes Secreve be slag te leggen op de Arthur Tony-be- ker. De Grote Prijs van Zwitserland voor motoren werd in de 250 cc- klasse gewonnen door Ambrosini (It.) met Bernelli. De 500 cc was voor Graham (G.-B.) met AJS en de 600 cc zijspan voor Oliver (G.-B.) met Norton. Ambrisini en Oliver leiden thans in hun klassen om het wereld kampioenschap. Bij de 500 cc staat Masetti (It.) bovenaan.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6