Nieuwe storm over Kagerplassen Pasotti (It.) en Dussault (Fr.) wonnen de 9e en 10e étappe "Y"/Ntere>7 dnfaeiiópeüende Zondag na windtiilCe Zaterdag Masten knapten af, zeilen scheurden, schepen sloegen om Binda past tactiek toe. MAANDAG 24 JULI 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Hier is het nog- rustig! Leen de Wit (nummer 84) aan de kop in de Re genboogwedstrijd op Zaterdagmid dag, terwijl hij op het Zweiland de blauwe boei passeert. Hij werd derde in de tweede groep. (Foto's: „De Leidse Courant".) De Jubileum-Kaagweek van dit jaar zal bij velen ongetwijfeld nog heel lang in de herinnering blijven voortleven, omdat de zeilers in deze dagen wel heel veel afwisseling hebben meegemaakt. Het begon Vrijdagmid dag met de wind- en waterhoos, die zich boven de Kagerplassen ont lastte, Zaterdag volgde met een wel heel windstille dag en Zondag alle goede dingen toch bestaan in drieën sloot het eerste gedeelte van de jubileumweek af met hevige storm en ongezouten regenbuien. wedstrijd der 16 M2 Noord Ned. klas se was als volgt: 1. Gouda 21 p., 2. W. V. Aalsmeer 16.1 p., 3. De Kaag 16 p., 4 Aegir 13 p., 5. Elfhoeven 5 p., 6. Schieland 4 p. Ieder, die iets meer afweet van het wedstrijdprogramma dat tegenwoor dig dagelijks op de Kaag week wordt afgewerkt, zal begrijpen, dat het on doenlijk is afzonderlijke beschouwin gen te wijden aan alle wedstrijdklas sen, soms nog onderverdeeld in twee groepen, zodat wij ons moeten be perken tot een groep uit de veelheid. Dan noemen we allereers de Dra- DE WEDSTRIJDEN VAN ZATERDAG. De Tweede dag der Kaagweek is ongetwijfeld een der beste van deze Kaagweek te noemen, want het moet de laatste dagen al heel mooi weer zijn, wil het de Zaterdag overtref fen. Reeds des morgens stond er een mooi briesje, frisser ook dan de eer ste dag der Kaagweek, zodat er .alle hoop bestond, dat de Kaagbewoners niet een herhaling zouden krijgen van wat de eerste dag aan storm en water te zien had gegeven. In de middag luwde de wind weliswaar enigszins, doch daarna werd het weer beter en uiteindelijk mag niemand reden hebben om over deze Kaag- dag te klagen. De dag begon met de teamwedstrij den der verschillende klassen en zoals het zich liet aanzien leverden deze hier en daar voldoende strijd om voor de nodige spanning te zorgen Hetgeen trouwens niet verwonder lijk genoemd mag worden, want iedere vereniging, die zichzelf res pecteert, vaardigt, onvoorziene om standigheden voorbehouden. toch zijn beste mensen af om de kleuren der vereniging hoog te houden. Dat de vereniging Braassemermeer daarbij in de heren Kraan uitsteken de vertegenwoordigers bezit, zal geen enkele insider durven ontkennen en reeds op de eerste dag der teamwed strijden en in de eerste race van die dag lagen de Kraan-zeilers oo uitste kende plaatsen in de 12 M2 klasse. Aanvankelijk gingen zowel de Mus tang als de Hurricane aan kop, maar Caviët van Loosdrecht wist tenslotte toch nog de tweede plaats voor zijn vereniging te veroveren, zodat de stand na de eerste dag luidde: 1. Braassemermeer 10.1 pnt., 2. Loos drecht 7 p., 3. De Kaag 3 p. De Kaag deed het beter in de Olympiajollenklasse dank zij uitne mend werk vooral van Koos de Jong. Aanvankelijk werd Stap door zijn concurrenten iets in de- achterhoede gehouden, doch bij de kruisrakken had hij vrij spel en hij profiteerde daar niet weinig van, zodat hij ten slotte toch nog de vierde plaats kon bezetten achter Lesage en Willems maar Koos de Jong behield de kop en eindigde als eerste, zodat de uit slag na de eerste dag was: 1. De Kaag 13.1 p.. 2. De Schinkel 13 p., 3. Gouda 7 p., 4. HJC 3 p. In de Valkenklasse was de deelna me heel wat groter, want niet min der dan acht verenigingen waren hier van de partij, zodat zestien scheepjes vochten om de beste plaat sen De deelnemers kunnen hier na de eerste wedstrijddag in twee groe pen worden onderscheiden, want de kopgroep onderscheidt zich in pun ten heel duidelijk van de tweede groep, maar van één wedstrijd dag het is al meer gebleken, valt dikwijls nog zo weinig te zeggen. Het resultaat van de eerste dag is: I Alkmaarse Z. en Roeiver. 29 p., 2. De Kaag 27.1 p., 3. Braassemmermeer 22 p., 4 Sneek 20 p., 5. Het Witte Huis 14 p., 6. de Schie 12 p., 7. Noord Ned. Watersportbond 5 p., 8. Rotter damse Zeilver. 4 punten. In de teamwedstrijd der 12 Voets- jollenklasse wisten Marcus en Ze- gers van De Kognen een mooie voor sprong te nemen op de andere ver- enigingen door de eerste en de vier de plaats te bezetten, terwijl de naaste concurrenten de plaatsen van vijf tot en met acht bezetten. Dat kwam mede doordat Alkmaar en loosdrecht weliswaar resp. door Key- er en Moes een goede tweede en 'erde plaats bezetten, doch de twee- 'e man van beide verenigingen lie- en hen in de steek, zodat de vierde I nn vijfde plaats hun deel was. Uit- I slag van de eerste dag: 1. De Koenen II 21.1 p., 2. De Kaag 14 p., 3. H. J. C. 12 p., 4. Alkmaarse Zeil- en Roeiver. II P„ 5. Loosdrecht 10 p., 6. De Schin kel 7 p. Het resultaat tenslotte van de team- kenklasse, die ook al door grote deelname in twee groepen gezeild moest worden. In de eerste wist de Hilversummer J. R. v. d. Berg dit maal in een mooi veld van Draken, w.o. Van Wijk, Vollebregt, Verduyn, e.a. op fraaie wijze te winnen, terwijl in de tweede groep v. d. Steen uit Leiden zijn nieuwe Noorman tot de overwinning wist te voeren, hetgeen ongetwijfeld een prestatie mag wor den genoemd. In de Olympiajollenklasse B. won de Rotterdammer van Oudgaarden in de eerste afdeling, terwijl J. J. Bras ser uit Den Haag in de tweede afde ling eerste werd. De drie groepen van de 16 M2 Een heidsklasse zag de volgende winnaars te voorschijn komen: J. G. v. d. Bosch uit Rotterdam, J. van Bergen uit Boskoop en J. de Brabander uit Den Haag. De Rotterdammer J. N. van Wal- sum werd eerste in de Pampus-klasse ten als eerste binnen te komen In de B-klasse, terwijl W. Pierrot uit Vinkeveen en Sj. Kraan resp. de groepen der Sharpies wonnen. Dan noemen we in de Valkenklas se als winnaars: H. Stumpe uit War mond, Th. van Helvert uit Leiden, G. Jongeneel uit Boskoop. De Regenboogklasse trof het al lerminst met de wind, want het werd een drijfpartjj van jewelste. Niette min slaagde Hans v. d. Velde erin op overtuigende wijze met een straat lengte voorsprong op zijn concurren ten als eerste binnetp te komen. In de tweede groep won C. de Jong. DE WEDSTRIJDEN VAN ZONDAG. Wel geheel anders dan de Zater dag was de aanblik, die de Kager plassen op Zondag boden. Wel. wel, wel, wat een Kaagweer! Reeds des morgens stond er, nadat de regen buien hadden afgedaan, een krachti ge wind uit het Wescten. Met een snelheid van rond de 10 M. joeg de wind het water op en het zag er in alle vroegte reeds naar uit, dat het een harde Kaagdag zou worden. Niets was minder waar, want naar mate de ochtend verder schreed, liep de widsnelheid op tot 13, 14 me ter per seconde en tegen dat er buien losbraken, noteerden we windstoten van 15 meter per seconde- Zo startten te 10 uur de Regen bogen voor de grote HollandFries land wedstrijd en alle tien waren present. Al spoedig bleek, dat het hard werken zou worden voor de bemanningen en dat het hard werd bleek al heel spoedig, want waren de kruisrakken niet gemakkelijk, voor de wind viel het ook allermist mee. de schepen planeerden de een na .de ander en om te grijpen moesten de stuurlieden hun schepen zelfs eerst door de wind sturen om een slag te maken. Dat het weer was voor de Friezen, stond vast en geleidelijk drongen zij meer en meer od naar de voorhoede Evenwel de Friezen hadden geduchte tegenslag, toen Hendriks zo onfortuinlijk was zijn mast te verspelen, zodat een der vijf krachten reeds vrij spoedig was uitgeschakeld. Niettemin., toen de schepen van de Dieperpoel terugkwa men, bleken de Friezen goede plaat sen te hebben ingenomen, maar Hans van de Velde die op de eerste dag ge toond had ook zonder wind te kun nen zeilen beweest nu in de storm eveneens uit het goede zeilershout gesneden te zijn, want op prachtige wijze had hij de leiding genomen en in vliegende storm eindigde hij deze eerste race als eerste. De Friezen be zetten evenwel de vier volgende plaatsen, daarna kwamen de vier an dere Hollanders en het resultaat van de eerste dag was, dat Friesland leid de met 30 punten tegen de Hollan ders 24.1 punt. Wat nog van de overige wed strijden op deze derde Kaagdag te zeggen? Het bleek, dat de wedstrijd om de HollandFriesland beker slechts een voorproefje was ge weest van hetgeen later op de dag zou volgen. Imers de storm stak steeds feller op en velen achtten het raadzamer maar rustig in een windverholen plekje gemeerd te blijven dan zich in dit ruwe weer op de plassen te begeven en zichzelf, hun schip en tuiga ge aan de krachten van de soms orkaanachtige storm bloot te stellen. En zij hadden niet slecht gezien, want het aantal omge slagen schepen, zomede de ge scheurde zeilen, ja zelfs gebro ken masten ware lengio, zodat de diverse motorboten „han den" te kort kwamen om de schepen, die averij opliepen te bergen. De persboot alleen reeds borg er 'n tiental, maar daar naast werden velen, die schip breuk leden opgepikt door an dere in de nabijheid varende motorbotenEn het ruwe weer hield maar aan, zodat het wedstrijd-comité het tenslotte maar raadzamer achtte de wed strijden voor de kleinere klas sen in de middag niet te laten doorgaan Begrijpelijkerwijs leed het wed strijdelement niet weinig onder het abnormale weer en voor ons, die zich meer met het redden van schip breukelingen en het bergen van vaar tuigen moesten bezighouden, viel er niet veel meer van de wedstrijden te volgen. Toch konden we ervaren, dat in ver schillende klassen danig werd volge houden en gestreden tegen de ele menten en veler pogingen werden na harde strijd tenslotte toch met succes bekroond. In de 12 M2 klasse B. startte geen enkel schip, evenmin als in de Val kenklasse B, maar de drie deelnemers in de Tornadoklasse voeren alle drie uit. Alle drie waren evenwel gedwon gen tot opgave. De Drakenklasse startte vrij nor maal, maar ook hier waren velen tot opgave gedwongen, wilde men niet het resico lopen teveel gevaar op zich te laden. Na harde strijd won nen Verduyn en Keegstra, terwijl v. d. Berg en van Wijk de tweede plaats bezetten en v. d. Valk en Klomp de derde. Toen des middags de Regenbogen moesten starten woei het af en toe nog harder en slechts de helft der deelnemers verscheen aan de start. Maar ook daarvan vielen verschil lenden af wegens averij. Het begon al gauw met de Nelis van Huisman, die ongereefd deelnam, maar nog voor het Zweiland reeds zijn fokkezeil verspeelde: Verderop scheurde het zeil van de Annemarie.en de Wit was uit de strijd. Daarna was Theunissen aan de beurt en ook hij moest we gens een gescheurd crootzeil de strijd staken, terwijl Vrolijk na het onklaar raken van de fok verder zeilde al leen op het grootzeil En zo ging het door. maar boven alles bleek weer. dat v. d. Velde ook mét wind zijn mannetje staat. Hij werd op fraaie wijze nummer één in de eerste groep. En in de tweede groep won de Sneek- zeiler Alberda. Voor de rest. in de ene klas werd heel weinig gestart, andere klassen werden geheel afgelast en zo werd het tenslotte een vrijwel verloren wedstrijddag met heel veel averij, een wedstrijddag, die als de storm dag van de Jubileum-Kaagweek zal blijven voortleven in de herinnering van de talrijk velen, die deze Kaag- Zondag op 'n mooie zeil-Zondag had den gehoopt Nog weinig activiteit in de Tour de France pogingen te noteren vielen, bracht de negende étappe van Niort naar Bordeaux geen grote wijzigingen in het algemeen klassement. Met de na dering van de bergen zijn de ploegleiders op hun hoede, ten einde te voor komen, dat deze of gene favoriet, zoals Bartali of Robic, geen grotere achterstand krijgt dan men op het cgenblik heeft. Reeds in de eerste 40 km trachtten verscheidene renners weg te vluchten, maar steeds was de waakhond Magni er bij om het tempo af te remmen. Na St. Jean d'An- gely kregen de renners de wind schuin tegen, maar niettemin bleef het rennersvêld actief. Te Cognac, op 80 km van de start, kwam het peloton gesloten door. Daarna hebben Bartali en ook Magni enkele malen getracht er tussen uit te komen en dit gelukte ook wel„ al bedroeg de voorsprong rooit meer dan een paar honderd meter. Dan gaf leider Binda het sein het tempo af te remmen. Blijkbaar was het de bedoeling van de ploeg leider te onderzoeken hoe ver of hij gaan kon en in welke mate het pelo ton kon volgen, een tactiek, welke waarschijnlijk werd toegepast met het oog op de komende bergétappes, als de Italianen werkelijk ten aan val zullen trekken. 5.33.05; 8. Sciardis (W. Frankr.) 5.35.34; 9. Baldassari (Parijs); 10. 3affert (Frankr.); 11. Frankowski (Parijs); 12. Lajoie (Centr. Z. W. Frankr.); 13. Ockers (België); 14. Blusson (Parijs), allen zelfde tijd als Sciardis; 15. ex aequo een grote groep renners, o.w. Voorting, Impanis (Bel gië), Robic (West Frankr.), Bartali (Italië), Kübler (Zwitserl.), Gold schmidt (Lux.), De Hoog, Wagtmans, Bobet (Frankr.), Gauthier (Zuid- Oost), Vos, Brambilla (Zuid-Oost), de Ruyter, Magni (Italië) en Cou- vreur (België), allen jn dezelfde tijd als Sciardis n.l. 5 uur, 33 min., 34 sec. Opgegeven heeft Chapatte, de kop man van de Parijse ploeg. Italianen tegen het reglement? Overigens hoorde men de laatste dagen telkenmale de klacht uiten, dat de Italiaanse B-ploeg herhaalde lijk steun verleende aan de cracks, hetgeen in strijd is met het regle ment. Jacques Goddet zou Zaterdag avond eens ernstig gaan bepeinzen, wat hy hieraan kon doen. Na de bevoorrading grepen enkele renners hun kans om er tussen uit te trekken en dit maal voorgoed. Het waren Desbats en Geminiani, de jeugdige Italianen Pasotti en Bonini, Pedroni van de Italiaanse A-ploeg en Brik schotte. In het peloton rem de Blomme het tempo af met het re sultaat, dat de zes vluchtelingen de finitief een voorsprong konden ne men. De voorsprong groeide voortdu rend en bij de laatste controle, te Saint André de Cubaz, op 34 km van Bordeaux, bedroeg het verschil 4 minuten. Het zestal kwam gezamen lijk de wielerbaan van Bordeaux op, waar de sprint besliste ten gunste van Jasotti, die hiermede zijn twee de étappe-overwinning behaalde. Onze landgenoten wisten het in sommige phasen zeer harde tempo uitstekend te volgen en zij kwamen tezamen met de grote groep renners Bordeaux binnen. Alle vijf werden 15e ex aequo geplaatst in dezelfde tijd als Sciardis, die slechts enkele minuten achterstand had op de zes vluchtelingen. Het resultaat van de negende etap pe. NiortBordeaux luidt: 1. Pasotti (Italië B) 5.30.25; 2e. Schotte (België); 3. Bonini (Italië B); 4. Desbats (Frankr); 5. Pedroni (Ita lië); 6. Geminiani (Frankr.); 7. Dar- Tiende étappe W agtmans uitgevallen De Nederlandse ploeg heeft een tweede renner verloren. Woutje Wagtmans brak Zondag even na de start, zijn kader en dat zou nog niet zo erg zijn geweest, indien hij het zadel, waarop hij zat, op de nieuwe fiets had kunnen overplaatsen. Het zadel namelijk had hij uitgesneden, omdat hij hinder had van steenpuis ten. Op de nieuwe fiets kon hij het niet uithouden van de pijn en al spoedig staakte hij de strijd. Deze tiende étappe zou zeker zon der geschiedenis zijn gebleven, in dien niet Marcel Dussault, een der mannen van de Zuid-Westploeg (Fr.) enkele kilometers buiten Bordeaux zijn kans had waargenomen en een ontvluchtingspoging had gedhan, welke, naar later zou blijken, met succes zou worden bekroond. In het peloton liet men hem gaan. Waar schijnlijk dacht men, dat deze po- nauguilhem (Centr. Z.W. Frankr.) ging met bijna 200 km voor de boeg wel een beetje al te stoutmoedig zou blijken te zijn en voorts stond Dus sault niet in het bovenste gedeelte van het algemeen klassement. Dus sault is een goede treinloper. Na 65 km bedroeg het verschil twee min. 15 sec. Toen vond het peloton het ge noeg; het tempo werd versneld en te Captieux was de voorsprong terug gelopen tot 1 min. 50 sec. De Belg Blomme, met aan zijn wiel de Zuid- Oostelijke Rolland, trok er tussen uit en natuurlijk was de waakhond Magni er als de kippen bij, om het i tempo af te remmen. Dussault profiteert van ruzie Magni weigerde kop te lopen. Er ontstond ruzie en Maurice Blomme zei hem op „welluidende" toon de waarheid. Het incident werd tenslot te gesloten, toen het trio door het peloton weer werd ingehaald en daarna sliep men opnieuw in, met uitzondering van Dussault, die er uitstekend van profiteerde en na 86 km zijn voorsprong had vergroot tot 3 min. 25 sec. In de uitlopers van de Pyreneën bleef Dussault gemakkelijk draaien en zo kwam hij met ruime voorsprong als eerste op de sintel- baan van Pau aan, na een étappe, welke hij vrijwel geheel in zijn een tje had gereden. Zijn gemiddelde snelheid bedroeg 36,8 km per uur. Uitslagen en klassementen Het resultaat van de tiende etap pe luidt; 1 Dussault (Centr. Z.W.- Frankrijk) 5 uur 28 min. 59 sec.; 2. Prouzet (Centr. Z.W.) 5.37.45; 3. Die- derich (Lux.) z. t.; 4 Leoni (Italië B) 5.40.08; 5. Sciardis (W. Frankr.); 6. Kübler (Zwitserl.); 7. Pasotti (Ita lië B); 8. Ockers (België); 9. Forlini (Parijs); 10. Het peloton ex aequo, o w. Magni (Italië), Goldschmidt (Lux.), De Hoog,, Pedroni (Italië), Dupont (België), Robic (W, Frankr.), Brambilla (Z.Ó. Frankr.), Redolfi (lie de Fr.), G?uthier (Z.O. Frankr.), De Nederlandse renners in de Tour houden zich goed. Men ziet ze hier na hun aankomst te Bordeaux, v.l.n.r. De Ruiter, Voorting, Wagtmans (die inmiddels uitgevallen is) en De Hoog. De Ruyter, Geminiani (Frankr.), Voorting, Bobet (Frankr.), Bartali (Italië), Vos, Schoote (België), Im panis (België), Piot (N.Ó. Ile de Fr.), Desbats en Lazarides van de Franse Nat. ploeg en de Italiaan Corrieri, al len in dezelfde tijd als Leoni (5 uur 40 min. 08 sec,). Het klassement is na de tiende étappe als volgt: 1 Gauthier 65.43.27; 2. Redolfi 65.52.47; 3; Goldschmidt 65.54.02; 4. Brambilla 65.54.50; 5. Kü- bJer 65.54 51; 6. Magni 65.54.54; 7. Couvreur 65.56.35; 8. Lambrecht 65.56.35; 8. Lambrecht 65.57.13; 9. Schotte 65.57 54; 10. Geminiani 65.58.19; 11. Ockers 65.58.31; 12. Blom me 65.58.35; 13. Bauvin 65.5835; 14. Ex aequo Pedroni en Bobet 65.58.44; 16 Meunier 65.58.46; 17. Lauredi 65.59 24; 18. Kirchen 66.00.08; 19. Bar tali 66.00.11; 20. Piot 66.00.14. Van onze landgenoten staat De Hoog 53e met 66.21.50. Vervolgens kernen als 72e De Ruyter met 66.36 05, als 83e Vos met 67.03.51 en op de 84e plaats Voorting met 67.04.36. 11eETAPPE 25JULM2eETAPPE 26JULI FRANKR'JK ISTGAUDENSI ICART0-5099' ,ftiix87km. - ^^•|PERPIGNAN 11e Etappe PAU-ST GAUDENS230km. 12t Etappe ST.GAUOENS-PERPIGNAN 233km. O Ravitailler/fig Het ploegklasement luidt: 1. Frank rijk Zuid-Oost (Gauthier, Brambilla en Rolland) 197 uur 42 min. 18 sec.; 2. Ile de France, Noord Oost (Re dolfi, Bauvin en Piot) 197.51 37; 3. België A (Couvreur, .Lambrecht en Schotte) 197.51.42; 4. Italië A (Mag ni. Pedroni en Bartali) 197.53.49; 5. trankrijk (Geminiani, Bobet en Lau redi) 197.56.27; 6. Luxemburg (Gold schmidt, Kirchen en Diederich) 197.58,37; 7. Frankrijk Centr. Zuid- Vrest) Meunier, Cogan en Dussault) 198.14.30; 8. België B (Demulder, Storms en Verschueren) 198.15.14: 9. Italië B (Bresci, Pasotti en Leoni) 198.17.26; 10. West Frankrijk (Sciar dis, Robic en Chupin) 198.21 38; 11. Parijs (Baldassari, Beyaert en Blus son) 198.45.42; 12. Zwitserland (Kü bler, CrociTorti, Aeschlimann) 199.06.48; 13. Noord Afrika (Dos Reis, Kebaili en Zelasco) 199.39.01; 14. Nederland (De Hoog, De Ruyter en Vos) 200.01.46. NEDERLANDSE RENNERS NAAR BRUSSEL. De Sportcomn ;üe van de N.W. U. heeft bes n de volgende renners naar de wereldkam pioenschappen te Brussel te zen den: Sprint professionals: Arie van Vliet (Woerden) en Jan Derk- sen (Amsterdam)). Sprint ama teurs: Jan Hijzelendoorn (Am sterdam) en Cas Kleefstra (Am sterdam). Achtervolging ama teurs: Patsy Willekes (Am sterdam). De reserves zullen nog nader worden aangewezen. Met het aanwijzen van de stayers en de deelnemer(s) zal moeten worden gewacht tot Maandagavond, wanneer deze kampioenschappen gereden zijn.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5