Lusteloos NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK 5)e Man UIT DE OMGEVING JCmte Qötf Laatste Berichten De strijd in Korea MAANDAG 24 JULI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 ALPHEN AAN DEN RIJN Concert In ..Avifauna". Zater dagavond gaf het Philharmonisch or kest uit Reuver, o.l.v. de heer Henri Arends een goed geslaagd concert op het „Avifauna-strand". De musici, allen amateurs, speelden uitstekend. Dank zij het goede zomerweer was er een grote belangstelling. De mu ziek klonk gezellig over het park en maakte het verblijf van een kleine tienduizend belangstellenden daar tot een aangenaam verpozen. Het gezel schap was vergezeld door het ge meentebestuur van Reuver. N\a het concert verzorgde Cab Kaye met zijn orkest gezellige dans muziek en tientallen paren maakten van de geboden gelegenheid gebruik om op het „Avifauna-strand, bij de feeërieke verlichting, een dansje te maken. Aardig vak-succes. Op de te 's Hertogenbosch gehouden interna tionale bakkerstentoonstelling in Be- nelux-verband, behaalde de heer A. Zaal Mzn.. met zijn inzending luxe broodjes, een eervolle vermelding. Auto-diefstal. Ten nadele van de chef van het electriciteitsbedrijf, de heer J. Doedens, werd in de nacht van Zaterdag op Zondag een luxe auto ontvreemd, welke gestald was op het terrein der bedrijven. De wa gen was afgesloten en het contact sleuteltje bevindt zich in het bezit van de eigenaar. De politie stelt een onderzoek in. Lood-diefstal. Tegen v. V. en B. heeft de politie proces-verbaal opge maakt wegens diefstal van een par tij lood en oud ijzer, ten nadele van A. Oosthoek Zn. N.V. De opkoper Y. onderging hetzelfde lot. Alphen-elftallen behalen successen te Nieuwkoop, -j— Tijdens de feeste lijkheden in verband met de in ge bruikneming van de nieuwe kleed kamers door de vereniging Nieuw koop speelde o.m. ook enkele com binaties van Alphen. Zaterdagavond wist een elftal een fraaie beker te winnen door Nic. Boys uit Nieuw- veen te kloppen, terwijl Zondag een sterkere combinatie eerst het eerste elftal van Boskoop wist te verslaan en daarna in de finale gelijk speel de tegen de organiserende vereni ging. Strafschoppen die tot driemaal toe moesten worden overgenomen brachten de beslissing ten gunste van Alphen, die hiermede opnieuw een prachtige beker in bezit kreeg. Echtelijke twist. Toen de 21-ja- rige vrouw L. v. d. K. op verlangen van haar echtgenoot na een korte af wezigheid Zaterdag in de echtelijke woning terugkeerde, ontstond er een twistgesprek. De heer v. d. K. wond zich hierbij zo op, dat hij plotseling zijn vrouw aanviel en haar het lin keroor afbeet. Het slachtoffer werd in het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden behan- deld. De echtgenoot belandde op het politiebureau. ALKEMADE Voetbal-tournooï. De slechte weersomstandigheden in acht geno men is de belangstelling voor de voetbalwedstrijden voor het tour- nooi ten bate voor de Stichting 1940 —1945 niet tegengevallen. Zater dagavond vond een aardige ontmoe ting plaats tussen DOSR II—SVOW, waarin de Veenders met 42 de baas bleven. Zondag kwam DOSR 1 uit tegen de bekerhouder Wet. Boys I. Ook deze wedstrijd werd door de DOSR-mensen gewonnen met 42. De volgende wedstrijden zullen nog nader bekend gemaakt worden. LANGERAAR Oprichting R.K. Handbalclub voor meisjes. De R.K. sportver. „Altior" heeft als een onderafd. opgericht een R.K. Handbalclub voor meisjes. Deze oprichting is geschiedt in een spe ciaal hiertoe belegde bijeenkomst. De Altior-voorz., de heer G. Ver hoef, stelde in het openingswoord vast, dat er voor dit initiatief veel belangstelling bestond. Ook kon hij verschillende voorwaarden voor het lidmaatschap bekend maken. Deze zijn o.a. een minimumleeftijd van 17 jaar, terwijl voor meisjes onder de 19 jaar het lidmaatschap van de Ma- ria-congregatie verplichtend zal zijn. De kleuren van de sportkleding zijn de Altior-kleuren n.l. oranje zwart. De contributie is vastgesteld op 25 cent per week, het inleggeld op 1 gulden. De trainingsavond is Woens dag te half acht. Tijdens deze bij eenkomst gaven eey flink aantal meisjes zich als leden op, nl. ruim 50. Een voorlopig bestuur werd be noemd bestaande ^uit de dames Jo Blom, Adrie D "be, Gerda Otto (penningm.) en Nel den Haan. Op 13 Aug. a.s. zal op het Altiorveld een demonstratie wedstrijd worden gespeeld tussen clubs uit Amster dam en Den Haag. BOSKOOP Gym.-demonstratie G.D.S. Za terdagavond gaf de R.K. Sportver. GDS afd. Gym. haar jaarlijkse zo- meruitvoering op het sportveld. Tij dens de mars van het Gymlokaal naar het sportveld verleende de har monie Excelsior haar gewaardeerde medewerking, terwijl de politie on der leiding van haar commandant voor een goede regeling zorg droeg, waardoor het hinderlijke mederijden en lopen van het publiek werd voor komen. Na een kort openingswoord van de voorzitter werd in vlot tempo een gevarieerd programma afge werkt, waarbij de vooruitgang der leden was te constateren. Het was goed gezien van de leider, de heer J. Vos, om de toestelnummers kort te houden, waardoor meer tijd kon worden besteed aan de vrije oefenin gen, welke in de open lucht meer be koren. Deze werden dan ook alle keurig en gelijk uitgevoerd, waarbij het publiek luide zijn waardering liet blijken. Hoogrek heren en ringen zwaaien der dames oogsten eveneens veel bijval. Grondgymnastiek en paardspringen heren dwong ieders bewondering af. Precies op tijd was het programma beëindigd en kon de stoet, welke ondank de afwezigheid van de kleuters, nog een behoorlijke lengte had, wederom vooragegaan door Excelsior, weer terugmarcheren. Aanbesteding. Door B. en W. is aanbesteed het maken van een keer- muur van gewapend beton met bak steenbekleding en bijbehorende wer ken langs de Zuidkade over een af stand van 400 M. Er waren 14 in schrijvers. De laagste was Fa. Dee- renberg en v. Wijk te Alphen a. d. Rijn met 169.725. De hoogste was Fa. Meijer te Amsterdam met 234.430. De begroting was f 215.000. De gunning is aangehouden. Truus Bijlemeer, Langeraar; Bep van de Loa, Aarlanderveen. Huishouddiploma, waarin begrepen is lingerie en costuum: Riet Aker boom, Pietje Helling, Rie Hooger- vost C.d., Bep Hoogervorst, Ali v. d. Hoorn, Cobi v. Kessel, Annie Lek A.d., Lannie Schouten. Tonny Uijtte- waal, Riet Verhaar, Adrie Vlasman, Riet Volgering, Dora Wildenburg, Corrie Zevenhoven, Corrie v. Zwie- ten, Adrie Borst, allen te Lan geraar; Annie l'Ami, Riet de Boer en Barri Overdevest, te Rijnsaterwou- de; Tonny'v. d. Berg, Riet v. d. Berg, Dora y. d. Hoorn, Barri de Jong; Riet Lijster en Jani Snoek, allen te Nieuwveen, Bep v. Velsen, Leimui- den; Jans de Jong, Nieuwkoop; Jeanne du Pau, cum laude, Kudel- staart en Corrie Zgyerveld, de Kwa- kel. Coupeuse; Tonny Akerboom, Nel Wetter, Jopie v. d. Weijden, Martha Wijfje, allen te Nieuwveen; Tina Akerboom, Nel Borst, Corrie Bouw meester, Riet v. Gils, Greet Koele- man, Corrie Lek C.d., Janni Leliveld, Annie Versluis en Corrie v. Zaal. al len te Langeraar; Willy Hogenboom te Zevenhoven. LEIMUIDEN Tragisch ongeval Hedennacht is de ruim 50-jarige mevr. v. Erk-Bon in de Ringvaart verdronken. De heer v. Erk, die controleur is bij de autobus-onder neming Maarse en Kroon, keerde omstreeks 2 uur van zijn werk huis waarts. Toen hij zijn vrouw niet thuis trof, ging hij ogenblikkelijk op onderzoek uit. Mevr. v. Erk liep haar man vaak tegemoet en dit zal waarschijnlijk ook deze nacht gebeurd zijn. Door de duisternis misleid, moet zij te wa ter geraakt zijn. Met de buurtbewoners en de poli tie van Haarlemmeer heeft de heer van Erk lange tijd naar zijn echtge note gezocht. Met dreggen vond men haar in de Ringvaart. De levensgees ten van het slachtoffer waren reeds geweken. HAZERSWOUDE Verkoop hofstede. Dezer dagen zijn ten overstaan van notaris mr. O. G. Saut te Delft, in het hotel „Het oude Raadhuis" alhier, verkocht de kapitale hofstede, staande aan de Voorweg, plaatselijk gemerkt No. 23, met diverse percelen wei- en bouw land, en twee arbeiderswoningen. Al les te samen groot 27.76.71 H.A. De opbrengst van de hofstede met wei- en bouwland .was f 63.500.die van de twee arbederswoningen ƒ4825. Totaal 68.325.—. Eigenaar is gewor den de heer L. P. Hofman. HAZERSWOUDE (H. R.) Ouderavond. In het parochie huis werd een ouderavond gehouden voor ouders, wier kinderen de R.K. Meisjes en Jongensschool bezoeken. Pastoor Boin sprak een welkomst woord en gaf een uiteenzetting van de belangrijke taak der ouders. Het hoofd der schóól, de heer v. Leeu wen, sprak over het onderwerp; Ge zin en school.- Hierna werd de ouders gelegenheid gegeven zich met het onderwijzend personeel te onder houden. In het tweede gedeelte van de avond hield zuster Hildegardis, hoofd der meisjesschool, een korte inlei ding over de betekenis van de schoolfilm als leermiddel. Deze in leiding werd door een demonstratie gevolgd. Het was een prettige avond. LANGERAAR Diploma-uitreiking R.K. Land- bouwhuishoudschool H. Maria Goret- ti In tegenwoordigheid van de ouders der geslaagden heeft de di ploma-uitreiking aan deze school plaats gehad. De pastoor opende de bijeenkomst. Het verheugde hem, dat zoveel ouders gevolg hebben ge geven aan de uitnodiging om bij de diploma-uitreiking tegenwoordig te zijn. De pastoor reikte aan 45 meis jes een diploma uit, waarna hij allen feliciteerde met het behaalde succes. Met enige voordrachtjes door de meisjes werd de gezellige stemming nog verhoogd. Namens de ouders sprak de heer P. Wijfje een dank woord. Aan de volgende meisjes werd een diploma uitgereikt; Lingerie en Costuumdiploma: IN HET GRIJS Door A. HRUSCHKA. (Nadruk verboden). dat gewaagd?! vroeg zei met beven de stem. Waarom zou ik het niet gedaan hebben? Ik heb het je een jaar ge- geleden algezegd; Lore of niemand! Sindsdien heb ik nog beter begre pen, dat ik zonder Lore niet kan leven. Hanna plukte zenuwachtig aan haar schort. Nu, Hanna, heb je niet een woord van gelukwens voor mij? Bedenk je kindbedenk jeHet gaat niet, mompelde zij. Waarom zou het niet gaan? Zij zal er nooit, nooit in toe stemmen. Zij zal wel moeten! Hanna begon weer aan haar schort te plukken. Zij zuchtte diep en streelde medelijdend de hand van de jonge graaf. Arm kind! geef toch toe! 't Is onmogelijkAl zou zij willen zij kan niet! Herbert ontstelde en sprong op. Wat zeg je daar, Hanna? Je wilt iets verborgen houden voor mijWat is het? De blinde was ploteling kalm ge worden. Niets, Herbert.... neen, wer' kelijk nietsHeb je dan het tes tament helemaal vergeten? Het testament van oom Feli- ZOETERWOUDE— LEIDERDORP Ziekenhuisverpleging. Om aan de eisen van de tegenwoordige tijd op het gebied van Ziekenhuisver pleging en alles wat daarbij gere kend kan worden te voldoen, had het bestuur van de Vereniging voor Ziekenhuisverpleging Leiderdorp en Zoeterwoude Hoge Rijndijk haar le den opgeroepen, om op deze warme zomeravond maatregelen te bespre ken en besluiten te némen. De belangstelling hiervoor was niet groot. Door het bestuur waren de uitge werkte voorstellen aan de leden toe gezonden, deze werden door de voorz. nog nader toegelicht. Na ver schillende vragen te hebben beant woord, werd zonder stemming be sloten, dat men zich op een nader te bepalen tijd kan verzekeren, voor de te maken werkelijke kosten ter zake van medisch-noodzakelijke ver pleging in een ziekenhuis en ver schillende daarbij komende kosten, en wel volgens drie verschillende tarieven, waarvoor de contributie werd vastgesteld, voor tarief A op 15 cent. B I op 26 cent en B II op 45 cent per week per lid. De gun stige bepaling van vrijstelling voor kinderen beneden de leeftijd van 16 jaar bleef gehandhaafd. Voor een aanvullende verzekering na de 42e resp. 50e dag nog 100 da gen verpleging werden twee tarie ven vastgesteld, waarvoor de pre mie zal bedragen 5 of 8 cent per week en per lid. Ook werd de mogelijkhe.W geo pend zich te verzekeren tegen de kosten van de thans veel voorko- komende gevallen, dat men wegens plaats gebrek in een ziekenhuis ver plicht is in een hogere, dan de laag ste klasse te worden opgenomen te gen een premie van 10 cent per week. Voor wat betreft het operatie fonds, werden 4 tarieven, vastgesteld tegen een premie van 4, 6, 12 en 20- cent per week, waardoor men in staat is zich op bescheiden maar ook op ruime wijze te verzekeren tegen operatie- en bijkomende kos ten. Tenslotte werd medegedeeld, dat aan de leden vragenlijsten zullen KATWIJK PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING. Het was voor de heer M. H. van Stijn te Valkenburg, kerkmeester der R.K. Parochie Katwijk a. d. Rijn gisteren wel een zeer bijzondere dag. Niet alleen dat hij zijn 80ste ver jaar dag vierde doch mede, omdat de heer van Stijn door Z.H. de Paus was onderscheiden met het Gouden Kruis Pro Ecclesia et Pontificie. Dit mede wegens zijn 40-jarig jubileum als Kerkmeester.' Jammer dat hij deze zeer bijzondere mededeling ont ving in het St. Elisabethgasthuis, waar de heer v. St. enige tijd moest worden opgenomen. Met een harte lijke toespraak heeft pastoor Hesp deze onderscheiding uitgereikt. Hierbij waren tegenwoordig de fa milie van Stijn, kapelaan van Bakel, kap. van Gastelen en de andere kerkmeesters. De heer van Stijn dankte in hartelijke bewoordingen voor deze onverwachte grote verras sing. Ongeval. De 84-jarige mevr. v. Leeuwen- v. d. PI. aan de Com mandeurslaan kwam in huis zoda nig te vallen dat direct medische hulp moest worden ingeroepen. Bij onderzoek bleek de heup te zijn ge broken. Voor verdere behandeling en verpleging werd zij direct naar een ziekenhuis te Leiden vervoerd. RIJNSBURG Vergadering „Flora". De Bloe menveilingvereniging „Flora" hield Zaterdagmiddag een buitengewone algemene ledenvergadering in ver band met een belangrijk voorstel. Na opening door de voorz., de heer T. Kralt, kwam het voorstel aan de orde tot intrekking van het besluit van de jaarvergadering van 13 De cember 1949 betreffende terugbeta ling van 2 pet. over het boekjaar 19441945. Besloten werd dit niet uit te keren doch op ledenrekening te plaatsen, waardoor uiteindelijk ieder lid individueel eigenaar blijft van zijn tegoed op deze rekening. Vervolgens het 2de bestuursvoorstel om over te gaan tot uitbreiding der gebouwen. Het bestuur is er in geslaagd het per ceel land naast de gebouwen van „Flora" aan te kopen. De geraamde kosten van genoemde nieuwbouw zul len pl.m. 250.000.—r bedragen. Na enige toelichting door de voorz. werd ook dit voorstel aangenomen en wel met algemene stemmen. Na rond vraag volgde sluiting. LISSE Gemeenteraad. De raad dezer gemeente is in openbare vergadering bijeengeroepen op Donderdag, 27 Juli a.s. des namiddags om 8 uur. In deze vergadering zal o.m. worden behandeld enkele verkopen van grond; verschillende onderwijs aan gelegenheden; het aanleggen van kabels, waterleidingbuizen en gasbui zen in de nieuwe gemaakte Laan van Rijckevorsel, Gladiolenstraat en Oranjestraat; het geven van straat namen; het verlenen 'van een subsi die aan het plaatselijk demobilisatie comité en enkele andere punten. Groene Kruis. Het bestuur van de afd Lisse van het Groene Kruis heeft tot wijkzuster van haar afde ling benoemd Zr. L. van Herberden. thans als zodanig werkzaam te Dus- sen in Noord-Brabant. Zij treedt 1 October a.s. in functie. NOORD WITK Personalia. Voor het tandarts examen slaagde te Utrecht de heer H. Hoek. STOMP WIJK Schrik niet! De K.J.M.V. orga niseert hedenavond voor haar leden een z.g. knobbelrit per fiets. Hiertoe zijn 6 posten ingericht, verspreid over het dorp en die genummerd zijn van 1 t.m. 6. Op een centraal punt wordt gestart. Elke deelnemer gooit met een dobbelsteen en gaat naar de post, welks nummer over eenkomt met het door hem gewor pen aantal ogen. Daar aangekomen mag hjj weer dobbelen en gaat naar de geworpen post, enz. Wie het eerst alle posten heeft aangedaan is winnaar. Daar het niet mogelijk is alle posten tegelijk te waarschuwen bij start en einde van de rit heeft men een zeer luiduchtige oplossing gevonden. De sirene van de Boeren leenbank zal zijn brulgeluid bij start en einde laten horen. Het eerste sein zal kort na 8 uur weerklinken. Het laatste sein wacht uiteraard tot de winnaars bekend zullen zijn. Wanneer de sirene gaat loeien be hoeven de Stompwijkers dus niet on gerust te zijn over hun centjes. SASSENHEIM Geboren: Johanna H. A., d. van J. M. Josemans en C. J. M. Gijbeis; Albertje. d. van P. de Vries en T. Kruizinga; Nicolaas C., z. van C. Smit en L- M. A. Caspers; Bastiaan, z. van K Kuperus en van N. Star; Jacob, z. van K. Kuperus en N- Star; Robert, P.. z. van P. L, Krouwel en L. M. Jonker; Margaretha M. A., d. van L. P. Bisschops en E. M- Wesse- ling, Overleden: Adriana M. J. van Vliet, oud 3 maanden. WASSENAAR Getrouwd: P. de Graaf en E. A. C. v. Brussel; J. G. Hendriks en A. J. Laarman; P. A. Zandvliet en A. W. Noordover; L. I. Zandvliet en J. E. W'estgeest; G. W. de Wit en C. J. Koot; E. G. Klees en M. Ketel. Geboren: Hendrikus z. v. H. Kool en N. v. Egmond; Marijke C. E. d. v. N. v. d. Vloed en S. J. Noordijk; Maria M. L. d. v. A. J. Romeijn en H. C. v. d. Velde. Overleden: Jacob A. Roos, 10 we ken, Hans Ouborg 37 j. m. v. W. L. v. Valen. Ondertrouwd: J. G. Prins (Den Haag) en J. C. J. T. G. Arntzenius; T. A. v. d. Pleeg (Noordwijkerhout) en J. D. A. Angevaren; T. W. M. Jansen en P. T. v. d. Spek; E. T. v. Dijk en A. v. Beelen; H. J. Clement en C. A. Bayer; A. J. C- de Bruyn (Amersfoort) en M. Huner. ZOETERMEFR Jaarvergadering D.S.O. De sportvereniging D.S.O. hield haar jaarvergadering in de zaal van de kiezing vonden enige mutaties plaats in de plaats van L. Viergever werd tot secretaris gekozen W. Huurman, terwijl M. J v. Ruitenburg en Jac. Rozenboom werden herkozen. Voorts werd in de plaats van de heer A. P. Nuhn als voorzitter gekozen de heer H. Steenhuisen. De elftalcommissie voor de Zondag bestaat uit de heren A. v. Elleswijk, Knijnenburg en J. v Rijs, voor de Zaterdag uit de he ren W. Westhoek, A. Maaskant en J. Dorst. Tot leden der kascommissie werden gekozen de heren H. Parle- vliet, L. Viergever en C. Slootweg. Geslaagd. Op de Fatima-school te Pijnacker slaagden voor het Mulo diploma Kees Broekman, Nic. v. d. Stam en Kees Moers. ....hangerig, loom? Dat ellendige gevoel ver- idwynt met één of tweel worden aangeboden, waarin moet worden verklaard, op welke wijze men verzekerd wil zijn. Het be stuur zal vaststellen wanneer deze nieuwe tarieven in werking zullen worden gesteld. BINNENLAND. Bij een vechtpartij op een zo merfeest te Schoonoord (Dr.) is de 30-jarige T. Dokter door messteken zodanig gewond, dat hij ter plaatse overleed. De extra kinderbijslag voor ar beiders in de Tilburgse fabrieken van wollen stoffen zal worden gehand haafd. Deze regeling geldt voor ge zinnen van drie en meer kinderen. Aan het bloemen-corso te Haar lem namen 74 praalwagens enz. deel. De hoofdprijzen vielen in de Spaar- nestad. Voor kinderen, die aan suiker ziekte leiden, wordt een zomerkamp gehouden te Epe. Er nemen 27 kin deren aan deel. Op een onbewaakte overweg na bij Roosendaal is een vrachtauto ge grepen door een dieseltrein. De twee inzittenden, de chauffeur C. R. uit Den Haag en de expediteur Th. Kattenvilder uit Delft werden zwaar gewond. Op de Wijde Ee bij Grouw (Fr.) zijn Zaterdagmiddag een 21-jarige jongeman en een 19-jarig meisje van een motorboot gevallen, en, hoewel zij zwemmen konden, verdronken. BUITENLAND. Te Port de Bouc (Zuid-Frank rijk) is onenigheid over de naam van het aldaar opgerichte stadion. Som migen wilden het het „Jozef Stalin Stadion" dopen, maar anderen heb ben daarop gereageerd met een bom metje te plaatsen onder een der tri bunes. waardoor deze vernield werd. Op de vernielde tribune stond ge schreven: „Wij willen niets met Sta. lin te maken hebben". -r Togo, één van de meest voor aanstaande Japanse leiders uit de tweede wereldoorlog, is op 68-jarige leeftijd overleden. Togo, die in 1948 tot 20 jaar gevan genisstraf veroordeeld werd, overleed in de Soegamo-gevangenis. Zaterdagochtend heeft Bilivia weer eens een revolutie-poging mee gemaakt. Troepen te La Paz kwa men in opstand en cadetten van de militaire academie, onder leiding van kapitein Juan Torres, verschenen op straat en vertelden dat de president, Mamerto Urriolagoitia, was afgezet. Het leger wist de orde echter spoe dig te herstellen. Zaterdagavond is een vliegtuig van een particuliere maatschappij in Midden-Noorwegen neergestort en verbrand. Drie personen verloren het leven. De Japanners leven thans ge middeld tien jaar langer dan voor de oorlog. Volgens officiële, statistieken in het blad „Tokio Nitsji" is de ge middelde leeftijd voor mannen thans 56 en van vrouwen 60 jaar. In 1962 zal Japan naar verwachting 103 mil- lioen bewoners hebben tegen 82.640.000 in 1949. In Frankrijk zijn dezer dagen verscheidene streken geteisterd door geweldige onweders, die gepaard gin gen met hagel en geweldige regens. In Picardië is 50 a 80 pet. van de oogst vernield. Volgens de jongste Reuter-berich- ten was de situatie aan het front in Korea Maandag als volgt: Westelijk front: De Noord-Ko- reaanse troepen, die langs de West kust in Zuidelijke richting oprukken, hebben Kwangjoe, 130 km. ten Zuid westen van Taejon en 55 km. ten Noordwesten van Soentsjon, een ha ven aan de Zuidkust, bereikt. Centrale front. De Noord-Koreaan- se troepen rukken op langs de weg tussen Taejon en Jongdong. De radio- omroep van de Noord-Koreaanse hoofdstad Piongjang maakte Maan dag melding van de verovering van Jongdok, dat veertig km. ten Zuid oosten van Taejon is gelegen. De Zuid-Koreaanse troepen, die po sities innemen ten Oosten van de rechter flank der Amerikaanse strijd krachten in het gebied van Taejon, zijn teruggetrokken op sterkere stel lingen. Oostelijk front. De Noord-Korea- nen heroverden de havenstad Jong dok. Slecht weer en de onstabiele frontlijn vormden een belemmering voor de hulp der geallieerde oor logsschepen aan de Amerikaanse en Zuid-Koreaanse troepen. De oorlogs bodems der Verenigde Naties blijven in dit gebied Noord-Koreaanse troe pen-concentraties onder vuur nemen. BOM BIJ RUSSISCH MONUMENT IN BERLIJN. Het te Berlijn door de Russen op gerichte monument ter nagedachte nis van hun bij de inneping van de stad gevallen soldaten wordt door een tijdbom van 500 kg. bedreigd, die gedurende de oorlog door de Britse luchtmacht is geworpen en welke zo pas in de Tiergarten, in de Britse sector op ongeveer 130 m. van het gedenkteken, is ontdekt. Volgens technici dreigt de minste beweging een ontploffing te veroor zaken en zou de bom ter plaatse tot springen moeten worden gebracht. De Russische autoriteiten, die voor hun monument vrezen, hebben ver zocht de operatie op te schorten tot na de bespreking, welke zij vandaag met de Britse en Duitse autoriteiten zouden houden. MARKTPERICHTEN ROTTERDAM. 24 Juli. Vee. Totale aanvoer 773 stuks. 476 vette koeien en ossen, 11 graskalveren, 6 nuchtere kalveren 280 varkens. Prijzen: vette koeien levend gewicht f 2.702-30, 2.502 70, 2.302.50 en varkens idem 1.82, 1.80 en 1.76 per kg. Vette koeien aanvoer iets kleiner, handel zeer stroef, prijzen van vorige week vertoonden neiging tot stijgen; varkens aanvoer iets korter, handel traag, prijzen lager, enkele iets bo ven notering. zian? O, bedoel je dat?! Dat heb ik inderdaad vergeten. Maar dat ver andert niets aan mijn besluit. Ik krijg later het majornaat van Grau- enegg, en daar heb ik genoeg aan. Neen, Herbert. Gekheid! Ik denk er niet aan, op grote voet te gaan leven; mijn inkomsten zullen in ieder geval groot genoeg zijn. Bovendien bezit ten de Grauensteins genoeg van zich zelf. Niet meer, Herbert. In de loop der jaren zijn er dingen gebeurd, die veel geld hebben gekost. Voor uw ouders hangt er alles van af, of u op de dag van uw huwelijk in 't bezit van de millioenen van oom Felizian wordt gesteld, en u kent de bepalingen van het testament: „slechts dan, wanneer de majo raatsheer een huwelijk volgens zijn stand sluit, zal hem op de dag van zijn echtverbintenis het bedrag mij ner nalatengschap, kapitaal en in tresten, worden uitgekeerd. Zo niet, dan moet met behulp van het door my nagelaten vermogen een stich ting worden in het leven geroepen, hopens welke."enz. Het kapi taal moet nu meer dan twee milli- oen bedragenHerbert, als u Lore Steinbrech trouwt, is uw va der een majoraatsheer, die onder de last van zijn schulden bezwijkt, uw moeder na zijn dood een bedelares en u zelf een arm edelman Herbert Liep een paar minuten de kamer op en neer. Toen bleef hij voor de oude vrouw staan en zei met onwrikbare vastberadendheid: Al was het zo ik kan niet anders!In het ergste geval doe ik afstand van het majornaat ten gunste van mijn neef. Walter. Ik heb een en ander geleerd en kan mijn brood verdienen. Hanna slaakte een kreet. O, HeiflaertU.En uw ou ders? Herbert antwoordde niet. 't Sloeg elf uur. Hij greep nog eens snel de hand der blinde en zei; Tot ziens, Hanna. Ik moet om elf uur bij Mamma zijn. Zij keek hem na met h'aat doffe ogen, die nauwelijks nog do grove omtrekken der dingen kon waarne men, liet het hoofd diep op de borst zinken en lispelde: „Heer, wees hun allen genadig en barmhartig." In de kamer der gravin had zich een kort maar heftig toneel tussen moeder en zoon afgespeeld. Nu stond de gravin by het venster en keek zeer opgewonde naar het zon nige landschap. Herbert zag zeer bleek; hij leunde tegen de schoor steenmantel en staarde somber voor zich uit. Benauwende stilte. Eindelijk keerde de gravin zich om, en zei koel en sireng: Zo, nu weet je hoe het met de zaken gesteld is, en ik verwacht van je dat je dezer dagen de hand van je nicht Rita zult vragen. Je zult mij niet maken tot een leuge naarster ten aanzien van mijn over leden zuster, die stierf met mijn be lofte, dat haar dochter eenmaal meesteres op Grauenegg zou zyn. En al zou je dat koud laten 't is je niet geoorloofd ons allen tot be delaars te maken! Herbert keek zijn moeder strak aan; Ik kan niet, mamma, verklaar de hij met doffe stem. Je moet! In onze kringen zijn huwelijken uit liefde nog zeldza mer dan elders. Trouwens, slechts bij uitzondering zijn ze op de duur gelukkigRita is even mooi als verstandig, en in merg en been een aristocrate. Geen man met gezond verstand kan iets op haar aan te merken hebben Enkel nog dit, mamma: met heel mijne ziel bemin ik een an dere; ik heb haar myn woord ge geven, en dat zal ik houden. U kent haar en daarom zult u misschien een vonkje moederliefde voor mij voelen en mij begrijpenHet is... Geen namen! viel de gravin hem snel in de rede. Ik kan noch wil er notitie van nemen. Iedereen heeft wel eens, op de een af an dere manier, tegen verliefdheid moeten worstelen. Wie wil kan al les. En je zult willen, omdat je moet! Onmiddellijk na de terug keer van je vader moet aan je ver loving de nodige ruchtbaarheid worden gegeven. Ik zal trachten, me tot dan toe de schuldeisers van het lijf te houden. Op dat ogenblik riep de gong de bewoners van het kasteel voor de lunch. Geef me je arm, zei de gravin, al was er niets gebeurd. Ik geloof, dat de lunch is opgediend. Als versuft bood de jonge graaf zijn moeder zijn arm. De ijzeren wil van de vrouw, die zolang hij zich herinneren kon, steeds alles had geleid en beheerst, drukte loodzwaar op hem. Haar aanval had wel is waar z'n besluit niet doen veranderen, maar op dat ogenblik gevoelde hij zich machteloos tegenover een karakter, dat ongevoelig bleef voor alle ar gumenten, ongenaakbaar voor alles, wat naar sentimentele gewaarwor ding zweemt. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3