Jonge arbeiders vieren feest Om de eenheidsstaat Mgr. Filbry t De Kath. Bond „Voor het Gezin" congresseerde te Hengelo Howard-Wagner in arrest MAANDAG 24 JULI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 i 1e Lustrum-herdenking op de „Hemelbergh" te Arnhem pEEN GUUR EN REGENACHTIG WEER WAS IN STAAT OM HET ENTHOUSIASME TE BEKOELEN, waarmede de ruim 450 afgevaardigden van de Kath. Arb. Jeugdvereniging gisteren op „de Hemelbergh" te Arnhem hun eerste lustrum vierden. Het betrof hier de feestelijke herdenking van het feit, dat vijf jaar geleden de Kath. Arbeidersjeugd van Nederland zich in een groot verbond verenigd heeft niet als hoofddoel: „Met Christus Koning de rechten van de jonge arbeider te verdedigen en hun plichten uit te stippelen". Om dit doel te kunnen bereiken is nodig een actief en volhardend apostolaat, omdat slechts met de hulp van Christus, die de Bron is van alle goed en rechtvaardigheid, de juiste weg gekozen en bewandeld kan worden. De dag werd geopend met een pleclïtige Hoogmis, welke werd opgedragen door de nationale aal moezenier, de weleerw. pater H. v. d. Bergh, en welke door de K.R.O. werd uitgezonden. Actie en oppositie tijdens de Nationale Raadsvergadering De nationale raadsvergadering, welke te 10.30 uur geopend werd, had somstijds het karakter van een le vendige parlementszitting. Het was verheugend te constateren, dat de diverse afgevaardigden de vele agendapunten niet voetstoots lie ten passeren. Het wekte bewondering, hoe de in terpellaties en voorstellen, welke vrij ingewikkeld van materie waren, naar voren werden gebracht en ver dedigd op een wijze, die aantoonde, dat de betogers uiterst ter zake kun dig waren. Het is verder geruststellend, dat deze vergadering niet het karakter droeg van een bezadigde vereniging, die zich zelf volmaakt denkt, doch dat er gestreden werd, soms zelfs zeer heftig, terwijl er tussen de ver gadering en het bestuur toch een zeer vertrouwde stemming heerste, daar men er van overtuigd was, dat aan beide zijden van de con/erentie- tafel voor een zelfde doel gestreden wordt en allen te zamen trachten om één doel te bereiken n.l. de Kath. Ar beidersjeugd die plaats te geven, waarop zij recht heeft en vanwaar zij zal kunnen waken en strijden voor de belangen van deze grote groep jon ge mensen. De vergadering werd gepresideerd door de heer Sjors de Vos. Deze ver ving de waarnemend voorzitter, de heer Pennings, die wel aanwezig was, doch wegens een keelaandoening niet in staat was zijn functie waar te ne men. Het gestelde doel niet bereikt. De heer Sjors de Vos gaf in zijn openingswoord een kort overzicht van de afgelopen vijf jaren. Het doel, dat bij de oprichting van de bond gesteld is, n.l. een leiding gevend orgaan te stichten, welke de draagster is van de nationale gedach te van de K.A.J., is nog niet bereikt. Enerzijds is het tijdsbestek daartoe Landing op Ceram Volgens de radio der Ambonezen zijn duizend man federale troepen geland bij de stad Piroe op het eiland Ceram. Volgens de mededeling wordt hevig gevochten tussen fede rale en Zuid-Molukse troepen. Piroe, een kleine stad op de West kust van Ceram, ligt niet meer dan negen kilometer ten Noorden van het eiland Ambon, de zetel van de regering der Zuid-Molukse repu bliek. Zoals men weet is de strate gie van de federale regering er op gericht Ambon te isoleren door be zetting van de er omheen liggende eilanden. De operaties staan onder leiding van kolonel Kawilarang, bevelvoer der van de Apris in £)ost-Indonesië. De minister van voorlichting der R.I.S., Mononoetoe, heeft op een persconferentie medegedeeld, dat het Indonesische Rode Kruis thans hulp verstrekt aan de bevolking op Boeroe. De minister vertelde, dat bij de gevechten op Boeroe aan de zijde der Apris 9 doden en gewonden wa ren geteld. Sommige Ambonese ver dedigers hebben zich teruggetrok ken in het heuvelgebied op Boeroe. „Wanneer de kwestie der Zuid- Molukken zal zijn opgelost," aldus de minister, zal dit gebied worden opgenomen in de eenheidsstaat met een ruime mate van autonomie." Nw.-Guinea zal volgens Mononoe toe worden ingedeeld bij de provin cie der Molukken. De verblijfplaats van kardinaal Mindszenty Volgens de Hongaarse correspon dent van de „Volksbote" in Inns- brück bevindt Kardinaal Mindszen ty zich reeds geruime tijd in de ge vangenis van Vav, een plaats niet verwijderd van zijn metropolitane zetel van Esztergom. Eind Juni zou volgens deze cor respondent de Kardinaal bezoek heb ben mogen ontvangen van zijn moe der. terwijl ook zijn biechtvader, de Grieks-Katholieke bisschop van Haj- dudorog, mgr. Nicola Dudas, hem be zocht zou hebben. De gezondheid van de Kardinaal zou de laatste tijd aanzienlijk zijn verbeterd. Ook in geestelijk opzicht schijnt Kardinaal Mindszenty de ge volgen van het proces langzamerhand te overwinnen. In Katholieke kringen van Boeda pest acht men deze feiten zeer waar schijnlijk, temeer daar het vroegere gevangenispersoneel van Vac is ver vangen door communistische bewa kers en leden van de geheime po litie. niet toereikend geweest, maar ander zijds moet de oorzaak gezocht wor den in het feit, dat de nationale op vatting van de arbeidsproblemen nog geen gemeengoed is geworden in Ne derland, zodat de kracht van de Kath. jonge arbeider nog niet voldoende sa mengebundeld is. Al ziet men op een gegeven moment het doel of de juistheid van een be slissing niet, dan is het toch de plicht aan de beweging trouw te blijven en zijn taak te vervullen, want soms kan de enkeling nu eenmaal niet het al geheel overzien en dus vanaf zijn plaats moeilijk oordelen. In de komende jaren moet de vol gende gedachte doordringen: de eens begonnen taak door te zetten; beslis singen, welke niet de sympathie heb ben toch te accepteren in het volle vertrouwen, dat aan beide zijden ge werkt wordt met hetzelfde enthou siasme, met dezelfde strijdbaarheid en met hetzelfde doel. Duiven brengen nationale boodschap naar de plaatselijke afdelingen Critiek van buitenstaanders is goed en zal altijd als middel gebruikt wor den om te corrigeren of fouten te voorkomen; doch slechts opbouwen de critiek is op zijn plaats. Het is geheel onjuist te beweren, dat er voor de K.A.J. geen plaats is in Nederland, dat zij overbodig is. De jonge arbeiders, met hun vele problemen, rechten en plichten moet aaneengesmeed zijn om de proble men samen op te lossen, de rechten te verdedigen en elkaar op de plich ten te wijzen. Voordat de verdere programma punten in behandeling werden geno men, werd nu gepauseerd, welke tijd gevuld werd met een lied en een zeer geslaagde declamatie door een der Kajotters. Voorzitter v. d. Horst gaat heen. Zoals we reeds eerder vermeldden, had de vergadering geenszins een verveeld of berustend verloop. Daar het merendeel der moeilijk heden zich op technisch gebied be vinden, zullen deze hier niet bespro- ken worden. Een dier geschillen maakt hierop echter een uitzonde ring. Het is goed deze kwestie een korte beschouwing te geven, daar er reeds enige tijd geleden door de di- verse organen publicaties over zijn j gedaan; welke niet alle een juiste i voorstelling van deze kwestie gege- ven hebben. De K.A.J. heeft als „wetgevend j orgaan" de nationale vergadering, i Daarnaast echter hebben de diocesa- ne besturen ook enige uitvoerende bevoegdheid. Om redenen van technische aard is in het laatste jaar de bevoegdheid van de diocesane besturen uitgebreid en heeft er dus a.h.w. een competen tie-verschuiving plar.ts-gehad. De voorzittter der K.A.J., de heer Toon v. d. Horst, heeft zich hierme- j de niet kuunen verenigen en dien- tengevolge zijn ontslag genomen. Hem werd bij monde van de heer Sjors de Vos dank gebracht voor het vele werk, dat hij voor de beweging gedaan heeft en als stoffelijk blijk van waardering werd hem een radio toestel overhandigd. De ontslagname van de heer Toon v. d. Horst beheerste lange tyd de vergadering. De heer Sjors de Vos deelde mede, dat het bestuur nog geen persoon had kunnen vinden, die zij competent achtte om de belangrijke en uiterst- moeilijke functie van voorzitter te kunnen bekleden. Na langdurig debat werd besloten de huidige waarnemend voorzitter, de heer Wim Pennings, tijdelijk in deze kwaliteit te handhaven. Aan het einde der vergadering werd een actie-programma op sociaal economisch gebied békend gemaakt, waaraan we een dezer dagen een af zonderlijk artikel zullen wijden. De vergadering werd bijgewoond door een grote schare belangstellen den, onder wie wij o.a. opmerkten de Hoofdaalmoezenier der Verken ners pater Verhoeven; de Hoofd commissaris der Verkenners, Baron van Voorst tot Voorst, de Rector van het A.C., de Bruyn-Instituut, dr. Olie rook; de Bondsscretaris der K.A.B., de heer J. A. Middelhuis en de dio cesane geestelijke adviseurs. Na de vergadering werd in de open lucht de lunch gebruikt, waarna in een openlucht-amphitheater de feeste lijke herdenking plaats vond van het eerste lustrumfeest der K.A.J. Geen machine maar mens. De heer Sjors de Vos nam in naam van de wnd. voorzitter als eerste het woord. De plaats van de arbeider is een aanstelling, van God ontvangen. De mens, die deze taak uitvoert, kan dus nooit tot een machine degenereren. Het doel, waartoe God ons op deze speciale plaats gezet heeft, kan ech ter slechts bereikt worden door in nige samenwerking. Een samenwerking in de afdeling, in het land, ja, ten slotte een samen werking over de gehele wereld. Dit kunnen we bereiken door een persoonlijk contact met onze mede arbeiders, in de fabriek en thuis, tij dens sport en andere ontspanning. Een persoonlijk contact met de aangeslotenen zowel als met de niet- aangeslotenen, om zodoende de grote apostolaats-gedachte te laten door dringen in alle gelederen en op deze wijze velen te redden die anders zo wel op godsdienstig als op sociaal ge bied zouden afzakken. Aan het slot las spr. een nationale boodschap voor. Daarna werd dank gebracht aan God voor de 5 jaren, welke de K.A.J. reeds heeft kunnen werken. Nogmaals werd aangedrongen op eendracht, offervaardigheid en trouw aan Christus. Duiven vliegen uit. De diverse afgevaardigden hadden ieder een postduif meegebracht en deze ongeveer 250 werden na de woorden van de heer de Vos, ver gezeld van de nationale boodschap in vrijheid gesteld, ten einde symbolisch de uitvlucht van de Apostolaatsge- dachte vervat in deze boodschap aan alle plaatselijke afdelingen te berichten. Na deze plechtigheid werd het Ka- jotterslied en het Wilhelmus gezon gen. Voorts werd aan iedere afgevaar digde een herinneringswimpel uitge reikt. Apostolaat en massa. De nationale Aalmoezenier, pater H. W. Bergh, nam hierna 't woord. De massa weet nog zo weinig van het werk en streven van onze bewe ging. Zij ziet ons sporten en zingen. Zij maakt soms onze dikwijls maar ten dele geslaagde bijeenkomsten en avondjes mee. Zij ziet ons met een rammelend collectebusje. Maar zij ziet niet de studerende jonge arbeiders, zij be vroedt niets van de organisatorische kracht die van velen van ons uitgaat, en zij weet niets van het persoonlij ke en opbouwende contact van man tot man, achter de machine of in de werkplaats. Maar indien we doorwerken, ge dreven door de innerlijke drang en het bewustzijn Van onze persoonlijke verantwoording, om onze mede-ar beider nader tot God te brengen en om de arbeiders-klasse maatschap pelijk recht te doen weervaren, dan zal dit grootse werk uiteindelijk ook naar buiten zichtbaar moeten wor den. De buitenstaanders noteren onze te kortkomingen, maar de geestelijke waarden zien zij over het hoofd. We zijn op de goede weg en wij zullen ons doel bereiken, als wij ons devies handhaven: Aan Christus Ko ning trouw. K.A.J. erfgename K.A.B. Namens de K.A.B. feliciteerde de bondssecretaris der K.A.B., de heer G. A. Middelhuis de K.A.J. met haar eerst lustrum. Alhoewel er soms geschilpunten zijn tussen de K.A.J. en de K.A.B. zullen deze nooit een vervreemding kunnen ^veroorzaken. De KTA.B. begrijpt volkomen, dat het jeugdige enthousiasme en de jeugdige overmoed somstijd in bot sing komt met het meer bezadigde oordeel der „oudere" K.A.B. Doch dit is gezond. Jeugd moet progressief zijn en de huidige leden der K.A.B. zijn vroeger ook begonnen met dezelfde wil en hetzelfde enthousiasme. Daarom is er al zo veel bereikt en daarom zal er in de toekomst ook nog zoveel bereikt kunnen worden, omdat de jonge mensen zich ernstig voorbereiden, om de taak van de ouderen over te nemen en om haar werk verder uit te breiden. De jeugd van tegenwoordig ver schilt niet met die van vroeger en de toekomstige jeugd zal daar ook niet afwijken. Maar telkens opnieuw zal de oudere generatie ietwat huiverig staan te genover de progressieve jeugd. Dit komt omdat de oudere generatie meestal met schade en schande ge leerd heeft, hoe moeilijk het is om vast en onverschrokken het eens ge kozen doel te blijven volgen. De Kajotters zijn de erfgenamen van de K.A.B. Vol vertrouwen zal de K.A.B. in de toekomst haar werk overdragen aan de enthousiaste groep jonge arbeiders die dan voort zal strijden onder het devies van de K.A.B.: Alles voor het volk. Het volk voor Christus. Met een laatste oproep tot trouw aan Christus, Kerk en beweging, door de heer Sjors de Vos, werd deze uiterst geslaagde dag gesloten. {[V-rol De grootste en de beste! Het Haarlemse diocees en vooral de parochie van Sint Bavo te Haar lem hefbben een gevoelig verlies ge leden door het plotseling overlijden van mgr. F. B. J. M. Filbry, ple baan en pastoor van de kathedrale basiliek. Plebaan Filbry stond Zaterdag middag op het punt naar Naaldwijk te vertrekken waar hij gevraagd was een feestpredicatie te houden. Hij voelde zich echter onwel en achtte het toen raadzamer maar thuis te blijven. Enkele ogenblik ken later gaf hij de geest. Alleen 't H. Oliesel kon hem nog worden toegediend. Deze priesterlijke dood moet het verlangen zijn geweest van mgr. Filbry, want wie de laatste jaren met de plebaan in gesprek kwam, kon meer dan eens van hem horen dat hij een plotselinge dood ver wachtte en hij verlangde dan ook niets liever, dan dat God hem zou roepen, terwijl hij als priester nog midden in zijn werk stond. Een ernstige ziekte was destijds oorzaak, dat hem het lopen bijzon der moeilijk was, maar dit belette hem niet om overal waar hij kon en waar men op hem rekende aan wezig te zijn en talloos vele malen sterkte hij velen door de imponeren de kracht van zijn woord, dat fors en helder langs de gewelven van de kathedraal klönk. Mgr. Filbry werd uit een bekend Leids geslacht geboren en aan schouwde het levenlicht dan ook in de Sleutelstad op het feest van Sint Petrus en Paulus - 29 Juni - 1883. Na zijn voorbereidende studie op Hageveld en Warmond werd hij op 15 Augustus 1907 in Haarlems ka thedraal tot priester gewijd. Zijn eerste standplaats als kapelaan was in de parochie van Sint Victor te Waddinxveen, daarna werd hij be noemd aan de Hippolytusparochie in Delft en tenslotte vertrok hij naar de parochie van de H. Agnes in Den Haag. In 1926 belastte de bisschop kapelaan Filbry met het pastoraat van de Vredesparochie te Amsterdam. In de hoofdstad heeft men zeer dankbare herinneringen aan deze vroegere Amsterdamse pastoor want het trotse scholencomplex, dat thans nog een sieraad is van de Vredespa rochie, was vooral 'het werk van pastoor Filbry. Ook was hij een der eersten, die in zijn parochie voor de kinderen een vacantie school sticht te. Verder mogen wij nog wijzen op zijn werk voor „Katholiek Am sterdam," voor het Wit-Gele-Kruis en voor de katholieke ambachts school „Don Bosco." Toen in 1928 pastoor Huibers, de tegenwoordige bisschop, Amsterdam verliet wegens zijn benoeming tot deken van Hoorn volgde pastoor Filbry hem op als regent, van huize Sint Aloysius. Hij was het die de grote ommekeer in de ideeën der gestichtsopvoeding bevprderde. Bisschop geworden, koos mgr. Huibers deze priester uit om de zorg op zich te nemen voor de kathe draal in Haarlem. Op 18 Januari 1936 werd pastoor Filbry benoemd tot plebaan. De zeer velen, die de afgelopen veertien jaren met de ple baan in aanraking kwamen, kunnen ervan getuigen, hoe deze priester met alle zorg geijverd heeft voor deze bisschoppelijke kerk en niets was hem te veel om aan alle grote plechtigheden bijzondere luister te geven. Wij memoreren slechts het gouden jubileum van de kathedraal en de grootse feestviering die daar mede gepaard ging. Maar het moet de plebaan de meeste vreugde ge schonken hebben, toen Z. H. de Paüs bij die gelegenheid de kathe draal verhief tot basiliek.. Ter gelegenheid van het veertig jarig priesterfeest van mgr. Huibers werd de plebaan tot ere-kanunnik van het kathedraal-kapittel be noemd. Twee jaar later reeds werd hij tot kanunnik benoemd en toen mgr. Taskin kwam te overlijden, werd hij op 5 Augustus 1946 diens opvolger als proost van het kapittel Op 12 Mei 1947 benoemde Z. H. de Paus plebaan Filbry tot geheim ka merheer, waardoor deze ook in de rij der Monsignori werd opgenomen Ook van de wereldlijke zijde wer den zijn. verdiensten erkend, toen H. M. Koningin hem benoemde tot Officier in de Orde van Oranje Nas sau. Door het overlijden van de ple baan is een eminent priester heen gegaan, en vooral de parochianen van Sint Bavo zullen dit verlies ten zeerste betreuren. Morgenavond om half acht zullen de plechtige Metten worden gezongen. Woensdagochtend om half tien zijn de Lauden, waar na de pontificale H. Mis v. Requiem volgt. De begrafenis heeft plaats op het kerkhof St. Barbara, aan het Soendaplein te Haarlem. De samenstelling van de schoolbesturen en het contact tussen school en gezin (Van onze verslaggever) HENGELO, 23 Juli. „Ik vrees geen tegenspraak met de bewering, dat een van de grote pro blemen is de sanering van het gezin". Aldus de heer J. W. F. van Meege ren, de 72-jarige voorzitter van de Katholieke Bond „Voor het Gezin", toen hij, vitaal en enthousiast de na tionale centrale raadsvergadering opende. Reeds bij de voorafgaande ontvangst ten stadhuize had hij daar op gewezen en de noodzakelijkheid van gezinspolitiek aangeduid. Ten overstaan van de vele congreganis- ten heeft hij verdieping bepleit van het bestaande werk en uitbreiding maar dan is overheidshulp in de vorm van subsidie noodzakelijk. Hoe is het intussen gesteld met de Katholieken zelf? Als het gaat om hun welbegrepen eigenbelang, zijn ze vaak te laks om mee te werken, ge tuige o.a. het onderzoek naar de ont wikkelingsmogelijkheden van de Ne derlandse jeugd. Zelfs in zeer oude afdelingen is het ledenverval groot. Er. toch, voorzitter van Meegeren heeft duidelijk gemaakt, dat die eigen bond niet stil zit, zowel godsdien- stig-moreel als materieel (in verband met de hoge gezinslasten). Een gids voor ouders. Het centraal bureau onder leiding van de heer G. C. Robben, zal intus sen een gedurfd initiatief uitvoeren, zonder kosten voor de bondskas. Er komt een zeer uitvoerige Gids voor ouders die lid zijn en voor belang stellenden; daarin zal al wat wetens waardig is, worden afgedrukt, ftope- lijk volgt ook een geïllustreerde ka lender in een oplage van 100.000, een brochure over gezinspolitiek en een 'over activiteit van de bond. Het bestuur, waarin de voorzitter de heren Th. Baars en F. J. Gu- likers werden herkozen, kreeg dr. Gilessen, de burgemeester van Gen nep als opvolger van de betreurde H. C. M- Wijffels en wist dr. Deelen als medisch adviseur aan zich te ver binden. De jojgste werfactie leidde tot een totaal van 18000 leden; Arnhem kreeg er 158 leden bij, Zuid-Limburg zelfs 588, zodat haar afgevaardigde zich met de gele trui zag bekleed. Uit er kentelijkheid zal de volgende centrale raad in Maastricht worden gehouden. Propaganda met moderner middelen. Toch vond de heer A. van Dijk, voorzitter van de afdeling Leiden, dat nog meer kon worden bereikt, indien met moderner middelen de propaganda werd gevoerd. Hij wilde met name een prijsvraag voor een pakkend toneelstuk, dat betrekking heeft op het gezin. Hierbij bleek, dat zijn afdeling enkele krachtige ini tiatieven had ontwikkeld; ze stichtte een woningbouwvereniging en hield zich bezig met kindervacantie en na zorg bijzonder lager onderwijs. Öp de tweede dag van het congres heeft de heer G. A. van Vucht uit Arnhem aangeknoopt bij de sug gestie van Leiden, om clubs te vor men ter propaganda. Qij wees op het bestaan van een dergelijke club voor cultuur en ontspanning in zijn afde ling. Die club bindt de jongelui door zang, muziek en dans, door cabaret en toneel. Elke twee weken organi seert men een ontspanningsavond en in de zomer maakt men tochten. Nu meende de heer Van Vucht, dat men ook-elders bestaande clubs kon in schakelen voor de propaganda in de bond. Ouders in schoolbesturen. Tal van voorstellen uit de afdelin gen leidden tot resultaat: het aanma ken van een insigne wordt overwo gen, evenals het inrichten van een rijdende tentoonstelliiu;, en met de spoorwegen zal word& gesproken over trein-reductie voor grote gezin nen. Pater Godefroy werd benoemd tot promotor van de bond. Er Was verder een voorstel om bij het Episcopaat te bevorderen, dat de schoolbesturen steeds enige huisvaders van schoolgaand^ kinde ren worden opgenomen teneinde het contact tussen school en gezin te vergemakkelijken. Het hoofdbestuur was het daarmee eens, doch meende, dat in deze alleen langs de weg der evolutie iets is te bereiken. Dr. Jos. de Boer sprak in deze zin tijdens een voordracht over de ver houding van het gezin tot kerk, staat en schoolbestuur. Inleider merkte hierbij nog op, dat de school practisch valt onder het monopolie van Staat en Kerk. Histo risch is te verklaren, dat het gezin er dus naast staat, maar toch zal het nodig zijn, het gezin organisch in te schakelen, hetgeen dan natuurlijk in houdt, ook de ouders in de schoolbe sturen te brengen Natuurlijk is dat niet zó maar te verwezenlijken van wege de weerstanden- Verder had dr. de Boer het redac- teursbeleid van het orgaan te verde digen. Na veel discussie werd goed gevonden, dat het hoofdbestuur met een reorganisatieplan voor de redac tie zal komen. Een waardig besluit vormde wel de geestelijke opwekking door pater Godefroy, om huwelijk en gezin als een kostbaar pand te bewaren. HOOFDPIJN? <- Mijnharde Hoofdpijnpoeders. Doos 45 ct. Mijnharde Hoofdpijntableeten. Koker 75 ct. Sleepschip geramd Een heel merkwaardige aan varing heeft in de nacht van Zaterdag op Zondag plaats ge had op de Nieuwe Maas bij de Vondelingenplaat, waarbij het roer van een zeeschip zo diep in een sleepschip drong, dat dit onmiddellijk begon te zinken. Omstreeks één uur 's nachts manoeuvreerde het 7000 ton me tende Franse s.s. Zelidja op de Nieuwe Maas. Bij het achteruit varen kwam het in botsing met het gemeerde sleepschip Man- resa, waarin schipper Garsten en zijn gezin lagen te slapen. Toen het roer van het zeeschip zich in het geheel met kolen gela den sleepschip drong braken alle meerdraden van de Manresa. Zowel het sleepschip als de Franse boot dreven aan elkaar gekoppeld af. ter wijl de Manresa bovendien water maakte.' Van het achterschip van de Franse boot vierde men een lijn, waaraan men even later de schip persvrouw met haar jongste kind in de armen omhoog trok. Het 13-jarige dochtertje sprong in de duisternis in het sterk door stookolie bevuilde water van de Nieuwe Maas en zwom naar de wal. De schipper bleef nog aan boord van zijn zinkende schip en werd enige tijd later door een inmiddels langszij gekomen boot van de rijkspolitie overgeno men. De leden van de rijkspolitie ver richtten kranig werk door ook nog in de korte tijd, welke daarvoor be schikbaar was, de gehele inboedel van de Manrese over te laden. POSTPAKKETTEN „EVERTSEN". Van heden af is het mogelijk pak ketten te sturen aan de opvarenden van Hr. Ms. „Evertsen". Zij moeten aan dezelfde voorwaarden voldoen als die, bestemd voor Indonesië, met dien verstande, dat het maximum toegestane gewicht 1 kilogram is. Het adres op deze poststukken moet luiden: rang/kwaliteit, naam. stamboeknummer, aan boord. Hr Ms. „Evertsen", p/a Amsterdam, Schip hol. Marine. De pakketten dienen op de plaat selijke poskantoren te worden aange boden. De Engelse filmproducer Michael Howard, alias Wagner, die voor het voetlicht is gekomen door het in middels weer verbroken filmcon tract van Ankie van Kooy, is Zater dag door de Haagse politie in arrest gesteld. Hij blijft voorlopig op het hoofdbureau van politie aan de Laan Copes tot men zijn indentiteit heeft vastgesteld. Toen Howard Zaterdag naar Brussel wilde vertrekken, waar hij vóór zijn aankomst in Sohevenin- gen verblijf hield, werd hij door de Haagse politie uitgenodigd tot een bezoek aan het hoofdbureau. Men wilde n. 1. eens precies weten met wie men eigenlijk te doen heeft gehad. Zijn Engelse paspoort ver meldt wel de naam Wagner, doch verschillende bijzonderheden klop pen niet. Dat hij zich de filmnaam van Michael Howard heeft aange meten wordt hem niet in de schoe nen geschoven, al is intussen aan het licht gekomen, dat er in Holly wood een filmkunstenaar van die naam rondloopt, die evenwel nog gezond en wel in Californië ver toeft. Vooralsnog is er geen sprake van, dat Howard wegens oplichting zal worden vervolgd. Zijn bezit aan goederen, dat momenteel in het Pa lace Hotel te Scheveningen wordt vastgehouden als cautie voor zijn hotelrekening van f 1200,-, evenaart dit bedrag wel. Zo zijn er o.a. 12- nieuwe costuums bij en een draag bare radio. Verder heeft Howard kunnen aantonen, dat hij kort voor zijn aankomst in Scevenigen een hoge hotelrekening in het Palace Hotel te Brussel heeft voldaan. Inmiddels zijn weer nieuwe tele grammen uit Hollywood binnenge komen van filmmaatschappijen, die van een Europese filmagent luiste rende naar de naam van Howard of Wagner nooit hebben gehoord. Aan de verstrekking van een be wijs van Nederlanderschap moeten zo min mogelijk moeilijkheden in de weg gelegd worden en daarom wordt er geen onderzoek ingesteld naar de antecendenten van de aan vrage van een paspoort. Indien het de burgemeesters echter zonder voor afgaand onderzoek bekend is, dat er redenen zouden zijn om een pas poort te weigeren, aldus deelt de minister van binnenlandse zaken in een circulaire mede. dan dienen deze redenen ook te gelden voor de aan vrage van een bewijs van Nederlan derschap. KEURING LICHTING 1952. Op 29 Augustus zal de keuring van de ingeschrevenen voor de dienst plicht 1952 een aanvang nemen, die in afwijking van de regeling der laatste jaren zoveel mogelijk slechts één dag in beslag zal nemen. Op de eerste vijf werkdagen van iedere week zullen dagelijks 38 keu- ringsplichtigen worden opgeroepen. In het tijdvak 29 Augustus t.m. 31 Januari 1951 zullen worden gekeurd de ingeschrevenen, geboren vóór 1 Augustus 1932. Daarna zij. die gebo ren zijn in de perjode 1 Augustus t.m. 31 December 1932.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2