Wederom een debat over Indonesië Opnieuw felle woorden van de zijde der oppositie Voor de tweede maal: Korea Middenstanders: weest niet middelmatig Dieseltrein sleurt bus mee en ontspoort 3Xe Man WOENSDAG 19 JULI 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 De Tweede Kamer heeft Dinsdag middag de wetsontwerpen inzake tegemoetkoming aan de KLM voor geleden verliezen en tot nadere re geling van de verhouding tussen het Rijk en de KLM zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, met aante kening, dat de CPN-fractie geacht wilde worden te hebben tegen ge stemd. De heer LUCAS (KVP) had tevo ren zijn amendement tot het invoe gen van twee artikelen inzake con trole door de Algemene Rekenkamer ingetrokken, nadat minister SPIT ZEN zich bereid had verklaard in de overeenkomst met de KLM een be paling op te nemen, waardoor de Rekenkamer de gelegenheid krijgt aan te geyen hoe het controlepdo- gram wordt opgesteld. De rest van de middag-, zomede de avondvergadering zijn besteed aan de algemene beraadslagingen over de hoofdstukken Unie-aangelegen heden en Uniezaken en Overzeese Rijksdelen der Rijksbegroting 1950. De heer DE GRAAF (KVP) ver klaarde, dat voor hem voorop staat de vraag op welke wijze Nederland steun en hulp kan verlenen aan In donesië bij de vestiging van een waarlijk democratische rechtstaat. Geduld en voorzichtig tasten bij on ze arbeid in en voor Indonesië zal daarbij de eerste voorwaarde zijn. Spr. bepleitte een ruime toepassing i der garantiewet voor de ambtenaren Ook de belangen der Nederlandse particuliere werkers moeten behoor lijk bescherming vinden en de ver zorging der repatrierenden dient te zijn gewaarborgd. De heer VAN DE WETERING (CH) was van oordeel, dat veelvul dige mutaties in het hoge commis sariaat niet wenselijk zijn. De Ga rantiewet heeft z.i. teleurstelling ge bracht, spr. hoopte, dat er een aan vulling zal komen. Zeer teleurstel lend noemde hij de wijze, waarop gehandeld is ten aanzien van spaar gelden, rehabilitatie-uitkeringen enz. welke maatregelen worden genomen om zelfstandigen in de gelegenheid te stellen hierheen te komen. De heer MEIJERINK (A.R.) merk te op, dat er geen waarborgen zijn, dat bij een uitbreiding van het con flict op Korea Indonesië zijn neutra liteit zal kunnen handhaven. Alleen als Indonesië zijn weifelende houding laat varen^zal z.i. in een unie zijn samen te werken. Hij wilde de rege ring van de RIS doen duidelijk ma ken. dat bestendiging van de mili taire missie in Indonesië afhankelijk is van het kleur bekennen in het conflict in Oost-Azië. De heer DE KADT (ARB) zeide het zelfbeschikkingsrecht een buiten gewoon belangrijke kwestie te ach- ten ook voor Indonesië, dat. geen in nerlijke rust en welvaart zal ken nen alvorens dit recht on bevredi gende wijze tot uitdrukking is ge komen. Hij merkte 'op, dat bepaalde wegen naar dit zelfbeschikkingsrecht zijn afgesloten. Het dreigt vernield te worden door de wijze waarop Am- bon thans handelt. De eenheidsstaat kan zelfbestuur geven en naar zijn overtuiging zal deze dat ook doen. Do heer VONK (V.V.D zeide van mening to zijn, dat Nederland te genover Indonesië ondanks verdere wanprestaties strikt heeft te volgen de regeling van positief recht samen met Indonesië tot stand gebracht en anders deels de Indonesische partner moet terugbrengen op de goede weg. Met betrekking tot wat ter R TC- is overeengekomen moet voet bij stuk worden gehouden. De heer STUFKENS (Arb.) zeide. dat aan de ambtenaren op ruime wijze hulp verleend moet worden. In de avondvergadering stelde de heer WELTER (K.N.P.) de regering verantwoordelijk voor de catastro fale ontwikkeling der gebeurtenissen na de souvereiniteits overdracht Van het zelfbeschikkingsrecht is niets te recht gekomen en de Kamer heeft door het verwerpen van de motie- Oud in Mei 1.1. gesanctionneerd, dat Ue regering bleef zitten. Het bestuur van de strategisch zo belangrijke lan den van de Stille Oceaan ligt in han den van jonge, onervaren krachten. Zij zijn daarvoor gesteld door onze schuld, zeide de heer Weiter. De heer GERBRANDY (A.R.) in formeerde naar de honoraria en pen sioenrechten, welke zijn toegekend aan de heren Beel, Lovink, Hirsch- feld en straks Lamping. De begroting geeft geen specificatie van de kosten van het hoge commissariaat. Spr. zeide zich te kunnen voorstellen dat men niet zo gauw de K.N.I L.-men- sen naar Nieuw-Guinea kan zenden, maar, zo vroeg hij, waarom laat men de Ambonnezen niet naar Ambon gaan? Deze ministers zijn naar zijn oordeel verantwoordelijk voor de ontstellende toestanden en het wordt hoog tijd, zo besloot hij, dat dit ka binet, politiek gesproken, wordt ver delgd. De heer ZANDT (S.G.) betoogde dat van het zelfbeschikkingsrecht niets is terechtgekomen. De regering heeft naar zijn oordeel gefaald. De heer HAKEN (C.P.N.) meen de, dat de oplossing van de kwestie van het zelfbeschikkingsrecht van het Ambonnese volk ligt in de gezamen lijke strijd met het Indonesische volk. De her OUD V.V D.) herinnerend aan het debat van Mei 1.1., merkte op, dat men nog wat kan nakaarten, maar dat men toch het gevoel heeft, dat op de oude voet wordt voortge gaan. Z.i. rust er verantwoordelijk heid op de regering, omdat zij de opheffing der deelstaten niet is te gengegaan. Zo heeft de regering me de schuld aan wat er op Ambon ge beurt. In het beleid der regering heeft spr. geen vertrouwen Hij ver klaarde, dat zijn fractie hetzelfde standpunt inneemt als in Mei, maar dat hij geen nieuwe uitspraak zal uitlokken.' De heer HOOGCARSPEL (C.P.N.) merkte nog op, dat op Korea een volk gebruik maakt van zijn zelfbe schikkingsrecht. Dat wil men verhin deren. Hij betoogde dat het commu nisme in Oost-Azië niet de bevolking bedreigt, maar de koloniale uitbui ting. Wat Nieuw-Guinea betreft, zei de spr. van oordeel te zijn, dat de regering vooruitloopt op wat nog door onderling overleg moet worden beslist. Tenslotte is de heer ROMME (K. V.P.) nog ingegaan op een betoog van de heer Oud nopens de ministe riële verantwoordelijkheid, verkla rend het met de door deze afgevaar digde ontwikkelde stellingen niet eens te zijn. De vergadering is tegen midder nacht verdaagd tot hedenmiddag een uur. Dan komt Minister van Maarse- veen aan het woord. EERSTE KAMER Ook de Eerste Kamer heeft nu het hare gezegd over de houding van de Nederlandse regering ten opzichte van de steun der Ver. Naties aan Zuid-Korea. Het Binnenhof was daartoe gistermiddag evenals en kele weken geleden bij het debat in de Tweede Kamer door de politie afgezet. De publieke belangstelling was belangrijk groter dan gewoonlijk. De A.R.-fractie, die, na hetgeen dr. Bruins Slot in de Tweede Kamer over dc Koreaanse kwestie heeft ge zegd, blijkbaar geen behoefte meer had, hierover opnieuw te spreken, nam niet aan het debat deel. Met uitzondering van de commu nisten schaarde de Kamer zich in be ginsel achter de regering. Niet alle fracties echter konden waardering hebben voor de wijze, waarop Ne derland aan de oproep van de Ver. Naties gehoor heeft gegeven. Uit het antwoord, dat de minister president gaf, stippen wij het feit aan, dat zich Nederlandse troepen in Indonesië bevinden, houdt niet in, dat deze voor Korea gebruikt zullen worden. In de tweede plaats betoog de dr. Drees met'grote nadruk, dat de commandant van de ..Evertsen" uit drukkelijk geïnstrueerd is slechts op te treden in acties, die in direct verband staan met de kwestie-Korea. De Ver. Naties en de Ver. Staten heb ben dit volkomen begrepen. Het is officieel medegedeeld en het staat vast. Van acties in verband met For mosa of andere acties zal de „Evert sen' 'zich dus afzijdig houden. Ten slotte werd een communisti sche motie, waarin de regering werd verzocht geen strijdkrachten te zen den en zich van verdere inmenging te onthouden, met 322 stemmen verworpen. Bondsvergadering R.K. Middenstandsbond „Aan onze vrije organistatie heeft Woltersom geen boodschap'' UTRECHT, 18 Juli. „Voor alles wil ik U aankondigen, dat tijdens onze landelijke studieda gen te Apeldoorn heilige Missen zul len worden gelezen voor alle ver volgden in het Oosten en voor het behouden van de vrede in West- Europa; en dan zullen we bidden, dat de stukken er af vliegen!" Met deze kernachtige volzin heeft de heer J. A. Koops uit Venlo de ver gadering van de Ned. R.K. Midden standsbond geopend. En de geeste lijk adviseur prof. dr. A. A. Ariëns ondersteunde later deze aansporing met het vermaan, de huidige strijd op leven en dood tussen grof mate rialisme en christendom te voeren in oprechte apostolaatsgeest. Hij wees er op, dat de Europese bescha ving reeds werd vermenselijkt en verwereldlijkt, waarbij hij zich af vroeg, of we door dit wegtrekken van het christendom uit onze samen leving niet komen aan het eind van zeker vermager-ingsproces der be schaving. „Onze taak is, zeide de ad viseur, de wereld te redden ook in het maatschappelijk leven, waarbij we niet middelmatig mogen zijn en niet mogen letten op het getal al leen." Er ligt een breed werkterrein. De rede van voorzitter Koops wees voor de katholieke middenstanders een breed werkterrein aan en signa leerde verschillende moeilijkheden in het bedrijfsleven. Wij noemen er enkele: de voorraden zijn toegeno men en de omzetsnelheid is gedaald; ter bestrijding van de prijzenoorlo gen moet samenwerking worden be reikt; de invoering van de kinderbij slag kan niet als middenstandspoli- tiek worden beschouwd; wijziging van de omzetbelasting zal verzwa ring van lasten brengen in talrijke branches, bijvoorbeeld in bakkerijen, waar de omzetbelasting voor koekjes en gebak zal oplopen van 3 tot 8H procent. In verband met de P.B.O. merkte de heer Koops op, dat het vormen van nieuwe organen een zorg is en een verantwoordelijkheid voor de vrije organisaties. „Woltersom heeft daaraan geen boodschap .en dient zich van bemoeiing terzake te ont houden", aldus de niet mis te ver stane opmerking. Daarbij laakte hij de opmerking van de Bedrijfsgroep, dat de detailhandel aan een zelf standig bedrijfsschap wel geen be hoefte zou hebben. Bedrijfsordening wordt onmisbaar geacht: en terecht. Na er aan te hebben herinnerd, dat de middenstandswetgeving sinds de bevrijding eindelijk ietwat op gang komt, besloot de voorzitter met te zeggen, dat de inwendige uitbouw en differentiatie thans hoger op de agenda kunnen komen, nu de strijd cm het goed recht en het herstel is gewonnen. Versteviging van de vak organisatie. Drs Vlek heeft iets verteld over de werkzaamheid van de Commissie vakorganisatie, welker taak het is, uit te bouwen en te verstevigen, nieuwe katholieke vakorganisaties op te richten en hulp te verlenen bij het oplossen van allerlei organisa tie-problemen. De eigen Vakbonden werden opgeroepen, gezamelijk mee te werken aan de oplossing van die problemen en gegevens aan de com missie te verschaffen. Vooral dioce saan en plaatselijk moeten de leden worden bewerkt, van de vakorgani saties lid te worden. In het rapport van de commissie hebben we een ingrijpende bepaling gevonden met betrekking tot de neutrale organisatie. Het kan name lijk voorkomen, dat in een bepaalde plaats te weinig katholieke midden standers wonen om een eigen orga nisatie te stichten. Dan kunnen zij zich neutraal aansluiten in die plaats, mits landelijk aansluiting bij de katholieke Middenstand geschiedt. In die gevallen kan men trachten plaatselijk een katholieke sectie in de neutrale vereniging te vormen. En slechts met toestemming van het hoofdbestuur kan men zelfs een be stuursfunctie bekleden in de plaat selijke algemene vereniging. Wij me nen de formulering aldus juist te hebben getroffen. Tenslotte werden de richtlijnen inzake deze nieuwe verhouding goedgekeurd. Statuten op de helling. In de middagvergadering heeft men de concept-statuten goedge keurd van Santos, het Dr. van Beur denfonds en het Chris Jansenfonds. Nadat tal van zakelijke agenda-pun ten waren afgewikkeld, rekening en begroting waren goedgekeurd en mededeling was gedaan over de functionnering van de centrale con tributie-inning, werden alle aftre dende hoofdbestuursleden herkozen, te weten: bondsvoorzitter J. A. Koops te Venlo, vijf hoofdbestuurs leden en hun plaatsvervangers. Ter bondsvergadering van de Ned. R.K. Middenstand hebben wij ons laten vertellen, dat de aangesloten vakbond van ka tholieke begrafenisondernemers weliswaar een voorzitter heeft, die Leeflang heet, maar dat de geestelijk adviseur toch wel het begrip rouw in zijn naam draagt. DE BIJZONDERE TOESLAG OP PENSIOENEN Verschenen is de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Kamer betreffende het cntwerp van wet verhoging van pen sioenen met een bijzondere toeslag. Hieraan is het volgende ontleend: De conclusie, welke zeer vele leden uit de gekozen vorm van een unifor me 'bijslag trekken, dat de trekkers van middelgrote en hogere pensioe nen het kind van de rekening wor den, kan niet worden gedeeld. De bedoeling van het verlenen van een toeslag is toch in het bijzonder te helpen daar, waar hulp het meest geboden is, en dat is allereerst het geval bij de gepensionneerden met lage pensioenen. Gaarne zou de regering in meer dere mate aan het verlangen van de Kamer tegemoet zijn gekomen dan ibans wordt voorgesteld, doch zij heeft gemeend, dat, gelet op de toe stand van 's lands financiën, een grens moet worden gesteld en dat een redelijke tegemoetkoming aan de belangen van de gepensionneer den wordt verleend door een bedrag van 16 millioen beschikbaar te stel len, waarvan een bedrag van 3.750.000 dient voor het toekennen van een kinderbijslag aan gepension neerden. De toekenning van 10 pet over de gehele linie acht de regering niet verantwoord. Na rijp beraad is de regering be reid aan het bezwaar tegen de datum van ingang der regeling tegemoet te komen door de pensioenen, waarop ingevolge de wet van 5 November 1948 een toeslag is of wordt ver leend, over het tijdvak in 1949, waar over het pensioen is of zal worden genoten, te verhogen met een bij zondere toeslag overeenkomstig de bepalingen van het ontwerp van ten hoogste 40. Bij de hierbij gevoeg de nota van wijziging is het ontwerp van wet dienovereenkomstig gewij zigd. ONS LAND: 10.091.226 INWONERS. Op 1 Juni j.l. bedroeg het aantal inwoners van ons land 10.091.226, al dus het statistisch bulletin van het centraal bureau voor de statistiek. Twee inzittenden zwaar gewond Op de onbewaakte overweg bij ho tel De Hut te Vught is gistermiddag een dieseltrein, die uit de richting Tilburg kwam, met grote snelheid op een autobus van de B.B.A. gere den. Het dieselelectrische vijfwagen- stel ontspoorde met alle assen. Het achterste van de bus werd er af ge reten en meters ver door de trein meegesleurd. Het voorstel werd een halve slag omgedraaid en kwam te recht tegen de flikkerlichten waar mee de overweg is beveiligd. De chauffeur en de enige passa gier, een vrouw, werden ernstig ge wond. De bestuurder van de trein en enkele passagiers liepen even eens verwondingen op. De wagenvoerder probeerde de trein, die met een snelheid van 90 km per uur voortraasde, tot stilstand te brengen, maar hij kon een botsing niet meer voorkomen. De trein ram de de bus, toen deze al voor twee derde over de overweg was. De Nederlandse spoorwegen de len mee dat de autobus over de overweg is gereden ondanks het feit dat de flikkerlichten de na dering van de trein aankondig den. De versperring van het baanvak zal ongeveer 24 uur duren. Het trein verkeer Den BoschTilburg wordt nu via Boxtel geleid. De ontspoorde trein moet met kraanwagens weer op de rails worden gezet en daarmee is waarschijnlijk nog wel enige tijd gemoeid. De gewonden zijn de 49-jarige G. van Hal uit Den Bosch, buschauf feur, de 32-jarige Marie Bakker uit WINKELIERS MOGEN BUITENLANDS GELD AANNEMEN. Over het algemeen moesten tot voor kort toeristen, die Nederland bezochten alvorens zij hier te lande uitgaven konden doen, hun buiten landse betaalmiddelen of reischèques bij een deviezenbank of wisselkan toor omwisselen tegen Nederlands geld. Dit bracht vaak niet alleen veel ongerief voor de toerist, maar het had tevens tot gevolg, dat vele winke liers zich klanten zagen ontgaan, doordat zij de toeristen niet direct konden bedienen. Slechts in beperk te mate nl. werd aan winkeliers,'zo als verkopers van souvenirs in toe- ristenplatasen, op aanvraag een ver gunning verleend om deviezen in ontvangst te nemen voor aan reizi gers verkochte artikelen. Om aan de behoeften van het steeds toenemende toeristenverkeer tege moet te komen is een dergelijke ver gunning, thans onder zekere voor waarden algemeen aan winkeliers verleend. Ingezetenen, die een detailhandels zaak hebben welke is ingeschreven in het handelsregister, mogen voort aan, mits zij aan bepaalde voor waarden voldoen, van toeristen bui tenlandse betaalmiddelen en in bui tenlandse geldsoort reischèques in ontvangst nemen, doch uitsluitend als betaling van artikelen, die door de niet-ingezetenen worden gekocht voor persoonlijk gebri^k en door hem worden medegenomen dan wel ter plaatse verbruikt. Indien de be taling niet met gepast gèld geschiedt, mag de winkelier voor zoveel nodig de deviezen inwisselen tegen Neder lands geld. Deze vergunning is dus niet van toepassing op het verlenen van diensten .Hotels o.a. vallen dus niet onder deze regeling ,maar wel bijv. restaurants. Amsterdam, passagiere van de bus, de 29-jarige J. de Leeuw uit Breda, treinpassagier. Zij zijn allen naar het ziekenhuis in Den Bosch gebracht. De bestuur der van de trein, de heer Koetsier uit Nijmegen, is in het ziekenhuis te Vught verbonden, waarna hij naar huis kon gaan. Men verwacht dat vandaag om streeks de middag de dienst Den BoschTilburg via Vught over en kel spoor kan worden hervat. TOEKENNING KINDERBIJSLAG AAN GEPENSIONNEERDEN Verschenen is de memorie van antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Kamer betreffende het ontwerp van wet toekenning van kindertoelage aan gepensionneerden. Hieraan is het volgende ontleend: Hoewel de ondergetekende gaarne bereid is zoveel mogelijk aan de wensen der Kamer tegemoet te ko men, kan hij niet ingaan op de sug gestie om voor kindertoelage in aan merking te doen komen die kinde ren, voor wie, uitgaande van het on verkorte weduwenpensioen, niet of niet ten volle het wezenpensioen ad 10 pet. van de pensioengrondslag per kind v/ordt uitgekeerd. Niet alleen, dat volgens deze sug gestie veel meer wordt gegeven dan redelijk is b.v. in het gestelde ge val van 10 kinderen in het eerste voorbeeld zou een kindertoelage van 1034 worden verleend doch ook een der grondbeginselen der Pen sioenwet zou worden aangetast. BEURS: MARKT IN HERSTEL. Hoewel de beurs ook gisteren een uiterst stille aanblik toonde, was de stemming niet zo ongunstig als Maan dag. Na een goed prijshoudende ope ning kon men constateren dat de koersen in vrijwel alle sectoren een kleinigheid avanceerden en tegen slot winsten van een tot twee punten geen zeldzaamheid waren. Gisteren bereikte het koersniveau het laagste punt sinds begin 1948, Het algemeen gemiddelde was 139.25 tegen 202 25 per 5 Maart 1948, toen de beurs brandwillig was wegens devaluatie geruchten. Van de verschillende sectoren valt weinig opmerkelijks te vermelden. In Kon. Olie zijn de laatste dagen vrij grote omzetten geweest (rond 140.000 gulden), die voor een groot gedeelte op rekening van de arbitra ge worden geschoven. Ook vandaag wefd er in het hoofdfonds nogal wat omgezet. De koers verbeterde met 1.5 nunt tot 251 1/4. Ook de overige industriepapieren boekten een kleine winst. Claims hoogovens, die Maan dag reeds ƒ1.lager noteerden, ver loren gisteren een zelfde bedrag ^n golden 7A— Op de Cultuurmarkt, waar Maan dag relatief de grootste verliezen sn, waren de winsten gisteren evenredig hiermede. Met uitzonde ring van Deli, die prijshoudend was, boexten de voornaamste suiker- en rubberwaarden een winst van 2 a 3 punten. De beleggingsmarkt was, zonder veel weerstand voor de guldensle ningen. Zo verloor de conversiele ning 1947 1/4 punt en waren inves teringscertificaten 3/16 lager. De dollarleningen daarentegen waren een fractie hoger. De Amerikaanse sector bood wat meer weerstand dan Wallstreet gisteren. rAVIFAUNA uniek in de wereld 1 Het vermaarde Engelse dansorkest CAB KAYE and his Cabinettes speelt tot 1 Aug. in Avifauna-paviljoen ,„,„7-^5,,, a midd. en avonds ALPHEN t/d RIJN EEN OASE IN NEDERLAND FEEËRIEKE PARKVERLICHTING UITSTEKEND RESTAURANT i la Carte GROOT PARKEERTERREIN NORMALE ENTRÉEPRIJZEN. IN HET GRIJS Door A. HRUSCHKA. (Nadruk verboden). 13) In de avond van 12 Augustus, te gen half elf, was met de omniibus van 't hotel een vreemdeling aange komen, die een kamer vroeg. Hij kon zestig jaar oud zijn was geheel in het grijs gekleed, groot, flink ge bouwd en sprak Duits met een vreemde, nogal eigenaardige tong val. Zijn kleren waren met slijk be smeurd, vrij sterk gehavend en def tig zag hij er niet uit. Hij had noch- thans de houding en manieren van iemand, die niet gewoon is op geld te zien. Ook hij had zich een koud avondmaal op zijn kamer laten brengen en het meisje verzocht, zijn linlkeihand te verbinden, waaraan een grote snee was te zien. Hij zei, dat hij ergens buiten de stad was aangerand. Hij verzocht voorts het meisje, z'n kleren zo goed mogelijk te reinigen van bloed en slijk, en hem 's mor gens om half zeven te wekken, daar hij zijn reis moest voortzetten. In 't gastenboek had hij zich in geschreven als „Harry Morgan uit Australië." Of hij 'n handtas bij zich had?... Dat wist men ook daar niet met zekerheid te zeggen, maar in ieder geval kon ze niet groot zijn geweest. Silas Hempel vergeleek de twee mededelingen woord voor woord met elkaar? Wat nu? Had hij 't ver stand verloren, of... was de man in 't grijs een soort tovenaar? Men had hem op twee plaatsen tegelijk gezien. Of waren het twee perso nen, die sprekend op elkaar gele ken? „Harry Morgan uit Australië!" Waren er twee Harry Morgan's, of bestond er maar één, of was de he le naam gefingeerd? Vrouw Branders had beweerd, die Vrijdagavond uit de mond van me vrouw Walker tweemaal de naam „Harry" te hebben gehoord. Maar „Morgan?" De brief, welke de ver moorde In Maart had geschreven, was aan Woolseley of Mulbury ge richt, maar niet aan Morgan. Wie was nu die Morgan aan genomen, dat hij bestond?Si- las maakte voorlopig een eind aan zijn gemijmer over die kwestie. Na een agent te hébben opgedragen, aan het station naar de man in 't grijs te gaan informeren, ging hij zelf naar de twee hotels^ om al thans de kamers van de geheimzin nige dubbelgangers in ogenschouw te nemen. Maar die dag liep alles hem te gen. De kamer in „Elefant" was reeds door een jong paartje, die morgen uit Berlijn aangekomen, be trokken en in de depance van 't „Sudbahnhotel" had men de ka mer weer zo netjes in orde ge bracht, dat er van de laatste logeer gast geen spoor was overgebleven! Toen Hempel de korte weg naar het station aflegde, was hij zeer slecht gehumeurd. Hij was er op gesteld geweest, zich alleen met de interessante zaak te belasten en nu scheen alles tegen hem samen te spannen, zodat hij geen slap dichter bij zijn doel kwam. 't Was voor hem een erezaak de moordenaar te arresteren. Gelukte hem dat niet, dan was zijn roem naar de maan. De agent Kockstein wachtte hem op het station. Wel, Kockstein, iets gevonden? vroeg Silas met spanning. De agent haalde de schouders op. Neen, niets, antwoordde hij. De beambte aan het loket beweert, dat hij minstens een half dozijn „mannen in 't grijs" heeft gezien. Hij kon niet zeggen, of op een van die personen de rest van het signa lement past. We zijn in het hartje van het reisseizoen en de beambten hebben waarlijk geen tijd om te letten op allerlei dingen, die hun feitelijk niet aangaan....' Maar de vreemde tongval? Die moet de kaartjesman toch opgeval len zijn. Ja.... Hij herinnert zich, dat hij tussen 7 en 8 uur te doen heeft gehad met drie heren, die „ietwat vreemd" spraken. Een hunner vroeg een kaartje naar Berlijn, de tweede moest naar Praag en de derde naar Venetië. De beambte kan echter niet zeggen, of een van die heren in 't grijs was gekleed. Silas humeur werd er niet beter op. Is dat alles, wat je weet? vroeg hij wrevelig. Neen; ik weet nog niets, maar het helpt ook al niet veel... Ginds, waar de taxi's parkeren, heeft een pakjesdrager een bejaard, in het grijs gekleed heer, zonder baard en met deftig voorkomen gezien en minstens een uur in het oog gehou den. De man wandelde voor 't sta tion op en neer, en scheen op ie mand te wachten. Hij had een kleine zwarte handtas bij zich en hield een zakdoek tegen zijn ge zicht, als om het te verbergen. Al les tesaam genomen maakte hij de indruk, liever niet te worden ge zien. Kort na zeven uur verdween hij in het station, om niet meer te voorschijn te komen. Hij moet met een van de treinen vertrokken zijn, doch raad nu maar waar heen! Silas staarde omhoog. Eir was hem plotseling een gedachte door het hoofd geschoten en hij begreep niet, dat hij niet onmiddellijk op die gedachte gekomen was... Ja, nu kon hij zich althans enig be grip van de zaak vormen. De twee „Morgan's" hadden sa men de misdaad begaan, maar wa ren, sluw als zij waren ieder af zonderlijk vertrokken. De een was vermoedelijk zelfs een eind te voet gegaan, om van een ander station te vertrekken; zo werd het ook be- grijpenlijk, dat die man ruim een uur later was aangekomen in de dèpenjdiance van het „Sudbahn hotel:" hij had eenvoudig een la tere trein genomen. Om niet in 't oog te vallen, namen zij hun in trek niet in hetzelfde hotel; en beide kerels noemden zich „Mor gan," zeker een valse naam! om, bij mogelijke nasporingen de politie op 'n dwaalspoor te brengen Vroeg in de morgen had de ene moordenaar op de ander gewacht. Vermoedelijk waren zij vertrokken met dezelfde trein, maar weer af zonderlijk. Wat nu gedaan, mijnheer Hempel! vroeg de agent. Hij bemerkte, dat Silas, zonder zich verder om hem te bekomme ren, naar het loket ging en een kaartje voor Wildon nam. Niet luidde het korte ant woord. Het bevel tot arrestatie is uitgevaardigd: het resultaat van die maatregel moeten wij geduldig afwachten. Tot ziens. Aan de deur van de wachtkamer gekomen, keerde Hempel zich nog eens om en wenkte de agent, die ijlings op hem toekwam. Daar valt mij juist iets te binnen... Ken je de gepensionneerde majoor Graaf Grauenstein? Neen. Doe uw best om aangaande zijn gezin een en ander te weten te komen. Maar niemand mag het bemerken. Begrepen? Goed. Moet ik bij u rapport uitbrengen, zodra ik iets van bete kenis vernomen heb? Wacht daarmee tot ik terug ben- (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6