Wapent» van de toekomst „Sursum Corda" MEISJE Problemen der moderne bloedtransfusie Jlunnen REGEN MAKEN Geertr.3 Verbrugge Dr. F. P. Muller Instituut voor algehele voetverzorging Amerikaans Plastic Kunstgebit Kantoorbediende (Vr.) WxCk Meióje Vacantie-regeling Opticiens GESLOTEN Jongste Bediende N.V. Dt Letdtehe Courant - PtpugniM 32-34 WOENSDAG 19 JULI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 4 KUNSTMATIG ONWEER „We werden naar de rand van een diep ravijn gebracht, waatrvan de wanden stijl omlaag liepen tot een diepte van ongeveer 300 meter. Van af een plateau, er niet ver van ver wijderd, werden enkele raketten af gevuurd, die dikke rookwolken in de vallei voortbrachten. Daarna werden er van het plateau opnieuw enkele raketten afgescho ten, die een dik, wit dampspoor ach terlieten, dat zich langzaam met de rookwolken in de ravijn vermengde. Onmiddellijk, nadat het dampspoor de rookwolken beroerde, brak er in de vallei een onweer los. zo heftig, dat het leek of de poorten van de hel werden geopend. Bliksem volgde op bliksem, donderslag volgde don derslag. Het gebergte, waarin wij ons bevonden scheen te trillen op zijn grondvesten, de vallei leek één vlammenzee. En voortdurend werden er van af het plateau nieuwe raketten afgezon den, die nieuwe witte dampsporen in de rook terecht deden komen. Geen muis zou de razernij daar beneden hebben kunnen overleven. De storm duurde twee uren; daarna nam hij langzaam in hevigheid af- Deze kunstmatige onweders heb ben tot taak, de artillerie-gevechten in de bergen te vervangen. De er varing van de laatste oorlog heeft getoond, dat de tot nog toe gebruik te artilleriewapens in bergachtige streken, zelde- een krijgsresultaat van 100 pet, bereikten- Tegen dit nieuwe wapen is ik ben er zeker van geen enkele bescherming mo gelijk. Mens en dier kunnen niet anders dan creperen in zulk een ver schrikkelijk onweer."' EEN MUUR VAN WATER. Aan boord van een Zwarte Zee kruiser maakte Fellmann het vol gende mee: Een flottille van zes grote onder zeeboten wachtte op ons en bege leidde ons in Zuidelijke richting. Na dat we de kust uit het oog hadden verloren verspreidden de schepen zich. Zij voeren een kilometer of twee van ons vandaan en doken toen onder. Een half uur bleven zij onder de oppervlakte van de zee, kwamen daarna weer boven, keer den naar ons terug om rapport uit te brengen en voeren vervolgens m Noordelijke richting. Alle officieren en politieke leiders aan boord van het schip stonden ner veus aan de railing van ons schip^ en keken aandachtig door hun verreKij- kers naar het water, bijna een kilometer, een grijze muur van water op. stijl als een rotswand en rolde met grote snelheid in Zuide lijke richting. We stonden allen als vastgenageld. Elk schip, dat door deze naar schatting 20 meter hoge water muur zou worden overspoeld was verloren. Na enkele minuten was de watermuur, die langzaam in hoog te afnam, uit het gezicht verdwenen Het mees: merkwaardige van dit verschijnsel was wel, dat de water massa als het ware aan elkaar ge klonken scheen en 'n compact ge heel vormde Anders dan bij een ont ploffing van een projectiel onder wa ter, waarbij het water meestal als een fontein omhoog spuit, was deze vloei- Dr. Wilhelm Fellmann. een Duitse geleerde, die door de Rus sen krijgsgevangen was ge maakt en zes jaar voor hen werkte, gaf over zijn ervaringen een merkwaardig verslag, waar aan wij een en ander ontlehen- Wie het niet geloven wil, ga ge rust z'n gang. Als het verhaal niet waar is, is het in elk ge val geschikt als miniatuur-sen satie-roman. b,are muur rechtstandig uit het water opgerezen, zonder in golven uiteen te slaan, en met een hoek van ne gentig graden. DE BEVROREN WERELD. Bij de Zee van Aral, in de Kirgie- zensteppe was dr. Fellmann er ge tuige van, dat er proeven met „ijs- bommen" werden genomen. Hij ver telt ervan: „Nauwelijks waren we bij het meer aangekomen, of een groot aantal vliegtuigen verscheen. Zij lieten een grote bommenlast bo ven het meer vallen. Het water spatte uiteen, toen de bommen de opper vlakte bereikten. Enkele minuten later was het meer bladstil. De 'oppervlakte leek bevro- Een vierhonderd meter verwijderd van het meer werden we overvallen door een sterke luchtstroom van zeer lage temperatuur. De nevel, die over de baai hing, werd steeds dikker. In de nevel was een wirwar van bewe ging, als bij rook boven vuur. Bij elke stap, die we deden zakte de tempera tuur. Vóór het experiment was de temperatuur 18 graden C. geweest, thans was hij reeds gezakt tot 2*6 graden onder nul. Ondanks onze pel zen begonnen wij het koud te krij gen. De temperatuur zakte tot 50 gra den; toen begon de nevel op te trek ken en de temperatuur weer te stij gen. Tenslotte was bet weer mogelijk, de baai te overzien. De gehele oppervlakte van het meer was bedekt met een dikke laag ijs. Waar de bommen in het water terecht waren gekomen, was de ijs laag 45 cm. dik. Zulke bommen, door vliegtuigen in havens geworpen of door raketten over grote afstand geschoten, zouden een vernietigende uitwerking heb ben. PR ZIJN WEINIG VRAAGSTUKKEN in de geneeskunde, waaraan mén in de loop der eeuwen zo regelmatig gewerkt heeft en nog werkt om ze tot een zekere mate van volmaaktheid te brengen, als aat van de bloedtransfusie. In de grijze oudheid werd er al over gesproken en geschreven. Maar pas doör de ontdekking van de bloedsomloop (door Harvey in 1628) kon het eigenlijk eerst in wetenschappelijke banen worden geleid. In 1666 deed een anatoom in Londen, Richard Lower, voor het eerst bloedtransfusie bij een hond en in 1667 reeds werd deze bij mensen toegepast. Oorspronkelijk gebruikte men voor dit doel het bloed van dieren, zoals schapen en kalveren, totdat in 1875 voor het eerst door James Blundell een transfusie met mensenbloed werd verricht. On- telbarelJipjimplicaties en moeilijkheden, die zich daarbij voordeden, zijn reeds tet oplossing en klaarheid gebracht. De ontdekkingen op dit spe ciale gebied volgden elkaar gestadig op en werden in zekere zin afge sloten door Landstenier en zijn medewerkers, die de leer der verschil lende bloedgroepen opstelden. Nog steeds echter gaat men döor met het aanbrengen van verbeteringen. Zoals men misschien weet, heeft de transfusie met geconserveerd bloed tegenwoordig bijna geheel de directe transfusie met vers bloed vervangen. Daartoe vermengt men het vers afgenomen bloed met een vloeistof, die de stolling er van tegengaat (het z.g. A.C.D. No. 3) en welke citroen zuur, natriumcitraat en glucose in een bepaalde verhouding bevat. De flessen, waarin met het bloed op- Misschien met gesplitste atomen „Het is maar goed, dat de mensen niet in staat zijn het weer te beïn vloeden", hoort men wel eens ver zuchten. En het is waar, terwijl de boer naar regen snakt, hoopt de ste deling op zonneschijn, en met gefor ceerde grappigheid worden de weer- makers in De Bilt verantwoordelijk gesteld als het weer niet naar de zin In gebieden met primitieve be schaving stond en staat nog het baantje van regenmaker in groot aanzien. Maar ook in Europa en de Ver enigde Staten, die prat gaan op de prestaties van hun weerdiensten, komt de regenmatoer met de nodige tam-tam telkens om de hoek kijken met de luidruchtige mededeling, dat hij wel eens even regen zal maken. Het is verwonderlijk, dat tegen alle waarschuwingen in, de regenartist zijn gang kan gaan, geld los krijgt (er zijn in Noord-Amerika wel hon derdduizend dollars mee gemoeid geweest), de gewenste werktuigen kan opbouwen, de mannetjes bij el kaar haalt om hem te helpen bij zijn proeven en tenslotte ook nog weet te bewijzen dat zijn proeven ten volle slagen. Alleen door schade en schande wil men wijs worden; van groots opgezette pogingen, zo als die bijv. in Californië zijn ver richt, hoort men, ondanks de recla me van de regenmaker, na korte tijd niets meer. En het geld is naar de maan Kan men het weer beïnvloe den? De verwachtingen zijn sinds de uitvinding der atoomsplitsing hoog gespannen. Reeds hebben grappen makers voorspeld, dat de verschil lende landen overeenkomsten zou den sluiten voor de uitwisseling van regenwolken! Voorlopig zijn we nog niet zover. Pogingen met onder koeld ijs, dat in poedervorm uit vliegtuigen werd geworpen, lever den geen resultaat op. Het lijkt zo begrijpelijk: koel slechts de lucht af en de waterdamp die erin zit, zal moeten condenseren. Maar zo eenvoudig is het niet. Naar aanleiding van de fameuze proeven van de heer Veraart schreef Dr. H. K. de Haas destijds een arti kel onder de lange titel: „Over de eigenschap van de dampkring, die warmteonttrekking van een deel er van op temperatuurstijging van dat deel doet uitlopen". Er schuilt in de dampkring, let wel, in de vrije dampkring, de para doxale eigenschap, dat afkoeling verwarming ten gevolge heeft, vèr- warming daarentegen afkoeling. En hiermede zijn alle methodes om door afkoeling regen te maken, ver oordeeld. De zon moet het doen De zon is bij alle temperatuurver andering de oorspronkelijke factor. Zij verwarmt het aardoppervlak als ze daarin tenminste niet door wol ken wordt belemmerd, en de lucht, die om de aarde hangt wordt dan met één moeite door verwarmd. De warme lucht zet uit wordt daardoor lichter èn stijgt omhoog. Koelere lucht stroomt er voor in deplaats. Hierbij zijn steeds werkingen gaan de over zeer grote uitgestrektheid: depressies over vele honderden vier kante kilometers oppervlak, fronten van vele kilometers lengte. Deze ef fecten laten zich niet gemakkelijk nabootsen, zelfs niet door honderd duizenden vliegtuigen, die op enor me schaal vlammen zouden produ ceren in de bovenlucht. En toch!Men zegge nooit: „nooit!" Is de atoomontploffing ei genlijk geen zon-imitatie? Men zal wellicht nog wel eens tot de moge lijkheid komen het weer te kunnen „maken". En dan blijft alleen nog maar over: het weer ieder naar de zin te maken! vangt, moeten afgekoeld zijn tot 4 a 6 graden en op diezelfde tempera tuur worden ze ook na vulling be waard. Men kan het gebruiken, net no lang als de eiwitstoffen jn het bloed- plasma geen veranderingen hebben endergaan en de rode bloedlichaam pjes hun essentiële rol van overbren gers der zuurstof nog kunnen vervul len. Gewoonlijk is dit. nog gedurende 21 dagen minstens het geval. Na tuurlijk is dit maar een zeer korte tijdsperiode, want de gemiddelde levensduur van de rode bloed lichaampjes in 't lichaam, dus in na tuurlijke omstandigheden is 4 maan den. Daarom is ons gehele streven er tegenwoordig op gericht, hoe men de levensduur van het geconserveer de bloed kan verlengen. Dit is ook daarom van zo groot belang omdat, bij de tot nu toe toegepaste techniek, de witte bloedlichaampjes en de bloedplaatjes een nog veel kortere levensduur hebben, nl. slechts enkele uren. Indien de bloedtransfusie geen an der doel had dan de bloedarmoede op te heffen, zoals die door ernstige operatie of door shock kan zijn ont- -'an, dan zou dit snelle afsterven i de witte bloedlichaampjes nog niet van zo groot belang zijn. Maar de indicaties voor de bloedtransfusie hebben zich uitgebreid. Zo heeft men bijvoorbeeld geconstateerd, dat slachtoffers van een atoomontplof fing tengevolge van de radio-activi teit ernstige beschadigingen van het beenmerg en de andere bloedberei- dende organen krijgen, waardoor niet alleen anaemie, maar ook een steeds verder voortschrijdende leucopenie en stoornissen in de bLoedstolling optreden met zware bloedingen. Hiervoor zou dus de toevoer van volmaakt vers bloed op zijn plaats zijn. Maar bij de verwarring, die er na een dergelijke ontploffing heerst en gezien de ontzettend grote hoe veelheden, die men dan nodig zou hébben, is zoiets in de practijk niet mogelijk; men moet dan op een snelle en eenvoudige wijze kunnen werken. Daarom is men gaan onderzoeken, aan welke oorzaken het te wijten is, dat die witte bloedlichaampjes en bloedplaatjes zo snel afsterven. En het is gebleken, dat zulks geschiedt door het contact met het gebruikte glaswerk, de rubberstoppen en bui zen en door de vloeistoffen, die de stolling moeten tegengaan. Hét eerste bezwaar nu heeft men al kunnen opheffen. De binnenkant van de flessen, de buizen, naalden enz. die voor de bloedtransfusie no dig zijn, wordt tegenwoordig bedekt met een dun laagje van een bepaald vernis, dat geen schadelijke eigen schappen heeft. Men noemt dit pro ces „siliconage" en het silicone is een vluchtig vernis, dat zich op de wanden vastzet en bij het opdrogen een film achterlaat. Men denkt er ook over om het ge hele apparaat, dat vroeger uit glas, caoutchouc en metaal bestond, door voor dat doel geschikte plastische stoffen te vervangen. Dergelijke stof fen zijn reeds bekend. Ook door het opgevangen bloed op zeer snelle wijze te bevrj,pzen en het later weer zeer snel te ontdooien kan men het veel langer goedhouden. Op deze wijze is men er thans reeds in geslaagd om de gemiddelde levens duur der witte bloedlichaampjes te verlengen tot minstens 2H dag en het laat zich aanzien, dat dit proces, waaraan voortdurend door talrijke onderzoekers wordt gewerkt, nog voor vele verbeteringen vatbaar is. CloifC SjZWL EN DE WENSHANDSCHOENEN 19. Ootje Teur bespreekt kamers. Nadat de klerk de goudstukken had opgestreken ging hij gauw de directeur roepen, die alras diep bui gend verscheen. „Neemt u mij niet kwalijk!" riep hy al vanuit de verte. „Ik was druk aan het werk! Ik wist niet, dat zulk een voorname gast zich zou verwaar digen, mijn nederige herberg als pleisterplaats te kiezen! Maar volg mijn schreden, edele heer! Laat mij u uw vertrekken tonen!" Ootje Teur liep met. de directeur mee, die hem meenam in de lift naar de vierde verdieping, waar de prach tigste kamers van net hotel gelegen waren. „Ziehier!" roep de baas van het hotel enthousiast, „onze allerbeste vertrekken! Het puikje van het puik je! Superkamers!" ,;H'm", zei Ootje Teur, die onver schillig rondkeek. „Is dit het beste, dat u heeft? Zozo Nu, vooruit, ik ben hier nu eenmaal. Ik zal deze ka mertjes maar nemen „Het spijt mij, dat ik u niets be ters kan aanbieden!" verkondigde de directeur nog. „Dat begrijp ik'" antwoordde Oot je Teur. Gesterkt door de H.H. Sacramenten der Ster venden. ontsliep in On ze Heer Jesus Christus in de leeftijd van ruim 59 jaar onze geliefde Broer, de ZeerEerw Heer ANTONIUS JOANNES VAN SCHATK Pastoor te Hoogmade, 's-Gravenhage: ..Huize Groenestein". Zr. M. Theodorica De Lier (Z.-H.).: N. Th- J. van Schaik Pastoor. Hoogmade. 1*8 Juli '50. De plechtige Metten zullen worden gezon gen in de parochie-kerk van O. L. Vr. Geboorte te Hoogmade Donder dagavond te 18.30 uur en de Lauden Vrijdag ochtend te 9.30 uur. waarna de plechtige Uitvaart en Begrafenis. Gaarne H.H. Missen. Nog gesterkt door de Genademiddelen van de H. Kerk. nam de goede God plotseling tot zich, de ZeerEerw. Heer ANTONIUS JOANNES VAN SCHAIK Pastoor te Hoogmade. In H-H. Missen en ge beden zullen zijn pa rochianen zeer zeker hem blijven gedenken, die zoveel fijngevoeli ge zorg had voor hun belangen. S. N. Terpstra C.M. deservitor G. v. Leeuwen P. L. Zwetsloot J. C. v. d. Meer C. J- M. v. Schagen Hoogmade. 18 Juli '50. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze beminde Herder* de ZeerEerw. Heer A. J. VAN SCHAIK Pastoor van de Par. O. L. Vr. Geboorte te Hoogmade. Zijn nagedachtenis zal bii ons steeds in ere blijven. Namens de armbestu ren van Hoogmade (afd- Hoogmade en afd. Woubrugge): N. P. v. Wieringen F. P. A. Otte P. C. Kapteiin C. C. v. d. Voorn J. N. Straathof Hoogmade. 18 Juli '50. Mede namens mijn ouders bedank is allen, in het bijzonder de H.H. Geeste lijken. Kath. Thuisfront, Familie Buren en Kennis sen voor de grote belang stelling. welke ik mocht ondervinden bii mijn thuis komst uit Indonesië. 5614 Sold. JAC. J. VANEMAN Rypwetering. Zuidweg 15. ARTS AFWEZIG. Voor waarneming dokters telefoon 22222. 5617 ZENUWARTS 22 JULI—16 AUG. GEEN PRAKTIJK. 2 R. K- Boerenzoon b. z. a.. goed kunnende melken. Br. aan de agent van de L. Crt, P. Wortman te Rijpwetering. 5622 2 Transex heeft een op lossing voor uw vacantie- vervoer. Volop bagage en maximum 4 personen. Be spreek tijdig. Transex. Kaasmarkt. Tel. 26782. OUDE VEST 11 - TELEFOON 24572 Pedicure manicure gezichtsmassage VACANTIE VAN 24 JULI - 3 AUG. Donderdag 20 Juli a.s. van 2022 uur geven wij in een zaal van Café- Rest. „De Valk", vanouds „Spoorzicht" (W. B. Th. Peterzen), Morssingel 1 te Leiden; gratis inlich tingen over het PIJNLOOS trekken van slechte tanden in EVIPANSLAAP en plaatsen van een DIRECT NA HET TREKKEN. N. I. T., De Perponcherstraat 108 Den Haag Op FABRIEKSKANTOOR hier ter stede wordt voor direct gevraagd: Kunnende typen, eventueel steno Brieven met opgave van referenties, eventueel verlangd salaris onder no. 5621 bureau v. d. blad O wil graag met andere nette omgeving 's avonds om hall vijl reeds vrij zijn naar een gevarfeërd radio-programma luisteren in het middaguur haar lunch gebruiken in een gezellige cantine en bovendien een goed salaris vardienen Dit alles is mogelijk, indien zij zich aanmeldt bij Koninklijke Zeep-, Eau de Cologne- en Parfumerieënfabriek v.h. Sanders Co. N.V. Levendaal 30—40 te Leiden Abonneert U op Bureau: Papengracht 32, Leiden Fa. J. VAN OER BURGH, Haarl.str. 73 B, van 14 Aug.—21 Aug. 14 uur Fa. H. CARLIE, L. Diefsteeg 11, van 24 Juli—31 Juli, 14 uur Fa. J. G. VAN 0EENE, Breestraat 12, van 14 Aug.—21 Aug. 14 uur Fa. Wed. A. KUIPER ZOON, Aalmarkt 14, van 24 Juli—31 Juli, 14 uur Fa. C. VAN MUYEN, Hooigracht 54, van 22 Juli—31 Juli, 14 uur Fa. C. ROOSEN 4 ZOON, K. Galgewater 1, van 31 Juli—7 Aug. 14 uur J. J. VAN DER WIEL, Nieuwe Rijn 62, van 24 Juli—31 Juli, 14 uur Denk aan Uw Reserve-bril .Mots. H. BAKKER te Ha- zerswoude is voornemens op Maandag 24 Juli 1950, voorm, 11 uur. in het Cafe ..IK LEER NOG" aan de Hoge Rijndijk onder Zoe- terwoudev bij inzet en af slag in één zitting publiek -te -verkopen: Drie woonhuizen met voor- en achtertuin, aanbeh. erf en grond onder Zoeter- woude. aan de Rijnegom- merstraat 30. 32 en 34, kad. Sect B. nos- 2246 2247 2249. 2328. 2329 en 2330. samen groot 5.22 Aren. Verhuurd: no. 30 voor 4.25 no. 32 voor 4.10. en no. 34 voor f 4.75 alles per week. De woonhuizen worden af zonderlijk en in combina tie in veiling gebracht. Aanv. met gestanddoening lopende huur bii betaling koopsom. Bezichtiging Dinsdags en Donderdags van 24 uur. Betaling koopsom uiterlijk 24 Augustus 1950. Nadere inlichtingen ver strekt gen. notaris. 5429 2 Repatr. fam. (m.. vr.. 3 kinderen van 7. 5 en 4 jaar) einde Sept. in Holl.. zoekt voor tild. gemeub. woonruimte m. k. of gebr. k.. (zomerhuis met stook- gel.)_ mag ook in Oegst geest. Katwijk of Noord- wijk. Br. met voll. inl.. aan Mevr. M. Harkink. Anna v. Burenl. 3. Oegstgeest, Tel. 21820. 8886 2 Verloren Gouden arm band. Zondag 1.1. van R K kerk naar Voorburgse weg 23. Tegen goede beloning terug te bezorgen van Veen, Voorburgse weg 23. 2 Net meisje gevraagd voor de huishouding, in gezin van 2 personen. Be slist zelfct. kunn. werken en koken, zich aan te mel den Koelman Deutzstraat 6. Oegstgeest. 5603 2 Prachtige Radio-pick-up insfal. in notenhouten sa- lonkast aangeboden, prijs 350.Ook genegen te ruilen voor goede Studie- pisno. na 6 uur- Van de Mortelstraat 3. N-oordwiik- Binnen- 8895 3? Diefsteeg 6a. Restan ten behangselpapieren a 29 cent, cocos 50 breed 1.95, idem 70 br. f 4.'50. id. 91 breed 5.50, tapijt 70 br. 1.50. Plastic 105 breed 0-98. Gobelinstoffen 5.75, Gordijnvelours f G.50. Karpettenkoopjes! 2 Gratis regenscherm bii Kinderwagen vernieu wing. Poppen-, Wandel wa gen. Bel 21248. Reizigers bezoek, vrijblijvend. 20 korting heeft U zonder winkeliers bemiddeling. Zendt naar de .fabriek uw kinderwagen. Kappen over trekken, spuiten, chromen, veil. Kinderwagen bedrijf. Uiterstegracht 14. Leiden. t SJUcJUioPiuib BREESTRAAT 153 LEIDEN is wegens vacantie van 24 t/m 29 Juli voor lichte administratieve bezigheden en winkel, goed kunnende typen. Zich te melden Technisch Bu reau Koelman. Deutzstraat 6 Oegstgeest. 5604 TE KOOP een radio Erres 1.95. een smeedijzeren salon- iamp. 10 kroontjes f 100. kiistal glasservies 120 dig. Brioso 195.—. Slaapka mer-ameublement 250 Kinderkamer met toilet tafeltje. 4 stoelen, twee kinderledikantjes en com mode 195.— nieuw strijkijzer 9.50- Te be vragen v. Hoffstraat35. te mnl. of vrl.) voor sten cil- en vouwwerk. Br. on der no. 5616 bureau van dit blad. 2 Te huur: 1000 M2 Siert. Verg. voor 1950. c v. N. Bakker Hzn.. Roelof- ar endsveen Tel- 487. 5611 GEVRAAGD 17 18 jaar voor lichte kantoorwerkzaamheden kunnende typen. Brieven onder no. 5609. Bur. van het blad. 2 Leidsche Postzegel- handel. Vrouwensteeg 3. Leiden. Wij houden grote uitverkoop tot 29 Juli a.s. van postzegels, pakketten, albums, catalogi enz. Ziet de étalage. Koopjes! Koop jes! 8856 2 Grote Wol-actie. U be stelt hier uw wol tegen een voordelige voorwaar de Wij houden de wol apart en elke week haalt U er oen knot of meer van af. J. D. van Egmond Zn. Schenkelweg 69. Zoe- terwoude. 8891 <2* 65 Franse kinderen zingen op aandoenlijke wijze ons Wilhelmus. Zij dansen solo en in groep, o.a.: Poppenballet uit Cop- nelia-Operette. Pied D'Or. Kaarten Ibij dansschool. Evert Castelein, Lan ge- brug 6a. 5605 2 Moeders en dochters. 1 September ontvangen wij een mooie collectie Winterstoffen, effen en geruit. Kamearen Heren- costuums. Broeken, stof D. van Egmond Zn. Schen keiweg 69. Zoeterwoude. LOONSTATEN (nieuw model) 5 et. per stuk VERZAMELLOONSTATEN 12 ct. per stuk Verkrijgbaar

Leidse Courant | 1950 | | pagina 4